PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Soru : Emeklilik konusunda bilgi lazim

avci62
24 Ekim 2015, 18:49
arkadaslar ben hamim icin bakurdan emeklilik icin muracat etdin aukat vasitasila iki sene oldu bizi avukat aradi dediki esiniz sskdanda emekli olur diye turkiyede bir hatda sigortali calismis gosterdik ssk kabul etmis bu gun bakurdan bize para odememiz icin bilgi geldi 31.12 2015 kadar bu parayi yatirin diye biz bu parayi yatirirsak bagkurdanmi yoksa ssk kurumundanmi emekli olur bu konuda yardim lazim biz alman vatandasiyiz ciftd vatandas deyilik

karadeniz
26 Ekim 2015, 09:58
arkadaslar ben hamim icin bakurdan emeklilik icin muracat etdin aukat vasitasila iki sene oldu bizi avukat aradi dediki esiniz sskdanda emekli olur diye turkiyede bir hatda sigortali calismis gosterdik ssk kabul etmis bu gun bakurdan bize para odememiz icin bilgi geldi 31.12 2015 kadar bu parayi yatirin diye biz bu parayi yatirirsak bagkurdanmi yoksa ssk kurumundanmi emekli olur bu konuda yardim lazim biz alman vatandasiyiz ciftd vatandas deyilik

avci62,bu gün icin emeklilikde avukatlik isiniz yok yeni yasa ile emeklilik islerinizi kendiniz yapabilirsiniz, konu hakkinda bilgi verebilirseniz,esinizin,dogum,ise baslama,cocuk dogum,Almanvatandasligina gecis tarihlerini,gün,ay,yil,olarak yazarsaniz size daha iyi yardimci olunur.

fuk_18
26 Ekim 2015, 16:23
alman vatandaslari mavi karti olanlarda türkiyeden emekli olabiliyormu, olabiliyorsa turkiyede 1 ay calismis olarak gosterdiginde ssk dan oluyor ve oducegimiz tutar dusuyor bagkur, öncelikle ogrenmek istedigim turkiyeden mavi kart ile emeklilik su günde mümkünmü

avci62
26 Ekim 2015, 19:33
bilgilerin icin tskler ben bu gun avukati aradim bu 2335 gun bagkurdan geldi 1265 gunde ssk kurumundan gelecekmis toplam 3600 gun olacak hanim ssk kurumundan emekli olacakmis avukat boyle soyledi

karadeniz
26 Ekim 2015, 23:37
alman vatandaslari mavi karti olanlarda türkiyeden emekli olabiliyormu, olabiliyorsa turkiyede 1 ay calismis olarak gosterdiginde ssk dan oluyor ve oducegimiz tutar dusuyor bagkur, öncelikle ogrenmek istedigim turkiyeden mavi kart ile emeklilik su günde mümkünmü

fuk_18,yeni kanuna göre Almanvatandasi olanlar Türkvatandasi oldugu süreleri yurtdisi borclanmasi yapabilirler,18 yasinda calismaya basladigi tarihten Almanvatandasi oldugu tarihe kadar calismis oldugu süreler emeklilik icin yeterli süre varsa sorun yok,09/1999 tarihine kadar ise baslayanlar 3600 günle 60 yasinda veya buradan calismaya basladigi tarihe göre emeklilik yasi ve prim gününe bakabilir,
http://www.sskemekli.com/ssk-erkeklerin-emeklilik-sartlari.html

hOrOz
26 Ekim 2015, 23:49
burada Ausbildung yapilan zamanlarda sayiliyor mu ?

karadeniz
27 Ekim 2015, 10:12
burada Ausbildung yapilan zamanlarda sayiliyor mu ?

hOrOz,Yurtdisi borclanmasinda,08/09/1981 tarihi öncesi bayanlar,08/09/1976 tarihi öncesi erkekler emeklilik prim ödeme tarihi ise baslama olarak kabul ediliyor,söz konusu tarihler sonrasi prim ödemelerinde 18 yasi gecerli (baz aliniyor) ausbildung,mini jop,calisma önemli degil yeterki emeklilik icin prim yatmis olmasi.

fuk_18
28 Ekim 2015, 01:27
dogustan alman vatandasi olan bir kisinin o zaman sansi yok yani ya benim icin daha erken emeklilik ama sadece merak ettigimden sordum ve türkyedeki staj egtimi bu emeklilik icin sayilmiyor o zaman dimi

hOrOz,Yurtdisi borclanmasinda,08/09/1981 tarihi öncesi bayanlar,08/09/1976 tarihi öncesi erkekler emeklilik prim ödeme tarihi ise baslama olarak kabul ediliyor,söz konusu tarihler sonrasi prim ödemelerinde 18 yasi gecerli (baz aliniyor) ausbildung,mini jop,calisma önemli degil yeterki emeklilik icin prim yatmis olmasi.

aslankral
28 Ekim 2015, 01:40
alman vatandasi olarak emekli olunuyor, ama,,,,,
Türk vatandasi olarak 18 yasindan sonra en az 10 yil (3600 gün) calismak gerekiyor (erkeklerde)