Yine Klasik bizim milletimize has tutumlar, kulakdan dolma tedavi yöntemlerine basvurmalar,

Arkadaslar, rahatsizlikliginizla ilgili önce bilgi toplayin ve cesitli doktorlara görünün. Ilac ve ameliyat
tedavisinden ilk olarak uzak durun, rahatsizliginizin ne oldugunu anlayana kadar ilac almayin, unutmayin
her ilacin yan etkisi vardir.

Basimdan gecen bir olay bunlari buraya yazmama neden oluyor ve sizlerinde böyle durumlara maruz kalmamaniz
icin cok önemli konular bunlar.
2014 yilinin yaz aylarinda sag kolumda parmaklarimin uyusmasi sonucu ev doktoruma basvurdum, ve beni ortapodiye
yönlendirdi, ortapodi kolumdaki sinir yollarinin ölcülmesi icin neurologie ye yönlendirdi, sinir yollarindaki ölcümden de
bir sey cikmayinca Boyun Fitigi baslagici teshisiyle MRT ve 1 ay sonra ameliyat teshisiyle 2 haftalik hastane yattim.
Orada ki teshisler de ameliyat diyordu ama ben israrla baska bir cözüm önerisi aradim, cünki ameliyat cok riskliydi.
Cevremde duydugum tavsiyeler beni cok korkutuyordu ve ben ameliyattan cekiniyordum. Doktor yeni bir MRT teshisi
icin yine cagirdi ve bu durumun felc e kadar gidebilecegini ve yasimim genc olmasi dolayisiyla ameliyat önerisini yineledi.
Bende doktora ameliyati kabul ettigimi belirttim ve 1 ay sonrasina ameliyat olup cok sükür kurtuldum.

Burada Arkadasa tavsiyeler sunan arkadaslar bilmeden de olsa zararli bilgi verebiliyorlar, ve kafasini karistiriyorlar, bunu
en iyisi kendi bilir ve geciktirmeden tedavisini yaptirmalidir.

Tenisçi dirseği, dirsekte el bileği ve parmakları yukarı kaldıran adalelerin başlangıç yerindeki zedelenmeler için kullanılan bir tanımdır.
Tenisçi dirseği hastalığının ilk belirtisi yavaş başlayan ve gittikçe artan dirsek ağrısıdır. Gündelik hayatta eller ve dirsek sık sık kullanıldığından
oluşan zedelenmenin iyileşmesi zordur ve tekrarlama olasılığı yüksektir.
Tenisçi dirseğinde tokalaşma sırasında ağrı görülebilir

Basit bir rahatsızlık gibi görülse de yaşam kalitesini düşüren ve kişiyi gündelik işlerini yapmaktan alıkoyan tenisçi dirseği, ofis çalışanları ve ev hanımları
arasında da yaygın olarak görülmektedir. Hastalar özellikle tokalaşırken dirseklerinde şiddetli bir ağrı olduğundan yakınmaktadırlar. Hastalığın teşhisinin
ardından yangıyı azaltmak amacıyla ağrı kesici ve atel kullanımı ile germe-kuvvetlendirme egzersizleri gibi yöntemlere başvurulabilir. Böylelikle ağrı olan
bölgedeki gerginliğin azaltılması hedeflenir. Bu metotları ile sorun çözülmediği takdirde tedavi aşamalı olarak ve hastanın özelliklerine göre planlanmalıdır.
Tenisçi dirseğinin tedavisinde sıklıkla kullanılan yöntemler şunlardır:

İğne ile yağmurlama: Kortizon, içerideki yangıyı azaltıcı özelliğe sahip olduğundan diğer yöntemlerin işe yaramadığı durumlarda kullanılabilir. Bu yöntemde
dirsek lokal anezteziyle uyuşturulduktan sonra ince bir iğneyle kemiğin dış zarına delikler açılır ve burada yeni bir yara oluşturularak iyileşmeyi tetikleyen
sistem harekete geçirilir.
PRP uygulaması: Kas ve tendon yaralanmalarının tedavisinde son yıllarda yaygın olarak kullanılan bu uygulama, tenisçi dirseği rahatsızlığının tedavisinde
de kullanılabilir. PRP uygulamasında, kandaki onarıcı olduğu düşünen hücreler (trombosit) ayrıştırılarak ağrılı bölgeye iğne ile uygulanmaktadır.
Radyofrekans yöntemi ile fizik tedaviirsek kenarına gönderilen dalgalar sayesinde ağrı olan bölgede kanlanma artırılarak, iyileşmenin hızlanması ve ağrının
ortadan kalkması sağlanmaktadır.

Tenisçi dirseği tedavisinde cerrahi yöntemlere de başvurulabiliyor
Kolay Gelsin!