PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Almanyadan Türkiyeye gidip orda Çalışmak

fatrix38
07 Ekim 2022, 00:08
Ustalar ben 26 Yaşındayım, bekarım, Kayseriliyim, gelernter Kaufmann im Groß und Außenhandel, Çalışıyorum, yanısıra Weiterbildung olarak Technischer Fachwirt yapıyorum.

Beni kişi olarak türkiyede gezerken görsen, bu Almanyada yaşıyor demezsin, hatta ordaki Vatandaşlarda çoğu anlamıyor bile.
Türkiyede bir Amcanın dediği hoşuma gitmişti....Özünü kaybetmemişsin demişti
Halbuki doğum Stuttgart 😄

Ben Türkiyede yaşamak istiyorum, orda ne tür işler yapabilirim, kurumsal açıdan. Almancam çok iyi, bura doğumluyum. Türkçem iyi denilecek seviyede.

Oranın iş piyasasını bilmiyorum, bana bir fikir ip ucu, veya kimlere ve nerelere sorabileceğim biryerler tanıyormusunuz biliyormusunuz?

Bir fikir danışmak istedim.

Doğal olarak sorabilirsiniz.. bu çocuk niye Türkiyeye gitmek istiyor diye, açıkcası bilmiyorum, denemek isterim. Malesed yanlız yaşıyorum, çok düşünmektende olabilir 😃

Saygılar & Selamlar

bambumbam
07 Ekim 2022, 00:27
Mesela call Center nasil ?

Satış degildirhttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20221006/280876d826cc59a766b79912fe111e0c.jpg

batum
07 Ekim 2022, 06:56
Gitde gör
Elinde olanlar bittikden sonra bacaklarini eline alipda kacarsin

Hersey öyle göründügü gibi toz pembe degil

Calisilmaz Almanyanin verdigi 1200 euronun 800 ünü kendi ceplerine
kalan 400 eurosunu calisana veriyorlar

Burclu
07 Ekim 2022, 20:15

Satış degildirhttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20221006/280876d826cc59a766b79912fe111e0c.jpg

Bir Akraba gitti 2 sene önce (yaşı 32 olması gerek) ve aynen bu işi yapıyor, 3 çocuk hepsi ufak ve eşi ile birlikte gitti.

Kendi Müstakil Evi ve Arabası var ayrıca 1 Dükkanda ordanda yaklaşık 6000 TL geliri var ve ayrıca Almanyadanda çocuk parasını alıyor, gayet memnun işinden tamamen alman kanunlarına göre çalışıyor aylık ortalama 18000 TL ve 40Saat çalışıyor 30 Gün İzin ve Hafta sonu bura gibi Frei ve Almanyanın Tatil günlerindede Frei.

Bende bu işi düşünüyorum, çocuk mesleğini bitirsin baş göz edelim inşallah bende giderim bu işi yaparım, yaşım 44 ve Doğma Büyüme buralıyım ve kendimi hiç buraya ait his etmiyorum, belki bizlere bakışlarındadır.

TR de paran varsa hiç sorun yok, Paran yoksa Allah Yardımcın olsun bura gibi devletin kapısını tıklayamıyorsun buda bir gerçek, iyi düşünmen gerek tabii. Burdaki haklarını kesinlikle iptal etme, ne olur ne olmaz.

Amcamın oğlu 10 yaşında gitti ve 35 yaşında geri döndü almanyaya, şartlarına dayanamadı, bir işde tutturamadı.

Serkinho
07 Ekim 2022, 20:33

Satış degildirhttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20221006/280876d826cc59a766b79912fe111e0c.jpgGmail mail adresi [emoji3]...

Gesendet von meinem SM-S908B mit Tapatalk

Birbey 3.0
08 Ekim 2022, 00:43
Ustalar ben 26 Yaşındayım, bekarım, Kayseriliyim, gelernter Kaufmann im Groß und Außenhandel, Çalışıyorum, yanısıra Weiterbildung olarak Technischer Fachwirt yapıyorum.

Beni kişi olarak türkiyede gezerken görsen, bu Almanyada yaşıyor demezsin, hatta ordaki Vatandaşlarda çoğu anlamıyor bile.
Türkiyede bir Amcanın dediği hoşuma gitmişti....Özünü kaybetmemişsin demişti
Halbuki doğum Stuttgart ��

Ben Türkiyede yaşamak istiyorum, orda ne tür işler yapabilirim, kurumsal açıdan. Almancam çok iyi, bura doğumluyum. Türkçem iyi denilecek seviyede.

Oranın iş piyasasını bilmiyorum, bana bir fikir ip ucu, veya kimlere ve nerelere sorabileceğim biryerler tanıyormusunuz biliyormusunuz?

Bir fikir danışmak istedim.

Doğal olarak sorabilirsiniz.. bu çocuk niye Türkiyeye gitmek istiyor diye, açıkcası bilmiyorum, denemek isterim. Malesed yanlız yaşıyorum, çok düşünmektende olabilir ��

Saygılar & Selamlar

Öncelikle su soruyu sorman gerekiyor kendine:

Kendini daha cok Türkiye'ye mi ait hissediyorsun yoksa burayami? Eger burayasa benim gibi, bence gitme.

Ikincisi evet diyorsan, iyi düsün kurdugun hayaller tatildeki gibi gezmek tozmak mi? Eger düsünüyorsan calisirim sonra gezer tozarim dersen para pul yetmez.

Birde bekarsin. Mesleginide bitirmissin. Evlenmeyi düsünüyormusun? Eger orta vadide düsünüyorsan sunuda bil, sirf kendinden sorumlu degilsin. Türkiye'de bekar haline issiz kalsan, ac kalmazsin. Gerekirse garsonluk yaparsin, kahvehanede yatar kalkarsin ev bulasiya kadar, iyi kötü is bulasiya kadar idare edersin. Ama evde hanim oldumu böyle bir lüksün yok. Türkiye'de sosyal haklar burdan cok az. Iscininde hemen hemen hic bir hakki yok. Hersey bir kisinin iki dudagi arasinda. Daha az olsada isci haklari tabiki ordada var, ama hakkini aramak cok zor. Öyle burdaki gibi issizim diye avukat parani devlet karsilamaz. Avukat girmenle beraber hemen bir iki bin lira ister. Zaten issizsin hic cepdeki para karin tokluguna ancak yeter issizken. Birde insAllah cocuklarin olursa iyice strese girebilirsin. Bu stresi kaldirabilicekmisin? Hergün haberlerde görüyoruz. Insanlar pimi cekilmis bomba gibi en kücük seyde patlamaya hazir.

Elinde bir meslegin olmasa git derim. Ama güzel meslekler yapmissin. Yani burada para kazanirsin rahat.

Son olarak gelelim es tercihine. Türkiye'de kalacaksan, Türkiye'deki bir bayan ile kafan uyusacakmi? Gezerken tozarken tabiki sorun yok. Ama Türkiye'deki bir cok insanin düsünce tarzlari farkli. Gidip köyden evlenmeyecegini düsünürsek, tabiki egitim olarak senin ayarinda bir bayan olacaktir. Türkiye'deki cogu okumus bayanlar burnu baya yüksekde.

Simdi belki diyeceksin, oho onu düsün bunu düsün, sende haklisin.

Özünü kaybetmeme sözüne gelince. Belki bir cok kisi beni tanimadigi icin bu forumda inanmaz, ama Türkcem hic "gurbetci Türkcesi" gibi degil. Hatda bazen calistigim kurumda vatandaslarimiz diyor Türkceyi Türkiye'demi ögrendin diye. Ama düsünce mantigim yinede daha cok Almanya'ya yakin.

MEGAbond
08 Ekim 2022, 08:08
benim kizim 2016 da evlendi, TR ye gitti. 2016 dan beri Bursada vetraco groupta calisiyor.cokta memnun.

bildigim kadariyla ,,,adapazarinda,,istanbulda,,samsunda,,,$ubeleri var ,,bir iki yerde daha olmasi lazim.aklima gelmedi simdi.

EKLEME= adapazarı, bursa, istanbul, izmit, samsun, aydın

çağrı merkezi. (Call center) almanyaya elektrik ve gaz satıyorlar. Dergi satan bölümleride var,,,tabiki Almanyaya

https://www.youtube.com/watch?v=nBB1tzAeHnk

talo176
08 Ekim 2022, 08:20
@Burcu, 3 senedir ailece türkiyede ve almanyadan cocuk parasi aliyor yazmissin.. o nasil oluyor?
Yeni kanunmu cikti da bizmi bilmiyoruz?
Aydinlatir misin beni?

Burclu
08 Ekim 2022, 10:08
@Burcu, 3 senedir ailece türkiyede ve almanyadan cocuk parasi aliyor yazmissin.. o nasil oluyor?
Aydinlatir misin beni?

@talo176

nasıl olduğunu bilmiyorum, sormadımda ama her yıllık izni olduğunda 3 senedir gelir çoluk çocuk burda Kayinpederinin evinde kalıyor ve sonrada gidiyor.

Aldığını kendisinden duymadım kulağıma öyle geldi ama işin içince bir ali cengiz oyunu var gibime geliyor. Zaten çocuk parasını almasa TR de 3 çocuk çok zor, 2 tanesi özel okula gönderiyor 1 tanesi daha ufak.

Ha kendiside bu arada Mühendis falanda deyil sadece 3 Yıllık Eczanede Meslek yaptı o kadar.

talo176
08 Ekim 2022, 10:16
Devlet duymasin, o aldigi parayi 1 centine kadari geri alirlar.. yani nerede ise 25bin avro..

Burclu
08 Ekim 2022, 13:26
Devlet duymasin, o aldigi parayi 1 centine kadari geri alirlar.. yani nerede ise 25bin avro..

Usta bunu kendide biliyordur mutlaka, ilk gitme sebebi inzivaya çekilmek içindi, ama sonradan anlaşıldıkı işin aslı inzivaya çekilmek deyil Babasının parasını yemek, konuyu farklı yere çekmeden kendisi Hacısınıda yaptı Umreyede gitti ama bana sorsan hepsi boş Kul hakkını yiyor yalan söyleyerek devletten para alıyor, elbette bunun hesabını verecektir er veya geç.

Aynısını Amcam yaptı haksız yere burdan para aldı ve Temelli TR ye gitti, yıllar sonra acısı Çocuklarından çıktı, tabiiki bu anlayana.

Neyse mevzu TR de iş yapmaktı, bizler için en uygunu bence bu Home Office işini yapmak, çünkü şartları sonradan öğrenme almanca deyil burda doğup büyümüş olan almancayı iyi bilen kişiler, onlarda biziz işte.

Öteki türlü diğer işler bize göre deyil, Kurtlar Sofrasında biz Gurbetcileri anında kaparlar, bakmışsınki Ev Araba Para hepsi yok olmuş.

Azıcık maaşım ağrımaz başım, ben bunu bilirim.

webci
08 Ekim 2022, 13:46
Arkadas söyleyecek söz bulamiyorum..
Yani bizim bu amcalar babalar dayilar ölmeyecek gibi yasiyor,,sagolsunlar yeni hocalarimiz fetva cikardi,ALLAH dan korkmamiz gerekmezmis,haşa..
Verin bakalim millete gazi,,
Ben size söyleyeyim,,
Bizim geri kalma sebebimiz islamiyet degil,aksine calismayan gerizekali kafamiz sebebiyle,,
Bismillah;
Basiniza gelen her kötülük eliyle islediginiz gunahlar sebebiyledir,,

batum
08 Ekim 2022, 16:57
Bir Akraba gitti 2 sene önce (yaşı 32 olması gerek) ve aynen bu işi yapıyor, 3 çocuk hepsi ufak ve eşi ile birlikte gitti.

Kendi Müstakil Evi ve Arabası var ayrıca 1 Dükkanda ordanda yaklaşık 6000 TL geliri var ve ayrıca Almanyadanda çocuk parasını alıyor, gayet memnun işinden tamamen alman kanunlarına göre çalışıyor aylık ortalama 18000 TL ve 40Saat çalışıyor 30 Gün İzin ve Hafta sonu bura gibi Frei ve Almanyanın Tatil günlerindede Frei.

Bende bu işi düşünüyorum, çocuk mesleğini bitirsin baş göz edelim inşallah bende giderim bu işi yaparım, yaşım 44 ve Doğma Büyüme buralıyım ve kendimi hiç buraya ait his etmiyorum, belki bizlere bakışlarındadır.

TR de paran varsa hiç sorun yok, Paran yoksa Allah Yardımcın olsun bura gibi devletin kapısını tıklayamıyorsun buda bir gerçek, iyi düşünmen gerek tabii. Burdaki haklarını kesinlikle iptal etme, ne olur ne olmaz.

Amcamın oğlu 10 yaşında gitti ve 35 yaşında geri döndü almanyaya, şartlarına dayanamadı, bir işde tutturamadı.

O arkadasin yalan söylüyor yalanina senide inandirmis

1-Türkiyede Alman kanunlari sökmez
2-Türkiy3ede oken cocuk parasi alamaz
3-Tr de kim 30 izin veriyormus ?

sen bu yalanlara inandiysan
burda calisipda kendini harcama

Aydinlatir misin beni?

Millet Bol keseden yalan salliyor juhu

Burclu
08 Ekim 2022, 17:47
Millet Bol keseden yalan salliyor juhu

Yalan Söylemiyorum ve Terbiyesizleşmeye gerek yok. smilie_op_012smilie_op_012

O arkadasin yalan söylüyor yalanina senide inandirmis

1-Türkiyede Alman kanunlari sökmez
2-Türkiy3ede oken cocuk parasi alamaz
3-Tr de kim 30 izin veriyormus ?

sen bu yalanlara inandiysan
burda calisipda kendini harcama

@batum

Anlaşılan yazılanı tam olarak okumamışsın, Akrabam diye yazdım Arkadaş deyil.

Beni ve karşıyı tanımıyorsun ve tanımadanda uzaktan Yalan söylüyor sende inanmışsın demek ayıptır.

İlk Çalıştığı Şirket Alman Şirketi di (Krankenkasse için) şimdi ise Italyan Şirketi (Zalando) TR Şirketi deyil ve Seri bir şekilde her Almanca konuşabilenin yapabileceği bir iş, tabiiki bunun üçkağıtcıları var onuda elemek artık senin işin.

Çevrende bu işi yapan var ise buyur yaz buraya herkes okusun, benim çevremde var yazdım, konuyu açan arkadaşın ilgisini çeker belki yardımcı olmuş olunur.

Bu arada, tuşlara tıklayarak ilk defa yazdığın birine ahkam kesmek kolaydır tabii, dışardada bu şekilde konuşabildiğinden emin deyilim,insan ilk defa yazıştığı kişiye “yalanına senide inandırmış… burda çalışıpta kendini harcama…” diye yazılırmı yaw.

Maksat burda kavga dövüş etmek deyil, sohbet şeklinde birbirimize saygı ve sevgi çerçevesinde yardımcı olmak, karşımdaki şimdi 15 yaşında bir gençmi yoksa 50 yaşında birimi, bilemeyiz deyilmi güzel kardeşim, bence onuda düşünerek birbirimize yazmamız gerek.

banane78
08 Ekim 2022, 23:32
Alman vatandasiysan, git dene, gör. Hosuna giderse kalirsin, hosuna gitmezse geri dönersin.
Eger Türk vatandasi isen, 2 kere düsün. Her ülkenin kendine göre arti ve eksileri var.
Genelde insanlar is buldukdan, emekli olduktan ya da ellerine yüklü bir para gecince Türkiye'ye dönüs yapiyorlar.
Ne is yapabilirim dersen. Benim aklima CallCenter haric, Antalya'daki oteller geliyor. (garson degil)

fatrix38
09 Ekim 2022, 01:57
Ustalar öncelikle görüşlerinizi bana sunduğunuz için teşekkür ederim.
Bu konuyu ailemle konuşmadan bi "dışardaki" insarlara sorim dedim, sonuçta beceriksizlerboard ile büyümüş biri olarak, burda benim soruma kesip atmadan , (sachlich) bi cevap verilebileceğini umduğum için. Akıl akıldan üstündür.

Ben ister istemez bazı almanların yaptığı hal ve hareketleri benimsemişim, iyisini al kötüsünü at misali.
Alman Vatanandaşıyım hatta Türk vatandaşı iken Askerlik meselesini sormuştum Kayseride.
Görevliye dedim
- ben askerlik yapmak istiyorum
- nerde yaşıyosun dedi
- almanyada
- birincisi 1 senelik askerlikte 6 ay sonra almanyaya girış cıkıs yapman lazim oturum ölmemesi için, ikinciside yeğenim seni orda yirler, dedi şiveli bir şekilde.

orda dedim tamam bu konu kapanmıştır, Almanyada yaşıyorsun burda doğdun büyüdün, artık pasaportunda alman olsun.
Ben burda kalim yine bi kurulu düzenimiz var (gurbetci repörtajlarından), bozmadan evlenip coluğa cocuğa karışmam gerektiğinin sonucuna vardım

webci
09 Ekim 2022, 03:20
Usta biz seni engellemeyelim;)
Reisende sollte man net aufhalten..
Yolcu yolunda gerek..
Hicbir zaman unutmamamiz gereken tek sey ister almanya ya git ister tr de kal,senin tercihine zaten son nokta konulmus,,

fatrix38
09 Ekim 2022, 08:35
Yok bi konudan korkuyorum, oda "sırf kendinden sorumlu değilsin" biraz düşündürdü. Ben türkiyede yanlız yaparım, hedefim o değil.
Bende evlenmek istiyorum. Burda yaşıyorsam burdaki Vatandaşla, orda kalsam ordaki bir Vatandaşla. Yanlızlık olmuyor, burda bir senedir yanlız kalıyorum. Burda evleneceğim insana birşeyler verebilmek için çabalıyorum. Türkiyede baştan başlamak biraz mantıksız olduğunun kanaatına vardım. Ilerleyen 3 senede evlenemezsem belki bu konuyu tekrar ele alabilirim :D

batum
09 Ekim 2022, 09:18
Yalan Söylemiyorum ve Terbiyesizleşmeye gerek yok. smilie_op_012smilie_op_012

@batum

Anlaşılan yazılanı tam olarak okumamışsın, Akrabam diye yazdım Arkadaş deyil.

Beni ve karşıyı tanımıyorsun ve tanımadanda uzaktan Yalan söylüyor sende inanmışsın demek ayıptır.

İlk Çalıştığı Şirket Alman Şirketi di (Krankenkasse için) şimdi ise Italyan Şirketi (Zalando) TR Şirketi deyil ve Seri bir şekilde her Almanca konuşabilenin yapabileceği bir iş, tabiiki bunun üçkağıtcıları var onuda elemek artık senin işin.

Çevrende bu işi yapan var ise buyur yaz buraya herkes okusun, benim çevremde var yazdım, konuyu açan arkadaşın ilgisini çeker belki yardımcı olmuş olunur.

Bu arada, tuşlara tıklayarak ilk defa yazdığın birine ahkam kesmek kolaydır tabii, dışardada bu şekilde konuşabildiğinden emin deyilim,insan ilk defa yazıştığı kişiye “yalanına senide inandırmış… burda çalışıpta kendini harcama…” diye yazılırmı yaw.

Maksat burda kavga dövüş etmek deyil, sohbet şeklinde birbirimize saygı ve sevgi çerçevesinde yardımcı olmak, .

1-Arkadas veya akraba farketmez
2-Baskalrini yalanla kandirmak cok kolay,sen baskasinin yalanina inandiysan beni seni tanisam ne olcak ?
3-Türkiyede is yapanlar Alman ,ingiliz,italyan firmalarla alakasi yok,Hepsi sen gibi gurbetciler,orda kafarini kullanip is kurmuslar
4-Cevremde bu isi yapan yok ama,Türkiyede kizim Callcenter de calisiiyor,bahsettigin gibi Alman sirketi ama,Almanlarla alakasi yok
5-Ahkam kesme olayi yok,bildik ve gördüklerimi yaziyorum,onun disinda dedigim burda calisip harcanma konusuna gelince

sen onca yalana inanip arkasinda duruyorsan ne yazayim ?

Simdi bu yazdigim size degil yanlis anlamayin

3 kagitci hirsiz degilseniz Kesinlikle türkiyeye dönmeye kalkmayin,sizleri orda 2-3 ayda soyup sogana ceviriler

moralist
09 Ekim 2022, 10:04
Türkiyeye dönebilirsiniz ama kesinlikle iş ortaklığı yapmamak şartıyla yoksa mahvolursunuz

Burclu
09 Ekim 2022, 11:10
1-Arkadas veya akraba farketmez
2-Baskalrini yalanla kandirmak cok kolay,sen baskasinin yalanina inandiysan beni seni tanisam ne olcak ?
3-Türkiyede is yapanlar Alman ,ingiliz,italyan firmalarla alakasi yok,Hepsi sen gibi gurbetciler,orda kafarini kullanip is kurmuslar
4-Cevremde bu isi yapan yok ama,Türkiyede kizim Callcenter de calisiiyor,bahsettigin gibi Alman sirketi ama,Almanlarla alakasi yok
5-Ahkam kesme olayi yok,bildik ve gördüklerimi yaziyorum,onun disinda dedigim burda calisip harcanma konusuna gelince

sen onca yalana inanip arkasinda duruyorsan ne yazayim ?

Simdi bu yazdigim size degil yanlis anlamayin

3 kagitci hirsiz degilseniz Kesinlikle türkiyeye dönmeye kalkmayin,sizleri orda 2-3 ayda soyup sogana ceviriler

Tamamdır anlaşıldı, aklı başında bir sohbet etmesini öğrenememişsin anlaşılan, tutturmuşsun yalanda yalan, ben bildiğimi anlatırım ister inan ister inanma.

Hastaneden 3 gün oldu çıkalı, seninle burda boşuna uğraşmak istemiyorum ve Allaha havale ediyorum.

Cahille sohbet etmek güçtür bilene, çünkü cahil ne gelirse söyler diline. Hz.Mevlana

batum
09 Ekim 2022, 13:42
Cahille sohbet etmek güçtür bilene, çünkü cahil ne gelirse söyler diline. Hz.Mevlana

Bir seyi önce kendi gözlerinle gör yasa ondan sonra paylas
Burda millete görmedigin etmedigin seyi yazip
Atip tutma

webci
09 Ekim 2022, 13:44
Arkadaslar birbirinizin gönlünü kirmayin..
Görüs ayriliklari olabilir..
Unutmayin burasi sanal alem de olsa burada yazdiklarinizin arkasinda bir insan var,düsününki ayni sohbeti karsikarsiya gelerek yaptiniz,buda onun gibi,,yani birbirlerinize hakkiniz geciyor,,uzatmayin barisin..
Ben inanmiyorum ki,karsikarsiya geldiginizde bu sekil konusasiniz,inaniyorumki daha saygili olurdunuz..
Ayni hatayi ben eskidende cok yapardim artik yapmiyorum;)

xedox
09 Ekim 2022, 16:01

Arkadas hakli cikacam diye resmen Türkiyedeki insanlara üc kagitci hirsiz diyorsun resmen, ayiptir, sen kendini ne zannediyon? Türkiyede varda burda yokmu? bu kadar kendini üstün görme nedir arkadas, alti üstü almancisin. Türkiyede senden benden cok daha kaliteli insanlar var. oturmusunuz burda iki üc tane neredeyse rahmetli millete akil veriyorsunuz. o adam daha genc önünde uzun yillar var, adam kendine kendine bir hedef koymus gider olmadi geri gelir, hata etmis size danismis adama söylemediginizi birakmadiniz.

Serkinho
09 Ekim 2022, 16:28
Burda evleneceğim insana birşeyler verebilmek için çabalıyorum.

Excuse me, wir haben 2022!!![emoji6]
Kalbini veriyorsun, daha neler vereceksin?

Gesendet von meinem SM-S908B mit Tapatalk

batum
09 Ekim 2022, 17:20
Arkadas hakli cikacam diye resmen Türkiyedeki insanlara üc kagitci hirsiz diyorsun resmen, ayiptir, sen kendini ne zannediyon? Türkiyede varda burda yokmu? bu kadar kendini üstün görme nedir arkadas, alti üstü almancisin. Türkiyede senden benden cok daha kaliteli insanlar var. oturmusunuz burda iki üc tane neredeyse rahmetli millete akil veriyorsunuz. o adam daha genc önünde uzun yillar var, adam kendine kendine bir hedef koymus gider olmadi geri gelir, hata etmis size danismis adama söylemediginizi birakmadiniz.

Sen Almanci olabilirsin ben degilim

Kendimi hakli olmayada cikarmiyorum gercekleri söyleyince her zaman birilerine batar ;-)

xedox
09 Ekim 2022, 17:28
Sen Almanci olabilirsin ben degilim

Kendimi hakli olmayada cikarmiyorum gercekleri söyleyince her zaman birilerine batar ;-)

Batmasi normal, adamlarin ne hirsizligini koydun ne üc kagitciligini, senin bulundugun cevre ückagitci hirsiz dolu olabilir Allaha cok sükür bende böyle bir sey yok. Bu konuyuda kapatalim.

Birbey 3.0
09 Ekim 2022, 19:31
Türkiye'de yasam isin iyi olsa bile zor.

Misal annemler 4-5 ay Türkiye'de kaliyorlar. Annem kalp hastasi. By-Pass ve Stentleri var. Annem hastalandi. Kalp olabilir diye hastaneye götürdük. Devlet hastanesi pazar yeri gibi. Birde doktorlarda bazilari var bazilari yok. Misal doktor istifa ediyor, yerine hemen doktor gelmiyor. Sonra diyorlar o uzmanlikta Usak'da doktor yok. Sonra sizi Afyon'a veya Izmir'e havale edelip diyorlar.

Sükür paramiz oldugu icin özele götürdük. Devlet hastanesinden tek farki doktorlari olmasi. Annemi yatirdilar üc gece. 3500 - 4000 TL para aldilar. Ayriyeten birde SGK'dan aliyorlar.

Dedigim gibi sükür biz gurbetci oldugumuz icin bize dokanmiyor fazla. Ama yerli insanin icin cok zor. 3/4 asgari ücret demek.

Nacizhane fikrim su: Eger Almanya'da arkadasimiz gibi düzgün isiniz varsa hic macera aramanin geregi yok. Türkiye'de millet bosuna Almanya'ya kapak atmaya calismiyor. Son zamanlarda hatda artti bile.

Ha Leihfirma'da sürünüyorsaniz ozaman gidip deneye bilirsin. Yabanciar polisiyle konusun, size denemek icin izin kagidi veriyorlar. O sürede gelip gitmeyede gerek kalmiyor.

akbaba
09 Ekim 2022, 20:41
@fatrix38, sevgili hemşehrim bende nacizame fikrimi yazmak isterim,
son aylarda Türkiye'den ne kadar doktor-mühendis almanya'ya göc etti biliyormusun?
kac tane yüksek tahsilli iş-güç sahibi insanın almanya'ya gelmek için çabaladığını biliyormusun?
ben 56 yaşındayım, 29 senedir burdayım, ben bile temelli dönüş yapmak istemem,
bak Türkiyemizi,devletimizi,milletimizi ölesiye severim, bu yaştayım,savaş filan çıksa ilk ben giderim
sen burda doğmuş büyümüşsün, maalesef Türkiye ve Almanya çok farklı ülkeler
sakın bu TV'lerde medyada Türkiye ile almanyayı kıyaslayanların gazına gelme, Almanya dünyanın en güçlü 5 ülkesinden birisi,keşke Türkiyemiz de olsa ama en az 30 basamak var
almanyada az cok hak-hukuk var, bir vertrag yaparsan sonuna kadar geçer, kanunlar herkese aynıdır
Türkiyede hak.hukuk adamına göre olur, zengin-fakir-a partisi-b partisi-bilmem kimin akrabası olursan kanun degişik calışır
almanlar günlük hayatta çok sıcakkanlı değilse bile, dedikodu,üç kağıt,yalan-dolan,kavga filan Türkiyedeki gibi olmaz,
Türkiyede günlük hayatta düzen yoktur,ne trafikte,ne yolda yürürken, yemek yerken,bankada,otobüste,hastanede nerde olursan ol, daha çok saygısız-kültürsüz insanlar görürsün, sıra bekleme,diğer insanlara saygı filan göremezsin,
almanyada en çok ayrımcılıktan şikayet ederiz,sadece Türk olduğumuz için başımıza gelenlere bakarız. unutmayalımki bu ayrımcılık heryerde var, Türkiyede de almancıyız,herkes bizi almancı,çok özür dilerim, sağılacak inek gibi görecek
26 yaşındasın, aile kuracaksın, çocuklarına dünyanın en güçlü 5 ülkesinden biri almanyada mı yoksa Türkiyedemi daha iyi bir gelecek verebilirsin?
eğer Kayseriye gidersen,birde meydana git,Bürüngüz Camiinin önü namaz vakitlerinden önce emekli amcalarla doludur, Onlara bu fikrini söylersen, seni o bastonlarıyla bir güzel döveceklerine eminim, evini-arsasını-arabasını satıp almanyaya kapak atmak isteyen birsürü insan varken, sen ne diyon lennn derler :)
sürcü lisan ettiysem affola, Allah yar yardımcın olsun

fatrix38
09 Ekim 2022, 21:36
Ustalar öncelikle birbirimizi kırmayalım, ne gerek var.

Görüşleriniz çok güzel, bana yardımcı oldu, bu fikrin boşuna zorluklar açacağınında farkındaydım zaten.

herşeyim var, çok Şükür. Şimdi bir Eş bulup evlenmek lazım. Doğru zaman olduğununda adım gibi eminim. InshaAllah bu birsonraki adım olacak.

Ha bide bu fikrin aklıma gelme sebebide, belki türkiyeden evlenirim, oraya giderim diye gelmişti. (hemen kızmayın��)

En doğrusu Almanyaya devam ��

Saygılar & Sevgiler
Fatih

hekimoglu
09 Ekim 2022, 22:11
Arkadaslar, konu arasira sebepsiz gerginlige sebep olmus, müdahale edip silmek istemeyip uyarmak istedim lakin, teknik bir sorun nedeniyle yazilarim kaydolmadi.
Herkesin fikri kendince degerlidir, birbirimizle edindigimiz tecrübeleri paylasip yardimci olmaya calisirken asla birbirimize üstünlük saglamaya calisip kalp kirmamaya dikkat edelim.
aldigimiz fikirleri alacagimiz kararda degerlendirmeye alip almamak sonucta yine kisinin kendine kalmis bir durum sonucta zorlama yok, karari kendimz verecegiz, kalp kirici olmadan sohbetimize devam edelim.