PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 5,5 kw motor cok güclü - yavas dönmesini nasil saglarim ?

gizemm
19 Ekim 2015, 15:04
Slm arkadaslar benim basliktada yazdigim gibi 5,5 kw bir motor um var fakat cok güclü ve hizli dönüyor , bu motorun yavas dönmesi icin nasil bir yol izlemem lazim ? yada nasil bir schalter almam gerekli , tek istedigim yavas dönsün hepsi bu , yardimlariniz icin simdikten tesekkürler .

xTARKANx
19 Ekim 2015, 15:42
....Bu motor ile ne yapacagini özetle aciklasan bircok fikir verebiliriz ama motor güclü yavas dönsün deyinca ucu cok acik bir konu ama birkac fikir verebiliriz

1.Motor cikis miline kücük bir disli takman mümkünse döndürmesi gereken nesneye daah büyük bir disli taktiginda dönzü zamanini yavaslatabilirsin(kayis kasnak düzenegide olabilir)
2.Elektrik motoru ise araya reosta takilabilir motora giden akimi düsük yada yüksek tutarak dönüs hizini degistirebilirsin

gizemm
19 Ekim 2015, 15:53
Benim bu motor kegelspalter icin lazim , odun kirmak yada yarmak icin , yanliz motor cok güclü ve hizli döndügü icin odun ikiye yarilinca firlatiyor bende düsündüm motor yavas döner ise belki kullanabilirim , belki bir schalter taksam hiz ayrini kendim kontrol edebilirim arkasinda kasnak var hemde baya büyük ve agir iki tanede kayis takili ama dedim ya motor cok güclü ve hizli dönüyor

gizemm
19 Ekim 2015, 15:59
http://fs5.directupload.net/images/151019/jvnemqtt.jpg

gizemm
19 Ekim 2015, 16:02
Benim makina ayni buna benziyor , ama arkadaki kasnak bu resimdeki kasnaktan 5 kat daha büyük odunu önüne koydugun zaman dele dele ikiye ayiriyor , fakat benim makina cok hizli döndügü icin odunu ikiye böler bölmez firlatiyor baya bir tehlikelide ben istiyorum yavas yavas dönsün ve delsin ama bir care bulamadim (

RxCet
19 Ekim 2015, 16:43
Bu motor 3 faz ilemı calisiyor ? Isin biraz zor. Ya motoru yeniden sardiracaksin buda mümkünse olmayabilir. Neue Pole muss der Motor haben. Yada bi tane frequenzumrichter alacaksin bunlarda cok pahali. Internetten arastirin bakmak lazim. BElki Motor driver adi altinda ürünler bulabilirsin. Motor un üstünde neler yaziyor hepsini ya buraya yaz yada Resmini cek bakalim.

xTARKANx
19 Ekim 2015, 17:00
resimdeki ile ayni ise kayis kasnak düzenegini degistime durumunda belki yavaslatabilirsin.Kendi yapimin mi yoksa hazirmi aldin diyecegim ama hazir bu is icin olani almis olsan ona göre ayarlidir diyecegim,büyük ihtimalle kendi üretimin,üst bölümdeki kasnagi biraz daha büyütsen yavaslar gibi,

gizemm
19 Ekim 2015, 17:04
üst kisimdaki kasnak öyle büyük ve agir ki iki kisi kaldirip taktik , sonra da kayislarini taktim , makinayi ebay dan aldim , ama hic düsünemedim bu kadar hizli olacagini , bana 2 kw motor yetermis <(( cok hizli dönüyor meret

gizemm
20 Ekim 2015, 13:39
evet motor 3 fazli , isim biraz zor farkindayim .

Bütün bu zahmet bendeki dev kamin holz lari kirabilmek icin , öyle sert agac ki icine balta girmiyor , bende bu aleti youtube den gördüm ve aldim ama sonuc hüsran , elimdeki kütükleri kiramadim bir türlü (

RxCet
20 Ekim 2015, 22:13
Motorun typenschildini buraya koyarmisin ?

mountaineer
21 Ekim 2015, 16:02
Üstat ,bir yorumda benden olsun. motorunun 3 fazlı olması senin için şu an avantaj . Asenkron motorlar motor hız kontrol devresi/ünitesi ile istenilen devirde döndürülebilir.
Senin motorun besleme girişine bağlanacak devre ile motora yapılan besleme üzerinden hız/devir ayarı yapacaksın,Bu cihazlar sabit olan gerilimdeki frekansı değiştirerek motorun dönüş hızını ayarlar.
Motor tek fazlı olsaydı bu iş zordu.Doğru akım motoru olsa oda kolaydı.
Sana tavsiyem hazır satılan asenkron motor hız kontrol ünitesi satın alman , bununla çok rahat edersin.
Devre şema ve hazır üniteler için googleden aratabilirsin "asenkron motor hız kontrol ünitesi "

xTARKANx
21 Ekim 2015, 17:49
http://www.ebay.de/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.TRS0&_nkw=Induktionsmotor+Drehzahlregler&_sacat=0

@mauntaineer arkadasta yaklasik benim fikre yaklasik bir tip vemis ben reosta demistim oda asenkron motor hız kontrol ünitesi sonuc motora giden akimi kontrol ederek yavas yada hizli calistirmak mümkün

Muhi
21 Ekim 2015, 22:56
Drehstrom motorlar icin Frequenzumrichter lazim Tarkan ustanin verdigi linkteki Drehzahl reglerler ise yaramaz bu Motor icin. Senin aradigin Frequenzumrichter motorun kW na göre olmasi lazim onlarda 250- 300 eurodan basliyor.

Eger Berlin civarindaysan sana yardimci olabilirim.

gizemm
22 Ekim 2015, 18:20
muhi usta tsk ler bütün bu cabalar odun kirmak icin resimdeki gördügün aleti aldim , oda cok hizli cikti kullanamiyorum galiba motorsöge ile kesicem , aldigim makinayida ebay da saticam baska care yok gibi

avni64
23 Ekim 2015, 13:18
http://www.ebay.de/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.TRS0&_nkw=Induktionsmotor+Drehzahlregler&_sacat=0

@mauntaineer arkadasta yaklasik benim fikre yaklasik bir tip vemis ben reosta demistim oda asenkron motor hız kontrol ünitesi sonuc motora giden akimi kontrol ederek yavas yada hizli calistirmak mümkünBen ufak bir not ekliyeyim;
-Rheostat,Motor akimini kontrol etmek icin sadece Dogru akim motorunda deviri degistirebiliriz.
-Arkadasin elinde 3 fazli asenkron Motor olduguna göre sadece frekan degistirerek yada Motor yeniden sarilarak kutup sayisi degistiginde devir sayisi degisir.
Sakin Usta yanlis anlama burasi teknik bir bord oldugu icin,konudan faydalacak arkadaslar eksik bilmesinler diye yazma geregi duydum.

ekima
23 Ekim 2015, 14:42
motoru yıldız baglı olarak çalıştırabilirsen devir 3/1 oranında düşer
yada küçük büyük kasnak olayı ilede düşürebilirsin

RxCet
23 Ekim 2015, 16:19
motoru yıldız baglı olarak çalıştırabilirsen devir 3/1 oranında düşer
yada küçük büyük kasnak olayı ilede düşürebilirsin

Arkadas zahmet edip motorun plakasini cekse daha iyi cevaplar gelecek. Aslinda sargilara Kondensatör baglayip tek faz ile motoru calistirabilir. Bi durumdada güc 1/3 olur ve Devirde yük binince düser.

xTARKANx
23 Ekim 2015, 21:05
...Tabi teknik konularda olabildigince teknik cevap vermek gerekir daha cok bisi bilenleri vermesi gerekir.Burada reosta olayi bir örnektir,yani motora uygun akim kontrolu saglayan herhangi bir düzenek.Konuyu acan arkadas motor hakkinda tam bir teknik detay vermesi gerekir,gözden kacan su arkdas elindeki motordan faydalanmak istiyor yani yok motoru yeniden sardir yok söyle böyle deyip yeni bir motor almasina esdeger fikirler o kadarda cazip degil.Arkadasimiz elindeki sistemi düsük bir maliyet le kullanabilecegi hale getirme cabasinda.

...Yoksa neden bu kadar kayis kasnak ve benzeri seylerle ugrassin.Motoru iade etmesi mümkün degil,motoru sargilari üzerinde bir islem yaptiramak yeni bir motor almaktan daha ucuda bir yöntem degil.Simdi fikirlerinizi arkadasin bütcesine uygun ve elindeki motoru degerlendirmek yönünde veririseniz herhalde daha iyi yardimci olmus olacagiz.Kimse yanlis anlamasin...Verilen tüm fikirler isi bilen arkdaslardan eminin atlanilan konu bu isi en ucuza nasil hallederiz hesabi

gizemm
23 Ekim 2015, 21:30
Tüm arkadaslara verdikleri cevaplar icin gercekten cok tesekkür ederim , ben makina hizli döndügü icin elimdeki odunlari kiramadim , ve bugun hepsini motorsöge ile kestim ,sorun halloldu , en kisa zamandada elimdeki makinayi masasi ile birlikte ebayda saticam , makina gercekten cok tehlikeli , ama youtube de baktigim zaman bir sürü kegelsplater videosu var hic biri tehlikeli deyil , benimki niye öyle yapti anliyamadim ((

RxCet
24 Ekim 2015, 12:43
Yinede ilerde kendin yapmak istersen su devreyi incele. Prensip camasir makinasindaki gibi.
https://de.m.wikipedia.org/wiki/Steinmetzschaltung