Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2578 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 41 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 40 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Schwerbehinderten Prozente icin bilgi gerek , 50% geldi az fazlasi icin ne gerek??

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Cünkü sende soziale Anpassungsschwierigkeiten yoktur ondan.

Bu kisiler insan icine cikamayan, yada günlük hayatini yalniz basina yürütemeyen kisiler icin verlir. Yani bir nevi depresyonu orta agirlikta ama ayriyetende günlük hayata zor ve hic adapte olamayan insanlara veriliyor. Asirida derede gecimsiz insanlarda deyebiliriz.

Usta, 50%, sunu bil ayagin cukurda demek. Piskolojiden 50 GdB alabilmen icin, önce bir piskoloji hastanesine yatacaksin. Aylarin gececek orada. Orda morfinleri yiyeceksin, sonra birde kura gideceksin, ondan sonra ancak. Normal piskologa gitdikten sonra cok zor.

Birde söyle birsey var. Cogu insanlari sikinti veya moral bozuklugunu depresyon ile karistiriyor. Depresyon baska birsey.

Ayrica, kurumlar insanlarin ne zaman depresyona girdigine cok dikkat ediyor. Özellikle birisi issizse, krank parasi hakki yoksa ve aniden hastalani verdimi, migde bulandirici oluyor. Bana cok vatandaslarimiz geliyor, Arbeitsamt'da yazilmis. Bitecegine yakin güya depresyon olmus, ordan Krankenkasseden devam gecinmis, simdide erken emeklilik icin ugrasiyor. Cogu zaman direk olarak red geliyor. Cünkü cok bariz. Ne hikmetse fabrikada düzgün calisirken ve ayligi gelirken kimse depresyona girmiyor. Sözüm sana degil. Genel olarak aciklama bilgi olsun diye.

Özellikle cok ablalarim geliyor. Issiz kalmis, cocuklarda iyi kötü büyükmüs, issiz kalmis, Türkiye'den emekliyi baglatmis, acaba birde burdan birsey koparabilirmiyim mantigi. Sordun mu neyim var, kemik eribemem, omuzun falada fistan.

Bagzi vatandaslarda bana geliyor, diyorlarki, falanci almis. Almis dogru, ama falanci ona herseyini anlatmiyor. Birak eli, kardes kardes yer geliyorda herseyi anlatmiyor. Cünkü bu isler mahreme giriyor. Sen mesela prostat kanseri olsan, bunu sagda solda anlatirmisin? Anlatmazsin büyük ihtimal. Adam sonra geliyor bana, falancinin herseyini bilirim diyor.

Gögüs kanseri olan kadinlar, kötü huylu olsa bile, depresyonda olsa bile en fazla 50 - 60 GdB verilyor. Oda sirf bes yilligina. Kanseri atlatirsa, 5 yil sonra 30 GdB düsürülüyor. Onun icin klasik herkesde olan seylere en fazla 30 GdB veriliyor. 40 GdB ile 50 GdB arasinda vatandas azicik birsey kaldi saniyor. Bilmeyenler öyle düsünüyor. Aslinda iki kat fark var.

Itirazini yap. Sonra olmazsa mahkmeye git. Mahkmeye gidince ne olacagini sana söyleyim. Cok yasiyorum bunu. Hakim dosyana bakacak, memur hatasi varmi diye. Yokse seni ve kurumu mahkemeye cagiracak. Sana döncek ve diyecekki. Istersen seni mahkemenin doktoruna yollarim. Hakli cikarsan, bir sorun yok. Cikmazsan, o doktor Gutachten'in masrafi sana kalir diyecek. 1000 - 2000 Euro bir masraf. Yüzde 90 böyle bitiyor mahkemeler. Cünkü hakim hergün bu ise baktigi icin, biliyor zaten tahminen ne cikacagini.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (27 Temmuz 2018 Saat 01:17 ) değiştirilmiştir.

2. 2 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

3. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye boran36 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    3,200
    54 mesaja 136 teşekkür aldı
    Bendede Var 50 % Ama 30.08.2018 Onu Otomatikman Uzatirlarmi Yoksa

Tecrübeli Üye Acemibiri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya - München
    Ettiği Teşekkür
    125
    80 mesaja 147 teşekkür aldı
    @Birbey 3.0

Ben issiz falan degilim gayet iyi isim var 25 yildirda calisiyorum su an.Is yerinden hatta bu tür depressiv davranis sergiledigim icin Abmahnungda almistim.Hatta sen oradada beni elestiren ve suclayan yazilar yazmistin.
    Neyse bende zaten 30% Prozent 2011 yilindan bu yana var.(Wirbelseulenentzündung)
    Is yerinde Maisetr ver is arkadaslarimla sorunlarim ouyor olmuyr degil.Hatta bana eski Maisterim kendi söyemisti benim Psikolojik yardim alip alamayacagimi bende abul etmisim.
    Neye isin derinliklerine girmeyelim.
    Olursa olur olmaz ise can sagligi.
    Ben sadece benim durumda olanlardan bilgi almak maksatiyla yaziyorum.
    Bu arada 25 yildan beri Rechtschutzumda var!
    Konu Acemibiri tarafından (27 Temmuz 2018 Saat 11:29 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Rechtschutza fazla güvenme. Bunlar baktı iş uzayacak, anından kaçıyorlar.

Anlatdığın gibiyse uyumsuzluk sorunların var gibi. Tabiki ne kadar derin nir uyumsuzluk bilemeyiz. Bu sadece iş yerinde olabilir, günlük hayatda olmayabilir.

Geçmişteki konuyu hatırlamıyorum. Araştırmakta istemiyorum, çünkü ozaman yarken objektif olamam belki.

Ben sende sadece hatırladığım, bir ara Türkiye'ye dönüyordun, kızını üniversiteyi Türkiye'de olitmaknistiyordun ve birde yatırım falan yapmak istiyordun.

Hayırlısı artık. Hastanede falan yatdın mı?

Nereden
    Antalya - München
    Ettiği Teşekkür
    125
    Söyle 10 yil kadar önce Jugentamt ile sorunum oldu icerigine deginmek istemiyorum, hatirlamak dahi istemiyorum cok kötü günlerdi, Polis zoruyla götürdüler 1 hafta geschlossene Bereich'da yattim.O günlerin belkide hala travmasini yasiyorum!! Simdi Widerspruchta O hastanede yattigim Doktorun verdigi diagnoseyide bulup icine ekledim.Ve ayreten insanlarla gercekten iletirim kurmakta son zamanlarda zorlaniyorum.Inan bos zamanlarimda disari dahi cikmiyorum cünkü bela gelip beni buluyor.

Wirbelseule entzündüng icinde 2009 yilndan beri agrilarim var.Yemedigim Iyne kalmadi.Doktora gidiyorum basta Doktorlar Film cektiriyor bakiyor, ooo starke entzündüng var diyor, hemen su iyneyi yapalim bu iyneyi yapalim diyorlar.Tamam yaptiriyorum inan büyük iyneler yedim belden, sonra bir yarari olmuyor..
    Sonra Doktora haydi benim agrim gecmedi bana GdB almak icin yardimci olun dedigimde inan iyi bir Diagnose yazmiyorlar.Hemen umursamaz oluyorlar.Ben Doktorlarin Krankenkasseden iyne vurararak para aldiklari bir kobay gibi oldum.

Bu sekilde 5-6 Doktor gezdim hepside iyneyi vurdu sonra bir faydalari olmadi.
    Son Wirbelseule uzmani bana Khtatete(Schmertzen threapi) uyguladi Hastanede 3 Gün kaldim.Vurdugu iynenin bir faydasi olmadi.3 Gün boyounca belimdeki Hortum ile gezindim hastanede, ordan ilac uyguladirlar.Adama Ben Belden dolayi verschlechten yapmak istiyorum dedim, adam bana yapabilecegi birsey olmadigini söyledi.Madem öyle o iyneyi neden vuruyorusun o zaman?? Bunlarida simdiki Widersprucha ekledim ve Doktorlarin ad ve adreslerini verip Kacar iyne yaptiklarinida belirttim.
    Bakalim bu widerspruch ise yarayacak mi?

Evet TR'ye dönmek istiyorum cünkü burada yasamak bana cok zor geliyor artik.
    Is yerinden cikis alip, o cikis parasiyla birseyler yapmayi planliyorum TR'de.

Nasip bakalim ne olacak??
    Konu Acemibiri tarafından (27 Temmuz 2018 Saat 13:27 ) değiştirilmiştir.

8. Acemibiri üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Ustam, doktor değilim, ama senin ağrın bence ortopedik değil. Neurologie'ye gidip, bir polyneuropathie'yi sor.

Nerde kalıyorsun bilmiyorum, ama sana tavsiyem, bir Klinik Murnau'a git. Oraya dünyadan hasta geliyor. Bel konusunda bir numara. Ibrahim Tatlıses'ide onlar birleştirdi.

Ayrıca sana uzak değilse, Augsburg/Neusäß'de Prof. Dr. Balkan Çakır var. Bu adam genç bir professör ancak omur iliği uzmanı. Pek ameliyat sevdalısı bir adam değil. Kendisiyle önce telefonla görüş. Olmazsa, onun Chefarzt olduğu hastanede var muayenehanesi hariç. Seni oraya yatırır tedavi edebilir.

Kendisi professördür, ama Kassenpatientlerede bakıyor. Bir kaç kere işim düştü başkası için, çok mütevazi davrandı. Bir gurbetci ailenin çocuğu. Abitur'u bile 1.0 ile yapmıştı.

Pisloloji olayına gelince, hastanede yatıp tedavi görmezsen zor 50 almak. Bel için bence hiç şansın yok.

Belin için sana Afyon/Sandıklıdaki hamamları tavsiye ederim. Ben çocukken kolum ağrırdı. Doktorlar kanser tehsişi koydu ve ameliyat ettiler. Koldan bir kavunoz kis gibi birşey kazımışlar. Sonra laborutuvarda kanser değil intihap çıktı sonuç olarak. Ama bu intihap dediler ebediyen. Babamlar hamama götürdü. Sabah oteldr küveti dolduruyordu, akşama kadar zor soğuyordu. Sonra üç gün yattım. İntihap dağıldı gitti.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (27 Temmuz 2018 Saat 21:53 ) değiştirilmiştir.

10. 2 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

Nereden
    Antalya - München
    Ettiği Teşekkür
    125
    Sandikliyi bende düsünüyordum.Zaten yakinim oraya.Depression olayina gelince nasil hastanede yatacagim?Su an devamli gittigim Doktor böyle bir sey öngörmeyince beni hastaneye yatirin diyememki?
    Konu Acemibiri tarafından (27 Temmuz 2018 Saat 22:39 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Yazdiklarindan anladigim kadariyla sende öfke kontrolü var.

Fazla özeline girmek haddime degil, ama eger yenge hanimda Türkiye'ye dönmeye egimli ise, cocukta Türkiye'de okumak istiyorsa, olmadiysan, hemen Alman vatandasi ol ve sonra kranki bas. Sonra krank para bitince geri isyerine git, kart bas, ben bu isi yapamacagim de ve otur. Büyük ihtimal Personalabteilgung seni cagiracak para teklif edecek cikisini al git Türkiye. Yanlis hatirlamiyorsam, zaten emeklini Türkiye'de yatirmistin, güzel birikiminde vardi. Hic ugrasma. O parayida koy bankaya öye calissin. En fazla kafana göre bir yazli al, ye ic yat. Ha ne olur iseyeri, sana 70000 Euro verecekmis, 40000 Euro verir. Zaten yeterince birikimin var. 500.000 Euro paranda olsa, yiyecegin yine en fazla bir bilemedim iki tabak yemek. Yani ha 300.000 Euro olumus, ha 350.000 Euro. Yemeden gideceksin hepimiz gibi bu dünyadan. Onun icin is yeri ne verirse kabul et, kafani dinle.

13. 2 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

Nereden
    Antalya - München
    Ettiği Teşekkür
    125
    aynen bende öyle düsünüyorum ama, su an Burda satin aldigim evin borcu var.is yerinden bu borcu örtebilecek sekilde cikis alsam 1 gün durmayacagim
    Amacim borcu kapatabilecek derecede cikis alabilmem, normalinde veriliyor ama iste benim sansizligim bana gelince kuralci kesildiler istedigimden cok az veriyorlar.
    oysa bir cok örnekleri var benim gibi 25 yillik olupta benim istedigim parayi alip gidenler.Bana yasin daha Kücük, behinderung prozentin az gibi Ausrede buluyorlar.
    2011 yilindan beri 30% vardi simdi 40% oldu. Insallah widerspruch'tan birseyler cikar.
    tesekkürler

15. Acemibiri üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Ozaman bas krankı kafana göre.

Nereden
    Antalya - München
    Ettiği Teşekkür
    125
    %50 olmayinca doktorlarda 3-4 haftadan sonra krank yazmiyorlar.O nedenle %50 veya üstü gerekli.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    12
    14 mesaja 18 teşekkür aldı
    Bende unbefristet 70 % var, baska ne gibi haklkarim var. Nelere bilmem dikkat etmem lazim ? Simdiden tskler.

Tecrübeli Üye gezgin38 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    198
    40 mesaja 71 teşekkür aldı
    merhaba arkadaslar,
    yeni bir konu acmak istemedim buraya yazaiyorum,
    babamda demans/unutkanlik (Alzheimer) tesbit edildi Schwerbehindertenausweis %80 G.B verdiler, sagligi yerinde olsun istiyoruz ama bu derdin umudu pek iyi sayilmaz,
    biz Gesundheitsamt dan aldigimiz %80 G.B derece ile hangi haklara sahibiz hangi haklari talep edebiliriz annem sürekli yaninda suan bakima ihtiyaci yok ( bize göre) ama yalniz kalamiyor cok tedirgin, yardimlariniz icin tsk. ler

Tecrübeli Üye murat39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,298
    312 mesaja 608 teşekkür aldı
    Schwerbehinderung % ve yanindaki harflere göre haklar ortaya cikiyir.

Herkesde ayni olan % göre Steuer Finanzamt vergiden % oranina göre az kesinti.

gezgin38 80 % G ve B harfi. Gehbehindert ve Begleitperson.
    Otobüs binis karti veya KFZ steuer indirim.hakki.

https://www.betanet.de/merkzeichen-g.html

Steuerfreibetrag burada.

https://www.betanet.de/pauschbetrag-...erung-gdb.html

Pflege konumu varsa onu da Krankenkasseyle halledilmesi gerekir.
    Konu murat39 tarafından (19 Haziran 2022 Saat 19:56 ) değiştirilmiştir.

21. 2 kişi murat39 üyemize teşekkür etti:

Ettiği Teşekkür
    198
    tsk ler murat39 babam ve annem emekliler arabanin anahtarlarini aldim arabayida kaparttim, otobüs ve tranvay bileti verirlerse iyi olur annemde yararlanabilirmi bu biletden?

Ettiği Teşekkür
    2,298
    Evet begleitperson da yaninda gidebiliyor.

https://www.schwerbehindertenausweis...-begleitperson

Prozent i verdiklerinde yaninda kagirtlar oluyor.

Araba vergisinden mi faydalanmak istiyorsunuz.
    Tramvay otobüs den mi faydalanacaksiniz diye.

Isaretleyip devam gönderdiginizde sistem kagirt lar devreye giriyor.

Bu sec me olayini yapmamis saniz. Versorgungsamt gidin durumu anlatin sizi yönlendirirler.Annenizi de begleitperson olarak bildirin.

Ucak biletlerinde de indirim var.

https://www.turkishairlines.com/tr-s...ndirim-var-mi/

https://www.engelli.com/thy-ucak-engelli-indirimi/

Almanya’da engelli indirimi, engelli kimliğinde G, AG, H, BL harflerinden birisi varsa uygulanabilir. Engelli yolcunun yanında refakatçi götürebileceğine dair kimliğinde bilgi (B harfi) olması durumunda beraber uçtuğu bir kişi için aynı oranda refakatçi indirimi uygulanabilir.

Ayrıca “Refakatçi ile seyahat etmelidir” ibaresi bulunan doktor raporunun ibraz edilmesi halinde, engelli yolcu ile aynı seferde seyahat edecek bir refakatçiye de promosyon biletler hariç tüm iç hat biletlerde %20 indirim sağlanır.
    Konu murat39 tarafından (19 Haziran 2022 Saat 22:43 ) değiştirilmiştir.

24. 2 kişi murat39 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    4,412 mesaja 9,718 teşekkür aldı
    Alıntı gezgin38 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba arkadaslar,
    yeni bir konu acmak istemedim buraya yazaiyorum,
    babamda demans/unutkanlik (Alzheimer) tesbit edildi Schwerbehindertenausweis %80 G.B verdiler, sagligi yerinde olsun istiyoruz ama bu derdin umudu pek iyi sayilmaz,
    biz Gesundheitsamt dan aldigimiz %80 G.B derece ile hangi haklara sahibiz hangi haklari talep edebiliriz annem sürekli yaninda suan bakima ihtiyaci yok ( bize göre) ama yalniz kalamiyor cok tedirgin, yardimlariniz icin tsk. ler
    Demans la Alzheimer aynı hastalık değil

İş kaybını Gesundheitsamt değil Versorgungsamt verir, gönderdikleri Bescheid da mutlaka size bilgilendermişlerdir..

eğer babanızın aklı melekeleri kayboluyorsa sana "Patientenverfügung" yapmanı öneririm

Herhangi bir resmi işlemde kararları sen verirsin ..

26. 2 kişi hOrOz üyemize teşekkür etti:

Ettiği Teşekkür
    2,298
    Bu durumda olan arkadaslar mahkemeye basvurup Babalarinin yanlis bir imzayla vertrag yapma gibi durumlari önlemek icin karar cikartiyorlar.

Digeri ise Horoz ustanin dedigi gibi Patientenverfügung da önemli.Doktorlar karar asamasi veya birsey ler oldugunda sizinle temasa gecip sizi bilgilendirirler.

28. 2 kişi murat39 üyemize teşekkür etti:

Ettiği Teşekkür
    198
    Alıntı murat39 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu durumda olan arkadaslar mahkemeye basvurup Babalarinin yanlis bir imzayla vertrag yapma gibi durumlari önlemek icin karar cikartiyorlar.

Digeri ise Horoz ustanin dedigi gibi Patientenverfügung da önemli.Doktorlar karar asamasi veya birsey ler oldugunda sizinle temasa gecip sizi bilgilendirirler.
    mahkeme karini nasil islem yapmamiz gerekiyor avukat yoluylami yoksa kenedimiz gidipde mehkemeden alabilirizmiyiz, Patientenverfügung Dr. kendimiz söyledigimiz zaman bizi bilgilendirir babamlari türkiyeye izine gönderdim artik döndükleri zaman bu islemleri derhal yaptirmam lazim, uzun sürermi aceba isleri haletmemiz

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Sozialgericht'de avukat tutmaya mecbbur degilsin. Mahkemenin katipler (Rechtspflegerler) var onla ücretsiz yazip hazirliyor davayi.

Avukat ama VDK gibi Sozialverbandlar dan destek almak yinede kötü olmaz.

31. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)