PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yakın akrabalarınız ile aranız nasıl?

Birbey 3.0
15 Ekim 2022, 21:01
...Haydi gelsin yorumlar...mutluluklar, hayal kırıklıkları...:D

atsiz77
15 Ekim 2022, 21:11
Sende uyanıksın başlatıyorsun bi konu, ilk mesaja kendi yorumunu belirtmiyorsun [emoji3]

webci
15 Ekim 2022, 21:28
Akrabanin yaptigini akrep yapmaz..
Akraba akrep gibi sokar..
Akrabalari senelerce alaman sucuklari ve nimm2 sekerleriyle besledik,gene yaranamadik..
Rahmansiz bismillahsizlar,alamanci diye kiskanip kuyumuzu kazdilar..
Orhan gencebay;
Batsin bu dünya;)
Bukadar..

melih1998
15 Ekim 2022, 21:40
Hepsini Eskiciye verip Yerine Mandal alacam.Baska carem kalmadi...

Cok güzel bi soru...

smeilet
15 Ekim 2022, 21:49
Yakin akraba bile olsa,biraz mesafe birakmakta fayda var!

webci
15 Ekim 2022, 23:02
Hepsini Eskiciye verip Yerine Mandal alacam.Baska carem kalmadi...

Cok güzel bi soru...

Düsündürücü;)

deniz2000
15 Ekim 2022, 23:59
istekleri hic bitmiyor

Birbey 3.0
16 Ekim 2022, 01:50
Sende uyanıksın başlatıyorsun bi konu, ilk mesaja kendi yorumunu belirtmiyorsun [emoji3]

Vallah ne diyeyim. İşleri düşünce arıyorlar sağ olsunlar. Bayramda seyranda soran pek yok. 11 hafta hastanede yattık bilmelerine rağmen aralarında hiç ummadığım kişilerden bile mesaj gelmedi. Yattığım yer 50 km yerdeydi. Gelmelerinden vaz geçdim. Mesaj bile çekmeyenler oldu yani. Hayırsız insan bir arar dediğimde de "ben hanımından haberi alıyorduk" dediler. Vay be.

Ama işte ailenin huzuru bozulmasın diye sesimizi çıkarmıyoruz. Çıkarsak ne yazar, çağırmaklan gelen gelse ne olur gelmese ne olur.

Şunuda fark ettim, bir çok kişi öz akrabaları için ölüyor, ama hanım tarafından akraba olunca umurlarında bile değil. Ama işte huzurlar bozulmasın diye idare ediyoruz. Ama bugün hanım ilede konuştum, gitmeyeceğiz artık. Bizi ne zaman çağırsalar gidiyoruz, bize çağırmaklan gelmiyorlar. Hep işleri oluyor.

webci
16 Ekim 2022, 02:20
Vallah ne diyeyim. İşleri düşünce arıyorlar sağ olsunlar. Bayramda seyranda soran pek yok. 11 hafta hastanede yattık bilmelerine rağmen aralarında hiç ummadığım kişilerden bile mesaj gelmedi. Yattığım yer 50 km yerdeydi. Gelmelerinden vaz geçdim. Mesaj bile çekmeyenler oldu yani. Hayırsız insan bir arar dediğimde de "ben hanımından haberi alıyorduk" dediler. Vay be.

Ama işte ailenin huzuru bozulmasın diye sesimizi çıkarmıyoruz. Çıkarsak ne yazar, çağırmaklan gelen gelse ne olur gelmese ne olur.

Şunuda fark ettim, bir çok kişi öz akrabaları için ölüyor, ama hanım tarafından akraba olunca umurlarında bile değil. Ama işte huzurlar bozulmasın diye idare ediyoruz. Ama bugün hanım ilede konuştum, gitmeyeceğiz artık. Bizi ne zaman çağırsalar gidiyoruz, bize çağırmaklan gelmiyorlar. Hep işleri oluyor.

Gitmeyene git
Aramayani ara
Sormayani sor
Kötülük edeni affet
Kötülük edene iyilik et..
Böyle biri kaldimi??
Kafani cekicle kirarlar..
Yeminle insani zorla raydan cikarirlar..
Bir haftadir dedidodu yapmamak icin uzak duruyorum,bisekil onlar beni buluyor ben aramasamda ,,seytanlar görev basinda..
Kafana toka tak baska da birsey takma demisler,,gelde takma..

MEGAbond
16 Ekim 2022, 05:25
kapatin dünyayi,,gidelim artik,,yeter.

melih1998
16 Ekim 2022, 13:03
Düsündürücü;)

Slm:Babami Gecen sene kaybettim,En yakinen akrabalarimin olmamasi baya düsündürücü degilmi? Benim icin Akrabalarim sadece mandal kadar degerleri kaldi.Ölüm her eve girecek bugün bana yarin sana...Düsündürdügü kadar aci bir durum.

talo176
16 Ekim 2022, 15:31
Zaten bir kere yazmistim, tam hangi konuda hatirliyamiyorum..
Ama yine yaziyorum.. annem esim ve cocuklarim en yakinlarim.. abilerimi/kardeslerimi de severim... ama (...)

ADIGE
16 Ekim 2022, 18:53
...Haydi gelsin yorumlar...mutluluklar, hayal kırıklıkları...:D

Sırtında taşıdığın müddetçe, her ihtiyaçlarına cevap verdiğin müddetçe iyisin. Gözü doymaz şükür bilmezler.

okan1998
16 Ekim 2022, 22:19
bizler gurbette oldugumuz icin onlari özlüyoruz zannediyoruzki onlarda bizi özlüyorlar
ama hicde öyle degil sadece istekleri olursa ararlar yoksa hic zamanlari olmaz.
malesef böyle

Serkinho
16 Ekim 2022, 22:25
Babamın vefatından sonra, bazı tatsız olaylar oldu. Halalarimlan konuşmuyorum.

Soruya gelirsek, durum pek rahat.

Gesendet von meinem SM-S908B mit Tapatalk

webci
17 Ekim 2022, 02:50
Slm:Babami Gecen sene kaybettim,En yakinen akrabalarimin olmamasi baya düsündürücü degilmi? Benim icin Akrabalarim sadece mandal kadar degerleri kaldi.Ölüm her eve girecek bugün bana yarin sana...Düsündürdügü kadar aci bir durum.

Ölüm bir gercektir ve her canli birgun tadacaktir ve rabbinin vaadi gerceklesecektir..
Ölümü hatirla ve misafir gelecekmis gibi evini,ölüm gelecekmis gibi kalbini temiz tut..
Niceleri varki ölümü hatirlamaz ve gelmeyecekmis gibi yasar,nihayet hergun yüzüne bakan azrail a.s gun gelir kapini calar ve sana cok mesajlarda göndermistir,ama sen acip bakmamisindir,,
Kul hakki
Komsu hakki
Mal sahibi
Mülk sahibi birgun soracaklar hani bunun ilk sahibi..
Niceleri var ibadetleri yarin yaparim dedi,yarinlar oldu ama onlar bugun yok..
Basin sagolsun..

talo176
17 Ekim 2022, 11:04
Babamın vefatından sonra, bazı tatsız olaylar oldu. Halalarimlan konuşmuyorum.

Soruya gelirsek, durum pek rahat.

Aynisini benim babamin vefatinda yasadim..

Serkinho
17 Ekim 2022, 11:40
Aynisini benim babamin vefatinda yasadim..Üzücü, ama pek rahattım. Birtane enistemlen ve kuzenimlen görüşüyorum.

Halalarim Çocuklarını okutmak ve maddi yardımlarda bulundu halde, babam hiç yarinamamamis.... Fazla merhametli olmak iyi değil.

webci
17 Ekim 2022, 12:10
Üzücü, ama pek rahattım. Birtane enistemlen ve kuzenimlen görüşüyorum.

Halalarim Çocuklarını okutmak ve maddi yardımlarda bulundu halde, babam hiç yarinamamamis.... Fazla merhametli olmak iyi değil.

Evet usta,,
Eskiden el sikismak verilen sözdü..
Artik söz verip yemin edildigi halde hiyanetlik yapiliyor,,ne kadar iyi niyet ve guzel ahlak okadar enayi yerine konuluyor insanlar..
Hele su devirde birak akrebi kendi cocuklarinin kölesi oluyorsun,,
O yuzden unutmayin;
En degerli siz kendinizsiniz,,herkesden daha degerlisiniz,,,baskalari na degil kendinize saygi duyun ve kendiniz icin yasayin..

neco54
17 Ekim 2022, 14:54
Ben memlekete gittigimde ilk isim bir otel ayarlamak. Haber bile vermiyorum.
Islerimi hallerderken tesadüfen görüsürsek görüsüyoruz.
Gerisi hic önemli degil. Cünkü herkes kendi cikarini düsünüyor.
Ben dersimi aldim 58 yıllık hayatimda. Kardesin bile olsa aynı bok.
Ablam bile ben 150 TL fazla kira alabilirmiyim diye yırtınıyor..
Durumuz kötü diyorlar Ama Istanbuldan kalkip CEŞME,de 8 aylik ev kiraliyorlar.
Hani para yoktu. Artik kimseye acımıyorum.

webci
17 Ekim 2022, 15:37
Param yok hikaye
Herkes aclik oyunlari oynuyor..
Almanyada bile ayni..
Raflar tam takir,milket butun gün girtlak derdinde..
Sohbete gelince param yok,hersey pahali,,aciz,,gecinemiyoruz..
Herkesde para var ama acgöz,,cimri,,varyemez..

Birbey 3.0
17 Ekim 2022, 16:04
Ben memlekete gittigimde ilk isim bir otel ayarlamak. Haber bile vermiyorum.
Islerimi hallerderken tesadüfen görüsürsek görüsüyoruz.
Gerisi hic önemli degil. Cünkü herkes kendi cikarini düsünüyor.
Ben dersimi aldim 58 yıllık hayatimda. Kardesin bile olsa aynı bok.
Ablam bile ben 150 TL fazla kira alabilirmiyim diye yırtınıyor..
Durumuz kötü diyorlar Ama Istanbuldan kalkip CEŞME,de 8 aylik ev kiraliyorlar.
Hani para yoktu. Artik kimseye acımıyorum.

En iyisini ediyorsun.

Bizide hanımın kardeşi davet etti, doğum günü varmış kızın, 18 oluyor, gitmek istemiyoruz. Ha üzülmüyormuyuzmu, üzülüyoruz, cünkü aramızda öyle büyük sorunlar olmadı. Ama işte sana senede bir zar zor gelipte onu pazara dek getirince insan üzülüyor. Yada kayınvaldeyi çağırdımı bizde gidiyorduk. Daha hiç telefon edip evdemisiniz deyip gidemedik. Aradan 18 yıl geçti. Biz çağırıncada hep vakitleri olmuyor. Vakitleri olmadıkları yalan değil, ama iş güçten değil, ya gezmekten yada işleri çıkıyor. Misal gelecek oluyorlar sonra iptal ediyorlar. Bacanakın kardeşi aramışta koltuk hoşuna gitmişte onu taşıyacaklarmış. İnsana koyuyor. Gerçekten acil birşey olur lafımız yok. Ama koltuku ayırt, dükkanda dursun, bir kac gün sonra al git. Yada oturursun ellerinden telefon düşmez, acil kardeşleri yardım ister bu ve benzeri şeylere hemen gider.

İyi insandır, aktif olarak bana hiç bir kötülüğü dokanmamıştır, sohbetide iyidir, ama insana bu ve benzeri hareketler samimiyetsiz geliyor. Ya sev, ya sevme hanım tarafın akrabaları, ama idare etmeye çalışmak üzücü. Hanım dahada çok üzülüyor ama belli etmiyor. Nede olsa öz kardeşi. Gitmeyelim dedin mi, karşı tarafın gözünde fitne fesat sokmuş oluyorsun kardeşler arasına. Onun için hanıma diyorum, gitmeni istemiyorum, ama engelde olmam nede olsa kardeşin ve yeğenin. Ama ben kendim gitmiyeceğim.

Ama ucuz bir handyvertrag lazım olsun, yada buna benzer ozaman sağolsun arıyor. 11 hafta hastanede yattım 50 km ilerde arayan soran bile olmadığı. Bacanağın yüzüne vurduğumda tatlı sert "Ben hanımdan haberi alıyordum zaten" dedi. Vay be bir whatsapp mesajı değerimiz bile yokmuş.

Allah ne onları bize mutaç etsin, nede bizi akrablara. Atsan atılmıyor, kessen kesilmiyor. Düşen oldumu yine salak gibi ilk sen koşturuyorsun.

Yani durumum aynı bu forumda gibi: Yaranamıyorsun kimseye.

hOrOz
17 Ekim 2022, 17:20
Ustalar problem sadece karşı taraftamı biraz da kendinizi tartın

şimdi kimse demiyecek ki ben şöyleyim ben böyleyim

Yani kimse yamuk taraflarını kabul etmyecektir

Çünkü herkes 4/4 lük eksiklik sadece karşı tarafta

Ben şunu öğrendim karşındaki olduğu kabul edeceksin işine gelir veya gelmez

Şu küçücük boardda bile bazıları ile özel yaşamda selamım bile olmaz

Bazıları yaptıkları yorumlardan kişilikleri hakkında yeteri kadar bilgi veriyor

ama bende onu kişilik olarak öyle kabul ediyorum

Herkes benim isteklerime göre davranmaya da mecbur değil

Birbey 3.0
17 Ekim 2022, 19:41
Katiliyorum, ama konu isteklerim degil.

Kendim icin konusuyorum, kimse kimseyi tabiki sevmeye mecbur degil. Ama yakin akrabasan saymaya mecbursun eger arada hüsumet olmadiysa.

Ha saymayida istemiyorsa bir kisi, ozaman isi düstügündede aramamali.

Anlatmaya calistigim bu.

Kendim icin garanti verebilirim. Etrafimda herkes bilirki, yamuk yaptikdan sonra lafimi babamdan bile esirgemem ve esirgemedimde yeri geldiginde. Zaten kimede sorsan etrafimda yamuklugunu görmedim der. Bir kisi bile cikmaz. Bir cekic bile ödünç aldiysam, söz verdigim günde ve saatde gider teslim ederim. Basim sikissa, baskasinin arabasini ödünce alsam, tesekkür namina ona haber etmeden yaktigiminim kat kat fazlasi benzin koyarim veya araba kirliyse gider ben pahali yikamayi yaptirir öyle teslim ederim. Yada götürür bir dönerciye yemek söylerim. Ben herzaman söyle yasadim, dedimki Cuma'ya gidince vaizi dinlerken insanlar ile göz göze gelirim diye kafami sagdan soldan sakinmak istemem.

Rammstein
18 Ekim 2022, 00:21
Akrabalarimin hicbir kotulugunu gormedim. Bayramdan bayrama ben ararsam eger konusuruz. 4 teyzemden sadece belcikada olan ile her zaman konusuruz. Digerleri ile, ben gidersem eger o zaman gorusuruz.
1 Tane de bacanagim var. Hayatim boyunca hep bana yardimci oldu. Kardesten gormedigimi onda gordum. Ben de onun icin elimden gelenin fazlasini yapmaya calisirim.

Sahsen, insanlardan beklentimi minimuma indirdim. Arayani arar sorarim, aramayanin cani sagolsun ve benden uzak olsun modundayim. Bu yasima kadar hep ben aradim, ilgilendim sonucta hep onlarin egolari tatmin oldu.
10 defa ben ariyorsam, sende 1 defa bari ara degil mi? Yas da artik 50 ye yaklasinca artik bu boyle devam etmemeli dedim.

Tum dost, arkadas ve aile fertleriyle arama bir mesafe koydum, kimine az kimine cok. Bana gore olmasi gereken de bu. Insan iliskileri eskisi gibi degil. O yuzden bizim karsi tarafa gosterdigimiz sayginin karsiligini alamadigimizda ister istemez bir hayal kirikligi yasiyoruz. Beklentilerimiz ne kadar az olursa, o kadar cok mutlu oluyoruz aslinda.

Birbey 3.0
18 Ekim 2022, 00:57
https://i.ibb.co/db9Hv62/FB-IMG-1666040461454.jpg (https://ibb.co/s5SX4Qw)

44Malatya
18 Ekim 2022, 21:04
Ben devamlı derim, oradakiler 11 ay krallar gibi yaşarlar, bizim 1 aylık izinimizde ceplerinden bir kuruş çıkmaz. Buraya tatile geldiler mi biz ödüyoruz, oradada yine biz.

Digitalus
19 Ekim 2022, 17:29
Herkes akrabasindan sikayet etmis ama herkes kendini hakli görmüs onlarada sorsan onlarda memnun degildir yani kimse kimseden memnun degil hayat yasam zorlugu eskisi gibi degil hic bir sey burda cogumuz sikayet etmisizde cogumuz akrabalik icin sani 7 / 24 onlarin derdiyle ilgileniyormusuz gibi yaziyorsunuz. Akrabalarinada sorsan onlarda aynisini yazcak buraya yani sözün kisasi kimse kimseden memnun degil kimsede hakli degil yasadigimiz zaman ve hayat zorluguyla ilgili artik hic bir yerde yok ne arkadaslik ne dostluk ne akrabalik eskisi gibi degil kimse kimseyi suclamasin bence. Cogumuzda yaziyor sanki adamlarin yedigini 11 ay sizler veriyormussunuz gibi akrabalik arkadaslik zaten bu degil. Kimsede burada dört dörtlük degil herkes kendini melek gibi göstermeyi biraksin okuyorumda bazi yazilari cok kibirli yazilarda mevcut yasadigimiz zaman tekneloji ortam hayat zorlugu zaten kimsenin dogru dürüst vakti yok burda kimse demesin bana ben 7/24 akrabalarimi ariyorum ahllerini hatrini soruyorum kimse yapmiyor onlardanda beklememek lazim insanlar zaten yasam derdine düsmüs eski akrabalikda ne sen ne bekledigin kisi eskisi gibi degil

Ejderabi
19 Ekim 2022, 17:39
Akrabalarim var ama RUHEN yalnizim. Isi düsen arar. Parasi biten hal hatir sorar.

Seneler icinde bir huy olusturdum.

"Kimseye borc vermiyorum. Ya hediye veriyorum ya hic."

Bu sekilde kafam rahat.

cmssys
19 Ekim 2022, 19:00
Hangi Akraba?

webci
19 Ekim 2022, 20:38
Akrabalarim var ama RUHEN yalnizim. Isi düsen arar. Parasi biten hal hatir sorar.

Seneler icinde bir huy olusturdum.

"Kimseye borc vermiyorum. Ya hediye veriyorum ya hic."

Bu sekilde kafam rahat.

Ben ne para ne hediye veriyorum,,cunkü aldigo parayi geri verecek karakter ve insanlik yok karsimizda..
Misafirlige gidiyorsun,dakka1 gol1,,
Gördünmü ali napmis
Kiz aysenin kizini bugun biriyle yakalamislar..
Velinin oglu ahmet kizi hamile birakmis..
Benden duyma ama komsun hatice sana saydirdi..
Bu isler malesef yuzde 90 böyle..
Bu yuzden hicbiryere gitmiyorum..
Ahh bu giybet ah,,basimizi yiyor..

cmssys
20 Ekim 2022, 15:51
Ben ne para ne hediye veriyorum,,cunkü aldigo parayi geri verecek karakter ve insanlik yok karsimizda..
Misafirlige gidiyorsun,dakka1 gol1,,
Gördünmü ali napmis
Kiz aysenin kizini bugun biriyle yakalamislar..
Velinin oglu ahmet kizi hamile birakmis..
Benden duyma ama komsun hatice sana saydirdi..
Bu isler malesef yuzde 90 böyle..
Bu yuzden hicbiryere gitmiyorum..
Ahh bu giybet ah,,basimizi yiyor..

https://www.youtube.com/watch?v=_DIrIwrDy_g

*05300
22 Ekim 2022, 13:51
Borc para falan vermediysen, mutlu-mesut yasanir yakin akrabalarla.
Ammaaa eger verdiysen "Istesem tesiri yok, sussam gönül razı değil" der dolanirsin ortalikta

az-61
19 Kasım 2022, 02:57
valla selam verdin borclu ciktin davasi varya aynen o sekil ariyorsun hemen para yada mumkunse az yardim edi ver maddi olarak hic senin durumun ondan iyimi kotu YOK bilmek bile istemiyorlar o yuzden aramiyada inanin korkuyorum

moralist
19 Kasım 2022, 10:51
Akraba iyidir ama borç verme çakar

webci
19 Kasım 2022, 14:18
Akraba iyidir ama borç verme çakar

Göruyoruz ki akrsbalik iliskileri artik paraya borca kadar dusmus..
Yani resmen menfaat meselesi..
Akraba akrep gibi sokuyor..
Insanlari nw hale getirdiler....

Ozanonur38
06 Ocak 2023, 14:39
Yasim 24 belki sizin gibi hayat tercübesi edinmemis olabilirim, kendi adima konusuyorum aslinda yardimsever birisiyim. Taniyim tanimayim yardim etmeye calisirim oldugu yerde. Ama herzamanda bir lafim vardir

"Kimseye iylik yaramaz"

Simdiye kadar da hic yanilmadim :)

sadece
06 Ocak 2023, 15:12
Yasim 24 belki sizin gibi hayat tercübesi edinmemis olabilirim, kendi adima konusuyorum aslinda yardimsever birisiyim. Taniyim tanimayim yardim etmeye calisirim oldugu yerde. Ama herzamanda bir lafim vardir

"Kimseye iylik yaramaz"

Simdiye kadar da hic yanilmadim :)

bende o yaklaşımı uygulamaya çalışıyorum ve size katılıyorum.

yaş ve hayat tecrübesine gelince, 20 yaşında olup 2-3 senede onlarca sene daha uzun yaşamış insanların hayat tecrübesini edinmiş olmak gayet olağan ve örnekleri de çok bence.

kalbiniz ve vicdanınızdan vazgeçmeyin derim ve onların efendisi düz mantık olsun daima.

Abi
12 Ocak 2023, 16:42
Tek kelime ,Para bitti ask bitti.

aksarayli
21 Ocak 2023, 02:32
Neden genellikle yakinlarimizdan darbe yeriz?Cünkü yakinlarimza güveniriz ve korunmasiz yaklasiriz.Neden nicin diye fazla bir soru sormayiz kendimize.

Yabanci kisilere karsi daha temkinli davraniz.

Güvenimizi kötüye kullandiklar icin maddi manevi yakin akrabalara daha cok kiriliriz.

webci
21 Ocak 2023, 03:18
Aslinda uzaktakilerde sizin akrabaniz olabilirdi..
Birsekilde tum dünya da birileri birileri ile akraba..
Araplarda yahudilerle amca ogullari..
Gel görki kan gövdeyi götürüyor..
Demekki dunya var oldukca bu mesele kapanmayacak..

Sdt
21 Ocak 2023, 19:54
ne kadar uzak,
o kadar iyi

bazi akrabalarin yaptiklarini düsmanin yapmaz