PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çifte vatandaşlarda askerlik üzerine önemli bir hatırlatma!

hOrOz
05 Aralık 2022, 11:54
Çifte vatandaş olup da Almanya’da askerlik yapanların bu hizmeti Türkiye’de tanınmıyor.
Konuyla ilgili kanun 26 Haziran 2019 tarihinde yürürlüğe girdi. Ancak askerlik ertelemesiyle
yaşları gelenler yasal değişikliği bilmezler ise sorunla karşılaşıyorlar. 38 yaşının sonuna kadar askerliğini uzatmış olanlar,
yaşadıkları ülkedeki askerliğini Türkiye’ye bildirdiğinde bu kabul edilmiyor.
Askerlik yaşı ve süresi yaklaşanların bilmesi gereken bu değişikliğe göre, çifte vatandaşlığı bulunan
kişilerin Almanya’da yapmış oldukları zorunlu askerlik hizmetinden dolayı Türkiye’deki askerlik hizmetinden muaf tutulmaları
işlemine 7179 Sayılı Askeralma Kanunu’nun yürürlüğe girdiği 26 Haziran 2019 tarihi itibariyle son verilmiş bulunuyor.
Bu, bu durumda olan kişilerin ya vatandaşlıktan çıkması yada yaklaşık 5 bin euro ödemesi anlamına geliyor.
İstisna iki ülke için geçerli: KKTC ve Tunus.

Bir Örnekle Duruma Bakalım:

Örneğin, 2009 yılında Almanya’da zorunlu olarak fiili veya sivil askerlik hizmetini yerine getiren çifte vatandaşımız Ahmet bey,
24 Haziran 2019 tarihinde Berlin Başkonsolosluğuna Almanya’da askerlik yaptığına ilişkin belgeleri de ibraz ederek
müracaat ettiğinde Türkiye’deki askerlik hizmeti zorunluluğundan muaf olur. Hem de Almanya’da 1 Temmuz 2011 tarihinden itibaren zorunlu askerlik kaldırılmasına rağmen.

Çünkü kendisi 1 Temmuz 2011 tarihinden önce Almanya’da zorunlu askerliğini yapmıştır ve bu kendisinin kazanılmış hakkıdır.
Ayrıca başvuru yaptığı 24 Haziran 2019 tarihinde bu haktan faydalandıran hem 1111 sayılı kanunun 2/son maddesi hem de Bakanlar Kurulunun 5 Temmuz 1993 tarihli ve 93/4613 sayılı kararı yürürlüktedir.

Diyelimki Ahmet bey başvurusunu 24 Haziran 2019 tarihinde değil de 27 Haziran 2019 tarihinde veya daha sonra yaptı.
Bu durumda Ahmet bey tüm şartları yerine getirse bile Almanya’daki zorunlu askerlik hizmetini saydırabileceği
bir kanun ve Federal Almanya Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında ikili uluslararası bir sözleşme olmadığından Türkiye’deki askerlik hizmetinden muaf olamayacaktır.

Böyle bir durumda Ahmet bey 38 yaşını geçmemiş ve daha önce askerliğini 38 yaşını dolduracağı yılın sonuna
kadar erteletmiş ise Türk vatandaşlığından izin alarak çıkarak askerlik sorununu çözebilir.
Veya askerliğini erteletmemiş ancak 35 yaşını da geçmemiş ise öncelikle askerliğini 35 yaşına kadar erteletip Türk vatandaşlığından izin alarak çıkabilir.

Bu şartlara uymuyorsa yani yaş sınırlarını geçmiş ve erteleme hakkı kalmamış ise;
askerliğe elverişsizlik raporu (çürük raporu) dışında hangi yaşta olursa olsun dövizli,
bedelli veya fiili askerlik hizmetlerinden birini yerine getirmedikçe Türk vatandaşlığından çıkmasına izin verilmez ve Türkiye’deki askerlik hizmetinden kurtulamaz.

webci
05 Aralık 2022, 14:26
Bu bilgiler guzel..

Karaoglan99
05 Aralık 2022, 15:47
Bilgiler icin sagol hemserim,
ben 1996 senesinde Alman vatandasligina gectim.
O zaman cifte vatandastim. 2001 senesinde sade Alman vatandasligim kaldi.
Ben simdi tekrar Türk vatandasligimi geri almak istesem
Askerlik yapma durumum varmi?
Veya parali askerlik mi yapilacak.
Su an 40% ozurlu kagidim var.
Bunlarin bir faydasi olurmu.
Bilgilendirirsen sevinirim.
Selam.

hOrOz
05 Aralık 2022, 16:21
Selam.

Tekrar Türk Vatandaş lığına geçersen askerlik sorunlu

%40 Almanya da geçerli Türkiye de hiç bir geçerliliği yok

Gidip askeri hastaneden rapor alman gerek .. Boşuna uğraşma derim

Birbey 3.0
05 Aralık 2022, 20:44
Askerlik yapmayana vatandaşlık yok. Bu kadar basit haberin içeriliği. Doğrusuda bu. Millet parayı vermemek için geçti geçti, şimdi çifte vatandaşlığı geri isteyen çok. Oldu canım. Askerlik parası verenler veya 18 ay yapanlar kerizdi demi?

banane78
09 Temmuz 2023, 12:14
Askerlik yapmayana vatandaşlık yok. Bu kadar basit haberin içeriliği. Doğrusuda bu. Millet parayı vermemek için geçti geçti, şimdi çifte vatandaşlığı geri isteyen çok. Oldu canım. Askerlik parası verenler veya 18 ay yapanlar kerizdi demi?

yok usta,
para icin gecmediler. gecen hafta biri bana "Alman pasaportum ile her yere rahatca gidiyorum" dedi.
Dünya'yi gezdin yani diye sordugumda, en son 2 yil önce Türkiye'ye gitmis :-)

hOrOz
09 Temmuz 2023, 12:22
Selam.

Ben askerlik yapmaya gidince, askeri heyet 2-3 gün sonra ve gönderdi.

Askerlik yapamazsın 6 ay sonra kontrole gel diye .

6 ay sonra tekrar gidince bu sefer askeri hastane askerlik yapabilir diye rapor verdi..

8 günüm kalmıştı .. Raporun 7 günü askerlikten sayılıyormuş

Bir gün sonra tezkeremi elime verip beni yine eve yolladılar

yok usta,
para icin gecmediler. gecen hafta biri bana "Alman pasaportum ile her yere rahatca gidiyorum" dedi.
Dünya'yi gezdin yani diye sordugumda, en son 2 yil önce Türkiye'ye gitmis :-)

Usta Amerika ya Ingiltere ye gitmeyeceğime göre bence boş işler..

banane78
09 Temmuz 2023, 12:27
Usta Amerika ya Ingiltere ye gitmeyeceğime göre bence boş işler..

Ben Türk pasaportum ile ikisine de gittim, hindistandan daha yeni geldim. :-)
sadece benim hindistan vizem 4-5 hafta sürdü. Alman is arkadaslari eVisa'yi 2 günde aldi.

hOrOz
09 Temmuz 2023, 12:50
Hindistan denilen pislik yuvasına niye gideyim

banane78
09 Temmuz 2023, 13:16
Hindistan denilen pislik yuvasına niye gideyim

is, ekmek parasi yani :-)

webci
09 Temmuz 2023, 13:35
Gezmek icin herturlu pis hastaligi kaparsin..
Ama is oldumu yapacak birsey yok,,sadece dikkat ve herseyi mideye indirmeyecen..
Calismak icin gidiyorsun,,rizki kazanmak ibadettir..

banane78
09 Temmuz 2023, 15:48
Gezmek icin herturlu pis hastaligi kaparsin..
Ama is oldumu yapacak birsey yok,,sadece dikkat ve herseyi mideye indirmeyecen..
Calismak icin gidiyorsun,,rizki kazanmak ibadettir..

Eyvallah.
Aynen, bununla 3 oldu. Allah'a şükür hiç hastalanmadım. Evet, çok dikkat etmek gerekiyor. Temiz yerler de var. Otelde zaten sorun yok.

Bykus1
26 Ağustos 2023, 20:25
Iyi aksamlar arkadaslar,Almanya´da 2000 yilinda dogan ve cifte vatandas biri Türkiye´de askerden muafmi veya Türkiye ´ye gittigi zaman problem yasarmi?

Birbey 3.0
26 Ağustos 2023, 20:35
Benim bildigim ya Almanya'da yada Türkiye'de askerligini yapmis gibi sayilmasi gerekiyor.

En iyisi konsolosluklarin askeri ateseliklerini ara ve sor.

https://www.msb.gov.tr/SavunmaGuvenlik/icerik/yurt-disindaki-asker-ataselikler

webci
26 Ağustos 2023, 20:45
Iyi aksamlar arkadaslar,Almanya´da 2000 yilinda dogan ve cifte vatandas biri Türkiye´de askerden muafmi veya Türkiye ´ye gittigi zaman problem yasarmi?

Askerligini uzatacaksin 38 yasina kadar..
Yada alman vatandasi olacaksin .vatandas olurken bir problem cikarmiyorlar..
Muaf durumu yok..

Bykus1
26 Ağustos 2023, 21:08
Ayri ayri tesekkür ederim,Birbey 3.0 ve webci arkadaslar iyiki varsiniz.

mxm
27 Ağustos 2023, 09:43
Alman vatandasi olunca koca pasaportla gezmene gerek kalmiyor, ufacik kimlikle gir cik, o dahi yeterli bir sebep. Geri döndügünde havaalaninda kuyruk yasamadan giriveriyorsun.
Pasaport yenileme derdi de yok oluyor. Türk vatandasliginin sadece oy kullanirken yarari var ama Türkiye´de zaten oyunu hak edecek tek bir kisi dahi yok, vermesen de olur.

hOrOz
27 Ağustos 2023, 10:33
Alman vatandasi olunca koca pasaportla gezmene gerek kalmiyor, ufacik kimlikle gir cik, o dahi yeterli bir sebep. Geri döndügünde havaalaninda kuyruk yasamadan giriveriyorsun.
Pasaport yenileme derdi de yok oluyor. Türk vatandasliginin sadece oy kullanirken yarari var ama Türkiye´de zaten oyunu hak edecek tek bir kisi dahi yok, vermesen de olur.

Usta iki ülkenin vatandaşıysan iki ülkeninde mevzuatlarına uymak zorundasın

Türk Pasaportun varsa uzatmak zorundasın sadece Alman Vatandaşı olursan o zaman mevzuat değişik.

Askerlik te bunlardan biri ..Ben askerdeyken US Vatandaşı olan gençler vardı onlarada askerlik mecburdu ..

Benim için hiç bir pozitif yanı yok ..

Alman Kimliği için yanıp tutuşanlara hayırliı olsun

deniz2000
27 Ağustos 2023, 11:01
2000 yilindan evvel hem alman hem türk pasaportu olanlar bildigim kadariyla türk pasaportunu uzatmasina veya yeni cikarmasina gerek yok diye biliyorum

hOrOz
27 Ağustos 2023, 11:25
2000 yilindan evvel hem alman hem türk pasaportu olanlar bildigim kadariyla türk pasaportunu uzatmasina veya yeni cikarmasina gerek yok diye biliyorum

2000 yılı uygulaması Türkiye tarafınını bağlayıcı bir yönü yok sadece çifte vatandaşlık Alman tarafı için gerekli .

deniz2000
27 Ağustos 2023, 12:02

bu durumda olan arkadaslara telefon actim hic birisi türk pasapotunu yenilememis ve uzatmamislar bir tek nufus kagitlarini yenilemisler

heryerde türkiye dahil alman pas.. gösteriyorlarmis türkiyedeki banka vs islerinide TC kimlikle hallediyorlarmis

hekimoglu
27 Ağustos 2023, 13:56
Cifte vatandaslik durumunda Türkiye disinda yapilan askerlik hizmetinin taninmasi Almanyada zorunlu askerlik hizmetinin sonlanmasiyla bitmis, bu durumda tekrar Türkiyede askerlik yapilma zorunlulugu olusmustu, yasada yeni bir degisiklik yapilmadiysa hala bu gecerlidir, ben yasa degisikligi bilgisine sahip degilim, bilen duyan varsa yazsin.

atsiz77
24 Eylül 2023, 19:39
Güncel olarak Askerlik uzatmak için hangi belgeler gerekiyor?

Benim oğlan çifte vatandaş , Türk Pasaportu yok sadece Nüfus cüzdanı var kendisi şuan staj Ausbildung yapıyor

murat39
24 Eylül 2023, 20:25
Buraya bir Göz atin.
Sayfanin üst tarafinda Gerekli belgeler ve Formlar bölümünü okuyun.

https://www.konsolosluk.gov.tr/Procedure/ShowProcedureDetail/?procedureId=5&procedureDetailId=5007

Benim oglan da Cifte vatandas di. Türk Pasaportu hic almadik.
Islemler Nüfus cüzdaniyla yapildi. 8 sene kadar oldu.

Öyle büyük kagirt kargasasi yoktu hatirladigim.
Ausbildungsvertrag veya Arbeitsbescheinigung olsun. 2 Resim. Formlar bölümünden Teblig belgesinin ciktisini alip doldurun.

atsiz77
25 Eylül 2023, 10:54
O sayfaya baktım bende, iş arkadaşının bugün söylediği yakın zamanda kendi oğluda erteleme yapmış.

Geburtsurkunde orijinal ve Noterden tercüme edilmiş kopyasını istiyorlarmış , bu beni biraz şaşırttı mantıksız geldi oğlumun zaten Alman kimliği var.

torpido
28 Eylül 2023, 09:22
O sayfaya baktım bende, iş arkadaşının bugün söylediği yakın zamanda kendi oğluda erteleme yapmış.

Geburtsurkunde orijinal ve Noterden tercüme edilmiş kopyasını istiyorlarmış , bu beni biraz şaşırttı mantıksız geldi oğlumun zaten Alman kimliği var.
Usta Geburtsurkende deyil Geburtenregister almanız gerekiyor onun tercümesini yaptırp öyle gideceksini yoksa kabul etmiyorlar,bana telefonda öyle demişlerdi,o tercüme ile ilk önce oğlunuzu çifte vatandaştır diye kayıda geçiyorlar ondan sonra Askerlik işlemlerini yapabiliyorsun. Eğer kimliği eski kimliklerden ise onuda deyiştirmen gerekiyor ilk önce

ayhan2401
29 Eylül 2023, 09:28
35 senedir ciftte vatandasligim var. Türk pasaportumu 35 senedir uzatmadim ,Türkiyeye giderken alman hüviyetinle gidiyorum,Türkiyedede türk kimligimi kullaniyorum
cocuklarimda cifte vatandas simdiye kadar Türk pasaportu almadilar.oglum askerligini sivil olarak yapti,Tehris kagitlarini Konsolosluga giderek kayit edip Türkiyede kayit oldugumuz Askerlik sübesini gönderdiler.Ileri bir tarihte Askerlik sübesinden evraklarin geldigini bildiren yazi geldi.
Oglumun almanyada yaptigi askerlik simdi gecersizmi?

hOrOz
29 Eylül 2023, 10:32
35 senedir ciftte vatandasligim var. Türk pasaportumu 35 senedir uzatmadim ,Türkiyeye giderken alman hüviyetinle gidiyorum,Türkiyedede türk kimligimi kullaniyorum
cocuklarimda cifte vatandas simdiye kadar Türk pasaportu almadilar.oglum askerligini sivil olarak yapti,Tehris kagitlarini Konsolosluga giderek kayit edip Türkiyede kayit oldugumuz Askerlik sübesini gönderdiler.Ileri bir tarihte Askerlik sübesinden evraklarin geldigini bildiren yazi geldi.
Oglumun almanyada yaptigi askerlik simdi gecersizmi?

Usta zahmet edip konuya ne yazılmış bir okusak.

2009 yılında Almanya’da zorunlu olarak fiili veya sivil askerlik hizmetini yerine getiren çifte vatandaşımız Ahmet bey,
24 Haziran 2019 tarihinde Berlin Başkonsolosluğuna Almanya’da askerlik yaptığına ilişkin belgeleri de ibraz ederek
müracaat ettiğinde Türkiye’deki askerlik hizmeti zorunluluğundan muaf olur.

Yani fiili veya sivil askerlik hizmeti yapan askerlik yapmış sayılıyor.

Birde anlamadığım bir şey niye millet çifte vatandaşlıkta ısrar ediyor.

Almanya da yaşayan biri için hiç bir getirisi götürüsü yok.

Ya Türk Vatandaşı kalın yada Alman

Ejderabi
29 Eylül 2023, 12:12
Güncel olarak Askerlik uzatmak için hangi belgeler gerekiyor?

Benim oğlan çifte vatandaş , Türk Pasaportu yok sadece Nüfus cüzdanı var kendisi şuan staj Ausbildung yapıyor

Güncel olarak sana bu gerekiyor çifte vatandaşlık tan bende oğlana şu an bunu uğraşıyorum.
Önemli olan doğum ile kazanılan alman vatandaşlığının belgesi.
Bunu iki sefer tercüme ettirmeliyiz ( birisi askerliğe birisi vatandaşlığa).
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230929/64331283c655cfb29237d9634e194848.jpg

Bu 6 noktayı dikkate alarak randevü yapabilirsin.

Gesendet von iPhone mit Tapatalk

atsiz77
29 Eylül 2023, 12:33
Bilgiler için teşekkürler, bunların istediği evraklara bakılırsa vatandaşlıktan çıkmak daha basit gibi geldi.

Ejderabi randevu 05.10 tarihine sanırım tüm evraklar zaten yetişmez artık, böyle gitsin bakalım ne diyecekler olmazsa komple çıksın olur biter.

Ejderabi
29 Eylül 2023, 12:46
Askerliği yapmadan çıkarırlarmı orası ayrı konu.

Gidin bakalım sor soruştur bizede yazarsın…

Yıl sonuna kadar bizde çözmeliyiz yani 20 yaşına gelmeden.

atsiz77
29 Eylül 2023, 13:00
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230929/ee488175d510c9f2db9c95c6d34bd56e.jpg
Randevu aldıktan sonra yanınızda bu belgeleri getirin demişler

Ejderabi
29 Eylül 2023, 13:10
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230929/ee488175d510c9f2db9c95c6d34bd56e.jpg
Randevu aldıktan sonra yanınızda bu belgeleri getirin demişler

O hatayı bizde yaptık. O bilgiler öğrenci olarak askerlik ertelemesi için.

Çifte vatandaşlık için olan yukarıda sunduğum. Bizde boşuna gittik ve şimdi evrak topluyoruz. Sonra tekrar gideceğiz.
Önemli olan 3. Belge orada 3 ayırım var ona dikkat edin…

Ejderabi
29 Eylül 2023, 13:17
Bize 3.2 deki evraklar gerekiyor çünkü anne türk baba alman ve doğumdan çifte vatandaşlığı kazandığı için özel bir belge.
Onu iki sefer tercüme ettirmeliyiz çünkü hem askerliğe gerekiyor hemde vatandaşlık bölümüne gerekiyor.
Önce vatandaşlık bölümünde çok vatandaşlık bildirimi yapılacakmış onuda Askerlik bölümü yapıyor.

Yani oğlanın çifte vatandaş olduğunu Alman makamlar biliyor Türk makamı bilmiyor çünkü biz bildirim yapmadık.

O evrağı almakda bir dert Bürgeramt vermedi Ausländerbehörde vermedi ve simdi Regierungspräsidiumdan randevu aldik onlar verecek.

hOrOz
29 Eylül 2023, 13:53
Ya niye uğraşıyorsunuz bırakın tek Alman Vatandaşlığında kalsınlar.Beim oğlan ve kız tek Alman Vatandaşı.

Bence çift vatandaşlığa hiç gerek yok çünkü iki devletinde kurallarına ve yasalarına bağlı kalacaklar.
Çifte vatandaşlık çifte problem gençler hayatta geri dönmezler
Zaten çoğu Alman gibi yaşamaya alışmış.
Vatan millet Sakarya edebiyatı yapmaya gerek yok

Ejderabi
29 Eylül 2023, 14:03
Ya niye uğraşıyorsunuz bırakın tek Alman Vatandaşlığında kalsınlar.Beim oğlan ve kız tek Alman Vatandaşı.

Bence çift vatandaşlığa hiç gerek yok çünkü iki devletinde kurallarına ve yasalarına bağlı kalacaklar.
Çifte vatandaşlık çifte problem gençler hayatta geri dönmezler
Zaten çoğu Alman gibi yaşamaya alışmış.
Vatan millet Sakarya edebiyatı yapmaya gerek yok

Horoz Usta bu senin kişisel görüşün. Herkesse durum farklı.

Doğumdan sonra çifte vatandaşlığı kazanlar var

Anne Babanın birisinin Alman olmasından bu hakkı kazananlar var

Ve 2000 sonrası Almanyada doğupda kazananlar var.

Bu hakkı geri çevirmek vermek herkesin kendine kalmış bir olay.

Bu hakkı kazanmak için ülkede 400 bin Dolara daire alıp vatandaşlık peşinde olanlarda var 4.000 Euro askerliği ödememek için ret edenlerde var.

Onun için herkes kendisi karar verecek.

webci
29 Eylül 2023, 14:57
Herkesin durumu tabi farkli ama prozedür pek degisik degil..
Askerligi uzatmis olmak gerekiyor..
Vatandasliktan cikmak icin askerlik engel degil..cifte vatandasliginizi almanya bilsin bilmesin ,zaten turk kimligini abgeben yapacaginizdan alman kurumlarini kurcalamayin,iki foto,dogum belgesi yani international cercumeye gereksiz belge,nufus cuzdani ve adkerlik uzatma belgesi goturun tamamdir..4 haftada cikarsiniz..
Tarafimdan resmen tescillidir..
Fazla sagi solu dinlemeyin,herkes bilmeden cok laf ediyor..
Horoz ustanin anlattigi cifte vatandasliga basvuru sacmalik sozu dogrudur..
3.2 zaten otomatikmen alman vatandasligini dogumla kazanmis olmak..uluslararasi dogum belgesi sizde zaten var..olmassa tercumelisi lazim ama bazen de hic sorulmuyor cunku sistemde kayitli..
Konuyu gereksiz yere cok onemli hale getirmeyin..
Mesaj 33 deki belgelerin hicbiri bana lazim olmadi,sadece askerlik uzatmada gerekli..
Mesaj 29 a yukarda yazdiklarima ilaveten alman kimlik..
Ve bunlarin kopilerini evde cekin..
Size basvuruda bir, birde cikma izni tamamlaninca gitmeniz icin iki randavu yeterli..
E mailinize islemler hakkinda msj geliyor,,son mesajdan sonra randevu alacaksiniz,bukadar..

murat39
29 Eylül 2023, 17:11
Aslinda fazla belge istemiyorlar.
Problem zamaninda cocuklar cifte vatandas diye Konsolosluga bildirilmediginden.Bu belgelere ihtiyac var.

Ben cocuklara cifte vatandaslik zamaninda almistim.Konsolosluga bildirdim.Isler problemsiz yürüdü.

Ejderabi
29 Eylül 2023, 17:20
Aslinda fazla belge istemiyorlar.
Problem zamaninda cocuklar cifte vatandas diye Konsolosluga bildirilmediginden.Bu belgelere ihtiyac var.

Ben cocuklara cifte vatandaslik zamaninda almistim.Konsolosluga bildirdim.Isler problemsiz yürüdü.

Aynen bundan dolayı gerekiyor o belge zamanında bildirmedik çifte vatandaşlığı konsolosluğa.

atsiz77
05 Ekim 2023, 13:49
Evet arkadaşlar şimdi ordan geliyoruz “ Geburtsregister “ şart o belge olmadan işlem yapmıyorlar. Neyseki gittik Dortmunddaki “ Standesamt” belgeyi aldık ve Tercümana verdik.

15€ Standesamt
35€ Tercüman ettirmek için ücret

Neyseki bu hafta izinliydim, artık oğlan tekrar mecburen izin alıp tekrar gitmesi lazım.

Ejderabi direk senin söylediğinde bu evrakı alsaydık ikinci kez gitmeye gerek kalmazdı, Memura söyledim bu belgeyi vermekte sıkıntı yapıyorlar dedim sadece Bochum Belediyesi sıkıntı yapıyordu onlarada gereken bilgiyi ulaştırdık dedi.

Gerçi sen Frankfurt bölgesindeydin ordada farklı olmaması gerekir

Ejderabi
05 Ekim 2023, 20:24
Evet arkadaşlar şimdi ordan geliyoruz “ Geburtsregister “ şart o belge olmadan işlem yapmıyorlar. Neyseki gittik Dortmunddaki “ Standesamt” belgeyi aldık ve Tercümana verdik.

15€ Standesamt

Neyseki bu hafta izinliydim, artık oğlan tekrar mecburen izin alıp tekrar gitmesi lazım.

Ejderabi direk senin söylediğinde bu evrakı alsaydık ikinci kez gitmeye gerek kalmazdı, Memura söyledim bu belgeyi vermekte sıkıntı yapıyorlar dedim sadece Bochum Belediyesi sıkıntı yapıyordu onlarada gereken bilgiyi ulaştırdık dedi.

Aynen bizde belgeyi haftaya alacagiz sonra tercüme ve konsolosluk.
Sonra 35 yasina kadar ugrasmayacagiz.

W211
06 Ekim 2023, 10:11

15€ Standesamt

Merhaba

Geburtsregister demissin Geburtsurkunde degilmi yoksa olmazmi

atsiz77
06 Ekim 2023, 10:15
Merhaba

Geburtsregister demissin Geburtsurkunde degilmi yoksa olmazmi

İkisi farklı belgeler ustam Geburtsregister olması lazım.

W211
06 Ekim 2023, 10:20

Yani standesamta gidip registermi alacağız

atsiz77
06 Ekim 2023, 11:09
Yani standesamta gidip registermi alacağız

Usta yukarda Ejderabi bi resim paylaştı orda 3.Maddede 3 değişik alt kategori var hangi sebeble senin oğlanın Alman vatandaşı aldığına dair.

Senin oğlan hangi sebeple Alman vatandaşı oldu, onu yazarsan tam hangi evrak lazım söyleyebilirim.

torpido
06 Ekim 2023, 23:20
Aslında ikiside aynı şey,tek farkı Geburtenregister’in altında 1 satır yazı yazıyor Alman vatandaşlığını hangi paragrafa göre sahip olmuştur diye olay bu.

taktak06
16 Şubat 2024, 15:13
Slm,
benim oglanada dogdugunda konsoluslukdan türk nüfus cüzdani almisiz, Yani: cifte vatandas. Senelerden beri konsoloslukla isimiz olamdi, ne aradilar ne sordular. TC nüfus cüzdanida oldugu gibi duruyor, simdiye kadar hic lazim olmadi.
TR ye giderken hep Alman pasaportu ile gidip geliyoruz. Simdiye kadar sorun cikmadi.
Simdi bu böyle sorunsuz devam edermi, yoksa TR de alman pasaportundan TC kimligine baglanti kurupda askerligini yapmamissin derlermi?
Tecrübesi olan varmi?

Tsklr

webci
16 Şubat 2024, 15:44
Askerlik yasi yaklasinca arama motoruna girer ve askere cagirirlar..cunku nufusta kayitli..
Yeni nufus cuzdani cikar
Askerlik uzattir
Belki pasaport cikarttir diye ya seni yada oglani kostururlar konsoloslukta..
Evlenecek islemler yapilacak..
Isin cok yani..

taktak06
16 Şubat 2024, 15:49
yine konsoloslugun yolu göründü :)

hOrOz
16 Şubat 2024, 16:41
Askerlik yasi yaklasinca arama motoruna girer ve askere cagirirlar..cunku nufusta kayitli..
Yeni nufus cuzdani cikar
Askerlik uzattir
Belki pasaport cikarttir diye ya seni yada oglani kostururlar konsoloslukta..
Evlenecek islemler yapilacak..
Isin cok yani..

Yıllarca sorumsuz gezen anne babaların cezasını gençler çekecek

Nasıl olsa Alman Kimlik cebimizde ama diğer yandan Türk Vatndası olduklarını unutuyorlar

Vatandaşı olduğu her iki devlete karşı sorumlulukları var , gün gelip çatınca veryansın ederler