Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2290 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 28 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Demir eksikligi olan varmi?

Tecrübeli Üye akbaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Frankfurt
    Ettiği Teşekkür
    833
    261 mesaja 543 teşekkür aldı

Demir eksikligi olan varmi?

selam arkadaslar,
    son zamanlarda yorgunluk-halsizlik vardi bende, ev doktoruna gittim,kan tahlili yaptirdik ve demir eksikligi var dedi,denemek icin bana hap yazdi.
    kirmizi et, salata,ispanak-fasulye-nohut gibi demir yüksek besinler almami tavsiye etti.
    icinizde demir eksikligi olan varmi? tecrübeleriniz nasil? sizler nelerden fayda gördünüz?

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    687
    169 mesaja 299 teşekkür aldı
    benim hanimda var kendisi gida konusunda zayif her seyi yemiyor, haliyle dogal yoldan tam olarak alamiyor 2.3 ayda bi kan tahlili yapiliyor eksik olursa doktor direk serum yapiyor damardan veriyorlar yani.

ücretide kendi cebinden ödüyorsun senin yapman gereken zor degil dogal yoldan demir olan gidalari fazla tüketeceksin bu kadar basit

4. SesSizliK üyemize teşekkür edenler:

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    521 mesaja 1,097 teşekkür aldı
    Demir eksikligi genelde irsi bir sorun, zaten doktorda söyleyecektir demir takviyesi icin alinan haplari uzun süre ya da sürekli almamakta yarar var. Yorgunluk halsizligi insana depresyon gibi yasatiyor, ailenin diger fertlerindede varsa irsidir arada takviye almaktan baska caresi yok ben bulamadim.

6. hekimoglu üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye serif09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,996
    47 mesaja 123 teşekkür aldı
    benim hanimda var kirmizi pancar rotebete ben tavada kucuk kucuk dograyip kavurup ustune istege göre samisak yogut dökup yidiriyorum.

8. serif09 üyemize teşekkür edenler:

∞ Saygiyla Aniyoruz ∞ TipiTip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    440
    1,797 mesaja 5,088 teşekkür aldı
    Alıntı serif09 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benim hanimda var kirmizi pancar rotebete ben tavada kucuk kucuk dograyip kavurup ustune istege göre samisak yogut dökup yidiriyorum.
    ise yariyormu ???

ben rotebbete suyunu aliyom iciyom

tadi biraz tuhav camura kokuyor

10. 2 kişi TipiTip üyemize teşekkür etti:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    1
    3 mesaja 3 teşekkür aldı

12. cihan1967 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye hope41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Herne/ Kocaeli
    Ettiği Teşekkür
    388
    231 mesaja 416 teşekkür aldı
    Kirmizi pancarin suyunu icmek iyi ama ben evde kendim yapip iciyorum, hatta havuc, yesil elma ile beraber yapip iciyoruz. Bazen icine birazda pekmez ekliyorum tam bomba oluyor tavsiye ederim

14. 2 kişi hope41 üyemize teşekkür etti:

∞ Saygiyla Aniyoruz ∞ TipiTip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    440
    1,797 mesaja 5,088 teşekkür aldı
    Alıntı hope41 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kirmizi pancarin suyunu icmek iyi ama ben evde kendim yapip iciyorum, hatta havuc, yesil elma ile beraber yapip iciyoruz. Bazen icine birazda pekmez ekliyorum tam bomba oluyor tavsiye ederim
    sen oldu bitti zaten bombalari seversin :-)

16. TipiTip üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye hope41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Herne/ Kocaeli
    Ettiği Teşekkür
    388
    231 mesaja 416 teşekkür aldı
    Alıntı TipiTip Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sen oldu bitti zaten bombalari seversin :-)
    Aynen kardesim

18. hope41 üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    77
    21 mesaja 31 teşekkür aldı
    bendede demir eksikti hastahade doktorun dedigine gore en dusuk 39 en yuksek 350 olacakmis bende deger 8 cikti 2 ay kapsul kullandim 13 e cikti doktorun tavsiyesi ile dializ kisminda damardan ayni serum gibi 2 torba sivi verdiler bir iki saat surdu 6 ay sonra kan testi yaptilar 165 e cikti benim tavsiyem demiri dusuk olan arkadaslar damardan sivi alsinlar doktoruyla goruserek ondan sonra demir iceren gidalari her zaman alirlar

20. ton üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    119
    82 mesaja 147 teşekkür aldı
    Usta gecmis olsun.

Bundan birkac sene önce benim kan tahlillerimde de demir eksikligi cikti. Doktorlarin uzun tetkikleri sonunda bademciklerin calismasinda problem oldugu anlasildi. (schilddrüsen-überfunktion) Gecmis gün bana dandik bir ilac verdi, 6 ay her gün o ilaci yuttum, hic bir problem kalmadi. Simdi her sene düzenli olarak Check-up yaptiriyorum, ama kan degerleri hep ayni duruyor cok sükür. O ilaci da bir daha almama gerek yok dedi doktor. Sende ev doktoruna gidip bir Check-up yaptir bence.

Tekrardan gecmis olsun
    05300 - Merzifon

22. *05300 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye OrLoW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    321
    231 mesaja 507 teşekkür aldı
    Bu zamana kadar bilmiyorum bir eksikliğim varmı hiç fark etmedim ..

Doktor onları yemeni önerdiyse, senin onları vücuduna yeticek kadar yemediğini fark etmiştir .. Vücut bağırıyor eksik geliyor diye !

Sabah kahvaltını sağlam yapıyor musun ? yapman şart .. Öğle yemeği sağlammı sağlam olması şart ..Akşam yemeği se kesinlikle 3 öğün sağlam şart.. Yemeklerden sonra aralarda meyvaya devam mutlaka olması gerek...

Ben işe giderken arkadaşlar kıytırık şeyler alırlardı yanlarına, Ben harbi köylü yollugu full çeşit yemek ne olursa bana gülerlerdi ne çok kab getiriyorsun diye.. Bugün gülerler sonra hastanelerden beri gelmezler bunun dahada ileri zamanlari var...

3 Öğün sağlam yiceksin derken festfood lar değil onlar hepsi çöp bir işe yaramaz..Hevesini gidermek için yersin arada sadece öğün olarak değil ama sadece dolgunluk yaratır hiçbir işe yaramaz..

Yemek seçiyor musun ? Seçiyorsan sakat olmaz bunu yemem onu yemem olmucak ne bulursan götüreceksin ( Benim gibi öküz gibi yerim sofraya ne gelicek hiç sormadım daha ne gelirse götürürüm )

Haftada belirli günler ve öğünler mutlaka sogan ve sarmısak çiğ olarak yemeklerle yerim. Kokacakmış falan düşünmem..Doktora gidince nasıl hap veriyorsa belirli zamanlar alman gerekiyorsa bu sogan sarmısak olayınıda öyle rutine bağlıcaksın. Bir koca baş soğanı oturur kendim yerim sarmısak 3 --5 büyük diş götürürüm

Öğünde mutlaka çeşidin olmalı tek başına bir yemek işe yaramaz..Ben mesela Tavuk yiyecem yanına full çeşit salata şart olmazsa olmaz, mutlaka yanına prinç pilavı isterim onun yanına full tabak yoğurt kesinlikle olmalı yoğurtsuz öğün geçirmem..Yemeğim bittimi o yoğurdu komple bitirmeden sofradan kalkmam ...

Valla yaşım 40 doktor bilmiyorum ben ( kan tahlili hiç haberim yok ) gittiğim diş doktorunu saymassak..Kaç yıldır evliyim hanım, ben senin hiç hasta olduğunu görmedim insan nezle bile olmazmı hiç diyor arada !!

Benim nezle olayı bir akşam hafiften burun tıkanıklığı olur çok hafif ona ben sanırım nezle oldum derim O akşam yatarım sabah hiçbirşey yokmuş gibi kalkarım herşey bitmiştir düzelmişimdir...

Onu bunu bilmem yiyeceksin gardaş sağlam yiyeceksin kuru bakliyatı yaş sebze meyve ot ne bulursan tüketiceksin..Sağlam..

Sen benim dediklerimi yap bak bakalım bir eksiklik kalıyormu.. Valla sonra ne eksikliği fazlalık bile olur adamı bırak demiri bükersin

24. 4 kişi OrLoW üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye akbaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Frankfurt
    Ettiği Teşekkür
    833
    261 mesaja 543 teşekkür aldı
    OrLoW usta senin kadar olmasada bende dengeli beslenmeye calisirim,
    -un ürünleri: ekmek vs.
    -süt ürünleri: peynir-yogurt vs.
    -et ürünleri: balik-tavuk-kirmizi et vs.
    -bakliyat: nohut-kuru fasulye vs.
    mutlaka kahvalti yaparim,kahve icmesem olmaz, mutlaka ögle yemegim olur ve aksam yemegini en gec 18:00'de yerim,aksamlari hafif seyler yemeye calisirim. mevsimlik meyve eksik olmaz. yas 51. pazar günleri futbol oynarim,firsat buldukca bisiklet ve kosu yaparim,yürürüm. Allaha cok sükür iyiyim aslinda,fazla kilomda yok.
    yarin ilk isim kirmizi pancar almak olacak,havuc-elma-pekmez karistirip icecegim.
    Allah hepinize saglikli günler versin insallah..

Tecrübeli Üye serif09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,996
    47 mesaja 123 teşekkür aldı
    Alıntı TipiTip Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ise yariyormu ???

ben rotebbete suyunu aliyom iciyom

tadi biraz tuhav camura kokuyor
    selam yariyor ara mesela haftada bir iki haytada yidiriyorum evet toprak kokar yada haslayip tursu sarmisakli yemeklerin yaninda yiyebilirsiniz.

27. serif09 üyemize teşekkür edenler:

Moderator Bartin674 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    45
    32 mesaja 77 teşekkür aldı
    Arkadaşlar
    Demir eksikliği Sadece Eisen değerine göre eksik denilmez. Kandan bir gün önce Demir ağırlıklı yemek yersen değerlerin değişik de çıkabilir. Demirin Havızası olan Ferritin değerini örctürmek en doğru işidir. Halsizlik sadece demir yapmaz. Almanyada genel sorun Güneş fazla görmediğimiz den Vitamin D eksikliğidir.

Ferritin ve Vitamin D belirtin Doktorunuzda daha mantıklıdır ama bunları Krankenkasse karşılamıyor.

Bi konuda Schilddrüse.
    Doktorlar TSH değerini belirleyip herşey temiz diyorlar. Halbisem çok yanlış bir yaklaşım. Schilddrüse düzgün çalışıp çalışmadığını TSH, FT3 ve TF4 belirler.

Doktorlar sizin devamlı sağlıklı kalmanızı isteseler Hepsi Kepenkleri kapatır.

29. 2 kişi Bartin674 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    462
    43 mesaja 62 teşekkür aldı
    @Orlow

Ustam afiyet olsun, senin yazdiklarini okurken aciktim valla
    Ustam Kilo /boy kac merak ettim.(bir mahsuru yoksa sormamda tabiki)

Tecrübeli Üye OrLoW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    321
    231 mesaja 507 teşekkür aldı
    Alıntı alex36 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @Orlow

Ustam afiyet olsun, senin yazdiklarini okurken aciktim valla
    Ustam Kilo /boy kac merak ettim.(bir mahsuru yoksa sormamda tabiki)
    Dostum öyle yiyorum içiyorumda vücut normal usta benim yediklerimi başkası yese şişmandı kesin...

Ben çok hareketliyimdir benim vücut yakıyor ( boy 1 74 kiloda 70 -72 arasında gezer sürekli .. yapıdan kaynaklanıyor kilo almıyorum

32. 2 kişi OrLoW üyemize teşekkür etti:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    31
    11 mesaja 24 teşekkür aldı
    o degilde birden aciktip arkadas ballandira ballandira yazilirmu bu

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    62 mesaja 78 teşekkür aldı
    Demir eksikliğin yeni ise Soguk pres Keciboynuzu pekmezini tavsiye ederim. İlerlemiş ise, sac dökülmesi, tırnak kırılması, sürekli asabilik. O zaman kereviz ve ıspanak kürü nü tavsiye ederim. En az üç hafta İnşAallah demir seviyen gayet yükselir. Nasıl yapıldığı internette vardır

35. Putkiran üyemize teşekkür edenler:

Üye murtazza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    60
    12 mesaja 14 teşekkür aldı
    Slm arkadaşlar, normal demir eksikliğini ve akdeniz anemisi taşıyıcılığını birbirinden ayırmanın zor olduğunu duydum. O yüzden çok dikkatli analiz yapılmalı banada demir ekskligin var dendi sonradan akdeniz anemisi (talasemi) taşıyıcısı olduğum ortaya çıktı. Aynı şekilde kızım içinde önce kansızlık var dendi hap verdiler ileriki kan tahlilinde ondada akdeniz anemisi taşıyıcısı tespit edildi.

37. 2 kişi murtazza üyemize teşekkür etti:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)