Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2308 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 29 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yapay zeka hakkinda dusunceleriniz.

Tecrübeli Üye ALSANCAK-35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,271
    427 mesaja 1,247 teşekkür aldı

Yapay zeka hakkinda dusunceleriniz.

Sayin arkadaslar.iletisim ve teknolojinin nano teknolojisi sayesinde cok cok ileri seviyelere ulastigi günümüzde yapay zekalara (ki bunlara ortak isim olarak robot deniyor) ekonominin teknolojinin her alaninda daha fazla ödev,vazife verilmesi biz insanlarin,yasanti,is ve hobi alanlarina ne gibi etkileri olur.Veya bizlere faydasindan cok zararimi olur veya tam aksi zararindan cok faydasimi dokunur? Düsüncelerinizi almak isterim.Mesela bugünkü medyadaki su haber dikkatimi cekti cok ilginc geldi bana:Haberde diyor ki! (kisaca anlatiyorum) Google'nin satin aldigi büyük bir sirketin gelistirdigi yapay zekanin dort saat gibi kisa sürede Santrac oyununu üst seviyede ogrendigini yaziyor ve yapay zeka ile 8 e karsi 100 oyunluk bir maraton yapiliyor.Yapay zekanin bu oyunlar süresince insanin 1500 yildir akil edemedigi hamlelerle herkesi MAT ediyor.Biiz insanlarin bu durumda yapay zekaya karsi gerek is hayatinda gerek ekonomik alanlarda sansimiz ve durumumuz nedir?

2. 2 kişi ALSANCAK-35 üyemize teşekkür etti:

3. Sponsor Reklam
    ∞ Saygiyla Aniyoruz ∞ TipiTip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    440
    1,797 mesaja 5,088 teşekkür aldı
    Sansimiz 0% kendi düsüncem

biz insanlar ögrendiklerimizi unutuyoruz zamanla

yaslilik hastalik vs vs vs

ama Yapay Zeka ögrendiklerini HDD'ye atiyor ve orda kaliyor

üzerine koyuyor ve daha akilli oluyor

yapay zekanin biz insanlara cok faydasi olucak gibi görünüyor olucagina eminimde

ama bir cok uzay kurgu filmlerinde oldugu gibi

gün gelipte yapay zeka herseyi ele gecirebilir mi ??

bence gecirebilir , bu olana kadar belki 1000 yil gecer ama olmayacak diye birsey yok

Baksana bir cok Arkadas Yapay Zekayi kullaniyor

Amazon ürünleri Google Ürünleri vs vs vs

otur Alexamidir nedir muhabbet et , ac ufak Rakiyi hafif hafif demlen Alexa ile :-))))

5. 2 kişi TipiTip üyemize teşekkür etti:

Administrators Memoli1976x - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,423
    16,054 mesaja 157,063 teşekkür aldı
    Sonra Alexa fazla ictikten sonra o ksi buraya gelecek diye bagirmasin.

7. 3 kişi Memoli1976x üyemize teşekkür etti:

Ettiği Teşekkür
    440
    Alıntı Memoli1976x Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sonra Alexa fazla ictikten sonra o ksi buraya gelecek diye bagirmasin.
    cekip kafayi bana Google Home geitreceksiniz diyebilir :-)

Ettiği Teşekkür
    1,271
    Veya isci robotlardan biri böyle der: - Bu insanlar cok aptallar azizim,dün bana 10 numara motor yagi icirmisler ,halbuki az bisey gresyagi yeterliydi,icim disima cikti vala kardes.

Ettiği Teşekkür
    440
    Alıntı ALSANCAK-35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Veya isci robotlardan biri böyle der: - Bu insanlar cok aptallar azizim,dün bana 10 numara motor yagi icirmisler ,halbuki az bisey gresyagi yeterliydi,icim disima cikti vala kardes.
    demedigi mechul ,

onlar bizi anliyorda , biz onlari anlamiyoruz :-)

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    16
    13 mesaja 23 teşekkür aldı
    Yapay zekaninin büyük örneklerinden biri Sophia dir.Ama bir röportajinda insanligi yok edecegini söylemistir.Sonra bende insanlar gibi espri yapiyorum demistir.Ayrica Mark Zuckerberg in robotlarida kontrolden cikmisti.Kendi aralarinda sifreli konusmaya baslamislardi.Yapay Zeka insan beyninide komple kopyalayabilir.Ve üstüne dahada katabilir.Internette büyük bir bulustur.Ama kötüyede kullanilabiliyor.Stephen Hawking de ayni sekilde yapay zekanin insanliga yarimci olabilecegini ama insanligi yok etme riskininde oldugunu aciklamistir.Onlarda aci cekmek yok,sabir yok,vicdan yok vs.Onlar iyilikle ve yardim amacli bile yapilsalar,calismayan insanlari gereksiz görüp yok etmeyi düsünebilir ve kavga eden 2 kisiyi gördüklerinde haksiza ceza uygulayabilirler.Bunlar cogaltilabilir.Tipitip arkadasa aynen katiliyorum.
    Iste videolari

Tecrübeli Üye akbaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Frankfurt
    Ettiği Teşekkür
    833
    261 mesaja 543 teşekkür aldı
    ALSANCAK-35 arkadasim,ilk önce seni tebrik ediyorum,cok iyi birkonu actin.dünya gündemi, yapay zeka, insan hayatini 200 seneye cikarma,uzayda hayat gibi seylerken,Türkiyede bilimsel projelerden cok, Organik Hoşaf ilgi görmüstü ve hergün tv'lerde ülke gündemine bakincada,neden gelismis ülkeler bizden ilerdeler daha iyi anliyorum.
    yapay zeka, yasal ve alenen olmasada, fiilen hayatimizin her alanina girdi. evde-iste-disarda gezerken heryerde yapay zekanin degisik versiyonlarini görüyoruz ve bunlar gelisme asamasindalar, büyük firmalarda bunun icin cok yatirim yapiyor. amazon mesala,amerikadaki cok deposunda hic insan calismiyor,stapler yok,staplerfahrer yok,lagerarbeiter hic yok ve isler normal bir depodan cok daha iyi calisiyor.gogle,facebook yapay zekada zirvedeler,hastanelerde robotlar ameliyat yapiyor.
    ben almanyada,dünyanin en büyük 3.ilac firmasinda calisiyorum.bize 100m.x300m. ebatinda ve 30m. yüksekliginde hochregallager yaptilar. tamamen otomatik,hic isci calismiyor.enaz 50 iscinin yaptigini yapiyor,hemde daha hizli-saglam yapiyor.
    ben kayseriliyim,köyde evimiz var,elektrik parasini yatirmak icin ilcedeki elektrik kurumuna gittim, kapiya bir automat koymuslar,gece-gündüz git,bütün ödemelerini yap. köylerimize bile yapay zeka girmis.
    aldiginiz bir ilacin bile bir sürü yan etkisi var, yan etkisi var diye ilaci almiyormuyuz?
    tabiiki yapay zekaninda sakincalari vardir, her yeni cikan sey icin birsürü kötü senaryolar üretilir,yapay zekada dünyayi ele gecirecek filan denmeye baslandi.ben bunlara ihtimal vermiyorum,bir robot,10 insanin yaptigini tek basina yapabilir,daha hizli-genis düsünebilir. böylede olmasi lazim,cünkü robotlari bunun icin yapiyorlar.ama programini insanin yaptigi robot,hic bir zaman insana hükmedemez.
    yapay zekanin ülkemiz ve fakir ülkeler icin ayri boyutuda var. mesala Mercedes, gidiyor iscilik ucuz diye Türkiyeye fabrika aciyor. yapay zeka böyle gelismeye devam ederse, Mercedes kendi ülkesinde,almanyada robotlarla daha iyi arabalar yapar ve Türkiyedeki-cin-hindistandaki fabrikalari kapar.
    yapay zeka dünyanin gelecegidir ve ülkelerin buna yatirim yapmasi gerekir. insallah Türkiyemiz yapay zekaya yatirim yapar,organik hosafa degil.

13. 2 kişi akbaba üyemize teşekkür etti:

Ettiği Teşekkür
    1,271
    Robotun beyin montajinda hangi sanayide kullanilacaksa o duruma göre programlama yapilsa,elektronik beyinin kendi kendine bilgi üretmesine müsade edilmese nasil olur acaba?

Ettiği Teşekkür
    1,271
    Ustalar bu konu hakkinda dusunce ve yazilarinizi bekliyorum.Bilhassa insanlarin robotlar karsisinda guc bakimindan cok cok zayif kaldigi malum,acaba insanla robotu gürestirsek belki bir babayigit gurescimiz onu kundeye getirmeyi basarirmi? Veya Robotlar FC - Insanlar FC arasinda futbol macimi yaptirsak?

Tecrübeli Üye Mesut64 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Fani Dünya
    Ettiği Teşekkür
    486
    552 mesaja 3,594 teşekkür aldı
    Insanlar kendi yaptigi bir seye benden daha akilli diyebiliyorsa, bu kendini kücük görmesinden baska bir sey degildir.

Insanoglu Kainattaki en akilli varliktir. Onun icindirki kendini sadece kendi yenebilir. A sirketi B sirketinin rototunu yenmek
    icin programlasa; ki o Robot bu programini gelistirip insanliga karsi da kullanabilir.

Bunu Matrix Filmi cok iyi anlatiyor;

Kolay Gelsin!

17. Mesut64 üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    1,271
    Biz robotlarin zekalari bizden daha fazla deyip kendimizi kucuk gormuyoruz zaten ustam.Konu robotlarin insanlarla kiyaslanmayacak kadar seri ve milyonlarca kez hesabi cok cabuk hesaplamalari.Programlama denen kombinasyonda hesaba dayali bir olgu oldugu icin her problemi ayni anda cozuveriyorlar,biz insanlarla asla kiyaslanmayacak seviyede.YokSa insan zekasi En basta duygu tasir,acimak tasir,sevgi tasir.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    79
    24 mesaja 27 teşekkür aldı
    Yapay zekaya(yani robot) karsi biri olarak,bunun önünü biz normal insanlar kapatamayiz diyebilirim.Yapay zekayi iyi ele almak lazim cok güzel birseymis gibi pompaliyorlar bu birsey icat etmeyecek,yemeyecek,icmeyecek,dinlenmeyecek,uyumay acak,karsi gelmeyecek,duygu yok....sadece zenginlerin isini kolaylastiracak!!

David Precht adinda alman filozof var,takip etmenizi tavsiye ederim,adam her konusmasinda vurguluyor,insanlari ileri zaman icin hazirlamaliyiz diye,cünkü dünyada normal veya alti insanlar cogunlukta ve bu insanlara is imkani saglanamayacak bu insanlar ne yapacak,nasil bir gelecek bizi bekliyor devletlerin saglam konseptleri yok diye herzamanda vurguluyor

20. Wasser1907 üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    16
    13 mesaja 23 teşekkür aldı
    Dünya nüfusu sürekli artiyor.Bu savaslara ragmen.Yapay zeka isyerlerinde arttiginda issizlik artacaktir.Ve buda yeni savaslarin veya yok etmenin yolunu acacaktir.Amazonda siparisi bir robot alirsa paketlemeyi bir robot yapip postaya verirse DHL de robot olursa insana ne kalir?Zenginler icin hersey güzelde bu geriye kalanlar nolcak?Onlara göre bu fazlalik insanlar a ne yapilacak farkindamisiniz?Evinizde oturun size maas veririz nasil olsa robotlar calisiyormu diyecekler sizce?Biraz mantikli olmak gerek bence.Sokakta bos gezen insanlar,balkonunda cekirdek citlatanlar.Bu konuda daha acik yazamicam maalesef.Konu disina cikmakta anlamsiz.Insan belkide kendi felaketini kendi elleriyle hazirlayacak.Örnegin bir nükleer savas olsa ne olur bir düsünün.

22. kartal55 üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    1,271
    Zaten sanirim yapay zekanin ileri derecede yapilandirilmalarinin faydasindan cok zarari olacak gibi gorunuyor insanlara.basta en belirgin zarari insanlarin islerini ellerinden alacaklar.Yatirimci kitlelerin umurunda degil tabii ki insanlarin issiz kalmalari veya ac acikta kalmalari.Onlar haliyle mallarini en ucuz sekilde uretmeye bakacaklardir alacaklari bes on robot sayesinde.Yemek,su,ihtiyac molasi ve dinlenmek gerekmiyor robotlar icin.Doldur icine elektrigi,mazotu,gres yagini,soru sormadan patronunun kafasini sisirmeden callista calis.OOOOhh Patron ne güzel tek kisiye maas vermeden koca fabrikayi kendi basina idare eder artik.Yan gel Osman.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    79
    24 mesaja 27 teşekkür aldı
    Birseyi cok merak ediyorum,hadi bizler gereksiz varliklariz!Peki bu zenginler ürettiklerini (yapay Zeka) kim icin üretecekler kime satacaklar,bende para varsa alabilirim yoksa nasil alacaksin,peki bu üretim neye.Farzedelimki üretime gerek yok,üretim olmazsa ilerlemede olmaz yani bana göre olayin neresinden bakarsan bak denge olmadigi zaman kaos vardir

25. 2 kişi Wasser1907 üyemize teşekkür etti:

Üye
    Nereden
    Emekli olduğumda 6 ay Berlin 6 ay İstanbul Kartaldayım
    Ettiği Teşekkür
    474
    39 mesaja 191 teşekkür aldı
    Beyler,bende bir başka açıdan ele alayım.
    Önce şu gerçekleri bir siralıyalım.
    1= hiç bir yapay göz yoktur ki Göz gibi görsün.
    2=hiç bir yapay beyin yok ki bu belleğe sahip olsun.
    Fazla kafalar karışmasın diye önce kısa gözden başlıyalım.Gözün gördüğü (karanlıkda)yapay göremez.
    Duyu organlarının tümünün kayıtlarını hiç bir komut olmadan kaydeder.Tüm bu kayitlar ,bir ömür boyu sürer.İşte tüm bu veriler o bireyin karekterlerini,hayat görüşlerini,Olaylar karşısındaki reaksiyonları kumanda eder.Akşam olunca yanı uyuyunca kendisinide beklemeye alır.Uyandığındada hızı ölçülemiyeçe şekilde ,yanlız o günkünü değil o zamana kadar olanları yükler.
    Oysa yapay beyinde üzüntü,sevinç,buderece büyüklükte kapasite yoktur.Üstelik kendisinin alanı dahilinde son derece yüksek kavramlarla kalp le de sonderece uyum içinde çalışır.

Şimdilik sizleri sıkmamak için kısa kesiyorum.

27. idiye üyemize teşekkür edenler:

Moderator mxm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,735
    2,398 mesaja 6,439 teşekkür aldı
    Yapay zekanin dünyayi ele gecirmesi ihtimali daima mümkün ama o kadar kolay da degil cünkü insan beyni duruma göre asiri güclü calisabiliyor yani duruma göre denge olusabilir. Iyi mi olur yoksa kötü mü, bunu zaman gösterir demek dogru olur. Insanlar giderek daha iyi yasam kosullarina ulastiklari halde giderek daha cok sey istedikleri icin mutlu olmak giderek daha zor hale geliyor. O noktayi bulamayanlar sanirim asla mutlu olamayacaklar.

29. 3 kişi mxm üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye MEGAbond - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    NRW
    Ettiği Teşekkür
    2,608
    474 mesaja 1,219 teşekkür aldı
    ben yapay zekayi,$u an ki PC kullanimina benzetiyorum,,,birileri yapip gelistiriyor,,hayirli isler icin,,,birileride bo$ durmayip,,aciklardan faydalanarak,,virüs ler le bozmaya calisiyor.

o yapay zekalara gerekli yüklemeleri yapanlar,önlemlerini almazsa,,disaridan kiskanc veyahutta pc cilginlari bunu bozmak isteyecektir.

düsünün ki evinize yapay zeka yüklenmis bir robot aliyorsunuz,,islerinizde size yardimci olsun diye,,,o robotta o göreve yüklenmis yapay zeka ile hareket ediyor,,,ve disardan biri o roboto baska yükleme yapiyor,,,mutfaktan aldigi bicakla aileyi biciyor,,hadi buyrun bakalim burdan yakin.

ben su aralar ugrastigim CNC olayina benzetiyorum biraz olayi,,,,makinada bicagin malzemeye uzakligi,,salliyorum 50 cm,,birisi gelip kurcalayip o uzaklik koordinatini 52 ye cikartirsa ne olur ??? bicak malzemeye güvenli bir mesafede durmayip,,2 cm daha ilerleyeceginden,,,dogal olarak bicak malzemeye bindirip,,kirilacak veyahutta bircok masrafa sebep olucak...yapay zekanin bu örnekten ne farki var?

saygilarimla

Ettiği Teşekkür
    1,271
    Peki konuyu herkes bir acidan ele aliyor,kimi insaliga verecegi zarar acisindan,kimi insanliga yapacagi olumlu katki acisindan.Robotlarin yaptigi veya yapabilecegi kotulukle iyilik secimini gozardi edersek,yinede cesitli vazifeleri yapabilecek ustun zekali robotlarin yapimini durdurmalimiyiz yoksa devammi etmeliyiz.Cunku konu ayni zamanda,her karakterde toplumun robotlari iyiye veya kotuye kullanmalarida sozkonusu olabilir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)