Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2341 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 4 Toplam 5 Sayfadan BirinciBirinci 12345 SonuncuSonuncu
Toplam 90 adet sonuctan sayfa basi 61 ile 80 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Nasıl sparen yapiyorsunuz?

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    43
    53 mesaja 77 teşekkür aldı
    Alıntı TipiTip Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Türklerin en gereksiz laflarindan birisi !!!

yaw nasil evin haminda baslasin ondan gecsin ???

Evin Beyi calismiyorsa Para getirmiyorsa kadin nasil Tasarruf yapsin para kenara koysun ??

yada yeterli para vermiyorsa , yada hic para vermiyorsa ??? öyle ya herseyi evin beyi ödüyorsa

hanimini kukla gibi yaninda tasiyorsa , para ile hic alakasi yoksa kadinin

nasil tasarruf yapicak para koyucak kenara olmayan parayimi koyucak kenara

ailede tasarruf yapilacaksa para biriktirilecekse bu beraber olur !!!

ne sadece evin beyi ile nede sadece evin hanimi ile olur BERABER OLUR !!!!

Bir Elin nesi , iki elin sesi var demis Atalarimiz

her ikiside el ele vermezse birsey olmaz !!! BERABER !!!
    tasarruf ile kazanç i birbirine karıştırmayın, sparen Ausgabe kontrolü yapılarak yapılır. biz ataerkil bir toplum olduğumuz için ev hanımı genelde ev için yapılan Ausgabelerden sorumlu oluyor, eğer ki hanim da çalışıyor ise bence erkekde bu sorumluluğu paylaşmalı ancak ev hanımı olanların tasarruflu olması önemli. erkek kazanacak az yada çok hanimda bu kazanç ile ev ekonomisini en tasarruflu şekilde yönetecek.

Gesendet von meinem P9000 mit Tapatalk

2. Sponsor Reklam
    ∞ Saygiyla Aniyoruz ∞ TipiTip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    440
    1,797 mesaja 5,088 teşekkür aldı
    Alıntı gök36 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Niye sen türk degilmisin.?
    Biz türkler demek istedin herhalde.
    Ben sadece tek bir sey söyleyecegim eger evin kadini istemedigi müddetce hic bir sey olmaz.
    Yok ben Ugandaliyim

4. TipiTip üyemize teşekkür edenler:

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    49
    104 mesaja 179 teşekkür aldı
    Alıntı cmssys Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1992 de okulda kullandigim boya kalemlerim ve Dolma Kalemim bile halen calisiyor.Esyayi iyi kullanmaya ve sürekli kullanmaya özen gösteririm.

Türkiyeden 400DM e 1997 de Kot Ceket almistim ve O ceket halen oluyor ve berbat da degil.

Ondan sonra aldigim ceket 89€ oldu bunu da Gecen Sene 12.Ayda aldim.

Hanim cok israr etti al, Onuda gelecek 30 sene giyersin dedi.

Ömrümde giydigim ayakkabi sayisi bellidir.Genelde Ayakkabi aldigimda 100 ile 150€ arasi alirim Lakin 1 veya 2 cift ayakkabim olur ama o ayakkabi en az 10 sene gitmeli acikcasi.

Son ayakkabim 18 senelikti.

Çocuklarınıza zengin olmayı değil, mutlu olmayı öğretin. Böylece hayatları boyunca sahip oldukları şeylerin fiyatını değil, kıymetini bilirler.
    Ustam sende civkini cikartmissin.

Bence yaptigin dogru degil. Usta millet arkandan diyordur, Almanya'ya geldiginden beri hep ayni seyi giyiyor.

100 Euroya ayakkabiyi 18 sene giyecegine, 30-40 al bes seneye giy. Birazcik insanda kendini ödüllendirmesi lazim.

Varlik icinde yokluguda yasamak sparen yapacagim diye mantigi almiyor.

Birgün ebedi yolculuga cikacaksin hepimiz gibi. Calisirkende biraz yasamasinida bileceksin abartmadan. Ömrün geciyor.

Memleket nere?
    Konu Gercekler 2.0 tarafından (16 Ocak 2018 Saat 23:13 ) değiştirilmiştir.

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    49
    Alıntı durak78 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tasarruf ile kazanç i birbirine karıştırmayın, sparen Ausgabe kontrolü yapılarak yapılır. biz ataerkil bir toplum olduğumuz için ev hanımı genelde ev için yapılan Ausgabelerden sorumlu oluyor, eğer ki hanim da çalışıyor ise bence erkekde bu sorumluluğu paylaşmalı ancak ev hanımı olanların tasarruflu olması önemli. erkek kazanacak az yada çok hanimda bu kazanç ile ev ekonomisini en tasarruflu şekilde yönetecek.
    Ben katilmiyorum. Kadinda calisacak. Millet yok sünnet falan diye bahane edip hanimi ise yollamiyor. Sonrada para yetmiyor falan.

Akilli adam hanimini ise yollar. Ha kadinin ev isi var diye 8 saat calisamaz belki, ama evdede ben hanimi yatirmam. Bunu kendiside biliyor.
    Gezerken hersey ortak, alirken herseye ortak, ama ise giderken "ben kadinim ev gecindirme yükümlügüm yok". Isine geldiginde modern,
    isine geldiginde yok sünnet falanda fistan.

Ha kadin hasta olur, kücük bebegi olur, bu ayri birsey. Ama üc yasindan büyük cocugu varsa ve hasta degilse, oda ise az cok gidecek.
    Paranin ne kadar kazanmak zor oldugu görünce, bizler isteyken, Ayse Fatma ile kahvalti keyiflerine gitmez disarda. Ondan sonra bir kahvaltiya 10 Euro veriyorlar. Kendi ise gittimi, kolay kolay gitmez o kahvaltilara.
    Konu Gercekler 2.0 tarafından (16 Ocak 2018 Saat 23:19 ) değiştirilmiştir.

7. Gercekler 2.0 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye .onur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    326
    153 mesaja 361 teşekkür aldı
    eve yeni mutfak siparis verdik evde dogru dürst mutfak yoktu ve bizde disarida yemek
    Yemeye karar verdik,Gcen hafta cumartesi saat 20:30 gibiydi yani saat 4-5 degildi yani yemek satti degildi.

Köln Keupstraße deki hic bir restorantta yer bulamadik cok kisi disarida sira bekliyorlardi,sonra gectik Weidengasse oradakilerdede yer bulamadik sonra kücük bir imbiste yedik.

Gelsinde artik vatandas para biriktirsin,birde bakiyorum cok vatandasin altinda süper arabalar pek azimizin altindaki arabalar eski

Vatandasinlarin yasamina bakainca ya cogumuzun geliri süperin ötesinde yada cogumuz hep borcluyuz bankaya

∞ Saygiyla Aniyoruz ∞ TipiTip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    440
    1,797 mesaja 5,088 teşekkür aldı
    Alıntı .onur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    eve yeni mutfak siparis verdik evde dogru dürst mutfak yoktu ve bizde disarida yemek
    Yemeye karar verdik,Gcen hafta cumartesi saat 20:30 gibiydi yani saat 4-5 degildi yani yemek satti degildi.

Köln Keupstraße deki hic bir restorantta yer bulamadik cok kisi disarida sira bekliyorlardi,sonra gectik Weidengasse oradakilerdede yer bulamadik sonra kücük bir imbiste yedik.

Gelsinde artik vatandas para biriktirsin,birde bakiyorum cok vatandasin altinda süper arabalar pek azimizin altindaki arabalar eski

Vatandasinlarin yasamina bakainca ya cogumuzun geliri süperin ötesinde yada cogumuz hep borcluyuz bankaya

usta aynen cok dogru demissin

bizim Herne sehrinde bir Kahvalti yeri var

inan sabahtan saat 12-13 kadar igne atsan yere düsmes

adam basi 7 Euro , acik büfe , tika basa dolu

coluk cocuk kadin erkek yaw ipini koparan orda

4 kisilik bir aile 28 euro ,

28 euroya aldigin KAHVALTILIK malzemelerle insan bir hafta evde kahvalti eder

sonra Almanya bitti Para koyamiyoruz kenara

hayat cok pahali , yaw evde baklava yapan yok !!!!!!

Bayramlarda Firincilar millete baklava yetistiremiyor !!!

kilosu 12 Eurodan basliyor 30 euroya kadar baklava var

sonra Hayat Sartlari insani yoruyorrrrr

Param yok diyenlerin 90% kendi sucu

10. 3 kişi TipiTip üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    43
    53 mesaja 77 teşekkür aldı
    Alıntı Gercekler 2.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben katilmiyorum. Kadinda calisacak. Millet yok sünnet falan diye bahane edip hanimi ise yollamiyor. Sonrada para yetmiyor falan.

Akilli adam hanimini ise yollar. Ha kadinin ev isi var diye 8 saat calisamaz belki, ama evdede ben hanimi yatirmam. Bunu kendiside biliyor.
    Gezerken hersey ortak, alirken herseye ortak, ama ise giderken "ben kadinim ev gecindirme yükümlügüm yok". Isine geldiginde modern,
    isine geldiginde yok sünnet falanda fistan.

Ha kadin hasta olur, kücük bebegi olur, bu ayri birsey. Ama üc yasindan büyük cocugu varsa ve hasta degilse, oda ise az cok gidecek.
    Paranin ne kadar kazanmak zor oldugu görünce, bizler isteyken, Ayse Fatma ile kahvalti keyiflerine gitmez disarda. Ondan sonra bir kahvaltiya 10 Euro veriyorlar. Kendi ise gittimi, kolay kolay gitmez o kahvaltilara.
    katılmıyorum derken? ben kadınlar çalışmasın demedim zaten ancak Türk ailelerinde çoğunlukla hanımlar evde kalıyorlar bu sebeple ev tasarrufu onlardan soruluyor dedim. ich habe nur eine Tatsache erläutert mehr nicht. Bencede bayan çalışmalı, en sinir olduğum şey, erkek degilmisin bakacaksın bana diyen kadınlar, sanki beslemeye evcil hayvan almışız. bence çiftler herseyi beraber yapmalı kazanmayida harcamayida, ev işini de, çocuk bakiminida. neticede hayat ortak.

Gesendet von meinem P9000 mit Tapatalk

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    16
    18 mesaja 28 teşekkür aldı
    Alıntı Tosba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim Cocugumun birisi 6 ötekide 13 yasinda. Yani daha Araba kullanmiyorlar. Tabi bizim öyle büyük okul masrafimiz yok.

Haftalik 500,- Euro yetiyor bize. Tutari aylik 2000,-Euro.

Evin gideri Elektrik Su Telefon hersey icinde her ay 1350,- Euro.

800,- Euro köseye atiyoruz

200,- Euro her ay sigorta ödüyorum arabalar icin. Ben aylik yaptim aylik kesiliyor böylesi daha rahat oluyor. Yoksa sene sonu cok oluyor hepsi birden geldiginde.

Toplam Burda 4350,. Euro tutar var. Geri kalanlarda Dis sigortasi,Rechtschutz su bu.

Arabalara gelirken. Hic bir arabanin taksidi yok. Benim 4 tane arabam var. Bunun iki tanesine sade ve sade yazin biniyorum. öteki iki Araba birisi Aile arabamiz ötekide hanimin arabasi.

Ben simdiye Kadar daha hic ama hic bi Araba icin Kredi cekmedim. Param oldukca Arabami büyütdüm. Simdiden sonra da zaten böyle bi niyetimde yok Araba icin Kredi cekmeye.

Tabi bunlar haric senede 3 kere fazla Para aliyoruz ( Urlaubsgeld,Gewinnbeteiligung ve Weihnachtsgeld). Bunlarin 3 ü de zaten geldiginde hem izin hem fazla harcama olarak da direk harcaya biliyoruz ( önce bankaya yatiriyoruz ordan lazim oldukca cekiyoruz)

Hesap bu.

Arkadaslar ben inanin kötü bi niyetle yazmadim. Sizin cogunuz benden büyük ve Cocuklar büyüdükce otomatikman masraflarda cogaliyor. Onun icin biraz önce yazdiydim. Ne yaparsan genc yasda yapa bilirsin diye. Benim Cocuklar su an Kücük.
    Biz toplam 4 arabayla senede en fazla 20000 km yapiyoruz tabi izin de bunun icinde. Biz her sene Arabayla TR ye gidiyoruz. Benim isyerim yakin ondan fazla Benzin masrafida olmuyor.

Cocuklarla ormana da gidiyoruz hava müsait oldugunda Hayvanat Bahcesinde de Bowlinge de Sinemayada. Ama yok Viyana yok surasi yok burasi istesek bile olmaz. Cocuklar hafta sonu topa gidiyor Turnuvalara. Ben her gün Sabah 6 dan 5 e Kadar calisiyorum. Bos Zaman buldukca da ailece degerlendirmeye ugrasiyoruz.

Bana göre 2000,- Euro iyi para.

Marka takintisinda gelince. 400,- Euro verip de Ayakkabi Alan bana göre MArka takintili degil sorumsuz bi insan. Ben marka takintisi dediysem giderim ayagima 100,- Euroluk ayakkabi alirim. Her ay Ayakkabi almiyoruz ki?

Alisverise MArka icin cok yerler var. Metzingen e gideriz Ailerce, TK Maxx a cok ama cok alis veris edecek yerler var. Nerdeyse fiyatlarin cogu normal Ayakkabi fiyatina geliyor. Ceket olsun Kazak olsun bunlar hergün lazim olan seyler degil. Kisdan önce büyük bi Aliosverise cikarsin tamamdir. Geri kalanida aydan aya. Yazinda öyle. Yaz gelmeden önce büyük bi Alisveris geri kalanda lazim oldukca.

Araba konusuna geldigimde ben kendim 6 sene Golf 3 kullandim 2009 yilina Kadar. 3400,- Euro ya almistim 2000,- Euroya geri satdim ama Kredi cekmedim Araba icin cünki gerek görmedim.

Arabam iyiydi 3 ksiydik her senede izine gitdik. Valla kim ne der söyle böyle umrumda bile olmadi. Millet baksin diye ben kalkip Kredi cekip borca giremem. Bana göre herseyin bir yeri ve Zamani var.

Benim etrafimda o Kadar cok gencler varki bazen üzüöüyorum. Bunlar 2500,- Euro para aliyorlar Babalariyal oturuyorlar ama Leasing Araba var altlarinda 1000,- Euro her ay.

Bunun yerine 300,- Euroluk Leasing araba almis olsalar veya eski bi Araba geri kalaninida birikim olarak atsalar köseye ve Yatirim yapsalar daha iyi olmazmi? Tabi genclik heves ama simdi birde böyle bisey var.
    Türkiyedeki kardeslerimiz altinda külüstür arabasi olsa 19 yasinda sevincten ucarlar. Malesef burdaki simdiki genclik daha güzel daha pahali yarisina girdiler. Neye lazim 40000,- Euroluk araba?

Insan oglu yetinmeyi bilmiyor her Zaman. Hep daha cok ve daha yiyisi olsun diyor ama öteki taraftan kayip etdigini görmüyor. Anne ve Babalar calisiyor bunu gören cogu insan yok. Anne Baba gelmis 50 yasina Cocuklarini okutuyorlar. Bunlarin hepsi eli öpülecek insan. Ama bunu anlayan genc cok az.
    Haftatada 500 euro vay be

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    131
    49 mesaja 81 teşekkür aldı
    sparen yapiyorlarmis, bunu burda yazan arkadaslarin her ay kesin kontolari acikdadir, arkadas markalida giyerim markalide icerim, ve arta kalanida paylasirim, bende 3500 euro aylik aliyorum hic 1500 euro sparen yapamadim at babam at yersen...
    tiptip arkadas zaten gereken cavaplari yazmis uzatmaya gerek yok...

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    49
    Vallahi benim aylik 2800 Euro. Haniminki 1000 Euro. Eder 3800 Euro. Cocuk paralari 400. Eder 4200 Euro.

Dairenin taksidi 600 Euro. 350 Euro Nebenkosten var. 50 elektrik. Ev ve cep telefonlari 100 Euro. Herseyi ödeyen dis sigortam var. 38 Euro. Implant bile ödüyor. Cocuklara extra Krankenzusatversicherung falan yatirdim. 50 Euroda ona gidiyor. Benzin ayda 100 - 150 Euro.

Hanim calisirken ayda 1000 Euro kenara atiyordum. Cocuklar cocuk parasini hic daha yemedim. 2 cocukda eder 400 Euro. Onuda birikitiriyorum. Ama o parayi biriktirme nedenim, yarin okurlarsa para olsun yada dügün parasi. Ayrica isyerinden Bausparene 40 kesiliyor. Kendim Bauparene birde 70 Euro kendim ödüyorum.

Kindergarten parasi 186 Euro.

Hanim annelik izninde. 300 - 400 aliyor. Yani artik 600 - 700 Euro acik var. Bu acigi yinede kapatmaya calisiyorum. Ama lafta kolay tabiki. Ama mutlaka 500 Euro atiyorum kenera.

Haftada bir kere bir arkadas ile corba iceriz disarda. Kahve, sigara ve alkol aliskanligim yok. Ayda bir kerede hanim falan dönerciye gideriz.

Aslinda hic sikismacagimda, beni batiran benim araba oldu. Full extrali hergün bir yeri bozuluyor elektronikte. Herseyi kendimde yapamiyorum. Birde Dizel Euro 4. Üc sene daha binebilirsem mecbur arabayi atacagiz. Yoksa arabada küf falan yap. Yaptir yaptir binerim arabayi ölesiye kadar.

Vergisi 339 Euro. Sigortasi Fullkasko yillik 600 Euro.

Cocuklarin ayakkabilarin iyisini alirimim. Kislik su gecirmez cizmeye, -32 dereceye kadar ayagi sicak tutan cizmeye 70 Euro verdim. Oda Angebotda. Kindergartende ayagi islanmasin. Yaksa bronsiti bir kaptimi ömür boyu cekiyorsun. Ayni sikinti cünkü bende var. Birde ayak kabilar cocuklarin elastik olacak. Onlarda pahali. Yoksa ayak cocukkende yamuluyor.

Hanim ve ben pahali birsey kendimize almayiz.

Tecrübeli Üye Ejderabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    147
    110 mesaja 197 teşekkür aldı
    Alıntı TipiTip Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Türklerin en gereksiz laflarindan birisi !!!

yaw nasil evin haminda baslasin ondan gecsin ???

Evin Beyi calismiyorsa Para getirmiyorsa kadin nasil Tasarruf yapsin para kenara koysun ??

yada yeterli para vermiyorsa , yada hic para vermiyorsa ??? öyle ya herseyi evin beyi ödüyorsa

hanimini kukla gibi yaninda tasiyorsa , para ile hic alakasi yoksa kadinin

nasil tasarruf yapicak para koyucak kenara olmayan parayimi koyucak kenara

ailede tasarruf yapilacaksa para biriktirilecekse bu beraber olur !!!

ne sadece evin beyi ile nede sadece evin hanimi ile olur BERABER OLUR !!!!

Bir Elin nesi , iki elin sesi var demis Atalarimiz

her ikiside el ele vermezse birsey olmaz !!! BERABER !!!
    Türklerde erkek zaten çalışmalı, yoksa kız bile vermiyorlar. Ben yorumumda bu ihtimali dahil ettim.
    Ama yinede başa dönecek olursak...
    Diyelimki yeni genç türk arkadaşlarımız evlendi (40-50 bin lik düğün) , ev döşendi ( kira şart deği artık direk ev aldırtıyorlar), damadın zaten ömür boyu çalışmakdan başka şansı yok...Şimdi iş yine dişi kuşa kalıyor...

Tecrübeli Üye atf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    21
    50 mesaja 192 teşekkür aldı
    Alıntı mustimercan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bide izine gidince turkiyedekilere dert anlat..yok yıllardır almanyasında bi birikim yapmamışsın felan..sanki burda parayı ağaçtan topluyoz..
    Ustam, ben bir bucuk yil once kesin donus yaptim. Meger turkiyedekiler bize yillardir aglayip soguslemisler Bu sogusledikleri paralari biriktirmisler...
    simdide bizi sorguluyolar, ula biz sizden soguslediklerimizle bukadar para biriktirdik, siz orada nasil olduda hic biriktiremediniz diye

Tecrübeli Üye Rammstein - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Fransa
    Ettiği Teşekkür
    68
    93 mesaja 197 teşekkür aldı
    Alıntı clon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Valla parayi köseye atan atiyor

Benimle ayni is yerinde calisan arkadas her ay 1000 euro kenara atiyormus
    icki,kumar,kahve,sigara hic bir sey yok adamda

Ben ay sonunu zor getiriyorum
    Nasil birikdiriyor aklim almiyor

sigara disinda hic bir kötü aliskanliigimda yok

Ama tek fark Hosuma giden bir sey olursa hemen alirim
    Hocam kizma ama, arkadasin ot misali fotosentez yapiyor. Trilyonu olsa bosuna.

18. Rammstein üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    49
    44 mesaja 71 teşekkür aldı
    Alıntı Gercekler 2.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ustam sende civkini cikartmissin.

Bence yaptigin dogru degil. Usta millet arkandan diyordur, Almanya'ya geldiginden beri hep ayni seyi giyiyor.

100 Euroya ayakkabiyi 18 sene giyecegine, 30-40 al bes seneye giy. Birazcik insanda kendini ödüllendirmesi lazim.

Varlik icinde yokluguda yasamak sparen yapacagim diye mantigi almiyor.

Birgün ebedi yolculuga cikacaksin hepimiz gibi. Calisirkende biraz yasamasinida bileceksin abartmadan. Ömrün geciyor.

Memleket nere?
    Uzun süre girmesmistim

Üstadim Ben hic bir Millet e göre yasamadimki acikcasi.

Insanlarin arkamdan ne dedikleri beni hayatimda hic ilgilendirmedi dogrusu.Yani acaba insanlar ne konusuyor diye düsünmek aklima bile gelmedi.
    Aslinda varlik icinde yokluk denemez.Buda yokluktan ne anladigina bakiyor. Ben aslen Antakyaliyim.Tabii konuyu dagitmak istemiyorum.Ama ben Dünyada bir cok insan a göre Krallar gibi yasiyorum.Halime sükretmem lazim.

Ödüllendirmek tabii her bireyselin kendini ödüllendirmesi baska bicimde olabilir. Tabii bunun yaninda insanlarin Hayat Standartlarida söz konusu.

Mesela Arkadasimiz yukariya yazmis

"Diyelimki yeni genç türk arkadaşlarımız evlendi (40-50 bin lik düğün)"

elbette Dügün 500 bin e de yapilir 2 Milyon € sonucta yukariya sinir yok. Ama bunu asagiya cektigimizde en alt sinif veya konum nedir.Kac Euro oluyor? Tabi burada detaylar belli degil henüz.vs..

Aslinda Nicin Sparen yapiyorsunuz.Sparen yapipda Mezarami götüreceksiniz Paralari sorusu daha iyi olur.

Ben acikcasi Sparen yaptigim konudaki, Hani derler ya insan insan a muhtactir, ben Allah tan baska kimseye el acmak istemiyorum.Bunu zaten calisarak hergün yapiyorum. Ve bana suan bir sey olsa Ailemin en azindan 2-3 sene kimse calismasada idare etmelerini istiyorum. Acil durumlar icin biranda Para gerekiyor.Veya gerekebilir.

Varlik icin yokluk yasamak aslinda bu insanin gözünün Yetinmesi ile ilgili olabilecegini tahmin ediyorum.
    Ayaklar Yorganlar a göre uzatilmasi gerekiyor.Yoksa insanin ayagi üsümeye baslar.

Sonucta bedava Mezar bulsan icine gireceksin tipten kesinliklikle degilim.Mesela gecen arkadasin birisi pahali bir araba almisti.Al istersen kullan dedi.
    Dedim usta sagolasin ben yaninda ki koltuga oturayim.Altindan kalkabilecegim arabayi ben kullanirim.

Ben kalkamiyorum ama benim arkadas kalkiyor.Bu bana ayri bir sevinc veriyor.Güzel bir sey.
    Aslinda senin Madde, madde yazmis olduklarin bayagi bilgilendirici bir konumda.

Konuyu Dini konuma getirmek istemiyorum.Ama su gecen 3 hayatimda cok olumsuzluklar yasadim, Buna ragmen eskisiden dahada iyiyim.Belki bunlarida hak etmiyorum ya.

Ejderabi yazmis Sparen evin Hanimi olarak,Evet bundada var etken.Bir es insani hem rezil hemde Vezir yapabilir.
    Aslinda burada yazan bir cok konumda arkadaslar kendi caplarinda sparen konusunda haklilar düsüncesindeyim.

Sparen,Sparen vs.. benimde takintili oldugum konu yok degil.Mesela Bilgisayar parcalarinda fazla düsünmem almak icin.
    Suan halen düsünüyorum ASUS ROG 34 Ekran.Ama eskisi gibi degil biraz uzun düsünüyorum.Benimde bu konuda zayif noktam burasi acikcasi.

Konuyu noktalarken.Herkesin kazancinin bereketli ve temiz olmasini Yaratandan dilerim.Elbette basta benim.
    Konu cmssys tarafından (27 Şubat 2018 Saat 23:53 ) değiştirilmiştir.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    5
    8 mesaja 8 teşekkür aldı
    bir kac kisi taniyorum bu adamlari anlatayim 1.ci adam senelerdir calisir ve bu adam 12 sene hem otel hem insaat isinde calisti sabah meister gelirmis kapiya hala yatiyor sonra iki firma kapandi simdi baska otelde ordan et kenarlarini getirip kavurma yaparmis pinti biri kendi evi var en adi sigara hangisiyse onu icer bir kurus disarda para harcamaz karisinada vermez birinci karisi öldü ikinciyede ayni sekil belki 5 tane evi var bulundugu deniz kenari köyde emeklilikleri bile yatirmis adam bahcemi kazilacak ver parasini kazdir iste böyle 2.cisi gec ataga kalkti eyer belde rahatsizlik olmasaydi isten ayrilip türkiyeden emekli olmazdi 63 dogumlu buda insaat islerindeydi gelen paraya dokunmazmis 5 evide bunun var 3 den kira geliri var trabzonda bahce yaparlardi ordaki sef odun kes filan derdi odun keserlerdi hem kendine hem sefe ev tamiri bazi seyler o yapardi iste böyle kredi ödedi su 10 senede 4 evi böyle ödedi kendi bile gec kaldigini söyledi ben arbeitlos parasiyla parami konur bir ise girdim sef ayni parayi bana verdi belim gitti ameliyat olmak zorunda kaldim yiyin icin dua edin 4 tane insan calisirdi sigortalar iki ev ne kadar gider var bilemem idikleri kar kaldi kenarda paralari yok böyle insanlarda var bir kisiyle ancak bu kadar

Yeni Üye Bora64 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    26
    3 mesaja 5 teşekkür aldı
    Almanya zorlasti ve öyle kolay degil artik.Kazanmak zor ama hersey ates pahasi Allah cümlemizin yardimcisi olsun Insallah.
    Konu Bora64 tarafından (04 Mart 2018 Saat 23:56 ) değiştirilmiştir.

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Sparen birazda sundan zorlasti, cünkü bagzi lüksleri gereksimmis gibi aliyoruz. Buna bende dahil. Mesela ortalama iki seneye bir telefon degistiriyoruz. Eskisin eskimesin, yenisini cogu zaman aliyoruz. Bence lüks, ama nefsimize sahip olamiyoruz.

Baska örnek, önceden televizyonda ne cikarsa ona bakilirdi. Simdi yok, digiturk, yok sky, netflix falan. Hepsi bunlar lükse para harciyoruz.

Önceden giderdik, alirdik bir ayakkabi. Cocugumuza bile en ucuzu neyse onu alirdik. Simdi bakiyorum, cocuk Deichmann'daki Nike'i beyenmiyor. Neymis, o gecen senin modeliymis. Babasida eksiklenmesin diye gidiyor son modelini aliyor.

Evde elektronik bir esya bozuldumu, hemen atiyoruz. Bahanemizde hazir. Tamir onun yenisini gecer. Bagzi yerde dogru. Ama kac kisi elektronik esyayi acip bir bakiyor? Tek tük. En iyi örnek süpürge makinasi. 5 yila bir cekmiyor diye süpürge makinasi aliriz. Inanki almiyorum artik. Calisiyorsa, söküyorum, parcaliyorum, plastik kismini banyoda küvetde yikiyorum, motorunu hava tabancasi ile temizliyorum, süngerinini bir kac Euroya alip eskisi gibi kesiyorum, canavar gibi oluyor.

Yada baska bir örnek. Önceden bir koltuk alinirdi, 15-20 sene kullanirdik. Simdi 500 Euro koltuk aliyoruz, bes seneye bir degistiriyoruz. Sordugun zaman niye 1000 Euro iyi birsey almiyorsun, cevap su geliyor, insan sikiliyor evde degisiklik olsun birde simdi 1000 Euro veremem.

Yada baska bir örnek. Önceden bir tavan lambasi alinirdi ve bozulusuya kadar kullanilirdi. Simdi bakiyorum, millet bes yila bir tavan lambasi degistiriyor. Yok Angebotda görmüste, hosuna gitmiste. Sanki bedavaya veriyorlar.

Demek istedigim, artik azgin tüketiyoruz. Bunlarda cebimizi bosaltiyor.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (05 Mart 2018 Saat 00:32 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    2
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Selamün Aleyküm
    Cok güzel bir konu acmissiniz sizleri tebrik ederim
    bende aylik olarak parami kasada bana ait özel kasamda biriktiriyorum senelerdir

lazim oldugunda gidip aliyorum ve elden ödemeyle isimi görüyorum yani almanin demesi gibi Kersch

Tecrübeli Üye afghan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    146
    169 mesaja 325 teşekkür aldı
    Harika demissin ustam, parmaklarina saglik.

Aynen olayin özeti benim acimdan da böyle. Yasim cok büyük olmasada, bende biraz "eskiler"denim herhalde.

Sadece toplum olarak degil, insanlik olarak tüketim cagina girdik. Hayatimiza giren ve girecek olan hersey son yillarda oldugu gibi bundan sonrada "Kullan-At" modeline göre tasarlanmis. Bunun adi "planned obsolescence", yani planli eskitme.

Mobil teknoloji dünyasindan bir örnek:
    Daha gecenlerde Apple marka telefonlarin belirli bir süre bilincli olarak yavaslatildiklari ortaya cikti, ve sirket yetkilileri bunu kabul edip olayi kivirmaya calistilar. Böylece insanlari aslinda gerek duymadiklari yeni modellere zorladilar. Ihtiyacim yok, bana yetiyor bu diyenler bile yeni modellere gecmek zorunda kaldi.

Otomobil dünyasina bakalim?
    80'lerin basinda BMW'nin bir modeli cikmisti, BMW 325e (eta). Aracin motoru 2,7 litre 6 silindir benzinli, 129PS. Yakit 8 litre civari. Bu motorun en büyük avantajlarindan birisi düsük yakit tüketimi ve dayanikliligi. Sonucta büyük hacme sahip ve 6 silindir. Motor normal sartlarda hic zorlanmiyor ve bu sekilde uzun ömre sahip.
    Simdilerde ayni güc ve yakita sahip 1.0 veya 1.2 4 silindir motorlar var, turbo ve kompressor ile motorlar üst limitlerde calisiyor. Dayaniklilik yok, teknoloji var.

Böyle bir cagda yasadigimizi unutmayip, kendi hayatimizi düzene soktugumuz vakit, bence gelen ayliklar bize yetebilir, ve hatta biriktirmeye dahi imkan sunabilir.
    Kimse ayda 40-50€ verip bir telefon sahibi olmak zorunda degil. Evet, burasi bir teknoloji forumu, buraya giren, yazan ve okuyanlar olarak bizler ortalamanin üstünde bir teknoloji bilgisi ve sevdasi tasisakta icimizde, iPhone X veya Samsung S9 alanlarimizin %90 dan fazlasi belkide telefonu konusup yazismaktan öteye kullanmiyor, kullanma ihtiyaci duymuyor. iPhone X kullanicilarin bircogu 4K60fps cekimin ne oldugunu, avantajlarini ve iPhone X de bu özelligin oldugunu dahi bilmiyor. Hal böyle olunca, ayda 50€ ya iPhone X kullanmanin manasi kaliyormu?

Ayagimizi yorganimiza göre uzatirsak, ne bogazimizdan, nede zevkimizden kismamiza gerek kalmaz. Babam 1100€ luk bir telefon degilde, 250€ luk bir telefon ile yapmak istedigi herseyi yapabiliyor ise, neden 850€ fazladan harcama yapsin? Ve bu 850€ yu cebinde tutmak icin ne oldugu belirsiz birsey ile ugrasmasina da gerek yok. Güzel, yeni ve kaliteli bircok ürün var.

Birde bu 0-Faiz taksitlendirmesi varki, cok sükür, suan bir kurus bile borcum yok, taksitim yok.
    Bu taksitlendirme bir cok arkadasimizin ayagini yorgan disina cikariyor. Imkanlar dairesinde alinabilecek bir TV 600€ olmasina ragmen taksitli olarak 1600€ luk bir model aliniyor.
    Bunlara dikkat edilirse, olmayacak diye birsey yok.
    Kavhaltindan pastirman sucugun da eksik kalmaz, deniz kenarinda cektigin pozlarda. Yeterki hayatinda gereksiz olan kalemleri sil, dikkat et.

Hadi kolay gele.....

25. afghan üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    309
    100 mesaja 132 teşekkür aldı

Almanyada ayda kaç euroya geçiminizi sağlıyorsunuz

Arkadaşlar Almanyada ayda kaç euro 💶 aylık alıp geçiminizi sağlıyorsunuz.
    Acaba toplam 1800 € ya geçinebilinirmi.
    2 kişi
    Kira, elektrik, araba 🚗 ve aylık yiyecek ve giyecek masrafları.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)