Alıntı Sah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Alıntı mxm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Kisisel düsüncelerle hareket etmeyi hic bir zaman birakamayacagiz sanirim. Halbuki Google ile 1 dakikada rakamlara ulasmak mümkün. Hic kimseye inanmayin arkadaslar, daima arastirin, millet zaten sallama hastasi olmus.

tamam anladikda benim soruma birisi cevap versin o zaman, ben diyorum ki niye 6 ay önce benim baktigim yukaridaki araba 28 bin euro iken simdi niye 30 bin euro oldu, bunun kisiyle felan ne alaka ben anlamadim.
sorunun cevabi su: tüketiciler, üreticiler'den daha az Tiguan satin aliyor. Üreticiler mutlak daha az araba satiyorlar, alici bulmak icin fiyat az biraz düsüyor. Arz ayni kaliyor, Talep belirsiz (=ya düsüyor, yada yükseliyor - cünki 1. el fiyati düstügü icin daha cok talep görüyor olabilir, ama sonuc olarak skandal var ve böylelikle talep düsüyorda olabilir. Saka gibi duyuluyor olabilir ama Makro ökonomi tam bunu isliyor). Yani net olarak ikinci el Tiguan mobile.de'ye veya automobile.de'ye daha az yükleniyor. Arz Talep meselesi. Bu kez mobile de ikinci el Oto'lar da Arz azaliyor, Talep ayni kaliyor, belirsiz de ola bilir. Ama kesin sonuc olarak: Fiyat tekrar yükseliyor, cünki arz azaliyor.