Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 623 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 7 Toplam 12 Sayfadan BirinciBirinci 123456789101112 SonuncuSonuncu
Toplam 228 adet sonuctan sayfa basi 121 ile 140 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Şuanki zamana göre ev almak mantıklı mı?

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Talo176 ben sadece görüşümü beyan ediyorum.

Herşeyin iyi tarafı varsa, tabiki zorluğuda var.

Çok şükür benim herşeyim var.

Azlan yetinebiliyorum. Sen misal daha çok gezmeye tozmayı seviyorsun. Saygı duyarım. Sende paraları araba, gezmeye harcıyorsundur.

Ama yazdıklarımın arkasındayım. Senin hesabın sana mantıklı gelir, ama senin hesabında bana mantıksız. Neden misal heray bir dört tekerli tenekeye yüzlerce Euro ödyorsun. Seni mutlu ediyorsa sorun yok. Ben ödesem aksine beni mutsuz eder. Herkesin yaşam keyfi, hayat bakışı farklıdır.

Benim ödenmis bir dairem var. Burada 300.000 Euro değeri. Yani paranın yarısı Eigenkapital olarak var.

Sizin oralara göre 500.000 - 600.000 Euro lüks gibi gelebir. Augsburg'da bu normal fiyatlar. Bundan 20 sene önce Münih'de, Augsburga 60-70 km, 2-3 daireler 300.000 Euroydu. Şimdi Münih'de Neubau 2 odalı bir daire 900.000 Euro.

Sizin oralarda gelirler düşük. Boşuna zaten Niedersachsen ve NRW'de Baden-Württemberg ve Bayerne göç yok.

Bir kaç kere NRW'ye gittim. Oradalarda 100.000 Euro bile çok. İstanbul Tarlabaşında yaşa daha iyi. Heryer düzensiz, karman çorman, ipsiz sapsız dolmuş.

Alıntı SesSizliK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sen yeme arkandan bi yiyen bulunur merak etme
    Herşey olabilir hayatda. İyi evlat olabilir, kötü evlat olabilir tabiki bilmiyoruz. Ben duamı Allah'a ediyorum. Kabul eder etmez orasını Allah bilir.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (21 Mart 2023 Saat 10:04 ) değiştirilmiştir.

2. 2 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

3. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,643
    1,614 mesaja 3,316 teşekkür aldı
    Birbey usta kücük konus büyük lokma yrme demisler..
    Diyorsunki duami ALLAH kabul eder veya etmez,orasini ALLAH bilir ,,yani demek istiyorsunki ALLAH kendi bilir,,Isrwrse etsin isterse etmesin..büyüklük taslar gibi..
    Bazi insanlar farketmesede insanlar dediklerinin nereye vardigini bilmiyor,,
    Haşa dikkat etmek lazim..
    Cümleyi ALLAHi ibciltmeden kuralim..
    Biz kimizki..
    A,rica ha hasan kel ,ha kel hasan..ikiside ayni..
    Sen tonlarca faiz yedikten sonra duan biraz supheli..
    Ben sadece vildiklerimi ,azayin ve sana söyleyeyimde sen yine kitabini okumaya devam et..
    Yazdiklarim inciltme adina degil sadece dostca bir mesaj..

5. 2 kişi webci üyemize teşekkür etti:

Moderator talo176 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,147
    1,392 mesaja 2,599 teşekkür aldı
    @Birbey arkadasim, tabiki bizde istiyoruz milletimizin kendi evi olsun..

Bak arkadasim sen benim nerde calistigimi biliyorsun, maasim da (ALLAH bereket versin) iyi sayilir, 2006 da sifir ev yaptirdim cok ucuza ca 170bin e (4.9% faiz), ona ragmen baya sikintilar yasadim..

Simdi ki faizler yine nerede ise ayni 4 ile 4 1/2 arasi.. ama fiyatlar ucmus..

Ben 170bin de sikinti yasadi isem, 400-450-500 bin e alanlar Allah yardimcilari olsun demek düser bana..

Ben ama kesinlikle 3000€ ya kadar para kazananlara hayat da tavsiye etmem..

Maasin 3500 / 4000€ minimum olmali..

Ps: Allah ima sükür benim de kötü aliskanligim yok, kahvelere takilmam, icki icmem (zaten nefret ederim, icki satmayan lokantali secerim)..
    Ama hayati yasamayi da severim (evet kibir birisiyim, kendime bakmayi severim), cocuklarim eksik bir seyi olsun istemem.. vs

Eger, hesabim carsiya uymuyorsa ve 2 sinden bir seyi secmem gerekiyorsa, ev almaktan vazgecerim..
    Ve hayati yasamayi secerim..
    Konu talo176 tarafından (21 Mart 2023 Saat 10:58 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Webci sabah sabah ne içtin? Allah bilir demek ile, Allah'ın takdiri neyse ona katlanmaya mecburuz anlamında.

@Talo176

Kendinden kısmazsan hesap herzaman zor tutar.
    Ben sadece çocuklarımdan kısmıyorum. Kendimden kısmam beni rahatsız etmiyor.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,643
    Sabah saat 4 den beridir uyanigim,,kafa saglam..sade su ictim..
    Bence artik ev almak tam bir intihar..
    Bankalar krizde,,
    Abd banka krizi burayi vurarmi belli olmaz..
    Nornal calisirken bogaza kosturup anca yeterken eve nasil yetistirecez..
    Gwrcekler aci malesef böle..
    Herkesin hesabi farkli..3 yil bes yil degil,kimine göre 30 veya 50 yil...

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    328
    244 mesaja 358 teşekkür aldı
    Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

[...]
    Bir kaç kere NRW'ye gittim. Oradalarda 100.000 Euro bile çok. İstanbul Tarlabaşında yaşa daha iyi. Heryer düzensiz, karman çorman, ipsiz sapsız dolmuş.
    [...]
    acayip atiyorsun. söyle bakalim NRW nin neresini gördün?

bende cok münih, stuttgart, mannheim tarafina gittim.

isim dolayi son 20 senede 20 kere Schwabinge gitmisimdir.
    Ayni bizim buralar gibi. pek fark göremedim.

München city baska, ama bizim düsseldorf ve köln de ayni.

10. Cengiz Bond üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,643
    Saarbrucken
    Mannheim
    Stuttgart
    Heilbronn
    Buralara bende gittim..
    Insanlar buz gibi..biseyden cakmiyorlar..adama kagit veriyon eline kereste gibi bakiyor..
    Ama nrw civilcivil..
    Munchen zaten eingebildete stadt
    Konu webci tarafından (21 Mart 2023 Saat 14:33 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı

arsa alip ev yaptirma surecinde olusabilecek riskler

Arkadaslar merhaba,
    Faizler yuksek biliyorum ama bir yandan da arastiriyorum. Yeni bir ev almak ile arsa alarak ev yaptirmak sanki yaklasik ayni maliyet gibi. Evi kendimiz yaptirinca biraz daha merkezi yerde olma ihtimali oluyor ve keller gibi isteginize gore birseyler yapabiliyorunuz. Bir insaat danismani ile gorustum bana sozlesme gosterdi. Almanya'da bu isleri bilmedigim icin cok karisik geldi bana. Anladigim kadariyla evi yapan bir firma var ama bu firma ne zemeni ne de diger islere (su,elektrik, kanalizasyon) karsimiyor. Bana zemini hazirla, ben evi fabrikada uretip gelip montajlicam diyor. Insaat danismani diger isleri ben hallederim diyor ama evi yapacak firmanin sozlesmesine muhattab ben oluyorum. Eger bazi isler zamaninda yapilmazsa cezai maddeler var.

Yapilacak isler soyle siralanmis:
    -cukurun kazilmasi
    -bodrum bitince kenarlarindaki cukurlari kapatilmasi
    -insaat icin elektrik ve su saglanmasi
    -atik ve temiz su hattinin saglanmasi
    -guvenlik ve saglik kordinatoru atanmasi

Bunun disinda bir cok sart var, ornek veriyorum 40 tonluk vinc getiririm, yeterli gelmeze farkini senden alirim seklinde. Bu firmalar sinekden yag cikarmaya calisiyorlar mi acaba? Tecrubesi olan varsa paylasirsa sevinirim.

Tecrübeli Üye samsunlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    540
    118 mesaja 218 teşekkür aldı
    Beyler bu evler icin yeni kanun cikicakmis (Robert Habeck) Umrüstung+Warmepumpe Dämmung böyle bir sey kanunen isleme gectimi gecermi? ne düsünüyorsunuz, rica ediyorum konuyu siyasete cekmeyin.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    328
    244 mesaja 358 teşekkür aldı
    bu salaklar basta oldukca gecebilir.

insallah birdahaki secimlerde yine cdu basa gecer.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,643
    Evet 2045 e kadar tum evler orta derece isitmaya dayanikli olacalmis..
    Maliyet 100 bin avrocuk diyorlar..
    Eski evi olanlar icin kötü haber..
    Kombiniz catiniz pencereniz degisecek yani..
    Fassaden demmung ve giris kapiciklari da buna dahil..
    Eviniz gaz kacirmayacak yani,osuruksuz ev
    Dahasi 2045e kadar kombiler abd gazi yakacak hale gelecek yani suanki gaz isi olarak kullanilmayacak..
    Bildigim kadariyla wärmepumpe anlage olacak..
    Yani siz ev kredilerini daha öderken veya ödemeye calisirken dusuk faizli kredi cekip evinizi modernize de etmeniz gerekecek..
    Standart hayat standart kisi badina 1600/2000 eeuroya cikmisken bu paralari bu millet nasil ödeyecek kimse bilmiyor..
    45 cent zam vermek icin 45 takla atan devlet bence vu isten vazgececek..
    Hatirliyorumda eskiden böyle salaklar ülkeyi yönetmiyordu..
    Ne zaman helmut kohl ülkeyi satti ve kafasina simsek cakmis gorbatchow doguyu batiya satti ozamandir buzamandir almanyada deutsche handarbeit cöpe atildi ve osiler devlet dairelerini ele gecirince rüsvetler,sahtekarliklar,devleti aptalca yönetmeler aldi basini gitti..
    Görüyoruzki secim vaadleriyle basa gelenler almanya dada olsalar sözlerinde durmuyor..olmasi gereken hepsini bir cuvala doldurup icinede tuz atip farelere yem etmek
    Konu webci tarafından (24 Mart 2023 Saat 18:55 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye Ejderabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    147
    110 mesaja 197 teşekkür aldı
    Alıntı samsunlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Beyler bu evler icin yeni kanun cikicakmis (Robert Habeck) Umrüstung+Warmepumpe Dämmung böyle bir sey kanunen isleme gectimi gecermi? ne düsünüyorsunuz, rica ediyorum konuyu siyasete cekmeyin.
    Evet iki taraftan istekler var.

1. Avrupa birligi (Ekteki yazi baya iy)
    https://www.fr.de/wirtschaft/energie...-92163577.html

2. Habeckin planlari
    Gaz ve ISI yagi ile calisan kaloriferleri gelecek seneden itibaren yasaklama planlari. Henüz yasa yok tartisiliyor.

Simdi senin ne yapacagin evin durumuna bagli.

Benim ev 1967 yapimi ve 5 sene önce pencereleri ic kapilari Dis kapiyi degistirdim. 2017 de yeni Ölheizung almsi eski ev sahbi. Duvarlar 30cm.
    Dämmung yok / Cati eski.
    --> Bu durumda ben hic bir sey yapmiyorum
    --> Ölheizung son 5 senede aylik 140 Euro luk (ortalama) yag yakti / Gidebildigi kadar kullanacagim
    --> EU kanunlari ama beni gelecekte etkileyebilir eger ev 250KWH dan fazla enerji harciyorsa - ben ama zannetmiyorum o kadar kötü oldugunu hesaplamak lagzim
    En kötü durumda izolasyon yapacagim. Ama onu yapmam mantiksiz
    --> Gelecekte kaloriferin bozulabilecegini düsünmem gerek ve onun icin catiyi yeniletirim 2030a kadar eger birsey yapmam gerekirse eger !
    Cünkü yeni catidan üzerine Solarthermie kurdummu gelecekte Wärmepumpe veya baska bir kaloriferle kombine olabilir

Gelelim farkli bir duruma "Mehrfamilienhaus" var su an bizde ve orada kiracilar var yaklasik 400m2.
    -- Ev 1974 yapimi, duvarlar 24 cm kalin degil, pencereler 3 lü yeni, izolasyon yok cati eski
    Evde 1980 li eski Ölheizung var
    --> Zaten bu Ölheizungu degistirmeliydik.
    --> Habeck sayesinde 2-3 sene sonra yapacagimiz degisimi bu sene yapacagiz cünkü yine Ölheizung veya Gasheizunga gececegiz.
    Angebotlar aliyoruz su an
    --> Wärmepumpe olmaz 400m2 istmasi icin gücsüz ve kesinlikle izolasyon ve catinin yenilenip Solarthermie eklenebilir
    Maliyeti cati 35k, Izolasyon 35k ve Wärmepumpe 35k. Yani 100 Bin kesin.
    Simdi ev sahibi olarak iki secenekde yapilabilir herkes kendisi bilecek ve bütcesine bakiyor.
    --> Bu evde EU kararini tamamlamak icin ileride Dämmung gerekebilir yapariz sorun degil
    --> Masraflarida tabiki 8% kiraciya yükleyecegiz oda kesin. Kiralar artacak.

Sizlere iki misal gösterdim. Herkeste durum farkli ve kanunlar daha tam cikmadi ama yolda. Panige gerek yok ama eski kalorifer varsa eger olayi ucuza kapatmak istiyorsan bu sene önlemini alacaksin yoksa cok pahali olur.
    Konu Ejderabi tarafından (25 Mart 2023 Saat 07:29 ) değiştirilmiştir.

17. 2 kişi Ejderabi üyemize teşekkür etti:

Ettiği Teşekkür
    147
    Bu arada tadilat yaptirmak isteyenler bilin ki daha Devlet tesvikleri devam ediyor ( KFW ve BAFA üzeri).

Eger yapacaginiz Tadilati bir Energieberatere danisip yaparsaniz.

- BAFA üzeri para yardimi alabilirsiniz

-KFW üzeri uygun kredi KFW261 (Faizleri 10 senelige kadar 0,01% / 20 senelige kadar 0,87% / 30 senelige kadar 1,17%)
    Uygun kredinin yaninda eger KFW standardina uygun TOPLAM tadilat yapilirsa geri ödeme miktari 5% ile 25% arasi az ödeyeceksiniz.

- Finanzamt dan extra 20% indirim

Tabiki bu 3 yardimin sadece 1 tanesini secebiliyorsunuz.

Ekte olan liste cok güzel.

https://www.energie-fachberater.de/d...achberater.pdf

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    151
    35 mesaja 48 teşekkür aldı
    Bu primleri alabilmek için belirli firmalara yaptırmak lazım? Ve gazdan Wärmepumpe gecmek asaga yukari kaca mal olur yaptiran oldu?

Gesendet von iPhone mit Tapatalk

Moderator atsiz77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ne Mutlu TÜRKÜM Diyene
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    524 mesaja 1,151 teşekkür aldı

Şuanki zamana göre ev almak mantıklı mı?

Hayırlı olsun ev sahiplerine.

Kanun yasalaştı sayılır 2024 sonrası yeni kalorifer sistemi takacaklar mecbur 67% yenilenebilir enerji kullanan ısıtma sistemi taktırması gerekecek.

https://www.focus.de/politik/bundesr...189853455.html

21. atsiz77 üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    147
    Gelecek icin para biriktirmeye baslayalim ozaman.

Ben evin disina hicbirsey yaptirmadim.

Allahtan kaloriferim 2017 de eski ev sahibi tarafindan yenilenmis. Sadece evin icini yeniledim. Tahminim simdiki kaloriferimi 20-30 sene rahat kullanabilirim, ama bozulursa ozaman hey heyyyy...
    Bozulursa Gas zor taktiririm yola baya mesafeli ve masafli olur, zaten gas da 67% yenilenebilir enerji olacakmis.

Simdiden gelecekte mecbur Wärmepumpe taktirtacagim ( bozulursa ve ömrü biterse tabi ). Ama Wärmepumpe yalniz yetmeyecek onun icin....
    - Wärmepumpe ( 20.000 - 40.000 ) fiyati kestiremiyorum
    - Kalorifer Petekleri cünkü Wärmepumpeye ya Fussbodenheizung yada yeni Petekler gerek ( 5.000 Euro diyelim)
    - Dachsanierung ( cati eski ve Solar icin yenlemeliyim- 25.000 Euro)
    - Solar elektrik üreten ( 25.000 Euro)
    - Malerarbeiten ( Dachbodendämmung, Fassadendämmung, Verputzen, Streichen) = 36.000 komsu gecen sene yaptirtti ayni ev aayni m2

= 110.000 - 130.000 Euro gerekecek Habeckin istedigi 100% olursa

Listeyi ekstra detayli yazdim "firstantepli"nin sorusu icin. Devlet Primlerini alabilmen icin tabiki bir "Energieberater" e danisacaksin ve onun Antraglarindan sonra firmalardan Angebot alacaksin tabiki Rechnunglu.
    O Primleri alsak bile yine 100 kagit gider 60-70 yillarda yapilan bir evi yenilemek icin.

Benden size tavsiye eger gücünüz varsa yaptirin yoksa hicbirsey yapmayin ve kenara her ay biraz para koyun (Rücklage).
    Su an faizler ucuk illa önümüzdeki 5-10 sene icinde faizler düsecektir ozaman yaptirtacagiz gibi.

Yada KFW nin ucuz kredisine basvuracaksiniz Energieberater üzeri onunda sartlari agir..
    - Heizung degismeli
    - Solar
    - Dämmung

Ben daha 6 yasinda olan Ölheizungu degistiremem.
    Konu Ejderabi tarafından (01 Nisan 2023 Saat 07:32 ) değiştirilmiştir.

23. Ejderabi üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    30
    192 mesaja 328 teşekkür aldı
    Benim yas 60 a dayaniyor
    evi 13 sene önce aldikdi 3 sene önce borcu bitti (Altbau) https://www.borstelverkauf.de linki Reklam Amacli koymadim
    yani cikan kanunlara göre bu devirde eski eve borc yapmak mantiksiz
    satarken zarara satilir (Aldiginiz para + Renovierung)

Evi satmaya karar verdik sattikdan sonra ,oglumuza burda bir daire alcaz
    iki kiza tr den birer daire

kendi dairemiz zaten var
    cocuklara daire aldikdan sonra ,kalan parayla iyi kötü bacaklarimizi yerden kesecek bir araba aliriz
    kalan paralarida torunlarlarimzla gezip tozariz
    Planlarimiz böyle ,insallah Allah o günleri bize gösterir

Dedigim gibi yas 60 a geliyor iki ayak toprakda sayilir zaten artik,bundan sonra 100 bin euro üzeri eski bir ev icin borc yapmak yanlis olur

25. 2 kişi batum üyemize teşekkür etti:

Ettiği Teşekkür
    147
    Alıntı batum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim yas 60 a dayaniyor
    evi 13 sene önce aldikdi 3 sene önce borcu bitti (Altbau) https://www.borstelverkauf.de linki Reklam Amacli koymadim
    yani cikan kanunlara göre bu devirde eski eve borc yapmak mantiksiz
    satarken zarara satilir (Aldiginiz para + Renovierung)

Evi satmaya karar verdik sattikdan sonra ,oglumuza burda bir daire alcaz
    iki kiza tr den birer daire

kendi dairemiz zaten var
    cocuklara daire aldikdan sonra ,kalan parayla iyi kötü bacaklarimizi yerden kesecek bir araba aliriz
    kalan paralarida torunlarlarimzla gezip tozariz
    Planlarimiz böyle ,insallah Allah o günleri bize gösterir

Dedigim gibi yas 60 a geliyor iki ayak toprakda sayilir zaten artik,bundan sonra 100 bin euro üzeri eski bir ev icin borc yapmak yanlis olur
    Batum Usta Altbau icin dogru karari vermissin ve uygun zamanda satmissin. Tebrikler.

Cikan kanunlar hakkindaki tespitlerin dogru eski evi olan veya eski ev almak isteyen iyice düsünüp hesabini kitabini arastirmasini iyi yapmali artik.

Kisisel aldigin kararlari takdir ediyorum - en güzelini yapmissin.
    Senin yasina gelince - bizlerede nasip olsun.

Herkesin durumu farkli ama ondan herkes yasina durumuna ekonomisine evinin yasina göre kararlar vermek zorunda olacak.
    Bu sene mecbur karar vermek zorunda olan lesim ise eski " Ölheizung yava Gasheizung" olanlar yeni Brennwerttechnik olmayanlar. Onlar kararlarini bu sene vermezse seneye burada pahali alternatiflerini yazacaktir kesin. Devltede zaten bunu istiyor ve evlerin durumunu eskiden orta veya üst sinifa getirmek istiyor.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Benim kalorifer 2019/2020'de yapıldı.

Kaloriferci geldiğinde uzun vaade bozulan parcalar hangisi ise, onlardan alıp depolayalım diye. 20-30 sene sonra takarız. Wärmepumpe almaktansa daha ucuza gelir.

Yada sıcak suyu elektrikli kullancam. Evin içindede odub sobası ile ısıtacağım.

Cevrecilik falan tabiki önemli, ama bu gaz olayın cevre ile alakası yokki. Ukrayna savaşı ile alakası var.

Moderator atsiz77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ne Mutlu TÜRKÜM Diyene
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    524 mesaja 1,151 teşekkür aldı
    Gerek varmı yedek parça yedeklemeye, zaten en geç 2045 değiştirmen gerekecek şuanki sistemini.
    Ayrıca bu daha başlangıç, evin dış cephesi kötü ise bunlar montalanmasıda mecburlaştırılacak hepsi adım adım ….

Ev fiyatları düşecek, kiralar artacak, evin enerji tasarrufu ne kadar yüksek ise yan giderler düşecek.
    Eğer kötü ise yan gider fiyatlarını yükseltmen gerekecek ve dolayısı ile kiralar yükselecek.

Kiracılar bu yüzden ucuz eve gidecek yani daha tasarruflu bi eve…

Bunların hepsi sadece konuşulanlar gercekleşirmi bilemeyiz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 5 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 5 misafir)

Bu Konu için Etiketler