Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2381 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 22 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yatirim hakkinda gorusleriniz.

Tecrübeli Üye Rammstein - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Fransa
    Ettiği Teşekkür
    68
    93 mesaja 197 teşekkür aldı

Yatirim hakkinda gorusleriniz.

Merhaba arkadaslar. Bu yaz sgk ya emeklilik icin basvurdum. hersey yolunda gitti ve 106.000tl (yaklasik 26.000euro) yatirirsam 5 yil sonra emekli olabilecegim.

Size sormak istedigim; simdi 106.000tl yatirip beklemek mi, yoksa uzerine 100.000tl ilave edip bir daire mi almak daha akillica olur ? Yoksa parayi TL ye cevirip mevduat faizi mi akillica olur ?

Bu konu hakkinda gorusleriniz nedir ?

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye
    Nereden
    Münih
    Ettiği Teşekkür
    68
    51 mesaja 72 teşekkür aldı
    Gelin basit bir hesap yapalım.
    Diyelim ki, çok paranız var. Hepsi dolar.
    2017 yılının Ocak ayında 100 milyon dolarınızı getirip Türkiye’de bozdurdunuz.
    O günün kuruyla elinize tam tamına 394 milyon TL geçecek.
    Sonra aldınız bu parayı hiç uğraşmadan Türkiye’de bir bankaya 1 yıl vadeli olarak yüzde 12 faizle yatırdınız.
    Dönem sonunda elinize 441 milyon TL geçecek.
    Dolar bugünkü seviyesini korur yani 3.45 TL olursa Türkiye dolarınıza yüzde 28 faiz ödemiş olacak.
    Yok eğer dolar kuru yıl sonu tahmini olan 3.62 TL’ye çıkarsa, bu kez de dolara ödenen faiz oranı yüzde 22 civarında olacak.
    Anladınız mı niye bugünlerde hiç kimse “faiz lobisi” diye bağırmıyor.

Fatih altaylinin yazisindan alinti..
    o yüzden eger senin icin kisa süre sonra parayi kullanmak istiyorsan tr de bankaya yatir bence yok uzun vade kullanmiyacagim ( 10- 15 sene ) diyorsan INDEX FON olayina gire bilirsin. Suan ki duruma göre mevduat olayi bence en mantiklisi.

Eger Türkiye de Emlak isini düsünüyorsan bence bu saaten sonra tehlikeli zira suan da bile istanbul da bile 20% - 30% arasinda düsüs var.

4. Romeo29 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye samsunlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    540
    118 mesaja 218 teşekkür aldı
    Alıntı Romeo29 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sonra aldınız bu parayı hiç uğraşmadan Türkiye’de bir bankaya 1 yıl vadeli olarak yüzde 12 faizle yatırdınız.
    Dolar bugünkü seviyesini korur yani 3.45 TL olursa Türkiye dolarınıza yüzde 28 faiz ödemiş olacak.
    Yok eğer dolar kuru yıl sonu tahmini olan 3.62 TL’ye çıkarsa, bu kez de dolara ödenen faiz oranı yüzde 22 civarında olacak.

o yüzden eger senin icin kisa süre sonra parayi kullanmak istiyorsan tr de bankaya yatir bence yok uzun vade kullanmiyacagim ( 10- 15 sene ) diyorsan INDEX FON olayina gire bilirsin. Suan ki duruma göre mevduat olayi bence en mantiklisi.

Eger Türkiye de Emlak isini düsünüyorsan bence bu saaten sonra tehlikeli zira suan da bile istanbul da bile 20% - 30% arasinda düsüs var.
    Istanbul´ da ne düsüsü var? Bence tam aksine devamli yükseliste.

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Münih
    Ettiği Teşekkür
    68
    @ Samsunlu
    hocam tartisma baslatmak istemiyorum ama eger emlak haberlerini, ekonomi gazetelerini falan takip edersen durumu görürsün. Herkesin hem fikir oldugu bir konu suan Türkiye genelinde ihtiyactan fazla konut var. Ufacik ilcelerde bile haddinden fazla AVM Daire yapiliyor. Iki hafta öncesi Istanbuldaydim ve sirf meraktan birkac emlak baktim. Emlakcinin yada direk satis bürolarin daki elemanlar almanci müsteri gördük mutlaka satariz diye nasil yagladilar nasil yagladilar anlatamam sana.!!
    Emlakci bir arkadasimin anlattigina göre bundan iki sene öncesine kadar sadece maketten dikkat daha yapilmaya baslanmamis bile , sirf kartonpiyerden görüyorsun model gösterip satislar yapilirken simdi bilmem kac konutlu projelerin bitmis halinin 20% isini satamiyoruz dedi.
    Daha dün gazetelerde Izmir deki emlak durumunu mansette verdiler okumadin mi ? Verilen haber de ev de degil ha aylik kirasi 20 ile 30 TL arasinda degisen dükkanlari söylüyoruz.

Arkadas bizim görüslerimizi sormus ben de sahsi görüsümü yukari da yazdim. Bir emlak alip yok kiraci buldum yok kiraci cikti yok degeri düstü yok cikan giren kiraci eve hasar verdi onunla ugrasacagimi pasalar gibi garanti 22 % ile 28% arasi karima bakarim ben.
    Bak Euro gene 4,20leri tirmalamaya basladi ve beklenen daha da artmasi.Gerci euronun daha da artmasin arkadasin isine yaramaz ama herhalikarda emlaktan daha kazancli olur.
    Valla benim tahminim bu ve yakinda birinden alacagim yüklü parayi aynen yukarida yazdigim sekilde yapacagim.

Unutmayalim her koyun kendi bacagindan asilir, ben böyle yapiyorum sizin akliniza yatmiyorsa yapmayin ve daha sonra bana küfür etmeyin!!

7. 2 kişi Romeo29 üyemize teşekkür etti:

Nereden
    Fransa
    Ettiği Teşekkür
    68
    @Romeo29 ; Goruslerin icin tesekurler. Emlak alip, kiraya vermenin fazla bir getirisi olmayacagi, en iyisi parayi bozdurup mevduat faizi diyorsun.

Aslinda diger bir sorun ise; SGK yi yatirip 5 sene beklese mi? Yoksa parayi baska yerde mi degerlendirsem ? Burasi onemli benim icin.

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Münih
    Ettiği Teşekkür
    68
    @Rammstein ; hocam yatirdiktan sonra ne kadar aylik alacaksin?

Yanlissam eger düzelt ; sen simdi 26000 eur yatirip 5 sene sonra maas alacaksin demi ? Peki 5 sene sonra o parayi yatirsan gene emekli olabiliyormusun ?
    Eger 5 sene sonra gene o parayi yatirip emekli olabiliyorsan bence elinde ki parayi suan faize yatir. Faizden gelecek para ile ana paran daha da cogalmis olur ve emeklilik icin ödemen gereken parayi rahatlikla ödeye bilirsin.
    Suan daki euro nun durumuna göre en az 20% lik bir faiz aliyorsun ve cok cok iyi bir oran. Bugün euro 4,16 - 4,20 arasinda geziniyor sen simdi bozdurup Tl ye yatirdigini düsün. Bir sene sonra diyelim ki euro 3,80 ne düstü o zaman senin karin daha da atiyor ama euro daha da yükselirse karin azaliyor.
    Her halikarda sen kazanclisin!

10. Romeo29 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye Osmanbey34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    497
    257 mesaja 380 teşekkür aldı
    Arkadas en garantisi emeklilik baska daha garantie birsey yok.

"" su söyle olusa bu böyle olur. Euro cikarsi, düserse .... ""

sen emeklilik islemlerini yap ve kendini garantiye al. baska bi yatirim yapacaksanda tam bi garantie ise yatir derim. daire alip kira vs bu isleri gec..... bunlar hepsi kafada plan projeler.

emekligini yatir ve hic kimse ile urasma az olsun öz olsun.

Alıntı Rammstein Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaslar. Bu yaz sgk ya emeklilik icin basvurdum. hersey yolunda gitti ve 106.000tl (yaklasik 26.000euro) yatirirsam 5 yil sonra emekli olabilecegim.

Size sormak istedigim; simdi 106.000tl yatirip beklemek mi, yoksa uzerine 100.000tl ilave edip bir daire mi almak daha akillica olur ? Yoksa parayi TL ye cevirip mevduat faizi mi akillica olur ?

Bu konu hakkinda gorusleriniz nedir ?

12. 2 kişi Osmanbey34 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye OrLoW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    321
    231 mesaja 507 teşekkür aldı
    Benim düşüncem ilk SGK olurdu ! 5 yıl sonra kendini garantiye almış oluyorsun kesinlikle emeklilik, her ay kesintisiz ödenek ve sağlık...Şu an için 106 bin dedin eğer bunu SGK ya yatırmayıp ev aldığını düşünürsek ! tabiki evde şart ama herşey değişiyor neyin ne olcağı belli olmaz pat bir kanun senin şu an ki ödemen gereken 106 bin olur 206 bin belkide onuda kaldırırlar dahada kötüsüde olabilir !! Durumunu bilmiyoruz tam olarak ama evi daha sonrada alabilirsin ama biraz iyisi olur biraz düşüğü olur durumuna göre

14. OrLoW üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    8
    24 mesaja 36 teşekkür aldı
    Alıntı Romeo29 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Slm usta.
    Peki Euro yu TL ye çevirip 1 yıl vadeli yatırmış olsak ve 1 yıl sonra euro 1 TL yükselmiş olsa, zarar yapmış olmuyormuyuz?

Misal:
    20000 Euro * 4,2 TL = 84000 TL.
    Bunu bir yıl vadeye 12% olarak yatırmış olsak, alacağımız para 95000 TL civarı. Birde vergisi çekilse yaklaşık 93500 TL eline geçmiş oluyor.
    Bir yıl sonra euro 4,9 TL olsa, ve bunu Euro ya çevirmiş olsak eline geçen nakit euro miktarı 19000 Euro.

Yani Bus işler bence şu an çok sakıncalı gibi geliyor. Sonuçta enflasyon yükseliyor.

Benim kendi görüşüm.

Tsk

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    515 mesaja 1,088 teşekkür aldı
    @H@K@N kardesimiz emek sarfedip hesap dökümü yapmista ben bir düzeltme yapmak istiyorum 5 yil sonrasi olasi borclanma miktarini bugünkü kur 4,20 Tl den hesaplamissin da 5 yil sonra Euro kuruda sanirim yerinde durmayacak artacaktir bunuda göz önünde bulundurmak gerekir diye düsünüyorum.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    493
    104 mesaja 150 teşekkür aldı
    Euronun yükselecegi daha muhtemel,
    Önümüzdeki yillarda Türkiye ciddi miktarda dis borc faiz ödemesi gerceklisterecek, 84.5 Milyar Dolarin üstünde bir rakam,

http://www.posta.com.tr/iste-turkiye...haberi-1337481

Almanyanin ise bütce fazlalasi 2016 senesi icin 23,7 Miyar Euro

http://www.focus.de/finanzen/news/23...d_6692536.html

böyle bir tabloda TL nin deger kazanmasi zor görünüyor.

Euro kullanan diger Avrupa Ülkelerinin ekonomisi Almanya kadar olmasada yinede Euronun TL ye göre degerlenecegini tahmin ediyorum.

18. aslankral üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Fransa
    Ettiği Teşekkür
    68
    Arkadaslar, cevaplariniz icin hepinize ayri ayri tesekur ediyorum.

Dusunduk ve SGK yatirmanin cok daha akillica olacagina karar verdik.

Kardesimle konustuk ve 2 gun oncesi SGK odemesi icin gerekli miktari (106.170tl) yatirdi.

Tekrardan tesekurler.

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    515 mesaja 1,088 teşekkür aldı
    Alıntı H@K@N Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @hekimoglu ustam, orda bir cümle kullandim iyimserim diye tabiki 5 yil sonra ne olur hic bilinmez ama benim tahminim yazimdada belirttigim gibi Euro'nun 3,5 civarlarina düsecegidirTabiki bu benim kisisel görüsüm.
    Keske dedigin gibi olsa paramiz deger kazansa kim istemezki ancak gecmiste hic örnegini yasamadigimiz icin istedigim halde ayni iyimserligi paylasamiyorum umarim sen hakli cikarsin.

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Münih
    Ettiği Teşekkür
    68
    Alıntı GS_HeMsO Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Slm usta.
    Peki Euro yu TL ye çevirip 1 yıl vadeli yatırmış olsak ve 1 yıl sonra euro 1 TL yükselmiş olsa, zarar yapmış olmuyormuyuz?

Misal:
    20000 Euro * 4,2 TL = 84000 TL.
    Bunu bir yıl vadeye 12% olarak yatırmış olsak, alacağımız para 95000 TL civarı. Birde vergisi çekilse yaklaşık 93500 TL eline geçmiş oluyor.
    Bir yıl sonra euro 4,9 TL olsa, ve bunu Euro ya çevirmiş olsak eline geçen nakit euro miktarı 19000 Euro.

Yani Bus işler bence şu an çok sakıncalı gibi geliyor. Sonuçta enflasyon yükseliyor.

Benim kendi görüşüm.

Tsk

Hocam hesabin dogru ama arada alacagin 20% - 30% faizi unutuyorsun!!
    Yasin kac bilmiyorum ama ayni durumlar 90 sonlari da yasanmisti , o zaman avrupa daki türkler yasadiklari ülke bankalarindan 7% - 10 % arasi kredit cekip türkiye deki bankalara yatirmislar ve oradan gelen aylik faizlerle buradaki taksitleri ödemislerdi. ( ucuk faiz veren ve sonra batan bankalari saymiyorum onlara güvenende kabahat)

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    8
    24 mesaja 36 teşekkür aldı
    Slm.
    90 li yılları biliyorum.
    Ama şu an ziraat bankası 3 ay vade ile 11 %, senelik vade ile 9 % veriyor.
    Bu faiz oranları salı günü için geçerli geçerli.

Faizin yüze 15% vergi çekiliyormuş.

Tsk

Üye becerikli035 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Ettiği Teşekkür
    6
    17 mesaja 29 teşekkür aldı
    Yatırım yapmak gerçekten birçok kazanç elde ettiren bir para kazanma alanı. Ancak deneyimsiz ve bilinçsiz olarak yatırım yapmak yatırımcıya para kazandırmıyor aksine daha da çok para kaybettiriyor. Bu nedenle yatırım yapmaya başlamadan önce her şeyi çok iyi araştırmalı ve öğrenliyiz. Bende kripto para yatırımı yapıyorum. Daha çok para kazanmak için yatırım yaptığım kripto coinlerimi bu sayfadan takip ediyorum: https://piyasa.paratic.com/kripto-coin/ Sizlerde yatırım yaparak daha çok kazanç elde edebilmek için her şeyi çok iyi öğrenmeli ve takip etmelisiniz.

Üye egeli-20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    BW Almanya
    Ettiği Teşekkür
    4,843
    18 mesaja 50 teşekkür aldı
    Arkadaslar ben Kripto paralara yatirim yaptim. Simdide Danismanlik yapiyorum. Ilgilenen yatirim yapmak isteyen yada sadece bilgi almak isteyen olursa yardimci olurum.

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    En güzel yatirimin dinimize. Size mutluluk olarak geri dönüyor.

26. 2 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    3
    1 mesaja 4 teşekkür aldı
    Bende Yatirim yapmak istiyorum aslinda, yaklasik 25.000 € düsünüyorum. Ama en dogrusu ve nasil bir sekilde degerlendirebilirim hic bilmiyorum suan. Arsa alayim diyorum, onlarin fiyatlari zaten ucmus ve cikarmi bilemeyiz.

Moderator atsiz77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ne Mutlu TÜRKÜM Diyene
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    524 mesaja 1,151 teşekkür aldı
    Alıntı Boss91 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende Yatirim yapmak istiyorum aslinda, yaklasik 25.000 € düsünüyorum. Ama en dogrusu ve nasil bir sekilde degerlendirebilirim hic bilmiyorum suan. Arsa alayim diyorum, onlarin fiyatlari zaten ucmus ve cikarmi bilemeyiz.
    Almanya’dan bulunduğun şehri bilmiyorum bir daire al 20.000€ Eigenkapital ver kiraya.

29. atsiz77 üyemize teşekkür edenler:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)