Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 675 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 230 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Şuanki zamana göre ev almak mantıklı mı?

Hybrid View

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Tecrübeli Üye samsunlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    541
    118 mesaja 218 teşekkür aldı
    Beyler bu evler icin yeni kanun cikicakmis (Robert Habeck) Umrüstung+Warmepumpe Dämmung böyle bir sey kanunen isleme gectimi gecermi? ne düsünüyorsunuz, rica ediyorum konuyu siyasete cekmeyin.

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye Ejderabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    156
    111 mesaja 199 teşekkür aldı
    Alıntı samsunlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Beyler bu evler icin yeni kanun cikicakmis (Robert Habeck) Umrüstung+Warmepumpe Dämmung böyle bir sey kanunen isleme gectimi gecermi? ne düsünüyorsunuz, rica ediyorum konuyu siyasete cekmeyin.
    Evet iki taraftan istekler var.

1. Avrupa birligi (Ekteki yazi baya iy)
    https://www.fr.de/wirtschaft/energie...-92163577.html

2. Habeckin planlari
    Gaz ve ISI yagi ile calisan kaloriferleri gelecek seneden itibaren yasaklama planlari. Henüz yasa yok tartisiliyor.

Simdi senin ne yapacagin evin durumuna bagli.

Benim ev 1967 yapimi ve 5 sene önce pencereleri ic kapilari Dis kapiyi degistirdim. 2017 de yeni Ölheizung almsi eski ev sahbi. Duvarlar 30cm.
    Dämmung yok / Cati eski.
    --> Bu durumda ben hic bir sey yapmiyorum
    --> Ölheizung son 5 senede aylik 140 Euro luk (ortalama) yag yakti / Gidebildigi kadar kullanacagim
    --> EU kanunlari ama beni gelecekte etkileyebilir eger ev 250KWH dan fazla enerji harciyorsa - ben ama zannetmiyorum o kadar kötü oldugunu hesaplamak lagzim
    En kötü durumda izolasyon yapacagim. Ama onu yapmam mantiksiz
    --> Gelecekte kaloriferin bozulabilecegini düsünmem gerek ve onun icin catiyi yeniletirim 2030a kadar eger birsey yapmam gerekirse eger !
    Cünkü yeni catidan üzerine Solarthermie kurdummu gelecekte Wärmepumpe veya baska bir kaloriferle kombine olabilir

Gelelim farkli bir duruma "Mehrfamilienhaus" var su an bizde ve orada kiracilar var yaklasik 400m2.
    -- Ev 1974 yapimi, duvarlar 24 cm kalin degil, pencereler 3 lü yeni, izolasyon yok cati eski
    Evde 1980 li eski Ölheizung var
    --> Zaten bu Ölheizungu degistirmeliydik.
    --> Habeck sayesinde 2-3 sene sonra yapacagimiz degisimi bu sene yapacagiz cünkü yine Ölheizung veya Gasheizunga gececegiz.
    Angebotlar aliyoruz su an
    --> Wärmepumpe olmaz 400m2 istmasi icin gücsüz ve kesinlikle izolasyon ve catinin yenilenip Solarthermie eklenebilir
    Maliyeti cati 35k, Izolasyon 35k ve Wärmepumpe 35k. Yani 100 Bin kesin.
    Simdi ev sahibi olarak iki secenekde yapilabilir herkes kendisi bilecek ve bütcesine bakiyor.
    --> Bu evde EU kararini tamamlamak icin ileride Dämmung gerekebilir yapariz sorun degil
    --> Masraflarida tabiki 8% kiraciya yükleyecegiz oda kesin. Kiralar artacak.

Sizlere iki misal gösterdim. Herkeste durum farkli ve kanunlar daha tam cikmadi ama yolda. Panige gerek yok ama eski kalorifer varsa eger olayi ucuza kapatmak istiyorsan bu sene önlemini alacaksin yoksa cok pahali olur.
    Konu Ejderabi tarafından (25 Mart 2023 Saat 07:29 ) değiştirilmiştir.

4. 2 kişi Ejderabi üyemize teşekkür etti:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler