Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bilezik değilde çeyrek ve ya Reşat daha iyi (Külçe veya değerli altın paralar Krügerrand gibi)

Bilezik ve diğer takılarda işçilik parasınıda üzerine bindiriyorlar

Ha benim saklayacak kasam yerim yok dersen

Türkiye deki ve Almanya daki bankalar fiziki altın yerine Gold ETC veya ETF de sunuyorlar

Sen altın alır gibi değerli kağıt alıyorsun, satarkende altın satıyormuş gibi satıyorsun

2017 senesinde biraz miras parası kaldı 1400€ civarı

TL olarak geri getirmek istemedim kuyumcuya sordum ne yapabiliriz

Abi ben sana Reşat vereyim dedi ve bana 6 tane Reşat verdi 1380€ civarı tuttu.

Bugün bakıyorum 6 Reşat ca. 2300€ yani 6 sene de 1000€ kar etmiş

hisse senetleri daha çok kazandırıyor sadece tehlikesi borsa çökerse sende çökersin

Horoz Usta yazdiklarinda haklisin ama ALTINI etkileyen önemli faktörler var.

Direkt ALTIN FIYATINI etkileyen..
1.) Savas = Yatirimci her zaman ALTINA yönelir
2.) Ekonomik kriz = Yatirimci her zaman ALTINA yönelir
kisacasi kötü zaman dostudur.

simdi gelelim neden ALTIN EURO karsisinda ( TL ye hic girmeyelim) bu kadar deger kazandi.

3.) Dolar Fiyati
Son yillarda Amerikan Merkez Bankasi olaganüstü faizleri düsürdü ve piyasayi SICAK parayla bogdu. Simdi faizler cikiyor ve piyasa ne olacak görecegiz.
Bu ortamdan ALTIN olaganüstü faydalandi.

Su an 1 onz altin 1.978 Dolar yani 1.838 Euro (EUR USD 1,0759)
Euro deger kazanirsa ALTIN düser
Diyelim ki Dolar 1,30 oldu ozaman 1.978 Dolar lik Altin hizlica 1.521 Euroya düser.

Senin adina seviniyorum dogru zamanlarda yatirim yapmaya baslamissin ama yeni baslayacaklar icin simdiki zaman dogrumu bilemem.
Aylik ayni rakamlara karsi degilim mesela ayda 100 Euro veya 200 Euro luk ETF Xetra Gold. Bu sekilde ortalama olusturuyoruz ve düsen ortamdada fazla kaybimiz olmaz.

Bu iki riskide göz önünde tutmak lagzim.
Dolar grafigine göre 1995 -2000 arasi ve 2007 sonrasi ALTIN yatirimcisi icin süper bir dönemmis ( cünkü FED faizleri düsürdü).
Ama 2000-2008 arasida cok kötü gecmis (FED faizleri yükseltti).
Simdi ?
Faizler yükseliyor ama ayni zaman kriz ve savas var. Normalde DOLAR deger kaybederdi ama ortam degisik ne olacagini görecegiz....

Dolar Grafigi

FED faiz grafigi