PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : DEPREM 7,4 kahramanmarasta

Sayfa : [1] 2

MEGAbond
06 Şubat 2023, 03:58
Allahim beterinden korusun,,,

almanya saati ile 2.17 gibi gerceklesti.

yikilan binalar var :(:(:(:(:(

xedox
06 Şubat 2023, 05:52
Allah korusun InsAllah fazla can kaybi olmaz. Tüm Türkiye,ye gecmis olsun, Allah ölmüslere rahmet eylesin.

bambumbam
06 Şubat 2023, 06:43
Geçmiş olsun Türkiye :(

smeilet
06 Şubat 2023, 09:09
Ülkemizin başı sağolsun hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı dilerim.

cassano
06 Şubat 2023, 10:36
Gecmis olsun, malesef cok can kaybi var.

deniz2000
06 Şubat 2023, 10:43
Allah korusun çok kötü çok çaresiz bir durum. ... Allah yardımcılari olsun vatanimiza geçmiş olsun.

nnrw27
06 Şubat 2023, 10:49
Geçmis Olsun

Türkiye

Deprem olan ve hisseden bütün sehirlerimizde ki vatandaslarimiza

cok büyük geçmis olsun.

#Kahramanmaras
#Gaziantep
#Diyarbakir
#Adiyaman
#Osmaniye
#Hatay
#Adana
#Mersin
#Malatya

haveri68
06 Şubat 2023, 10:59
Cok agir bir deprem oldu 10 ilimizi kapsiyor cok yarali ve can kaybi var .
Allahtan yaralilara sifa vefat edenlere bassagligi diliyorum .
Millet olorak basimiz sagolsun .

karam82
06 Şubat 2023, 12:09
Dualariniza ihtiyacim var rabbim herkese sabir versin

smeilet
06 Şubat 2023, 12:19
Vefat edenlerin sayisi 900 ü gecti.Tabela gittikca agirlasiyor.Allah Rahmet Eylesin.

gentlement
06 Şubat 2023, 12:30
saat 10:00 itibari ile vefat eden sayisi 912.

Yüce rabbim dayanma gücü ver ve sabirlar versin. Vefan edenlere rabbim rahmet eylesin..

Cok üzücü, cok zor bir durum.

Afad deprem siddetini 7,7 olarak güncelledi ve Türkiye tarihinin ikinci en siddetli depremi (1939 Erzincan 7,9)

hulleci
06 Şubat 2023, 13:45
Cebabi ALLAH ölenlerimize rahmet yaralilarimiza sifalar versin, malesef bizden 4 ölü var, cok agir hasar var hemde cok.

Ozanonur38
06 Şubat 2023, 14:30
Depremde yakınlarını kaybedenlere Allah'tan sabır diliyorum. Geçmiş olsun Türkiye'm

webci
06 Şubat 2023, 14:36
ALLAH ölenlere rahmet yakinlarina sabirlar versin..
Yuce RABBIMIZ
YA SABUR
ERRAHMAN dir..

OrLoW
06 Şubat 2023, 16:39
Allah ölenlerin yakınlarına sabır versin. Aileleri akrabaları göcük altında kalmıslara Allah yardım etsin kolay degil, hala bir yerlerde sagmı yoksa vefat mı etti ! en zoruda bu..

Tv de gördüm cok eksiklikler var:( Birkaç tane kepce yıkık binada iş yapmaya çalışıyor büyük beton plakaları o kepce anca kırmaya calışır kırmaya calışırken bina altında hala canlı var ise ölümüne neden olur ve öylede yapıyor cok üzücü bir durum.

Biz ülkece yıllardır bu fay hatlarının felaketi getirecegini biliyoruz ama hala bu felaket geldiginde ekipmanımız malesef yok. Bina yıkılmış tavan oldugu gibi büyük plaka duruyor onlar cok büyük Kran ile tek seferde kaldırılır kenarıya konulur. Hic öyle bir büyük kran görmedim:( 250 Tona kadar kaldıranlar hatta daha fazlasına kadar var bunlardan birkaç tane olsa hem iş cabuk yürür, malum zamanla yarış var suan ve daha cok kisiyi hayatta tutabilirdik.
Devletin parası nerelere gitmiyorki

Biraz haberlerde izledim yaptıkları işe daha fazla izlemeye tahammül edemedim Allah yardımcıları olsun

atsiz77
06 Şubat 2023, 17:15
ALLAH (cc) vatanımıza Milletimize yardımcı olsun.

Ölenlere rahmet eylesin ve yaralı vatandaşlarımıza ALLAH (cc) şifalar versin.

Haziran
06 Şubat 2023, 17:50
Milletimizin basi sag olsun Allah böyle acilari birdaha göstermesin.
Arkadaslar Ben cevremden'de yardim etmek isteyenler var, acaba saglam olan yerler varmi?
Burdan yapabilecegimiz Yardim Merkezleri varmi?
Kizilay veya Afad'in burdan yardim toplayan kollari varmi bildiginiz?

atsiz77
06 Şubat 2023, 18:10
Milletimizin basi sag olsun Allah böyle acilari birdaha göstermesin.
Arkadaslar Ben cevremden'de yardim etmek isteyenler var, acaba saglam olan yerler varmi?
Burdan yapabilecegimiz Yardim Merkezleri varmi?
Kizilay veya Afad'in burdan yardim toplayan kollari varmi bildiginiz?

Bence biraz bekle 1-2 gün içinde her şey netleşir. Şu an Almanya’da çeşitli kuruluşlar bi şeyler toparlamaya çalışıyorlar ama ortada bi doğru düzgün bi organize yok.

Organize olmayınca maalesef verdiğiniz yardım malzemeleri ziyan oluyor.

Haziran
06 Şubat 2023, 18:19
Bence biraz bekle 1-2 gün içinde her şey netleşir. Şu an Almanya’da çeşitli kuruluşlar bi şeyler toparlamaya çalışıyorlar ama ortada bi doğru düzgün bi organize yok.

Organize olmayınca maalesef verdiğiniz yardım malzemeleri ziyan oluyor.

Aynen kardesim eger saglam olduguna kanat getirdiginiz kuruluslari burdan duyuyursaniz sevinirim.Bir kac gün beklerim.
Tesekkürler

webci
06 Şubat 2023, 18:28
Arkadaslar afad appini indirin ve affad dan baska biryere para göndermeyin..
Illada yardim yapacaksaniz tr de yakininiza para gönderin,onlar her bölgede olusturulan yerlerden alisveris maksatli o parayi iade eder veya almanyadsn tr ye tirlar gidiyor,yapin alisverisinizi ve gönderin..
Birbaska mesele depremde ihtiyac olacak gidalara serefsizler zam uygulamis,,
Bu müslümanlik dwgil..

Haziran
06 Şubat 2023, 18:31
AFAD veya KIZILAY'in yurtdisi yardim kampanyalari baslarsa DE IBAN olursa ozaman göndermek daha basit olur ve arada kesinti falan olmaz.
DITIB baslatmis su an ama AFAD veya Türk Kizilayi olursa daha iyi olur.

Bozkurt2
06 Şubat 2023, 19:37
Allah yar ve yardimci olur insallah!

DITIB Köln ün baslatmis oldugu bagis kampanyasi:

https://www.paypal.com/donate/?campaign_id=5YMM594ENSC3E&source=url

https://pics.paypal.com/00/s/YmFjMDYyNTktN2I0YS00Yjg4LTlkZTUtY2VjMjAwZmVmMGZm/file.JPG

Memoli1976x
06 Şubat 2023, 20:46
Depremde Hayatini Kaybedenlere Allah Rahmet Eylesin, Yakinlarina Sabir versin.

Yarali Vatandaslarimiza Allahim Acil Sifalar versin.

https://abload.de/img/329591147_245170656492sfo6.jpg

Kral67
06 Şubat 2023, 21:14
Geçmiş olsun Türkiyem Allah acil şifalar versin inşallah Ölenlerede Allah rahmet eylesin mekanları cennet olsun inşallah

Birbey 3.0
06 Şubat 2023, 21:16
Hepimizin basi sagolsun. Ölenlere Allah rahmet eylesin. Geriye kalanlara Allah sabir versin.

Bir yandan üzgünüm, bir yandanda öfkeli. Yeni binalar bile yikiliyor. Deprem yönetmenligi var, ama yeterince denetim varmi? Yok gibi. Türkiye'de mütahitler ve belediyeler elle elle kol kolay oldugu sürece maalesef daha cok can gider.

Neyse bugün zamani degil bunu konusmanin.

Imkani olan buyursun. 1 Euro olsa bile.

https://www.ditib.de/media/Image/duyuru/Turkiye_Depremi_Yardim_Kampanyasi.pdf

karam82
06 Şubat 2023, 21:58
Haberleri takip edemiyorum,
elektrik, su , gaz kesilmis,
abim Ailesiyle göcük altinda. Yardim gitmemis.. Dualarinizi eksik etmeyin..!!
sabah haberi alinca kara yoluyla ciktik gidiyoruz rabbim herkesi sevdiklerine bagislasin..

Birbey 3.0
06 Şubat 2023, 22:02
Allah kurtarsin. Senin basinada gelmeyen kalmadi su son senelerde.

elektroniker
06 Şubat 2023, 22:07
Türkiyenin basi sagolsun, ölenlere Allah rahmet eylesin, geriye kalanlara Allah sabir versin

ben yardim wise ile Afada yolladim

fuat tas
06 Şubat 2023, 22:12
allah yar ve yardimcisi olsun herkesin, ölenlere allahtan rahmet geriye kalanlarin da yardimcisi olsun insallah ,basin sagolsun türkiye gecmis olsun, allah bir daha yasatmasin

atsiz77
06 Şubat 2023, 22:13
sabah haberi alinca kara yoluyla ciktik gidiyoruz rabbim herkesi sevdiklerine bagislasin..

Hocam bana bilgileri özelden gönder bi zahmet.

webci
06 Şubat 2023, 22:14

ALLAH sevdiklerine bagislasin..
Zor bir durum..
Insanlar helehele yakinlarini kaybedenlerin basinda seytan melanet gibi bekliyor,,sinandiginizi unutmayin,,verende alanda O dur..
Dün herseyin vardi bugun hicbirseyin yok,sogukda ve disarda veya toprakdasin..
Sunu unutmayalim;
Bizim hicbirseyimiz yok,canimiz bile O nundur..
Bunu bilerek yasayalim..

OrLoW
06 Şubat 2023, 22:22

Yardım gitmemiş mi:mad: Allah abin ve ailesine yardım etsin, dileklerimiz dualarımız onların üstüne olsun. Böyle bir durumda yola cıktın, yolda dikkat et temkinli git bir an önce varmak için cok asırı hızdan kacın.Biliyorum zor bir durum ama, yiyecek bir ekmekleri varsa Allah ne durumda olursa olsun verecektir.

Tv de ülkede cok carpık seyler gördüm, Bu ülkenin binlerce onbinlerce askeri var ,insan onları bile bikac saat içinde yıgar oraya onbinlercesini..... sözlenicek cok sey var ben bi agzımı acmim simdi sırası degil

Birbey 3.0
06 Şubat 2023, 22:24
Allah'in isine karismak gibi olmasin, ama yüce mevlam niye hep geceye dek geliyor bu depremler. :mad:

atsiz77
06 Şubat 2023, 22:29
Arkadaşlar böyle durumlarda termal kamera iş görmezmi neden kullanılmaz, çöken binalarda canlı insanların nerde olduğun tespit etmek için işini bi hayli kolaylaştırır.

haveri68
06 Şubat 2023, 22:36

Allah yardimciniz olsun Kendinize dikkat edin Stressle yola cikmissiniz

Arkadaslar Bende Yardim yapmayi düsünüyorum ama beklemekteyim ( Sonucta Istismar Edilmek Var Yardimin Yerine Ulasip Ulasmadiginindan Emin Olmak Lazim ) Onun icin Lütfen Acele Etmeyin Bir Durum Netlessin Yardim Yapin Imkani Olan Herkes Yardim Yapsin Sembolik Bile olsa Herkes yardim Etsin Güvendikleri Kurumlara ( Ama Asla Elden Yardim Toplayanlara Para Vermeyin .

deniz2000
06 Şubat 2023, 23:09
afad simdiye kadar 7bin 840 kisiyi enkaz altindan cikarmis
yardim icin edecegim yer afad ön planda ailece öyle düsündük

sadece
06 Şubat 2023, 23:30
Allah yardımcımiz olsun, giden canlar'a rahmet, kalanlara sabır versin, yarlılara ise acil şifalar.
AFAD - Deprem Bağış Hesapları (https://www.afad.gov.tr/depremkampanyasi2)
Kızılay - Pazarcık Depremi Bağışı (https://www.kizilay.org.tr/Bagis/BagisYap/404/pazarcik-depremi-bagisi)

webci
06 Şubat 2023, 23:30
Allah'in isine karismak gibi olmasin, ama yüce mevlam niye hep geceye dek geliyor bu depremler. :mad:

ALLAH nasil isterse oyle yapar..diledigini yapar..
Bunun cevabi böyle olsun..
Biz her sorunun cevabini bilemeyiz yada her sorunun cevabi yoktur..demekki sen bile sorup aklina geldigine göre bu isde bir sir var..
Bilim acidan söyle denmis..
Güneş'in çekim gücünün etkisiyle Dünya'nın gece bölümü büyük bir baskı altındayken, gündüz kısmı gevşek konumdadır. Bu sebeple depremlerin genelde gece olduğu ve aşırı basınca dayanamayıp kırıldığı tahmin ediliyo

talo176
07 Şubat 2023, 01:57
Yaralilara Allah acil sifa versin, ölenleri de rahmet eylesin..
Cok aci haber..

Bagis yapmak isteyen buraya bir miktar gönderebilir;
https://www.afad.gov.tr/depremkampanyasi2?fbclid=IwAR3Ojv2aeigcoC-HBi8yuKI8Js1IMcXz3NlqevRfRuBFk_YmS4RyLVIMExE

garip_38
07 Şubat 2023, 02:21
Allah yar ve yardimci olur insallah gecmis olsun türkiyem..

turkclan
07 Şubat 2023, 02:35

Allah yardimciniz olsun insallah yakin zamanda iyi haber alirsiniz.

Casanova
07 Şubat 2023, 05:06
Depremde yakınlarını kaybedenlere Allah'tan sabır diliyorum.
Gönüllerimiz ve dualarımız sizinle.

@karam82

umarım her şey yolundadır…
bazi bölgelere gercekten cok gec yardim gitti
Anlam veremiyorum olacak is degil…

Allah yardımcınız olsun

Saygilar

MEGAbond
07 Şubat 2023, 08:57

Allah yardimcilari olsun ustam,,,insallah sag saglim cikarlar.
sende dikkatli git ustam,,Allah sabirlar versin.
hayatlarini kaybedenlere Allahtan rahmet dilerim.yaralilarada acil $ifalar dilerim.

Allahim tekrarini göstermesin insallah,,cok zor durum,, bu kis gününde :(

Mustafam35
07 Şubat 2023, 09:35
Gecmis olsun Türkiye.

Haziran
07 Şubat 2023, 09:58
IsBank Paragönder üzerinden spenden kisminda tüm yardim kuruluslari mevcut(Kizilay, AFAD, AKUD v.s) ve hic bir gebühr'de yok.
Türkiyede banka hesap numarasi olmayanlar icin bir Alternatif.

Keske AFAD ve Kizilayin yurtdisi yardim hesap Numarasi olsaydi.
Direk burdaki Bankamizdan gönderirdik.

smeilet
07 Şubat 2023, 10:14
Hasene kurumundan PayPal veya banka yoluyla yardim göndermek isteyenler icin,
https://www.hasene.org/de/

mustafa200222
07 Şubat 2023, 10:30
Depremde yakınlarını kaybedenlere Allah'tan sabır diliyorum.
Gönüllerimiz ve dualarımız sizinle.

@karam82

umarım her şey yolundadır…
bazi bölgelere gercekten cok gec yardim gitti
Anlam veremiyorum olacak is degil…

Allah yardımcınız olsun

SaygilarCasanova kolay degil sadece 1 sehirde deprem olmadi 1999 da sadece bir sehirde olmustu. 19000 kisi Ölmüstü. 10 sehirde 2 defa oldu . 7,6. 7,7 Ve cok uzun sürdü. 600 km alanda deprem oldu Allah yardimcilari olsun ölenlere Allah Rahmet eylesin geride kalanlara Allah sabir versin

Gesendet von meinem SM-N986B mit Tapatalk

Birbey 3.0
07 Şubat 2023, 11:22
Moralleri iyice bozmak gibi oluyorum belki ama önümzde daha Marmara depremide var. Uzmalar 1999 depreminden sonra 20-30 yıl içinde demişti. Allah korusun İstanbul çökerse, Türkiye ekonomiside çöker. Tabiki ters anlaşılmasın, insan hayatı daha önemli.

Karam82 işide zor. Allah kolaylık versin. Son yıllarda annesi, sonra abisini ve şimdi belkide bir abisini daha kaybetti.

Geçmiş yıllarda ister istemez forumlarda birbirimizi çok kırdık. Bende dahil. Bence herkes muhabese etsin ve kırdığı düşündüğü kişiler ile özelden hellaleşsin.

gentlement
07 Şubat 2023, 11:58
arkadaslar,

bir konuya dikkatinizi cekmek istiyorum !!!

Bakin tüm yardimlar suanda AFAD ve KIZILAY vasitasi ile yapiliyor. Hic bir kimse elini kolunu sallayarak yardim yapamiyor. ÖZELLIKLE YARDIM TOPLAYAN SAHISLAR...

AFAD ve KIZILAY KESINLIKLE KULLANILMIS ESYA KABUL ETMIYOR. Yolladiginiz kullanilmis esyalar hic bir sekilde yerlerine ULASMAZ, mümkün degil...

Yapacaginiz en büyük yardim maddi yardimdir...

AFAD, KIZILAY, HASENE, IHH vs. vs. gibi kurum ve kuruluslara maddi yardim yapin. Bu kurumlar suanda orada seferlerlik halinde zatem ve en fazla ihtiyac duyulan battaniye, su, hijyen esyalari (bebek bezi vs.) tarzi esyalarin dagitimini yapiyorlar.

Almanya dan suanda hicbir esya yardimi yerine ULASAMAZ...

Özellikle her sehirden TIR´cilar esya yardimi topluyor... Yapmayin, yardiminiz o insanlara ulasmaz...

atsiz77
07 Şubat 2023, 13:27
arkadaslar,

bir konuya dikkatinizi cekmek istiyorum !!!

Bakin tüm yardimlar suanda AFAD ve KIZILAY vasitasi ile yapiliyor. Hic bir kimse elini kolunu sallayarak yardim yapamiyor. ÖZELLIKLE YARDIM TOPLAYAN SAHISLAR...

AFAD ve KIZILAY KESINLIKLE KULLANILMIS ESYA KABUL ETMIYOR. Yolladiginiz kullanilmis esyalar hic bir sekilde yerlerine ULASMAZ, mümkün degil...

Yapacaginiz en büyük yardim maddi yardimdir...

AFAD, KIZILAY, HASENE, IHH vs. vs. gibi kurum ve kuruluslara maddi yardim yapin. Bu kurumlar suanda orada seferlerlik halinde zatem ve en fazla ihtiyac duyulan battaniye, su, hijyen esyalari (bebek bezi vs.) tarzi esyalarin dagitimini yapiyorlar.

Almanya dan suanda hicbir esya yardimi yerine ULASAMAZ...

Özellikle her sehirden TIR´cilar esya yardimi topluyor... Yapmayin, yardiminiz o insanlara ulasmaz...

Aynen bunu bende yazımda belirtmek istedim sen daha net şekilde açıkladın. ALLAH (cc) razı olsun.

Daha bugün iş yerinde bi bayan arkadaş anlattı, birisi dün camiye yazlık kullanılmış eşyalarını bırakmış. Tamam yardım amaçlı yapılmış olabilir ama biraz el insaf.

Orda acil olarak gereken malzemeler belli, Yurtdışından yapılacak en büyük yardım Maddi destek. Hiç bi kuruluşa güvenmiyorsanız Türkiye’deki akrabanıza para gönderin o yardım gerekli olan malzemeleri satın alıp yardım kuruluşlarına devam versin.

haveri68
07 Şubat 2023, 14:37
ALLAH nasil isterse oyle yapar..diledigini yapar..
Bunun cevabi böyle olsun..
Biz her sorunun cevabini bilemeyiz yada her sorunun cevabi yoktur..demekki sen bile sorup aklina geldigine göre bu isde bir sir var..
Bilim acidan söyle denmis..
Güneş'in çekim gücünün etkisiyle Dünya'nın gece bölümü büyük bir baskı altındayken, gündüz kısmı gevşek konumdadır. Bu sebeple depremlerin genelde gece olduğu ve aşırı basınca dayanamayıp kırıldığı tahmin ediliyo

Arkadaslar Bu gün Ögrendim Deprem Yer Altindaki Yildirim Gibiymis Nasil gökyüzünde Yildirim oluyorsa Yer Altinda Enerji Birikmesi Sonucu Yildirimlar olusuyormus onada Deprem Deniyormus Baska Bir sey Degilmis .

Cengiz Bond
07 Şubat 2023, 14:46
Arkadaslar Bu gün Ögrendim Deprem Yer Altindaki Yildirim Gibiymis Nasil gökyüzünde Yildirim oluyorsa Yer Altinda Enerji Birikmesi Sonucu Yildirimlar olusuyormus onada Deprem Deniyormus Baska Bir sey Degilmis .

evet cocuk programinda öyle anlatiliyor, cocuklar kolay anlasin diye, esasi böyle:

Depremler, yerkabuğunu oluşturan tektonik plakaların hareketleri nedeniyle meydana gelir. Bu plakaların birleşme noktalarında gerilimler ve deformasyonlar meydana gelebilir ve bu da sonunda plakaların ani hareketine ve kaymasına neden olur. Bu hareket yeryüzünde titreşimlere neden olur ve deprem olarak algılanır.

talo176
07 Şubat 2023, 16:28

Arkadasim, nerde gördün bilmiyorum.. tamam buraya yazdin, ama sakina baska kimseye anlatma bunu..

hOrOz
07 Şubat 2023, 19:16
Arkadasim, nerde gördün bilmiyorum.. tamam buraya yazdin, ama sakina baska kimseye anlatma bunu..

Yıl olmuş 2023 nelerle uğraşıyoruz

mavi78ates
07 Şubat 2023, 19:50
IsBank Paragönder üzerinden spenden kisminda tüm yardim kuruluslari mevcut(Kizilay, AFAD, AKUD v.s) ve hic bir gebühr'de yok.
Türkiyede banka hesap numarasi olmayanlar icin bir Alternatif.

Keske AFAD ve Kizilayin yurtdisi yardim hesap Numarasi olsaydi.
Direk burdaki Bankamizdan gönderirdik.

https://www.kizilay.org.tr/bagis-yontemleri/yurt-disindan-bagis

Burdan yapabilirsiniz

atsiz77
07 Şubat 2023, 20:08
Bu arada Haluk Levent ve ahbap ekibi güzel bi organize gerçekleştiriyor tebrik etmek lazım. Onlarında yardım kuruluşu var, yardım edebilirsiniz.

ve tabiiki orda tüm canla başla emek sarf eden tüm Vatandaşlarımız hepsinden ALLAH (cc) bin kere razı olsun.

Bu Ülke her türlü belanın üstünden gelecek güçte, bu afettende ayağa kalkmayı biliriz.

Yeterki böyle birlikte olalım her zaman.

bambumbam
07 Şubat 2023, 20:43
Evinde Telekom olan sevdiklerini yakinlarini telefonla beles ariyabilir diyorlar .

-------------------------------------

Telekom stellt Gespräche in die Türkei und nach Syrien kostenfrei

https://www.telekom.com/de/medien/medieninformationen/detail/telekom-stellt-gespraeche-in-die-tuerkei-und-nach-syrien-kostenfrei-1025842

Birbey 3.0
07 Şubat 2023, 21:10
Arkadaşlar Dealdoktor Appi birçoğumuz biliyordur. Dün kendilerinde rica ettim Türkiye depremi konusunda bağış toplamak için. Sağolsunlar kırmamışlar beni.

İnşAllah oradanda bir kaç Euro toplayabilir hayır kurumları.

https://www.dealdoktor.de/tuerkei-syrien-hilfe/

Reklamım olsun diye demiyorum, belki Appi tanımayan vardır, kullanam sayısı onlarında artarsa bir el bir eli yıkar misal ile telefonuza yüklemenizi rica ederim.

bilgili
07 Şubat 2023, 21:36
arkadaslar ben hatayliyim,cok sükür bizimkilerde bir sey yok ama evler yikilmis,bizim oraya yardim gelememis,yikilmis binalarin altinda daha insanlar var,flughafen yikilmis,yollar catlamis, telefonla tam ulasilamiyor,benim evimde yikilmis ,herkese cok büyük gecmis olsun ,ölenlere allahtan rahmet ,sag kalanlara acil sifalar diliyorum,allah kimseye göstermesin

Birbey 3.0
07 Şubat 2023, 21:38
Evinde Telekom olan sevdiklerini yakinlarini telefonla beles ariyabilir diyorlar .

https://www.telekom.com/de/medien/medieninformationen/detail/telekom-stellt-gespraeche-in-die-tuerkei-und-nach-syrien-kostenfrei-1025842

Sırf ev Telefonu değil. Orijinal Telekom Cep telefonu ve Congstar müsterileri içinde serbest anladığım kadarıyla.

Ama dikkat. Kimse suistimal etmesin. Gereksiz yere Türkiye'deki hatları meşgul etmeyelim.

arkadaslar ben hatayliyim,cok sükür bizimkilerde bir sey yok ama evler yikilmis,bizim oraya yardim gelememis,yikilmis binalarin altinda daha insanlar var,flughafen yikilmis,yollar catlamis, telefonla tam ulasilamiyor,benim evimde yikilmis ,herkese cok büyük gecmis olsun ,ölenlere allahtan rahmet ,sag kalanlara acil sifalar diliyorum,allah kimseye göstermesin

Çok geçmiş olsun ustam. Bir Hatay'lı arkadaş ile görüştüm, bir çok akrabası gitmiş.

deniz2000
07 Şubat 2023, 21:43
helal olsun adamlara Allah razi olsun tekomdan, aktion-deutschland-hilft arciliyla 1milyon euro yardim yapiyor ,

birde telefon bedava Telekom stellt Gespräche in die Türkei und nach Syrien kostenfrei

atsiz77
07 Şubat 2023, 21:50
Bizim iş yeri Deutsche Bahn 100.000€ yardımda bulundu bugün sağolsunlar.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230207/4e4ec5be3ddcb8d9e40992c4194f056c.jpg

deniz2000
07 Şubat 2023, 22:01
atsiz77 usta böyle zamanlarda düsman yok birlik var, Allah hepsinden razi olsun
yemin ederim 2 gündür panik atak yasiyorum, durumlar cok kötü be usta

ALLAHIM düsmanima bile göstermesin sözün bittigi yerdeyiz

cinnah
07 Şubat 2023, 22:09
Allah`imdan vefat edenleri cennetine bagislasin, yaralilarimiza acil sifalar versin.

Ben hic araci kullanmadan gücümün yettigi kadar direk Kizilay`a gönderdim.

atsiz77
07 Şubat 2023, 22:17
atsiz77 usta böyle zamanlarda düsman yok birlik var Allah hepsinden razi olsun
yemin ederim 2 gündür panik atak yasiyorum durumlar cok kötü be usta

ALLAHIM düsmanima bilem göstermesin sözün bittigi yerdeyiz

Amin Ustam. Maalesef Hatay İskenderun Maraş tamamen nerdeyse yeniden inşa edilmesi gerekecek gibi görünüyor.

Naci Görür isimli bi jeolog var dün tv’de rast geldim önemli bilgiler veriyor, adam Natoda Depremler hakkında bilgilendirmeler vermiş ama maalesef Türkiyede ne arayanlar olmuş ne soranlar onlar yıllardır burda bi depremin olacağını belirtmişler ama kimse dinlemiyor tabiiki. Bugün Maraşı yeniden inşa etmeden önce taşımamız gerekecek dedi.

Yani o bölgede daha fazla kırılmalar olacakmış.

Birbey 3.0
07 Şubat 2023, 22:31
Bir yandan üzgünüm, bir yandanda öfkeli...

Çimen gibi binalar fışkırıyor Türkiye'de yerden. Hani hepsi depreme uygundu? Hani denetleniyordu? Yeni binalar bile çöküyor.

Hep burada eleştirirdim belediyeler, kurumlar, mütahitler hep durmadan birbirini ziyaret eder, ver gülüm plaket al gülüm plaket resimler paylaşırlar sosyal medyada ama hiç içeriğini tam söylemezler. Bas parayı el altından, istediğin gibi inşaatı yap. Anlaşılan bu. Formalite icabı inşaata ceza kesilir ve böylece o yapılar legalleştirilir.

1999 depremin üzerinden 23 sene geçti, hiçbir şey öğrenmemişler.

Allah göstermesin beklenen marmara depremide böyle olursa, Türkiye 50 sene ülke olarak geriye gider. Zaten ülkeyi ekonomik olarak doyuran Istanbul.

atsiz77
07 Şubat 2023, 22:38
Maalesef hayatında çekiç tutmamış birisi gitmiş mütahit olmuş, birde senin yazdığın gibi tanıdık malum yerlerde varsa işi yürüyor.

Birde önemli bi konu imar affı , bunun ne kadar yanlış bi şey olduğunu yaşıyoruz, kim bilir kaç ev bu imar affından yararlanmıştır bilemiyoruz.

Belki görmüşsündür Malatya’da Trend Garden Redizans isimli bir bina var 3 sene önce yapılmış daire fiyatı 2.8 mil ₺ dün yerle bir oldu….

Haziran
07 Şubat 2023, 23:05
https://www.kizilay.org.tr/bagis-yontemleri/yurt-disindan-bagis

Burdan yapabilirsiniz
AFAD'in Almanya Bagis gönderme hesabi cikar diye bekledim hala cikmadi yada ben bulamadim.
Neyse Kizilayin bu linkteki Almanya hesabina göndereyim artik.

Birbey 3.0
07 Şubat 2023, 23:05
Gördük gördük maalesef.

Babam 1999 depreminden önce iki kat artı çatı kat ev yaptırdı Uşak'da.

Depremden bir kac hafta önce amelenin birisi diyorki babam, bu kadar demir atılırmı temele diye. Karşıda 10-15 katlı bina var. Onu biz yaptık yaptık yarısını bile atmadık diye. Babam dedi yarın deprem oldu ama hepsi çöküyor.

Aradan bir kaç hafta geçti 1999 depremi oldu.

Babam evi yaptırmadan önce toprak alıp Almanya'da Türkiye şartları için uydun temel cizdirtti Almanyadaki bir mühendise. Baban Türkiye'deki mütahite güvenmedi ve geçe dayım ile elfeneri ile gidip demirleri doğru atmışmı çalmışmı diye eliyle saydı.

Aradan şimdi bir 20 sene geçer yine birşey değişmez. Can çıkar huy cıkmaz. Karateriniz değişmedi sürece böyle devam eder. Bir kaç yıl devlet biraz işi sıkı tutar sonra işi geri sulandırırlar.

torpido
07 Şubat 2023, 23:22
Ölenlere Allahtan rahmet ailelerine sabır,yaralılarada Allahtan şifa diliorum,ateş düştüğü yeri yakar malesef bu sefer hepimiz yandık,zaman eleştirme zamanı deyil yardım birlik zamanı arkadaşlar.Herkez seferber oldu elinden gelen yardımları yapıyor,Allah hepisinden razı olsun.

mxm
08 Şubat 2023, 00:11
Bagis yapiyoruz tabi ama Kizilay sahsen benim zerre güvenimin kalmadigi bir kurum oldu. Ben AHBAP a güveniyorum, baska hic birine asla güvenmem.

haveri68
08 Şubat 2023, 00:41

Malesef cok biliyorsun .Ama Bunu Anlatan Dünyanin sayili Bir Profosörü .Her zaman Yaziyorum bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi olunmuyor Birazcik arastirmayla depremin nasil oldugunu ögrenebilirsin.

Bagis yapiyoruz tabi ama Kizilay sahsen benim zerre güvenimin kalmadigi bir kurum oldu. Ben AHBAP a güveniyorum, baska hic birine asla güvenmem.

Aynen bende katiliyorum .Ama önemli olan su an yardimlasmak dayinasmak

Arkadaslar bence sizlerinde Fikirleriniz vardir ,bizim en Fazla yardimi Ülkemize nasil saglariz Alman Toplumunu Kamoyunu Nasil etkileriz ,Cevremizdeki insanlari Ülkemize Daha fazla yardim yapilmasi icin neler yapabiliriz icinizdeki Degerli Fikirleri olanlar vardir onun icin bizler de yapalim ama 85 Milyona nasil ulasiriz onlarida Ülkemizin Acisaina Nasil Ortak Edebiliriz Ve Milletimizin Yarasini Sarmaya Davet Edebiliriz Bunlarida Düsünelim Derim sizin Fikirleriniz ne dir bu konuda .

webci
08 Şubat 2023, 00:56
Malesef cok biliyorsun .Ama Bunu Anlatan Dünyanin sayili Bir Profosörü .Her zaman Yaziyorum bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi olunmuyor Birazcik arastirmayla depremin nasil oldugunu ögrenebilirsin.

Usta yer altinda yildirim carpmaz,simsek cakmaz..
O prog kitaplari yeniden okusun..

Arkadaslar bence sizlerinde Fikirleriniz vardir ,bizim en Fazla yardimi Ülkemize nasil saglariz Alman Toplumunu Kamoyunu Nasil etkileriz ,Cevremizdeki insanlari Ülkemize Daha fazla yardim yapilmasi icin neler yapabiliriz icinizdeki Degerli Fikirleri olanlar vardir onun icin bizler de yapalim ama 85 Milyona nasil ulasiriz onlarida Ülkemizin Acisaina Nasil Ortak Edebiliriz Ve Milletimizin Yarasini Sarmaya Davet Edebiliriz Bunlarida Düsünelim Derim sizin Fikirleriniz ne dir bu konuda .

Usta bu konuda fazla birsey yapamayiz..
Afet ve felaketlerde akli selim üljelerin baskanlari oluyor ve milleti destek olmaya cagiriyor..
1999 depreminde ve suanda ayni olmustur..
En guzeli de budur..
Insanlarin destek olup yarcimci olmalari insanligini hatirlamalari guzel bisey..
Bakin mico bile yardim etmek istiyor..
Ama fikir konusuna geldigimizde insanlari dize getiremiyorsun,,toplumlar 2 gun sonra tekrar eski fikirlerini savunmaya devam ediyor..
Fransada bir pislik cikti deprem uzerinden irkcilik yapip tank göndermeye bile gerek yok dedi..insanlar canlari ile bogusurken tv ye cikip depremin sebebinin sagcilara oy verenler denildi..bunlar unüversiteleri bitirmis tv de calisan medyatörler..
Gerisini siz dusunun..
Yani fikir olarak avrupa toplumundan bize bakis acilarini degistirmeleri hakkinda 100 lerce kitabda yazsaniz degistiremiyoruz..
Tadinda birakip rezil kelimeleri kullanmadan benim dusuncem böyle olsun..

Haziran
08 Şubat 2023, 08:44
Arkadaslar kurumlarimizi simdi yerme zamani degil ben suna güvenmiyorum ben buna güvenmiyorum deme zamani degil.
Temel kurumlarimiz var.
Kizilay
AFAD
DITIB
v.s

isteyen istedigi kuruma yardim göndersin
Şahis ve neyin ne eldugu bilinmeyen Dernek ve Vakiflara göndermektense bu büyük kuruluslarimiza göndermek en iyisi.

Birbey 3.0
08 Şubat 2023, 09:02
Aynen. Zaman susma zamanı.

Cengiz Bond
08 Şubat 2023, 10:15

[...]

usta, o kisi konuyu görselleştirmek için öyle anlatmistir.

@r@y@n
08 Şubat 2023, 10:32
AFAD'in Almanya Bagis gönderme hesabi cikar diye bekledim hala cikmadi yada ben bulamadim.
Neyse Kizilayin bu linkteki Almanya hesabina göndereyim artik.

3 sene önce açılmış ama- bina eskiymiş- yalniz dişi yenilenmiş -bina kendisi 2001 denmiş

Kaynak
https://www.turizmguncel.com/haber/uc-yil-once-yapilan-trend-garden-residence-yerle-bir-oldu

Birbey 3.0
08 Şubat 2023, 11:58
Uşak'ın sırf tarhanası değil, battaniyeside meşhurdur.

Uşak'da battaniye fabrikaları tam 1.000.000 battaneye bakanın açıklamasına göre yollamışlar.

Eminim daha fazlasınıda verecekler ve gece gündüz üretime devam ediyorlardır.

Hepimiz kardeşiz. Bitsin artık bu birbirimizi yememiz iyi günlerde.

webci
08 Şubat 2023, 12:16
Arkadaslar bu depremde turkiyenin 5m guneye kaydigi söyleniyor..
Jeologlar böyle diyor..ne olursa olsun demek carpisan platteler yönü güneye kaydirmis olabilir..

gentlement
08 Şubat 2023, 12:27

Haluk Levent´in yapmis oldugu yardimlar taktire sayan... Kimsenin kücümsemeye, hor görmeye hakki yok... Ünlü olmanin ve ünlülerin tamaminin ona yardim yapmasinin faydasinida tabiki görüyor... Ne kadar güzel.

Ancak bu sekilde yaklasimler suanda orada canla basla seferber olmus yardim kuruluslarina büyük haksizlik !!!

AFAD, Kizilay, Hasene, IHH, Cansuyu vs. vs. yüzlerce yardim kurulusu bir olmus, seferber olmus iken, bu sadece ayrimciliktir...

Fikrinizi kendinize saklayin...

webci
08 Şubat 2023, 12:34
Haluk levent sade simdi degil öncedende hastalikli insanlar icin yardim toplayan ve sanatcilar icinde takdire sayan birisi..
Kendisinden ALLAH razi olsun..hickimse yaptigi bir iyiligin veya kötülügün karsiligini görmeden ölmezmis..
Böyle sanatcilarin sayisi artsin diyelim..
Arkadaslar sizin ihtiyaciniz olmayan kullanmadiginiz esyalara depremzedelerinde ihtiyaci yok,,
Dün almanyada bir bölgede isim vermiyorum cöpe atilacak eysalari yardim icin getirmisler..
Kanli gömlek ve küflenmis ötüler neler neler..
Bu yardim sayilmaz bu yuzden cöpleri tirlara yüklemektense para yardimi yapilsin daha guzel..
Ayrica simdi okudugum bir bilgiye göre avrupali ve turk sismologlarin yaptigi yeralti fay ölcümlerine göre kesin olmamakla beraber yaklasik olarak 2030 a kadar buyuk bir duzce veya istanbul depremi olabilecegi söyleniyor,,yani bekleyecek zaman yok,tum önlemler bina yapimlari ve bu cevrede gördugumuz ne varsa deprem dayanikli olmasi gerekiyor,,7 sene gibi bir zaman var..
Bu felaket tellalligi degil bir gercek,,haritaya baktigimizds turkiyenin tum kuzey bölümü ve alttan uzanan icanadolu payi kipkirmizi..
Ikiye ayrilan ve boludan baslayan fayin kitlendigi haliyle patlamaya hazir bir atom bombasi oldugu söyleniyor..
Deprem gercegi karsimizda duruyor ve insanlar olarak engelleyemeyecegimize göre önlemlerimizi almaliyiz..
Daha bilincli ve daha kuvvetli olmaliyiz..

deniz2000
08 Şubat 2023, 13:20
su anda en büyük sikinti tuvalet, ekmek, sicak bir corba, yakit ,ve eletirik

insanlar bunlarin sikintisini cekiyor
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

OrLoW
08 Şubat 2023, 14:04
karam82 yola cıkmıstı, hala bir ses cevap yok sanırım, umarım herşey yolunda gitmiş, sag salim kurtulmuşlardır yakınları.

ayaz
08 Şubat 2023, 15:21
Yaralılara allahtan şifa ölenlere rahmet eylesin rabbim,Türkiye min başı sağolsun.
Ben paypal üzeri bağışta bulundum.

https://r.resimlink.com/QTCM5ABl.jpg (https://resimlink.com/QTCM5ABl)

smeilet
08 Şubat 2023, 16:38
Ditib PayPal ile normalde çalışmaz.Arayıp sormakta fayda var.

bambumbam
08 Şubat 2023, 17:16

https://www.telekom.com/de/medien/medieninformationen/detail/telekom-stellt-gespraeche-in-die-tuerkei-und-nach-syrien-kostenfrei-1025842Bir kac sirket eaha eklenmis devamini okumak icin burdan okuyalim Almanca

https://www.teltarif.de/telekom-vodafone-kostenlose-anrufe-syrien-tuerkei-erdbeben-gebiet/news/90844.html

atsiz77
08 Şubat 2023, 19:20
insanlar 48 saatı aşkındır hiç uyumadan canla başla Twitter üzerinden yardım ediyor, Twitter sayesinde sayısız insanlar belki kurtulmuştur.

Ama ne yazıkki Twitter engelleniyor Türkiyede Yazık günah can çekiliyor belki son umutları yaşamaları için…

Bu sosyal medyayı suistimal edenlererinde ALLAH (cc) bin belasını versin.

feza
08 Şubat 2023, 19:33
hepimize gecmis olsun ve hepimizin basi sag olsun. ölenlere Allah rahmet eylesin yaralilarada acil sifalar dilerim.

bir daha üst üste böyle güclü ve genis alana yayilmis depremi bizler görürmüyüz bilmiyorum ama Rabbim hic bir zaman böyle bir afeti bir daha yasatmasin.
K.Maras fayinda 7.1 gücünde deprem bekleniyordu ama 300 atom bombasi gücünde etki edecek pes pese 7.7 ve 7.6 gücünde depremi hic kimse hesap etmedi.
maalesef K.Maras ve diger illerde enkazlari kaldirilmamis cok bina var.

K.Maras merkezde su anki verilere göre ort. 950 tane bina yikilmis. köylerimizde enkaz yeni kaldirilmaya baslandi ve maalesef vefat sayisi sürekli artiyor.

Rabbim herkese sabir versin

OrLoW
08 Şubat 2023, 19:59
insanlar 48 saatı aşkındır hiç uyumadan canla başla Twitter üzerinden yardım ediyor, Twitter sayesinde sayısız insanlar belki kurtulmuştur.

Ama ne yazıkki Twitter engelleniyor Türkiyede Yazık günah can çekiliyor belki son umutları yaşamaları için…

Bu sosyal medyayı suistimal edenlererinde ALLAH (cc) bin belasını versin.

Engellenmesinin sebebi var, gercek ölüm sayılarınıda gizlenmeye calısılıyor, Adıyamandan orda yasayan biri acıkladı sadece adıyaman da ve cevresinde ilceler köyler ölüm sayısı 10 binleri gecmiş ve hala daha yardım bekleyen ve hiç yardım gitmeyen binalar ve evler varmış:(

Yaralı olup göcük altındakiler zaten bu kadar saat dayanamaz hayatını kaybeder ona keza yaralı olmasa bile bircogu hipotermi nedeniyle hayatını kaybeder. Allah yardımcıları olsun Üstüne üstlük sosyal medyaya el atılıp milletin yardım etmesininin önüne gectiler:( Allah büyük

atsiz77
08 Şubat 2023, 20:21
Gerçek ölüm sayılarını gizleseler ne olacak, bari şu günlerde yapılmasın. Çok gidilemeyen yerler var, maalesef kapasitesi kısıtlı her yere anında ulaşılamıyor . Bunu aklı başında olan herkes biliyor, demin bir şahsın Hatay’daki havalimanını bir Belediyenin onarmasına kızıyor devlet yapabilirmiş sadece.

Yine 48 saat sonra tekrar geriye döndük biz millet olarak akıllanmayız, böyle afetler bizlere ders olmalı ama görünüyorki ders çıkaramıyoruz.

webci
08 Şubat 2023, 20:25
Arkadaslar o bölgelerde ne kadar insanin yasadigi nufus sayimiyla belli..
Ulasildikca ve enkazlar kalkdikca sayilar söyleniyor..
Engelleme diye birsey yok,ölüleri saklayamassiniz,,
Tabiki böyle buyuk bir felaketin altindan kalkmak kolay degil,,cok yönlü bir kordinatör isi..

sadece
08 Şubat 2023, 20:32
söylenecek müthiş çok şey var, kimin ne olduğu, neyin ne olduğu belli zaten ama yeri ve zamanı değil, bence yapabileceğimiz en iyi şey, eforumuzu dua'ya harcayıp, elimizden geldiğince maddi olarak da yardımda bulunmak.

atsiz77
08 Şubat 2023, 20:33
Twitter sayesinde pazartesi itibari ile belki yüzlerce kişi kurtarıldı bu medyaları engelleyemezsin, engellersen böyle art niyet arar herkes.

mxm
08 Şubat 2023, 22:15
AFAD, Kizilay, Hasene, IHH, Cansuyu vs. vs. yüzlerce yardim kurulusu bir olmus, seferber olmus iken, bu sadece ayrimciliktir...

Fikrinizi kendinize saklayin...
Simdi zamani olmadigindan sana gereken cevabi yazmiyorum, zamani gelince cevabini alirsin.
Ayrica fikrimi daima her yerde yazarim, kimseye hesap verecek bir insan degilim, hic bir zaman da olmadim.

webci
08 Şubat 2023, 22:19
Arkadaslar dusunun 580 km bir alanda deprem ve göcük var..biz istiyoruzki heryere ayni anda ulasilsin..tabi alan buyuk oldugundan 103 bin kisilik ekip 10 ile dagitilmis,,bölge ve köy olarak dagitilmamis ,,bölgeye giren araclarin zorluk cektigi ve hatta camlarinin bile soguk ve kardan dondugu söyleniyor..
Buradaki mesele daginik vaziyette uzun ve buyuk bir alanda depremin olmus olmasi..ayrica birde yamyamlar deprem bölgesine gidip vurgunlar yapiyor,dukkanlari yagmaliyor ve yardim toplama adina hirsizlik yapiyor..
Itiraf etmemiz gereken böyle durumlara hazirliksiz olmamiz tatbikat yapmamis olmamiz ve yardimseverlerin tam olarak gerekeni bilmemesi,harita uzerinde calisarak ulkeyi 4 e bölerek Afet calismalari yapmamamiz..

mxm
08 Şubat 2023, 23:01
Cok degisik berbat bir deprem yasanildi hakikaten. Sadece tek bir noktayi degil kocaman bir bölgeyi alt üst etti.
Japonya´daki 9.0 lik depremden 10 kat daha büyük bir güc cikti ortaya, eminim ileride bu detaylar aciklanir, belki de böyle bir deprem bugüne degin hic yasanmadi.

Ombro
08 Şubat 2023, 23:09
Böyle günde fitne yapman ne kadar doğru olduğunu sorgulaman lazım, Devletimizin verdiği bilgileri sorgulayıp ve baskalarin kim olduğu bilinmiyenlerin varsayımlarını burda paylaşman ne kadar doğru . Ben Türk Milletin ne kadar hayırsever olduğunu gördüm ve Insanımızdan ve Türk Devletimizden gurur duyuyorum . Hatatlar yokmu ? hemde çok var , İnşat sektörün yaptığı Binalar oyuncak Binalar gibi yıkıldı ,Denetlenmesinde Devletimizin ve Belediyelerin çok yanlışları var ama şimdi ZAMANI değil !!!! şimdiki zaman BIRLIK Beraberlik kuru ekmeği paylaşmak zamani

Birbey 3.0
09 Şubat 2023, 00:03
Ya arkadaşlar durun be...Bugün daha depremin 3. günü yine başladınız ocu, bucu gibi konular. Ya millet daha defnedilmedi bilde.

Cengiz Bond
09 Şubat 2023, 11:51
Cok degisik berbat bir deprem yasanildi hakikaten. Sadece tek bir noktayi degil kocaman bir bölgeyi alt üst etti.
Japonya´daki 9.0 lik depremden 10 kat daha büyük bir güc cikti ortaya, eminim ileride bu detaylar aciklanir, belki de böyle bir deprem bugüne degin hic yasanmadi.

Japonyada 9 luk deprem oluyor ama karadan 100 km uzakda denizin ortasinda.

tokyonon altinda pec pese 7 lik deprem olsun da görelim.

turkclan
09 Şubat 2023, 11:51
Arkadaşlar
Vatandaşlarım
Bi susun sadece susun ve Mantıklı yardim etmeye calisin
Sadece bu kadarı lazım şimdi, lütfen

Cengiz Bond
09 Şubat 2023, 11:54
Böyle günde fitne yapman ne kadar doğru olduğunu sorgulaman lazım, Devletimizin verdiği bilgileri sorgulayıp ve baskalarin kim olduğu bilinmiyenlerin varsayımlarını burda paylaşman ne kadar doğru . Ben Türk Milletin ne kadar hayırsever olduğunu gördüm ve Insanımızdan ve Türk Devletimizden gurur duyuyorum . Hatatlar yokmu ? hemde çok var , İnşat sektörün yaptığı Binalar oyuncak Binalar gibi yıkıldı ,Denetlenmesinde Devletimizin ve Belediyelerin çok yanlışları var ama şimdi ZAMANI değil !!!! şimdiki zaman BIRLIK Beraberlik kuru ekmeği paylaşmak zamani

kentsel dönüsüm cok yavas ilerliyor, bunun da tek suclulari var, bina/daire sahipleri, bir kurus veya bir m2 daha koparacagim diye, senelerdir bir imzayi atmiyorlar.

bana istanbul da oldu. dairemiz 7 seneden beri kentsel dönüsümde, insallah bu sene bitecek. onda da bir daire sahibi yan geldi, ben herkezden daha cok istiyorum dedi, ve bütün block magdur oldu.
6 seneden beri depreme dayinisli olmayan evlerde kirada kaldilar.

webci
09 Şubat 2023, 13:25
kentsel dönüsüm cok yavas ilerliyor, bunun da tek suclulari var, bina/daire sahipleri, bir kurus veya bir m2 daha koparacagim diye, senelerdir bir imzayi atmiyorlar.

bana istanbul da oldu. dairemiz 7 seneden beri kentsel dönüsümde, insallah bu sene bitecek. onda da bir daire sahibi yan geldi, ben herkezden daha cok istiyorum dedi, ve bütün block magdur oldu.
6 seneden beri depreme dayinisli olmayan evlerde kirada kaldilar.

Usta olay kusra bakmada insanimizin ac gözlügü,,
Millet ac göz
Muhendis daha ac göz..
Hak
Hukuka rivayet etmek yok..
Ben yazinca bazi arkadaslar kiziyor..
Akibetimiz böyle..
Herseyimiz maddi cikar olmus,,al komsum buda senin olsun hepimiz burds oturalim kalmamis..
Sonra birini bulup abali ilan ediyoruz ve vur abaliya diye feryadi basiyoruz,,yanlis yapiyoruz,,lafim burdan disari kendimize ceki duzen verelim..

bambumbam
09 Şubat 2023, 17:55
arkadaslar 1&1 de bedava arama konusuna giriyor
https://imgyukle.com/f/2023/02/09/QRKk6I.png
https://imgyukle.com/i/QRKk6I

deniz2000
09 Şubat 2023, 20:02
Almanyadan 48 saate yardim eden sirketler, ALLAH hepsinden Razi olsun
würth gruppe 500,000 bin euro
bosch1,500,000 birbucuk milyon
mercedes 1.000.000 milyon
volkswagen 1.000.000 milyon
bayer 1.500,000€ birbucuk milyon
telekom 1.000.000€ milyon
aldi 500,000€ yarim milyon
böhringer 250,000€ bin
fraport 1.000.000€ milyon

Ozanonur38
10 Şubat 2023, 12:13
https://www.youtube.com/watch?v=r6eR2vN8QE0

diyecek söz yok

torpido
10 Şubat 2023, 13:08
https://www.youtube.com/watch?v=r6eR2vN8QE0

diyecek söz yok
????????? Pek anlam veremedim ne demek istediğini.

webci
10 Şubat 2023, 15:05
Bu videoda gördugun insanlarin o andaki ortamlari kötü olabilir ama mübarek gunde söylenecek tek söz pes dogrusu..
Kim bizim sahibimiz diyor,,söyleyeceklerimizi sonraya birakalim..
Simdilik kitli konusalim..

Suanda ihtiyacimiz olan bu video..
Insanlara moral lazim..diger islerin bir faydasi yok..
https://youtu.be/VqdISj2fFYw

Musti
10 Şubat 2023, 18:06
böhringer 250,000€ bin

Allianz 6 mio

OrLoW
10 Şubat 2023, 20:12
Çok zor hadi canlar yitiriliyor da, yakınlarının, akrabalarının onları bulacakları belli bir mezarları yok:(

https://www.youtube.com/watch?v=K9svFzeGFfE&ab_channel=GazeteDuvar

hOrOz
10 Şubat 2023, 20:31
Çok zor hadi canlar yitiriliyor da, yakınlarının, akrabalarının onları bulacakları belli bir mezarları yok:(

Usta hepsinin parmak izleri fotoları alınıp mezarlara yerleştiriliyor

Mezarlar numaralanıyor evrakları düzenleniyor

O kadar cenazeyi nasıl tertipleyeceksin?

torpido
10 Şubat 2023, 22:17
İkea 10.000.000€ yardım etmiş

Canpolat1988
10 Şubat 2023, 23:47
Herkese gecmis olsun, yakinlarini kaybedenlere başsağlığı diliyorum.
Bende Hatayliyim yakinlarim köyde yasadiklari icin yakin akrabalarim yasiyor cok sükür. Ama Antakya haritadan silinmis.

Yardim olarak AFADA yollicam ben. Önümüzdeki ayda kizilay olur büyük ihtimal.
Herkes istedigi güvendigi kuruma bagis yapsin. Iyi yönetilir kötü yönetilir farketmez. Yinede en fazla devletin kurumuna güvenirim.
Burada kizilaya güvenim kalmadi yazanlar olmus.
Bende zamaninda karsiliksiz Check nedeniyle hapis yatmis haluk levente güvenmem.

Rammstein
10 Şubat 2023, 23:56
Biz de ilk tir'imizi gonderdik. Ikinci tir icin calisiyoruz. Ilaveten 10k euro nakit yardimi yaptik.( Fransa da ortalama 100 Turk ailesi olan kucuk bir sehir ).

Allah hepimizin yaninda olsun. Gunlerdir uyku uyuyamaz olduk. Psikolojimiz bozuldu. Depremde olenlere Allah rahmet eylesin. Geride kalanlara Allah sabir versin, yardimcisi olsun.

haveri68
10 Şubat 2023, 23:57
böhringer 250,000€ bin

Helal Olsun Allah hepsinden razi olsun ,Ismi olmayan sirketleri nasil harekete geciririz inanki onu merak ediyorum Örnegin BMW ,Siemens ,Vaillant ,Tyssen Krupp ,Netto,Lidl ,ve isimlerini yazamadigim büyük ve kücük sirketler biz burda bu sirketlere meil yollayip neden sizlerin ismi yok bu listede yada sizde yardim edemezmisiniz diye Meiller yollayamazmiyiz inanki kendi kendime soruyorum ,isi bilen arkadaslar buraya nasil bir meil yazacagimizi yaazsa bizde buldugumuz meillere yazip yardim istesek daha faydali olmazmiyik cünkü gücümüzü böyle verimli ise ayirsak sizler ne dersiniz .

deniz2000
11 Şubat 2023, 10:51
Helal Olsun Allah hepsinden razi olsun ,Ismi olmayan sirketleri nasil harekete geciririz inanki onu merak ediyorum Örnegin BMW ,Siemens ,Vaillant ,Tyssen Krupp ,Netto,Lidl ,ve isimlerini yazamadigim büyük ve kücük sirketler biz burda bu sirketlere meil yollayip neden sizlerin ismi yok bu listede yada sizde yardim edemezmisiniz diye Meiller yollayamazmiyiz inanki kendi kendime soruyorum ,isi bilen arkadaslar buraya nasil bir meil yazacagimizi yaazsa bizde buldugumuz meillere yazip yardim istesek daha faydali olmazmiyik cünkü gücümüzü böyle verimli ise ayirsak sizler ne dersiniz .

usta hepsi yardim edicektir su anda bütün dünya maddi ve manevi yardim baslatti

yeterki Mağdur olan insalarimiza ulassin Allah insanlarimizin yardimcisi olsun

hükümetin su anda en büyük görevi yapilan binalarin denetlenmesi

yapilan yardimi milletimize tek tek liste yapip ilerki günlerde göstermesi lazim

bilim insanlari istanbul tehlikede deyip duruyorlar insallah kulak ardi yapmazlar

bu arada serefsiz müteahhitin biri yurt disina kacarken yakalandi

turkclan
11 Şubat 2023, 14:43
İstanbul deprem konusunda kaderine terk edilmiş bir durumda bence, olası bir depremde ki beklendiği senelerdir söylenir ve uyarılıyor ve türkiyenin ekonomik merkezi olarak sayılan bir şehir olmasının birlikte getireceği büyük kayıplara yol acacağı da belli.

Edit:

İstanbul için bir Master Plan olduğunu az önce öğrendim ama girip inceleyelemedim henüz.

mxm
11 Şubat 2023, 15:11
Istanbul´da yeni yapilan evlerde depreme cok önem verildi, ayni facia yasanmaz. Belli ki su anki bölgede bundan büyük oranda kacinmislar, denetim Istanbul´daki gibi degil. Istanbul´da biz de arsayi mutahite vermistik yapim süresini cok iyi biliyorum, iki ayri firma denetliyordu ve biri hatali izin verirse yetkisi elinden aliniyordu. Hem betona hem de demirlere müthis kontrol getirilmisti, demirler okay almadan üzerine beton dökemezsin.
Betonlardan da sürekli numune alindi ve kontrole gitti.
Tek büyük sorun tuglalarin yanlamasinda örülmesi. Binayi kolonlar tasiyor diye hesap edildiginden diklemesine yapan hic kimse yok. Bence buna dikkat edilse yikilmalarin cogu önlenebilir. Tugla da kolona destek veren bir güce sahip ama kücümseniyor.

deniz2000
11 Şubat 2023, 15:27
böhringer 250,000€ bin

DITIB 20.000.000€ milyon

Allianz 6 mio

İkea 10.000.000€ milyon

hükümetimizde aile basi yardimi 10,000 binden 15000 tl ye cikardi

Ejderabi
11 Şubat 2023, 15:32
Almanya 1 Milyon Euro.

Silah almaya 100 Milyar ayırdılar. Şaka gibi bence.
Ukraynada olsaydı 10 katını yaparlardı.

Biontech den de ses yok.

Yinede yardım eden herkesten Allah razı olsun. Hepimize büyük geçmiş olsun.

Gesendet von iPhone mit Tapatalk

webci
11 Şubat 2023, 16:44
İstanbul deprem konusunda kaderine terk edilmiş bir durumda bence, olası bir depremde ki beklendiği senelerdir söylenir ve uyarılıyor ve türkiyenin ekonomik merkezi olarak sayılan bir şehir olmasının birlikte getireceği büyük kayıplara yol acacağı da belli.

Edit:

İstanbul için bir Master Plan olduğunu az önce öğrendim ama girip inceleyelemedim henüz.

Usta istanbul ve 250 km civari riskli bölge..
Tr nin ekonomi tasi..
Tum yatirimlar buraya yapildi..
Burada bir deprem olmasi bir fsciaya yol acar...cunkü limanlar dis ic ticaret transport burada..
Bakin iskenderun limaninda ne oldu..
Aslinda biz uzun vadede riskli bölgelerdeki ekonomik akisi yavas yavas icanadolu bölgelerine tasimaliyiz.
Akdenize tasimaliyiz..
Ihracat ithalat riskli bölgelerden alinip sakin bölgelere tasinmali..
Istanbul ve bölgelerdeki yani kuzey fay hattinda 2030 yilina kadar bir deprem olabilme ihtimali yüksek..
Bu bölgegrlerin kitlendigi ve enerji birikiminin olustugu söyleniyor..
Bir prof cikiyor istanbulda deprem olmaz
Bir digeri cikiyor istanbul atom bombasi diyor..
Gercegi yalniz ALLAH bilir..

Bossi 1
11 Şubat 2023, 16:56
Ülkemizin başı sağolsun

nnrw27
11 Şubat 2023, 22:05
CiHAT YAYCI DAN 4 KRITIK UYARI!

DEPREMiN OLDUGU YERE DiKKAT!

Ajanlar Cirit Atiyor!

https://youtu.be/UiwfUD6JIi8

batum
11 Şubat 2023, 23:33
Bunlarin amacii Milleti galyana geirmek

webci
11 Şubat 2023, 23:43
Bunlarin ALLAH belasini versin..deprem altinda onlar kalsalardi daha iyiydi..
Yaptiginiz yardimlarin akibetine bak..
https://youtu.be/QddhUlLX7Qc

atsiz77
12 Şubat 2023, 13:43
Dortmund’da bulunan üyelerimiz müsait olanlar bugün burada buluşalım.

Meydanın bugün kalabalık olması lazım Birlik ve beraberliğimiz için çok önemli.

Tek vücut.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230212/6b15b736b3b0e45ba74cb5af7fefd82e.jpg

mxm
12 Şubat 2023, 15:01
Tokinin yaptigi binalarin hic biri yikilmamis, bu bilgiyi de buraya birakalim.
Demek ki devlet bir kanun cikartip mutahitlik konusuna bir düzen vermesi gerekiyor. Önüne gelen sirf parasi var diye mütahitlik yapamamali.

atsiz77
12 Şubat 2023, 15:12
Sorunda burdan kaynaklanıyor zaten hayatında 1x kere olsun çivi çakmayan şahıslar müteahhitlik yapıyor.

Baksana resime adam yan tarafımda bina yapıyor ama mevcut binanın duvarını kullanıyor…

Bi de en büyük sorun imar affı, geçmiş seçimlerde imar affı için reklamlar bilene yapmışlar.

150.000 yakın imar affı sadece Hatay’da verilmiş, Maraş daha fazla ….

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230212/c69d1cb3036f71a172fa0802342f84ba.jpg

Skywalker
12 Şubat 2023, 15:39
DITIP ve Milli Görüs camiileri üzere toplanan yardimlari sorgulayan/elestirenler acaba yerine gidiyormu diye itiraz edenler!!!
Kardesim madem cok duyarlisin, atla ucaga verecegin 10 veya 20 Euronu git kendin eline görerek teslim et.
Bunu yapamayacak kadar pinti oldugunu bildigim icin, BARI BI SUS!!!

satturko
12 Şubat 2023, 16:06
DITIP ve Milli Görüs camiileri üzere toplanan yardimlari sorgulayan/elestirenler acaba yerine gidiyormu diye itiraz edenler!!!
Kardesim madem cok duyarlisin, atla ucaga verecegin 10 veya 20 Euronu git kendin eline görerek teslim et.
Bunu yapamayacak kadar pinti oldugunu bildigim icin, BARI BI SUS!!!

Bu yorum a verilecek cok cevap ama Politikaya gider olay maalesef,arkadasim insanlar verdikleri vergiler kadar yapilan bagislar hakkinda da bilgi alma hakkina sahiptir.
Hic kendi kendine sordun mu neden insanlar Kizilay a eskisi kadar güvenmiyor?

deniz2000
12 Şubat 2023, 16:30
kimki bu deprem üzerinden kendine cikar ediniyorsa Allah bin türlü belasini versin,
bu kisiler bu dünyada olmazsa übür dünyada cezasini cekicektir
hic merak etmesinler, malesef ates düstügü yeri yakiyor

turkclan
12 Şubat 2023, 16:53
karam82 ustam durum nedir insallah iyi haber verirsin

Üstelik belirtmek isterimki hepimizin deprem bölgerini lütfen hertürlü desteğimizi simdi ihmal etmediğimiz gibi ilerleyen aylarda senelerdede ihmal etmiyelim. O kadar yettim kalan çocuklar olacaktır onlar bizim geleceğimizdir onlara destek olalım.

Nereli olduğunuz hangi parti desteklediğiniz ne kadar veya ne tür destekte bulunduğunuzu bir kenara koyarak hepinizden allah razı olsun.

sadece
12 Şubat 2023, 17:24
kimki bu deprem üzerinden kendine cikar ediniyorsa Allah bin türlü belasini versin,
hic merak etmesinler, malesef ates düstügü yeri yakiyor

orası muhakkak, amin!

bakın bilirkişi, (Ali) Nasuh Mahruki, neden bu çapta kayıplarımızın ve şu an yaşadıklarımızı, herkesin anlayacağı şekilde izah etmiş konuk olduğu bu video'da (https://www.youtube.com/watch?v=rBQ-7-udd4c).

webci
12 Şubat 2023, 17:46
Evet bu adam tam kitabin ortasindan konusmus ve yazdiklarima tercüman olmus..
Malesef felaketler sadece bizim ulkemizde olmadigi gibi mesela abd de de olsa asyada ve cindede olsa görüyoruzki devletin askeri de yardimla ve enkazla görevlendiriyor,,yukarda arkadas yazmis asker kisladan ciksa cok can kurtarirdik diye,,tabi bu arkadas nefsi olarak yazip kulaktan bilgiler ve kocakari lafi edip bir kordinasyonun ne oldugunu bilmedigi icin bu arkadasin fikri bekara kari bosamak kolay niyetinde..
Bir insanin kazancindan baska yiyecegi yoktur,,yan gel osman otur assagi rizik gelsin bu yok..ayni sekil bir afetle mücadele eder ve elinizden geleni yapar kurtarabildiginizi kurtarirsiniz,,kurtaramadiklariniz icin yok asker kislada yan gelip yatti,o bu, gec gitti de böyle oldu orusuklariyla bu is yürümez..bir dusunun akdam evi olmayan,ailesi olmayan,pisirecek asi olmayan,sokakta kalmis birikimi bitmis insanlardan bahsediyoruz ve klavye tusuyla buradan ahkam kesiyoruz,,arkadaslar yazacaksak biraz gercekci ve ortaya yazalim..ayni seyler bizim basimiza geldiginde acaba bizler ne yapar akibetimiz ne olurdu..
Yani devletinize sahip kicmassaniz gelir elin gavuru sizi yurdunuzdan eder,böyle afet gununde biraz sakin olup dua edelim..
Video da spiker zorla adama tsk sorumlu dedirtmeye getiriyor,adam ilk basta duzgun konusurken sonradan dagitti,,
Bakin diyorki önceleri tatbikatlar yapilmaliydi ve deprem ne kadar siddetlide olsa en askeriye indirilirdi ve millet ne yapacagini bilirdi,,ee bizim askerimiz suriye de irakta gavur kovalarken birde afet tatbikati yapsin nasil olacak bu is..
Ozaman ne yapacaksin bazilarinin dedigi gibi orada burada ne isimiz var diyeceksin ve assagiya oturup deprem bekleyeceksin..
Yani biz biryerlerde ya dogru yapiyoruz yada yanlis.

deniz2000
12 Şubat 2023, 20:04
Yeni Akit yazarı Ali Karahasanoğlu deprem felaketini Suriyeli karşıtlığına bağladı. Güya bu yüzden Allah'ın afeti vurmuş! Yazıyı okuyanlar aynı soruları soruyor: Bu Allah'a iftira değil mi, Suriye de ölenler ne peki?

haveri68
12 Şubat 2023, 20:21
Yeni Akit yazarı Ali Karahasanoğlu deprem felaketini Suriyeli karşıtlığına bağladı. Güya bu yüzden Allah'ın afeti vurmuş! Yazıyı okuyanlar aynı soruları soruyor: Bu Allah'a iftira değil mi, Suriye de ölenler ne peki?

Lütfen Bu Sapiklardan Bahsetmeyin Artik Pisikologimiz bozulacak .

deniz2000
12 Şubat 2023, 21:05
Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından tüm dünyadan destek mesajları gelmeye devam ediyor. Belçika’nın Flaman kesiminin önemli şehirlerinden Anvers’te bir katedralden de Türkiye’ye destek amacıyla İstiklal Marşı çalındı. Anvers Belediye Başkanı Bart De Wever sosyal medyadan yaptığı açıklamada, Türkiye’de meydana gelen depremde binlerce insanın hayatını kaybetmesinden dolayı üzgün olduklarını dile getirdi.

webci
12 Şubat 2023, 21:35
Arkadaslar bize gösterilmeyen ve bilmedigimiz isler var..
Herseyi kamerada göstermiyorlar..
Oraya gidenler anlatiyot..
Kafasi gözü kolu kopanlar,,bakin heryer kül olmus toz duman..durum cok cok cok vahim..
Bunlar parayla yardimla duzelecek geri gelecek isler degil..
Halinize sükredin..
Bunlar hikaye degil..

Skywalker
12 Şubat 2023, 22:27
Bu kadar acinin icinde birlik beaberlik olup enkazi kaldiracagimiza, siyasi cöplerini karistirmayi tercih edenlere YAZIKLAR OLSUN!
Önce bir enkazi kaldir, yaralari sar. Sonra eksikleri yanlislari sirayla konusalim, düzeltelim, hesap soralim.
13.5 Milyon insan sokakta kaldi!
500 km lik bir alan deprem Bölgesi.
Adamlarin isi gücü arkadan bicak sokup güya oy cogaltacaklarmis.
Bu deprem bize dostu düsmani gayet iyi gösterdi.
Siyasi Parti cok ama VATANIMIZ TÜRKIYE tek.
Önce VATAN VATAN VATAN

webci
13 Şubat 2023, 00:33
Arkadaslar depremin gece cekilmis bir videosuna baktim..cok korkunc..
Daglar adeta su yastigi gibi bir saga bir sola sallaniyor..
Canli olarak böylesini ilk defa gördüm..
Yuce rabbimiz ne diyor;
Siz daglari yerinde cakili sanirsiniz ama onlar yürürler,siz bilmessiniz..

deniz2000
13 Şubat 2023, 10:48
kurban oldugumu ALLAHI 7 gün sonra bir bayan kardesimizde sagsalim kurtarildi
Dualarimiz onlarla bu arada amarikali oyuncularda
yardim kampayasi baslatti Angelina Jolie vs gibi oyuncular, Allah hepsinden razi olsun

not :113 serefsiz müteahhit göz altina alinmis
aslinda alican bunlari cökücek olan bir binanin icine
koyucaksin. Allah bugibi pisliklerden T.C T.C T.C Vatanimizi korusun

MEGAbond
13 Şubat 2023, 11:28
evet arkadaslar tekrardan Basimiz Sag olsun:(

Allahim bir daha, böyle büyük bir felaketi hic bir millete yasatmasin.AMIN INSALLAH

Hayatini kaybedenlere Allah tan rahmet,,

Yarali kurtulup deva bekleyen insanlarada, acil $ifalar.

yakinlarina da Hz.Eyyub sabri dilerim.

----------------------------------------------------------------------

bu konuyu,,,,sayfalar arasinda gözden kacma olasiligi oldugu icin,,,diger acmis oldugum deprem konusunun icine katmak istemedim.

o yüzden ayri konu actim. MOD arkadaslar uygun görürse tabiki ???

-----------------------------------------------------------------------

deprem de hayatta kalma egitim videolarimizi bu baslik altinda paylasirsak,,bilgiye daha cabuk ulasiriz diye düsünüyorum.

Haluk Tatar kanali ile,,,,1999 depreminde göcük altindan 3 gün sonra cikartilan,,,Ufuk Kocak in tecrübeleri,,ile ben baslamak isterim.

https://www.youtube.com/watch?v=7xOQ1Y6I_8o

Birbey 3.0
13 Şubat 2023, 14:07
Eğer İstanbul'da deprem olursa 50 yıl ekonomik olarak ger igideriz.

Ama bunda gelmiş geçmiş tüm hükümetler suçlu. İnsanları büyük şehirlere göçü meçbur bırakıyorlar.

Devletin hemen hemen tüm büyük yeni hizmetleri aynı 5-10 ile yapıyorlar. Misal hastane. İstanbul'da hergün yeni hastane açılıyor. İstanbulu cazibe edersen tabiki İstanbul'un nüfusu her sene artar ve yetmez hastaneler.

Örnek vereyim. Bazen babamın beli tutuluyor Uşak'da. Bir iğne ile geçiyor. Almanya'da bu iğneyi her ortopedi vuruyor. Uşak'da kos koca devlet hastanesi var yeni. 250.000 nüfusluk bir ilde sıradan bu iğneyi vurabilen ortopedi doktoru yok. Her halt için Afyon'a veya İzmir'e gitmen lazım diyorlar.

Yada yengem düşmüştü. Küçül bir çatlak vardı belinde. O beldeki kemiğe dolgu yapılması gerekir. Yapabilen ortopedi yok. Siz ya Afyon'a yada İzmir'e gidin.

Yada başka bir tanıdık. Açık kalp ameliyatı olması gerekiyor yine aynı.

Şimdi gelde vatanadaş olarak göç etme. Hastane sadece süs için var sanki.

Siyasetcinin ve halkın kafalarındaki düşünce tarzı değişmezse daha çok göç alır büyük şehirler, daha çok 20 katlı binalar yapılır. Herkes göç ediyor büyük şehire, sonra kalacak yerler az olunca kiralar fırlıyor. Fırlamaması için daha çok kiralık evler lazım. Onüne gelene mütahitlik izni veriliyor. Sonra adam 30 katlı bina yapıyor. İstanbula gidenler bilir. Bazı semtlerde göeüyoruz tüm dağa onlarca yamaça 20-30 katlı binalar yapılmış.

Ben 50 yıl dedim ama dahada fazla geriye gideriz.

1999 depreminde önümüzdeki 20-30 yıl içinde İstanbul depremi olacak. Aradan 24 sene geçti sayın. Şurad 6-7 kaldı korkarım. Ne değişecek 6-7 yılda? Hiç birşey. Şimdiden İstanbul'a gecmiş olsun. İnşAllah yanılırım.

webci
13 Şubat 2023, 14:42
Usta iyi guzel yazmisinda ailevi sikayetlerini yazmissin,bu sikayetler olmasa devletin sucu olmayacakmi demeye getiriyon ve ayrica idtanbula göcün tarihi 1980 lerde basladi..tasi topragi altin diye insanlari istanbula tasiyali 43 sene olmus.
43 sene önce ne oldu?
Terör hortladi ve devletin gizli istihbaratlari bugun feto gibi dun mesela jitem veya mesela mit in elemani öcalan gibi adamlar raydan cikti devleti ele gecirip köyleri bastilar.
Vatandas hakli olarak firar etti,,istanbula veya batiya göcen vatandaslara ne oldu,,rusvet vererek devletin arsalari gecekondu yapildi,,carpik sehirler ortaya cikti,
Kentsel dönüsüm projesine karsi cikanlar bugun ölenlerin sorumlulari,,deprem öldürmez cürük bina öldürür.
Ne 1980 sonrasi veya öncesi nede 1990 sonrasi gelenlerden memnun degiliz,,ya vatandas olarak bizden kim memnun.
Yazdiklarinda tabiki haklilik payi var ama insanlar hastaneleri begenmedigi icin göc etmedi..
Hastaneler kamuya vatandasa hizmettir,,sanki almanyadaki hastaneler villa..

Birbey 3.0
13 Şubat 2023, 15:12
Bunlar ailevi nedenler değil. Bu yazdıklarım küçük illerde yaşananlar.

Terör ile göç başlamış olabilir. Ama son 20 yıldaki göç ile alakası yok. Almanya'da küçük bir şehirdeki hastanede ömde gelen bir profesör bulursun. Bizde düzgün ameliyat yapan doktoru bulamıyorsun.

Türkiye'de küçük ilde yaşamak demek = 2. sınıf hizmet almak demek.

Ya Allah aşkına ülkedeki saçmalıklara bak. İstanbul'da tıpı bitir, Erzurumda bitir, ikinci sınıf doktor gözüyle bakılıyorsun. Neymiş İstanbul üniversitesi daha iyi eğitim veriyormuş. Bu açıkca devletin acizliğini gösteriyor. Ne demek orda okuduğun tıp ile Hakkari'de okuduğun aynı olması gerekmiyor? Gerekiyor. Ama öyleyken devlet buna önlem almıyor, eğitim düzeyini aynı noktaya çekmiyor.

Türkiye'mizde her konuda eksiğimiz var. Herzaman yazarım: Türkiye'de herşey var, ama hiç birşey tam yok.

Nedersek diyelim. Bilim diyork 6-7 yıl içinde İstanbulda büyük deprem olacak. Şimdiden ülkece geçmiş olsun. En az 2.000.000 ölü çıkar maalesef.

Bizde bu ahbap çavuş ilişkilri olduğu sürece hiçbirşey değişmez. Tek çare olayı Japonlara devredeceksin, aynı araç muayenesinde TÜV devrettiğimiz gibi. Biz maalesef herşeyi bu ahbap çavuş ilişkisi ile yüzümü bulaştırıyoruz.

webci
13 Şubat 2023, 15:34

Terör ile göç başlamış olabilir. Ama son 20 yıldaki göç ile alakası yok. Almanya'da küçük bir şehirdeki hastanede ömde gelen bir profesör bulursun. Bizde düzgün ameliyat yapan doktoru bulamıyorsun.

Ya Allah aşkına ülkedeki saçmalıklara bak. İstanbul'da tıpı bitir, Erzurumda bitir, ikinci sınıf doktor gözüyle bakılıyorsun. Neymiş İstanbul üniversitesi daha iyi eğitim veriyormuş. Bu açıkca devletin acizliğini gösteriyor. Ne demek orda okuduğun tıp ile Hakkari'de okuduğun aynı olması gerekmiyor? Gerekiyor. Ama öyleyken devlet buna önlem almıyor, eğitim düzeyini aynı noktaya çekmiyor.

Türkiye'mizde her konuda eksiğimiz var. Herzaman yazarım: Türkiye'de herşey var, ama hiç birşey tam yok.

Nedersek diyelim. Bilim diyork 6-7 yıl içinde İstanbulda büyük deprem olacak. Şimdiden ülkece geçmiş olsun. En az 2.000.000 ölü çıkar maalesef.

Bizde bu ahbap çavuş ilişkilri olduğu sürece hiçbirşey değişmez. Tek çare olayı Japonlara devredeceksin, aynı araç muayenesinde TÜV devrettiğimiz gibi. Biz maalesef herşeyi bu ahbap çavuş ilişkisi ile yüzümü bulaştırıyoruz.

usta sen niye anlamak istemiyorsun,
sanki turkiye son 20 yilda mi kurulduki bir depremde 2 milyon insan ölecek,,
hem diyorsun insanlar istanbula göce zorlandi,bizde acikliyoruz neden göc etti,,sen hala 20 yildaki göcle alakasi yok diyorsun ve ilim sunu diyor, burda bu deprem olacak, 2 milyon ölecek,
biz sana teknik acidan turkiyenin carpiklasmis kentsel duzenin alt gelisimini anlatiyoruz sen hastanelerin duzgun calismadigindan bahsediyorsun,,,
depremle ne alaka.
yani diyorsunki surada chatte millet zaten cahil iki kelime sokusturayimda beni alim sansinlar,
seni tasvib acisindan yazmiyorum ama birseyi de ortaya acacaksak kitabin ortasindan oku.
kitap niye ortadan okunmali?
kafanin arkasindaki karadumani acik acik yaz,etrafinda dönmek seni karanlik yapar.

Birbey 3.0
13 Şubat 2023, 16:05
Ben anlatamıyorum sana.

Öz Türkce: Can çıkar, huy çıkmaz.

Tabiki ana neden çarpık kentleşme ve göçde bunun tuzu biberi.

Ama Türkiye kurtarmak için çok geç. Bugün tüm binaları yikıp sıfırdan yapsak Türkiye'de yine birşey değişmez. Huyumuz bu. Çalmadan çarpmadan yaşayamayan bir toplumuz. Hiç birşey değişmeyecek.

Onun için diyorum tek çare göçü durdurmak. Bunun içinde göçün cazibesini düşürmek lazım. İstanbul'dan insanları soğutması lazım devlet. İstanbul'daki işverenleri soğutman lazım. Bunun için diyeceksin, İstanbul'da 100% vergi verecek, misal Burdur'da 20% vergi. Gelen ilk yeni medikal cihazları İstanbul'a sunmayacaksın. Bilecik'e, Muş'a sunacaksın. Professörü İstanbul'da yaşatmayacaksın, Uşak'da yaşamasını teşvik edeceksin.

Anla. Bu carpık kentleşme huyumuz değişmez. Basarız rüşveti yine yaparız. Tek çare manevi yollar ile göçü durdurmak. Yoksa her sene İstanbul'un Nüfus 300.000 devam artar. Aynı şey Ankara, Konya, Kayseri ve Antlaya gibi yerler içinde geçerli.

cuno611
13 Şubat 2023, 16:30
Allahım sabır versin geride kalanlara yardım eylesin. Sahipsiz çocukların başka ellere düşmeden Devletin koruması altına alınsın.
Hala mucizeler gerçekleşiyor. Gördüğümüz duyduğumuz çocukların söyledikleri tüyleri diken diken ediyor.

Allahım birdaha böyle acı yaşatmasın.
Allah Devletimize zeval vermesin.

Böyle birşey olamaz. Bizim doktorlarımız 2. Sınıf muamelesi görmüyor onu merden çıkarıyorsun?
Ben herzaman devlet hastanesine gittiğimde özeldeymişim gibi ilgileniyorlar. Doğu Anadolu olsun veya başka iller olsun.
Hepsi birinci sınıf kalitede doktorlar.

İstanbulu geç; almanyadan bile (almanlar veya yabancılar) türkiyedeki doktorları övüp bitiremiyor. İstanbuldan bahsetmiyorum. Kayseri olsun veya başka ilimiz olsun. Devletimiz 4 4lük iş çıkarıp Gençleri pırıl pırıl yetiştiriyor. Baksan hepsi bu almanyadaki doktorlardan bile daha iyi.

Yani cümleleri seçerken biraz dikkat etmemiz gerekiyor. Devletimiz bugüne kadar ne yaptıysa doğru yapmıştır.

webci
13 Şubat 2023, 16:39
@ birbeygidisatin yanlis.
biz seni basa getirelim sen yuzde 10 istanbula yuzde 20 ankaraya ve yuzde 50 izmire vergileri bas..
degistirmemiz gereken tek sey varsa oda egitim sistemi,kendinde yazdin,insanimiz yine oyni yola gider,
o halde insanlarin gidecegi yoldan anlayan bir egitim sistemi getir ve insanlar yamukluga bulasmasin,
senin getirdigin vergi sistemi veya dayatmasi insanlari yola getirmez,
neyse burda turkiye yi yeniden insa etme projelerini tartisacak degiliz,
ben burada kisaca turkiyedeki carpik kentlesme ve insanlarin keyfinden göc etmediklerini anlattim,
sayet zamaninda bunlara dikkat etseydik belki bugun japonya gibi depremlere dayanikli kentler insaa ederdik,
ayrica ideolojik yaklasimlardan uzak ol ve ortaya yaz,
acik ve mert ,devletini sev.

Birbey 3.0
13 Şubat 2023, 18:10
Pes ediyorum. Ama iyi oldu bu cevaplarınız. Bana niye yeterince kalkınamadığımızı yazdıklarınız ile teyit etmiş oluyorsunuz.

Cuno611 yazdığımdan hiç birşey anlamaşsın. Ben doktorlarımız 2. sınıf demedim. Dedimki, İstanbulda Tıp okumuş ile Hakkari'de tıp okumuş birisi aynı değeri görmüyor dedim! İnce noktayı anla. Devlet doktorları tayin ederken yüksek puanla bitirmiş doktoru Hakkari'ye yollamıyor. Büyük şehire yolluyor! Daha düşük puan ile bitirmiş doktoru daha küçük illere yolluyor. Sonuç olarakda yukarda yazdıklarım çıkıyor. Bir bel iğnesini vuracal doktor bulamıyorsun misal bizim Uşak'da.

Beyler bunum vatanı sevmek ile alakası yok. Şu bir gerçek. Biz çıkarcı ve kaotik bir toplumuz. Hergün kul hakkından konuşup ama sonra iftar açmak için trafikde kurallar uymayan ve böyle kul hakkına oruç ağıza giren bir toplumuz.

Bir koas ülkesiyiz...

...trafiğiniz kaos.

...futbolumuz kaos.

...eğitim sistemimi6 kaos.

....Yollarımız kaos.

...yaya kaldırımlarımız kaos.

...devlet dairesinden

Say say bitmez. Bunların hepsinin altında çıkar ve karaktersizlik var. Herhangi kahveye gidin ülkemizde, birine ceza kesil misal "herkes iyi etmiş devlet" der. Ama aynı ceza kendisine geline "el insaf m" diye yakınır.

Kimse kimsenin vatan sevgisini değerlendirmeye kalkmasın. Vatan sevgisi sırf bayrak sallamak ile bitmiiyor.

Bu çarpık kentleşme yine düzelmeyecek. Bunu anlatmaya çalışıyorum. Çünkü bireysel çıkarımız herzaman topsul çıkardan önce geliyor. Bunda devletinde çok suçu var. Ya bir düşünüm imar affı gibi bir saçmalık var ülkemizde.

Bakın bazı mütahitler sırf bu imar affı yüzünden beraat edecek. Adam düzgün yapmamiş, cezasını ödemiş ve affedilmiş. Yani suçunu devlet affetdim diyor.

Ejderabi
13 Şubat 2023, 19:50
Tüm Afetzedelerin Allah rahmet eylesin geride kalanlara tekrar saBIR versin.

Bundan sonra ileriye bakmamiz sart. Toplu degisim olmali bilhassa SEHIRCILIK POLITIKASINDA..

Almanlar bile konuyu anlatiyor senelerdir.

https://www.youtube.com/watch?v=BTEh1psYTMA

hOrOz
13 Şubat 2023, 20:11
Tüm Afetzedelerin Allah rahmet eylesin geride kalanlara tekrar saBIR versin.

Bundan sonra ileriye bakmamiz sart. Toplu degisim olmali bilhassa SEHIRCILIK POLITIKASINDA..

Almanlar bile konuyu anlatiyor senelerdir.

Almanlar anlatıyorda eğer bu büyüklükte bir deprem Almanya da olsa taş üzerine taş kalmaz

çoğu evler 50-60 lı senelerin evleri

benim oturduğum bina 70 lerde yapılmış daha şimdiden dağılıyor

Evlerin çoğu 2-3 katlı beton kirişler yok

Temel atıyorlar yan duvarları çıkıyorlar onun üzerine yine beton tavan yine diğer katı yine aynı şekilde çıkıyorlar

Birbey 3.0
13 Şubat 2023, 20:18
Almanlar anlatıyorda eğer bu büyüklükte bir deprem Almanya da olsa taş üzerine taş kalmaz

Temel atıyorlar yan duvarları çıkıyorlar onun üzerine yine beton tavan yine diğer katı yine aynı şekilde çıkıyorlar

Doğru belki, ama ben eleştirmem bunu. Adamlar sonunda kendi ülke şartlarına göre yeterince sağlam yapıyorlar. Almanya depre bölgesi olsa, eminim onlar göz göre göre insanları ölüme yollamazlar. Yasadan kitap çok korkuyorlar, çünkü bizdeki gibi bir suç işledinmi araya tanıdık sokup yırtamıyorsun. Belki küçük konularda, ama böyle hayati konularda kimse kimseyi tanımaz.

satturko
13 Şubat 2023, 20:25
Birbey 3.0 Usta az bile yazmis valla,her türlü pislik, ückagitcilik ,torpil ,rüsvet ,Insan kayirma yaz yaz bitmez,hepsi biz de maalesef.
Oylar cogalsin diye kafana göre Imar Aff i cikar sahtekar mütaitleri affet sonra da binlerce insan mok dan yapilarin altinda can versin.
Yazdiklarim i lütfen kimse siyaset e sokmaya calismasin,bu Cumhuriyet kuruldu böyle devam ediyor.
Hep yapanin yanin a kar kaliyor ne yazikki!!!!!!!

Birbey 3.0
13 Şubat 2023, 20:51
Mehmet Akif Ersoy avrupaya gitmiş.

Geri döndüğünde demişler anlat nasıl bir yer diye.

Demişki: "İşleri dinimiz gibi, dinleri işlerimiz gibi"

Aradan 100 sene geçti aynı söz halen uyuyor.

Ejderabi
13 Şubat 2023, 21:51

Horoz Usta evlerin kalitesinde haklı olabilirsin ama kıyaslama bence uygun değil.

Türkiyenin senelerdir deprem sorunu var ve evleri depreme dayanıklı yapılmalı. Bunu yapabilen muhteşem mühendislerimizde var ekte video daki gibi, ancak herkes herşeyi biliyor ama yapmıyorlar

https://youtu.be/tC8RhM97c1Q

Almanyanın enerji problemi var ve teşvikleri yasaları sene sene enerji tasarrufu sağlayan evlere yönelik yapıyorlar.
Almanyanın deprem sorunu yok sadece Güneybatıda sınıra yakın bir fay hattı var. Ondan deprem derdi şimdiye kadar olmadı.

neco54
13 Şubat 2023, 23:10

O şidette Almanyada bir deprem olsa bir tane bina kalmaz. Birtane kolon yok.Domino taslari gibi dagilir

steve
14 Şubat 2023, 12:29
Birbey usta , sen burada gizli siyaset yapiyorsun. Devlete kin kustugun belli ...
Bazi arkadaslarin yazdigi gibi olaylar 40 ila 70 sene öncelerine götürüyor. Su an ülkemiz halk olarak devlet olarak ve dünyada yardimsever bir ülke olarak dost düsman ülkelerden de cok sükür büyük destek görüyoruz .
Simdi seni rahatsiz eden noktalari yazda bizde bilgi sahibi olalim. Türkiye pandemi döneminde dünyaya en cok yardim eden ülkeydi.Bu yüzden hic bir ülke de bizi yanliz birakmadi.

Galaxy3764
14 Şubat 2023, 12:48
O şidette Almanyada bir deprem olsa bir tane bina kalmaz. Birtane kolon yok.Domino taslari gibi dagilirBenim oturduğum evde eski yapı şöyle bakıyorum hiç kolon göremedim. 3 katlı 6 hane olan ev. Artık kolonlar duvarın içine mi eklenmiş bilemiycem.

Gesendet von meinem SM-A528B mit Tapatalk

moralist
14 Şubat 2023, 14:22
Herşey çok güzel olacak ufak tefek aksaklıklar normaldir

torpido
14 Şubat 2023, 16:55
Ustalar Avrupadan giden yardımların akibeti ne oldu bilginiz varmı,birde hiç Avrupada yaşayan Türklerin yardımı dile getirilmiyor biraz üzücü,varsa yoksa ünlüler söyleniyor.

haveri68
14 Şubat 2023, 18:15
Ustalar Avrupadan giden yardımların akibeti ne oldu bilginiz varmı,birde hiç Avrupada yaşayan Türklerin yardımı dile getirilmiyor biraz üzücü,varsa yoksa ünlüler söyleniyor.

Yemin Ederim Sorunun Cevabini Benden Iyi Biliyorsundur ( Gecmisteki Yardim ne yapildiysa Bunlarlada aynisi olacak Degisen tek seyler tarih ve rakam olacak ) .

Birbey 3.0
14 Şubat 2023, 18:15
Birbey 3.0 Usta az bile yazmis valla,her türlü pislik, ückagitcilik ,torpil ,rüsvet ,Insan kayirma yaz yaz bitmez,hepsi biz de maalesef.
Oylar cogalsin diye kafana göre Imar Aff i cikar sahtekar mütaitleri affet sonra da binlerce insan mok dan yapilarin altinda can versin.
Yazdiklarim i lütfen kimse siyaset e sokmaya calismasin,bu Cumhuriyet kuruldu böyle devam ediyor.
Hep yapanin yanin a kar kaliyor ne yazikki!!!!!!!

Sağol eksik olma. Ama anlatamıyoruz işte.

Söförünün yayasının, okumuşun cahilin, akşama kadar trafik kurallarına uymayarak hergün bir birinin kul hakkına girdiği sürece Türkiyemiz kalkınmaz.

Sadece kalkındığını sanarız. Sen 20 sene devlet olarak maddi manevi toplamda 5 yıl zor yol alırsın, sonra bir deprem gelir seni 20 yılını geri alır. Deprem niye 20 yılı geri almış oluyor, çünkü inşaatı yaparkende kul hakkına girdin. Kul hakkına girmesen trafikde kazada olmaz, depremde yıkmaz.

Hiç unutmam Ramazan'dayım. Araba ile gidiyorum dikkatli bir şekilde. Lamba bana yeşil yandı. Yayalara kırmızı olduğu halde halen herkes geçiyor. Arabanın burnunu soktum ve önümden iki kırmızıda geçen tesettür iki bayan geçti. Yaz olduğu için cam açık. Çamdan refleks olarak bayanlara bağırdım: Orucunuz bozuldu çünkü şu anda kul hakkı yediniz.

Ülkemin salak insanı sanıyorki akşama kadar yemedim içmedim Oruç'umu tuttum. Oruç'u kul hakkı yemekde bozuyor.

Ramazanda hepimiz aç karna telebizyonun önünde iftar programını seyrederek akşamın olmasını bekleriz. Hoca güzel güzel dua eder. "Vatanı milleti koru rabbim sana sığınıyoruz" diye. Ağzımız diyor belki ama hareketlerimi tersini yapıyor. Bir hoca çıkıpta trafik kurallara uymamak kul hakkına giriyor diyebiliyormu? Diyemiyor. Çünkü yoksa bir daha programa çağrılmaz.

Lafın kısası ne zaman japonlar gibi trafikde, inşaatda, günlük hayatda kul hakkı yemeği bırakırsak, ozaman Allah gazabı olan depremde biter.

Şimdi buyrun dokuz köyden kovabilirsiniz beni.

haveri68
14 Şubat 2023, 18:18
Birbey usta , sen burada gizli siyaset yapiyorsun. Devlete kin kustugun belli ...
Bazi arkadaslarin yazdigi gibi olaylar 40 ila 70 sene öncelerine götürüyor. Su an ülkemiz halk olarak devlet olarak ve dünyada yardimsever bir ülke olarak dost düsman ülkelerden de cok sükür büyük destek görüyoruz .
Simdi seni rahatsiz eden noktalari yazda bizde bilgi sahibi olalim. Türkiye pandemi döneminde dünyaya en cok yardim eden ülkeydi.Bu yüzden hic bir ülke de bizi yanliz birakmadi.

Kardes Ne Cektiysen Aynisi bende cekmesk istiyom senin gibi düsünebilmek ve görebilmek icin Neyin kafasi seninkisi merak ettim .

webci
14 Şubat 2023, 18:23
Kardes Ne Cektiysen Aynisi bende cekmesk istiyom senin gibi düsünebilmek ve görebilmek icin Neyin kafasi seninkisi merak ettim .

Usta onun cektigi 35 liklere kadar serbest ,,uzeri ve 65 liklere yasak;)..

mxm
14 Şubat 2023, 18:24
Benim oturduğum evde eski yapı şöyle bakıyorum hiç kolon göremedim. 3 katlı 6 hane olan ev. Artık kolonlar duvarın içine mi eklenmiş bilemiycem.

Almanya´da ufak binalarda kolon yok, büyüklerde var hemde tam anlaminda kolon. Videolarda gösterdiler, adamlar Türkiye´de yikilan binalarin kolonlarina 6 tane incecik demir koymus, betonu da eliyle un gibi dagitiyordu. Binalarin yikilmasinin baslica sebebi de bu.
Ayrica Almanlar tuglalari yanlamasina örmüyorlar, o tugla üstündeki kati rahatlikla tasiyacak güce sahip. Bizimkilere bakin kolon var diye o tuglalari yanlamasina örüyorlar, tavan sallantida baski yapinca duvar hic alakasi olmadigi halde ortasindan patliyor. Zaten yanlamasina örülen tuglalar birbirlerine de yapisamazlar, duvari elinle itince ileri geri oynar, depremde bina yikilmasa dahi duvar üstüne düser seni mahveder.

Yani Alman evleri hem cok katli degil, hem de tuglalar beton gibi saglam, hic bir sey olmaz. Cok eski olan evlerde zaten Fachwerkhaus sistemi var, yine ayakta kalir, sadece sivalari cok berbat ama yapi olarak saglamlar.

Birbey 3.0
14 Şubat 2023, 18:30

Steve kardeşim, o sana öyle geliyor. Benim niyetim kin kusmak olsa 5112 Euro veripde askerliği yatırmazdım, direk 38 yaşında Alman vatandaşlığına geçerdim. Askerliğimide 25 yaşında yaptım. 38 yaşına kadar bekleseydim sadece 1000 Euro ödeyecektim ve 3 haftalığına Burdurada gitmeyecektim.

Sen aşıksın. Nasıl bir erkek birisine aşık olursa ne dersen de ona dediğini anlayamaz. Sende vatanıza aşıksın. Bu tabiki güzel birşey. Kötü demiyorum. Bende aşığım. Aşık olmasan dediğim gibi 5112 Euro cebe atardım. Aramızdaki fark, sen eksikleri görmek istemiyorsun. Ben ise aşığım dahada iyi olsun diye eksiklerini söylüyorum.

Bende bilirim düğünlerde kurt işareti yapıp, bayrak sallayıp, ölürüm Türkiyem söylemsini. Ama yalancı vatanseverlik bunlar. Çünkü bunu yapan bir çok kişi 5112 Euro vatanına çok görüp vatandaşlıktan çıktı, ülkesini 5112 Euroya sattı, bunu ona söyledinmide "benim sevgim kalbimde" deyip ikinci yalanı attı. Böyle yapanlardan korkun benden değil, çünkü oldukları gibi görünmüyorlar, sizin milli duygularınızı su istimal ediyorlar, üstüne ama BMW, Mercedes almaya 25000 - 30000 Euro buluyorlar.

Uyanık ol, hislerine kapılma. Allah yardım ettim ve bir yerlere geldim meslek hayatımda. Bin şükür rabbime. Bunu yaparkende Türk kimliğin ile yaptım. Belki Alman vatandaşı olsam daha da yüksek yerlere gelebilirdim. Ama olsun, ben bayramığı temsil etmeyi seçtim ve halende Türk vatandaşıyım.

Onun için kimin ne olduğunu, geçmişimi bilmeden yargılama.

atsiz77
14 Şubat 2023, 18:33
arkadaşlar bırakın herkes inandığı şekilde inanmaya yaşamaya devam etsin.

Zaman her şeyin ilacıdır, boşuna bir birinizle uğraşmayın.

2019’ yılında Kahramanmaraş’ta 144.556
2019’ yılında Hatay’da 205.000 İmar affı ile sorunu çözmüşler, şimdi bu evlerin kaçı yıkıldı bu evlerde kaç kişi vefat etti kaç kişi sakat kaldı.

Kaç yetim çocuk geride kaldı bunun hesabını sizler yapın, buna vesile olanlar bu dünyada olmasa öbür dünyada mutlaka hesabını verecekler.

Sonrada takdiri ilahı deyip insanları kandırırlar.

https://youtu.be/LJGueK-Ocgg

satturko
14 Şubat 2023, 19:02
Atsiz77 ustanin da yazdigi gibi birakalim insanlari nasil biliyorsalar öyle yasasinlar.
Iki kelime yanlislari yazinca hemen Vatan Hain i damgasini yiyorsun,Bord da b IPTV icin toplanan para ile ilgili yönetim giderler hakkin da nereye ne kadar
ödeme yapilmis ne kadar harcama olmus diye yazip hesap veriyor ki Türkiye de büyük kurumlar bir TL sin hesabimni vermiyor,peki dogru mu bu sizce?
Vatandas vergilerinin ve toplanan yardimlar ile ilgili iki kelime edince gece yarisi Cadirdan polis ler tarafin dan göz altina aliniyor.
Bunlari yazinca da Devlet düsmani oluyoruz bazilarinin gözün de maalesef ve konu hemen Hükümet dayaniyor vayyy efendim sen nasil Hükümet karsi laf edersin oluyor.

atsiz77
14 Şubat 2023, 19:08
satturko o yüzden ahbap 2 bağımsız şirket ile anlaşma yaptı birisi Türk onu açıkladı diğeri İspanyol şirketi yani yabancı oda akşama doğru açıklanacak diyordu.

Her ikisi tarafsız şekilde bu vakfa gelirleri denetleyecek ve sonunda buna herkes ulaşabilecek.

Şeffaf böyle bişey. Yanlış hatırlamıyorsam 2000’sonrası deprem vergileri toplantı nerde bu para 2000’ sonrası hangi depremde burda toplanan paraları harcandın kimsenin haberi yok bundan.

deniz2000
14 Şubat 2023, 20:24

usta sen yardimini yapta olsun söylemesinler gurbetcilerin nekadar yardim yaptiklarini, o seninle Alla,hin arasinda bilinen birsey

kimsenin bilmesine ve söylemesine gerek yok, Sağ Elin Verdiğini Sol Elin Görmesin

fakat bende sahsen yapilan yardimlarin tek tek T.C de yasiyan insanlarimizin bilmesini isterim

hOrOz
14 Şubat 2023, 21:16
torpido Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Camilerin sayfalarına bakarsan görürsün bizim camide 70 bin € toplanmış

Yan kasabanın camisinde 20 bin € toplanmış

Dur bakalım ortalık bir durulsun

Daha 2-3 gün olmuş paralar nerde diye başlarsak ..

Herhalde bir açıklama gelir ...

torpido
14 Şubat 2023, 21:24
Camilerin sayfalarına bakarsan görürsün bizim camide 70 bin € toplanmış

Yan kasabanın camisinde 20 bin € toplanmış

Dur bakalım ortalık bir durulsun

Daha 2-3 gün olmuş paralar nerde diye başlarsak ..

Herhalde bir açıklama gelir ...
Usta paralar nerde diye sormadık giden yardımlar hakında bilgisi olan varmı diye sordum sosyal medyada birsürü video var eşyaları sağa sola savurmuşlar diye.

usta sen yardimini yapta olsun söylemesinler gurbetcilerin nekadar yardim yaptiklarini o seninle Alla,hin arasinda bilinen birsey

kimsenin bilmesine ve söylemesine gerek yok Sağ Elin Verdiğini Sol Elin Görmesin

fakat bende sahsen yapilan yardimlarin tek tek T.C de yasiyan insanlarimizin bilmesini isterim

Benimde demek istediğim bu zaten Avrupada yaşayan insanlarımız da elinden geleni yapıyor yanlız deyilsiniz diye bir haber yayınlasalar ve onları unutmadığımızı bilseler isterdim, tabiki bir elin verdiğini diğer el bilmemesi lazım lafım ona deyil yanlış anlaşılmasın ltfen.

sen81.6
15 Şubat 2023, 01:13

2019’ yılında Hatay’da 205.000 İmar affı ile sorunu çözmüşler, şimdi bu evlerin kaçı yıkıldı bu evlerde kaç kişi vefat etti kaç kişi sakat kaldı.

Kaç yetim çocuk geride kaldı bunun hesabını sizler yapın, buna vesile olanlar bu dünyada olmasa öbür dünyada mutlaka hesabını verecekler.

Yuh be. Zamaninda böyle reklam mi yapilmis? Biz hic birseyden ders almayiz maalesef. Insanimizin düsünce yapisi cok tuhaf. Yazik

Birbey 3.0
15 Şubat 2023, 08:48
Önce halkın düşünme yapısı değişecekki, devleti yönetenlerinde huyu değişsin.

Misal:

Adam TÜV Türk pahalı diye yakınıyor. Bunu anlıyorum, herkes geçim derdinde. Ama gerekce olarakda şunu yazmış "Bana bir vidamı sıkıyor".

Düşünün bu insanın oy hakkı var.

Galaxy3764
15 Şubat 2023, 10:49
Önce halkın düşünme yapısı değişecekki, devleti yönetenlerinde huyu değişsin.

Misal:

Adam TÜV Türk pahalı diye yakınıyor. Bunu anlıyorum, herkes geçim derdinde. Ama gerekce olarakda şunu yazmış "Bana bir vidamı sıkıyor".

Düşünün bu insanın oy hakkı var.Ama işde Türkiye şartlarında Tüvtürk bayaa pahalı. Biraz daha ucuz olması lazım.
Tabiî olması lazım ama fiyat çok 1130 TL

Birbey 3.0
15 Şubat 2023, 12:16
Aynen. Ama halk kendi suçlu. Zamanında vizeyi devlet kendi yapıyordu. Çalışan memurlar işine tam yapmadı, siyasetde atmadı çalışanları, bir kısım çalışan rüşvet yedi, vize alamayacak arabalar için araya tanıdık soktular. Her konuda olduğu gibi bokunu çıkardılar.

Sonra trafik kazasında ölüyorlar. Birde utanmadan "kader" diyorlardı.

Elin Almanıda tabiki Almanya fiyatı alacak. Bizim millet yüzsüz. Hem eski sistemi delik deşik ettiler, şimdide pahalı diye ağlıyorlar. Kendileri etti, kendileri buldu.

İnşAllah inşaat denetiminide TÜV TÜRK'e verilir. Daire başı 100.000 TL ekstra masraf çıkar. Elemeyin çıksın. Biz maalesef uslanmaz bir toplumuz. Yukardada yazdım. Hangi işimiz olursa kaos. Başka çare yok. İnsanlara yazık yoksa.

Birde şu var, herkes TÜV parasından, arac vergisinde ve benzin fiyatlarından yakınıyorlar ama hiç tasarruflu bir şekilde araba kullanan yok. Herkes deli gibi gaza başıyor. Demekki yeterince ceplerinde acımıyor.

webci
15 Şubat 2023, 12:47
Veren ALLAH alir cani..
Verende alanda odur..
Sizleri canlarinizla,mallarinizla sinariz,sizler sinanmadan bize döneceginizi mi saniyorsunuz diyor yüce mevla..
Acimiz buyuk,insanlar tv ekranlarinda bakiyoruzda herseyini kaybetmis..
Buyuk bir yöneticinin cektigi filmi siz sonu nasil bitecek bakmadan nasil son bulacak bilemessiniz ,,burada bakan yani yasayan biziz..hickimse buna müdahale edemez..
Ayni sekil bu kainatin kaderi yazilmisdir ve sadece bu kadar..bize de yasamak duser..
Sizler istediginizi suclayin,söyle olsaydi keske böyle olmasaydi demeniz hicbirseyi degistirmez..
Bunlari inssnlar malesef idrak edemiyor..
Simdi diyeceklerki yine kadercilik oynuyorsun..
Takdir ALLAH dan tedbir kuldan..hastalandiginda nasilki ilac aliyorsan ve duzelmessen deprem önceside tedbirini alacaksin..yoksa ölürsün..veya öldürürsün..
Bilim adamlari bunu sebep sonuc iliskisi ile acikliyor..
Hickimse ihmal yok demiyor,ihmallerde tedbirsizlik sonucu olur..yalniz tabi inssnlarin caniyla debellestigi su gunlerde herkes suclamalari bir kenara birakmali..
Bos langirtidan ileri gitmez..
Lafi fazla uzatmadan ;
Kur an da zilzal yani zelzele yani deprem ayeti vardir,nahl suresi daglarin yeryuzune kazik gibi cakilip insanlari depremlerden korudugu ve irmaklar ile yollar yaptikki yolunuzu bulasiniz denilir,,haliyle deprem ALLAH in bir ayetidir kuran da gecer,,kimki inkar etti kafir olur,,bakin japonyada depremler oluyor,,onlar depremi önleyebiliyormu,,hayir,sadece tedbirini aliyor,,
O halde hakdir..
Bskin idris saha diye cin de yasayan bir turk tr tanitim programi yapiyordu..
En son turkiye ye geldi adiyamanda cekim yapmak icin geldigi bir otelin molozlari altinda kaldi..
Cin nere turkiye nere..
Sizin eceliniz geldiyse deprem bir sebeptir..
Hicbirsey yapamassiniz..
Hersey taksim edilmisdir..
Ölüm taksim edilmis
Rizik taksim edilmis
Hayat taksim edilmis
Yapmamiz gereken sadece teslim olmaktir..
Bukadar..

Birbey 3.0
15 Şubat 2023, 15:55
Herşeyi'de kader diye geciştiremeyiz. Allah bize beyni kullan diye vermiş, herşeyi kadere bağlama diye vermiş.

Tedbir kuldan, takdir Allah'dan.

Sen önce tedbirini al, sonra takdiri Allah'a bırak.

Müteahhit düzgün yapmasın, sonra takdiri ilahi. Okadar basit değil.

Sen arabanın bakımını yap, kurallara uy, kemerini tak, ve yine ondan sonra ölürsen takdirdir.

Sen sabah cantanı alıp işe gitmezsen bak bakalım Allah rıskını verecekmi.

Sen derslerini sınava çalışma, sonra sınavda 6 al. Bu Allah takdiri değil, insanoğlunun kendi aptallığı.

Herşeyide kadere bağlamak çok kolay. İşine öyle geliyor birçok kişininde ondan öyle diyor.

Anlayana davul zurna saz, anlamayan VAR hakemine 30 cm ofsayt az.

teko
15 Şubat 2023, 17:34
Bence türkiyede hic bir mütahite ev yaptirmiyacaksin....
getir japonlari onlar yapsinlar....
bizimkilerde mal gibi baksin !!!!!

webci
15 Şubat 2023, 18:26
Bence türkiyede hic bir mütahite ev yaptirmiyacaksin....
getir japonlari onlar yapsinlar....
bizimkilerde mal gibi baksin !!!!!

Aynen...ac kalacaklarki akillari baslarina gelecek..
Bunlara ve yavmacilara acimayacaksin..

deniz2000
15 Şubat 2023, 18:41
yemin ederim bu kurtarma ekiplerinin hepsi cennetlik, kücüyümün büyümün
ALLA,HIN huzurunda ellerinden öpüyorum önlerinde saygiyla eyiliyorum

Allah hepsine Hz. Eyyüb Peygamber Sabıri vermis halen göcük altindan canli cikartiyorlar

ne acidirki bazi yerlere kepce vurmaya baslamislar ya yasiyan insan varsa kurtarma ekipleri 1 hafta daha aramak istiyor

sözün bittiyi yerdeyiz arkadaslar Allahim bu gibi acilari vatanimiza ve düsmanlarimiza bile bir daha göstermesin

böyle birsey YOK YOK YOK.

MEGAbond
16 Şubat 2023, 13:26
bir $aman ata sözü der ki ''''''''' siz (biz) ögrenesiye kadar,DERS devam edecek '''''''

Haluk Levent Kizilay baskani olsun.

--------------------------------------------------------

Sana iman etmeyen japonlara verdigin, i$ ahlakini bize de nasip eyle YARABBIM

AMIN INSALLAH

haveri68
19 Şubat 2023, 13:47
AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, deprem esnasında çıkan ışıklarla ilgili açıklamada bulundu. Tatar, "8-9 kilometre derinlikte yer kabuğu bir fay boyunca kırılıyor ve bu kırılma bir sürtünme düzlemi boyunca meydana geliyor. Dolayısıyla bu kadar büyük bir sürtünme etkisiyle bu fayın kırıldığı hat boyunca çok şiddetli şekilde şimşek çakmasına benzer yoğun bir ışık kütlesinin oluşması son derece olağandır" ifadelerini kullandı

evet cocuk programinda öyle anlatiliyor, cocuklar kolay anlasin diye, esasi böyle:

Depremler, yerkabuğunu oluşturan tektonik plakaların hareketleri nedeniyle meydana gelir. Bu plakaların birleşme noktalarında gerilimler ve deformasyonlar meydana gelebilir ve bu da sonunda plakaların ani hareketine ve kaymasına neden olur. Bu hareket yeryüzünde titreşimlere neden olur ve deprem olarak algılanır.. Kaynak AFAD .

Her Zaman Biliyorum Ayni seyi yaziyorum Okumadan Kaynak Göstermeden Herseyi Bilip birde Baskasiyla dalga Gcene Cahildenir Bilgi Sahibi olunmadan fikir sahibi olunmaz Bilenlere Saygi Duyun diye yazdim
<<<<< Cahillik Kötü Bir sey dir ama Zir cahil olmak aptalca bir sey dir

talo176
19 Şubat 2023, 14:21

Senin burda yazdigin ve AFAD'in aciklamasi ile bir mi?

AFAD'in aciklamsi sadece varsayimlara dayali ile yazilmistir..

Sen ise, "simsek cakiyor yer altinda, biz de buna deprem diyoruz"
yazdin..

Bu yildirimlar yer altinda ki fay hatti kirilinca, bir birbirine carpicinca enerji den dolayi olusuyor..
O an molüküller plasma olup simsek gibi gözüküyor..
Yani depremden dolayi simsekler oluyor, sende simsek den dolayi deprem oliyor yazdin!

Simdi senin yaptigin, beni ve diger arkadas(lar)i rezil etmek, cahil yerine mi koymak..?

Iyi okuyup ve anlamis olsaydin, kendini burda savunmak zorunda kalmazdin..

webci
19 Şubat 2023, 15:39
AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, deprem esnasında çıkan ışıklarla ilgili açıklamada bulundu. Tatar, "8-9 kilometre derinlikte yer kabuğu bir fay boyunca kırılıyor ve bu kırılma bir sürtünme düzlemi boyunca meydana geliyor. Dolayısıyla bu kadar büyük bir sürtünme etkisiyle bu fayın kırıldığı hat boyunca çok şiddetli şekilde şimşek çakmasına benzer yoğun bir ışık kütlesinin oluşması son derece olağandır" ifadelerini kullandı

. Kaynak AFAD .

Her Zaman Biliyorum Ayni seyi yaziyorum Okumadan Kaynak Göstermeden Herseyi Bilip birde Baskasiyla dalga Gcene Cahildenir Bilgi Sahibi olunmadan fikir sahibi olunmaz Bilenlere Saygi Duyun diye yazdim
<<<<< Cahillik Kötü Bir sey dir ama Zir cahil olmak aptalca bir sey dir

Usta sen bu konuya niye bukadar taktin..
Ben acikladim niye depremler oluyor,,bilmin deprem aciklamasi belli,,ilkokulda ögrendik,birsuru bilim adamida diyorki yeralti plattelerinin kaymasi ve birbirlerine surtunerek olusan enerjiyi bosaltmasi ve enerjinin birikimine göre artci depremlerin ufak stresleri atmasi ve buyuk streslerin 7.4 gibi 7.8 gibi buyük bir enerji bosaltmasindan dolayi..
Ama senin yazdigin gibi yeraltinda simsekler cakarak deprem olmaz..buyuk stresler yani fay kirilmalari 200 250 yilda bir olurmus,,1500 1750 ve 1999 da oldu..99 ve 2023 stresleri 1750 deki buyük streslerin yani fay kirilmasindan dolayi dogudaki stresi kuzey anadolu fayina yönellti ve bu devam ediyor,,anlayacagin depremler de insanlar gibi göc ediyor..
Tum bu olusumlari bilim böyle aciklasada depremden saklanan cok seyler var..
Insanlari ürkütmemek ve korkutmamak icin hicbirsey saklannamali,,bu keza onlarin canina mal oluyor..sana tavsiyem zilzal suresini bir oku..tesadüflere yer olmadigini anlarsin..
Suanda bolu dan itibaren istanbul ve izmir deprem tehdidi altinda..
Deniyorki bagcilar buyük ve kücük cekmece ,bunun disinda izmir ve cevresi felaketi ySayacak..atilan stresden yani kilitlemeden dolayi buyuk bir enerji bosalmis olsada kirilmayan faylarin icindeki enerjiden dolayi bu sehirlere strrs yuklenmesi dogudaki kadar buyuk olmasada yikici etkusi olacagi söyleniyor..
Nasil dusunmemiz lazim..
Söyleki
Tr nin dogusundan batisina kadar kac kilometre,,diyelimki 2000km..
Bu 2000 km icinde 50 veya 60 veya 80 km de bir ,bu serit uzerinde fay kirilmalari oluyor,,yani 2m uzunlugunda bir kalemi alin ve 20 cm ,30 cm kirin..taki bitene kadar elinizde ufak bir parca kalir ve bu parca tekrar uzarmi,uzamaz..
O halde depremide böyle dusunursek tum stress atilana kadar faydaki kirilmalar göc sebebiyle devam eder..
Ve sonucta artik 250 veya 300 yil icinde stres birikmesi olmayacagindan depremlerde sadece ufak stresslerden dolayi sadece artci olur..

talo176
19 Şubat 2023, 16:26
Dogru diyorsun, benim sadece demek istedigim, bir sey okuyorsan ve anlatmaya calisiyorsan, bunu dogru ifade edeceksin..

haveri68
19 Şubat 2023, 19:43
Senin burda yazdigin ve AFAD'in aciklamasi ile bir mi?

AFAD'in aciklamsi sadece varsayimlara dayali ile yazilmistir..

Sen ise, "simsek cakiyor yer altinda, biz de buna deprem diyoruz"
yazdin..

Bu yildirimlar yer altinda ki fay hatti kirilinca, bir birbirine carpicinca enerji den dolayi olusuyor..
O an molüküller plasma olup simsek gibi gözüküyor..
Yani depremden dolayi simsekler oluyor, sende simsek den dolayi deprem oliyor yazdin!

Simdi senin yaptigin, beni ve diger arkadas(lar)i rezil etmek, cahil yerine mi koymak..?

Iyi okuyup ve anlamis olsaydin, kendini burda savunmak zorunda kalmazdin..

Biraz Omurgali ol Bilmedigin seni asan seylere Karisma diye Yazdim Bir daha ayni hatayi Yapacagindan emin oldugum icin taktim Biraz oku biraz arastir cahillikten kurtul diye yazdim aslinda yazarken bile sana yardim ediyorum gelis diye

talo176
19 Şubat 2023, 21:54
Seni damgalamak gibi olmasin, ama bilmemek degil, ögrenmemek ayiptir..

bambumbam
20 Şubat 2023, 12:17
Arkadaşlar extra bir konu acayim demedim belki buraya paylasmam.daha uygun olabilir.

Almanyadan Depremzedelere yardima dpd de el uzatti ve kargolar 20 kg ya kadar ücretsiz yardim gönderebilirsiniz sadece aşağıdaki lagzim olan seyler. Icin gecerli

https://www.paketda.de/news-dpd-spendenpakete-tuerkei.html

DPD ermöglicht kostenlosen Versand von Spendenpaketen in die Türkei

Spendenpakete dürfen maximal 20kg wiegen, max. 100 cm lang sein, keine Flüssigkeiten enthalten und nur trockene Nahrungsmittel. Es sollen bitte nur folgende Dinge in die Pakete gepackt werden:

Winterkleidung (neu oder neuwertig)
Schlafsäcke
Decken
Schals
Windeln
Babyflaschen und Sauger für Babys
Handschuhe
Nahrungsmittel (nur trockene)
Hygieneboxen (Seife, Shampoo; keine Flüssigkeiten!)
Damenbinden377

Paketschein bu siteden doldurabilirsiniz ücretsiz
Bilgi: https://www.wir-helfen-gemeinsam.de/
Paketschein: Jetzt kostenlosen Paketschein erstellen
https://business.dpd.de/retouren/cOrder.aspx?shop=CEBD1CIT_7362942&ref1=Spende%20f%C3%BCr%20Erdbebenopfer

Birbey 3.0
20 Şubat 2023, 19:21
Maalesef Hatay'da 3. deprem.

Bu sefer 6.4.

atsiz77
20 Şubat 2023, 19:50
Can kaybı yoktur İnşâAllah .

Eyvah Tsunami uyarısı verilmiş, bu bir felaket olur

webci
20 Şubat 2023, 20:38
Sularda cekiliyor deniliyordu..
Bu hicde iyi bisey degil..
Tr nin uzerinde felaketler karabasanlar dolasiyor..
Herzaman diyoruz,,
Tövbe istigfar..
Gunahlardan uzak duralim..
Gidisat iyi degil..
Yeralti bilimcisi naci görür tsunami olmaz dedi..ve 2 saatlik bir alarmin ardindan sular normale döndü..
Bu naci görürün görüslerini cok gercekci buluyorum..
Artik bizler hayatimizi yamamaktan vazgecip enerji ve beynimizi hayatimizi kurtaracak isler icin harcayalim .
Depremden önce yapilmasi gerekenleri ve bina insaatlarimizi bilelim..
Kötülük gelmeden iyilik yapalim..
Cahillik gelmeden bilincli olalim..
Felaket gelmeden tövbekar olalim ve bizi faydasiz ve asi fikirlerle kötülestiren insanlar gelmeden uyanik ve aydin olalim..

delitürk
20 Şubat 2023, 22:42
Allah devletimizi ve milletimizi korusun. Küçükte olsa bir yardımı dokunanlardan Allah razi olsun. Devletimiz ve Milletimiz bu en zor günlerde birlikte olmayı göstermiştir. İnsaAllah kısa zamanda bu artçı depremler son bulur normal hayatımıza devam ederiz..

turkclan
20 Şubat 2023, 23:51
Türkiyede normal hayat ancak depremle birlikte normal olabilir bu bir gerçek ve bilim ınsanları senelerdir söylüyor ve uyarıyorlar fakat biz bilime pek kulak asmıyoruz

moralist
21 Şubat 2023, 09:19
Deprem sözü bizim milletin pek işine gelmiyor keyfi hep sürsün istiyor para bol olsun ne olursa olsun

webci
21 Şubat 2023, 12:09
Deprem sözü bizim milletin pek işine gelmiyor keyfi hep sürsün istiyor para bol olsun ne olursa olsun

Rahata alistimi böle..

feza
21 Şubat 2023, 17:43
Doganin kanunu ve bu tür doga afetlerini her zaman yasayacagiz.
önemli olan kendimizi yasadigimiz jeolojik bölgeye göre olusacak afetlerden korunacak sekilde hazirlanmaiz lazim.

Annem her sene yaz aylarinda Türkiye´ye gidiyordu. bu sene kisin gitdi ve maalesef K.Maras´da 7.7 e 7.6 büyüklügündeki depremi yasadi.
su an yanimizda Almanya hastanede, uyanik ve uyuyor durumda depremi halen canli yasiyor gibi halüsinasyon görüyor, nasil ve ne kadar düzelir mi bilmiyorum.
enkaz kaldirilir bölgeler yeniden dizayn edilir ama depremi yasayan insanlarinin psikolojisi maalesef zor düzelir.

Allah vefat edenlere rahmet eylesin, yaralilara acil sifalar ve herkese sabir versin.

Ergene
21 Şubat 2023, 18:08
önemli olan kendimizi yasadigimiz jeolojik bölgeye göre olusacak afetlerden korunacak sekilde hazirlanmaiz lazim.

Annem her sene yaz aylarinda Türkiye´ye gidiyordu. bu sene kisin gitdi ve maalesef K.Maras´da 7.7 e 7.6 büyüklügündeki depremi yasadi.
su an yanimizda Almanya hastanede, uyanik ve uyuyor durumda depremi halen canli yasiyor gibi halüsinasyon görüyor, nasil ve ne kadar düzelir mi bilmiyorum.
enkaz kaldirilir bölgeler yeniden dizayn edilir ama depremi yasayan insanlarinin psikolojisi maalesef zor düzelir.

Allah vefat edenlere rahmet eylesin, yaralilara acil sifalar ve herkese sabir versin.

Geçmiş olsun kardeş.
Annenize acil şifalar diliyorum.
Ama Yurdumuzun Coğrafi konumuna göre Deprem gerçeği var.
Bilim adamlarına ve Uzmanlara kulak vererek Depremle yaşamasını öğrenmemiz gerekiyor.

feza
21 Şubat 2023, 19:01
Geçmiş olsun kardeş.
Annenize acil şifalar diliyorum.
Ama Yurdumuzun Coğrafi konumuna göre Deprem gerçeği var.
Bilim adamlarına ve Uzmanlara kulak vererek Depremle yaşamasını öğrenmemiz gerekiyor.

Amin, Allah razi olsun.

deniz2000
21 Şubat 2023, 21:31

Annenize acil şifalar diliyorum kardes, Doganin kanunu evet aynen katiliyorum,

bilim insanlari 2 sene önce bu depremin olucagini söylemislerdi

kimsenin umurunda olmamisti olan insanlarimiza oldu malesef binlerce ocak söndü

bu serefsiz mütahitlerden haric, bu topraklara iskan verenlerinde ceza görmesi lazim deyilmi?????

feza
21 Şubat 2023, 21:48
@deniz2000

sagolasin kardes.
aynen öyle burada sadece mütahitler hatali degil.
diger bütün sorumlularda agir ceza almaliki digerlerine örnek olsun diyecegim ama
bizdeki torpil, eş, akraba, dost, arkadaş hatiri oldugu sürece çark hiç bir zaman düzenli dönmez.

haveri68
21 Şubat 2023, 23:30
Ne ala Allah devletimize zeval vermesin ;Devletimiz Görevini yerine Getirmis mi hayir Afad diye bir Kurum var sanki babalarinin ciftligi akraba es dost kayin birader kuzen dayi oglu emmi olu Dolusmus hepside Niteliksiz ,egitimsiz ve sadece bir partiye üye olduklari icin oraya yagmalamak icin dolusmuslar ve Ne yardim ulastirabildiler ne de bir sey yapabildiler Ama olsun bizim insanimiz bizim partiden bizim parti yaptiysa dogrudur Bunun neresi ahlak ve ilkesel bir durum etik diye kelime var sadece Türkiyede gecerli degil,ama olsun bizim partidense sorun yok sanki sizin parti gelirse iyisinimi yapacak .

Dünyada Böyle bir sey yok Eyvallah devletimizin Milletimizin Yaninda Yer Alacagiz Ama O da Görevini Düzgün yapacak Liyakat sahibi insanlari Hak ettikleri yere getirerek Bu tür seylere müsade etmeyecek.
Asrin Felakati Diye bize Depremin Büyüklügünü Yutturmaya Kalkanlara ,Bende Sunu Soruyorum SEN Ne YAPTIN Tedbir aldinmi Hayir ,Imar affi cikarip insanlari sen ölüme yollamadin mi ?
Daha insanlar Evlerinin altinda Yatarken Camilerden Sela Okutarak onlari ölüme teslim etmedin Simdi 41650 ölü var diyerek Ölü sayisinin 200.000 oldugunu söyleyenler senin kendi Partinden ve yetkili valilerin ama ben sana inanacagim öylemi .
Icim yaniyor tek kelimeyle icim yaniyor Halkin Müthis dayanismasina beni biraz olsun teselli ediyor Aslinda Halk Devleti Deprem Enkazindan cikardi Devlet halki cikaramadi .
Birde Burda Hala yalakalik yapma yarisinda olanlara ve herseyi Kadere Baglayanlara Allah Akil fikir versin,seen tedbiri al Gelen allahtandir

webci
22 Şubat 2023, 00:37
Usta devlette söyleyenleri bi gecte senin dusuncene göre deprem kaderde varmiydi yada kadermiydi..
Sadece senin görüsün önemli..
Tedbirini almayanlari bosver..

Birbey 3.0
22 Şubat 2023, 00:46
Boşverin siyaseti. X Parti, Z Parti hepsi aynı.

Sorun sırf siyasette değil, vatandaşdada.

Siyaset olsun, vatandaş olsun, hepimiz orta kötü bir huyu var. Kurumlarımız, esnaflarımız herkes fazla haşir neşir. Rüşveti alan kadar verende suçludur.

Tiğniyetimiz değişmediği sürece hiç birşey hızlı değişmez Türkiye'de. Herkes bas bas bağırır yasaya kitaba uyulsun diye, ama o yasa kendimize uygulanmaya başlanınca illegal yollara başvururuz. Vatandaş nasılsa devletde öyle olur.

deniz2000
22 Şubat 2023, 01:17
Boşverin siyaseti. X Parti, Z Parti hepsi aynı.

Sorun sırf siyasette değil, vatandaşdada.

Siyaset olsun, vatandaş olsun, hepimiz orta kötü bir huyu var. Kurumlarımız, esnaflarımız herkes fazla haşir neşir. Rüşveti alan kadar verende suçludur.

Tiğniyetimiz değişmediği sürece hiç birşey hızlı değişmez Türkiye'de. Herkes bas bas bağırır yasaya kitaba uyulsun diye, ama o yasa kendimize uygulanmaya başlanınca illegal yollara başvururuz. Vatandaş nasılsa devletde öyle olur.

devletle hükümeti karistirmayin
devlet kalıcı hükümet geçici

devlet arabadır hükumet direksiyon. direksiyona kim oturursa araba o yöne gider. devlet de hükumet olarak kim gelirse o yönde şekil alır.

webci
22 Şubat 2023, 02:39
https://youtu.be/j-qOvvCH9Q0
Deprem nedir....sevdim bu adami..

haveri68
22 Şubat 2023, 14:43
Maximillians Üniversitesi Jeoloji ve Deprem Bilimleri bölüm başkanı Prof. Anke Friedrich de konuklarım arasında idi.

Hatay, Kahramanmaraş ve Adıyaman’ı etkileyen 7.8 ve 7.5’lik depremleri incelemişti.

Kendisine sordum, “Bu deprem için asrı felaketi demek doğru olur mu?” diye.

“Depremin büyüklüğü açısından soruyorsanız hayır. Bu büyüklükte pek çok deprem oluyor. Bu deprem için asrın depremi diyemeyiz. Ama kentlerde yarattığı hasar ve ölü sayısından ötürü diyebiliriz. Fakat unutmayın ki, bu hasarın ve kayıpların nedeni depremin büyüklüğü değil, üzerine inşa edilen yapıların yetersizliği” dedi.

Aynı soruyu Türkiye Deprem Vakfı'nın eski başkanı ve halen yönetim kurulu üyesi Prof. Mustafa Erdik’e de sordum. Onun yanıtı daha da ilginçti.

“Bize benzeyen bir ülke olarak Şili’den bir örnek vereyim. Şili, eğitim düzeyi, gelir düzeyi, gelişmişlik düzeyi olarak Türkiye’ye büyük benzerlik gösteren aynı kategoriye sokabileceğimiz bir ülke. Bu ülkede 2010 yılında 9.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi ve 500 kilometrelik bir hattı etkiledi. Bizde meydana gelen depremin 25 katı güçte ve çıkardığı enerji bakımından 125 katı büyüklükte idi. Üstelik de yerleşimin yoğun olduğu sahil bölgesini etkilemişti. Bu depremde topu topu 500 kişi hayatını kaybetti. Çünkü Şili, geçmişten ders alarak inşaat kurallarını iyi belirlemiş ve daha önemlisi bu kurallara harfiyen riayet edilmesini sağlamıştı. Doğru inşaatı yaparsanız hiçbir deprem asrın felaketi olmaz” dedi.

Mustafa Erdik’in “Şili’nin geçmişten aldığı ders” dediği deprem ülkenin 1960’ta yaşadığı ve yazılı tarihin bildiği en büyük deprem olan 9.5 büyüklüğündeki depremdi.

Bu depremde 2 milyon kişi evsiz kalmış, 5 bine yakın Şilili hayatını kaybetmişti.

Sonrasında Şili, tüm yönetmeliklerini depreme göre yenilemiş, kuralları koymuş ve denetlemişti.

Bizde “asrın felaketi” deprem değil bilgisizlik, denetimsizlik, vurdumduymazlık, umursamazlık ve imar aflarıydı.

Toplamına cehalet demek mümkündü ve sadece siyasetin suçu değildi.

Toplumsal bir aymazlıktı.

Ve şimdi yine suçu birkaç müteahhide yıkarak bu hesabı da kapatmayı planlıyor ülkeyi yönetenler.

Biliyor musunuz, “deprem ülkesi” olduğu artık aşikar hale gelen Türkiye’nin Anayasası’nda tek bir yerde “deprem” kelimesi geçmiyor.

Tüm bu olanlara ve muhtemelen 200 bine yakın insan yitirmemize rağmen hiçbir siyasi parti “İmar affı yasağını Anayasa'ya koyalım” deme cesaretini gösteremiyor.

Çünkü Türkiye’de siyaset, ister iktidar olsun ister muhalefet hiç fark etmeksizin “imar rantından” finanse ediliyor.

Hal böyle olunca da haydan gelen para huya gidiyor.

Arada olan canlara oluyor

hOrOz
22 Şubat 2023, 15:08
konu hakkında yazdım yazdım sildim

bu gücün nasıl bir güç olduğnu anlarsanız o zaman depremin şiddetini ölçersiniz

ister 7.8 ölçün ister 7.6 elin oğlu şöyle böyle demiş

Bu video haricinde yazılanlar benim için hava civa

https://www.youtube.com/watch?v=V08ZJ_cj_a0&t=16s

Birbey 3.0
22 Şubat 2023, 16:04
Allah'dan babam 99 depremi öncesi yaptırdığı 2 katlı evin toprak analizini yaptırım Almanya'daki mühendise temeli hesaplatmıştı. Okadar demir atıldıki babam ameler dedi karşıda belediye başkanın ozamanki evine atmatık bu kadar demir ve temel. Babam sonra ameleye dedi depremde ne yapacaksın? Demeye kalmadı bir kaç hafta sonra 1999 dempremi oldu.

Hatda babam müteahhit ile tartışdı bile. Bazı kolanları yaparken zedelemiş işciler. Adam sıvayıp geçecekti. Babam kırdırdı ve kolonları birdaha yaptırdı. Evede Tiefgarage yaptırdı babam iki üç araba sığıyor.

Babam er veya geç vefat edecek herkes gibi, malına sahip çıkmak lazım. Bir daha bulamam.

Yeni evler şimdi yine yapılacak. 5 -10 yıl işi sıkı tutarlar sonra yine rüşvet ve ahbap çavuş ilişkileri ile yine bu sıkı denetimler laşk olur gider. 99 depremi sonrasıda güya denetimler sıkılaşmıştı. Kimseye güvenmeyeceksin.

webci
22 Şubat 2023, 17:11
Arkadaslar ben uzerime düseni yaptim..
Konu hakkinda durustce yazdim..
Isteyen mütahitlige devam edebilir..
Herjes bildigini okumaya devam..
Konu benim icin bitmistir..
Havadan zartdan zurtdan civadan devam..

haveri68
22 Şubat 2023, 20:13
Ustalar bu depremin daha büyügü silide olmus ve bunun 125 kati daha büyügü ve ölü sayisi 500 Türkiyedeki sayi resmi 42 bin gayri resmi 200 bin siz hala estek kerestek diyorsunuz Deprem Büyük ama bu güne kadar önlem almayan rüsvetci sistemin sucu yok mu hic ,bunu varsa eger vicdaniniza sorum idolojik olmayan vicdaniniza Konu Benim icinde kapanmistir .

atsiz77
22 Şubat 2023, 20:20

Arkadaşlar suçlu veya suçluları fazla uzakta aramaya gerek yok.

Her şey açık beyan ortada.

torpido
23 Şubat 2023, 00:16
Hükümete laf atanlar videoyu sonuna kadar izlesin,suclu kim imiş görsünler.
https://youtu.be/puLPEm8Tipo

Birbey 3.0
23 Şubat 2023, 00:22
Hay sizin hükümetinizede, muhalefettinize...onlar meclişte ucuza aynı masada beleşe yemek yer, siz burda tantanasını yapıyorsunuz.

Bir bıkmadınız iki tarafında avukatlığını yapmaya. Parayla avukat tutsalar sizler kadar savunamazlar.

Sanki diğeri gidince, diğeri gelince birşey değişcek. Anlayın artık. Sorun o parti bu parti değil. Soran ülkenin her konuda olduğu gibi bozuk kafa yapısında.

Yeter ya.

deniz2000
23 Şubat 2023, 00:29
Hükümete laf atanlar videoyu sonuna kadar izlesin,suclu kim imiş görsünler.
https://youtu.be/puLPEm8Tipo

sende buna bak
hepsi ayni b.k

https://www.youtube.com/watch?v=aeytLBm62eo

Ozanonur38
23 Şubat 2023, 18:28
Siyasi görüsünüz ne olursa olsun. Unutmayin Boardda siyaset yapmak yasak. Konuyu burada saptirmayalim.

webci
23 Şubat 2023, 18:44
Konu zaten deprem siyaset yapmak evet yasak ..siyaset yapacaksak siyasetci olmanin sartlari belli..
Böyle yapmamiz bilim ve tekniken cahil olup karalama kampanyasinin hüddütlügünü yapmaktir..
Hickimse depremi bir siyasetci yapti diyemez..
Ama malesef depremi de sacma sapan secim kampanyasina uydurmaya calusan siyasetciler elbette var..
Kendi aklimizi baskalarina kiralamayalim..

talo176
23 Şubat 2023, 18:55
Konu zaten deprem siyaset yapmak evet yasak ..siyaset yapacaksak siyasetci olmanin sartlari belli..
Böyle yapmamiz bilim ve tekniken cahil olup karalama kampanyasinin hüddütlügünü yapmaktir..
Hickimse depremi bir siyasetci yapti diyemez..
Ama malesef depremi de sacma sapan secim kampanyasina uydurmaya calusan siyasetciler elbette var..
Kendi aklimizi baskalarina kiralamayalim..

Yapanlar da hep ayni kisiler, hep..

Cengiz Bond
23 Şubat 2023, 19:23
Maximillians Üniversitesi Jeoloji ve Deprem Bilimleri bölüm başkanı Prof. Anke Friedrich de konuklarım arasında idi.

Hatay, Kahramanmaraş ve Adıyaman’ı etkileyen 7.8 ve 7.5’lik depremleri incelemişti.

Kendisine sordum, “Bu deprem için asrı felaketi demek doğru olur mu?” diye.

“Depremin büyüklüğü açısından soruyorsanız hayır. Bu büyüklükte pek çok deprem oluyor. Bu deprem için asrın depremi diyemeyiz. Ama kentlerde yarattığı hasar ve ölü sayısından ötürü diyebiliriz. Fakat unutmayın ki, bu hasarın ve kayıpların nedeni depremin büyüklüğü değil, üzerine inşa edilen yapıların yetersizliği” dedi.

Aynı soruyu Türkiye Deprem Vakfı'nın eski başkanı ve halen yönetim kurulu üyesi Prof. Mustafa Erdik’e de sordum. Onun yanıtı daha da ilginçti.

“Bize benzeyen bir ülke olarak Şili’den bir örnek vereyim. Şili, eğitim düzeyi, gelir düzeyi, gelişmişlik düzeyi olarak Türkiye’ye büyük benzerlik gösteren aynı kategoriye sokabileceğimiz bir ülke. Bu ülkede 2010 yılında 9.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi ve 500 kilometrelik bir hattı etkiledi. Bizde meydana gelen depremin 25 katı güçte ve çıkardığı enerji bakımından 125 katı büyüklükte idi. Üstelik de yerleşimin yoğun olduğu sahil bölgesini etkilemişti. Bu depremde topu topu 500 kişi hayatını kaybetti. Çünkü Şili, geçmişten ders alarak inşaat kurallarını iyi belirlemiş ve daha önemlisi bu kurallara harfiyen riayet edilmesini sağlamıştı. Doğru inşaatı yaparsanız hiçbir deprem asrın felaketi olmaz” dedi.

Mustafa Erdik’in “Şili’nin geçmişten aldığı ders” dediği deprem ülkenin 1960’ta yaşadığı ve yazılı tarihin bildiği en büyük deprem olan 9.5 büyüklüğündeki depremdi.

Bu depremde 2 milyon kişi evsiz kalmış, 5 bine yakın Şilili hayatını kaybetmişti.

Sonrasında Şili, tüm yönetmeliklerini depreme göre yenilemiş, kuralları koymuş ve denetlemişti.

Bizde “asrın felaketi” deprem değil bilgisizlik, denetimsizlik, vurdumduymazlık, umursamazlık ve imar aflarıydı.

Toplamına cehalet demek mümkündü ve sadece siyasetin suçu değildi.

Toplumsal bir aymazlıktı.

Ve şimdi yine suçu birkaç müteahhide yıkarak bu hesabı da kapatmayı planlıyor ülkeyi yönetenler.

Biliyor musunuz, “deprem ülkesi” olduğu artık aşikar hale gelen Türkiye’nin Anayasası’nda tek bir yerde “deprem” kelimesi geçmiyor.

Tüm bu olanlara ve muhtemelen 200 bine yakın insan yitirmemize rağmen hiçbir siyasi parti “İmar affı yasağını Anayasa'ya koyalım” deme cesaretini gösteremiyor.

Çünkü Türkiye’de siyaset, ister iktidar olsun ister muhalefet hiç fark etmeksizin “imar rantından” finanse ediliyor.

Hal böyle olunca da haydan gelen para huya gidiyor.

Arada olan canlara oluyor

bu hiyarin biraz daha okumasi gerek.

dogru, ölcüye göre daha büyük depremler oldu, ama hepsi denizde ve derinde oldu.

7.8 büyüklügünde ve karada ve sadece 10 km derinlikte deprem bu yüzyil degil, gecen yüzyilda da olmadi.

habertürk fox ile birlestimi?

webci
23 Şubat 2023, 19:32
Yapanlar da hep ayni kisiler, hep..

;)
Ben yapmiyorum..

cinnah
23 Şubat 2023, 19:48
Ustalar bu depremin daha büyügü silide olmus ve bunun 125 kati daha büyügü ve ölü sayisi 500 Türkiyedeki sayi resmi 42 bin gayri resmi 200 bin siz hala estek kerestek diyorsunuz Deprem Büyük ama bu güne kadar önlem almayan rüsvetci sistemin sucu yok mu hic ,bunu varsa eger vicdaniniza sorum idolojik olmayan vicdaniniza Konu Benim icinde kapanmistir .

Sili´nin tüm nufüsu 20 Milyon, kalkipta karsilastirdigin yere bak, Sili´de depremin oldugu alandaki nufüs sayisini, binalarin yüksekliginide yazsana. Sahra cölünde 9 siddetinde deprem olsa kac kisi hayatini kaybeder?

90´li yillarin Türkiye´si bugünün Türkiye´sinden daha iyi degil mi? Sizleri Türkiye´de üretilen herhangi bir aletle uzaya götürsek getirsek, ben öyle birsey görmedim duymadim dersiniz.

Kur-an yaziyor, Onlarin gözleri var görmezler, kulaklari var duymazlar. Bu kiyamete kadar hic degismeyecek.

deniz2000
23 Şubat 2023, 20:32
böyle konularda pusuda yatanlar yavas yavas cikmaya basladi

bazi kisilerde burda siyasetin kiralini yaparlar isine gelmeyincede siyaset yapmayin derler

Deprem anında ne okunur?
OKUNUŞU: "Bismillahi hayril Esmâi. Bismillahillezî lâ yedurru ma'a'smihi şey'ün fil ardı velâ fissemâi ve hüves Sem'îul Alîm." ANLAMI: "O Allah'ın ismiyle (akşamladım) ki, O'nun ismiyle birlikte ne yerde, ne de gökte hiç birşey zarar veremez. O ki hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir."

Birbey 3.0
23 Şubat 2023, 20:52
En çok siyaset yapanlardan benim. Ama ben bile durumda yapmayın diyorum. Hepsi aynı halt.

feza
23 Şubat 2023, 23:08
2010 Sili depremi 8.8 siddetinde kiyiya 22 km uzaklikta 23 km derinlikde ve yerlesim alanina genelde uzaklikta gerceklesdi (2010 Sili nüfusu 17 milyon).
bizdeki 7 km derinlikde 7.7(7.8) ve 7.6 ikiz deprem ve 13-15 milyon nüfuslu yerlesim yerlerinde gerceklesdi.
Japonya veya Silide depremler K.Maras depremiyle farkli ölceklerde tamamen farkli.
Bizdeki ölümlerin bir cogunun sebebi yapi disiplini diyebiliriz ama digerleriyle karsılastırarak gücsüz göstermeye kalkmak büyük bir haksızlık.

birilerinin asrin felaketi demesi veya dememesi maddi/manevi kayiplarimizi geri getiremez.

yakin ve uzak akrabalarimdan cok fazla vefat/yarali olmasinin ve diger etkilenen insanlarin üzerinden siyasilerin ve yandaslarinin acili günümüzde siyasi rant icin algi yapmalari dahada cok üzüyor.

haveri68
24 Şubat 2023, 18:13
bu hiyarin biraz daha okumasi gerek.

dogru, ölcüye göre daha büyük depremler oldu, ama hepsi denizde ve derinde oldu.

7.8 büyüklügünde ve karada ve sadece 10 km derinlikte deprem bu yüzyil degil, gecen yüzyilda da olmadi.

habertürk fox ile birlestimi?

Bu cahiller bir sey bilmiyor Ama Senin gibi zir cahiller herseyi biliyor ( Iste türkiyeninde Türklerinde sorunu Bu Hic kaynak göstermeden okumadan herseyi bilmek Allah seni yer yüzüne getrirken bu özellikl getirmis olmali .

Sili´nin tüm nufüsu 20 Milyon, kalkipta karsilastirdigin yere bak, Sili´de depremin oldugu alandaki nufüs sayisini, binalarin yüksekliginide yazsana. Sahra cölünde 9 siddetinde deprem olsa kac kisi hayatini kaybeder?

90´li yillarin Türkiye´si bugünün Türkiye´sinden daha iyi degil mi? Sizleri Türkiye´de üretilen herhangi bir aletle uzaya götürsek getirsek, ben öyle birsey görmedim duymadim dersiniz.

Kur-an yaziyor, Onlarin gözleri var görmezler, kulaklari var duymazlar. Bu kiyamete kadar hic degismeyecek.

Cahilligimi basla Bu yazdiklarini Arastirip mi yazdim Yoksa emmi oglunun arkadasimi anlatmis Siliyi Arap cölendimi sandin yoksa iyi oku karada mi denizdemi oldugununda anlarsi ha gayret

Galaxy3764
24 Şubat 2023, 19:17
https://youtu.be/BTEh1psYTMA

Bu vidioda bilgilendirici anlatılmış.

Artık bu saaten sonra suçlu aramak yerine çözüm sunmak, aramak, uygulamak lazım. O suçlu bu suçlu ile bir yere varılmaz.

atsiz77
24 Şubat 2023, 19:50
https://youtu.be/BTEh1psYTMA

Bu vidioda bilgilendirici anlatılmış.

Artık bu saaten sonra suçlu aramak yerine çözüm sunmak, aramak, uygulamak lazım. O suçlu bu suçlu ile bir yere varılmaz.

Evet maalesef öyle olan olmuş bi kere, ama nasıl çözeceğiz ?

Mesela doğru bi çözüm sunuyorsun, eğer aynı görüşten olmayınca dinlemeyi bırak hemen hakaret bilene uğruyorsun.

Çok üzücü bi durum aslında…

turkclan
24 Şubat 2023, 21:32
Çözümler basit ve dünyada bir çok örnekleri var
Almanların bir lafı var “Wir müssen das Rad nicht neu erfinden” diye
Tabi bugünden yarine çözülecek bir durum söz konusu degil ama bir başlayıp arkasında durmamız gerekiyor.
Fakat kendi düşüncelerim şuki en yakın zamanda deprem unutulacak bu hafta sonu devam edecek olan
Süper Ligle
Sonra Şampiyon kim olur olacak gündemimiz
Araya Ramazan girecek
Onla birlikte Seçim kampanyaları başlayacak
Seçim falan derken
Havalar ısınacak hepimiz yavaş yavaş Tatil Moduna geçeceğiz derken belki yilbasinda “ bu sene neler oldu” bölümünde bi kısa da olsa Maraşı Antepi Hatayı yani Depremi bi hatirlayacagiz taki bir daha Deprem olana kadar.
Umarım yanılırım İnsallah yanılırım.

Birbey 3.0
24 Şubat 2023, 22:58
Birşey dikkatimi çekti. Döviz düşüyor. Herhalde depremden dolayı çok döviz girdisi oldu bağışlar üzeri ve piyasada döviz bolluğu var. Bunu fırsat bilen Merkez Bankası enflasyona rağmen faiz indirimine gitti.

Sevindiricimi? Ekonomik olarak evet. Ama tabiki keşke deprem olmasaydı. O giden canların yanında hiç kalır.

mxm
25 Şubat 2023, 11:13
Istanbul´da yasadigim zamanlarda pencereden baktigimda daglari görürdüm. Birgün sabah kalktim gözlerime inanamadim, o daglik ormanlik yerde beyaz bir seyler vardi, meger gece yarisi halk nasil toplanip haberlestilerse ufak ufak evler dikivermisler. Yani gecekondu olayi, Belediye geldi yikti, onlar bir süre sonra yine diktiler, belediye geldi yikti, defalarca ayni oyun oynandi ve sonunda ne oldu? Evleri yikmaktan biktilar sanirim, öylece kaldi ve halk devletin arsasina resmen cöktü. Zamanla politikacilar buralara su, elektrik verdiler, yol yaptilar, seneler sonra tapu dahi verildi. Daha sonrasinda da bu gecekondu yerlere kocaman binalar dikildi, devletin ufacik arsasini calan kisilerin hepsi su an milyoner oldu, bu kesin.
Kisacasi, senin benim hakkimi bir takim uyaniklar caldilar. Iste bu sistem Türkiye´de ki depremde bu kadar insan ölmesinin sebeplerinin basinda geliyor. En basta halkin belli bir kismi hirsiz ve cikarci, onlar ne devletini sever ne de halki düsünür, en basta kendi cikarina bakar ve baktilar da.
Bence su ana kadar yapilan ve izin alan tüm gecekondular su an incelense ve bu tapularin hepsi iptal edilebilse Türkiye ancak belki öyle kökünden degisebilir, baska türlü imkansiz. Halkin arsasini calanlar hic bir dönemde ceza almadilar, aslinda ne büyük bir suc degil mi?

Devletin arsasini calmanin suc olmadigini idrak eden bir kesimden komsularimiz da vardi, Istanbul Sultanbeyliye kamyonla tas cimento tasiyip kardesleriyle gecekondu dikiyorlardi, aylarca veya senelerce bunu yaptilar ve sonunda arsaya cöktüler. Yani 70 lerde gördügüm sey 80 lerde daha güclü bir sekilde devam etti, sonrasinda degistigini sanmiyorum, bunlar bizzat sahit olduklarimdi.

cinnah
25 Şubat 2023, 16:33
Bu cahiller bir sey bilmiyor Ama Senin gibi zir cahiller herseyi biliyor ( Iste türkiyeninde Türklerinde sorunu Bu Hic kaynak göstermeden okumadan herseyi bilmek Allah seni yer yüzüne getrirken bu özellikl getirmis olmali .

Cahilligimi basla Bu yazdiklarini Arastirip mi yazdim Yoksa emmi oglunun arkadasimi anlatmis Siliyi Arap cölendimi sandin yoksa iyi oku karada mi denizdemi oldugununda anlarsi ha gayret

ne demek istedigimi anladin, ama anlamk istemiyorsun. Sen benim memleketimdeki deprem olan yerle Sili´deki depremi karsilastirdin , bende sana aradaki farki anlatmak icin Sahra ve Sili´yi karsilastirma yaptim.

Herneyse sonucta memlektime ve burada olupta yakinlarini kayip eden veya maddi manevi zarar görmüslere gecmis olsun.

Yeni veya eski binalari yapan Müteahhitler ,

birincisi hicbir yüksek egitimi olmadan yada görme ve kulaktan duyma yaparak.

ikinciside hirsizlik ve rüsvet sonucu bu sekilde harabe olmustur.

Hükümetin adi ne olursa olsun, siz ve bizler kontrol edene rüsveti veriyorsak, bundan hicbir hükümetin haberi olmaz.

Enbasta sorumlu olan; yapan ve yaptirandan kaynaklaniyor.
Saygilarimla

Birbey 3.0
26 Şubat 2023, 01:54
Arkadaşlar defalarca yazdım. Birde başka türlü anlatayım.

Son 20 yılda 8 kere imar affı çıkmış. İmar affı kapsamına giren ve yıkılan binalarda suçlu kalmadıki. İsmi üstündr affedildi. Korkarımki ateş düştüğü yeri yaktığınla kalacak.

Bunun parti ile alakası yok. Ülkemizde maalesef şu mantık var. Emir demiri keser. Bunun gibi saçma bir kural olamaz. Demir yasa demek. Emir nasıl yasayı çiğneyebilir? Ülkece kafa yapımız böyle. Başka partide gelse böyle olacak. Bir denetci bu bina yıkılacak desin, bir belediye başkanın, valinin veya hükümetteki bir milletvekilin telefonu yeterli ve denetci sesini çıkaramaz ve oturabilir raporu uydurur. Şimdi burda denetcimi suçlu?

Aradan 50 sene geçse yine aynısı.

Lafın özü hükümetlerde halkın içinden insanlardır. Halkın kafası değişmediği sürece secilenlerde aynı kafadan devam ederler. Sadece devleti yönetinler değişir, ama sistem değişmez.

hekimoglu
26 Şubat 2023, 01:59
Birşey dikkatimi çekti. Döviz düşüyor. Herhalde depremden dolayı çok döviz girdisi oldu bağışlar üzeri ve piyasada döviz bolluğu var. Bunu fırsat bilen Merkez Bankası enflasyona rağmen faiz indirimine gitti.

Sevindiricimi? Ekonomik olarak evet. Ama tabiki keşke deprem olmasaydı. O giden canların yanında hiç kalır.

keske öyle olsa ama euro nun düsüs sebebi euro/dolar kurundaki dolarin deger kazanmasindan kaynakli, bize gelen yardimlarla alakali bir durum degil.

feza
26 Şubat 2023, 03:02
burada T.C. Milli savunma bakanligi harita genel müdürlügünün (https://www.harita.gov.tr/) web sayfasinda diger sunumlarinin yaninda deprem bölgesinin güncel uzaydan cekilmis resimli haritasi (https://atlas.harita.gov.tr/#6.54/37.389/39.057)

Birbey 3.0
26 Şubat 2023, 04:20
Madalya vereceğim insanlara ceza kesiyorlar.

https://de.files.fm/u/ggavqkjpt?ak=cf905

mxm
26 Şubat 2023, 09:28
Yikilmalarin bir baska sebebi de mimarindan tutun ustasina kadar yaptiklari isi tam bilmemeleri. Youtube da bir sürü video baktim nasil yapiyorlar diye, deprem dolayisi ile Almanya´da yasayanlarin da dikkatini cekmis olmali ki burada bu isin ustasi olanlar en iyi yapildigi zannedilen binalarda dahi sürekli hatali islemler tespit ediyorlar. Yani buradaki bir usta Türkiye´nin mühendisine 5 ceker bilgi konusunda. Ikinci sirayi da bosvermislik aliyor, kimsenin umurunda degil deprem meprem, hic olmaz diye düsünülüyor.
Kisa vadeli yasamaya alistirilmisiz, her isimiz günü birlik.
Taa eskiden, köy yollarina topragin direkt üstüne asfalt atarak secimlerde oy toplayan politikacilarla basladi her sey, secim bitene kadar yol ayakta kaliyordu. Degisen hic bir sey de yok, ayni sistem hala devam ediyor, Almanya´da ki gibi bir asfalt yok, bina yok, teknik yok, egitimli iscilik yok, her sey ayni. Halk nasilsa, ülke de öyle yönetiliyor.

Imar aflarini vermeyen hükümet oldu mu hic? Sanmiyorum. Istanbul´da oturdugumuz yer dereye yakindi, icinde baliklar vardi, gecekondular sayesinde dere zamanla bok kokmaya basladi, etrafi yesil alandi imara acildi, su an orada denize degin yüzlerce bina var. Allah göstermesin sadece deprem degil büyük bir yagis olsa tepelerden gelen suyla orasi yok olur gider, suyun gücüne hic bir sey karsi koyamaz. Bütün o binalari denize sürükler. Istanbul bu acidan da asiri berbat planlamis bir sehir.

Japonya´ya bakin bir de, sadece depreme karsi degil, gelecekteki yüzyilda sel baskinlarinin asiri artis gösterecegini bildiklerinden Tokyo´nun altina icine onlarca TIR sigacak büyüklükte su kanali dösemisler cünkü sadece kendi yasamlarini degil, torunlarinin gelecegini de düsünüyorlar. Istanbul´da öylesine bir su kanalini hic bir yönetim, yapmayi hayal dahi edemez.
https://abload.de/img/sukanalitokyomidwn.jpg

Günü birlik yasamaktan vazgecmemiz, en az 30 ar senelik planlari kayitsiz sartsiz uygulamak gerekiyor.

Bilim insanlarini dinlememek de bir marifet oldu son yillarda ayrica. Coronayla basladi, depremi bilmem ne teknigiyle baslattilar diyen bir gerizekalilar grubu da cikti ortaya.
Bilimden uzaklastikca batmaya mahkumuz.
Türkiye´yi bu sene belki de tarihinin en büyük su sorunu bekliyor cünkü gecmiste bilim insanlarinin üstünde durdugu sel baskinlari ve kuraklik tehlikesi uyarilarina inanmayan sayisi az buz degildi, asla inandiramiyorsun, kendi daha iyi biliyor cünkü.
"Küresel gücler" deyip cikiyorlar isin icinden. Daha dün aksam Kauflandda Marasli birini azarladim ve tartismak istemedigimi söyledim. Adam deprem arastirmacilarinin yerlestirdigi aletlerin depremi tetikledigini iddia ediyordu. Böylesine bir gerizekaliliga karsi tartismanin zerre yarari olamaz.

atsiz77
26 Şubat 2023, 11:21
Kızılay’a güvenip yardımda bulunan arkadaşlar, Depremin 3’günü herkes çadır beklerken neden 2050 tane Çadırı Ahbap Kurumuna satar ?

hOrOz
26 Şubat 2023, 11:26
Kızılay’a güvenip yardımda bulunan arkadaşlar, Depremin 3’günü herkes çadır beklerken neden 2050 tane Çadırı Ahbap Kurumuna satar ?

https://www.dokuz8haber.net/ahbap-kizilaydan-cadir-satin-alindigini-dogruladi

Kizılay yardım kuruluşu Kızılay Çadır ve Tekstil A.Ş ticari şirket

Artık öküzün altında buzağı arama sistemine geçildi.

99 Depreminde Alman Rote Kreuz bütün nakliye paralarını istemişti

atsiz77
26 Şubat 2023, 11:31
https://www.dokuz8haber.net/ahbap-kizilaydan-cadir-satin-alindigini-dogruladi

Kizılay yardım kuruluşu Kızılay Çadır ve Tekstil A.Ş ticari şirket

Horoz usta Kızılay çadır kurumu Kızılayın kendi iş yeridir, yani alt kuruluşu… oda direk Kızılay bağlı…

Usta yanlışa yanlış diyemediğimiz süre bizden ne Köy olur ne Kasaba.

Anca Birbey 3.0 ustanın dediği gibi 2 Bayrak sallayıp Mehter çalıp Vatanseverlik oynarız.

.onur
26 Şubat 2023, 13:56
Ulum ünüverstesinin tarihi gecmis ilaclarin çope atmayin türkiyeye yardim için toplayin diye yaziyi bir arkadas burada paylasabilirmi

https://youtube.com/shorts/uBiexClJyxs?feature=share

atsiz77
26 Şubat 2023, 14:32
Ulum ünüverstesinin tarihi gecmis ilaclarin çope atmayin türkiyeye yardim için toplayin diye yaziyi bir arkadas burada paylasabilirmi

https://youtube.com/shorts/uBiexClJyxs?feature=share

Buyur usta, tepki görünce burda açıklama yapmak zorunda kaldılar.

https://www.uniklinik-ulm.de/aktuelles/detailansicht/statement-1.html

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230226/5086c4bb0e1cb5dfa11e00ef90e88fbb.jpg

haveri68
26 Şubat 2023, 19:58

kizilayin basina hayvanat bahcesi müdürü getirisen satarda soyarda ,burda nasil onu savunuruz diye vicik vicik seyler yazarlar

Ejderabi
26 Şubat 2023, 20:28
Euro Dolar secime kadar suni olarak tutuluyor. Bedelini halk vergilerle ödüyor.

TL alim gücü (enflasyon) 1 senede 100 TL simdi 20-30 TL ye düstü.
Dolar alim gücü (enflasyon) 100 dolardan 93 dolara düstü

Yani gecen sene 100 dolar bozdurup aldiginiz TL ile salca peynir makarna ayakkabi icin kac dolar bozdurmamiz gerek ?
= 300 Dolar

Yani gecen sene Dolar 14 TL ise simdi kac olmali ?

14 x 3 x 0,93 = 39 TL

Euroda normalde su an 41 Tl olmali.

Secim sonrasi görecegiz gercek defterle acilinca gercek borc ortaya cikinca.

Simdi hersey ört bas sus pus sustur idare et oyala sistemine devam.

mavi78ates
26 Şubat 2023, 21:06
https://youtube.com/shorts/p4UTAm_NHJU?feature=share

Birbey bu konuda haklı bu kafa değişmez

Birbey 3.0
27 Şubat 2023, 23:41
https://youtube.com/shorts/p4UTAm_NHJU?feature=share

Birbey bu konuda haklı bu kafa değişmez

Sağol kardeşim. O kadar insanoğlu fanatikleşmişki herkes bir taraf seçmiş, (sözde) dindar kısım bir tarafda, (sözde) Atarürk'cüler bir tarafda. Ama iki tarafında ortak yönleri: Ne onlar dindar, nede öbürler Atatürkcü. Herkes futbol takımı gibi takım tutuyor. Ama ana ortak yönleri ikisinde: Temelinde hepsi aynı kafa. X gelmiş, Y gelmiş yine bu çark böyle devam eder.

(Sözde) Atatürkcüleri savunmuyorum, ama tribünde "istifa" diye bağırmak artık suç olmaya başladı. Şunu öğrendim ben bu olaydan, önceden sporda siyaset vardı, şimdi siyaset yok sırf iktidar var.

Eski boardada demiştim, bu T. C. kimkik olayı belki hizmet açısından çok güzel ama o kadar büyük bir bilgi hazinesiki şuanda tribünde kim bağırdığı belli olacak ve stada alınmayacak.

Dikkat ediyorum yazdıklarıma kac kişi teşekkür ediyor diye. 1 veya 2 kişi ancak. Teşekkür peşinde değilim, ama bana kaç kişi ne söylemek istediğimi anladığını bana gösteriyor.

Bakın göreceksiniz, iktidara yakın olan müteahhitlerin yüzde 99,9 berat edecek.

Yüzde 99,99% yine yazdığımı anlamayacak.

Amin değip değip deprem cadırları satanlara devam alkış tutun.

Beni ne (sözde) dindarlar sever, nede (sözde) Atatürkcüler sever. Sevmesinler. Allah, eşim ve çocuklarım sevsin yeter.

torpido
28 Şubat 2023, 00:04
Sağol kardeşim. O kadar insanoğlu fanatikleşmişki herkes bir taraf seçmiş, (sözde) dindar kısım bir tarafda, (sözde) Atarürk'cüler bir tarafda. Ama iki tarafında ortak yönleri: Ne onlar dindar, nede öbürler Atatürkcü. Herkes futbol takımı gibi takım tutuyor. Ama ana ortak yönleri ikisinde: Temelinde hepsi aynı kafa. X gelmiş, Y gelmiş yine bu çark böyle devam eder.

(Sözde) Atatürkcüleri savunmuyorum, ama tribünde "istifa" diye bağırmak artık suç olmaya başladı. Şunu öğrendim ben bu olaydan, önceden sporda siyaset vardı, şimdi siyaset yok sırf iktidar var.

Eski boardada demiştim, bu T. C. kimkik olayı belki hizmet açısından çok güzel ama o kadar büyük bir bilgi hazinesiki şuanda tribünde kim bağırdığı belli olacak ve stada alınmayacak.

Dikkat ediyorum yazdıklarıma kac kişi teşekkür ediyor diye. 1 veya 2 kişi ancak. Teşekkür peşinde değilim, ama bana kaç kişi ne söylemek istediğimi anladığını bana gösteriyor.

Bakın göreceksiniz, iktidara yakın olan müteahhitlerin yüzde 99,9 berat edecek.

Yüzde 99,99% yine yazdığımı anlamayacak.

Amin değip değip deprem cadırları satanlara devam alkış tutun.

Beni ne (sözde) dindarlar sever, nede (sözde) Atatürkcüler sever. Sevmesinler. Allah, eşim ve çocuklarım sevsin yeter.
Kardeş futbolda siyaset olmamalı sen bildiğin işi yap hükümet işine karışma politika o….. işidir bugün kavga ederler yarın barışırlar.Senin benim aklım ermez politikaya, sen merak etme hepsi haketiği cezayı alacak kurtuluşları yok, 99 depreminde bu hükümet başta yoktu, o zaman mühendislere-mütahitlere ne oldu onu bi araştır, madem yargılıyorsun adaletli yargıla.
Deprem üzerinden siyaset yapanları eleştir muhalefet olacak ama adaletli olacak,sabah kalk hükümet akşam yat hükümet olmayacak,halka birşeyler vaad etki meyvesini topla öyle deyilmi?

Birbey 3.0
28 Şubat 2023, 01:08
Dediklerin dogruda, bugün deprem üzerinden siyaset yapildigini sikayet edenler zamanida kendileri hükümete gelmek icin ama aynisini yapti.

Yazdiklarim özeti su: Hepsi ayni, kim gelirse gelsin.

Ama yine beni kimse anlamamis. Futbol takimi gibi parti tutmaya devam ediliyor.

Adeletden hic bahsetme. Bir takim tarafi demokratik hakkini kullanip "istifa" diye bagirdi diye agizlarini yumma calisanlarin oldugu yerde adalet beklemek bence komik.
Zaten adaletde herzaman, sirf bu iktidar icin demiyorum, hükümetin elinde oldu. Ama son 10 yilda hükümet bunu iyice azitti. Muhalefet küfür ettimi yorgula, ama kendi adamlarin ve kendin küfür edince yargilama. Simdi gelde bu adalete güven. Halen bunu göremeyen insanlar varsa, yukarda anlattigim gibi futbol takimi gibi parti tutuyor demektir. Egerki müslümansak, ve bir parti müslümanliginin temsil ettigini iddia ediyorsa, ve bunu uygularken adeltli davranmiyorsa, dindar kisimda hesap sormali niye uygulamiyorsun, biz sana dindarsin diye güvendik. Ama sormuyor. Niye sormuyor? Soramiyor! Sorsa ekmeginden olacak.

Ben muhalefte oy verin demiyorum, sakin ters anlasilmasin, ama uyanin artik uyanin. Bir gece ansizin varabiliriz dedik, hakli veya haksiz onu tartismiyorum, ama maalesef ilahi adalet bizi onlara muhtac etti. Keskin sirke küpüne zararli misali.3

Zaten dindar isim aslinda dindarim diye gecinen bir partiye o vermemeli. Siyaset dürüst yapma sansin yok. Mecbur vaad vereceksin. Sen yapmazsan, etrafindaki insanlar alavere yapar. Onun icin siyaset ile islam zaten zit bir kavram. Ama bizim insanlar saf. Biri ona tapiyor, biride Atatürke. Ikisininde dogrusu ve yanlisi vardir. Ama insan insana niye tapar? Bir cikari varda ondan.

mxm
28 Şubat 2023, 07:37
Sağol kardeşim. O kadar insanoğlu fanatikleşmişki herkes bir taraf seçmiş,

.
Baskalarini bilmem ama ben parti falan tutmam, taa gencligimden beri sagci solcu kavgalarina hayatimi belki tehlikeye atarak karsi cikmis biriyim.
Ben iktidarda kim olursa olsun yaptigi iyi seylere olumlu yaklasirim ama yanlis oldugunu düsünüyorsam elestiririm.
Burada senin anlamak istemedigin nokta, elestiri DEVLET e degildir, Hükümetedir.
Devletini kim kötüler yahu, var mi öyle bir insan? Dogdugumuz tek bir ülke var adi da Türkiye.
Yanlis varsa ve elestirmezsen yönetenler yanlis yaptiklarini nereden anlayacaklar?
Almanya´da yasiyoruz, muhalefet hükümeti daha önce kendi yaptigi seyi yapiyor diye elestiriyor mesela. Hele ki Rusya politikasi tam bir celiski yumagi.
Bun abiz siyaset diyoruz ama halk bambaska bir elestiri yolu izliyor, kendisini bizzat ilgilendiren konulari herkes ayni sekilde elestiriyor.
Eger elestiremeyeceksek Afganistan´a da gidebiliriz, orada elestiri yapanin kellesini kesiyorlar.

Birbey 3.0
28 Şubat 2023, 11:12
Aynen dediklerine katılıyorum. Yazdıkların ile benim yazdıklarım ile arasında pek fark yok.

Afganistan yolundayız. Sözde müslümanlık.

deniz2000
28 Şubat 2023, 12:57
bizim milette öyle bir zihniyet var ki halen kilic devri geri gelecek saniyor

bizim milette öyle bir zihniyet var ki Afganistan ve iran gibi olmak istiyor
ALLAH akil fikir versin