Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 644 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 22 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Gaz fiyatları

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı

Gaz fiyatları

Arkadaşlar şuanda Almanya Ekonomi Bakanı Habeck Gaz fiyatların 3 kat artacağını söyledi. Dönüşü yok gibi konuşuyor.

188 Euro ödüyordum. 550 Euro olursa aylık hapı yuttuk.

Asağı katda odun sobası var. Üst katda kaloriferi açacağıma Ölradiatör mü kullansam diyorum. Yatmadan önce arada açarım odaları ısıtır ve sonrada otomatike bağlarım ayarlarım ayaz olursa gece kendi çalışır söner.

Başka çare düşünemiyorum.

Benim Vertrag'ım ucuz diye sevinmeyim. Bugün Almanya gaz tedariği konusunda "Alarmstufe" rota geçti. Bir üst basamağa daha geçilirse tüm şirketler Vertragdaki fiyata bakmaksızın gazı zamlama hakları doğuyor.

Bakanın bu geçe söylediği burada:

https://ulm.tv/2022/06/23/wirtschaft...fuer-moeglich/

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,643
    1,614 mesaja 3,316 teşekkür aldı
    Almanyadaki politikacilarin hepsi odun....
    Zam uzerine zam..
    Steuer auf steuer..
    Falsche richtung..
    Konu webci tarafından (24 Haziran 2022 Saat 02:30 ) değiştirilmiştir.

4. 2 kişi webci üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye cassano - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Samsun/Alm-GZ
    Ettiği Teşekkür
    542
    142 mesaja 247 teşekkür aldı
    Zam gelir, gelir'de o kadar gelirse insanlar bunu ödemeyez durama gelebilir. Gasi tek ülkeden alip bagimli kalindigi icin'de zam gelebilir.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Yardim alanlari yardim verirler, almayanlarada ödettirirler.

7. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,643
    Alıntı cassano Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Zam gelir, gelir'de o kadar gelirse insanlar bunu ödemeyez durama gelebilir. Gasi tek ülkeden alip bagimli kalindigi icin'de zam gelebilir.
    Bu isleri milletin basina möllemann acti..
    Vay rusya kömürü
    Vay cin kömürü
    Vay ucuz transport diyerek kömür enerjisini kaldirdilar..
    Hem birsürü insan süründü hemde daha pahaliya mal oldu..

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Bakalim dedigim gibi üst kati Ölradiatör ile isitmak istiyorum. Fazla elektrik yakmiyor sirf iki saat calistirirsan ve ayaz ayarinda birakirsan.

Son bir haftada sirketler icin gaz alim fiyati 6 kat artmis. Yani sirketler bunu mecbur kullanicilar devam iletecekler. Yoksa iflas ederler. Habeck daha cokda sanayinin durmasindan korkuyor. Sanayi durursa domino effekti olur diyor. Yani zincirleme iflas.

Bizim eski Türkiye'de elektrigi kestikleri gibi, belkide gazi keserler belirli saatlerde.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (24 Haziran 2022 Saat 14:58 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye Ejderabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    147
    110 mesaja 197 teşekkür aldı
    aynen Birbey dedigin gibi mantikli gibi geliyor bana.

Gecenlerde bir arkadasa gittim Gasheizungu var. DHH evi var 2-3 sene önce girdi. Ne kadar aylik ödedigini sordum ve ögrendimki 370 Euro ödüyormus.

Öl de gasa bagli oldugu icin bizede durumlar farkli olmaz herhalde.

Bende ayarlari minimuma getirecegim ve yukarisini eski gibi 21 derece degilde 18 derece ayarlarim artik ve fiyatlar ucuk olursa alt katda sobali yerde kaliriz ( Allahtan hem asagiya hem yukariya oturma odasi yapmistim).

Benim yag Mayis 2023e kadar yetecegini hesapladim ondan sonrada bu ucuk fiyatlara doldururuz herhalde.

Bir alternatifimiz daha var Üst kata disardan yeni baca actirtio yukariya adam akilli 7kw - 9kw lik bir odun sobasi takmak.

Moderator atsiz77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ne Mutlu TÜRKÜM Diyene
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    524 mesaja 1,151 teşekkür aldı
    DHH ve müstakil evleri olanlar Wärmepumpe iyi düşünsünler hem şuan fazlasıyla teşvikler var hemde gaz fiyatlarına oranla elektrikle çalışmasına rağmen daha uygum, birde catıya güneş enerjisi taktınızmı bakın keyfinize.

Bizim eve binaya şuan Wärmepumpe uygun değil yoksa düşünüyordum, şu an ilk etap kalorifer kazanını değiştirecem

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Atsiz onlarinda cesitleri var. En ucuzu Neubaular icin Luft-Luft-Wärmepumpe. 20000 Euro tutuyor. Tesvikde yok buna. Tesvik o pahali sistemlere var. Luft-Luft-Wärmepumpede ne kadar saglikli Allah bilir.
    Icerdeki sicak havayi disari veriyor. Icinden sicakligini filitriyor anladigim kadariyla ondan sonra disardaki soguk hava ile karistiriyorlar.

Bence acele etmemek lazim. Soba ile radiatör isimi görür gibi.

Fiyat hesabi bende.

Leistungsaufnahme 1500 Watt (= 1,5 kW)
    Betriebsdauer 5 Stunden
    Stromkosten 29 Cent/kWh

3 saat günde calistirsam.

3 x 29 x 1,5 = 1,31 Euro

30 günde x 1,31 Euro = 39,30 Euro ayda.

01.07.'dan itibaren EEG-Umlage düsüyor 5 Cent ve dahada iyi ucuzluyor aylik masraf.

Fena degil bence önümüzdeki kisdaki durumlar icin.

Zaten 3 saat'de full acmam. Düsük ayarda calistiririm misal 500 Watt ile onun yerine tüm gece. Böylece cok soguk olmaz üst kat. Gündüzde hafta sonlari mecbur asagida odunlu yerde oturacak coluk cocuk. Mutfak ile oturma odasi beraber bende. Neubaularda öyle oluyor.

Ha sunuda söyleyim ama aylik elektrigim 75 Euro. Simdi degistirsem en ucuzu 99 Euro. Yani bu 39,30 Euro aylik 50 Euroda olabilir. Ama yinede bence fena degil.

Alıntı Ejderabi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ne kadar aylik ödedigini sordum ve ögrendimki 370 Euro ödüyormus.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (24 Haziran 2022 Saat 16:06 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,676 teşekkür aldı
    Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Atsiz onlarinda cesitleri var. En ucuzu Neubaular icin Luft-Luft-Wärmepumpe. 20000 Euro tutuyor. Tesvikde yok buna. Tesvik o pahali sistemlere var. Luft-Luft-Wärmepumpede ne kadar saglikli Allah bilir.
    Icerdeki sicak havayi disari veriyor. Icinden sicakligini filitriyor anladigim kadariyla ondan sonra disardaki soguk hava ile karistiriyorlar.

Bence acele etmemek lazim. Soba ile radiatör isimi görür gibi.

Fiyat hesabi bende.

Leistungsaufnahme 1500 Watt (= 1,5 kW)
    Betriebsdauer 5 Stunden
    Stromkosten 29 Cent/kWh

3 saat günde calistirsam.

3 x 29 x 1,5 = 1,31 Euro

30 günde x 1,31 Euro = 39,30 Euro ayda.

01.07.'dan itibaren EEG-Umlage düsüyor 5 Cent ve dahada iyi ucuzluyor aylik masraf.

Fena degil bence önümüzdeki kisdaki durumlar icin.

Zaten 3 saat'de full acmam. Düsük ayarda calistiririm misal 500 Watt ile onun yerine tüm gece. Böylece cok soguk olmaz üst kat. Gündüzde hafta sonlari mecbur asagida odunlu yerde oturacak coluk cocuk. Mutfak ile oturma odasi beraber bende. Neubaularda öyle oluyor.

Ha sunuda söyleyim ama aylik elektrigim 75 Euro. Simdi degistirsem en ucuzu 99 Euro. Yani bu 39,30 Euro aylik 50 Euroda olabilir. Ama yinede bence fena degil.

elektrik fiyatları o seviyede kalırsa.

Yakıt fiyatlarını 15-30 cent aşağıya çektiler .. bir hafta içinde fiyatlar aynı seviyeye geldi

hatta bu aksiyon bitince Dizel litresi 2,60-2,80€ seviyesine çıkacağı söyleniyor ...

Bnun böyle olacağı belliydi .. Corona yüzünden iki sene boyunca ekonomi duraklama dönemine girdi

Bu kadar aşının, tedavilerin masrafı bir yerden karşılanacaktı ..

Rusların Ukrayna ya girmesi tuzu biberi oldu

Birde Almanların yanlış dış politikası ..

Almanlar USA nın gazına gelip hemen Ukrayna nın koruyucu meleği olmaya kalktılar ..

USA karıştırıyor sonrada uzaktan izliyor

Arkadaşım senin sanayin Rusya dan gelen Gaza Petrole bağlı ... biraz düşünerek hareket et .. elin mahkum

Düşünülem şeylerin hepsi günlük zararı kapatmak.. uzun vadeli bir çözümleri yok

Şansları var tam kış mevsimine denk gelmedi .. O zaman Putin tamamen gazı keserdi ... Görsen curcunayı

Beyler öyle ve böyle pamuk eller cebe .. dahada derinlerine
    Konu hOrOz tarafından (24 Haziran 2022 Saat 16:37 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Bence mecbur devlet birşey yapacak.

24 milyon emekli var Almanya'da. Adam 40 sene çalışmış 1200 Euro alıyor. Hanımıda Teilzeit çalıştığı için 500 Euro. 1700 Euro. 700 Euro kira. Haftalık alışveriş 80-100 Euro. 600 Euro kalıyor. 100 Euro elektrik üstüne 200 Euro yakıt. Daha ilac almadı, sırtına bir gömlek almadı.

Nerden versinki emekli? Cepde yokki.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    31
    14 mesaja 23 teşekkür aldı
    Ben seneye herseyin dahada pahali ve zor olacagini dusunuyorum, allah yar ve yardimcimiz olsun.

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    Alıntı turkclan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben seneye herseyin dahada pahali ve zor olacagini dusunuyorum, allah yar ve yardimcimiz olsun.
    orası garanti bunu geçen senede yazmıştım pandemi sonrası büyük bir kriz gelecek diye

Board çöktüğü için eski konulara ulaşamıyoruz

Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence mecbur devlet birşey yapacak.

24 milyon emekli var Almanya'da. Adam 40 sene çalışmış 1200 Euro alıyor. Hanımıda Teilzeit çalıştığı için 500 Euro.
    1700 Euro. 700 Euro kira. Haftalık alışveriş 80-100 Euro. 600 Euro kalıyor. 100 Euro elektrik üstüne 200 Euro yakıt.
    Daha ilac almadı, sırtına bir gömlek almadı.

Nerden versinki emekli? Cepde yokki.
    İyide hiç bir getirisi olmayan sadece götürüsü olan emekliye ne versinler

Herkesi memnun etmeye kalkarsan işin iş

Devletinde bir sınırı var devlette yoldan toplamıyor ya, senden benden aldığı vergiler bütçeyi yapıyorlar

Gazda dış bağımlısın , Petrol de dış bağımlısın yani ellerin kolların bağlı

Satanlar istediği gibi fiyatı belirliyor mecbursun o fiyata almaya satmaya

Birde Ukraynalı mülteciler çıktı ,,

Flüchtlingsheim da çalışıyorum valla bir dediklerini iki etmiyorlar.

Onu beğenmiyorlar bunu beğenmiyorlar .. yedikleri önlerinde yemediklari arkada

Zamanın da Suriye li mültecilere kan kusturmuşlardı ama Ukraynalı olunca hayhay efendim

Ben bunları birebir canlı hergün yaşadım yaşıyorum
    Konu hOrOz tarafından (24 Haziran 2022 Saat 18:57 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Önüne gelene bir kurus sisteme ödemeden gelen gecene buluyorsa, 40-45 Lohnsteuer, Renten-, Kranken-, Pflege- ve Arbeitslosenversicherung ödeyenlerede bulusunlar.

Suriye'li mültecileri bende beyenmiyorum. Ukraynal'li erkekler ülkelerinde kaldi. Ülkelerini savunuyorlar. Buraya kadinlar ve cocuklar geldi cogunluk olarak.

Suriye'den hep bekar erkek geliyor. Sonra burada yemedi halt yok.

18. 3 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    7
    59 mesaja 99 teşekkür aldı
    Mal Almanya kıçını tek tarafa dayarsan olacağıbuydu,sanamı kaldı Rusya ile uğraşma,Amerka diyo yapacaksın salak Almanda uyguluyor,Amerika İrana ambargo uyguluyor ve hiç bir nato üyesinin oradan almasına izin vermiyor,e tabiki kendi petrolünü ve gazını daha yüksek fiyata satacak bu öküz Almanlara,hükümet işçiyi felan düşündüğü yok bir şekilde olan yine biz işçi kısmına olacak,vergiler sayesinde kasa yine full,ama çalışanların parası nedense hep aynı,normal işçiye en az %20 zam yapılmalı bu pahalılık ile baş edebilmesi için.Tutmuş birde IG Metall %8 isteyecekmiş dalga geçer gibi %3 alırlarsa öpüp başına koysunlar,eli kulağındadır yakında büyük fabrikalar yavaş yavaş dökülür.

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    @torpido hangi telefonu PC veya sistemi kullanıyorsan senin yazdıkları hep Çin ce gibi

21. hOrOz üyemize teşekkür edenler:
    mxm

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    7
    [QUOTE=hOrOz;259159]@torpido hangi telefonu PC veya sistemi kullanıyorsan senin yazdıkları hep Çin ce gibi
    Cep telefonundan yazdım bende anlamadım niye böyle oldu

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,643
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    elektrik fiyatları o seviyede kalırsa.

Yakıt fiyatlarını 15-30 cent aşağıya çektiler .. bir hafta içinde fiyatlar aynı seviyeye geldi

hatta bu aksiyon bitince Dizel litresi 2,60-2,80€ seviyesine çıkacağı söyleniyor ...

Bnun böyle olacağı belliydi .. Corona yüzünden iki sene boyunca ekonomi duraklama dönemine girdi

Bu kadar aşının, tedavilerin masrafı bir yerden karşılanacaktı ..

Rusların Ukrayna ya girmesi tuzu biberi oldu

Birde Almanların yanlış dış politikası ..

Almanlar USA nın gazına gelip hemen Ukrayna nın koruyucu meleği olmaya kalktılar ..

USA karıştırıyor sonrada uzaktan izliyor

Arkadaşım senin sanayin Rusya dan gelen Gaza Petrole bağlı ... biraz düşünerek hareket et .. elin mahkum

Düşünülem şeylerin hepsi günlük zararı kapatmak.. uzun vadeli bir çözümleri yok

Şansları var tam kış mevsimine denk gelmedi .. O zaman Putin tamamen gazı keserdi ... Görsen curcunayı

Beyler öyle ve böyle pamuk eller cebe .. dahada derinlerine
    Evet usta abd filmi cevirip sonrada bizlere izletiyor,bu sadece siyasi degil ekonomik olarak ta böyle..
    Simdi ben drsemki tum bu ekonomi patlamanin sebebi corona degil yalan olmaz..
    Söyleki ;
    Olacaklar zaten öyle veya böyle belliydi,abd tum dünyadan saklayip coronaya baglasada uzun zamandir batti balik yan gider hesabi yapip bugunleri biliyordu..
    Abd 1.dunya savasindan sonra üretimekonomi sanayisi uglularken daha sonra bunu terk edip finanzal üretim ekonomisine gecti..
    2008 de abd de patlayan ev alim satim ticaretinde 3.5 trilyon dolar pasti,oysa bundan önce yani 2006 gibi 1 trilyon dolar bastigi ve bunu bankalarin kurtarilmasi,ekonomisine refah ve cogunuda karsiliksiz sattigi silah ticaretinde harcadi,geri kalani piyasadan cekmeye calissada vakit yetmedi ve corona geldi,,
    Sisen abd balonu nihayetinde patladi ve abd ile tum dünyanin basina bela oldu,
    Yasadigimiz suanki sorunun tek sebebi abd nin dis ekonomiye müdahalesi ve karsiliksiz basilan 5 trilyon dolardir..gerci konu derin ,bukadar bilmemiz yeterli..
    Abd bastigi dolarlari nerede harciyor?
    Gel diyor suud kralina sana silah verecem yemeni vur,katari vur,,
    Gel diyor miçoya adalari silahlandir sana s300 vereyim,,karsiliginda ne aliyor?
    Ödeyemessen suudu sartlara bagliyor,yunani adalari na el koymakla yada baska sartlarla bagliyor,,
    Bir gecede tikir tikir abd merkez bankasi,fedd ,basiyor dolarlari karsiliginda ülkelere ve ikdidarlara el koyuyor..
    Bunlari zaten biliyoruz,bizde sokaklara cikip aciz diye bagiriyoruz..
    Herseyi piton ve corona ya baglayan seytan evangelustlerin tanriyi kiyamete zorlama plani tikit tikit isliyor ve bm görülnemis bir tikligin kapida oldugu uyarisini yapti..
    Peki tanriyi kiyamete zorlamak ne demek??
    Bunuda biri aciklasin..
    Konu webci tarafından (25 Haziran 2022 Saat 15:23 ) değiştirilmiştir.

24. webci üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    7
    Alıntı webci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet usta abd filmi cevirip sonrada bizlere izletiyor,bu sadece siyasi degil ekonomik olarak ta böyle..
    Simdi ben drsemki tum bu ekonomi patlamanin sebebi corona degil yalan olmaz..
    Söyleki ;
    Olacaklar zaten öyle veya böyle belliydi,abd tum dünyadan saklayip coronaya baglasada uzun zamandir batti balik yan gider hesabi yapip bugunleri biliyordu..
    Abd 1.dunya savasindan sonra üretimekonomi sanayisi uglularken daha sonra bunu terk edip finanzal üretim ekonomisine gecti..
    2008 de abd de patlayan ev alim satim ticaretinde 3.5 trilyon dolar pasti,oysa bundan önce yani 2006 gibi 1 trilyon dolar bastigi ve bunu bankalarin kurtarilmasi,ekonomisine refah ve cogunuda karsiliksiz sattigi silah ticaretinde harcadi,geri kalani piyasadan cekmeye calissada vakit yetmedi ve corona geldi,,
    Sisen abd balonu nihayetinde patladi ve abd ile tum dünyanin basina bela oldu,
    Yasadigimiz suanki sorunun tek sebebi abd nin dis ekonomiye müdahalesi ve karsiliksiz basilan 5 trilyon dolardir..gerci konu derin ,bukadar bilmemiz yeterli..
    Abd bastigi dolarlari nerede harciyor?
    Gel diyor suud kralina sana silah verecem yemeni vur,katari vur,,
    Gel diyor miçoya adalari silahlandir sana s300 vereyim,,karsiliginda ne aliyor?
    Ödeyemessen suudu sartlara bagliyor,yunani adalari na el koymakla yada baska sartlarla bagliyor,,
    Bir gecede tikir tikir abd merkez bankasi,fedd ,basiyor dolarlari karsiliginda ülkelere ve ikdidarlara el koyuyor..
    Bunlari zaten biliyoruz,bizde sokaklara cikip aciz diye bagiriyoruz..
    Herseyi piton ve corona ya baglayan seytan evangelustlerin tanriyi kiyamete zorlama plani tikit tikit isliyor ve bm görülnemis bir tikligin kapida oldugu uyarisini yapti..
    Peki tanriyi kiyamete zorlamak ne demek??
    Bunuda biri aciklasin..
    Aynen usta sana katılıyorum,bu coronada ,savaşta bir Amerikan oyunu ,onlar için dünyada birkaç kişi ölmüş umurlarında deyil insan hayatının değeri yok çıkarları için,şu anda savaşın bitmesini istemeyen yine Şerefsiz Amerikadır,Avrupayıda istediği gibi bağlamış istediğini yaptırıyor,Alman salağıda onlara uyup Rusya’ya karşı silah yolluyor yaptırım yapıyor.Ama cezasını yine halk çekiyor herşeye zam ama bir aylıklara zam yok ne hikmetse,yazılacak şey çokta neyse.

26. torpido üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Bir kereye mahsus yakıt yardımı geleceği açıklandı başbakan Scholz tarafında. Aylıklar üzerinden ödenecek. Vergi ve sigorta primleri kesilmeyecekmiş. Emeklilerede verilecekmiş. Ödeneçek miktar hakkında henüz açıklama yok. Ancak bedavaya yine birşey yok. Karşılığında sendikalardan yüksek zam istememelirini söylüyor. Böylece en enflasyonın belini kırmak istiyormuş.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)