PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Almanya emeklilikten vergi kesiyor

nazigül
19 Ocak 2023, 16:57
Selam arkadaslar, yeni kayit oldum ve hemen bir sorum var.

Ailesinden almanyadan emekli olup türkiyeye yerlesen vardir belki ve yardimci olabilir.

Dayim birki sene öncesi türkiyeye kesin dönüs yapti ve emekli. Alman vergi dairesi bu sene mektup yolladi ve son 3 sene icin aldigi emeklilikten vergi istiyor.

Duydugumuza göre 10 bin yüroya kadar vergi ödenmiyormus, ama bir kurus gecerse tümünün vergisini aliyorlar.

10 bini gectigine brüt gelirinin neredeyse 10% miktarinda bir vergi kesmisler.

Aramizda 10 bini gecik emeklilik alip buna bir cözüm bulan varmi acaba? Einkommenssteuererklärung verince belki vergi azalabiliyormus.

Yazdiklari mektuplarda 2 ayda zor gidiyor türkiyeye, mektup gelince ödeme süresi dolmus oluyor ve üstünede ceza kesiyorlar hemen.

deniz2000
19 Ocak 2023, 18:06
dayinin vergi borcunu ana paradan kesipdemi bildiri vermisler, yoksa vergi borcunuz bukadar deyip ödenmesinimi istiyorlar kardes

emeklilik parasini vergilendirme coktan beri bildigim kadar vardi

nazigül
19 Ocak 2023, 18:12
Para kesmiyorlar, bildiri yolluyorlar pesindede ceza durmadan ceza yüklüyorlar belirli tarihe kadar ödenmeyince hacize gideceklerini söylüyorlar.

Evet, vergilendirme coktan var, ama almanyada yasayinca Freibetraglar olduguna belirli miktarlari gecmeyince vergi ödenmiyor. Türkiyeye yerlesince Freibetraglar olmadigina 10 bini gecer gecmez vergi kesiyorlar.

Vergi uzun s+re olmasina ragmen internette pek bir bilgi bulmak mümkün degil. Türkiyeye yerlesen yokmu hic, veya umursamiyorlarmi, veya caresini arayan yokmu?

Rookie
19 Ocak 2023, 18:24
Para kesmiyorlar, bildiri yolluyorlar pesindede ceza durmadan ceza yüklüyorlar belirli tarihe kadar ödenmeyince hacize gideceklerini söylüyorlar.

Evet, vergilendirme coktan var, ama almanyada yasayinca Freibetraglar olduguna belirli miktarlari gecmeyince vergi ödenmiyor. Türkiyeye yerlesince Freibetraglar olmadigina 10 bini gecer gecmez vergi kesiyorlar.

Vergi uzun s+re olmasina ragmen internette pek bir bilgi bulmak mümkün degil. Türkiyeye yerlesen yokmu hic, veya umursamiyorlarmi, veya caresini arayan yokmu?
Önce finanzamt ta sor ne için vergi istiyorlar, belki istemiş oldukları bir bilgi verilmediğinden dolayı götürü olarak vergi borcu çıkarmışlardır.
Ne için vergi istediklerini bilmeden bu konuda bilgi vermek zor.
Finanzamta tlf. açıp sor en doğru bilgiyi onlar verecektir.

murat39
19 Ocak 2023, 18:46
Ben olayi babamda güncel yasadim.
Lohnsteuer dolduran avukatlar a sordum. Konu cogu arkadaslari da ilgilendirecegi icin detayli yaziyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=jIZgFS2mTW8
https://www.youtube.com/watch?v=T_fB6Zt2jpQ

Babam artik Almanya ya gelmeyecegim dedi.Yol yoruyor..yas 80 baktik hersey artik burada problemli.Doktorlar bekleme terminler hastaneler...Bir de yaslilik.
Oradan bir bakici tutar..Özel hastane de evin yaninda. Pasaport günü de gelmisti.Uzatmaya gelmeyecegim dedi.
Buradan Babami abmelden yaptim.Abmelden yaparken ise hic bir Türkiye adresi istemediler.Buradan abmelden oldu Türkiye de yasiyor yaziyor.Bir kopyasini da ben aldim.

Krankenkasse ye gittim.Babam burada artik yasamiyor.Abmelden yapmak istiyorum dedigimde.Abmelden kagirdini gösterdim.
Öyle abmelden yapamazsin dediler.Türkiye de yasiyorsa dahi. Emekliliginden kesintisi yapilacak babaniz bizden saglik sigortasi talep edecek.Yurtdisinda oldugu icin ve emekli oldugundan acil boyutu degil genel kapsamli belge veriyorlarmis.
Bir tek sekilde burayi abmelden yaparsiniz dedi.Türkiye den Hastalik sigortasini ispat ederseniz.
Evet Türkiye de emeklilik hakki var ama dondurduk para almiyor, simdi yeni baslatacagim dedigimde bunu ispatla para almadigina dair dedi.
SGK dan belgeler geldi para alinmadigina dair.Emeklilik hakki baslatilacagi ayni anda hastalik sigortasi da baslayacagini.Tercüme yaptirdim.
Tamam bu sekil oldu.Para almamissiniz.buradan emeklilik sigortasini iptal ettiler.Krankenkasse ye kesilen para emeklilik ayligina eklenip 140€ kadar fark etti.Onu emeklilik ayliginin üstüne eklenip gönderildi.
Krankenkasse de Türkiye den emekli olup da para alip bildirmeyenlere burada geriye dönük büyük hesaplar cikiyor.Geriye zannedersem 5 sene geri gidiyorlar ve emeklilik ayliginin %13 gibi vergi kesiyorlar.

Aradan iki sene ses seda yok.
iki senenin sonunda babama Finanzamt Neubrandenburg dan mektup geldi.Türkiye adresini bulmuslar.Orada yazilan.(Yurtdisinda ikametlere burasi bakiyormus)
Artik ikametin Türkiye oldugu ve ikili vergi anlasmasina dayali vergi ödemesi gerektigi yaziyordu.Icerik.

Almanyadan abmelden yapildigi tarihten simdiye kadar (2 sene ortalama) hesap etmisler toplu para cikarmislar.Bunu ödeyeceksiniz diyor.
Bundan sonra da seneleri yazmis 3 ayda bir hesap Numarasi vermisler buraya her 3 ayda bir belirtilen parayi göndereceksiniz yaziyor.
Türkiye deki alinan emeklilik ayligini ne biliyorlar.Ona da deginmisler.Burasi Frei Türkiye den alinan emeklilige vergi almiyoruz notu düsülmüs.
Emeklilik maasindan kesip de göndermiyorlar.Bunu extra hesaplarina göndereceksin.

Icerilik de 10.000 € kadar senede Almanya dan giden ayliga bu uygulanmiyor.10.000 € dan 1 cent gecse bu vergilendirme devrede.
Emekli ayligi + Ve Almanya dan giden kisiye ait gelir . Betriebsrente..

Bunun üzerinden hesap etmisler 1.100 € aylik emeklilikde senelik 860 € vergi cikarmislar.

Bu mektubla Lohnsteuer dolduran avukata gittim.Arastirmam gerekir dedi.Türk Lohnsteuer dolduranlara giitim evet yeni Türkiye de yasiyanlari inceleyip bu mektuplar vergiler gönderiliyor dedi.Elime birkac kisi geldi olayi arastirdim telefonlastik Finanzamt Neubrandenburg la gibi Sonuc kacamazsin mecbur ödeyeceksiniz dedi.

Babam 80 yasinda Überweisung ve tarihleri kafasinda tutamaz.
Finanzamt Neubrandenburg a mektup yazildi.Ödenilecek paranin benim hesabimdan cekilmesi icin Einzugsermächtigung verdim.
Toptan istedikleri parayi ben gönderdim.Bu sekil düzenli hesap ettiklerini hesabimdan cekiyorlar.

Lohnsteuer cinin dedigi eger ki Allah gecinden versin vefat olayi olursa bu Einzugsermächtigung u hemen mektup yaz iptal et.Yoksa devam cekerler sen de geri almaya ugrasirsin dedi.
Vefat olayinda geriye kalan es %65 aldigi icin 10.000€ altinda kalir ödeme cikmaz büyük ihtimal dedi.

Konu bu sekil. Calisirken zaten vergiler kesiliyor.Aylik la. Tekrar dan vergilestirmek.Dogru degil ama ne yazik ki kasalar bosaldikca kimden ne kopaririz hesabi yapiliyor.

Bütün bilgiler ellerinde.Almanya da Türkiye hakkinda adres ne vermemistik.Biz hicbir sey yapmadik.Finanzamt Türkiye den elleriyle koymus gibi babamin yasadigi evi bulup mektubu tahütlü olarak göndermis.

Yapilacak su an birsey yok.Bir sekil bu parayi Finanzamt alacak.(Senelik toptan ödeyim desen vefat olayinda yatan kople sene ödenen para Fianzamt in kasasinda gider.)

Birbey 3.0
19 Ocak 2023, 19:02
RTE 2011 yılında çifte vergilendirmeye imza attı. 10000 Euroya kadar vergi alınmadığı için Türkiye'deki emeklilik aylığından vergisini Almanya'da vermeye mecburuz. Lohnsteueri doldururken yazmaya mecburuz. Geçmişte borçlanma parasını vergiden düşüp düşürmediğimiz fark etmiyor.

Grundfreibetrag var. Ancak bu Grundfreibetrag hesaplanırken Almanya'daki ve Türkiye'deki aylık birleştirilip hesaplanıyor. Grundfreibetrag geçtiği an vergilendirilir.

Kurtuluşu yok.

https://tr.euronews.com/2019/07/31/almanya-dan-emekli-olanlarin-geriye-donuk-borc-cikmazi

https://m.youtube.com/watch?v=T_fB6Zt2jpQ

esmerkral
19 Ocak 2023, 19:22
nasil birsey adam kesin dönüs yapmis türkiyeye finanzamttan mektup gidiyor üstelikte ceza adam burda yasamiyorki einkommensteuer yapsin yokya ben umudu kestim biz gurbetciler her zaman sahipsisiz bizim anca tabutumuz gider burdan bitti cözümmü bilmiyorum aklima bisey geldi alman vatandasligina gecmek istedigin kadar türkiyede kal 10 senede bir gel selam ver git oturma meseleside sorun olmaz en azindan burada freibetrag var ama yurt disinda yasadigin icin gecerli olurmu ? cözüm olarak bu geliyor aklima yanlismi dogrumu onuda bilmiyorum

Birbey 3.0
19 Ocak 2023, 19:27
Adama Türkiye'ye döndü diye gelmiyorki. Zamanında Lohnsteuerini doldurmamış şimdi ortaya çıkınca tabiki mektubu Türkiye'ye yollayacaklar, başka nereye yollasınlar. Almanya'da yaşadığı süre için geliyor, döndü diye değil.

Almanya'da oturan herkes Lohnsteuer doldurmaya mecbur. Emekli olsa bile. Bu kadar basit.

Aynı araba kemeri gibi. Takmaya mecbursun. Takmaz ve polise yakalanırsan, başkalarını niye yakalamıyorsun diyemezsin.

Eğer adamın burada kira geliri yoksa ne gelecekki vergi. 3-4 sene için toplam 300-500 Euro. Ödeyecek konuyu kapatacak.

Alman vatandaşı Türk vatandaşı fark etmiyor. İki ülke vatandaşı içinde geçerli.

Cezadan itiraz ederse yırtar. Finanzamt mektubun zamanında (yurtdisi icin 1 ay icinde) vardığı ispatlamaya mecbur. Tahhüütlü yollamadıkları için ispat edemiyorlar ve cezayı kaldırırlar.

Eski boarda bu konuları çok anlatdım.

nazigül
19 Ocak 2023, 19:53
Adama Türkiye'ye döndü diye gelmiyorki. Zamanında Lohnsteuerini doldurmamış şimdi ortaya çıkınca tabiki mektubu Türkiye'ye yollayacaklar, başka nereye yollasınlar. Almanya'da yaşadığı süre için geliyor, döndü diye değil.

Almanya'da oturan herkes Lohnsteuer doldurmaya mecbur. Emekli olsa bile. Bu kadar basit.

Aynı araba kemeri gibi. Takmaya mecbursun. Takmaz ve polise yakalanırsan, başkalarını niye yakalamıyorsun diyemezsin.

Eğer adamın burada kira geliri yoksa ne gelecekki vergi. 3-4 sene için toplam 300-500 Euro. Ödeyecek konuyu kapatacak.

Alman vatandaşı Türk vatandaşı fark etmiyor. İki ülke vatandaşı içinde geçerli.

Cezadan itiraz ederse yırtar. Finanzamt mektubun zamanında (yurtdisi icin 1 ay icinde) vardığı ispatlamaya mecbur. Tahhüütlü yollamadıkları için ispat edemiyorlar ve cezayı kaldırırlar.

Eski boarda bu konuları çok anlatdım.

Lütfen yanlis bilgi vermeyelim, internette en büyük Problem konuyu bilip bilmeden yanlis cevaplar veriliyor.

Benim anlattigim olayin türkiye emekliligi ile veya gelir ile hicbir alakasi yok.

türkiyede hicbir geliri yok dayimin, tek gelir almanya emekliligi, ve bu emeklilik 10 bin yüroyu gecince almanya bu emekliligin vergisini kesiyor (türkiyede yasiyor iseniz)

Almanyada Emeklilerin Grundfreibetragin altinda kalinca Einkommenssteuererklärung yapmasina gerek yok. Rente gelirleri zaten Finanzamta bildiriyor ve onlar Freibetragin altindami degilmi biliyorlar.

Türkiyeye yerlesince mesele degisiyor, 10 bin yüroyu gecince brüt gelirin tümünden 10% civari vergi kesiyorlar, yani 11000 brüt alandan 1100 senelik vergi kesiyorlar, dakkatinize 1100 brüt ancak 900 civari net yapiyor. 15000 alandan 1500 vsvsvsv.

Dayima gelen vergi bildirimi zamaninda almanyada birikmis borclarla filan alakasi yok, daha önce dedigim gibi almanyada yasadigi zaman Freibetragin altinda kaldigina vergi alinmiyordu. Vergileri türkiyeye yerlestikleri yildan sonra istiyorlar.

murat39
19 Ocak 2023, 19:56
Birbey im su konuyu netlestireyim.

Babamin Almanya da zamaninda Lohnsteuer doldurmadi gibi olayi yoktu.Geriye dönük de hicbir yere evrak ..ödeme borcu yoktu.
Almanya da ki ikamet de evliler 16.000€ kadar steuer frei.Zaten alinan emeklilik de Steuer frei boyutunda oldugu icin.Almanya daki ikamet de problem yoktu.
Birkac defa Lohnsteuer yapildi ve sonuc 0 cikinca Lohnsteuer ci mektup yazdi. Lohnsteuer olayi kalkmisti.Aylik ve Freibetrag Almanya da düsük kaldigi icin.
Ne zaman Almanya dan ikamet kapatildi.Bu basladi.

Birbey 3.0
19 Ocak 2023, 20:01
Lütfen yanlis bilgi vermeyelim, internette en büyük Problem konuyu bilip bilmeden yanlis cevaplar veriliyor.

Benim anlattigim olayin türkiye emekliligi ile veya gelir ile hicbir alakasi yok.

türkiyede hicbir geliri yok dayimin, tek gelir almanya emekliligi, ve bu emeklilik 10 bin yüroyu gecince almanya bu emekliligin vergisini kesiyor (türkiyede yasiyor iseniz)

Almanyada Emeklilerin Grundfreibetragin altinda kalinca Einkommenssteuererklärung yapmasina gerek yok. Rente gelirleri zaten Finanzamta bildiriyor ve onlar Freibetragin altindami degilmi biliyorlar.

Türkiyeye yerlesince mesele degisiyor, 10 bin yüroyu gecince brüt gelirin tümünden 10% civari vergi kesiyorlar, yani 11000 brüt alandan 1100 senelik vergi kesiyorlar, dakkatinize 1100 brüt ancak 900 civari net yapiyor. 15000 alandan 1500 vsvsvsv.

Dayima gelen vergi bildirimi zamaninda almanyada birikmis borclarla filan alakasi yok, daha önce dedigim gibi almanyada yasadigi zaman Freibetragin altinda kaldigina vergi alinmiyordu. Vergileri türkiyeye yerlestikleri yildan sonra istiyorlar.

Ben Türkiye'dede emekli ayligi var anladim. Bu durumda haklisin.

Dedigin gibi Grundfreibetrag kalkiyor ve Finanzamt ilk Euro'dan itibaren vergi aliyor.

Birbey im su konuyu netlestireyim.

Babamin Almanya da zamaninda Lohnsteuer doldurmadi gibi olayi yoktu.Geriye dönük de hicbir yere evrak ..ödeme borcu yoktu.
Almanya da ki ikamet de evliler 16.000€ kadar steuer frei.Zaten alinan emeklilik de Steuer frei boyutunda oldugu icin.Almanya daki ikamet de problem yoktu.
Birkac defa Lohnsteuer yapildi ve sonuc 0 cikinca Lohnsteuer ci mektup yazdi. Lohnsteuer olayi kalkmisti.Aylik ve Freibetrag Almanya da düsük kaldigi icin.
Ne zaman Almanya dan ikamet kapatildi.Bu basladi.

Aynen. Ilk Euro'dan vergiyi almaya basliyor.

Birbey 3.0
19 Ocak 2023, 20:09
Arkadaslar konuyu biraz arastirdim.

Almanya'da ikameti kapatirsa -> Beschränkt steuerpflichtig oluyor -> Buda ilk Euro'dan itibaren vergi ödemek demek. -> Kurtulus "Auf Antrag unbeschränkt steuerpflichtig" yapmak.

Murat abi bunu sana söylemedilermi? Ama bu sirf Avrupa Birligi ülkeleri icin mi gecerli bilmiyorum daha. Eger öyleyse yeni cifte vatandaslik yasasi ile Alman vatandasligina gecmek avantaj olabilir. 67 yasindan sonra dil testi istemiyorlar.

Istersen burayi oku.

https://www.biallo.de/recht-steuern/news/rente-im-ausland-vorsicht-steuerfalle!/

murat39
19 Ocak 2023, 20:19
Babamin elinde süresiz giris cikis belgesi vardi.Einwohneramt dan özel izin.
Bu sekilde de problem olmayacakti.Buradan da abmelden yapmayacaktim.
Pasaport ve oturum karti nin da günü bitiyor du.Babamin gelip uzatmamasi ndan dolayi.Abmelden.

Iki tarafta da oturuyorum olayi bundan olmadi.

Birbey 3.0
19 Ocak 2023, 20:24
Abmelden yapmasan bile bence yinede ayni sonuc olurdu. 3 aydan fazla burda kalmadigin zaman o Anmeldung gecersiz oluyor.

Ama misal baban Alman vatandasi olsa ve Türkiye'den emekli ayligi yoksa baya yirtiyor. Cünkü ozaman Antrag auf unbeschränkte Steuerpflicht verebiliyorsun. Bu seferde Grundfreibetrag geri geliyor.

murat39
19 Ocak 2023, 20:31
Ne yaparasan yap öyle bir hesap kumpasi yapmislar ki her taraftan baglisin.
Mesela babm 80% schwerbehindert.Freibetrag iptal. Nicin Almanya yi terk ettin.Almanya da yasarsan gecerli.

Finanzamt in istedigi parayi yatiriyorsun cikar yok.

deniz2000
19 Ocak 2023, 20:32
türkiyeye temelli dönen emekliler bu durumda, bizim gibi hersene Lohnsteuer doldurmalarimi gerekiyor 10000€ gecerse?

Birbey 3.0
19 Ocak 2023, 20:33
Nazigül kisacasi arastirmalarima göre sonuc su.

Grundfreibetrag (vergiden muaf kismi) sadece yilin en az 183 günü olmanyada bedenen yasarsa dayin gecerli. Buna gewöhnlicher Aufenthalt in Deutschland deniliyor. Bu durumda Finanzamt'da "unbegrenzt steuerpflichtig olarak geciyor)

Senin ama en az 183 gününü Almanya'da yasamiyorsa dayin, bu sefer Grundfreibetrag hakki kalkiyor. Buna beschränkt steuerpflichtig deniliyor. AB üyesi vatandaslar ama budurumda "Antrag auf unbeschränkte Steuerpflicht" verebiliyor ve tekrar Grundfreibetraga ulasiyor. Arastirmalarima göre bu sadece AB vatandaslari icin gecerli. Yani dayin Alman vatandasligina gecmesi lazim. Ama Almanya fazla kira geliri olmayacak. Türkiye'den emekli ayligi varsada Almanyadaki kira geliri arti Türk emeklilik ayligi 10000 Euroyu toplamda gecmeyecek. Yoksa ozaman bu Antrag auf unbeschränkte Steuerpflichtde olmuyor.

Bir cok dönmek isteyen yaslilarimiz icin bu cifte vatandaslik yasasi anlasilan ilac gibi gelecek.

murat39
19 Ocak 2023, 20:35
10.000€ senelik gelir i gecerse.

Emeklilik Neu Brandenburg 10.000 € senelik gectiginde.
Almanya da Kira geliri + veya diger gelirler...olanlar ise bagli bulundugu eyaletin Finanzamt inda

iki Fianazamt la hesap yapacak.

Türkiye de de olsan Finanzamt seni buluyor.

Birbey 3.0
19 Ocak 2023, 20:50
Murat abi ve Nazigül.

Türk vatandasi icinde oluyor. Resmi kaynak buldum.

3. Antrag auf unbeschränkte Steuerpflicht nach § 1 Absatz 3 EStG
21 Eine natürliche Person, die weder über einen Wohnsitz noch über einen gewöhnlichen
Aufenthalt im Inland verfügt, wird auf Antrag mit ihren inländischen Einkünften als
unbeschränkt steuerpflichtig behandelt, wenn ihre Einkünfte im Kalenderjahr mindestens zu
90 % der deutschen Einkommensteuer unterliegen oder die nicht der deutschen
Einkommensteuer unterliegenden Einkünfte den Grundfreibetrag nicht übersteigen. Da die
Türkei der Ländergruppe 3 zuzuordnen ist (vgl. zuletzt BMF-Schreiben vom 18. November
2013, BStBl I S. 1462), ist der Grundfreibetrag nach § 1 Absatz 3 Satz 2 EStG zu kürzen
(Berücksichtigung mit ½). Alterseinkünfte einschließlich der Ruhegehälter, die nach
Artikel 18 Absatz 2 DBA der Höhe nach nur beschränkt besteuert werden dürfen, gelten für
die Berechnung der Einkunftsgrenzen nach § 1 Absatz 3 Satz 2 EStG als nicht der deutschen
Einkommensteuer unterliegend (§ 1 Absatz 3 Satz 3 EStG; siehe Beispiel in Rz. 26)

https://www.bundesfinanzministerium.de/Content/DE/Standardartikel/Themen/Steuern/Internationales_Steuerrecht/Staatenbezogene_Informationen/Laender_A_Z/Tuerkei/2014-12-11-Tuerkei-Abkommen-DBA-Rentenbesteuerung-Alterseinkuenfte.pdf?__blob=publicationFile&v=3

Vergiden tam kurtalamiyorsun, ama büyük bir kismi kurtuluyor.

nazigül
19 Ocak 2023, 21:53
Evet, en kapsamli cevabi murat39 arkadas vermis. Hikaye neredeyse bizimkiyle 1:1 ayni. Sade dayimin türkiyeden hicbir geliri sigortasi yok. Alman Krankenkasse söyledigin gibi her ay 140 civari kesiyor.
Bunu nasil sildirebildiniz? Bildigime göre türkiyede 10-20 Euro civari sgk saglik sigortasi yapiliyor. Eger almanyada 140 Euro kesilecegine türkiyede sigortayi ödeyip almanyadakini sildirse olurmu acaba?
Hem parayi türkiye kazanmis olur, hemde bir farki olmaz cünkü alman Krankenkasse sade sgk ne ödüyorsa ayni tedavileri kabul ediyor.

@Birbey3.0, evet antrag auf unbeschränkte Steuerpflicht sade EU vatandaslari degil herkes yapabilir. Tek fark EU vatandasi olmayanlar veya EU ülkelerinin disinda yasayanlar Ehegattensplittingden kullanamiyor, buda demektirki yine sade Freibetragin yarisini elde edeceksin kabul edilirse.

Ama almanlar cok kurnaz olduguna unbeschränkte Steuerpflichti kabul etmek icin cok zor sartlar kosuyor, verdigin alintidada yazdigi gibi kazandigin paranin 90% i alman vergisine tabi olmasi gerekiyor veya alman vergisine tabi tutulmayan kazanclarin türkiyeye göre kesintilenen Freibetragi gecmiyecek.

Tamam diyorsun türkiyeden veya hicbiryerden gelirim yok, nasil Freibetragi gecebilir?

Almanlarin kurnazligi burada basliyor, alman emekliliginin ilk 10000 Eurosunun vergilendirme hakkini türkiyeye tanidiklari icin bunu alman vergisine tabi olmayan kazanc olaral sayiyorlar ve 10000 Euro Freibetragin cok üstünde olduguna unbescgränkt Steuerpflichtig olamiyorsun.

Benim bildiklerim bu, internette bu konu hakkinda neredeyse hicbiryerde kesin bir bilgi yok, yukarida verilen youtube avukati bile olayi pek dogru anlarmiyor. Zaten kendiside ben türk hukuku avukatiyim diyor bu konulari alman avukatlara veya Steuerberaterlere danisin diyor.

Murat39 kendi yasadiklari bilgilerini yazmis, pek umut vermesede tesekkür ederim. Belki baska katilanlar ve bilgileri olanlarda vardir, özellikle "Antrag auf unbeschränke Steuerpflich" yapip kabul edilen kisiler varmi acaba? Veya herhangi baska bir imkan ile bu vergileri birazda olsa düsürebilen?

Bence almanlar cok kurnaz davranip bu vergi anlasmasini türk yetkililere bakin 10000 Euronun vergisini almak sizin hakkiniz, biz sade fazlasindan aliriz diye aldatmislar. Sözde 10000 Euronun üstündekinin vergisini aliyorlar ama hesaplari elimde, oradan ekleyip buradan ekleyip net eline gecen degil brüt emekliligin neredeyse 10% ini kesiyorlar.
Bu 10000 Euro nun türkiyede vergilendirilmesinden hicbir fayda yok, hatta zarar var. Diger ülkelerin böyle bir anlasmasi yok, hepsi rahat rahat Antrag auf unbeschränkte Steuerpflicht verip kurtuluyorlar. Türkiye bu anlasmayla emeklilere fayda yapacagina zarar vermis. 10000 Euro brüt eder 8000 Euro filan net, okadar düsük emekliligi ancak 15-20 sene calisanlar alir

murat39
19 Ocak 2023, 22:06
Nazigül bu vergi konusunda ödemekden baska alternatif yok.
Öbür türlüsü 6 ay Almanya da yasayacaksin diyor.O da olmayacagina göre.

Sigorta konusu.
Türkiyeden bir Sigorta yaptirirsin.Onu Tercüme yaptirip.Krankenkasseye gider durumu bildirince bu sekil iptal ettirebilirsin.(Vollmacht dayin icin elinde olsun)
140 € Emeklilik üzerine eklerler ama bu da emeklilik ayligini senede 1.680 € yükseltir Finanzamt yine bu miktara elini acacak.
Acembiri arkadasimiz Türkiyeden özel sigorta yapip, Buradaki krankenkasseyi kapattigini yazmisti hatirladigim.Özel mesaj yaziver ve sor.Nasil yaptigini.
https://www.ozbeceriksizler.com/search.php?searchid=1637871

Finanzamt la ugrasamazsin.Devlet. Ben 2 sene ugrastim.Babam yanimda kaliyordu.
Babandan kira alacaksin olayi.Babam kira almiyorum diyorum.Kabul etmiyorlar.Alacaksin diyorlar.En son 65 % piyasa degerinden hesap edip aldilar.

haveri68
19 Ocak 2023, 22:14
Arkadaslar ben cifte vatandasim ve emekliyim bana simdiye kadar hic bir yerden mektup gelmedi steur da doldurmuyorum finanzamt tanda doldur diye bir mektup gelmedi
ama gecenlerde alman komsuma mektup gelmis steur doldurmadigindan dolayi 30 € ceza yolllamislar anlatti ama önemsememistim demekki dogruymus

murat39
19 Ocak 2023, 22:22
Kendini Almanya dan abmelden yapan direk bilgiler gidiyor.

Almanya dan abmelden yapmayip uzun süre Türkiye de yasayanlari hizli bilgi sahibi degiller.Ondan bir sey olmuyor.Almanya da yasiyor gibi görünüyor.
Bundan önce ki seneler Fiananzamt dan hesap 0 cikinca, dilekce veriliyor veya Finanzamt üzerine durmuyor.Alacakli olduklarinin pesiini birakmaz.

haveri68
19 Ocak 2023, 22:23
Alman Devleti cok uyanik önce 300 € Enerji yardimi verdi Emeklilerin bilgilerini güncellediler simdi vediginin 100 mislisini vergiyle aliyorlar ,Helal olsun bu devlet hic batarmi

murat39
19 Ocak 2023, 22:32
Herseye bir vergi bulurlar.

https://www.bayerischerbauernverband.de/themen/landwirtschaft-umwelt/co2-steuer-fuer-kuehe-25603

Ineklerden dogayi kirletme gaz birakma vergisi. CO2 Steuer. Alalim önergesi.

nazigül
19 Ocak 2023, 22:56
Nazigül bu vergi konusunda ödemekden baska alternatif yok.
Öbür türlüsü 6 ay Almanya da yasayacaksin diyor.O da olmayacagina göre.

Sigorta konusu.
Türkiyeden bir Sigorta yaptirirsin.Onu Tercüme yaptirip.Krankenkasseye gider durumu bildirince bu sekil iptal ettirebilirsin.(Vollmacht dayin icin elinde olsun)
140 € Emeklilik üzerine eklerler ama bu da emeklilik ayligini senede 1.680 € yükseltir Finanzamt yine bu miktara elini acacak.
Acembiri arkadasimiz Türkiyeden özel sigorta yapip, Buradaki krankenkasseyi kapattigini yazmisti hatirladigim.Özel mesaj yaziver ve sor.Nasil yaptigini.
https://www.ozbeceriksizler.com/search.php?searchid=1637871

Finanzamt la ugrasamazsin.Devlet. Ben 2 sene ugrastim.Babam yanimda kaliyordu.
Babandan kira alacaksin olayi.Babam kira almiyorum diyorum.Kabul etmiyorlar.Alacaksin diyorlar.En son 65 % piyasa degerinden hesap edip aldilar.

Bunu düsünmemistim, dogru tek bildikleri vergi kesmek, onunda 10% ini keserler. Türkiyede sigorta nekadar tutar ögrenmek lazim, herhalde yinede ucuza cikar.

12x140= 1680 bundan 10% vergi desek ca 1500 € kalir. buda senelik vergiyi ödeyebilir.

Krankenkasseyi iptal etme imkanini birki sene önce bilseydik iyi olacakmis. Bakalim dedigin gibi yaslilara daha kac yil nasip olur, ugrasmaya degermi bilemeyiz.

Daha önceki yorumunda Lastschrift cekmeleri icin Kontonu verdigini söylemistin. Dayimda ayni problemi yasiyor, türkiyeden bu paralari almanyaya havale etmek icin yüksek ücret aliyorlar.

o nedenle bu konuyla ilgili yaziyi bulmustum https://nrwgundem.de/manset/turkiyedeki-almanyali-emeklilerin-dikkatine/

"Vergi ödemesini talimat ile Alman Emekli kasasından aylık taksitlerle kesilmesi için ilgililerin kendilerine bildirim yapılan

Finanzamt Neubrandenburg (RiA)

Postfach 110140

D-17041 Neubrandenburg ALMANYA

[email protected]

adresine pdf veya posta yoluyla isim, adres ve vergi numaralarını da yazarak

“ Ich beantrage den Steuerabzung nach & 50a EStG ab dem Jahr 2021” ibaresi ile imzalı talimat vermeleri mümkündür.

Olurmu olmazmi bilmiyorum, bu konu hakkinda senin düsüncelerin nedir?

murat39
19 Ocak 2023, 23:18
Olabilir.
Ama Allah gecinden versin vefat olayinda hemen buralara bu talimati geri iptal etmek gerekir.Zor olabilir.Geri kalan varsa islemlerin varislere gecmesi 6 aya kadar para devam eski sekil kesilebilir.
Geri talep zor olabilir.

Aran iyise dayinla sen öde takip et yukarda yazdigim gibi senin kontondan ödensin.Sen Dayindan al.(Türkiye de hesabin varsa senelik ödenecek parayi hesabina yatirsin sen ilgilen.)
Yok Problem olur ugrasmayim dersen yukardaki gibi yap, ayligindan kessinler.

Hastalik sigortasi Allianz
https://www.tamamlayicisaglik.com/sigorta-sirketleri/allianz-tamamlayici-saglik-sigortasi.
??? sayili Dr. muayene ?? 500 € buluyor. Bir de Finanzamt a vereceksin. 64 yas la sinirli.
Almanya da Pflege versicherung var.Almanya Krankenkasse emeklilere degisik belge veriyor.Her masrafi karsilayan.

hekimoglu
19 Ocak 2023, 23:49
arkadaslar konuya gerekli cevaplari vermisler. senenin 185 gününden fazlasini almanya disinda geciren emeklilerle almanyada yasamaya devam eden emeklilerin durumu malesef vergilendirme konusunda ayni degil. 10 bin € ya kadar olani cifte vergilendirmeden korunakli muaf, üstü vergi kapsaminda, yapilacak bir sey yok, alman devleti benim verdigim parayi baska ülkede yersen bana bundan pay vereceksin diyor olay bu.

Birbey 3.0
20 Ocak 2023, 00:22
Türkiye'den hastalik sigortasi yaptirmak olacagini sanmiyorum. SGK büyük ihtimal diye, Alman-Türk Sosyal Güvenlik anlasmasinin 14 maddesinin 1. fikrasina göre Almanya'dan sigorta hakkin var, sana niye cüzi rakama hastalik sigortasi sunayim diye. Denemek lazim, ama pek ümidim yok. Nazigül, dayinin 1 gün dahi calismisligi yokmu Türkiye'de. Birgün olsa Krankenkasse olayi cözülüyor.

Vergi olayina gelince:
Ben sucu Almanlarda aramam. Onlarda kendi ülkesi icin en iyisini koparmaya calisiyor.

Suc bizimkinlerde. Otomatik bilgi anlasmasina ve 2011'deki cifte vergilendirme anlamasina kimin imza attigi ortada. Önümüzde secim var. Herkes düsünsün kizgin olup olmadigina. Ama pek sanmiyorum birsey degisecegine. Iki mehter, iki bayrak, bir kac otoyol ve köprü resmi bizim cogu gurbetciler hemen oyunu verir. Türkiye'dekinler para dagitirken bizden topluyorlar. Inek gibi sagiyorlar, cünkü gurbetcilerin yumusak karnini yerini cok iyi biliyorlar. Biz gurbetcilerin götünde donu alsa devlet, kimse hesap sormuyor. Türkiye'deki adama verme secim öncesi para bak nasil dönüyorlar öbür tarafa.

Kisacasi elimizde gurbetci olarak sirf bir hesap sorma imkani var oda oyumuz. Herkes iyi düsünsün kime verecegine. Ben kizginim. Allah var güzel isler yaptilar, ama gurbetcileri cok incittiler. Ucak biletinden tutun THY yukarda yazdiklarim, cep telefonu actirma vergisine kadar.

esmerkral
20 Ocak 2023, 04:09
Unbeschränkt steuerpflichtig den bahsedilmis ne demek bu ne anlama geliyor birisi aciklama getirebilirmi ?

nazigül
20 Ocak 2023, 10:37
Öyle kolay SGK hastalik sigortasi verecegini bende sanmiyorum, ama sormadan arastirmadan bilemeyiz. Türkiyede bir gün bile calismadigina herhalde olmaz.

Suc zaten almanlarda degil önceki yorumumda yazmistim, almanlar kurnazca davranmis. Türk yetkililer bu meseleyi alman vergi sistemini bilmediklerine nereye varacagini anlamadilarmi, yoksa kimin
faydasina kabul ettiklerini bilemiyorum. Sözde istatistiklere göre 90% almanyadan emekliler bu anlasma nedeniyle vergiden muaf kaliyormus. Ben pek inanamiyorum, bu demek oluyorki
emeklilerin 90% 10000 Euro brüt alamiyor.

Diger ülkelerin anlasmalariyla unbeschränkte Steuerpflichte gecmek daha kolay, demekki türkiye anlasmasinda tüm olanaklar düsünülmemis.

Bu 10000 Euroya anlasacaklarina tüm vergiyi biz alacagiz deselerdi ve düsük bir % ile vergilendirselerdi Türkiyenin geliri artardi ve emeklilerde daha az vergi öderdi.

Evet senelerden beri yurt disinda olanlari sagdilar, akrabalar olsun frkli holdingler olsun, heryere tuzak kurdular.

Otomatik bilgi anlasimida bir baska büyük dert, yakinda cok büyük problemler ortaya cikacaktir ve zor kazanilip biriktirilen varliklara almanya yine hazir cökecektir.

nazigül
20 Ocak 2023, 10:43
arkadaslar konuya gerekli cevaplari vermisler. senenin 185 gününden fazlasini almanya disinda geciren emeklilerle almanyada yasamaya devam eden emeklilerin durumu malesef vergilendirme konusunda ayni degil. 10 bin € ya kadar olani cifte vergilendirmeden korunakli muaf, üstü vergi kapsaminda, yapilacak bir sey yok, alman devleti benim verdigim parayi baska ülkede yersen bana bundan pay vereceksin diyor olay bu.

Almanya sade yurt disinda yasayan emeklilerden vergi almiyor, yurt icindekilerdende aliyor. Sade almanyada yasayinca daha önce yazdigimiz Freibetraglar (vergiden muaf miktar) olduguna ve Ehegattensplitting olduguna ca 19000 Euro civari emeklilikler vergisiz kaliyor. Türkiyede yasayinca bu Freibetraglar kalkiyor ve yapilan cifte anlasma nedeniyle 10000 Euroyu gecen Emekliliklerden almanya tüm vergilerini aliyor.

Türkiyenin anlasmasi böyle olmasa yine "Antrag auf unbeschränkte Steuerpflicht" yapip vergilendirme hakkini almanyaya aldirabiliyorsunuz ve size Freibetrag hakki taniniyor. Diger ülkelerde böyle, türkiye anlasmayi iyi yapamamis.

nazigül
20 Ocak 2023, 10:52
Unbeschränkt steuerpflichtig den bahsedilmis ne demek bu ne anlama geliyor birisi aciklama getirebilirmi ?

Yilin 183 gününden fazla almanyada yasiyorsan veya almanyada calisiyorsan unbeschränkt steuerpflichtig yani tüm vergilerin almanyadan kesiliyor.
yurt disinda yasayip almanyadan geliri olanlar otomatik olarak beschränkt steuerpflichtig oluyor, yani tüm vergileri almanyadan kesilmiyor, ama gördügümüz gibi belirli miktarlari gecince almanya tüm vergilerini
kesmeyi iyi biliyor.

esmerkral
20 Ocak 2023, 13:45
konu ile onca yazilmis cizilmis bu olayin yasanmamasi icin ileride cözüm yolu varmi ? örnek verek olursak alman vatandasligi olanlardami ayni problemi yasiyorlar ? rtl de görmüştüm alman cift emekli olunca antalyadan daire aliyorlar türkiye ucuz diye sürekli antalyada yasiyorlar bu durumda olan kisilerin durumu nasil ? demek istedigim alman vatandasligina gecilirse ileride problem cözülürmü dersiniz ?

nazigül
20 Ocak 2023, 14:38
Alman vatandasligi fark etmiyor bu konuda. Türkiyeye yerlesiyorsan vergi anlasmasindaki yazilanlar uygulaniyor. Ancak türkiyede yasadigini bildirmezsen ve yakalanmazsan kesmezler.
Ama son yillarda heryerde bilgisayar ve kameralar, türkiyede eski türkiye degil, almanyadan ileri teknik kullaniyor. Er gec yakalaninca kati katina aliyorlar, gün gün nerede yasadigini ispatlaman gerekiyor.

Tek cözüm yeni bir vergi anlasmasi, bunuda almanya kabul etmez.

hekimoglu
21 Ocak 2023, 01:30
Almanya sade yurt disinda yasayan emeklilerden vergi almiyor, yurt icindekilerdende aliyor. Sade almanyada yasayinca daha önce yazdigimiz Freibetraglar (vergiden muaf miktar) olduguna ve Ehegattensplitting olduguna ca 19000 Euro civari emeklilikler vergisiz kaliyor. Türkiyede yasayinca bu Freibetraglar kalkiyor ve yapilan cifte anlasma nedeniyle 10000 Euroyu gecen Emekliliklerden almanya tüm vergilerini aliyor.

Türkiyenin anlasmasi böyle olmasa yine "Antrag auf unbeschränkte Steuerpflicht" yapip vergilendirme hakkini almanyaya aldirabiliyorsunuz ve size Freibetrag hakki taniniyor. Diger ülkelerde böyle, türkiye anlasmayi iyi yapamamis.

Dogrudur arkadasim, zaten bende yilin 185 günden fazlasini almanya disinda gecirenlerle, sadece almanyada yasayan emeklilerin vergilendirme konusunda farkli olduklarini yazarken bunu kastetmistim.

PEKSANLITÜRK
23 Ocak 2023, 08:57
SELAMUNALEXKUM.burda BU konuyla yakin BILGI var!https://www.hna.de/verbraucher/rente-im-ausland-beziehen-abzuegen-rechnen-24h-rentner-ruhestand-news-92042037.html

nazigül
26 Ocak 2023, 00:49
Aleykümselam,

evet birki genel bilgi yazmislar, ama sade bu konumuzda bile daha cok bilgi mevcut.

Örnegin beschränkt Steuerpflichtig olduklarini yazmis, ama Antrag ile unbeschränkt Steuerpflichtig imkani oldugunu anmamislar bile.

Herneyse anlasilan türkiyeye yerlesen emeklilerin sesi cikmiyor lobisi yok, ne sikayet eden var ne pesini arayan.

Anlasmaya göre brüt 10.000 Euro almanyada vergilendirilmiyor. Anlasma yapilali en az 13 sene gecmis. Son 3 yilda gördügümüz enflasyonla bu düsük 10000 Euronun zaten neredeyse yari degeri kalmadi.

Bu anlasma 100 yilmi kalacak? Acilen degistirmeleri lazim, en az 15-20000 vergilendirilmemesi lazim.

Veya türkiye tümünü biz vergilendirecegiz desin ve ortalama bir vergi kessin, hem emekliler az vergi vermis olur hemde türkiye para kazanmis olur. Yazik 10% vergi neden alman devletine kalsin?

mxm
26 Ocak 2023, 13:34
Ehegattensplitting
Almanya´da gecerli olup Türkiye´ye dönünce gecerliligini kaybetmesi bence anayasaya aykiri. Türkiye´ye dönünce esin ortadan yok mu oluyor?
Bunu mahkemeye götürmek gerekir, en basta insan haklarina uygun degil. O kadin Almanya´da cocuk yapti, calisamadi vs.Almanya´da olan hakki neden Türkiye´de yok oluyor anlayamadim.

Türkiye´de evliklik yapmis, esi Türkiye´de calisiyor, kendisi Almanya´da, benzer bir soru sormus.
https://www.yourxpert.de/antwort/steuervorteile-bei-eheschliessung-von-nicht-eu-buergern.b13823.html
https://abload.de/img/ortswechsel7mddu.jpg

AB de degiliz diye insan degil miyiz yahu, ne bicim kanun bu. En basta kisi Almanya´da calismis, Alman devletine senelerce vergi ödemis.
Bizim hükümet hakikaten bu anlasmayi yaparken gurbetcilerin haklarini hic düsünmemis, kendi gelirini de mahvetmis. Madem özel bir anlasma yapiliyor sadece Almanlarin yararina olacak sekilde mi düzenlenir bu?

nazigül
26 Ocak 2023, 20:30
Ehegattensplittingi gec, türkiyede yasiyorsun diye tek kisinin Freibetragini bile yariya düsürüyorlar, nedeni ülkenin gecim durumuna göre ayarliyorlar sözde.
Son yillarda eski türkiye kalmadiki, fiyatlar ve hayat pahaliligi almanyayla 1:1 sayilir.

Ne diyelim bosuna ülkeleri zengin olmamis, vergileri almayi iyi biliyorlar. Vergi cezalari neredeyse tüm diger cezalardan yüksek.

Şafak74
05 Mart 2023, 22:59
Benim Hanımın 2 senedir Türkiye'den aldığı 2 ay Emekli aylığı Finanzamt alıyor, aldığı aylık 240,- euroya geliyor buna ek birde Krankenkasse'lerde birşeyler istemeye kalkarsa Emekliliği iptal edip MiniJop da çalışmayı düşünüyor 520,- euro hiç olmazsa soran eden olmaz.