Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2189 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 35 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Döviz kuruyla yapılan darbeye dur diyelim

Hybrid View

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,280 teşekkür aldı
    Kismen katiliyorum yabanci müdahele var. Ama sirf yabanci gücler suclu degil. Ben hukuk okumadan önce Bankkaufmann ögrendim. Fikrim su:

Bagzi elinizde olmayan nedenler vardir, bagzilarida kendi sucunuzdur.

Elimizde olan nedenler:

Devlet faizi düsük tutmak istiyor. Nedeni ise, faiz yüksek olursa, kimse gerektiginden fazla para harcamaz. Bu halkin cebindeki parasinin artmasi demek, ama ekonominin büyümesini yavaslatir.

FED (Amerika Merkez Bankasi) ve AMB (Avrupa Merkez Bankasi) kendi ekonomik büyümeleri icin faizi sifira indirmisti. Zaten suanda da görüyorsunuz, Tagesgeldkontoya kimse birsey vermiyor. Hatda faiz enflasyonun altinda oldugu icin, paraniz eriyor. Milletde ne yapiyor, parasini harciyor. Buda ekonomik büyüme demek.

Türkiye Merkez Bankasida faizi sifir cektigi icin, yatirimci icin parasini Amerikaya ve Türkiye'ye yatirmis birsey fark etmiyordu. Öylede faiz geliri yoktu böylede. Ancak FED ve AMB artik faizleri geri yükseltiyor. Ekonomik krizi geride biraktilar. Ancak devletimiz faizi yükseltmek istemiyor. Cünkü faizi yükseltirsek, millet parasini tutar ve büyüme yavaslar. Ayricada enflasyonu tetikler. Ancak Türkiye Merkez Bankasi faizi yükseltmedigi icin, Türkiyede parasi olan dis yatirimci parasini suanda cekiyor ve Amerika ve Avrupa Ülkelerine aktariyor.

Mecbur Türkiye Merkez Bankasi faizi yükseltmesi gerekiyor. Nitekimde bugün yükseltti. Döviz kuruda bugün geriye gitti. Ancak bu yükselttigi oran cok cüzi cözüm degil. Sen ülkende döviz kitligi istmiyorsan, onlar 1% faiz veriyorsa, sen en az 1,5% vermen lazim.

Ayrica bir sikintida siyasi. Ekonomistlerde devlet büyüklerinin acik orta Merkez Bankalarina emir verir elestirmesi zehir olarak algilanir.

Bir sikintida Cumhurbaskanimizin konusma tarzi. Piyasalar icin cok agresif. Oysaki normal bir tarzda sinirlenmeden konussa dis yatirimci icin daha güven duyucu olur. Sen dereceleme kurumlarina kizabilirsin incinden, elestiremebilirsinde, ama yok sayamazsin. Tüm dünaya ekomileri bunlara inaniyor. Bu seye benziyor, ben Schufa'yi sevmiyorum onun icin saymiyorum demek gibi bir sey. Sen sayma, ama herkes saydiktan sonra yalniz kalirsin.

Baska bir sikinti ise bizim ekonomik büyümemiz suni. Yok yüzde 7 falan büyüdük, bunlar hepsi tasima su isi. Ekonomi yüzde 2,5 büyüsün, ama kendi kendine büyümesi lazim. Bizde ise ekonomi kendi kendine büyümüyor. Ekonomi büyüsün diye hersene ekonomik paket yapiliyor. Mesela beyaz esyadan kdv alinmiyor, yada ötv alinmiyor. Milletde buna alisti. Ekonomik paket gelmeden kimse mecbur kalmayinca arabada almiyor, beyaz esyada. Millet diyor, ben bir bekleyim, yakinda vergi indirimi gelir diyor. Bu suni büyümeyi ekonomistler hic bir zaman beyenmiyor. Cünkü bu büyüme hep devlet müdahelesi ile.

Kur'u birde yükseltme nedeni, secim hediyeleri. Kurban bayraminda 1000 TL, Ramazan bayraminda 1000 TL kulaga hos geliyor. Ama bu degirmenin suyunu soran yok. Bunun bütceye ekstra masrafi en az 2-3%. Senin zaten bütcen her sene acik veriyor, kaynakda gösteremiyorsun, sonuc yabanci yatirimci güvenemiyor. Almanya'da emekliye ortalama 30 Euro zam verseniz, bütceden milyar Avro cikiyor. Buda sirf 30 Avro. Yani 170 TL. 1000 TL vermenin altindan hic bir ekonomi borc yapmadan kalkamaz. Bizimkinler bir seferde degil, iki kere verecegiz diyor.

Sayin Cumhurbaskanin faizi yükseltmeme inadi Avro'nun 3 TL'den 5.70i kadar getirdi. Kur devam yükselecektir, bu inandindan vaz gecmezse.

Cogunun hepiniz milli duygular ile hareket ediyorsunuz. Yenice ekranda yine baktim, yok bizi yabanci gücler parcaliyor falan deniliyor. Hic benim yazdigim gibi icerik konusan pek yok.

Birde son günlerde Filistin olayida etki yapti. Süphesiz, müslüman müslümana sahip cikmaya mecbur. Ama o kadar Arap ülkeri sahip cikmazken devletimiz nerdeyse savas ilan etti. Devlet olarak sen önce kendi ülkendeki insanlari düsünmek zorundasin. Tabiki öbürlerede yardim et. Ancak bu yardim senin ülkenin ekonomisin bozuyorsa, daha yumsak ve uzan vadeli bu yardimi el altindan yapman gerekirdi. Sen önce Türkiye'deki insanlardan sorumlusun, Filistindekinlerden degil. Tabiki seyir etme, gözünü yumma, ama yardim edeyim derken kendi ekonomiginde zedenlenmeden bunu yapman gerek. Sirf bir Filistin aciklamasi Türkiye 3 Milyar Dolar zarar verdi.

Ondan sonra bizim döviz niye firliyor.

Simdi beni FETÖ'cüde ilan edebilirsin, hainde. Ben alistim artik. Dogru söyleyeni dokuz köyden kovarlar. Edin sorun degil, hic yoktan kötü gidise bir bahaneniz olur.

Elimizde olmayan nedenler:

Firat ve Zeytin dali harekati mecburdu ve cok para yedi.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (23 Mayıs 2018 Saat 21:50 ) değiştirilmiştir.

2. 9 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

3. Sponsor Reklam

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)