PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : kesin dönüsde araba götürmek

ASLAN19
09 Şubat 2023, 09:35
2014 model arabayi 2015 senesinde aldim halen kullaniyorum kesin dönüs yaparken götürmek istiyorum götüre bilirmiyim nereye basvurmam gerekiyor islemleri nelerdir

hOrOz
09 Şubat 2023, 11:05
2014 model arabayi 2015 senesinde aldim halen kullaniyorum kesin dönüs yaparken götürmek istiyorum götüre bilirmiyim nereye basvurmam gerekiyor islemleri nelerdir

Usta aldığında araba en çok 3 yaşında olması gerekli istersen yirmi sene sonra götür.

Başka türlü 2015 model arabayı gümrüğünü ödesen bile Türkiye ye sokamazsın

Arman
12 Şubat 2023, 12:27
Selamlar,
yani bu durumda ASLAN19 kardesimiz arabasini götürebiliyor anladigim kadariyla.
Eger öyleyse yinede gümrük ödeyecekmiyiz. Gümrük ücreti varsa neye göre hesaplanir.
Örnegin benim esim Alman vatandasi ve kesin dönüs yapmak istersem daha farkli bir secenek varmi arabami götürmek icin.

hOrOz
12 Şubat 2023, 13:23
Selamlar,
yani bu durumda ASLAN19 kardesimiz arabasini götürebiliyor anladigim kadariyla.
Eger öyleyse yinede gümrük ödeyecekmiyiz. Gümrük ücreti varsa neye göre hesaplanir.
Örnegin benim esim Alman vatandasi ve kesin dönüs yapmak istersem daha farkli bir secenek varmi arabami götürmek icin.

Üzerine geçirdiğinde araç 3 yaşından gençse evet.

Geçen senelerde çok detaylı yazmıştık .. Arbanın yaşı yükseldikçe vergilerde düşme olabiliyor

Gümrük + ÖTV + ve KDV %18 ödenmesi gerekli

Vergiler arabanın Gümrük değeri üzerinden hesaplanır aracı aldığınız fiyattan değil

En iyisi konuyla ilgili T.C. Berlin Büyükelçiliği Gümrük Müşavirliği ile görüşmek

00 49 30 7585213 [email protected]

Arman
22 Şubat 2023, 00:41
Çok güzel açıklama olmuş, vakit ayırıp cevap yazdığın için teşekkür ederim hOrOz kardeşim.

İyi çalışmalar.

Birbey 3.0
22 Şubat 2023, 16:10
Arkadaşlar devlet telefon getirmesinler diye cazibesini kaldırdı adama Almanya'dan ucuza araçmı getirtir? O ta 30-40 sene önceydi. Şimdi maymum gözünü açtı. Devlet uyandı. Arkadaşda 5 sene önce döndü, burda sıfır Nissan Qashqai aldı. İki yıl burda bindi. İki yaşında çıkartmak istedi. Pahalıya gelmeyi bırakın 99 dere su getirtiler. Vaz geçti sonra. Arabayı sattı bir daha aldı Türkiye'den.

Benim tek merak ettiğim. Oldtimer araçlara bir indirm falan varmı? Misal Mercedes 190 burada Oldtimer plakası var. Piyasa değeride 8000-10000 Euro. Belki ordan olur. Araştırmak lazım. Türkiye'de sanayidi herşeyi söktür temizlet boyat ömür boyu insan biner.

hOrOz
22 Şubat 2023, 18:09
Galiba İtalyanca yazıyoruz aracı üzerinize geçirdiğinizde araç en çok 3 yaşında olacak

Bunun anlaşılmayacak noktası yok galiba

Hep varsayımcılıklar teyzemin şeysi olsaydı dayım olurde hesabı

ÖTV + %18 KDV + Gümrük Vergisi arabanın değerinin iki katını aşıyor
ÖTV Oranı : %80
KDV Oranı : %18

500000TL değerindeki bir aracın (arçaların değeri alış fiyatı değil gümrük listetesindeki değerdir)

Aracın Vergisiz Bedeli : 235.405 ₺
Vergilerin Toplamı : 264.595 ₺
ÖTV Oranı : %80
Taşıtlara ilişkin ÖTV’nin tespit edilmesi için taşıtın sınıflandırıldığı GTİP’in yanı sıra motor hacminin de bilinmesi gereklidir.
Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenen güncel ÖTV oranları konusunda anılan Bakanlık ile Ticaret Bakanlığı’ndan bilgi alınması mümkündür.

KDV Oranı : %18
KDV Tutarı : 76.271 ₺

Aynı marka arabayı Türkiye de al daha ucuza geliyor

Birbey 3.0
23 Şubat 2023, 00:17
Nickini ama ozman "Galetto" olarak değiştirmen lazım.

mehmet33
09 Mart 2023, 03:41
ustam galericileri bilmem ama gecen giddi gidiyor comda baktim adamlar privat satici ve 2012 model 520 bmw araba, arti 250 bin gitmis arabaya 1 milyon 300 bin istiyorlar birde kazasiz felan yazmislar vede cok temizmis, ya 250 bin gitmis arbada kazasiz olma sansi cok düsük ama hadi öyle diyelim, e okadar gitmis arabaya 65 bin euro gibi bir bedel oluyorki, ya burada yenisi 65 bin euro o bmw 520nin fiyati? ne yapacagimizi bizde sasirdik yani?!.