47 yildir dünya yuvarlak küre olarak biliyordum. Cünki okulda böyle ögretildi.
Hayatimda hic bir zaman bu bilgileri sorgulamadim, ama bazen acik manzarali yerlere gittigimde gözümün en son gördügü
ufuk cizgisine bakarak, su en uzakta gördügüm yer neresi acaba? yada bana ne kadar uzak diye bakardim.
Bundan yaklasik 3 yil önce evrenin sonuna yolculuk diye bir belgesel izledim, hayran kaldim bilime bak be ne güzel gelismis
dedim kendi kendime. Gecen sene ayni belgeseli Tekrar izledim ve Belgesel Dünya dan ayrildiktan sonra Bilgisayar yapimi oldugu
belli oluyordu. Tabii tekrar seyredince bazi hatalar göze carpiyor. Belgeselde, Ay yüzeyini, Mars ve oradaki robotu gösteriyor ama
Dikkatli seyredince Hayran olarak izledigin belgesel sanki kurmaca animasyon bir film olarak kendini belli ediyordu. 3 sene önce
hayranlikla izledigim belgeseli yarisinda kapattim, bunlar buralara gitmemis görmemis, hepsi hayal ürünü gerceklik payi yok diye
düsündüm.
Son zamanlarda Annemin Hastaligi dolayisiyla cogunluklar Türkiye ye uctum, Aklimca Türkiye ye giderken Dünya nin batidan dogu ya
döndügünü düsünerek ucak daha cabuk Türkiye ye varir diye hesaplardim. Ama ne gidiste ne geliste fazla fark olmadiginin farkina vardim.

NASA nin ay yalanlarini cok önceden duymustum ama umursamadim, cogu geceler Uzay istasyonundan canli yayinlara bakardim saatlerde
Türkiye nin üzerinden gecerken bakayim diye, ama pek denk gelmedim.
Bunlari sizlere anlatmamin nedeni; durup dururken dünya düz demedim. Kafamda sorularim vardi ama kendime bile sormaya korkuyordum
hadi bee dercesine.
Taakii Kuzey isiklarini arastiriken Youtube deki bir sonraki videolardan birinde bu konu dikkatimi cekti.
Ilk olarak ucaklarin ucus rotalarindaki terslik, ve bir baskasi ve yine bir baskasi derken, konuyu iyice arastirmaya basladim. Öyle her gördügüne
duyduguna inanan birisi degilim.
Sonra buraya da bir konu acip bakalim Arkadaslar ne düsünüyor dedim, hepsi bu. Simdi anladim ne düsündügünüzü, düsüncelere saygim sonruz.
düzüncelerimiz bizi biz edendir. Yeterki dogru bilgilerle düsünelim. Bildiklerimizi yargilamazsak dogrulari ögrenemeyiz.

Simdi gelelim sizlerin bildiklerine, Dünya Küre ve yuvarlaktir diyorsunuz, yercekimi var diyorsunuz, Dünya kendi yörüngesinde dönüyor ve bir tam Tur
Gece ve Gündüzü olusturuyor diyorsunuz, Ay da Dünya nin yörüngesinde dönüyor diyorsunuz, hemde kendi etrafinda, Ayrica bütün gezegenler günesin etrafinda
dönüyor diyorsunuz, Dünya nin Günes etrafinda ki turu 1 seneyi olusturuyor, ve mevsimleri olusturuyor.
Bunlari hic biriniz kendisi arastirmadi, böyle ögrendik böyledir, diyorsunuz. Ama hic birisini sorgulamadiniz.

Bende sizlere Bunlarin hic biri bizlere ögretildigi gibi degil diyorum, bana sadece Antartika icin neden Uluslararasi anlasma imzalandi bunu izah edin.
Neden orasi Bilim Adamlari ve sivillere yasak? Orada ne var? Neden Askeri koruma altinda?
Diger sorularim agir gelir sadece bu sorulara bir cevap arayin bakalim, neler bulacaksiniz.

Mühendisler, Pilotlar, ve gemiciler bu konuda ne düsünüyor izleyelim bakalim, Almanca!

Kalin Saglicakla!