Alıntı Mesut64 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Allah Rahmet eylesin, kalanlarina da gecmis olsun.
Yurtdisindan izine giden gurbetcilerimizde az degil, daha yeni izinden döndüm, Türkiye de Türk plakali araba kullandim,
yurtdisindan gelen izincilerin cok Trafik hatasi yaptigini gördüm arabalarina güvenerek hatali sollama yapanlari Kirmizi isik
ihlali ve özellikle sehir iclerinde makas atanlar vardi, ne bileyim Gurbetcilerin de hatalari oluyor yorgunluk en önemlisi, acele etmeden
yol gitmeli, Uzun yol söförlerine devamli 8 saat zorunlulugu getiriliyor, sila yolunda bizlerde kendimize böyle kuralar koyup yola devam
edebiliriz.
Bende ayni seyler ile karsilastim. Memlekete gittigimde genellikle oradan bir araba kiraliyor ve türkiye plakasi ile geziyoruz. Ve beni izin süresince araba kullandigimda en cok tedirgin eden araclar izine gelen yabanci plaka araclar oluyordu.
Türkiyenin soförleri birbirlerini biliyor, kanun nizam tanimasalarda aralarinda bir anlasma var gibi araba kullaniliyor. Yol hakki benim diyen nadir, burnunu sokan yolun sahibi oluyor.

Fakat görüdügüm su ki, yabanci plaka ile gelen arkadaslarin bir cogu, benim izlenimim öyleydi, kanunlardan bikmis kanunsuz bir yere gelmis gibi, adeta evin icinde bunalmis ve genisce bir kumluk alana konmus etrafina kum sacan cocuk gibi, bütün kanunlari ezerek araba kullaniyorlar. Kemer takmama cezasindan korkarak kemer takan takmaz oluyor, makas atiyor, sürat yapiyor, camdan yola cöp firlatiyor, park yasagina park ediyor vs vs.

Tamam türkiyedeki trafik cok sorunlu, fakat bunu bizler daha zor hale getirmememiz lazim.

Sehirler arasi kimse hiz limitine uymuyor diye, bizde 200km sürat yapmamiz gerekiyormu? Türkiyedeki daha deneyimli, yola nerede koyun keci atlar, neresinden kamyon traktör veya minibüs cikar biliyor, biz yabancisi olarak bilmiyoruz. Allah korusun...