bence bazi konular cok uzun yazmisin benim bildigim schwerbehindert olanlardan kesinti yapilmaz ,emeklililkte yapmis oldugun seyin dögrulunu sendaha iyi bilirsin ,su an ikili anlasmayla sen zaten 35 yili doldurmussun
türkideki sigortaligin dedigin gibi almanya da ise 1978 yilinda ise girmis gibi sana sadece avantaj saglar yaani senin almanyada ise baslama tarihin 1978 yili sayilir (nasilki almanyada ise baslamak türkiyede ise baslamis sayiliyorsa ) sende tersi burda sayilir bunun sana faydasi ise baslangic tarihin 1991 yili degil 1978 yilidir onun icin , alman vatandasi olman sorun degil avantaj in senin sen türkide de cok cüzi bir borclanma yaparak tam maas alabilirsin issizlik süresinde de türkiyeden maas alabilirsin ,cünkü issizlik maasi sozyal yardim degildir milyoner olsan bile alabilirsin o bir haktir türkiyeye müracat yap sana gecici maas baglar ssk istersen 5400 günle tam maas alirsin zaten on yil calismisligin var oda 3600 gün yapiyor yani 1800 gün borclanip tam maas alabilirsin 1300-1500 Tl arasi yada 10 yilllik calismisligin karsiligi hic para ödemeden tam olmayan calistigin süreleri
hesabina göre bir maas alacaksin Tercih senindir , eger sorun olursa bana özelden sor yardimci olurum