Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ukraynalı Aileye Ev kiralama

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    176
    16 mesaja 18 teşekkür aldı

Ukraynalı Aileye Ev kiralama

Merhaba arkadaşlar Ukrayna li bir aile 3 kişiler,ev kiralamak istiyorlar, entegrasyon kursu yapıyorlar şu an,Jobcenter kirayı ödeyecek Mart ayına kadar,sonrasında ailenin babasına Arbeitsamt iş bulmuş fakat iş sözleşmesi elinde değil henüz çalışıp çalışmayacagıda belli değil,bence ve arkadaşın izlenimi o istek yok göremedik, adam 50 yaşında şimdi arkadaş diyor ki bu aile ye evi versem başım ağrırmı?ilk 3 ay Jobcenter ödeyecek ya sonrası ne olur?
    Benim görüşüm her durumda devlet öder kirayı fakat yüzde yüz emin değilim konuya hakim olan arkadaşlar mutlaka vardır yardımcı olur yada fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
    Konu izmirefesli tarafından (25 Aralık 2023 Saat 20:25 ) değiştirilmiştir.

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    23
    62 mesaja 107 teşekkür aldı
    Devlet öder. Ama yapacaksa befristeter Mietvertrag yapsin. Süresiz verirsen ve adam huysuzluk yaparsan cikaramaz

Onun icin ikiser ikiser sene uzatarak kiraya versin bence. Sonra adam rahat duran birisiyse süresizede cevirebilir.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    176
    16 mesaja 18 teşekkür aldı
    @Birbey 3.1
    Bende dediğin gibi biliyorum söyledimde arkadaşa çekinme bu zamana kadar kirasını ödüyor devlet adam başıda 1050 ödeme yapıyor toplamda 3 bin küsür veriyor harçlık artı kira,adam çalışsada calişmasada öder devlet diyorum

Tecrübeli Üye murat39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,286
    312 mesaja 608 teşekkür aldı
    Ukraynalilar devlet tarafindan desdekleniyorlar.Su an.

Jobcenter in fiat listesinde kalmaya bakin.Yüksek rakamlar sonradan problem yapar.
    Jobcenter lerin eyalete göre fiat listesi var.

https://www.hartziv.org/news/buerger...-wohnung-sein/

https://jobcenter-augsburg-stadt.de/...eld-zum-wohnen

metrekare kisi sayisi nebenkosten + ( Heizkosten.) Listede ki fiaat Kaltmiete ve nebenkosten.
    Heizkosteni extra üzerine geliyor.

Jobcenter lerle isiniz olursa Mietvertragi imzalayip sakin kisinin eline vermeyin.
    Jobcenter e bir Mietangebot sunulur, Jobcenter de Kaution ve Kirayi üstleniyorum veya red ediyorum der.Ona göre Mietvertrag sonradan hazirlarsiniz.Onay geldikden sonra.
    Kiraya verirseniz ve Jobcenter Kautionu öderse, Kira sonunda Jobcentere KAutionu iade etmeniz gerekir.Kiraciya verirseniz Jobcenter e karsi sorumlu lugunuz devam eder buna dikkat edin.

Befristet olarak kira sözlesmesi olur, ama cikarmak isterseniz süre bitti haydi cik diye birsey yok.Bu sekil cikaramazsiniz.
    Cikarirsaniz aileden birisi oturmasi gerekir.Yada tamir olmasi gerekir.
    Cikartim,arkasina kiraya verseniz suclu cikip.Kisinin tasinma parasi kira farki..möbilya masrafini ödersiniz.

Jobcenter garanti ödeyecek diye birsey yok, kiraci her sene antragi düzenli vermesi gerekir.
    Jobcenter in dedigini tutmasi gerekir,dediklerini yapmazsa ödemeyi durdurur.Sen de kirayi alamazsin.Basina bela olur.

Heizkosten asiri ucuk rakam tuttugunda her tarafi 5 de yakar.Pencereyi de acik birakir.Liste disinda Heizkosten gelirse tabelle üst sinir öder gerisini ödemez.Sen kimden alirsan al.
    Calis derler.Yasin genc cocuk bakmak gibi durum da olmayinca calismaya zorlarlar,....Kiraci calismazsa ödeme problem olur.Pisikolejik baski uyguluyorlar calissinlar diye.
    Calismaya baslar Jobcenter den cikar, az aylik alir kirani ödemezse kiraciyla basbasa kalirsin.Problemler i de hesap etmek gerekir.

Yazdiklarimi göz önünde bulundurun.Su an Ukraynalilar desdekleniyorlar.Problem olmaz.Mietvertrag i 2 sene yapmak mantikli olur.
    Kiraci yeni olunca Kiraci avukat Rechtschutz yapmak mantikli olur.(Kira gelirinden dolayi Fianzamt a vergi cikar..Avukat sigortasi gider olarak düser kendini de garantiye almis olursun.)
    Problem aninda masraflar Avukat ücretleri aylik warmmieteX 12 ay = cikan rakam üzerinden hesap oluyor. Mahkemede ayni hesabi uyguluyor.

Jobcenter ve kisi arasinda sogukluk olursa Jobcenter zorluk cikarir.Kiraci problem yasadiginda sen de problem yasarsin.Illa garanti ödeyecek diye birsey yok.

Mietvertrag yapildiginda Kira zammi nasil olacak.Birsey yapmazsan kanuni boyut 15% veya eyalete göre 20%.
    Veya bastan ugrasmak istemiyorsan Stafel mieterhöhung secersin.Bastan her sene otomatik olarak 5% artis olacak diye.Bu sekil bastan her iki taraf kabul etmis olur.

Kira zammi kanuni boyutta kalirsan siradan mektupla üc senede bir %15 zam demeniz gecersizdir.Kiraci kabulederse problem olmaz.
    Edraftan 3 tane kira göstermeniz gerekir.Mektup 3 ay önceden yazilmis olmasi gerekir...Dikkat etmek gerekir.

En temizi Stafel mieterhöhung.Seneden seneye artis olmasi.Ugrastirmaz.

Jobcenter garanti diye birsey yok, bizzat yasadim. 30 sene icerisinde birkac defa karsilastim.
    Sonunda kiraciyla bas basa kaliyorsun.(Bir süre iyi gidiyor.).
    Kiraci Jobcenter le iyi gecinir, zamaninda evragini verirse normalde problem olmaz.Vurdum duymaz hale gelip icmeye ne baslarsa problemlerden seni ugrastirir.

Avukat sigortasi yapmamistim kiracinin biri 38.000€ mal oldu cikana kadar.Sonunda mahkeme titel veriyor.Alabilirsen al diye.(Mahkeme terminleri 8 ay sürüyor. 2 senede cikarabildim.3 mahkeme räumungsklage...)
    Mahkemeyle belirlenen zarar..Mahkeme tarafindan onaylaniyor.Rakam yazili belge veriliyor.Bu kisiye su kadar borcu var diye.Bulabilirsen alabilirsin.
    Simdi ise avukat sigortasi yapip onu vergiden düsüyorum.30 sene icerisinde ki tecrübem de oturdu.Iyi niyet sonunda problem oluyor.

Genede Kiraci isi sans isi.
    Konu murat39 tarafından (25 Aralık 2023 Saat 23:16 ) değiştirilmiştir.

6. 2 kişi murat39 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    23
    62 mesaja 107 teşekkür aldı
    Vermieterrechtsschutz bende yapayım demiştim. Acayip pahalı.

Kiracı işi birazda şans işi.

Türkiye'den Almanya ya kocası ile gelen bir aileye verdim ben. İlticacı değil. İşyeri istek etmiş. Geçici Heim gibi bir yerde kalmışlar. 3 ay sonra mecbur çıkıyormuşsun. Ev bul bulma. Çok düşündüm. Hadi bir şans vereyim dedim. Çok şükür pişman olmadım şuana kadar. Zaten dedim aklınıza birşey gelmesin, kirayı ödeyin yeter. Derdim Türkiye'deki bazı ev sahipleri gibi kiracıyı emmek değil. Evi yıkmayın dökmeyin, yasa kitap nerse ben onu bilirim dedim.

Birazda şans yani.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    benim düsüncem Arbeitsamt kirasini öder korkulacak bir durum yoktur yinede siz bilirsiniz

Tecrübeli Üye murat39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,286
    312 mesaja 608 teşekkür aldı
    Jobcenterin Mietspiegelin de kalirsaniz tamam. Piyasaya göre Jobcenter düsük ödüyor.
    Savas biter Ukrayna desdegi normale döner.Problemle siz bas basa kalirsiniz.Jobcenter listesinde kendinizi ayarlayin.

Bugün jobcenter dersiniz verirsiniz, kisi jobcenterden cikar kagirt ve pisikolejik baski uyguluyorlar calissinlar diye.Sonunda problemle basa bas kalirsiniz.
    Yukarda yazdiklarimi dikkatli okuyun, kiraciyla ugrasmak.kolay degil.
    Yukarda yazdiklarim 30 senenin tecrübesi.Jobcentere de verdim.Her türlü problemlerle de karsilastim.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    2
    9 mesaja 13 teşekkür aldı
    Ukraynalıysa öder sorun olmaz ama başka bir milletten olsaydı o zaman sıkıntı olabilirdi ama Ukraynalılar Allah’ın sevgili ve üstün kulu oldukları için onlara herşey serbest ceza filanda yok mesela otobüslere biletsiz binebilirler şehir merkezlerine Park bileti almadan arabalarını heryere cezasız park edebilirler kaçtıkları ülkelerine bayramlarda ve tatillerde gidip tatil yapıp geri gelebilirler onlar dediğim gibi Allah’ın özel ve üstün kulları diğerleri bu ayrıcalıklardan yararlanamazlar

11. bayern üyemize teşekkür edenler:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)