Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2455 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 15 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 15 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: cahillik nedir kime cahil denir ( Cahil cahilligini Kabul edermi ?

Tecrübeli Üye haveri68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    264
    204 mesaja 528 teşekkür aldı

cahillik nedir kime cahil denir ( Cahil cahilligini Kabul edermi ?

Coktan beri bu konuyla ilgileniyorum simdi yazip sizinde degerli fikirlerinizi ögrenmek istedim
    cahillik nedir kime cahil denir cahil ile ehili nasil ayirt ederiz
    cahil nicin tehlikeledir ( neden cahiller icin pimi cekilmis bomba derler ? )
    Cahillik bulasicimidir ?

Gercekten fikirlerinizi merak ediyorum board icin de güzel konu olur
    emegi gecen herkese tesekkürler .

2. 2 kişi haveri68 üyemize teşekkür etti:

3. Sponsor Reklam
    ∞ Saygiyla Aniyoruz ∞ TipiTip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    440
    1,797 mesaja 5,088 teşekkür aldı
    Sonuca varilmasi imkansiz bir konu !!

Kim kime göre neye göre cahil ?

Bence gereksiz tartismadan baska ise yarayacak bir konu degil

aklimca bir iki örnek vereyem

sene 1991 insaat iscisiyim ausbildung yapmisim bu meslekte calisiyorum

insaatimiza üniversite bitirmis mühendis geldi yasimiz ayni

adam hayatinda bu isleri pratige dökmemis hep teori üzerine

adami aylarca idare ettik utana utana gelip neyin ne olucagini nasil olucaginii soruyordu

simdi bu adam cahil mi ??

ben bilgisayar üzerine bir cok konuda iddaliyimdir

ama gel gelelim Smartphone ve Navi olayina sifir tecrübe ve bilgi

anlamak ögrenmekte istemiyorum simdi ben cahilmiyim ??

cahillik her insanin kendi kafasindadir

karsindakine bakar ve görmek istedigini görürsün cahil dersin

bak simdi benim mesajin altina yazilan bir cok mesajda

olay siyasete ve dine dökülcek ayrimlar baslayacak

sende istedigine kavusacaksin

hayirli olsun
    Konu TipiTip tarafından (10 Temmuz 2017 Saat 13:49 ) değiştirilmiştir.

5. 5 kişi TipiTip üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,644
    1,616 mesaja 3,318 teşekkür aldı
    Bence guzel bir konu ama illada bilmek gerekmez,cunku cahilligin bilinmesi gereken bir tarafi yok. Cahil laikcilerin kendi mana ve dilinde kullandiklari ama dini alet ettikleri yobaz kelimesine tam uyar yani cahillik yobazliktir...cahile laf anlatmak deveye hendek kazmaktan daha zordur..her yanlisi kendince dogru veya tam tersi anlar..buna vurdumduymazlikta eklenince adete pimi cekilmis bombaya doner,genelde fbi bu tipleri 1950/70 yillarinda beyin yikama operasyonlarinda kullanmistir..bu tipler ilac ve diger etkileyici maddeler verilerekde canli bomba olarak kullanilmaya musaittirler..herturlu bilgide kandirilmaya cok acik tiplerdir,pisikolojik acidan dengesiz de biyebililiriz,bir baska yanlisda cahil tiplere yaklasimda bazi insanlarin kendilerini cok kolay ve farketmeksizin aldatmalaridir..bu kelimeyi buraya yazmiyorum..
    En belirgin ozellikleri kafaya takmayiciliktir,herseyin en iyisini bilen yaratici insanlardir...sizi etkisi altina almaya calisan birini farkederseniz bir cahille karsilasmisiniz demektir..
    Mac baslamadan maci kazanirlar
    Bencil ve maneviyaten ahlaksizdirlar,kendi cikarlarina dokunuldumu dunyayi size dar ederler,atip tuttuklarinin hicbirini yapmazlar.
    Turkiye bu tiplerle doludur en cokta trafikte karsilasilir cunku bilgisiz ve yobaz olduklarindan hakli cikmak icin siddete basvurarlar...
    Basa donecek olursak ;
    Yobazlik aslinda derin bir konu olup diger bircok konularla icicedir,alaycilik da bunlara dahildir,insanlarin zayif vasiflariyla dalda gecmek,kucumsemek ,nekadarda dini manada seytandandir diyerek acikliyorsakda pisikolojik acidan yobazliktan ibarettir,cagdaslik naralari atarak dinini yasayan insanlari kucumsemek ve aklinca yobaz damgasi vurmak aslinda kendi gercegini gizlemektir,bugun siyaseti kendi emelleri dogrultusunda cizmeye calismak ve dine alet ederek kutsallara saldirmak da KARAcahilliktir..
    Konu webci tarafından (10 Temmuz 2017 Saat 06:17 ) değiştirilmiştir.

7. webci üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    31
    82 mesaja 162 teşekkür aldı
    Bir seyi bilmemek cahillik degildir.
    Bilmedigi seyi iddia etmek, gidip ögrenmemek ve arastirmamak, hic bir sey yapmamak cahilliktir!
    Cahil, kendi cahilligini farketmedigi icin, her söylenene, her seye kolay inanir ve kandirilip, kullanilir, iste en tehlikeli cahiller bunlardir
    Bazi insanlar bilhassa cahil biraktirilmislardir, yani onlarin bir kabahati yoktur, bulundugu cografya, mali imkanlarin yetersizligi
    yüzünden cok kimse cahil kalmistir. Kendileri cahil olduklari icin cocuklarinin da daha egitimli olmasini istemeyenlerde vardir.
    Mesela buna örnek kendisi cahil oldugu icin kiz cocugunu okula göndermeyenler, satilacak, evlenip nasilsa gidecek bir köle gibi görenler sayilabilir!
    Aydin/akilli düsünebilen bir insan ise, cocugunun daha iyi egitim almasi, ilerde daha refah bir hayat gecirmesi icin elinden geleni yapar.
    Bazi insanlarda bilhassa cahil biraktirilip,kullanilirlar. Din duygulari kullanilarak oy almak, canli bomba yapmak vs.
    Cahil ve gariban biraktirilmis bu insan, bu dünyadan artik ümidini kesmistir ve öteki dünyada yani Cennet'te mutluluga erecegini sanmaktadir!
    Akıllı bir insansa önce bu dünyada mutlu olup, iyi yaşamaya, insanlara yardım ederek iyilik yapmaya bakar!!!!
    Insan kendisi düsünüp neyin dogru neyin yanlis olduguna karar veremezse baskalari tarafindan cok kolay kullanilir.
    Her cahil kötü insan degilidr, bize (veya her devlete) düsen gören onlari egitmek, dogru yolu göstermek ve iyi insan olmalarini saglamaktir

EĞİTİM, EĞİTİM, EĞİTİM, EĞİTİM...................Cahilliğin ilacı eğitimdir!
    Konu moonrise tarafından (10 Temmuz 2017 Saat 10:30 ) değiştirilmiştir.

9. 6 kişi moonrise üyemize teşekkür etti:

Üye Efe1977 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya
    Ettiği Teşekkür
    156
    22 mesaja 27 teşekkür aldı
    haveri ve webci siz bence cahillere hakeret ediyorsunuz.ne olmus yani cahilde var dünyada cahil olmayanda .herkes süper zeka olcak degilya.
    Konu Efe1977 tarafından (10 Temmuz 2017 Saat 17:29 ) değiştirilmiştir.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    92
    25 mesaja 68 teşekkür aldı
    Bence zamana uymamak gelişen bilginin,kültürün gerisinden gitmek yani genclerin,tarihin akışına kavuşamak kısacası

Tecrübeli Üye haveri68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    264
    204 mesaja 528 teşekkür aldı
    arkadaslar cok süpersiniz lütfen herkes fikrini söylesin cekinmeden hakaret etmeden ,fikirlerinizi kisa ve öz olarak aciklarsaniz iyi olur, en azindan kendimizi tanimis oluruz ve en azindan kime cahil denir kim cahildir bir birimizden ögrenmis oluruz bu cok önemlidir ( cahil olsam sana ne olmasam ne ile gecistirilecek bir sey degil )

Moderator 44Malatya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zurbahan Dağından
    Ettiği Teşekkür
    1,887
    859 mesaja 3,535 teşekkür aldı
    Babam der ki, cahille etme sohbet, ya elinden çekersin, ya da dilinden.

14. 5 kişi 44Malatya üyemize teşekkür etti:

Moderator Prens-66 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Her yerden
    Ettiği Teşekkür
    2,149
    1,182 mesaja 2,787 teşekkür aldı
    Arkadaşlar, madem bu Konu açıldı ve amacı belli..Cahilliğin tanımlaması ve Özellikleri, Cahilin yanında Akıllı tanımı yapıldı velakin Saf Insanları bu Konunun dışında tutulması gerek ki, Saf ve Cahil bir Insanı ayıran çok ince Noktalar vardır, herşeye inanır, içinde kin ve kötülük beslemez, aynı şekilde yönlendirilir..

Ve Cahil, sadece Canlı Bomba şekli olmaz, her yerde bulunur.
    Sadece gördükleri ve duyduklarından dolayı yönlendirilir, Akıl ve Mantık kavramları yoktur, bir işin aslını asla öğrenmez, hakikatlar ile yüzleşmez diyelim..Nokta!

Saygılar

16. Prens-66 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye akbaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Frankfurt
    Ettiği Teşekkür
    833
    261 mesaja 542 teşekkür aldı
    cahil, egitim görmemis,bilgisiz,yeterli bilgisi olmayan kisilere denir.
    böyle bakarsak hepimiz cahiliz,hepimizin bilmedigi cok seyler var, Einstein diyorki "birseyi cok iyi biliyorum, oda hic birsey bilmedigimdir"
    cahil ile ehil cok kolay anlasilir, azcik zekasi olan biri,kim palavradan atiyor,kim bilincli heman anlar.
    cahil olmak kötü birsey degil,bende cok cahilim, hani insan bir kitabi ücüncü kere okudugunda bazi seyleri yeni görüyorya, 51 yasindayim hala cok cehaletim var.
    cahil ne zaman tehlikeli derseniz,size bir cin atasözü yazmak isterim,

Bilmeyen ve bilmediğini bilen bir cahildir. Ona öğretin.
    Bilmeyen ve bilmediğini bilmeyen bir aptaldır. Ondan sakının.
    Bilen ve bildiğini bilmeyen unutkandir. Onu uyandırın.
    Bilen ve bildiğini bilen akıllıdır. Onu izleyin.

18. akbaba üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Her yerden
    Ettiği Teşekkür
    2,149
    @akbaba

iyi diyorsun, bilmediğimiz yerde bizde bilgisiziz, herşeyi bilmek ALLAH'a mahsustur ve bizler bildiğimizi sanarak yanılırız..

Fakat..sen veya bizler, bilmediğimizi öğrenmeye gayret ederiz, okuruz araştırırız.

Bu Mantık ve hazırlılık Cahillerde yoktur sanırım, Eğitimsizlik Cahilliğin ana kaynağıdır diyelim peki, Eğitim olmadan bu yaş'a geldim, bana bildiklerim yeter, bana akıl öğretmeyin, bildiğimi anlatmayın diyenin tanımı nedir?

Saygiyla Aniyoruz 01.01.2018
    Ettiği Teşekkür
    308
    231 mesaja 455 teşekkür aldı
    cahil bana gore burnunun dogrusuna giden kisidir herseyin en iyisini en dogrusunu o bilir hic bir seyi arastirmaz en dogrusu ondadir ihtiyac duymaz ayni zamandada acimasizdir cunku bu dunya ve insanlar o kisi icin bir sey ifade etmez cahil budur bence.

21. gamberoglu2000 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye akbaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Frankfurt
    Ettiği Teşekkür
    833
    261 mesaja 542 teşekkür aldı
    Alıntı Prens-66 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @akbaba

iyi diyorsun, bilmediğimiz yerde bizde bilgisiziz, herşeyi bilmek ALLAH'a mahsustur ve bizler bildiğimizi sanarak yanılırız..

Fakat..sen veya bizler, bilmediğimizi öğrenmeye gayret ederiz, okuruz araştırırız.

Bu Mantık ve hazırlılık Cahillerde yoktur sanırım, Eğitimsizlik Cahilliğin ana kaynağıdır diyelim peki, Eğitim olmadan bu yaş'a geldim, bana bildiklerim yeter, bana akıl öğretmeyin, bildiğimi anlatmayın diyenin tanımı nedir?
    bilmedigini kabul edip,ögrenmek istiyorsan,senden kimseye zarar gelmez,
    bilmedigini, kendin kabul etmiyorsan, senin yazdigin gibi, cahil ama cahil oldugunun farkinda degil,bana akil ögretmeyin,bana bildiklerim yeter,diyen insanlardan uzak durmak lazim,yukardaki atasözünde böyle insanlara aptal deniyor.
    benim etrafimda böyle cok insan var,hele bu internet cikti cikali,herkes uzman oldu,aslinda dünyadan haberleri yok,tv'de tartisma programlarini izleyip,Müslümanlari-dünyayi-Türkiyeyi kurtarmaya calisan insanlar var.
    bence internet bilgi icin kullanildigindan cok, insanlari cahil ediyor. yarim-yamalak birseyler duyup uzman olan cok kisi taniyorum....

Nereden
    Her yerden
    Ettiği Teşekkür
    2,149
    Internet her Konuda kötü anlamına gelmez, sen mesela birşeyleri araştırıyorsun, burada buluştuk sonuç olarak ve duygularımızı, düşüncelerimizi paylaşıyor, cevapsız kalan sorulara sonuç arıyoruz, değil mi?

demek ki, doğruyu aramak, araştırmak, sorularımızı hemen hemen cevapsız bırakmıyor.

Internet'i nasıl ve hangi amaç ile kullanırsan, o'na göre cevap bulur veya bulamazsın ve sen onu yönlendireceğine, o seni yönlendirir...

Cahil yönlendirilir, fark burada ve hakikat ile yüzleşmek asla işine gelmez, hakikatlar altına ezilmek işine gelmez.

Bu işin içinde, Ikna olmak ve Kabullenmek vardır ve ikisinin arasında fark çok büyük
    Konu Prens-66 tarafından (11 Temmuz 2017 Saat 00:01 ) değiştirilmiştir.

24. 2 kişi Prens-66 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,644
    1,616 mesaja 3,318 teşekkür aldı
    Peygamber efendimiz cahiliye doneminde hayatini surdurmus ve cahiliyet toplumuna hukmetmisti..
    Onların gözleri kör, kulakları sağırdır der ayet. Allah ona “İnsanlar üzerinde Rablik, İlahlık ve Meliklik taslayanların Allah’ın özgür ve eşit insanlarını kullaştırmaya / köleleştirmeye kalkmalarına izin verilmemelidir” diyor. Mahalle aralarında, kıraathanelerde, köylerde gerçek din adamlarının değil, memislerin anlattıklarından kendine hisse çıkarıyor.
    İlim irfan öğrendikçe yaradanın ulvi şefaatini, emirlerini daha iyi kavrarsın. Akıl, beyin hücreleri, kaslar gibidir. Evlendirme programı izlemek, diziye kilitlenmek daha kolay ve eğlencelidir ama kişinin hayatını daha iyi yapmaz.
    “El Adl” isminin gerçek manasını ezberlememiş bir cahilden adaleti tarif etmesi beklenemez. İslam’da savaş hukukunu okumamış bir cahil, Müslüman’ın Müslüman’la savaşmasının sızısını kalben ve kitaben anlayamaz. Ve en önemlisi “Diliyle insanları kıranları, ibadetleri temizleyemez” diyen cihan nuru peygamberinin sözlerini cehaletin yaktığı beyin kavrayamaz.
    Buda din cahilligine bir ornekti..cahilden dostun olacagina alimden dusmanin olmasi daha iyidir..
    Yiyecek peşinde koşan, her an ölüm tehlikesi olan, mevsim koşulları ile mücadele eden insanın yerini boş zamanların insanı almıştır.
    kutsal kitabının özünü bile anlamadan, dinliyor sadece. Okumuyor! Ayetlerin, surelerin anlamını tek tek okusa, adalet ve ilahi düzendeki sistemi kavrayacak. Birileri ona işine geldiği gibi tercüme edip yorumluyor o da kabul ediyor. Oysa “Oku” diye başlayan ve Tevhid, Felak, Nas ile biten bir altın öğüt zinciri var. Maun suresi var..
    Tum bu gercekleri kabul etmeyip bilgi bombardimaninda ezilenler koyun olmaya mahkumdur..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)