Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2080 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 121 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Gurbetciler Sevilmiyor mu ?

Konulanmış Görüntüleme

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Tecrübeli Üye OrLoW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    321
    231 mesaja 507 teşekkür aldı
    Hepsi değil ama birçoğu sevilmiyor gerçektende

Nedeni ise en az 50 -60 sene öncesinden başlıyor onların ekmiş olduğu tohumlar halen devam ediyor !

Birçok farklılıkları almanyada doğanlar bilemez göremez, bilmesi için oradada uzun bir yaşantı gerekiyor..

Ben almanyaya sonradan geldigim için oradada baya bir esnaflık yaptım her çeşidinden gurbetci gördüm alışverisim oldu..

Yüzlerce gurbetci gördüm neler gördü bu gözler, cimrilikde sınır tanımayan adamları ben onlarda gördüm ..

TR de insanlar 2 ci el kıyafet bilmezken yaz sezonunda geldiklerinde aldıklarını düzeltmek için gelen birçoğunu gördüm.

Muhabbete başladıkları zaman Alamanyada böyle söyle diye bitmezdi o işkence her giden üstüne birşeyler ekleyerek anlattılar..

Buradan izne gidenlerin %80 ninin karakter değişikliğine uğradığını fark ettim hemde her konuda bu ister istemez oluyor sanırım.

Almanyada yaşarken her türlü kurala uyan adamların oraya gidince zincirini koparmış camış gibi bir hale döndüklerini gördüm..

Son model mercedeslerle gelip hava atmalar, milletin arabalarını küçümsemeler biz bunları orada çöpe atıyoruz

Aile arasındayken kendi aralarında almanca konuşmaları, sokakda almanca konuşmaları hiç haz etmedigim bir olaydı.

Sonra sırf ona buna hava atabilmek için sırf şu mercedesle geldi desinler diye araba kiralayıp gidenler ne gerek varsa ..

Bütün bunların temellerini kendileri attılar ( gurbetciler ) Ortada bir farklılık yokken farklılık yaratmaya çalıştılar ve yarattılar..

Bilmiyorum farkında mısınız almanya türkçesi diye bir dil bile çıktı ortaya bizler kendimizi koruyamadık hemde her anlamda..

Köyünden çıkan Ahmet, gurbete sadece para kazanmak için gitmiş ve öylece izne gelmiş olsaydı ( O Ahmet olarak )

Bu yazdıkların herkez için geçerli değil tabiki kendini korumuş aynı kalanlar var ..

2. 4 kişi OrLoW üyemize teşekkür etti:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)