PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarhana Çorbası

fantoma
01 Ocak 2023, 02:19
https://abload.de/img/1ixccs.jpg

Tarhana Çorbası

Malzemeler

2 yemek kaşığı sıvı yağ

1 yemek kaşığı toz nane

1 yemek kaşığı domates salçası

4 yemek kaşığı toz tarhana

Birer tatlı kaşığı tuz,karabiber,pul biber(Arzuya göre azaltıp,çoğaltılır)

1 litre soğuk su

2 adet defne yaprağı (Çok güzel tat veriyor)

Yapılışı
----------------------------------
Tencereye bütün malzemeleri koy.

Devamlı karıştırarak kaynat.

Afiyet olsun.

matrix64
01 Ocak 2023, 03:09
Uşak tarhanasını tek geçerim.Ramazanda iftarda 30 gün yerim. Kış aylarinda da hiç fena olmaz.

fantoma
01 Ocak 2023, 03:46
Uşak tarhanasını tek geçerim.Ramazanda iftarda 30 gün yerim. Kış aylarinda da hiç fena olmaz.

Almanyada nereden temin edilebilir?

Denemek isterim...

matrix64
01 Ocak 2023, 09:42
Almanyada nereden temin edilebilir?

Denemek isterim...

İnan hic bilmiyorum. Bizler kendimiz yapıp getiriyoruz Türkiye den. Burda yapanlarda oluyor ama ayni lezzeti vermiyor.

fantoma
01 Ocak 2023, 10:01
https://m.media-amazon.com/images/I/519vkzWMyRS._SL1080_.jpg

Usak ev Tarhanasi

1 kg yaklasik 19 euro

https://www.amazon.de/Tarhana-Suppenmischung-Hausgemacht-nat%C3%BCrlich-Vegetarisch/dp/B09414VLTY/ref=sr_1_1_sspa?crid=1W5OVARCSSY7T&keywords=tarhana%2Bsuppe&qid=1672559794&sprefix=tarhana%2Caps%2C92&sr=8-1-spons&sp_csd=d2lkZ2V0TmFtZT1zcF9hdGY&smid=A1ZFBKLOIPF8ZZ&th=1

Yapay zeka tarhana corbasi tarifi verdi.

tarhana corbasi tarifi verebilirmisin?

Tarhana çorbası, Türk mutfağındaki çok popüler bir yemektir ve çok farklı şekillerde yapılabilir. Aşağıda, tarhana çorbasının yapımı için bir tarif verilmiştir:

Malzemeler:

1 su bardağı tarhana
1,5 litre su
1 su bardağı yoğurt
1 adet orta boy patates (küp şeklinde doğranmış)
1 adet orta boy havuç (küp şeklinde doğranmış)
1 adet orta boy soğan (küp şeklinde doğranmış)
2 diş sarımsak (çiğ olarak veya ezilmiş olarak)
2 yemek kaşığı tereyağı
Tuz (tatlandırmak için)
Kırmızı toz biber (tatlandırmak için)

Yapılışı:

Tereyağını tencerede eritin ve soğanı, havucu ve patatesi ekleyin. 2-3 dakika kadar kavurun.
Sarımsağı ekleyin ve birkaç dakika daha kavurun.
Tarhana ve suyu ekleyin ve orta ateşte 10-15 dakika kadar kaynatın.
Yoğurt ekleyin ve çorbanın tuz ve kırmızı toz biber ile tatlandırılmasına göre ekleyin. 5 dakika daha kaynatın.
Çorbayı servis edin. İsterseniz, üzerine tereyağı dökebilir ve taze nane ekleyebilirsiniz.

Bu tarifte verilen miktarlar, ortalama 4-6 kişilik bir tarhana çorbası yapımı için uygundur. İsteklerinize göre miktarları artırıp azaltabilirsiniz.

https://www.ozbeceriksizler.com/showthread.php?95444-Yapay-zeka-ile-konu%FEmak-Chat-yapmak-istermisiniz

murat39
01 Ocak 2023, 11:08
Fantoma ustamun sunmus oldugu
Amazon linkinden acili olanini siparis verdim.Birbey tavsiye etmisti.Yöreler yemekler bölümünde.
Cok güzel.Kaliteli.Tavsiye ederim.

fantoma
01 Ocak 2023, 20:00
Şimdi bende acılıdan ısmarladım.

gezgin38
02 Ocak 2023, 23:41
acisi nasil cokmu aci yoksa orte acimi

fantoma
03 Ocak 2023, 05:12
acisi nasil cokmu aci yoksa orte acimi

5.Januar*2023 gelecek benim tarhana.

Pişirince bildiririm.

Tarhana
scharf/ 1000g
Gesamtbetrag: 18,89*€

arapkarizma
03 Ocak 2023, 07:11
Her sene Nazilli den gelir tarhanam sagolsun Kayinvalide getirir herseye birebir bir corba tarhana

hOrOz
03 Ocak 2023, 09:13
Her sene Nazilli den gelir tarhanam sagolsun Kayinvalide getirir herseye birebir bir corba tarhana

Sen Aydın lımısın?

Her yörenin tarhanası değişik oluyor.

Bir yerde rastladım içine sucuk koymuşlar

Bizim Babadag Tarhanası yoğurt - domates - un hamur yapılır

güneşte kurutlur sonra taş el değirmenlerinde öğütülür

Benim içinde çok baharat olanı hoşuma gitmiyor.

Birbey 3.0
03 Ocak 2023, 13:19
Tavuk suyu yoktur ondan hoşuna gitmiyordur.

Tarhanaın kralı ve başkenti Uşak'dır. Tabiki köy tarhanasından bahsediyorum.

no51
03 Ocak 2023, 13:53
en iyi tarhana yukaridaki arkadaslarinda yazdigi gibi, Usak yöresi tarhanasidir.
Her köyünkü degisik olabilir, hatta köy icindeki kisilerin bile degisik olabilir,
onun icin ben gelirken 5-6 kisiden toplar gelirim.
degisik illerden olan komsularimda bizden alistiklari icin sürekli isterler

murat39
03 Ocak 2023, 20:10
Amazon daki
Fazla aci degil.Normal.Tam kivaminda.Hele kisin soguklarda mükemmel.

Memo-One
03 Ocak 2023, 21:35
Hele birde yaninda Tursu+bayat ekmek oldumu yemede yat :)

deniz2000
03 Ocak 2023, 22:52
fantoma usta istersen burayada bir bak derim
https://pergamo.eu/shop/getrocknete-gemuesen/naturyol-hausgemachte-tarhana-suppe-usak-ev-tarhanasi-1-kg/

Birbey 3.0
03 Ocak 2023, 22:52
Uşakda yerli olarak satan.

Dükkanında iç öyle alda yapıyor.

https://www.tarhanababa.com/

arapkarizma
04 Ocak 2023, 09:09
Sen Aydın lımısın?

Her yörenin tarhanası değişik oluyor.

Bir yerde rastladım içine sucuk koymuşlar

Bizim Babadag Tarhanası yoğurt - domates - un hamur yapılır

güneşte kurutlur sonra taş el değirmenlerinde öğütülür

Benim içinde çok baharat olanı hoşuma gitmiyor.

Evet Horoz ustam Aydin Nazilli denim ben bizde de ayni sizdeki gibi yapilir tarhana

Birbey 3.0
05 Ocak 2023, 08:30
Ne mutlu benim gibi iki tarafıda Uşaklı olana.

Kayınvalde yapıyor, biz tüketiyor. Annem rahatsızlıkdan dolayı yapamıyor. Sağolsun halam yapıveriyor.

Tarhana ilaçdır. Haftanım 7 günün 4-5 günü Uşak'lılarda yenilir.

Hiç unutmam oğlum küçük 2-3 yaşında öksürüyor. Gece kendide uyumur, bizide uyutmuyor. Allah'dan ertesi gün iş günü değil.

İlaç falan fese füse. Gece saat 11. Hanıma dedim kalk bir tarhana yap. TRT Çocuk'u açtık. Bir güzel iki tabak tarhana içti. İçi ısındı. Akciğeri ısındı. Hemen öksürük kesildi. Uyudu kaldı. O gündür bugündür çocuk tarhanadan vaz geçmiyor. Küçük oğlumda aynı.

Hatfa bazen çocuklar kahvaltıda tarhanayı butterin üstüne serpiştirip öyle yiyor. Nutella'dan bin kat daha iyi.

Kuru tarhananın baya işi çok. Bazı yörelerde yaş yapıyorlar. Bizde öyle değil. Lehenlere iyice kabarır. Mübarek kabardıkca kabarık. Durmadan üstünden iki hafta boyunca köpük gelir. Sonra serilir kurutulur. Sonrada elekden geçirilir.

İnternetden tarhana alırken dikkat edin. Misal hanım köyünde biri var. Tüm Türkiye'ye tarhana diye satıyor. Nane ve soğandan başka birşey yok.

Mutlaka etrafınızda ev tarhanası yapan Uşaklı vardır. Gerçek tadını öğrenin öyle internetden aldığınızı karşılaştırın.

yüksel43
05 Ocak 2023, 12:44
Tarhana çorbası en sevdiğim çorbadır. Hersene izine gidince getiririm köydeki akrabalar eş dost sağolsun.

Kütahyada bizim köyde Tarhana yapılışı- Un Kırmızı biber Domates Tuz suyla hamur yapılır sonra bekletilir olması için sonra temiz bir örtülerin üstüne küçük küçük parçalar halinde dökerler Güneşte kurutulur kuruduktan sonra bayanlar elleriyle ince kalburdan geçirirler.
Afiyetle yeriz hele kış aylarında köylünün olmazsa olmazıdır sıcak sıcak,.

Birbey 3.0
06 Ocak 2023, 01:04
Gerçek Uşak tarhanasıda bu şekilde zaten yapılıyor.

Yoğurt falan. Bunun gerçek tarhana corbası ile alakası yok.

fantoma
06 Ocak 2023, 01:37
Tarhana dün geldi,corbayi yaptim,

ama med edildigi gibi degil,normal bir corba.

yüksel43
06 Ocak 2023, 02:41
Gerçek Uşak tarhanasıda bu şekilde zaten yapılıyor.

Yoğurt falan. Bunun gerçek tarhana corbası ile alakası yok.

Yazın izinde denk gelirsen Gediz fuarına Gediz tarhanasınıda denemeni tavsiye ederim el yapımı olanını fabrika işi olanı değil.

Birbey 3.0
06 Ocak 2023, 20:04
Yazın izinde denk gelirsen Gediz fuarına Gediz tarhanasınıda denemeni tavsiye ederim el yapımı olanını fabrika işi olanı değil.

Sagol. Ama Gediz zaten Usak sayilir. Bende Usakliyim. Kayinvalde de Usakli. Köy zamanindan beri kendi yapar.

Bu yogurt ile yapilan yerini tutmuyor.

Tarhana dün geldi,corbayi yaptim,

ama med edildigi gibi degil,normal bir corba.

Anlatmaya calisiyorum. Hakiki ev Usak tarhanasini hic birsey tutamaz. Senin yedigin büyük ihtimal daha cok un corbasi gibi olanlardandir.

Zaten senin paketinden ückagitcilik belli. Usak ev tarhanasi diyor ama Afyon'da üretiliyor.

Kayinvaldeye falan isteyen cok var. Sen yap biz para ile alalim diyorlar camiide falan iftarda pisiri verdigi zaman. Kayinvalde hep diyor, o kadar cok iski ugrasamam. Ama eslerinizi getirin, malzemeyi alin bir kere nasil yapilir ögreteyim onlara. Kimse yanasmiyor. Herkes hazir ariyor. Kollari agriyor insan tarhana kuruduktan sonra ellen elekten gercirecegim diye.

webci
06 Ocak 2023, 21:48
Sagol. Ama Gediz zaten Usak sayilir. Bende Usakliyim. Kayinvalde de Usakli. Köy zamanindan beri kendi yapar.

Bu yogurt ile yapilan yerini tutmuyor.

Anlatmaya calisiyorum. Hakiki ev Usak tarhanasini hic birsey tutamaz. Senin yedigin büyük ihtimal daha cok un corbasi gibi olanlardandir.

Zaten senin paketinden ückagitcilik belli. Usak ev tarhanasi diyor ama Afyon'da üretiliyor.

Kayinvaldeye falan isteyen cok var. Sen yap biz para ile alalim diyorlar camiide falan iftarda pisiri verdigi zaman. Kayinvalde hep diyor, o kadar cok iski ugrasamam. Ama eslerinizi getirin, malzemeyi alin bir kere nasil yapilir ögreteyim onlara. Kimse yanasmiyor. Herkes hazir ariyor. Kollari agriyor insan tarhana kuruduktan sonra ellen elekten gercirecegim diye.

Usta burayi tarhana corbasina cevirdin;)
Hastalandigimda ben de cok icerim..
Özellikle nezle ve grip olursam..

deniz2000
06 Ocak 2023, 21:50
Kelle Paça Çorbasi gibi varmi, herderde deva, nezaman buraya girsem tarhana corbasi karsima cikiyor, sanki bilmedigimiz bir corba

herkesin damak tadi ayri ve baskadir, kimine usak tarhanasi güzel gelir kiminede baska yörenin tarhasi güzel gelir....

atsiz77
06 Ocak 2023, 22:13
Kelle Paça Çorbasi gibi varmi, herderde deva, nezaman buraya girsem tarhana corbasi karsima cikiyor, sanki bilmedigimiz bir corba

herkesin damak tadi ayri ve baskadir, kimine usak tarhanasi güzel gelir kiminede baska yörenin tarhasi güzel gelir....

Klasik çorba tarhana, herkes yapar.
Şifanın kralı Kelle çorbası veya işkembe ama işte damak tadı…

Babam kasap olduğundan eskiden çok kelle paça içerdik, şimdi yine içeriz ama öyle fazla değil eskisi gibi.

Birde dana dil corbasıda çok lezzetli, bol sarımsaklı sirke olacak tam 100% antibiyotik..

fantoma
07 Ocak 2023, 05:26
https://abload.de/img/tarhanaw6ewc.jpg

Benim kullandığım Tarhana bu (Çiloğlu)

500gr---2,99 €

Türk marketlerinden temin edebilirsiniz.

Uşak tarhanasından kat kat lezzetli,bol domatesli.

Tavsiye ederim,deneyin,memnun kalacalksınız.

Dün 2 tane kalmış,hemen kaptım...:D

atsiz77
07 Ocak 2023, 11:34
Bu konuda Tarhana yapılışının tarifi eksik.
Ahmet Şef ustanın tarifi .

https://youtu.be/-pfi1MueMvw

torpido
19 Ocak 2023, 23:10
Tarhanaya birazda kuru börülce atacaksın,bak o zaman tadına yemede yanında yat.