[QUOTE=ayaz;304231]Sonuçta ikiside maddi yönden aynı kapıya çıkıyor,alıcağın para geçimine yetmiyorsa ya wohngeld yada bürgergeld kalanını tamamlıcak.

Alg1 krank yaparsın 6 ay sonrada erwerbsminderungrente antrag verirsin yada şimdiden yaparsın rente antrag.

Sana kalmış.Allah şifa versin kardeşim.

Cok sagolun Rabbim cümlemize saglik sihhat versin,

Kranki kesintisiz aliyorum, is yerine yolluyorum Aok ya yolluyorum, arbeitsamtada yollamam gerekiyormu bilmiyorum hususi olarak arbeitsamta gittim sordum, krankscheini sizede vermem gerekiyormu diye yok dedi sen zaten 78 haftayi doldurup krank olarak bize basvurdun dedi arbeitsamtin medizinische diensti icinde bütün arztbriefleri de ekleyip vermistim, onlardan ses cikmadi ya yolladiigim arztbriefleri görünce vazgectiler beni tekrar muayene etmekten bu yüzden emekliye basvur dediler yada ilerleyen günlerde cagiracaklar

Anladigim kadari ile krankschein almaya devam ve bir kopisini de arbeitsamta yollamak gerekiyor.

Alıntı dalga Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili Kardesim.

Emeklilik verilebilinmesi icin ilk önce , issahasinda calisabilir mi diye bakiliyor. Yani isin akti, günlük 3 Saatten asagi olmasi sarti araniyor. Genenlikle Alti saaten fazla calisabilir , Raporu veriyorlar.
Benim basvurdugumda yüzde ellim var idi. Yukarida belirtmis oldugum, Alti saati bildirerek ret etmislerdi. 2003 de. Birde beden engelliyle ilgili bir ibare vardi. Kisinin engelli olmasi bir sey teskil etmez, Gerekce : Kisi bedensel engeli fazla olabilir, ama ellerini ve parmaklarini kullanarak is yapabilir.Böyle bir is imkani ve sahasi var mi ? Bu da bizim sorunumuz degil.Bu sorun is ve isci bulma kurumunun sorunu. Deyim kestirip atmislar.
Yüzde elli 61 Dogumlilar icin bir avantah teskil ediyor. Erken emeklilikte , % 8 kiz bir kayipla emekli olabiliyor.
Saygilarimla.

Selam Kardesim peki bana gelen mektupta bir önceki sayfada paylasmistim haftalik 15 saaten fazla calisamaz ibaresi var bunu neye dayanarak yazmislar ? Dedigim gibi sadece hastanenin ve Rehanin güncel arztbriefini arbeitsamtin medizinische dienstine verdim, yani bu raporlara göremi karar verdiler yoksa beni yinede arbeitsamtin doktorlaei muayeneye cagiracaklarmi? Yani bu 15 saatten fazla calisamaz kanisina nerden vardilar da bana hemen 1 ay icinde emeklige basvur yazisini yolladilar burasini anlayamadim.

Saygilar