PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 3.000 euro sonderzahlung

BuraK!
01 Kasım 2022, 02:28
Selamlar,

Allah nasip ederse 02.11 yeni firmada calismaya baslayacagim. Sizleri sorum, calisacagim firma iscilere zam yerine 3.000 euro sonderzahlung teklif etmis, sendika daha onaylamamis, eger onaylarsa bende hak edermiyim? yoksa belirli bi süre firmada calisanlarmi hak ediyor?

webci
01 Kasım 2022, 04:07
Bence bu parayi vertragi olan,saglik sigortasi ile beraber vergi ödeyen herkese verirler..
Is verenin inifsiyatine kalmis..
Bunlar bu parayi zaten kazancdan düsecek..

Birbey 3.0
02 Kasım 2022, 18:01
Firmanin bence inisyatifine kalmis birsey, cünkü bu "bis zu 3000 Euro" ile suanda hic bir Gewerkschaftin isyerleri ile anlasmasi yok.

Cogu zaten freiwillig ödemez. Bu "Bis zu 3000" ile hedef su bence. Enflasyon 10%. Cogu sendikalar 10%. Bunu alirsa sendikalar enflasyon dahada kükrer ve kisi döngü baslar. Burda Tarifverhandlungda isverenlerin elini güclendirmek ve kisir döngüyü kirabilmek icin misal isyerleri Gewerkschaftla 3% anlasacak geri kalan 7% Einmalzahlung olarak ödettirip enflasyonun belini kirmak isteyecekler. Bu 3000 Euro Lohnnebenkosten ödenmeyecegi icin isverenlerin isine gelecek. Ha 2024 sonra tekrar bakacaklar enflasyonun gidisatina.

Burak ama cogu firmalarda biliyorsun Probezeit bitmeden cogu haklari alamiyorsun. Misal Urlaubsgeld, Urlaubstage falan.

Bekleyip görmekten baska sansin yok bence.

cimbom7490
28 Kasım 2022, 12:06
Verirler sanada...genelde weihnachtsgeld ve tatil parasinda 13 Bekleme süresi oluyor tek

talo176
28 Kasım 2022, 13:50
Selamlar,

Allah nasip ederse 02.11 yeni firmada calismaya baslayacagim. Sizleri sorum, calisacagim firma iscilere zam yerine 3.000 euro sonderzahlung teklif etmis, sendika daha onaylamamis, eger onaylarsa bende hak edermiyim? yoksa belirli bi süre firmada calisanlarmi hak ediyor?

Bunu onayliyan sandika zaten sandika saymam..
3000 ödeyip zaten yarisini fiskodan geri alacak..
Yani kendi payi 1500€ felan olur..

Hee, senin eline 3000 gececek, fakat bu anlasma 30 ayliginadir muhtemelen..
Yani her ay 100 (30 ay).. 30 ay sonra yine maasin azalacak 100€ ve bruttolohn gecmis 30 ay evel gibi ayni olacak..
Zaten 4 senedir maas yükselmiyor.. ne oluyor, bu sefer 6 1/2 yildir maas yükselmiyor..

Bir örnek vereyim, diyelim maasiniz (almanya standart maas 3500€ brüt) %5 yükeselecek, eder 175€ brüt (net 100€ civari), yani masiniz 3675€ oluyor, ama bu para 2 sene sonra kayip olmuyor, bir daha ki zam da 3675€ nun üstüne eklenecek..

Einmalzahlung da hep 3500€ kalacak.. düsünün 4 senedir ig metal einmalzahlung hep verdi, bir 2 1/2 sene daha koyarsak, etti 6 1/2 yil..
6 1/2 yildir maasiniz hep 3500 kaliyor..
Böyle hep devam ederse, renteniz de yükselmez..

Tam bir kazik!!!

Cok sükür einmalzahlung da kalmadi..
5,3 ab juni 2023 und 3,2 ab mai 2024
Ortalama 4, 25 felan yapiyor..
Bir de 4 kere 750€ verecekler (steuerfrei)..
Iyi mi (Allah bereket versin), fazla olabilirdi, ama rakamlar zaten coktan belli idi..
Yok efendime söyliyeyim, sizin weihnachtsgeldi, urlaubsgeldi kurtardik gibi muameleler..
Tam mafia organizasyon..

Birbey 3.0
28 Kasım 2022, 21:47
Talo176, sen ben kötü durumda olanların eniyisiyiz

Öncelikle 3000 Euro olacak değil. 3000 Euroya kadar. Steuer olayına gelince niye bu kadar takıyorsunki? 3000 Einmalzahlubg olarak değilde 12 aya bölüp aylığının üstüne koysa dahada zararlı çıkıyorsun. Bu sefer yine vergisini ödeyeceksin. Biliyorsun vergiler yıllık ödeniyor. Ama aylığı koyunca birde Sozialbeiträge ödemen gerekiyor. Einmalzahlungda hiç yoktan bu yok.

Vergiyi niye kaldırmıyorlar biliyormusun, gaye gelir düzeyi iyi olana daha az vermek net olarak. Düşünsene bir adam var yıllık brüt aylığı 85000 Euro, birde Vollzeit 35000 Euro brüte çalışanda var. 85000 Euroya çalışana 3000 Euro gelmese bile yakıt zamlarını ödeme gücü var, 35000 Euro alanın ama yok hemen hemen. Hani bir laf varya, zengin daha zengin oluyor diye. Steuerfrei yapsa bu seferde millet bunu diyecek.

Ben olaya gördüğün gibi farklı bakıyorum. 3000 Euro'dan 1500 Euro da kalsa benim yakıt zamını kapatmiş oluyor.

İnaki kızması gereken varsa oda benim. 2021 yılı için Lohbsteurden Finanzamta 604 Euro geri ödedim. Oda iki çocuk olduğu halde. Bu haftada 2022 vergisini peşin istedi Finanzamt. Dün daha 709 Euro haval ettim. 2023 vergisinide peşin alacak. Daha mektubu gelmedi.

Tabiki bende istemem vergi vermek, ama ne yapayım, Allah şükür kazancımız yüksede vergisini veriyoruz.

Şu senin yılardaki saydığım zamlar ve Einmalzahkung ile yine yüzde 10% bulmuş oluyor. Büyük firmalardayız şanslıyız. Şirketlerin yüzde 80ini bu resmi enflasyon farkını bile kapatamayacak.

Hele emeklilere ne demeli. Aldıkları belli, ancak 3-4% alacaklar. -6% zararları.

Dediğim gibi sen ben Durchschnittsbürger değiliz. Biz gehobene Mittelklasseyiz, kurz vor der gehobene Klasse. Senin benim işyerinde kazançlar referans değil. Almanyadaki Durchschnittsentgelt yaklaşık brüt 40000 Euro. Bir çok kişi bile bunu alamıyor normal işyerlerinde.

Tamam eleştirelim, ama şükür edelim.

talo176
29 Kasım 2022, 00:02
Benim yazdiklarimi iyi oku..
Evet büyük sirket icin calisiyoruz, ve her sene rekor kiriyorlar, ama 4 yildir maas ayni, yine einmalzahlung verselerdi 30 ay icin 3000bin avro, yine brüt ayni kaliyor, yani 6 1/2 senedir ayni brüt.. einmalzahlung olayini anlamadin, ya da ben anlatamadim.. einmalzahlung neden iyi degil diye aciklama yaptim, tekrar oku, iyi oku..
30 ay sonra, o fazladan aldigin yüz avro siliniyor.. ama zam da silinmiyor, devam ödeniyor, ve maasin yükseliyor.. sen bugüne bakma.. sen gelecegine bir de bak.. düsün bunu artik hep yapiyorlar (einmalzahlung), sonunda, renteye girdiginde anlarsin.. o zaman dersin bana neden bu kadar az geliyor..

Sen einmalzahlunglari kabul et ve 20 sene sonra halen 3500€ maas da kal..
ben 20 sene sonra, 2 - 2 1/2 yilda her seferine 4-5% zam aldigim da, ca 4700€ olacak.. ve ona göre emekli maasim hesaplanacak..

atsiz77
29 Kasım 2022, 08:19
Aynen talo176 usta sana katılıyorum, tek ödemelik 3000€ sadece günü kurtarırsın. Ama ileriki yıllarda bi faydasını göremezsin.

Bizim sendika EVG Ocak / şubat ayında başlayacaklar konuşmalara, biz üyelere önümüzdeki hafta görüşlerimi soracaklar.

Benim tahminim diğer sendikalar gibi maaşlara belirli bi % zam (6-7 arası tahminim) ve ortalama 3000€ bunu 2 seneye yaymak koşulu ile.

Birbey 3.0
29 Kasım 2022, 08:58
Talo176, sorun şurada, eğer yüzde 10% kalıcı olarak zam yapılırsa kısır döngüyü giriyor enflasyon. Yani 10% zam demek, fabrikanın ürettiği ürüne zam demek. Bu sefer çalışanlar yine herşey pahalandı diyerek birdaha yüzde 10 zam isteyecekler. Aynı Türkiyede ekonomi gibi kısır döngü.

Almanya Einmalzahlung ile enflasyonun gazını almak istiyor.

Serkinho
29 Kasım 2022, 09:18
Yazdan beri, 2023 için bizim tüm Dienstleister larlan görüşmeler yapıyorum. Maşallah, herkezin Personalkosten %10 yükselmis. [emoji2]
Argüman olarak kullanıyorlar.
Eminim, sadece %2 yükseltmiştir.

Gesendet von meinem SM-S908B mit Tapatalk

Birbey 3.0
29 Kasım 2022, 10:27
O yalan. Daha zamlar bu sene başladı ve zamlar daha gelmedi aylıklara. Bizde Şubat'da başlıyor.

Serkinho
29 Kasım 2022, 11:55
Tabiyki yalan [emoji2]

Gesendet von meinem SM-S908B mit Tapatalk

Birbey 3.0
29 Kasım 2022, 12:47
Ama sanki enflasyonun ateşi sönmeye başladı gibi.

Avro'nun Dolara karşı değer kazanması, brent petrolün 80 dolaea düşmesi, Almanya'nın Katar ile sulu sıvı gaz konusunda bugün anlaşması fiyatları düşürmeye başladı.

Misal Sonnenbumenöl'ü 1 Euroya gördüm yine. Bugün misal Baywa Pelletsin tonunu 540 Euroya düşürdü, Dizel fiyat 1,80'in altına indi.

İnanın bende isterim Einmalzahlung yerine aylığıma kalıcı yüzde 10 zam, ama bu çözüm değil. Dediğim gibi kısır döngü başlar. Türkiye'deki kısır döngüyü görüyoruz. Enlasyonun ateşi bir türlü sönmüyor. Enerji ve gıda fiyatları böyle giderse geri düşeceği için kısmen zam, kısmen Einmalzahlung ekonomik açıdan daha mantıklı.

Egoist düşünsem enflasyonun düşmemesini ve Einmalzahlunh yerine 10% kalıcı zam isterdim. 20 yıllık ev evkredim var çok düşük faizden. Enflasyon çıktıkca taksit aynı kaalacağı için işime gelir, ama sırf ben yaşamıyorum bu dünyada.

Talo176 emekliliği iyi bildiğime inanıyorum. Sana şunu söylebilirim, zam ne kadar gelirse gelsin alacağîm emekli aylığı ortalama yüzde 48i olacak son aylığımızın. Tabiki buna steuerfrei Zuschlaglar dahil değil.

resadiyeli
11 Aralık 2022, 21:27
selam,Gecen gün bizim sendika baskani ile görüstüm,yeni is yerinde en az 6 aylik olmak gerekiyormus birinci dilim olan 1500 euro icin,bende 1 kasimda ise basladim ,yeni isverenim banada ödemiyecekmis,patron ile görüsecegim yarin ,ben uzun süreli sizin is yerinizde calismak istiyorum,benim eski is yerim iflas bildirdi,300 euro enerji yardiminida alamadim,patronlar eger yeni isci parayi aldiktan sonra isi birakip giderse diye söylüyormus bakalim yarin ne cevap verecek is yerinde sadece 2 kisiye verilmiyormus.

webci
11 Aralık 2022, 22:09
Halhahhallah
Keltosa bak sen..
Is yerini terkedersemis..
O zaman geri alir,bu kadar basit..