Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 3249 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 166 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türkiye'ye Kesin Dönüş (Hakkında Bilgiler, Tecrübeler, İzlenimler, Haklar)

Hybrid View

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,300
    4,439 mesaja 9,783 teşekkür aldı
    Alıntı dadaloglu38 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Allah dan başka kimseye borcum yok ailece gitmeyi planlıyorum Türkiye de 6 kalınca her şey bitmiyor mu oturum falan yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim
    Türk vatandaşı olan bir sigortalıya Almanya'daki sosyal güvenlik primlerinin iade edilmesindeki ön şart iki yıllık bekleme süresinin dolması ve Almanyayı terk etmiş olması.
    yani buradan Abmelden yapmanız gerek ..

Dikkat edilecek diğer bir konu Türkiye de sigortalı çalışılmaması ..
    İki yıllık bekleme süresi içinde yeniden Türkiye’de veya Almanya’da zorunlu sigortalı olunursa,
    iki yıllık bekleme süresi her keresinde zorunlu sigortalılığın sona ermesinden sonra yeniden başlamış sayılıyor.

2. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

3. Sponsor Reklam
    Yeni Üye Yakamoz 34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Izmir/Cesme
    Ettiği Teşekkür
    4
    4 mesaja 6 teşekkür aldı
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Türk vatandaşı olan bir sigortalıya Almanya'daki sosyal güvenlik primlerinin iade edilmesindeki ön şart iki yıllık bekleme süresinin dolması ve Almanyayı terk etmiş olması.
    yani buradan Abmelden yapmanız gerek ..

Dikkat edilecek diğer bir konu Türkiye de sigortalı çalışılmaması ..
    İki yıllık bekleme süresi içinde yeniden Türkiye’de veya Almanya’da zorunlu sigortalı olunursa,
    iki yıllık bekleme süresi her keresinde zorunlu sigortalılığın sona ermesinden sonra yeniden başlamış sayılıyor.

Yanlis biliyorsun Kardesim.
    Ben o parayi aldim, ve o arada Almanyada idim. LVA dan birisi ile görüstüm, bana kendisi anlatti. Iki Sene Rente kasasinda hic bir hareket olmiyacak, Tam 24 ay sonra parayi kesintili olarak alabilirsin.
    Yani Almanyayi terk etmek veya oradan Abmelden yapmak diye bir mecburiyet yok.
    Sayet Pasaportunun süresine dikkat edersen ve gecerli bir oturma müsaaden varsa, Almanya disinda 5ay 29gün kalabilirsin. Ben bu süreyi geciktiriyorum, yakalana kadar.

5. Yakamoz 34 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,300
    4,439 mesaja 9,783 teşekkür aldı
    Alıntı Yakamoz 34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben o parayi aldim, ve o arada Almanyada idim. LVA dan birisi ile görüstüm, bana kendisi anlatti. Iki Sene Rente kasasinda hic bir hareket olmiyacak, Tam 24 ay sonra parayi kesintili olarak alabilirsin.
    Sayet Pasaportunun süresine dikkat edersen ve gecerli bir oturma müsaaden varsa, Almanya disinda 5ay 29gün kalabilirsin. Ben bu süreyi geciktiriyorum, yakalana kadar.
    O zaman sen Almanya da illegal ikamet ediyorsun .. Primlerin alınması için kesin dönüş şartı aranıyor ..

İkametgahı Türkiye’de kalmak kaydı ile Almanya’ya veya AB üyesi bir ülkeye ikamet amacı dışında (Turistik veya iş görüşmesi gibi) gelip gitmesinde primlerin iadesi hakkı açısından bir sakınca oluşmaz.

Bir Türk vatandaşımız Alman sosyal güvenlik sistemine tabi çalışmalarını sonlandırıp Alman ikametinden (Abmeldung) ayrılarak Türkiye’ye kesin dönüş yapması halinde
    prim iadesi için gerekli 24 takvim ayı bu tarihten itibaren başlar. Kendisi bu sürede Alman emeklilik sigortasına zorunlu prim ödemesi yapmadığı gibi
    isteğe bağlı bir sigorta primine de hak kazanmamış olmalıdır. Ayrıca yine bu sürede ikametini Türkiye’ye taşınmalı ve Türk makamlarından (Muhtarlık, Nüfus Müdürlüğü gibi)
    aldığı ikametgah belgesi ve yurda girişine esas giriş-çıkış sayfalarının da bulunduğu pasaportunun fotokopilerini Alman Emeklilik Sigortasına vererek durumunu belgelendirmelidir.

Bunları yaptıktan sonra vatandaşımız Almanya’ya veya AB üyesi bir ülkeye tekrar ikamet amacıyla seyahat etmemesi gerekir.

http://www.av-yilmaz.de/ZJoomla/maka...cikan-sorunlar

Konu hOrOz tarafından (20 Ağustos 2016 Saat 21:10 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye dadaloglu38 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya NRW
    Ettiği Teşekkür
    291
    56 mesaja 103 teşekkür aldı
    tesekkür ederim kardesim nasil kesinti oluyor aciklarmisin madem almisin

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    118
    195 mesaja 467 teşekkür aldı
    Varmisin 1000 Euro iddiasina? Iki sene sonra mecbur abmelden yapman gerekir. Kim oldugumu söyleyemem. Ama yetkiliyim!!!

Üye Oguzhan06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Ettiği Teşekkür
    181
    32 mesaja 85 teşekkür aldı
    Alıntı Gercekler Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Varmisin 1000 Euro iddiasina? Iki sene sonra mecbur abmelden yapman gerekir. Kim oldugumu söyleyemem. Ama yetkiliyim!!!
    Arkadaslar yazilari takip edenler görmüstür . Ben döneli 1 seneyi gecti ve cok arastirdim .. Almanyadan kesin dönüs yaptiginda abmelden yapman gerek . Bu sadece yabancilar icin olan bir yasa degil . Almanlar icin de gecerli! Kayitli kaldigin sürece devlete vergi beyannamesi vermen gerek , hastalik sigortani herhangi bir sekilde ödemen gerek ... Oradan abmelden yapmadan gelir isen sayet ve bu yillar sonra meydana cikarsa , en azindan Krankenkassen senin o gecmis yillarinin hastalik sigorta bedelini faiziyle ve cezasiyla almaya yetkisi var, haberiniz olsun.. , ! Ben Abmelden yaptim, basim rahat .. Abmelden yapmanin sadece bir iki desavantaji var... Sayet abmelden yaparsaniz ve almanyadan , resmi kurumlardan bir belge lazim olursa o zaman berlin e basvurmaniz gerekiyor, ki bu da coook uzun sürüyor..veyahut da oturdugunuz yerdeki alman konsolosluguna gideceksiniz ... Sebebi sizin tüm belgekerinizin berlinde ki arsiv e gönderilmesi .
    Diger bir desavantaji ise ..orada ikametiniz olmadigi icin üzerinize araba actiramazsiniz , banka hesabi actiramazsiniz ve bir de hacca gitme niyetiniz varsa bunu abmelden yapmadan gidin cünkü malum hacca giderken artik almanyada en az bir senelik ikametgah istiyorlar !

Tecrübeli Üye dadaloglu38 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya NRW
    Ettiği Teşekkür
    291
    56 mesaja 103 teşekkür aldı
    Alıntı Oguzhan06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar yazilari takip edenler görmüstür . Ben döneli 1 seneyi gecti ve cok arastirdim .. Almanyadan kesin dönüs yaptiginda abmelden yapman gerek . Bu sadece yabancilar icin olan bir yasa degil . Almanlar icin de gecerli! Kayitli kaldigin sürece devlete vergi beyannamesi vermen gerek , hastalik sigortani herhangi bir sekilde ödemen gerek ... Oradan abmelden yapmadan gelir isen sayet ve bu yillar sonra meydana cikarsa , en azindan Krankenkassen senin o gecmis yillarinin hastalik sigorta bedelini faiziyle ve cezasiyla almaya yetkisi var, haberiniz olsun.. , ! Ben Abmelden yaptim, basim rahat .. Abmelden yapmanin sadece bir iki desavantaji var... Sayet abmelden yaparsaniz ve almanyadan , resmi kurumlardan bir belge lazim olursa o zaman berlin e basvurmaniz gerekiyor, ki bu da coook uzun sürüyor..veyahut da oturdugunuz yerdeki alman konsolosluguna gideceksiniz ... Sebebi sizin tüm belgekerinizin berlinde ki arsiv e gönderilmesi .
    Diger bir desavantaji ise ..orada ikametiniz olmadigi icin üzerinize araba actiramazsiniz , banka hesabi actiramazsiniz ve bir de hacca gitme niyetiniz varsa bunu abmelden yapmadan gidin cünkü malum hacca giderken artik almanyada en az bir senelik ikametgah istiyorlar !
    oguz kardes birkac kisiden duydum asli varmi yokmu bilmiyorum kesin dönüs yapmis biri olaraka size sorayim kesin dönüs yapanlara 18 bin euro para ödüyormus almanya biri diyor on bin euro asli varmi böyle bir seyin

Üye Oguzhan06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Ettiği Teşekkür
    181
    32 mesaja 85 teşekkür aldı
    Alıntı dadaloglu38 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    oguz kardes birkac kisiden duydum asli varmi yokmu bilmiyorum kesin dönüs yapmis biri olaraka size sorayim kesin dönüs yapanlara 18 bin euro para ödüyormus almanya biri diyor on bin euro asli varmi böyle bir seyin
    Dostum onu bilemiyecegim cünkü ben o konuyu arastirmadim . Arastirmadim cünkü ben cifte vatandasim , dolayisi ile orada haklarimi dönüp de öldürme gibi bir sey söz konusu değildi benim için. Fakat böyle bir para söz konusu olsa bile bunu mutlaka tüm haklarını öldürmeden vermezler diye düşünüyorum ve verilen birkaçbin euro için kesinlikle haklarınızı öldürmeyin derim ben... Ve aynen arkadaş 66nakyoz un dediğine katılıyorum ... Azıcık hazırlık ve biraz da beklentini aşağıya çekmek yeterli dostlar ... Çok memnunum ...Rabbim dönmek isteyen her arkadaşıma hakkında hayırlısı ise nasib etsin inşallah.

12. Oguzhan06 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Nereden
    https://t.me/pump_upp
    Ettiği Teşekkür
    0
    28 mesaja 46 teşekkür aldı
    Alıntı Oguzhan06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hastalik sigortani yatirmak ne demek? Almanya da saglik sigortasi bedava degilmi?

Alıntı haveri68 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mutluluk kafanda baslar orda biter diye klasik bir söz vardir ,cok kisi duymustur önceden bana cok kilise bir söz gibi geliyordu ama simdi kabul ediyorum mutluluk beyinde baslar ve orada biter ama bunu kabullenmek kolay olmuyor yada uygulamasi kolay degil .

Türkiye ye gelince Türkiye bizim biraktigimiz türkiye degil yada cocuklukta özlem duydugumuz türkiye yok ,biz sadece kendi kendimize yalanci bir cennet yapmisiz türkiye cennet diye bende temelli dönüs yapmayi düsünüyordum ama 3 yildir türkiyede uzun uzun kaldim emekliyim egede kücük sirin bir kasabaya yerlestim yillar önce aldigim arsaya ev yaptim hayalimdeki evi bahceyi hic maddi sorunum yok ama türkiye yi ariyorum
    40 yillik hayalimdeki türkiye yi bulamiyorum insanlari bir tuhaf yada ben bir tuhafim , bir iki ay kaldimmi her gün kendime soruyorum bu türkiye yemi dönüs yapacagim diye akil ve mantigi almanyada birakirsam sorun yasamam diye düsünüyorum , yoksa türkiyedeki dönen dümenleri insanlarin üc kagitlari sorumsuzluklari vurdum duymazliklari arsizliklari saygisizliklari nezaketsizlikleri sayamadigim olumsuzluklari bitiremem galiba ben almanya yi ariyorum türkiye de almanyada da türkiye yi sorun bu olsa gerek .
    bu dediklerinin hepsinin farkindayim. Turkiye de insanlar cok batililasmis ozunu yitirmis ozellikle Ege bolgesindeki koy lerde buna cok sahit oldum. Genclerin durumu daha vahim. Ellerinde cep telefonlari konustuklari Turkcenin icinde bir suru Ingilizce kelime.

O eski Turkiye yok hak veriyorum. O yuzden TR ye tasinirsam 40-50 yasin altindakilerle pek muhatab olmak istemiyorum. Bir de sen en dejenere yere dusmussun, Ege Marmara bolgeleri en ozunu yitirmis yerler. Anadolunun icinde degismemis cok yer vardir diye dusunuyorum.

Her yaz Kusadasina gidiyoruz orada bir belde var Guzelcamli diye. Cok Alman yasiyor orada bu benim icimi burkuyor uzuyor cunku cirkinler yaslilar hic Turke benzemiyorlar. Zaten 2 hafta tatile gelmisim ecnebi gormekten gina gelmis bunlari tekrar gormek hosuma gitmiyor.

Alıntı haveri68 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben dobra bir insanim Maskemdem kurtulmus kendini asmis bir insanim filozofun birisi söyle diyor her cocuk dünyaya kompleksle gelir kimki kompleksini asarsa özünü bulur ,onun icin mesele özünü bulmakta geciyor mesele Felsefe den geciyor ,benim de cok tanidiklarim var milyon € olani bile var ama paranin kölesi olmus gözü onun disinda hic bir deger görmüyor bilmiyor , görgü bilgi kültür felsefe onun icin hic bir deger degildir varsa para yoksa ( elbette parasiz olmuyor ) ama para tapilacak bir sey degil imkanlarin ve sartlarin ölcüsünde dünya degerlerini kesfedeceksin nimetlerden faydalanacaksin har vurup harman savirmayacaksin .

kesin dönüs yapmis olanlari cok arastiriyom genelde bazilari oynuyor ,pisman ama geri dönüs ü kabullenemiyor ,bazilari gercekten uyum saglamis hic zorlanmiyor, bazilarida maske takmis ortama göre konusuyor onun icin saglikli bir bilgi alamiyorsun ,adam öyle bir anlatiyor ki cennette yasiyor sanirsin birden agzindan kaciriyor imkanim olsa geri dönerim yada yeniden sifirdan baslamak bundan sonra zor diyorlar ama sen sen ol kesin dönme diyorlar cocunlugu bu insanlarin coguda ekonomik durumlari iyi olaya maddi olarak bakmiyorlar ,Türkiye cok güzel esi örnegi olmayan bir memleket ama insanina ne demeli sorun ülkede degil insanlarinda .
    Insan mi kaldi? Suriyeli araplari doldurdular heryere. Ulkemiz hizla Araplasiyor yani cirkinlesiyor pisleniyor dogululasiyor. Sokakta yurumesini bilmeyen insanlari goruyorsunuz kaba saba yere tukuren karisina saplak atan araplar

Bunu guneydogu da gorsem gam yemem, ben bunu Izmirin koylerinde mesela Odemis te bile gordum. Ne isi var allahin arabinin Odemis te? Ulkenin hali harap
    Konu Memoli1976x tarafından (25 Nisan 2017 Saat 22:47 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    332
    251 mesaja 366 teşekkür aldı
    Alıntı misterno Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hastalik sigortani yatirmak ne demek? Almanya da saglik sigortasi bedava degilmi?
    türkiyeden mi katiliyorsun sen? almanyada saglik sigortasi niye bedava olsun?

Tecrübeli Üye
    Nereden
    https://t.me/pump_upp
    Ettiği Teşekkür
    0
    28 mesaja 46 teşekkür aldı
    Alıntı Cengiz Bond Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    türkiyeden mi katiliyorsun sen? almanyada saglik sigortasi niye bedava olsun?
    Amerikada yasiyorum ama bunu herkes bilir. Avrupada saglik sigortasi bedavadir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 3 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 3 misafir)