Alıntı dagli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Arkadaşlar ben kesin dönüş yaptım 2014 yılında Pasaportumu gelmden 10 yıl uzatmıştım yabancılar dairesindende oturma hakkım var, ben 42 sene almanyada yaşadığım için vize almam gerekirmi bir kaç haftalığına gezmeye gitmek istiyorum, bildiğim kadarıyla çalışma iznim ölüyor fakat gezme amaçlı gitme vizesiz gitmem imkanım yokmu vereceğiniz bilgiye şimdiden teşekkür ederim.
Türk vatandaşı olarak yıllarca almanyada yaşadık kanunu yarım yamalak ondan bundan duymayla yalan yanlış şeyleri öğrendik ondan sonrada sıkıntıya düşüyoruz
Almanya'da calisma izni diye bir sey kalmadi. Gecmiste aldigin calisma izinleri zaten gerek kalmadi. Otomatikmen oturma izini alan, artik calisma iznide almis oluyor.

Yasini belirtmemissin. Eger Almanya'dan yas haddinden emekli isen, sansin var. Yanbancilar yasasinin 51 maddesi geregince Almanya'da 15 yil calismisligin olursa, oturumun senenin cogunu Almanya'da kalmasan bile ölmüyor. Eger emekli degilsin, zaten oturumun ölmüs oluyor. Gümrükte sansin cok az. Gümrükteki memur ne zaman Almanya'yi terk ettigini görüyor. Yilin cogunu Türkiye'de oturdugun icin, oturumunu ölmüs varsayip gümrükten iceri almiyor. Eger Türkiye'ye dönmeden önce özel bir izin belgesi varsa elinde, yetki gümrükte memurdan cikmis oluyor, cünkü yabancilar dairesin sözü gecer.

Yani senin is yas gibi. Kara yolundan dene sansini.