Merhaba Arkadaşlar,

Audi A4 Diesel kullanıyordum be Araba şimdi Totalschaden (kaza), şimdi bir Audi Q3 Otomatik almayı düşünüyorum.

İş yerine yaklaşık 10km gidiyorum sadece Landstraße ve Hafta Sonlarıda Araba ile genelde bir yerlere gideriz yani yıllık 12-15 bin km yapıyorum.

Asıl sorum şu Diesel tabiiki tasarruflu bir Motor benim A4 Otomatik 143PS di ve ortalama 6 litre yakıyordu, şimdi Q3 Quattro Benzinli var 2.0 TFSI 180PS okuduğum kadarıyla 8-10 arası yakıyor ve karşısında Diesel var 2.0 TDI 184PS oda 6-7 yakıyormuş, ikiside Otomatik.

Diesel Motorun ömrü daha uzun İstatistik olarak (kullanmayada bağlı tabiiki, A4 Totalschaden olana kadar Saat gibiydi 168.000km) ve daha Ekonomik ve düşük devirde daha çabuk alıyor gazı ama kısa sürüyor.

Benzinli ise ömrü daha kısa çünkü Benzinden dolayı Verschleiß daha çabuk oluyor ve yüksek devirde esas hızını alıyor ama uzun vadeli Diesele göre.

Almak istediğim 2015 den itibaren ve 70.000km geçmeme şartıyla, 10 sene kullanma niyetindeyim yani 200.000km gitmesi gerek en az.

Tavsiyeniz ne olur Diesel mi Benzinmi ???