Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 701 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 29 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 29 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yükselen Konut faizleri

Tecrübeli Üye akbaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Frankfurt
    Ettiği Teşekkür
    833
    260 mesaja 541 teşekkür aldı
    Birbey 3.0 ustam, bizim steuerberater 30%'a kadar verirsin demişti. benim kiralık dairelerim var ama borcunu bitiremedik hala..

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye Ejderabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    147
    110 mesaja 197 teşekkür aldı
    Alıntı akbaba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Birbey 3.0 ustam, bizim steuerberater 30%'a kadar verirsin demişti. benim kiralık dairelerim var ama borcunu bitiremedik hala..
    Akbaba ayni dert bizlerdede var (Babamda) ve bende. Malesef gelirin arttikca vergi orani yükseliyor.

Kurtulmak icin ekte olan önerlilerme bir bak:
    - Kirada olan emlakda yenileme yapabilrsin (kalorifer, cati, duvar, Dämmung). Bu masraflardan cok vergiden kurtuluyorsun ve evin degeri artiyor eger yapmak istersen.

Eve para harcamazsan baska yöntemler var. Benim kirada olan dairelere harcayacak noktam kalmadi ondan alternatiflere yöneliyorum.
    - Hanima Riesterrente yapmistim onun senelik ödemesini 2.100 Euroya cikariyorum (vergiden indirebiliyorsun)
    - Bu sene kendimede yapacagim Riester senelik 2.100 ödenecek. Bunu düsünüyorum ama getirileri pek begenmiyorum...
    - Krankenhauszusatzversicherung yaptim (Privatpatient gibi) tüm aileye senelik ücretinin tümü indirilyor vergiden

Arti bu iki sigortayi düsünüyorum (neden malum enflasyon cikiyor - kiracilarda zorlanacak - ve problemlerde artacak)
    - Vermieterrechtschutz düsünüyorum (ucuz degil) ama komple vergiden düsülüyor kirada olan daireler icin
    - Mietausfallversicherung var onuda düsünmeye basladim

Simdi buraya yazdiklarim aslinda masrafli ve gereksiz seyler ama hayati kolaylastiracak noktalar. Durumu iyi olanlar yapabilir.
    Ben Finanzamta bayilacagima bunlari masraf gösterip Finanzamta az ödeyip hayatimizi kolaylastirabilriz.

Akbaba bu yazdiklarimi heryerde bulamazsin bir düsün tasin. Dairelerin borcu azaldikca Finanzamt kapini calmaya daha fazla devam eder.
    Konu Ejderabi tarafından (06 Haziran 2022 Saat 12:41 ) değiştirilmiştir.

4. 3 kişi Ejderabi üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye Ejderabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    147
    110 mesaja 197 teşekkür aldı
    Arkdaslar ben 2018 de evi aldim, allahtan fiyat uygunda ve fazlada kredi cekmedim.
    - Kredi 300.000 Euro
    - Faiz vadesi 15 sene - kalan borc yaklasik 190.000 Euro
    - Faiz 1,85%

Simdi birkac opsiyonlarim var

1. hic birsey yapmadan 2033 de krediyi yenilemek (190.000) Euro
    2. hic birsey yapmadan 2028 de krediyi fesh edip (10 sene dolunca yapilabiliyor) yeni kredi almak (eger 2028 de faizler yine düsük olursa)
    3. Aylik taksitini cok düsük yaptim ve senelik 15 Bin Euro Sondertilgung hakkim var (elime para gectikce buraya yatirmak)

4. Bunu sizinle paylasmak istiyorum simdiden Bausparvertrag yapmak (ekte benim kalan borca misal)
    Gelecekte kalan borc icin simdiden hem para biriktirp (700 Euro aylik) sonrada 2033 de 190.000 Euroyu cekip 700 Euro taksitle geri ödemek.
    Su anda Angebot var 1,44% den.
    https://www.schwaebisch-hall.de/

Ben su an her secenegi yapabilecek durumdayim Allaha sükürler olsun. Ama bu senaryoyu (400.000 Euro ve üzeri) ev alanlarda düsünmek bile istemiyorum.
    Son günlerde bu konu etrafimda olan yeni ev alanlari kara kara düsündürüyor. Bilhassa 10 sene yapmis olanlari. Onun icin paylasmak istedim.
    1% veya 2% altinda kredi alanlar eger ileride faizler yükselirse ve yüksek kalirsa bu büyük meblaglarda iyice zorlanacak o kesin.

Eger gücünüz yetiyorsa su anda Schwäbisch Hall da olan Angebota bir bakin. Birkac haftaya zaten bu imkani sunmazlar. Tabiki gelecekte ne olacagini kimse bilemez ama cogumuz garanti olmasinni tabiki ister.

6. Ejderabi üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,643
    1,614 mesaja 3,316 teşekkür aldı
    Cok dogru bir tesbit ve ev alimi cok akilli olmus..

Moderator atsiz77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ne Mutlu TÜRKÜM Diyene
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    524 mesaja 1,151 teşekkür aldı
    Emlak kredi faizlerin ortalama 3% çıkması ev satışlarında durgunluk getirdi, en azından Dortmund için bunu diyebilirim.

Eskiden ev satış ilanları anında silinirken şimdi bi durgunluk var buna bi de Ekonomik kriz eklenince yüksek fiyattan ev satmayı düşünenlerin elinde kaldı…

Kolay değil 3% faiz ile 300.000€ kredi ceksen ortalama 1200€ aylık ödemen gerekiyor…

9. atsiz77 üyemize teşekkür edenler:

Moderator mxm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,731
    2,395 mesaja 6,431 teşekkür aldı
    Sadece faiz degil hocam, kriz korkusu da var. O parayi ödeyebilsen bile diger masraflar da asiri yükseldi, ay sonu eline kac para kalacak diye düsünen de coktur mutlaka.
    Önümüzde cok zor gececek seneler var su an ve isin nereye varacagi da belli degil.

11. 2 kişi mxm üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Dortmund
    Ettiği Teşekkür
    76
    203 mesaja 330 teşekkür aldı
    Kriz falan yok

13. moralist üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    1
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    bende kfw aldim 50 bin kalan borc 38 bin haftaya termin var 2.5 almistim faizi10sene bitti .diger kredi 66 bin 1 sene once vor vetrag yapip 1.6 faizle 10 sene uzattim.bankaciya dedim kfw kredisini vor vetrag yapalim yok dedi simdi kfw faizi 4 oldu ah be bankaci kandirdi beni

Üye Şafak74 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    23
    16 mesaja 29 teşekkür aldı
    Alıntı kaan39x Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bende kfw aldim 50 bin kalan borc 38 bin haftaya termin var 2.5 almistim faizi10sene bitti .diger kredi 66 bin 1 sene once vor vetrag yapip 1.6 faizle 10 sene uzattim.bankaciya dedim kfw kredisini vor vetrag yapalim yok dedi simdi kfw faizi 4 oldu ah be bankaci kandirdi beni
    Slm,
    gitdin mi KFW Bank dan yeni Kredi için Faiz kaç dediler?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)