PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bir süreligine Türkiyeye gitmek

RxCet
19 Ekim 2015, 16:20
Merhaba arkadaslar,

Kayinpederim bir süreligine Türkiyeye gitmek istiyor.Kendisi 59 yasinda ve halen calisiyor. Burda isi birakip bir müddet Türkiye'de yasamak istiyor. Haliyle Burdaki evine çıkış verıcek ama oturumunu öldürmek istemiyor. Oturumu süresiz. Bu konu Hakkı'nda biraz bilgi verirsenız sevınırım yasalar ne dıyor bu konu Hakkı'nda? Yası 67 olunca emeklı olmak istıyor burdan. Türkıyede de emeklılıgı olmuş gıbı.

fuk_18
19 Ekim 2015, 17:28
yasalar ayni türk vatandasi oturumu oldugu icin 6 aydan fazla kalirsa oturumu tehliyeke girer iptalde ederler sonra geri almak icin bi ton ugrasir alsada 1 1 verirler alman vatandasi olcak gitcek yada izin alirsa yabancilar dairesinden belki o zaman 1 sene kalabilir o izin ile

mercanadasi
19 Ekim 2015, 20:05
Merhaba arkadaslar,

Kayinpederim bir süreligine Türkiyeye gitmek istiyor.Kendisi 59 yasinda ve halen calisiyor. Burda isi birakip bir müddet Türkiye'de yasamak istiyor. Haliyle Burdaki evine çıkış verıcek ama oturumunu öldürmek istemiyor. Oturumu süresiz. Bu konu Hakkı'nda biraz bilgi verirsenız sevınırım yasalar ne dıyor bu konu Hakkı'nda? Yası 67 olunca emeklı olmak istıyor burdan. Türkıyede de emeklılıgı olmuş gıbı.

arkadasim bu konular önemli konular burada kim sana ne kadar bilgi verebilir almanyada her eyaletin kanunlari degisiyor sana burada bir arkadas bilgi verse belki senin oturdugun yerin kanunlarinda degisik olacaktir sen bunu en güzel ögrenecegin yer oturdugun yerde Ausländerbehörde bir termin alacaksin vede anlatacaksiniz durumunu nereye kadar kac aya kadar mussade ediyorlar kesin bir bilgi alacaksin benim acizane tavsiyem saygilar..

clon
19 Ekim 2015, 21:18
Arkadaslar
Bu 6 aydan fazla kalmama olayina fazla Takilmayin
Babam 70 li senelerde Almanyaya geldi,is kazasi gecirdi BG den o zamanlar 70000 mark aldi
o zamandan sonra burda daha hic calismadi,Yillardir Türkiye gidip istedigi kadar kaliyordu
1,2,3,5 sene gibi,sonra bir ara yine geldi 2010 da
Bir sene kaldi
Bu sefer Annemide Alip Gitti 2011 den beri buraya daha gelmediler,Ama Annem bu aralar yine gelecek
Anne Babamin Anmeldunglari benim eve

ilk sene (2010) da Finanzamtdan steurerklärung geldi,Bizzat kendim gidip Anne babamin senenin büyük bölümünü Tr de olduklarini söyledim
o günden sonra Finanzamt dan mektup gelmiyor (senede 183 gün Almanya disinda yasayan birisi Almanyada vergi ödemiyor)

Bu is nasil oluyor derseniz
Benim Anne Babam Tr ye girdiklerinden gümrüklerde pasaportlarina damga vurdurmuyorar !!!

Senin kayinpederde ayni benim Anne Babam gibi yaparsa sorun cikmaz

sakina yabancilar polisine gitmeyin derim,Kendi kendinizi ihbar etmis gibi olursunuz

RxCet
19 Ekim 2015, 22:38
Hocam simdi artik Mühür olayi kalmadi. Chipli oldugundan dolayi görebiliyorlar. Ayrica burdaki evlerine cikis vermek istiyorlar.Bu nasıl olacak ?

fuk_18
19 Ekim 2015, 23:07
türk oldugumuz icin her turlu uc kagit var yani bizde dogrudur muhur vurdurmama olayi mumkun ama polisde muhure bakmiyor zaten senin isimini girdigi an neren hangu ulkeden giris cikis yaptigini goruyor chipli oldugu icin eski uyaniklik pek ise yaramiyor,

yakalandiklarinda konu acarsin buraya nasil yapariz diye.

konuyu acan arkadasda 6 ay olayi hala aktif riske atmak istemiyorsan yabancilar dairesine sorcaksin onlardan yazili kagit aldinmi sorun kalmaz bir cok kisi taniyorum 6 ay degilde 1 sene kalan ama daha fazlaya izin verceklerini sanmiyorum

RxCet
20 Ekim 2015, 18:39
Nach Aufenthaltsgesetz §51 göre 6 aydan daha fazla sürede kalmak icin basvuru yapilabiliniyor bunu bana Ausländeramt ta calisan memurlar söyledi. Ama bizdeki durum biraz karisik buraya geriye gelmek istediklerinde kalacak evleri anmeldung wohnsitz olmayacak bu nasil olucak böyle sorularida memurlara sorup daha fazla onlari killandirmak istemiyorum. En azindan yasi suan 59 yas 66-67 e geldiginde emeklilik icin yine buraya gelmesi lazim. Ama suan icin durum burdan gitmek istiyor.

fuk_18
20 Ekim 2015, 21:55
gitcek 5 sene kalcak kesintisiz sonra geri gelcek emekli icin hic ama hic sanmiyorum bu sekilde olcagini imkani yok gibi 5 sene uzun sure cunku, 5 yilin bir kac yili almanyada kalmasi sart

RxCet
23 Ekim 2015, 16:22
Aslinda Burda ikametgahi olsa belki haber etmedende gidebilir arada sirada bir kac haftalagina ugrarlar buraya. Ben Maalesef gösterimiyorum kendi Anne Babam benim üstüne Kastilisch oldugu icin.

selim16510
17 Kasım 2017, 00:08
Selamlar benimde sorum olucak acilan konu 2 sene olmasina ragmen, benim kaynana ve kayinbaba türkiyede uzun kalmalari icin landrsamtdan 1 sene türkiyede kalmak icin izin kagit alip gittiler. 1 seneyi gecti simdi gene almanya gelmek istiyorlar. herhangi bir sorun cikabilrmi anmeldung almanyada var yardimci olursaniz sevinirim.

ALSANCAK-35
17 Kasım 2017, 00:55
Sanirim,pasaport polisi giris ve cikislarda damga vurmuyor,rahatlikla gelebilirler.

cabi
05 Aralık 2017, 19:37
Arkadaslar ayrica hastalik sigortasi sadece 6 ay gecerli oluyor bunuda göz ardi etmeyin cok önemli.

hekimoglu
05 Aralık 2017, 19:52
Arkadaslar ayrica hastalik sigortasi sadece 6 ay gecerli oluyor bunuda göz ardi etmeyin cok önemli.

Almanya disinda 6 aydan uzun kalmalarinda yasal sikinti olmayanlar icin 6 aylik süreden sonra bagli bulunan saglik kuruluslarindan (AOK gibi) yeniden Auslandkrankenschein almak mümkündür.

hOrOz
05 Aralık 2017, 19:54
Almanya disinda 6 aydan uzun kalmalarinda yasal sikinti olmayanlar icin 6 aylik süreden sonra bagli bulunan saglik kuruluslarindan (AOK gibi) yeniden Auslandkrankenschein almak mümkündür.

kesinlikle vermiyorlar

almaya gidince verdikleri süreyi PC den kontrol ediyorlar

6 aydan fazla veremiyoruz diyorlar

Türkiye de SSK karşılasın deniliyor ..

SSK da Türkiye de ikametgahı olmazsa Almanya karşılasın diyor ..

biz problemi yıllardır çekiyoruz

hekimoglu
05 Aralık 2017, 19:58
kesinlikle vermiyorlar

Baskalarinin neyle karsilastigini bilemem ben kendi edindigim tecrübeden yazdim gerci neden olarak TR de devam eden tedavi oldugunu söyledim onlar birsey sormadan, hic sorun yapmayip 6 ay daha verdilerdi.

karadeniz
07 Aralık 2017, 00:25
Sosyal güvenlik sözlesmesine göre 6 aylik krankenschein veriyorlar ama bu konuda knappschaft'in daha tolarans tanidigini biliyorum,bir tanidigim bir yil bir yil aliyor bu sene ücüncü senesi Almanvatandasi