AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, deprem esnasında çıkan ışıklarla ilgili açıklamada bulundu. Tatar, "8-9 kilometre derinlikte yer kabuğu bir fay boyunca kırılıyor ve bu kırılma bir sürtünme düzlemi boyunca meydana geliyor. Dolayısıyla bu kadar büyük bir sürtünme etkisiyle bu fayın kırıldığı hat boyunca çok şiddetli şekilde şimşek çakmasına benzer yoğun bir ışık kütlesinin oluşması son derece olağandır" ifadelerini kullandı

Alıntı Cengiz Bond Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
evet cocuk programinda öyle anlatiliyor, cocuklar kolay anlasin diye, esasi böyle:

Depremler, yerkabuğunu oluşturan tektonik plakaların hareketleri nedeniyle meydana gelir. Bu plakaların birleşme noktalarında gerilimler ve deformasyonlar meydana gelebilir ve bu da sonunda plakaların ani hareketine ve kaymasına neden olur. Bu hareket yeryüzünde titreşimlere neden olur ve deprem olarak algılanır.
. Kaynak AFAD .

Alıntı talo176 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Arkadasim, nerde gördün bilmiyorum.. tamam buraya yazdin, ama sakina baska kimseye anlatma bunu..
Her Zaman Biliyorum Ayni seyi yaziyorum Okumadan Kaynak Göstermeden Herseyi Bilip birde Baskasiyla dalga Gcene Cahildenir Bilgi Sahibi olunmadan fikir sahibi olunmaz Bilenlere Saygi Duyun diye yazdim
<<<<< Cahillik Kötü Bir sey dir ama Zir cahil olmak aptalca bir sey dir