Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2409 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 18 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Peynir Mayalama

Hybrid View

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Tecrübeli Üye Mesut64 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Fani Dünya
    Ettiği Teşekkür
    486
    552 mesaja 3,594 teşekkür aldı
    Gecen sene Türkiye´de Bakkaldan aldigim Taze köy peyniri cok hosuma gitmisti.
    Yanimda getireyim dedim Havaalaninda el koydular.
    Öylesine sinir oldumki, ben bu peyniri yaparim dedim ve basladim arastirmaya, netde cok tarif var ama
    en iyisi kendin yapmak, ve yaptikca tecrübe kazanmak. Cevremde peynir yapacagimi söyleyince is arkadaslari
    bana gülmeye basladi, buda beni gaza getirdi ve basladim peynir yapmaya. Hatta kasar bile yaptim.
    Limon ile, sirke ile degisik degisik peynir yaptim ve hepsinde basarili oldum.

Madem bu isde heveslisiniz anlatayim o zaman,

Ilk önce ciftcilerden (BauernHof) taze sagilmis süt temin edin, ben bos sirke bidonlarina (5 Litrelik)
    dolduruyordum, litresi 50 kurus.
    sonra Sütü isitiyoruz, bunu yaparken termometre gerekli. yaklasik olarak 35 ile 36 dereceye geldiginde
    ocaktan aliniz. Bir cay bardagina yarisina kadar isinan sütten doldurun, ve kahve kasigi ile 1,5 (3 litre süte 1 kasik) Peynir mayasi doldurun
    bardagi karistirin ve sütün icine katip karistirin, bunu yaparken tahta kasik kullanmanizi öneririm.
    Sonra Tencerenin kapagini kapatip özerini havlu veya battaniye ile örtün. Peynirimiz yaklasik 2 saat sonra mayalanmis olacak.

2 saat sonra tencerenin kapagini acarak peynirimizi pizza keser gibi bicakla dikine 6 yada 8 parcaya bölün. Bunu yapmamizin sebebi
    suyunu salmasi. Sonra peynirimizi kepce ile bir keseye bosaltin. Bunun icin yastik icin kullandigimiz nevresim kilifini kullanabilirsiniz.
    Kesemizin agzini bogumlayip, üzerine agirlik olarak bir seyler birakin, ben bos bidona su doldurup birakiyordum. Peyniri aldigimiz tenceredeki
    suyu bosaltmayin bu bize lazim olacak.
    4 saat sonra peynirimiz keseden alinmaya hazir olacak. Bu arada bir tencerede 2 su bardagi tuz kaynatip sogutun, bunun icin bulabilirseniz
    kaya tuzu kullanin.
    4 saat kendi kullandigim bir teknikdi isterseniz 2 saat de yeter ama bu sekilde peynir cok yumusak krem gibi olur, ama 4 saat bence en ideali.
    Bunu kendiniz sonra daha fazla yada az bekletebilirsiniz, ben sonralari 8 saate kadar beklettim, bu sekil peynir sert ve daha leziz oluyordu.

Evet simdi geldik peynirimizi keseden almaya ama önce peyniri aldigimiz tenceredeki peynir suyunu isitiyoruz. kaynama noktasina gelince
    peynirimizi kesesiyle birlikte tencereye birakiyoruz, böylece bakterileri yok ediyoruz, yaklasik 5 dakika sonra peynirimizi keseden cikartip
    daha önce kaynatmis oldugumuz tuzlu suya birakiyoruz. Bu sekilde bu suyun icinde muhafaza edebilirsiniz. Isterseniz fazla tuzlu olmasin
    diyorsaniz 2 saat tuzlu suda bekletip kaynatmis oldugunuz kendi suyunda da muhafaza edebilirsiniz.

Artik peynirimiz tüketilmeye hazir. Tanidiklarinizi Kahvaltiya davet edip ikram edin, size ilk olarak nerden aldiginizi soracaklar,
    ben yaptim dediginizde inanmayacaklar, ama hemen tarif isteyecekler.

Afiyet olsun!
    Konu Mesut64 tarafından (02 Kasım 2017 Saat 22:52 ) değiştirilmiştir.

2. 8 kişi Mesut64 üyemize teşekkür etti:

3. Sponsor Reklam

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)