PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Krankenversicherung + Minijob + Türkiyeden emekli

Ozanonur38
29 Aralık 2022, 20:16
Arkadaslar merhaba,

Sizelere bir sorum olacak belki bilmedigim birseyi bana anlatirsiniz / yardimci olursunuz.

Annem almanyada babamla oturuyor. Annemin Minijob isi var. Türkiyeden de emekli oldu.
Simdi Krankenkasseya tabiki bildirdik - annem böylece Familienversicherungdan faydalanamiyor.

¬ Minijob Geliri var bilindigi gibi
Emekli geliri var buda suan‚¬ civarinda birsey yapiyor

Simdi Krankenkassedan bildiri geldi - aylik‚¬ Versicherung ödenecekmis. Böylece suan emekli parasindan nerdeyse birsey kalmiyor. Sizlere sorum bu durumda en mantikli yapilmasi gereken nedir?

akbenli
29 Aralık 2022, 20:27
Selamünaleyküm

Arkadasim aynisi benim hanimin basinda ne kadar dikkatli davrandiysak ta 1500 euro ödemekten kurtulamadik.hanim emeklisine 02.03 .2022 de basvuru yaptik cevap gelene kadar izin dönemi geldi izinden döner dönmez hemen AOK ya gittim burda yaptigi minijop ve Türkiyeden aldi emekli ayligi kagitlarini istediler 1 hafta sonra bir mektum marttan itibaren esinizin geliri yüksek Familien versicherungdan faydalanamaz 8x184 euro geri istediler aha ora aha bur mejmuren ödemek zorunda kaldik burdaki minijop isini azalttik yoksa mantik isi degil.500 euro al 184 euru sigorta öde.buda bir defalik degil düsünmeki simdi az calisir ilerde yine fazla calisir hesabi yapmayin.Türkiyeden gelen aylik arti burdaki minijop 550 euroyu gecmeyecek.

Saygi ve Selamlar

Galaxy3764
29 Aralık 2022, 20:44
O zaman 550€ geçmezse krankenkasseye ödeme çıkmıyor değilmi?

Gesendet von meinem SM-A528B mit Tapatalk

murat39
29 Aralık 2022, 20:45
Söyle bir sekil hesap cikiyor.
https://www.smart-rechner.de/midijob/rechner.php

Isveren Rentenversicherung a ödemek zorunda mi.Bunu iptal edebilir mi ?.Türkiyeden alinan emeklilik de sanki LVA ya para ödenmemesi gerekir diye bir sey var di.

akbaba
29 Aralık 2022, 21:50
Arkadaslar merhaba,

Sizelere bir sorum olacak belki bilmedigim birseyi bana anlatirsiniz / yardimci olursunuz.

Annem almanyada babamla oturuyor. Annemin Minijob isi var. Türkiyeden de emekli oldu.
Simdi Krankenkasseya tabiki bildirdik - annem böylece Familienversicherungdan faydalanamiyor.

450€ Minijob Geliri var bilindigi gibi
5180TL Emelki geliri var buda suan 260€ civarinda birsey yapiyor

Simdi Krankenkassedan bildiri geldi - aylik 184€ Versicherung ödenecekmis. Böylece suan emekli parasindan nerdeyse birsey kalmiyor. Sizlere sorum bu durumda en mantikli yapilmasi gereken nedir?

hemşehrim aynısı bizde senelerdir var, eşim mini job yapıyor aynı zamanda Türkiye'den emekli, aynen yazdığın gibi minijob freibetrag 520€ geçersen krankkasse'ye düşersin.
Annenin geliri 520€ geçmeyecek, 5180TL Emeklii geliri 260€ etse, en fazla 260€ minijob yapabilir
biz Türkiye emekli maaşını bağlatmadık, ordan alıp buraya vermekle uğraşmak istemedik

Birbey 3.0
29 Aralık 2022, 22:21
Söyle bir sekil hesap cikiyor.
https://www.smart-rechner.de/midijob/rechner.php

Isveren Rentenversicherung a ödemek zorunda mi.Bunu iptal edebilir mi ?.Türkiyeden alinan emeklilik de sanki LVA ya para ödenmemesi gerekir diye bir sey var di.

İşveren primi iptal edilemiyor. Zaten öyle bir gereksim yok SGK tarafından. SGK isci primi kesilmemesi gerektiğini söylüyor. Bundan befreien yapabiliyorsun. Zaten işe başlarken işveren bir kağıt verip soruyor.

Ancak befreien etsen bile bu Krankenkasse için Familienversicherung için yinede geçerli. Aylık 520 Euroyu geçtiği an eşin üzerinden Familienversicherung olmuyor.

Ya Ozanonur38'un dediği gibi kendin ödeyeceksin aylık 210 Euro (Ozanonur38 184 eski rakam dı)...yada AT21 belgesi başvuruda bulanacaksın. O belgeyi Türkiye'den aldığın Alman Krankenkasse yine Krankenkasseni ücretsiz veriyor, çünkü arka tarafan SGK herşeyi ödüyor. Alman-Sosyal Güvenlik anlaşmadın 14 madesinin 1. fıkrasına bu belgeyi almak için SGKya dilekce yazıp alabilirsin annen için. 1 yıl geçerli. Sonra yeniliyorsun. Sakın eş dost SGK yollama başından savarlar öyle birşey yok diye.

Dilekce söyle yazılacak.

Bilgi endinme kanuna göre başvuru: İsim, Soyisim, T.C. Kimlik No.

Alman-Türk Sosyam Güvenlik anlaşmasının 14. Maddesinin 1. fıkrasına göre AT21 belgesi için başvuruyorum.

Almanya'dan emekli aylığı almıyorum. Almanya'da sigortadan muaf cüzi çalısma yapıyorum (Minijob = versicherungsfreie geringfügige Beschäftigung). Böyle bir Minijob Türkiye'den aylık almama engel değildir. Sigortadan muaf olduğu için Almanya'da sağlık güvencesinden yararlanamıyorum. Acilen AT21 belgesinin Almanya'daki ikametgah adresine yollanmasını rica ediyorum. Altda belgeleri sunuyorum:

1. Pasaportun ve Kimlik kartın fotokopisi
2. Alman Sağlık Kurumunun Sigorta Sicil numarasını ve Alman Sağlık Kasasanın ismi ve açık adresi.
3. Alman ikametgah belgesinin aslı (Meldebescheinigung) ve konsolosluğa bağlı tercümandan çevirisi.
4. Alman oturum kartının fotokopisi ve yine yeminli tercümesi
5. Islak mühürlü imzalı Alman Hizmet Cetveli (Tercümesine gerek yoktur. SGK 2010/91 EK2 ve EK3'de Alman Hizmet cetvelin kelimelerin tercümesi vardır.

Tarih ve imza.

----------------------------------------------------------------------------------

Dikkat: Eger annen minijob'dan kendini befreien yapmadıysa, yani versicherungsfreei geringfügige Beschäftigung değilde "geringfügige VP veya versicherungspflichtige Beschäftigung" yazarsa annen hapı yuttu. Ozaman aylıkları faizi ile geri alırlar.

Birbey 3.0
29 Aralık 2022, 22:27
hemşehrim aynısı bizde senelerdir var, eşim mini job yapıyor aynı zamanda Türkiye'den emekli, aynen yazdığın gibi minijob freibetrag 520€ geçersen krankkasse'ye düşersin.
Annenin geliri 520€ geçmeyecek, 5180TL Emeklii geliri 260€ etse, en fazla 260€ minijob yapabilir
biz Türkiye emekli maaşını bağlatmadık, ordan alıp buraya vermekle uğraşmak istemedik

Yanlış yapmışsınız yazdığım gibi. Maalesef bunu bilen çok az kişi var. Bunun için hem Almanya tarafını, hemde Türkiye yasalarını iyi bilmesi gerekiyor.

kayserli
29 Aralık 2022, 23:05
Söz konusu burda yani dikkat edilecek olan almanyada sigorta problemini cözeyim derken türkiyedeki emekliligi riske atiyoruz. Buldugunuz cözüm iki ülke icin de gecerli olmali. Birbey Usta dedigi gibu AT21 Belgesi ile burda sigortaligini devam ettirecen. AT21 almanya icin biz türklerde türkiye izine gidince TA11 kullaniyorduk, sistem ayni.

akbaba
29 Aralık 2022, 23:42
Seit 2013 sind Minijobs in der gesetzlichen Rentenversicherung versicherungspflichtig. Bei einem Einkommen von 450 Euro sind das 16,20 Euro im Monat.
Eşim ALDI’de 2016'dan beri minijob yapıyor, minijob'dan kendini befreien yapamayacagini söylemisler, bizim minijob geringfügige VP

Birbey 3.0 ustam,inşallah seni doğru anlıyorum, minijob gelirimiz 520€ altında, şimdi biz Türkiye emekliligini başlatıp, senin yukarda yazdığın dilekçeyle SGK'dan alacağımız AT21 belgesini alman krankkasse'ye verecegiz

akbenli
30 Aralık 2022, 00:22
Aynen öyle arkadasim.Aman siz siz olun kimse bilmez farketmez demeyin.Öyle birseyiniz varsada kitabina uydurun ya az saat calissinlaar veya baskasinin üzerine yapan varsa.

Birbey 3.0
30 Aralık 2022, 00:44
Seit 2013 sind Minijobs in der gesetzlichen Rentenversicherung versicherungspflichtig. Bei einem Einkommen von 450 Euro sind das 16,20 Euro im Monat.
Eşim ALDI’de 2016'dan beri minijob yapıyor, minijob'dan kendini befreien yapamayacagini söylemisler, bizim minijob geringfügige VP

Birbey 3.0 ustam,inşallah seni doğru anlıyorum, minijob gelirimiz 520€ altında, şimdi biz Türkiye emekliligini başlatıp, senin yukarda yazdığın dilekçeyle SGK'dan alacağımız AT21 belgesini alman krankkasse'ye verecegiz

Yenge Aldi ile konuşacak, çıkış alacak ve 3 ay bekleyecek sonra yeniden Aldi'de Minijoba başlarsa Befreiung yapabilir. Bu durumdaki Minijob Türkiye'deki emekli engel olmaz ve hem Türkiye'den aylığını hemde AT21 alabilir.

akbaba
30 Aralık 2022, 10:05
Birbey 3.0 cok tesekkürler, bu cok önemli bir bilgi, cok kisiyi aydinlatmis olacaksin, Allah senden razi olsun
biz bir deneyelim,mutlaka senin dedigin gibi, cikis alip 3 ay beklemek mi lazim, calisirken Befreiung durumu degistirelemezmi?

murat39
30 Aralık 2022, 10:29
Burada önemli bir aciklamaya deginen Birbey e tesekkürler.

https://www.tk.de/firmenkunden/service/fachthemen/versicherung-fachthema/minijobs-befreiung-von-rv-pflicht-frist-beachten-2115446

Bu islem befreiung olayi ise girince hemen yapilmasi gerekiyormus. Kayitlar esnasinda.

Buraya Antrag i ekledim. Bu antrag imzalanip isveren e verilmesi gerekiyor.
https://dosya.co/j2ibych0o7al/Befreiungsantrag_RV_Pflicht.pdf.html

Bu yukardaki minijob calisanlar icin.
Ev hanimi hic calismayanlar Krankenkasseye Türkiye deki emekliligi bildiriyor. ve Krankenkasse hesap edip %11 olmasi gerekir.Ortalama Emeklilik de ca. 30 € gibi fatura cikar ayda ödendiginde es üzerinden sigortalilik devam eder.Burada Freibetrag emeklilik zaten fazla degil olayi gecerli degil. Senelik emeklilik alinan aylik % sini hesap edip alir.

Ozanonur38
30 Aralık 2022, 11:09
Bir cok cevablariniz icin tesekür ederim. Yanlis yapilmasin diye birkez daha soracam, annem en az 15 yildir ayni yerde Minjob yapiyor.

Simdi biz @Birbey 3.0 Ustanin dedigi gibi SGK dan AT21 belgesini alip Krankenkasseya mi verecegiz? Böylece is bitmis mi oluyor?

murat39
30 Aralık 2022, 11:24
Minijob dan dolayi LVA ya annenizden pay kesilmemesi gerekir.Buna dikkat edeceksiniz.Aylik kagirdina bakin orada kesinti var mi.Veya LVA verlauf da Calisiyor diye geciyorsa bu problem yaratir.

Böyle bir durum söz konuysa
Burada Birbey in gösterdigi yol uygulanir .Isyerinden 3 ay ara verip tekrar giris ve Annenizden LVA ya beitrag kesilmeyecek antrag verilecek.Bu ilk ise baslamada veriliyor.
Buna dikkat edilmezse.Almanya da Türkiyeden emeklilik ayligi alip calismak yasak.(Mini job da Rentenkasseye annenden pirim kesilmeyecek. kesilmezse her iki ülke icin problemsiz yasalara uygun.)
Sonrasinda AT 21 belgesi talep edilip Krankenkasseye verildiginde hersey kanuni boyutta serbest.

Tabi Birbey konunun uzmani gerekeni yazacaktir.

Eski calisanlara mini Job yapanlara istisna özel bir durum var midir kanunda ?? ama normal istenilen yol yazildigi sekil.

Ozanonur38
30 Aralık 2022, 15:45
Bir cok cevablariniz icin tesekür ederim. Yanlis yapilmasin diye birkez daha soracam, annem en az 15 yildir ayni yerde Minjob yapiyor.

Simdi biz @Birbey 3.0 Ustanin dedigi gibi SGK dan AT21 belgesini alip Krankenkasseya mi verecegiz? Böylece is bitmis mi oluyor?

Ben simdi bu AT21 Belgesini alip Krankenkaseya verince - Minijob da Rentenkasseya para kesilmemesi mi gerekiyor?
Is biraz karisik oldugundan yanlis yapmak istemiyorum.

Birbey 3.0
30 Aralık 2022, 15:52
Evet. İşci primi kesilmeyecek. Sadece işveren primi kesilecek Minijob'dan. Ozman Türkiye'de emekli hakkı doğuyor. O doğuncada AT21 hakkı doğuyor.

Ozanonur38
30 Aralık 2022, 15:55
Evet. İşci primi kesilmeyecek. Sadece işveren primi kesilecek Minijob'dan. Ozman Türkiye'de emekli hakkı doğuyor. O doğuncada AT21 hakkı doğuyor.

Annem zaten Türkiyeden emeklilik aliyor bir yildir assaga yokari. Yani simdi sadece AT21 mi gerekli?

webci
30 Aralık 2022, 16:00
Isveren e söyleyeceksiniz ki emekli kasasina para kesilmesin..

akbaba
30 Aralık 2022, 17:01
Birbey3.0 usta,aklımıza takılan bazı sorular var, bunları netleştirmeden işe başlamak istemiyoruz;
-Türkiye SGK’dan AT21 alıp alman krankkassemize verince, Krankkasse leistung’larında bir degişiklik olurmu? Malum 50’lili yaşlardayız, kur ihtiyacı olabilir, Allah korusun ameliyat durumu filan olursa, AT21 verdik diye bizden üstüne para filan isteme durumu olabilirmi? Missal olarak hörgeräte alacağız, krankkasse hepsini ödemiyor, AT21 verirsek bizden daha çok para isteme olabilirmi?
-Hastalık masraflarımızı SGK’mı ödeyecek? Doktora gittik diyelim, doktor ve ilaç paramızı alman krankkasse Türkiye SGK’dan tahsil edecekmi?

Ozanonur38
30 Aralık 2022, 17:39
Birbey3.0 usta,aklımıza takılan bazı sorular var, bunları netleştirmeden işe başlamak istemiyoruz;
-Türkiye SGK’dan AT21 alıp alman krankkassemize verince, Krankkasse leistung’larında bir degişiklik olurmu? Malum 50’lili yaşlardayız, kur ihtiyacı olabilir, Allah korusun ameliyat durumu filan olursa, AT21 verdik diye bizden üstüne para filan isteme durumu olabilirmi? Missal olarak hörgeräte alacağız, krankkasse hepsini ödemiyor, AT21 verirsek bizden daha çok para isteme olabilirmi?
-Hastalık masraflarımızı SGK’mı ödeyecek? Doktora gittik diyelim, doktor ve ilaç paramızı alman krankkasse Türkiye SGK’dan tahsil edecekmi?

Aynen bu sorulari bende bilmek isterim. Annem yillar önce Kanser hastaligi atlatdi. Arada Mampgraphie su bu gibi Kontrolere gidiyor. Simdiki Krankenversicherung gibi haklari ayni mi olacak?

Birbey 3.0
30 Aralık 2022, 19:28
Aynen bu sorulari bende bilmek isterim. Annem yillar önce Kanser hastaligi atlatdi. Arada Mampgraphie su bu gibi Kontrolere gidiyor. Simdiki Krankenversicherung gibi haklari ayni mi olacak?

Evet Alman Krankenkasse ne ödüyorsa Türkiye karşılıyor.

Kartın üstünde "SGK Ausland" yazıyor. Bazı Praxisler başta şaşırıyor veya kartı nasıl okutacağını bilmiyor. Ben herzaman kartın üzerine Krankenkassenin yetkili memurunun numarasını yazın ve yanınızda bulundurun diyorum. Çok nadirde arıyorlar, Krankenkasse sorun yok diye telefonda ve onaylıyor. Doktor parasını yine Alman Krankenkasseden alıyor. Krankenkasse sonra SGK'dan alıyor. Ama ödemezlik falan olmuyor.

Tek fark Pflegeversicherung olmuyor. Çünkü sosyal güvenlik anlaşmasında öyle bir madde yok.

Ama normal tedavilerde hiç bir sıkıntı yok.

Hatda avanatajı bile var. Alman Krankenkasse diş için birşey ödemiyor. SGK standard takma dişleri ödüyor. Türkiye'de de normal herkes gibi doktora gidebiliyorsun. Acil olmasa bile.

Ne zaman annen Almanya'da emekli olursa ozaman geri hakiki olaral Alman Krankenkasseye geçiyorsun.

galaxy
10 Mayıs 2023, 13:56
tesekkürler

iskete
15 Mayıs 2023, 00:25
türkiyedeki gelirini nasil bilecekler söylemezsen hastalik sigortasi senimi arastiracak sigorta kim oluyor zetn anlasmasi yok türkiye ile muayene bile olamiyorsun türkiyede hem türkiye avrupa birligi degil bisey degil soyguncu bu hastalik sigorta sirketleri nereden para kirpariz ona bakiyorlar

hOrOz
15 Mayıs 2023, 11:29
türkiyedeki gelirini nasil bilecekler söylemezsen hastalik sigortasi senimi arastiracak sigorta kim oluyor zetn anlasmasi yok türkiye ile muayene bile olamiyorsun türkiyede hem türkiye avrupa birligi degil bisey degil soyguncu bu hastalik sigorta sirketleri nereden para kirpariz ona bakiyorlar

Usta ya sen yazılanları okumuyorsun ! anlamıyorsun ! veya anlamak istemiyorsun !

Belirli bir süre sona Alman LVA, AOK ve Türk SGK ile bağlantıya geçiyor bilgi alışverişinde bulunuyor (En geç emeklilik yaşına girdiğin anda)

İşte o zaman ortaya çıkıyor Finazamt ve AOK geriye dönük hesaplama yapıyor ..

hekimoglu
15 Mayıs 2023, 14:36
Bilgi alisverisi konusunda bir ekleme yapmak istiyorum. Herkes kendisiyle ilgili bilgileri alman kurumlariyla paylasip paylasmamakta hürdür, burada arkadaslar sadece yasal prosüdür nasil isliyor onu izah etmeye calisiyorlar, bilgileri saklayip yarin ortaya ciktiginda yasanacak sorunlardan herkes kendi sorumludur. Bilmezler bulamazlar diyede kimse emin olmasin, baska insanlarida yanlis yönlendirmesin. ne bilgiler bir sekil gecti o kurumlarin eline, sizin ruhunuz bile duymaz, duydugundaysa zaten is isten gecmistir.

Alman hastalik sigortalarinin veya maliyenin Türkiyeyle direk anlasmasi bulunmadigindan bu bilgiler anlasmasi bulunan rentenversicherung üzerinden temin edilir, rentenversicherung Türkiye sgk dan bilgi istediginde o bilgiyi verip vermeme zorunlulugu varmiymis yokmuymus izine gittiginizde bir sgk kurumuna ugrayip bizzat sorup teyit ettireblirsiniz diyor ben noktayi koyuyorum.

Bilal74
10 Mart 2024, 10:18
Türkisch-Deutsches Sozialabkommen var. Türk emeklilikleri, Alman emeklilikleri ile eşdeğer kabul ediliyor. Alman emekliliğinde, Minijob alanında ek gelir elde edebilirsiniz ve sağlık sigortası primleri artmaz. Ancak Türk emekliliğinde ve Minijob'da, her şey bir araya getirilir ve çok daha yüksek sağlık sigortası primleri ödemeniz gerekir. Burada eşitlik nerede?

Haziran
10 Mart 2024, 10:33
Ya Türkiyeden borcalanarak emekli olanlara tam gün calisma iznini verseler bu sorunlar olmayacak ama bir türlü vermiyorlar!
Türkiyedeki emekliler istedigi yerde calisabiliyor, Gurbetci emeklilere yok bu nasil Adalet anlamak mümkün degil.

iskete
12 Mart 2024, 15:36
AOK bildirirseniz haberi olur her sene sana mektup yollaniyor nerede ne yapiyorsun ne isinde calisiyorsun diye yada ek gelirin varmi emeklimisin nesin diye kendi kendini ihbar edersen oda tepene biner tabiki kaldiki minijob bildirmek zorunda bile degilsin

hOrOz
12 Mart 2024, 15:48
Ya Türkiyeden borcalanarak emekli olanlara tam gün calisma iznini verseler bu sorunlar olmayacak ama bir türlü vermiyorlar!
Türkiyedeki emekliler istedigi yerde calisabiliyor, Gurbetci emeklilere yok bu nasil Adalet anlamak mümkün degil.

Tam gün çalışırsan tepene tam binerler

Borçlanarak emekli olanlar bunu baştan biliyorlardı sonradan çıkan bir şey değilki

Bizim millet niye hep düz mantık çalışıyor

AOK bildirirseniz haberi olur her sene sana mektup yollaniyor nerede ne yapiyorsun ne isinde calisiyorsun diye yada ek gelirin varmi emeklimisin nesin diye kendi kendini ihbar edersen oda tepene biner tabiki kaldiki minijob bildirmek zorunda bile degilsin

Aldıkları küçük bir kesinti sanki bütün emekli maaşina el koyuyorlar gibi yazıyorsunuz

Senin bildirmene gerek yok MiniJob Zentrale bildiriyor

Dijital Çağ Devrinde da neyi saklayabilirsinki ?

Kendi kendimizi kandırmayalım

hOrOz
12 Mart 2024, 15:50
iki kere oldu

Haziran
12 Mart 2024, 17:54
Türkiyedeki emekliligin bildirilmesi durumunda sadece 20-30 € bir kesinti oluyormus öyle abartilacak bir kesinti olmuyormus?
Neden 20-30 € icin bildirsek mi bildirmesek mi diye sorun yapiliyor ki?
Bildir 20-30 € az al ama ilerde kafan agrimasin.

Not:
Bizde artik Horoz gibi Asimetrik düsünelim düz mantik düsünmeyelim.
Horoz disinda Bizim Millet hep düz mantik düsünüyor!!

hOrOz
12 Mart 2024, 18:49
Türkiyedeki emekliligin bildirilmesi durumunda sadece 20-30 € bir kesinti oluyormus öyle abartilacak bir kesinti olmuyormus?
Neden 20-30 € icin bildiresek mi bildirmesek mi diye sorun yapiliyor ki?

Not:

Valla Usta nasıl düşünürsen düşün

şu board da yazılan yorumların çoğu düz mantık konular

Yıllardır aynı şeyler yazılıp duruyor

Ya bazıları gerçekten anlamıyor yada kendini çok uyanık sanıyor

Ozanonur38
25 Mart 2024, 16:59
SGK´ya AT21 dilekcesini nasil iletebilirim? Sayfasina malesef bir yer bulamadim.

Ozanonur38
25 Mart 2024, 17:01
Neden 20-30 € icin bildiresek mi bildirmesek mi diye sorun yapiliyor ki?

Not:

Annem Minijob yaptigi icin Krankenkasseya "freiwillig" kayitli. Yoksa Krankenversicherungu olmuyor.
Aylik 200€ üzerinde para ödüyoruz. 20,30€ nereden cikti?

batum
25 Mart 2024, 18:04
Annem Minijob yaptigi icin Krankenkasseya "freiwillig" kayitli. Yoksa Krankenversicherungu olmuyor.

Hergün kendi kendime söz veriyorum
Her konuya maydonoz olmicam diye ama bazen olmuyor iste

Annen Minijob dan ne aliyorki 200 euro KK ye ödüyor ?

Ozanonur38
25 Mart 2024, 18:09
Hergün kendi kendime söz veriyorum
Her konuya maydonoz olmicam diye ama bazen olmuyor iste

Annen Minijob dan ne aliyorki 200 euro KK ye ödüyor ?

520€ minjob. Iste insanin zoruna giden de bu :)

murat39
25 Mart 2024, 18:19
Herkesin konumu farkli olabilir.
Genelde esler üzerinden FAmilien versichert olanlar üzerinden yazilanlar.

Kanun boyutu su ki. Finanzamt ve Krankenkasseye bildirilmesi gerekiyor. Gelir durumu 1 € da olsa.
Bildirip bildirmemek herkesin kendi bilecegi bir durum.
Ilerde cezai duruma düsmemek icin burada konu hakkinda arkadaslar kanun boyutunu anlatiyor.
Kimi arkadaslar calisma hayatin icerisinde devlet dairelerinde olduklari icin , uyari niteliginde isinizi dogru yapin Dogrusu sudur diyorlar.

batum
25 Mart 2024, 18:33
520€ minjob. Iste insanin zoruna giden de bu :)

yalan olsa Annenin aldigi parayi yazmazdin
simdi inandimda

Valla Annen bu konuda Almanyada tekdir herhalde
Hic kimse 520 alipda 200 ünü AOK ya vermez (Bende dahil)

isden cikip o kadar parayi Sozialamtdan calismadanda alabilir ;-)

Ozanonur38
25 Mart 2024, 18:36
yalan olsa Annenin aldigi parayi yazmazdin
simdi inandimda

Valla Annen bu konuda Almanyada tekdir herhalde
Hic kimse 520 alipda 200 ünü AOK ya vermez (Bende dahil)

isden cikip o kadar parayi Sozialamtdan calismadanda alabilir ;-)

Ustam senin benim gözümde saygisizca yazman neye bagli? Bizim ailede/etrafimda „anneler“ hepsi ayni durumda. Türkiyede emekliligi aliyor, burada 520€ minijob yapiyor.

Senin etrafinda belki kimse yapmaz. Herkez sende degil. Herkez AOK‘da degil. Ismi Krankenkasse. AOK 100 Krankenkassedan biridir.

Ama gelecek konularda sen yardimci olmayacaksan yazma ne kendi kafani yor nede karsi tarafdakinin gönlünü kir.

webci
25 Mart 2024, 18:50
Minijod degilde MIDIJOB olmasin..

hOrOz
25 Mart 2024, 18:55

Usta burda bir yanlışlık var Krankkasse kesinti 2024 için %14-14,60 dır

Benim oğlan geçen sene bir kaç ay cebinden 130€ ödedi

Ozanonur38
25 Mart 2024, 18:57

Minjob+ türkiyeden SGK Emekli parasi hesaplayinci cikiyor bu miktar

hOrOz
25 Mart 2024, 19:28
Minjob+ türkiyeden SGK Emekli parasi hesaplayinci cikiyor bu miktar

benim annem buradan emekli + Witwenrente + Betriebsrente + Türkiye emekli + dul yetim maaşı o kadar ödemiyor

Banka çıktışını bulamadım

batum
25 Mart 2024, 21:40
Ustam senin benim gözümde saygisizca yazman neye bagli? Bizim ailede/etrafimda „anneler“ hepsi ayni durumda. Türkiyede emekliligi aliyor, burada 520€ minijob yapiyor.

Senin etrafinda belki kimse yapmaz. Herkez sende degil. Herkez AOK‘da degil. Ismi Krankenkasse. AOK 100 Krankenkassedan biridir.

Ama gelecek konularda sen yardimci olmayacaksan yazma ne kendi kafani yor nede karsi tarafdakinin gönlünü kir.

Benim yazdigimin saygisizlikla ne alakasi var ??
Ben senin Anneni veya herhangi birini kast etmedim
Genel anlamda yazdim

Sen sahsen Ayda 3000 euro kazanip 2000 eurosunu AOK ya verirmisin
veririm dersen sorun yok

Sanada birazdan saygisizca yazdin der

Haziran
26 Mart 2024, 13:03
Minijob + Türkiye emekliligi
520+297 = 817 €

Haydi bunun 15% Krankenkasse kesse 122,55 eder.
Nasil 200 Ödüyor?

Bazi isler 520 gibi görünüyor ama 521 oluyor ve Pflichbeitrag, Krankenversicherung falan hepsi kesiliyor senin Annenin isi öyle olmasin?

Haziran
26 Mart 2024, 13:06
iki kere oldu,
Sorry

hOrOz
26 Mart 2024, 13:29
Da das Mitglied die Beiträge aus der ausländischen Rente allein zu tragen hat,
wird in der Krankenversicherung die Hälfte des allgemeinen Beitragssatzes (zurzeit 7,3 Prozent) zuzüglich des halben kassenindividuellen Zusatzbeitrages erhoben.
In der Pflegeversicherung beträgt der Beitragssatz grundsätzlich 3,4 Prozent.

Die Auskunft und Vorlage von Unterlagen ist für Bezieher von ausländischen Renten gesetzlich verpflichtend.

Üye sigorta bedelini kendi taşıdığı için katkı oranı yarısı (şuanda %7,73) artı Sağlık Kasası ek ödeme payı eklenir

Bakım Sigortası genelde şuanda %3,4 dir.

Yurtdışı emeklilik maaşı alanların bildirmesi ve gerekli belgeleri sunması kanuni zorunluktur

hekimoglu
26 Mart 2024, 14:32
520+297 = 817 €

Nasil 200 Ödüyor?

Bazi isler 520 gibi görünüyor ama 521 oluyor ve Pflichbeitrag, Krankenversicherung falan hepsi kesiliyor senin Annenin isi öyle olmasin?

Arkadasim, yanlış hesap yapıyorsunuz. Familienversicherung kapsamına dahil olma şartları asagida olduğu gibidir. O sinirlarin altında kaldigi sürece sorun yok, tüm gelirlerin toplamı siniri geçtiginde isler değişiyor, aile sigortasından faydalanma hakki yitirildiği icin kisi kendini sigortalamak durumunda kalıyor.

Das monatliche Gesamteinkommen des mitversicherten Familienangehörigen darf 505 Euro (gilt für 2024) nicht übersteigen. Bitte beachten Sie, dass Sie versicherungspflichtig sind, wenn Sie ein regelmäßiges Arbeitsentgelt über 538 Euro bekommen. Eine Mitversicherung in der beitragsfreien Familienversicherung ist dann ausgeschlossen. Sollten Sie jedoch geringfügig beschäftigt sein und ein monatliches Arbeitsentgelt bis zu 520 Euro (ab 2024: 538 Euro) beziehen, ist eine Familienversicherung für Sie möglich.

Yurtdisi gelirlerden saglık sigortasına (Krankenversicherung/Pflegeversicherung) %11,65 civarında prim ödeme durumu, her iki ülkedende emekli olanlar icindir. Aradaki fark bu ikisini birbirine karistirmayalim.

Haziran
26 Mart 2024, 16:02
Arkadasim, yanlış hesap yapıyorsunuz. Familienversicherung kapsamına dahil olma şartları asagida olduğu gibidir. O sinirlarin altında kaldigi sürece sorun yok, tüm gelirlerin toplamı siniri geçtiginde isler değişiyor, aile sigortasından faydalanma hakki yitirildiği icin kisi kendini sigortalamak durumunda kalıyor.

Das monatliche Gesamteinkommen des mitversicherten Familienangehörigen darf 505 Euro (gilt für 2024) nicht übersteigen. Bitte beachten Sie, dass Sie versicherungspflichtig sind, wenn Sie ein regelmäßiges Arbeitsentgelt über 538 Euro bekommen. Eine Mitversicherung in der beitragsfreien Familienversicherung ist dann ausgeschlossen. Sollten Sie jedoch geringfügig beschäftigt sein und ein monatliches Arbeitsentgelt bis zu 520 Euro (ab 2024: 538 Euro) beziehen, ist eine Familienversicherung für Sie möglich.

Yurtdisi gelirlerden saglık sigortasına (Krankenversicherung/Pflegeversicherung) %11,65 civarında prim ödeme durumu, her iki ülkedende emekli olanlar icindir. Aradaki fark bu ikisini birbirine karistirmayalim.

Simdi anneniz 538 € + Türkiyedeki emeklilik oldugu icin Familinenversicherungdan cikmiyormu?
Benim bildigim Familienversicherungdan cikiyor ve Freiwilligenkrankenversicherung yaptirmasi gerek.
Dolaysiyla Anneniz artik Krankenversicherungu kendi ödemek durumunda.
Ama bu 200 € olmamasi gerek, 200€ yüksek diyorum.Ben bunu betonen yapmak istiyorum.

Birbey 3.1
26 Mart 2024, 18:46
Alman Krankenkasseye gidecek. SGK'da AT21 belgesini istetecek. Ozman Freiwillige Versicherunga gerek kalmıyor. SGK burda bakıyor.

520+297 = 817 €

Nasil 200 Ödüyor?

Asgari prim yaklaşık 200 Euro üstü. Ondan okadar.

Ozanonur38
26 Mart 2024, 19:06
Alman Krankenkasseye gidecek. SGK'da AT21 belgesini istetecek. Ozman Freiwillige Versicherunga gerek kalmıyor. SGK burda bakıyor.

Asgari prim yaklaşık 200 Euro üstü. Ondan okadar.

Ustam bu AT21 Belgesini nasil SGK dan talep edebilirim. Sayfalarinda iletisim diye bir yer yok

Birbey 3.1
26 Mart 2024, 19:08
Alman Krankenkassesine söyle onlar istesin Türkiye'den.

Sen direk istemeye kalkarsa SGK vermemek için takla atar.

Ozanonur38
26 Mart 2024, 23:19

Ustam cebabin icin tesekür ederim. Konunun baslangicinda birinci mesajda sorunu anlatmistim.
Kisa ve öz sekilde bir cözüm sundun.. konuyu saptirmadan.

Hayirli aksamlar dilerim

hekimoglu
27 Mart 2024, 17:21

T/A21 belgesini sgk, daha önce aldigi emekli maasi krankenversicherung larin sinirini asipta aile sigortasindan atilanlara veriyordu. Simdi isin icine minijop serbestligi girdiginde sgk sorun yapmadan o belgeyi verecekmi bende merak ediyorum. Ilgili arkadaslar basvursunlar, verirlerse 200€ ödemekten kurtulurlar, vermezlerse yapacak birsey yok.