Alıntı tugruld Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Arkadaslar
Daha evvel Almanyadaki Engelli Kartlarin Turkiyede taninmasi olayini yazmistik.izinden dondum bayagi ugrastim ilerleme katettim ama burokratik sebeplerden dolayi tam halledemedim.simdi eski yasa 04/03/2014 tarih ve 28931yonetmelik buna gore hastane raporu istiyor.12.05.2023 Tarihinde Turkiye Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan Bu eski Yonetmeligi
Kaldirdi ve Yeni 32188 nolu yeni yonetmeligi Resmi Gazetede Yayinlayarak Hayata Gecirdi.Yonetmelik uzun oldugu icin
buraya koymuyorum isteyen resmi gazete sayfasindan yonetmelik numarasini vererek bulabilir.Ben Ankaradaki bir tanidigim vasitasiyla 15.05.2023 tarihinde yonetmeligin benimle ilgili kisminin ciktisini alarak umraniye Hizmetler Mudurlugune gittim.ve Mudur Cem Caylak Beyle konuyu gorustum.sorun ellerindeki bilgisayar sistemi eski yonetmelige gore ayarlanmis yeni yonetmelik o zaman daha 3 gunluk oldugu icin Turkiye Cumhuriyeti icisleri bakanligi bilgisarsistemini daha yeni yonetmelige gore uyarlamamisama icisleri bakanligina telefon acti yazilimin degismesi icin calisma baslatildigini ama bunun zaman alacagini soyledi.tabi bu arada gecen 6 haftada bir degisiklik olmadi Agustos 15 de yine izine gidecegim insallah ozaman kadar yazilim degisir.
en son Müdurumuze olmayan yonetmelikle calistiklarini soyledim eki yonetmelikteki istenen belgeler artik gecerli degil dedim tabi mecburen yapacak bir seyin olmadigini yazilimin guncellenecegi tarihe kadar eski yonetmelikle calismaya mecburuz dedi.Bu arada Apostil isini Tercume ettirdigim engelli raporunu umraniye Kaymakamligina Apostil Bolumune
gittim ordan yeminli Tercumeyi tasdikleyen muavin konsolosun imzasinin dogrulugunu Apostil yani tasdik ettirdim.
biraz uzun oldu ama son durum bu.
Kardesim sagolasin, zahmet olmassa sirasi ile yazarmisin,

1- Önce engelli kimligi, konsolosluga kayitli bir tercüman tarafindan Türkceye cevrilecek.
2- Türkceye Cevrilen Engelli kimligi bagli olunan konsolosluktaki notere tastik ettirilecek
3- Türkceye cevrilen, ve konsolosluktaki Notere tastik ettirilen Engelli kimligini alip Türkiyedeki ikamet ettiginiz il yada ilcenin kaymakamligina onaylattirilacak.

Islem sadece bu 3 aşamadanmi olusuyor?

Yoksa almanyada landgerichte giderek önce apositilmi yaptirmamiz gerekiyor daha sora apositil belgesi ve engelli kimligini Yeminli tercümana Türkceye cevirtip daha sora Türk konsoloslugundaki notere onaylatmamizmi gerekiyor?

Ben yukardaki 1-2-3 siralamasini yaparken Konsolosluktaki noter kafami karistirdi, önce landgerichte gideceksin sora tercüme sora bana geleceksin onaylicam sora Türkiyede kaymakamliga gudeceksin tanitacaksin dedi. yani apositil kelimesinden dolayi araya bide landgerichti soktu, Bende isler karisinca biraktim öylece.

Lütfen yaptiginiz islemleri basitce sirasi ile yazarmisiniz.

Saygilar

Gesendet von meinem SM-N960F mit Tapatalk