PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Calismadigim seneleri Rentenversicherunga ödeyebilirmiyim?

Haziran
22 Aralık 2022, 14:19
Ben April 2019 - November 2021 arasi calismadim.
Arbeitslosengeld de almadim yani Arbeitsagentura basvurmadim.Kagit kürekle ugrasmamamk icin.

Ben simdi eksik 18 ayi Rentenkasseye ödeyebilirmiyim?
Bu nasil oluyor ve yillik veya aylik ne kadar ödemeliyim yaklasik olarak? Bilgisi veya cevresinde böyle birsey yapan arkadaslar bilgi verirse sevinirim.
Cünkü %50 GdB sahibiyim ve 35 Versicherungsjahre'yi doldurunca emekli olmak istiyorum.

Bu eksik aylari ödersem Versicherungsjahre olarak sayilirmi? yani 35 yil Versicherungsjahre icine hesap edilirmi?

webci
22 Aralık 2022, 14:30
Rentenversicherunga ödeyebilirsin,ne kadar olur onlar hesaplayacak..ve sigortali yillar olur.
Ayrica is kurumuna bagli yillar da is kurumu emekli kasasina para ödemiyor..

murat39
22 Aralık 2022, 14:39
Ödemeyi yapabilirsin, öyle bir imkan var.
Konu hakkinda uzman arkadaslar gördügünde gereken bilgiyi yazacaktir.

35 sene pirim sayisi ve hemen Schwerbehinderungla emeklilik o da bazi sartlara bagli o kadar kolay degil.
62-63 yas ve en az 35 sene pirim sayisi araniyor bildigim.

Haziran
22 Aralık 2022, 14:41
Rentenversicherunga ödeyebilirsin,ne kadar olur onlar hesaplayacak..ve sigortali yillar olur.
Ayrica is kurumuna bagli yillar da is kurumu emekli kasasina para ödemiyor..

sanirim ALG1 de ödeniyor ama ALG2'de ödenmiyor.Ama emin degilim.
Iste bu konuda bilgiye ihtiyacim var.
Ben o eksik 18 ayi saydirmak istiyorum ki 35 yili dolmus olsun.
Su an 35 yil icin 7 yilim var bu 18 ayida saydirirsam 5 bucuk yilim kalacak.

@murat39
Tabi tabi 35 yili doldur hemen emekli yok.
61 veya 62 yasinda basvurulacak yine.

Benim amacim bu eksik aylari ödersem Versicherungsjahre olarak sayilirsa su an 35 yila 7 senem var, bu 18 ayi saydirirsam 5 bucuk senem kaliyor.
Ondan sonra calismayi birakir giderim TR'ye ve beklerim 61-62 yasini orda.
61 veya 62 olunca erken emeklilege basvururum diye düsünüyorum.
Birde bu 18 ayi ödersem Rentenpunktemide arttirmis olurp emeklininde biraz fazla olmasi saglanmis olur.

murat39
22 Aralık 2022, 14:54
Konu hakkinda bilgi sahibi biriyle görüstüm.
Hicbir sey yapmadiysa yapacak birsey yok dedi.

Corona zamaniy di o zaman Telefon acmis olsa Arbeitslos melden yapmak istiyorum..gibi kayit gecmis se Antrag verilmemis de olsa bu telefon la bir bildiri bile not aliniyormus.
O zaman LVA olayina birsey yapilir dedi.

En iyisi Arbeitsamt a gidip veya telefonla olayi sormak olur dedi. Yukarda da yazdigim gibi hicbir sey yapilmamis sa ne Telefon ne anmeldung o zaman bir sey yapilamaz.Kendisi freiwillig ödemesi gerekir. dedi.

Serkinho
22 Aralık 2022, 15:04
Bir durun, Rentenkasseci @Birbey 3.0 ustamız var.

O yardımcı olur.

Gesendet von meinem SM-S908B mit Tapatalk

Haziran
22 Aralık 2022, 15:09
Konu hakkinda bilgi sahibi biriyle görüstüm.
Hicbir sey yapmadiysa yapacak birsey yok dedi.

Corona zamaniy di o zaman Telefon acmis olsa Arbeitslos melden yapmak istiyorum..gibi kayit gecmis se Antrag verilmemis de olsa bu telefon la bir bildiri bile not aliniyormus.
O zaman LVA olayina birsey yapilir dedi.

En iyisi Arbeitsamt a gidip veya telefonla olayi sormak olur dedi. Yukarda da yazdigim gibi hicbir sey yapilmamis sa ne Telefon ne anmeldung o zaman bir sey yapilamaz.Kendisi freiwillig ödemesi gerekir. dedi.

Arbeitslos olunca hemen 3 gün icinde Arbeitsagentura Telefon actim bildirdim ama ALG1 istemiyorum dedim (kagit kürek isleriyle ugrasmayi sevmiyorum) yinede ihtiyacim olursa bildiririm dedim, dondurdum. 30 ay dondurma Hakkimiz var.
Cevremden sen salakmisin o senin hakkin neden ALG1 almiyorsun falan filan diyenlerin cogalmasi benimde is bulamamam sonucu November 2021 de Arbeitasagentura aradim ve ALG1 almaya basladim. November 2021 den sonra yaklasik 10 ay falan ALG1 aldim yani bu yilin 7.ayina kadar.
Agustosdada Izin yaptim.
Simdide September 2022'den beri calisiyorum.

Neyse ben zaten Rentenversicherunga o eksik 18 ayi kendim ödemek istiyorum kendi cebimden tabi uygun bir hesap cikarsa.
Freiwillig ödeyecegim iste bunu soruyorum.
Degilse arbeitsagentura falan ödetmek istemiyorum.

Bu baska bir konu ama ALG1'de Rentenverischerungsa beitrag ödeniyor.
Gut zu wissen: Wird Arbeitslosengeld 1 gezahlt, übernimmt die Arbeitsagentur in der Regel auch Rentenbeiträge. Die Beiträge werden auf Grundlage von 80 Prozent des der Berechnung des Arbeitslosengeldes zugrunde liegenden Arbeitsentgelts gezahlt

Benim sorum simdi karismasin su:
ben bu eksik 18 ayi kendi cebimden ödeyebiliyormuyum?
Ödersem bu 18 ay simdi Versicherungsjahre olarak sayilirmi? Amacim bu 35 Versicherungsjahre 'yi doldurmak.

hOrOz
22 Aralık 2022, 15:55
Bu neyin kafası (kagit kürek isleriyle ugrasmayi sevmiyorum) ?

Rente de boşlukları ödeyebiliyorsunuz ama en iyisi rente dairesine sormak lazım ..

Internette bir sürü cevap var

Bazılarında 45 yaşına kadar mümkün diyor .. bazıları sadece okul veya Ausbildung zamani diyor

Rente Beratung bedava termin al git konuş

Onada üşeniyorsan senin ayağına gelmezler

Almanya kağıt kürekler ülkesi istesende istemesen uğraşacaksın

Haziran
22 Aralık 2022, 16:04
Bu neyin kafası (kagit kürek isleriyle ugrasmayi sevmiyorum) ?

Rente de boşlukları ödeyebiliyorsunuz ama en iyisi rente dairesine sormak lazım ..

Internette bir sürü cevap var

Bazılarında 45 yaşına kadar mümkün diyor .. bazıları sadece okul veya Ausbildung zamani diyor

Rente Beratung bedava termin al git konuş

Onada üşeniyorsan senin ayağına gelmezler

Almanya kağıt kürekler ülkesi istesende istemesen uğraşacaksın

Kagit kürek isleri derken insani rahat birakmiyor Arbeitsagentur.
Haftada 4 kere Vermitlungsvorschlag geliyor, onlar icin Bwerbung yazman gerekli falan filan ugrasmak istemedim. Ama sonrada kayit oldum 10 ay kadar ALG1 aldim-
Öyle burda yazilanlar kadarda degilmis ilk aylar Vermittlungsvorschlaglar biraz geldi sonralari azaldi.
Burda forumda yazilanlar var eskilerden okumustum iste söyle iste böyle rahat birakmiyor falan diye.Ama öylede oladi.
Sonunda Staplerfahrer olarak is buldum su an calisiyorum.

Nette söyle yaziyor:
Anspruch auf abschlagsfreie Altersrente haben Menschen, die Wartezeit (= Mindestversicherungszeit) von 35 Jahren erfüllt haben
und anerkannt schwerbehindert (Grad der Behinderung mindestens 50) sind
und die jeweilige Altersgrenze für ihren Jahrgang erreicht haben.

Eger bosluklari ödeyebiliyorsam ve bu 35 yil icine dahil ediliyorsa benim icin iyi olacak.Ama 18 ay icin ödeyecegim küflet ne olacak bakalim.
Burda bir ön arastirma yapayim dedim öyle birsey mümkünse tabiki Rentenversicherungdan termin alip gidip konuscam.

hOrOz
22 Aralık 2022, 16:12
Kagit kürek isleri derken insani rahat birakmiyor Arbeitsagentur.
Haftada 4 kere Vermitlungsvorschlag geliyor, onlar icin Bwerbung yazman gerekli falan filan ugrasmak istemedim. Ama sonrada kayit oldum 10 ay kadar ALG1 aldim-
Öyle burda yazilanlar kadarda degilmis ilk aylar Vermittlungsvorschlaglar biraz geldi sonralari azaldi.
Burda forumda yazilanlar var eskilerden okumustum iste söyle iste böyle rahat birakmiyor falan diye.Ama öylede oladi.
Sonunda Staplerfahrer olarak is buldum su an calisiyorum.

Eger bosluklari ödeyebiliyorsam ve bu 35 yil icine dahil ediliyorsa benim icin iyi olacak.Ama 18 ay icin ödeyecegim küflet ne olacak bakalim.
Burda bir ön arastirma yapayim dedim öyle birsey mümkünse tabiki Rentenversicherungdan termin alip gidip konuscam.

Usta Arbeitsamt ın o kadar da korkulacak bir yanı yok

Ben iki üç kere işsiz kaldım .. ayda bir kere çağırıyorlar .. hepsi o

3 Bewerbung yazıyorsun koyuyorsun önlerine bitti

Ama yapmazsan bütün kanuni haklarınıda kaybediyorsun

Bak şimdi Rente ödemeyi kabul etmezse gitti o kadar ayların

Birde hastalık sigortan olmuyor aile hastalık sigortan yoksa o zaman ne yapacaksın

Haziran
22 Aralık 2022, 16:21
Usta Arbeitsamt ın o kadar da korkulacak bir yanı yok

Ben iki üç kere işsiz kaldım .. ayda bir kere çağırıyorlar .. hepsi o

3 Bewerbung yazıyorsun koyuyorsun önlerine bitti

Ama yapmazsan bütün kanuni haklarınıda kaybediyorsun

Bak şimdi Rente ödemeyi kabul etmezse gitti o kadar ayların

Birde hastalık sigortan olmuyor aile hastalık sigortan yoksa o zaman ne yapacaksın

Valla kardes haklisin 18 ay almadim ALG1.
Sık sık Türkiyeye gittim.Son zamanlarda Freiwillige Krankenversicherung yaptirdim 182 € ayda kendim ödedim.
Burda inan öyle yazilan cizilenler vardi ki, simdi o yazilan Forumdda sikinti olunca silindi.Iste söyle rahat birakmiyörlar iste böyle rahat birakmiyrlar.

Neyse sonunda basvurdum yaklasik 10 ay falan aldim.
Simdide is buldum calisiyorum.Iste bu 35 yil icin eksik o calismadigim 18 ayi ödeyip saydirabilirsem, 35 yil dolunca 56-57 yasinda falan olacagim.
Saglik verirse Allah calismaya devam ederim.degilse TR'ye gider orda 61-62 yasini beklerim.Sonrada erken emeklilik icin basvururum.

hOrOz
22 Aralık 2022, 16:52
Valla kardes haklisin 18 ay almadim ALG1.
Sık sık Türkiyeye gittim.Son zamanlarda Freiwillige Krankenversicherung yaptirdim 182 € ayda kendim ödedim.
Burda inan öyle yazilan cizilenler vardi ki, simdi o yazilan Forumdda sikinti olunca silindi.Iste söyle rahat birakmiyörlar iste böyle rahat birakmiyrlar.

Neyse sonunda basvurdum yaklasik 10 ay falan aldim.
Simdide is buldum calisiyorum.Iste bu 35 yil icin eksik o calismadigim 18 ayi ödeyip saydirabilirsem, 35 yil dolunca 56-57 yasinda falan olacagim.
Saglik verirse Allah calismaya devam ederim.degilse TR'ye gider orda 61-62 yasini beklerim.Sonrada erken emeklilik icin basvururum.

Sen onun bunun yazdığına ne bakıyorsun ..

Burada yapılan yorumların çoğu osuruktan teyyare

Bence sen daha çok kağıt kürek işinden çok Türkiye ye gitmek için kendi kendine bahane üretmişsin

kendine sorumsuzca davranmışsın hiç sonuçlarını düşünmemmişsin anlık günü günlük yaşamışsın

Bir terim vardır "dün yediğin hurmalar, gün gelir seni tırmalar"

Ama Sen yine de LVA dan Rentenberatungs termin al git konuş sonunda onlar karar verecek board dakiler değil

murat39
22 Aralık 2022, 17:11
Ustam bak ne güzel Telefon acmisin. Acmis oldugun telefon kayit etmislerdir.Durduk yere niye fazladan para vereceksin.
Arbeitsamt a git veya bir dilekce yaz.durumu anlatan.O zamanlar Corona zamani oldugu icin Telefon la basvurular da kayit altinda.

Para verilmez ama Rentenversicherung Pflichtbeitragi öderler.

Ödeme konusunu her halukade sen kendin ödedikden sonra ödersin.LVA ya .Emeklilik Yasin gelmeden ödenmesi gerekir. eksik gün.

LVA ya zaten o bos günün hesabini vereceksin.Senden soracaklar.

Tavsiye Arbeitsamt dan termin al.Telefon actiginizi söyle.O zaman issizlik icin.
Problemin LVA ya pirim konusunun acik oldugunu O zaman da Corona dan dolayi..herseyin zor oldgunu ne biraz anlat.LVA boslugu cözeceklerdir.O günler icin para istemiyorum.Sadece LVA pirim yatsin diye durumu arz edin.

Es ist auch möglich, statt des Regelbeitrags einkommensabhängige Beiträge zu zahlen. Dafür musst Du Dein Einkommen mit einem Einkommensteuerbescheid nachweisen. Der Beitrag beläuft sich dabei auf 18,6 Prozent Deines monatlichen Einkommens. Die Mindestgrenze liegt 2022 bei 83,70 Euro für Ost und West, die Höchstgrenze bei 1.311,30 Euro (West) und 1255,50 Euro (Ost).

https://www.finanztip.de/gesetzliche-rentenversicherung/freiwillige-rentenversicherung/

Haziran
22 Aralık 2022, 17:43
Ustam bak ne güzel Telefon acmisin. Acmis oldugun telefon kayit etmislerdir.Durduk yere niye fazladan para vereceksin.
Arbeitsamt a git veya bir dilekce yaz.durumu anlatan.O zamanlar Corona zamani oldugu icin Telefon la basvurular da kayit altinda.

Ödeme konusunu her halukade sen kendin ödedikden sonra ödersin.LVA ya .Emeklilik Yasin gelmeden ödenmesi gerekir. eksik gün.

Tavsiye Arbeitsamt dan termin al.Telefon actiginizi söyle.O zaman issizlik icin.
Problemin LVA ya pirim konusunun acik oldugunu O zaman da Corona dan dolayi..herseyin zor oldgunu ne biraz anlat.LVA boslugu cözeceklerdir.O günler icin para istemiyorum.Sadece LVA pirim yatsin diye durumu arz edin.

Kayidi birak yazisamlarim var Arbeitsagenturun portali üzerinden.Zaten dedigim gibi ilk 3 gün icinde Müracat ettim Portala kayit oldum kunde numarasi aldim ordan yazismalar yaptim.

Onlara ben Arbeitslosengeld1 almaiyacagim Türkiyeye gidip gelecegim, kendim is arayacagim bulursam calisirim dedim durdurdum.
Zaten Arbeitsagentur bana sorun cikarmadi.
18 ay sonra ALG1 icin Antag verecegim dedim hemen eski isyerimden Arbeitsbescheinigun istediler gönderdim ALG1 hemen göndermerye basladilar.

Simdi Murat kardesim sen bana eksik Rentenversicherung Pflichtbeitraglarini Arbeitsagentura mi ödettir diyorusun? Öderlermi diyorusun?
Bunu hemen Arbeitsagentura Tel cekip sorabilirim.

Ama ben kendim ödeyim minumum dereceden diye düsünmüstüm.Öyle bir option varmis eksik aylar minimum dereceden ödenebiliniyormus.
Kaldigim yer kücük buranin Gemeindesine E-Mail yazdim böyle Rentenberatung varmi diye.
Degilse Münih bana 50 KM ordaki Rentenversicherungdan Termin alip gidip konusacagim.

hOrOz
22 Aralık 2022, 17:51

Es ist auch möglich, statt des Regelbeitrags einkommensabhängige Beiträge zu zahlen. Dafür musst Du Dein Einkommen mit einem Einkommensteuerbescheid nachweisen. Der Beitrag beläuft sich dabei auf 18,6 Prozent Deines monatlichen Einkommens. Die Mindestgrenze liegt 2022 bei 83,70 Euro für Ost und West, die Höchstgrenze bei 1.311,30 Euro (West) und 1255,50 Euro (Ost).

https://www.finanztip.de/gesetzliche-rentenversicherung/freiwillige-rentenversicherung/

Usta Arbeitsamt geri dönük emeklilik primlerini ödemez .

Arkadaş işsizlik parasını almayı ret etmiş ..

Yani işin Arbeitsamt ayağı kapanmış ..

İşsizlik parası alma hakkı başvurur ve koşulları yerine getirirse Arbeitsamt işsizlik parasını öder ve primlerini yatırır

Primler işsizlik parasıyla ilişkilidir.. İşsizlik parası varsa emekli primi var yoksa yok

Nasıl işyerinden maaş alıyorsan primlerde kesilir bir kişi sadece işyerinde vertragı olduğu için primi ödenmez

Sadece alma hakkı bir şey ifade etmiyor

Gidecek LVA ya eksik günleri ödeme olanağı varmı yokmu onu soracak eğer varsa ödeyecek

Verdiğin link serbest meslek sahibleri için ?????

Haziran
22 Aralık 2022, 17:56
Usta Arbeitsamt geri dönük emeklilik primlerini ödemez .

Arkadaş işsizlik parasını almayı ret etmiş ..

Yani işin Arbeitsamt ayağı kapanmış ..

İşsizlik parası alma hakkı başvurur ve koşulları yerine getirirse Arbeitsamt işsizlik parasını öder ve primlerini yatırır

Primler işsizlik parasıyla ilişkilidir.. İşsizlik parası varsa emekli primi var yoksa yok

Nasıl işyerinden maaş alıyorsan primlerde kesilir bir kişi sadece işyerinde vertragı olduğu için primi ödenmez

Sadece alma hakkı bir şey ifade etmiyor

Gidecek LVA ya eksik günleri ödeme olanağı varmı yokmu onu soracak eğer varsa ödeyecek

Verdiğin link serbest meslek sahibleri için ?????

Aynen bende öyle düsünüyorum Horoz kardes.
LVA'ya gidip ögrenmek en dogrusu.

Yani aslinda olay karisik degil.
Benim eksik aylarimiin Pflichtbeitraglarini ödeyebilirmiyim?
Evet ise ödeme alt ve üst siniri varmi, sanirim yüksek ödeme yapmak isteyenler icin böyle bir Option var.
Bu eksik aylari ödersem Versicherungsjahre olarak sayilirmi? O 35 seneya sayilirmi?

Gelisme olursa burdan yazarim belki baskalarininda isine yarar ilerde.

murat39
22 Aralık 2022, 17:59
Arkadaslar kizim Arbeitsamt da memur.
Konuyu kendisiyle konustum.

Para ödenmez ama LVA konusunda yardimci olunur dedi.
O zaman Corona dan dolayi ne esneklikler var dedi.

(Kendin ödeme konusunda 18 ay 2.600 € gibi cikabilir. LVA ya gidersin burada hic problem yok.Islemi yapmada da Problemsiz.Evraklar hazirlanir.Imzalarsiniz.
Annem icin LVA ya gitmistim.Bu sekil problemsiz doldurusun.Kendin ödeyerek.
5 sene pirim lazim Almanya da emeklilik ayligi icin.Annem calismadi cocuk yetistirme olayinda eksik gün aynen 18 ay cikmisti.Ondan ortalama biliyorum.)

Emeklilik ayligi hesabi sizi yaniltmasin hesap ettikleri paradan mesela bizlere gelen LVA verlauf daki paradan daha Krankenkasse icin ne giderler kesilecek.Onlarsiz hesap edilen miktar. i.
Ortalama bir 160 € daha eksik olabilir. LVA ya giderseniz bu konu hakkinda da arastirin.(Ödenen emeklilik ayligina göre degisir bu miktar)
Erken isi biraktiginizda Finanzel olarak bu konuyu dikkate alin.Her sene icin de ortalama 10% de ordan kesilir. erken ayrilirsaniz.
Bu sadece bilgi.
Gelir durumunuz iyi olur rest dersiniz.Buraya kadar deyip.Gelir boyutu bundan sonra önemli olursa bu yazdiklarimi arastirin.

Haziran
22 Aralık 2022, 18:45
@murat39
sagol kardesim.2600 - 3000 eur ise hemen öderim.
Ben arbeitsagentura onuda sorcam.
Ama simdi bu 18 ayi ödersem
Bu Versicherungsjahre olarak sayilacak mi?
Su an dedigim gibi 35 Verischerungsjahreyi doldurmama 7 yil var.
Dedigin sekilde ödeme yaparsam bu 35 yili doldurmama 5 bucuk yil kalmis mi olacak?
Bu evet ise 18 ay eksigimi hemen öderim.

murat39
22 Aralık 2022, 18:52
Versicherungsverlauf olarak sayiliyor.

Ödeme konusunda fark oluyor hangi secenegi secerseniz.Azami en yüksek tavan.

https://www.deutsche-rentenversicherung.de/DRV/DE/Ueber-uns-und-Presse/Presse/Meldungen/2021/210129_beitraege_nachzahlen_rentenansprueche.html# :~:text=60%20Monaten%20f%C3%BCr%20eine%20Altersren te,gesetzlichen%20Rentenversicherung%20anerkannt%2 0bekommen%20haben.

Aylik miktar

Wenn Sie im Jahr 2022 noch Beiträge für das Jahr 2021
nachzahlen möchten, gelten
> als Mindestbeitrag monatlich 83,70 Euro, X 18 ay = 1.506,6€ LVA nin sayfasindaki bilgi.
> als Höchstbeitrag monatlich 1 320,60 Euro.

Öncelik li Arbeitsagentura burada bosluk olustugunu bunu nasil düzeltebiliriz diye yaklasim la gidin.
Ondan sonra cözüm olmazsa LVA ya kendiniz ödemeniz icin basvurun.

Eger ki siz öderseniz Finanzamt dan geri absetzen yaparsiniz.Emeklilige ödenilen parayi.

Rentenpunkte kaufen: Für wen lohnt sich das?
Der Kauf zusätzlicher Rentenpunkte ist grundsätzlich lohnenswert, da es sich um eine sichere Anlage handelt und die Zinsen für risikoarme Alternativanlage derzeit praktisch gegen Null tendieren. Zu bedenken ist jedoch, dass die Höhe des Ertrags von der Lebenserwartung abhängt – je länger der Rentenempfänger lebt, umso mehr lohnen sich die zusätzlichen Rentenpunkte.

Generell kann der Erwerb von Rentenpunkten in folgenden Situationen sinnvoll sein:

Früherer Rentenbeginn geplant. Wer vorzeitig in Rente gehen will, kann mit zusätzlichen Punkten den Abschlag ausgleichen.

Rente erhöhen. Bei regulärem Rentenbeginn führen zusätzliche Punkte zu einer höheren Rente.

Abfindung einzahlen. Wer einige Jahre vor Rentenbeginn gegen Abfindung entlassen wird, kann einen Teil davon in die Rente einzahlen, um trotz Arbeitslosigkeit das Rentenniveau zu halten.

Mindestversicherungszeit erfüllen. Anspruch auf Altersrente hat nur, wer eine Mindestversicherungszeit von fünf Jahren vorweisen kann. Mit dem Kauf von Rentenpunkten lassen sich fehlende Versicherungsjahre auffüllen.

Kimler bu uygulamayi hangi sartlarda faydalanir.

Wer darf Rentenpunkte kaufen?
Zunächst ein kleiner Dämpfer. Um Rentenpunkte zu kaufen, musst Du mindestens 50 Jahre alt sein. Außerdem musst Du eine realistische Chance haben, die 35 Beitragsjahre zu erreichen, die für die vorgezogene Rente ab 63 Voraussetzung sind.

Du solltest also mit 50 mindestens 22 Beitragsjahre gesammelt haben, weil Du dann noch mindestens 13 Beitragsjahre sammeln musst, bis Du Deine Altersrente frühestens in Anspruch nehmen kannst.

Wer seine Regelaltersgrenze bereits erreicht hat, darf in aller Regel ebenfalls keine Rentenpunkte mehr kaufen.

Haziran
22 Aralık 2022, 19:11
Versicherungsverlauf olarak sayiliyor.

Ödeme konusunda fark oluyor hangi secenegi secerseniz.Azami en yüksek tavan.

https://www.deutsche-rentenversicherung.de/DRV/DE/Ueber-uns-und-Presse/Presse/Meldungen/2021/210129_beitraege_nachzahlen_rentenansprueche.html# :~:text=60%20Monaten%20f%C3%BCr%20eine%20Altersren te,gesetzlichen%20Rentenversicherung%20anerkannt%2 0bekommen%20haben.

Aylik miktar

Wenn Sie im Jahr 2022 noch Beiträge für das Jahr 2021
nachzahlen möchten, gelten
> als Mindestbeitrag monatlich 83,70 Euro, X 18 ay = 1.506,6€ LVA nin sayfasindaki bilgi.
> als Höchstbeitrag monatlich 1 320,60 Euro.

Öncelik li Arbeitsagentura burada bosluk olustugunu bunu nasil düzeltebiliriz diye yaklasim la gidin.
Ondan sonra cözüm olmazsa LVA ya kendiniz ödemeniz icin basvurun.

Rentenpunkte kaufen: Für wen lohnt sich das?
Der Kauf zusätzlicher Rentenpunkte ist grundsätzlich lohnenswert, da es sich um eine sichere Anlage handelt und die Zinsen für risikoarme Alternativanlage derzeit praktisch gegen Null tendieren. Zu bedenken ist jedoch, dass die Höhe des Ertrags von der Lebenserwartung abhängt – je länger der Rentenempfänger lebt, umso mehr lohnen sich die zusätzlichen Rentenpunkte.

Generell kann der Erwerb von Rentenpunkten in folgenden Situationen sinnvoll sein:

Früherer Rentenbeginn geplant. Wer vorzeitig in Rente gehen will, kann mit zusätzlichen Punkten den Abschlag ausgleichen.

Rente erhöhen. Bei regulärem Rentenbeginn führen zusätzliche Punkte zu einer höheren Rente.

Abfindung einzahlen. Wer einige Jahre vor Rentenbeginn gegen Abfindung entlassen wird, kann einen Teil davon in die Rente einzahlen, um trotz Arbeitslosigkeit das Rentenniveau zu halten.

Mindestversicherungszeit erfüllen. Anspruch auf Altersrente hat nur, wer eine Mindestversicherungszeit von fünf Jahren vorweisen kann. Mit dem Kauf von Rentenpunkten lassen sich fehlende Versicherungsjahre auffüllen.

Bende bunu okudum ondan dolayi alt ve üst ödeme var dedim yukardaki yazilarimda.
Ama bu ödeme fazla Rente almak icin.Acaba benim gibi Prim ödenen yillarin arttirilmasi icinde gecerlimi?Yani Versicherungsjahrenin arttirilmasi icinde gecerlimi?
Ben 35 Versicherungsjahre'yi doldurmak istiyorum.
Insallah Rentenberaterden daha detayli ögrenip uygulayacagim.
tesekkürler

murat39
22 Aralık 2022, 19:20
Sizin icin önemli olan zaman dolmasi.Minimum da birakabilirsiniz ödeme olayi.Arbeitsamt üzeri cözümlenmezse.

Miktar konusunu yükseltmeye degmez. Finanzamt dan geri almayi da hesap etsek.

Satin alabilirsiniz sart 50 yasini gecmis olacaksiniz bu islemi yapmak icin.Ödeyeceginiz miktar ve edecegi fark.Ben arastirdim yapmadim. ( Rentenpunk unuzu yükseltiyorsunuz)

Türkiye deki emekliligi yatirdim.Kendim ve esimin...Hastalik sigortasi da emekli olunca icinde.Daha uygun gördüm.Bundan 10 sene önce.

Haziran
22 Aralık 2022, 19:23
Sizin icin önemli olan zaman dolmasi.Minimum da birakabilirsiniz ödeme olayi.Arbeitsamt üzeri cözümlenmezse.

Miktar konusunu yükseltmeye degmez. Finanzamt dan geri almayi da hesap etsek.

Aynen kardesim.

hOrOz
22 Aralık 2022, 19:28
Bende bunu okudum ondan dolayi alt ve üst ödeme var dedim yukardaki yazilarimda.
Ama bu ödeme fazla Rente almak icin.Acaba benim gibi Prim ödenen yillarin arttirilmasi icinde gecerlimi?Yani Versicherungsjahrenin arttirilmasi icinde gecerlimi?
Ben 35 Versicherungsjahre'yi doldurmak istiyorum.
Insallah Rentenberaterden daha detayli ögrenip uygulayacagim.
tesekkürler

alt ödeme aylık 2022 senesi için 83,70€ üst ödeme 1311€

alt ödemede 4,75€ üst ödeme de 74,36€ emeklilik (bütün yıl)

birde ödeme süreleri var

für 2021 bis zum 31. März 2022
ür 2022 bis zum 31. März 2023

ama en iyisi LVA danışmak

oradadan aldığın bilgileri buradada paylaşırsan iyi olur biz de öğrenmiş oluruz

murat39
22 Aralık 2022, 20:12
Arbeitsamt a gittiginizde ortaligin müsaid olmadigini sizin Schwerbehindert oldugunuzu.Ausweis inizi gösterin.
Direk görüsmelerin mümkün olmadigini Corona dan dolayi.
Bu sekilde konuya girip

Durumu arz etmek probleme yaklasim farkli olur.

Öbür türlü sizin schwerbehindert oldugunuzu ne bilmez karsidaki.

webci
22 Aralık 2022, 21:03
Konu acaip karisti ya,,ne yazdigimi unuttum..
Geriye dönük veya zamaninda yapilmayan müracatlar kabul görmüyor..
Ayrica arbeitsamt corona döneminfe kapali degildi,war online beschäftigt;)
Aslinda bir bakima bulasmadigi iyi olmus..
Hak hukuk biyana bu arbeitsamta bulastiysaniz bir tane memur bey kiralayin,404 gibi yapisip birakmiyor,,sonu bu islerin kötü bitiyor..

alpeg
22 Aralık 2022, 21:30
Konu acaip karisti ya,,ne yazdigimi unuttum..
Geriye dönük veya zamaninda yapilmayan müracatlar kabul görmüyor..
Ayrica arbeitsamt corona döneminfe kapali degildi,war online beschäftigt;)
Aslinda bir bakima bulasmadigi iyi olmus..
Hak hukuk biyana bu arbeitsamta bulastiysaniz bir tane memur bey kiralayin,404 gibi yapisip birakmiyor,,sonu bu islerin kötü bitiyor..

Sorma, 1981'den beri calisan babam 2020'de hayatinda ilk defa issiz kaldi. Adami Leihfirmaya yönlendirdi Arbeitsamt, 1 gün oraya, 2 gün oraya, alakasiz yerlere gönderdiler hep. Örnegin SPS'le alakasi yok, Krombacher'e Anlage'ye gönderiyorlar :D. Sogukta, yagmurda kilit taslarini topladik konteynerlere atma isi falan. Sonra babamin piskolojisi bozuldu bu yüzden baya hastalandi, üzerine Almanyada belkide ilk Corona olanlardandi. Sonrasidna haliyle Krankengeld'e düstü. Krankenversicherung ise son 8 veyahut 10 hafta gelirine bakip ve ona göre hesaplayip Krankengeld ödedi. Babam Leihfirmada saatligi 10€ calismak zorunda kaldigi icin haliyle son 8-10 hafta gelir ortalamasini baya asagiya düstü. Babama aylik verdikleri Krankengeld o yüzden sadece 931€ oldu. Ev kirasi ise zaten 850€...

Konuyu acan arkadasi o yüzden cok iyi anliyorum bu konuda, Allah kimseyi Arbeitsamta düsürmesin.

Ben üniversiteden mezun olmadan 3 ay önce basvuru yapmistim her ihtimale karsi, bana Allah'tan bulasmadilar. Hicte cagirmadilar, bir tane Leiter olarak Vermittlungsvorschlag göndermislerdi, ben de yeni mezun icin uygun degil notu birakmistim, bir daha ne konusmaya cagirdilar, ne de Vermittlungsvorschlag geldi. Üni'deki sekreter bana basvuru yapmami ve akademisyenlere genelde dokunmadiklarini ve darlamadiklarini söylemisti. Öylede oldu.

webci
22 Aralık 2022, 21:47
@alpeg usta insanlarimiza yazik..bir taraftan gurbet,yabancilik diger taraftan yabanci bir taraftan irkcilik deyip vuruyorlar abaliya..
Adlinda bu konuda bir konu acilsa ne acikli hikayeler cikar..
ALLAH kolaylik versin artik daha da zor,,

alpeg
22 Aralık 2022, 22:40
@alpeg usta insanlarimiza yazik..bir taraftan gurbet,yabancilik diger taraftan yabanci bir taraftan irkcilik deyip vuruyorlar abaliya..
Adlinda bu konuda bir konu acilsa ne acikli hikayeler cikar..
ALLAH kolaylik versin artik daha da zor,,

Aynen öyle, amin cümleten.

Babamin calistigi firma 120 küsür yillik idi, ABD'liler satin alip 10 yil sonra Makedonyaya tasidilar. Cogu kisi issiz kalinca hemen kranka cikip yüksek ortalamadan iyi Krankengeld aldi, kurnazlik yaptiklarini sanip piskologa gidip erken emeklilige basvurdular ve Arbeitsamta düsmeyi geciktirdiler. Ama babam sahtekarligi sevmedigi icin daima dürüst davrandi ve calismak istedi. Dürüstlügün karsiligi ise saatligi 10€'dan Leihfirmalar, sonra da ilk basta 931€ Krankengeld oldu :D. Adamlar gözünün yasina bakmiyor. Inan belki 40-50 tane Bewerbung yazdim babam icin, hep red geldi, hersey taseron (Leihfirma) üzerinden yürüyor ve haliyle 57 yasina dayanmis kisiyi ise almalari zor. Ama Allah'tan iste ümit kesilmez, bir aksam pazari is ilanlarina bakarken bir firma denk geldi, Bewerbung yolladim, ertesi gün hemen aradilar. Suan Allah'a sükür is buldu ve calisiyor, seneye de Festvertrag. Emekliligine kadar burdasin demisler. Dürüstlügünün karsligini sonunda almis durumda, elhamdulillah :).

Galaxy3764
22 Aralık 2022, 22:41
Aslında bu eksik seneleri yatırmak bence mantıklı değil. Bayaa para tutuyor artı alacağın fazla para da o kadar fazla değil. Değmez yani. https://uploads.tapatalk-cdn.com/20221222/7394b0756ac9a7d4fc9170c028ed2631.jpg

Gesendet von meinem SM-A528B mit Tapatalk

hOrOz
22 Aralık 2022, 23:06
Arkadaşlar yandan kaynak yapıp konuyla alakasız yorumlar eklemeler yapıyorsunuz

konu sonunda tamamen dağılıyor

webci
22 Aralık 2022, 23:38
Arkadaşlar yandan kaynak yapıp konuyla alakasız yorumlar eklemeler yapıyorsunuz

konu sonunda tamamen dağılıyor

Usta yandan carklik yapip konuyu dagitma..
Adamlar konuyla alakali yaziyor daha ne yazsinlar.. gözlerini ac;)
Gözlükleri tak ve koltuga yaslan..
rahat ol..
No stress..

Aslında bu eksik seneleri yatırmak bence mantıklı değil. Bayaa para tutuyor artı alacağın fazla para da o kadar fazla değil. Değmez yani. https://uploads.tapatalk-cdn.com/20221222/7394b0756ac9a7d4fc9170c028ed2631.jpg

Bu parayi yatiran ayda en fazla 50 bilemedin 55 euro fazla emrkli parasi alir..
Arti uzerine kredi ödeyecek..
Negativ bir hesap..

Birbey 3.0
22 Aralık 2022, 23:41
Ben April 2019 - November 2021 arasi calismadim.
Arbeitslosengeld de almadim yani Arbeitsagentura basvurmadim.Kagit kürekle ugrasmamamk icin.

Ben simdi eksik 18 ayi Rentenkasseye ödeyebilirmiyim?
Bu nasil oluyor ve yillik veya aylik ne kadar ödemeliyim yaklasik olarak? Bilgisi veya cevresinde böyle birsey yapan arkadaslar bilgi verirse sevinirim.
Cünkü %50 GdB sahibiyim ve 35 Versicherungsjahre'yi doldurunca emekli olmak istiyorum.

Bu eksik aylari ödersem Versicherungsjahre olarak sayilirmi? yani 35 yil Versicherungsjahre icine hesap edilirmi?

Hayır ödeyemezsin Almanya'da.

Eğer ancak bu ödemediğin süreyi Türkiye'de borçlanabilirsin sosyal güvenlik anlaşması gereği iki ülkenin hizmet birleştirmesi ile Almanya'da 35 seneye saydırtabilirsin.

Rentenkassede cok az kişi bu verdiğim ikinci bilgiyi sana verebilir. 5 kişi ancayız.

ibo50
22 Aralık 2022, 23:46
mrh,zantetmiyorum,o zaman parasi olan calismaz,yasi geldimi parayi yatirir atiyorum 35 sene calismis olur,bu sadece senin dedigin gibi sadece rentenpunkte satin aliyorsun calisma senesi degil.rente oldugun zaman ayligin yuksek olmasi icin

Haziran
23 Aralık 2022, 10:38
@Birbey 3.0
@ibo50
anliyorum peki benim ALG1 aldigim dönem yaklasik 10 ay o süre 35 yil icine dahil ediliyormu?

Su Türkiye'de borçlanabilirsin demissin ya onu biraz acarmisin?
Tam ne yapmam gerek?
Nereye ne sekilde basvurmam gerek?

Galaxy3764
24 Aralık 2022, 20:57
@Birbey 3.0
@ibo50
anliyorum peki benim ALG1 aldigim dönem yaklasik 10 ay o süre 35 yil icine dahil ediliyormu?

Su Türkiye'de borçlanabilirsin demissin ya onu biraz acarmisin?
Tam ne yapmam gerek?
Nereye ne sekilde basvurmam gerek?Alg olan zmn olması lazım çünki versicherungverlaufda görünüyor o zamanlar.

Haziran
25 Aralık 2022, 10:30
Şu EYT detaylari belli olsun bakalim TR dende borçlanma yapabilirim.

alpeg
09 Ocak 2023, 23:54
Şu EYT detaylari belli olsun bakalim TR dende borçlanma yapabilirim.

Bence yapilabilecek en büyük hata Türkiyeden borclanarak emekli olmak. Ben annemleri de uyarmistim, o parayla borsada ETF'lere yatirim yapalim daha iyi diye.

Yatirdigi toplu parayi cikarabilmesi icin yaklasik 8 yil emekli maasi almasi gerekiyordu. TL'nin asiri derecede deger kaybetmesi sonucu bu süre 13 yila cikmisti en son hesapladigimda, suan belki 17-18 yil bile olmustur.

Almanya dünyanin iktisadi yönden en güclü ülkerinden biri olmasina ragmen bile insanlar emeklilige inanmaz iken ve 70 yas tartisilirken, Türkiye'de günü kurtarmak adina EYT'yi gecirdiler...genc nesile agir bir yük. Sonra Türkiyede niye Almamyadaki refah seviyesi yok diye söyleniyorlar, her kesimi de ayni :)).

Gecen bir bayan yazmis, 40 yasimda emekli olmam benim en dogal hakkim, neticede hayatimin yarisi, bir diger yarisi da emekli olarak gecirsem ne olur diye :D.

Birbey 3.0
10 Ocak 2023, 00:17
Bence yapilabilecek en büyük hata Türkiyeden borclanarak emekli olmak. Ben annemleri de uyarmistim, o parayla borsada ETF'lere yatirim yapalim daha iyi diye.

Yatirdigi toplu parayi cikarabilmesi icin yaklasik 8 yil emekli maasi almasi gerekiyordu. TL'nin asiri derecede deger kaybetmesi sonucu bu süre 13 yila cikmisti en son hesapladigimda, suan belki 17-18 yil bile olmustur.

Almanya dünyanin iktisadi yönden en güclü ülkerinden biri olmasina ragmen bile insanlar emeklilige inanmaz iken ve 70 yas tartisilirken, Türkiye'de günü kurtarmak adina EYT'yi gecirdiler...genc nesile agir bir yük. Sonra Türkiyede niye Almamyadaki refah seviyesi yok diye söyleniyorlar, her kesimi de ayni :)).

Gecen bir bayan yazmis, 40 yasimda emekli olmam benim en dogal hakkim, neticede hayatimin yarisi, bir diger yarisi da emekli olarak gecirsem ne olur diye :D.

Sen yatırım (Geldanlage) ile güvenceyi (Vorsorge)yi karıştırıyorsun.

Geldanlage senin düşündüğün. Gaye parayı çoğaltmal. Vorsorge'nin hedefi kendini güvene almaktır. Bu güvencede bir bedel karsılığı olur.

Misal ev yakın sigortası bir Vorsorge'dir. Yani güvence amaçlı yapılır. Kimse sigortadan para alayım inşAllah evim yangın çıkarda paramı çıkartayım diye yapmaz.

Krankenversicherung'da bir Vorsorge'dir. İnşAllah hasta olurumda Krankenvesicherunga yatırdığım parayı çıkarırım diye yapmaz.

Kimse araba sigortasını inşAllah kaza yaparım ve primlerimi geri alır demez.

Emeklilikde vücudunun sigortasıdır. Para bittimi banka bu adam ne yiyecek ne yapacak diye düşünmez. Kapital bittimi ister geber ister kal.

Emeklilkde sırf yaşlılığını sigorta etmiyorsun. Malülük, dul ve yetim öksüz kalma sigortasıdır.

Sana tavsiyem önce Geldanlage ile Vorsorge farkını araştır. Aileni tebrik ederim. Onlar anlamış bu farkı.

Ha EYt külfiyet buna katılırım.

Almanya olayına gelince. Yanlış hatırlamıyorsam Türkiye'nin tüm sosyal güvenlik dallarına harcadığı para 222 Milyar Euro. Sırf Alman Emekllilik kurumu yıllık 450 Milyar Euro para değıtıyor. 220 Milyar Euroyu çalışan 40 milyon kişiden prim olarak geliyor. Geri kalan 130 Milyar Avro primlerin yetmediği için 130 Milyar Euro vergiden aktarılıyor.

Dikkatli okuyor. 222 Milyar tüm sosyal güvencenler. 450 Milyar sırf emeklilik. Krankenkassede 500 Milyar tutuyor. Daha Arbeitsamt ve Sozialhilfe/Hartz 4 yok bunların içinde.

İki yol var. Ya yaşı yükeltecekler. Yada primleri ve vergileri yükseltecekler. Yoksa iflas er veya geç.

Şimdi diyecek bazılarım Gelene gidene para dağıtmasın. Doğru bu yanlış. Ama bu dağıtılan 50 Milyar Euro olmasa bile sorun çözülmüyor.

Haziran
10 Ocak 2023, 00:24
Hayır ödeyemezsin Almanya'da.

Eğer ancak bu ödemediğin süreyi Türkiye'de borçlanabilirsin sosyal güvenlik anlaşması gereği iki ülkenin hizmet birleştirmesi ile Almanya'da 35 seneye saydırtabilirsin.

Rentenkassede cok az kişi bu verdiğim ikinci bilgiyi sana verebilir. 5 kişi ancayız.

Bu 18 ayi nasil TR'de borclanabilirim hala bir Cevap yazmadin.

Birbey 3.0
10 Ocak 2023, 00:27
SGK'ya serbest meslekli olduğunu ispatlayacaksın.

SGK Alman Steuerbescheidı anlamaz. Finanzamt'dan şu tarihden şu tarihe kadar Selbständigdir diye kısa bir yazı alacaksın Finanzamt'dan. Bunu konsolosluğu bağlı yeminli bir tercümana tercüme ettireceksin. Sonra ayrıyet Alman Versicherungsverlaufi alacaksım imzalı mühürlü ve SGK gidip başvuracaksın.

Ejderabi
01 Mayıs 2023, 09:19

Güzel paylasim ama bahsettigin konu yaslilik icin 100% dogru olabilir.

Ama bazi kisilerde eksik seneleri önceden yatirmak cok cazip ve mantiklida olabilir.
Bu kesim bilhassa Ausbildung ve Studium yapmis kisiler. Bunlarda minimum 12 ay (16. / 17. yas icin) ve Studiumdanda birkac ay eklenir. Bende tam 20 ay cikti.
Bu zamani 45 yasina kadar yatirma hakki taniyor DRV.
Paylastigin resimde olan maksimum miktardan 15 Bin Euro yapar 12 ay icin. Bunun etkisini Rentenversicherunga hesaplatmakta fayda var.
Simdi belki diyeceksin sonucu fazla etkisi yapmaz....ama unuttugunuz bir nokta var bu yatirim 16 yasi icin geriye dönük yapiliyor ve bilhassa malülen emekliligi anormal positif etkiliyor cünkü 16 dan 67 ye kadar o rakam yukariya dönük hesaplaniyor ( sanki her yil o yüksek primi yatiracaksiniz gibi).

Hesaplatmakta fayda var benden tavsiye (bilhassa hastaliklari olupda GDB li calisan kesim icin tavsiye ediyorum).
Rentenversicherungun her yerde bürolari var. Kritik nokta tek 45 yasina kadar süre var.....

https://www.spiegel.de/start/rente-versicherungsbeitraege-nachzahlen-fuer-ausbildung-oder-studium-was-bringt-s-a-98bae0a0-f28c-4329-9e69-97bb9fbc2c4f