PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : TR de daire kirasi

benreis61
11 Ekim 2022, 20:43
Arkadaşlar Türkiye de alınan kiranın vergisi nerede ödenmesi lazım ? TR mi DE mi ?
Ve alınan kiranın vergiden muaf bir miktarı varmıdır ?

murat39
11 Ekim 2022, 23:16
Türkiye de Kira beyannamesi vermeniz gerekiyor.Türkiye vergi aliyor.

Almanya da Finanzamt ve Krankenkasse Yurtdisinda ki Kira gelirini bilmek istiyor.
Finanzamt da Vergi beyannamesi doldurunca Türkiye de kira geliri emeklilik ayligi diye extra soruyor ve imzalatiyor.
Krankenkasse de senelik soru cetvelinde Yurtdisinda emeklilik ve Kira geliri diye onlar da soruyor.

Ona göre hesap edip para alacagiz diyorlar.Benim Türkiye de Kiralik isim olmadi ama gercek anlamiyla Almanya da hesapdan pay istiyor.

feza
11 Ekim 2022, 23:45

Almanya da Finanzamt ve Krankenkasse Yurtdisinda ki Kira gelirini bilmek istiyor.
Finanzamt da Vergi beyannamesi doldurunca Türkiye de kira geliri emeklilik ayligi diye extra soruyor ve imzalatiyor.
Krankenkasse de senelik soru cetvelinde Yurtdisinda emeklilik ve Kira geliri diye onlar da soruyor.

Ona göre hesap edip para alacagiz diyorlar.Benim Türkiye de Kiralik isim olmadi ama gercek anlamiyla Almanya da hesapdan pay istiyor.

murat39,

Fragebogen zur Familienversicherung son sayfasinda diger düzenli gelirler bölümünde kira geliri ile ilgili soru var ama yurtdisi olarak belirtilmemis, Almanyada kira gelirinin oldugunu düsünüyorum.
Almanyda kira gelirimiz oldugu icin bende bu konuda cevab ariyordum Fragebogen doldurup göndermem gerekiyor.

benreis61
12 Ekim 2022, 06:51

Ona göre hesap edip para alacagiz diyorlar.Benim Türkiye de Kiralik isim olmadi ama gercek anlamiyla Almanya da hesapdan pay istiyor.Nasıl yani hem Türkiye de hem Almanya da vergimi verilecek ? Bu biraz akla yatkın değil

atsiz77
12 Ekim 2022, 07:18
Nasıl yani hem Türkiye de hem Almanya da vergimi verilecek ? Bu biraz akla yatkın değil

Evet doğru okudun her iki ülkede Vergi kesilecek, tam yılını hatırlamıyorum ama A.Gül CB iken Almanya ile bu konuda anlaşmışlardı…

hekimoglu
12 Ekim 2022, 12:30
durumu söyle degerlendirelim örnegin; Türkiyede kira geliri vergisi ( tabiki beyan ediliyorsa ) %15 ödüyorsunuz, almanyada ise atiyorum kira geliri vergisi %25 olsun, aradaki %10 u sizden isterler.

benreis61
12 Ekim 2022, 12:50
durumu söyle degerlendirelim örnegin; Türkiyede kira geliri vergisi ( tabiki beyan ediliyorsa ) %15 ödüyorsunuz, almanyada ise atiyorum kira geliri vergisi %25 olsun, aradaki %10 u sizden isterler.Ha şimdi oldu. Demek ki çifte vergi değil. Almanya diyor ki sen TR de az ödüyorsun. Ver bakalım farkı.

Peki engelli den dolayı Almanya da vergi ödemeyen bu vergiyi ödermi ?

Cengiz Bond
12 Ekim 2022, 13:59
almanyada kira gelir vergisi diye birsey yok. her gelir, standard gelir vergisine dahil. türkiyede elde edilen kira geliri biraz baska ve progressionsvorbehalta dahil oluyor ve vergiyi daha da sisirebiliyor.

o 25% lik vergiye quellensteuer derler. o sadece faiz ve aktien gibi gelirler icin gecerli.

hOrOz
12 Ekim 2022, 14:01
almanyada kira gelir vergisi diye birsey yok. her gelir, standard gelir vergisine dahil. türkiyede elde edilen kira geliri biraz baska ve progressionsvorbehalta dahil oluyor ve vergiyi daha da sisirebiliyor.

o 25% lik vergiye quellensteuer derler. o sadece faiz ve aktien gibi gelirler icin gecerli.

Wer Gewinne aus der Vermietung seiner Immobilie erzielt, ist laut § 21 des Einkommensteuergesetzes (EStG) steuerpflichtig.
Die Mieteinnahmen zählen als zu versteuerndes Einkommen des Vermieters und müssen dementsprechend in der Anlage V der Einkommensteuererklärung angegeben werden.

Cengiz Bond
12 Ekim 2022, 14:19
Wer Gewinne aus der Vermietung seiner Immobilie erzielt, ist laut § 21 des Einkommensteuergesetzes (EStG) steuerpflichtig.
Die Mieteinnahmen zählen als zu versteuerndes Einkommen des Vermieters und müssen dementsprechend in der Anlage V der Einkommensteuererklärung angegeben werden.

usta ne demek istiyorsun? ben diyorum ja, özel bir kira gelir vergisi yok diye, hepsi bildigimiz gelir vergisine katiliyor. bunu ben bilmesem, kim bilecek:-).

murat39
12 Ekim 2022, 16:38
Cengiz ustam senin dedigin gibi
Bütün gelirler bir toplanir.Ona göre kesinti ortaya cikar.

Arkadaslar vergi olayinda olmaz demeyin öyle vergiler var ki.
Almanya Babam kesin dönüs yapti.Gönderdigi emeklilik maasina vergi aliyor. (burada yasasan evlilerde senelik 16.000 € kadar vergi yok.) Almanya yi terk ettin 3 ayda bir bana göndereceksin diyor.Emeklilik ayligindan kesmiyor.
Türkiye deki emekliligi bile biliyor.Miktarina göre onu ne biliyor. Ona bile karisiyor.Biz bildirmedigimiz halde bütün bilgiler ellerinde.
Türkiye deki emeklilik miktari su kadar vergi yok diye not vardi.

Hekimoglu arkadasimizin yazdigi gibi.vergi hesaplari var.

Kasalar bosaldikca milletin üzerinden neleri alabiliriz hesabi var.

feza
12 Ekim 2022, 17:38
pekiyi Almanya'daki kira geliri Krankenversicherunga nasıl yansıyor, bilen arkadaş var mi?

benreis61
12 Ekim 2022, 18:18
pekiyi Almanya'daki kira geliri Krankenversicherunga nasıl yansıyor, bilen arkadaş var mi?Aidatı artırması lazım. Çünkü ben TR emekliyi bildirdiğimde artmıştı

dadaloglu3865
13 Ekim 2022, 00:13
Siğortaya emeklilik bildirmek zorunda 520 aylık geçmediği için sorun olmuyor Finanzamt bildirmek zorundadır fazla bir vergi kesilmiyor 4 yıldır bildiriyorum

Cengiz Bond
13 Ekim 2022, 09:54
pekiyi Almanya'daki kira geliri Krankenversicherunga nasıl yansıyor, bilen arkadaş var mi?

normal bir versicherungspflichtig isin var ise, krankenversicherungsbeitragi etkilemiyor.