PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Teilerwerbsminderungsrente

Olivium
23 Eylül 2022, 12:29
Merhaba Dostlar..

benim sorum:
53 yasindayim ,

30 yildir ayni isyerinde ,son 12 yildir Büroda calismaktayim ,

Pandemi baslangicindan beri de Homeoffice yapiyoruz ..
isimden ve isyerimden memnunum..

fakat saglik sorunlarim oldugumdan bilhassa son zamanlarda cok zorlaniyorum..

yillardir Migren rahatsizligim, Bel rahatsizligim ve son olarakta Diz ve omuz rahatsizligi eklendi.

Emeklilik kasasi REHA tavsiye etti ,
MDK beni muayene cagirdi ve bana Reha tavsiye etti Haftaya ya gidecegim.
3 Haftalik REHA verdiler.

MDK bana muayenede "Teilerwerbsminderungsrente könnte in frage kommen,aber das wird dann vorort beurteilt" dedi

sorum:
Volle erwerbsminderungsrente isime gelmez zira hem maddi yönden,hemde isyerinden ayrilma mecburiyetim dogar.
Teilerwerbsminderungsrente ise olabilir, isyerimde devam edebilirim zira cok öyle Teilzeit yapanlar var.
hem isyerimi kaybetnemis olurum hemde maddi olarak fazla kaybim olmaz.
REHA da ki Dr.Raporu baglayici deniyor.
Sizce Teilerwerbsminderungsrente hakkim dogarmi ve nelere dikkat etmem gerekiyor?
tecrübesi / bilgisi olanlar benimle paylasirsa sevinirim.

Birbey 3.0
24 Eylül 2022, 14:13
Gecmis olsun.

Öncelikle sunu söyleyim, Orthopedik rahatsizliklar kismi malüliyet emeklilige almak cok zor. Nedenine gelince tibbi sartlari cok agir. Önce bir Rehaya git abi. Orda zaten bence bir rahatlaman olacak. Soru cogu zaman Büroda calisan insanlarda hareketsizlik ve cogu zaman bilgisayarda kambura yatmis sekilde calismak. Ayni sorunlar bendede var.

Anladigim kadariyla disini sikiyorsun ve Kranka cikmadan isine devam ediyorsun. Buda emekli olma sansini azaltiyor.

Bence sana "höhen verstellbarer Tisch" lazim. Yani arasira ayakta calismak ve ara sirada oturdugun yerden. Ayricada egsersiz yapma lazim. Bunu sana reha gösteriler.

Emekli olma sansini yüzde 20% ancak görüyorum.

Olivium
25 Eylül 2022, 22:46
Gecmis olsun.

Öncelikle sunu söyleyim, Orthopedik rahatsizliklar kismi malüliyet emeklilige almak cok zor. Nedenine gelince tibbi sartlari cok agir. Önce bir Rehaya git abi. Orda zaten bence bir rahatlaman olacak. Soru cogu zaman Büroda calisan insanlarda hareketsizlik ve cogu zaman bilgisayarda kambura yatmis sekilde calismak. Ayni sorunlar bendede var.

Anladigim kadariyla disini sikiyorsun ve Kranka cikmadan isine devam ediyorsun. Buda emekli olma sansini azaltiyor.

Bence sana "höhen verstellbarer Tisch" lazim. Yani arasira ayakta calismak ve ara sirada oturdugun yerden. Ayricada egsersiz yapma lazim. Bunu sana reha gösteriler.

bilgilerin için teşekkür ederim..ortopedik kadar Migren beni zorluyor..

Olivium
19 Ekim 2022, 14:28
Gecmis olsun.

Birbey arkadaş..
Bugün Reha da Doktor gmrüşmem vardı…
Rapora LEİCHTE TÄTIGKEIT yazacağım dedi..
bu ne anlama geliyor?

webci
19 Ekim 2022, 16:07
Hmmm.
6 saatten fazla rapora yazarsa erwerbsminderungsfähig degil demek..

Birbey 3.0
19 Ekim 2022, 16:46
Birbey arkadaş..
Bugün Reha da Doktor gmrüşmem vardı…
Rapora LEİCHTE TÄTIGKEIT yazacağım dedi..
bu ne anlama geliyor?

Büyük ihtimal dedigim gibi. 6 Saat'dan fazla calisabilir ama hafif islerde.

Olivium
19 Ekim 2022, 17:09
Büyük ihtimal dedigim gibi. 6 Saat'dan fazla calisabilir ama hafif islerde.

Raporda yazarmı kaç saat çalışabilir diye?

Ejderabi
19 Ekim 2022, 17:32
Tabiki saat yazarsa iyi ama yazmazlar.

Bendede KIVIRMISLAR.

"....."Wir empfehlen deshalb zeitnah dringend eine entsprechende Leistung zur Teilhabe am Arbeitsleben, insbesondere eine Hilfmitteltestung, evtl. auch funktionelle Belastungserprobung. Nach entsprechender Ausstattung des Arbeitsplatzes ist später eine stufenweise Wiedereingliederung möglich.
Auf dem allgemeinen Arbeitsmarkt sind körperlich leichte bis mittelschwere Tätigkeiten möglich......"

Görüyorsun Reha ile is bitmiyor yeni basliyor.

Sonra Rentenantrag yaparsin ret ederler sonra Avukata verirsin sonra Gutachtene yollarlar sonra yine ret ederler iyi doktor raporlarin var ise tekrar Avukat ile Widerspruch yapip "Teileerwebsminderungsrente" olabilirsin.

Bu yolu ben yasayanlari taniyorum.
Hemen zaten Rente yapmazlar birde leichte Tätigkeiten yazarlarsa calisabiliyorsun demek oluyor.

hOrOz
19 Ekim 2022, 17:44

Usta 6 saat ten fazla yazdıktan sonra gerisi teferruat

Birbey 3.0
19 Ekim 2022, 18:26

Befundberichte isaretlenebilen secenekler.

1. Unter drei Stunden auf dem Allgemeinen Arbeitsmarkt
2. Drei bis unter drei Stunden auf dem Allgemeinen Arbeitsmarkt
3. Ab 6 Stunden auf dem Allgemeinen Arbeitsmarkt

Kur doktoru sadece fikrini isaretliyor. Son söz emekli kurumda direk calisan doktorda.

Red gelirse bir ay icin itiraz edeceksin. Söyle yazsan yeter.

"Versicherungsnummer: XX XXXXXX X XXX

Widerspruch

Sehr geehrte Damen und Herren,

in ihrem Erwerbsminderungsablehnugsbescheid teilen Sie mit, dass mein tägliches Leistungsvermögen auf dem Allgemeinen Arbeitsmarkt mindestens 6 Stunden oder mehr sind. Hiermit bin ich nicht einverstanden. Ich bin der Meinung, dass ich voll erwerbsgemindert bin. Eine medizinische Gegendarstellung werde ich von meinem behandelnden Orthopäden nachreichen. Bis dahin bitte ich um etwas Geduld.

Freundliche Grüße"

Sonra bu yolladigini doktora gösterirsin oda bir karsi rapor yazar ve sunarsin. Sonra sonucu tekrar gözden gecirirler. Sansda lazim tabiki.

Olivium
19 Ekim 2022, 18:27
Tabiki saat yazarsa iyi ama yazmazlar.

Bendede KIVIRMISLAR.

"....."Wir empfehlen deshalb zeitnah dringend eine entsprechende Leistung zur Teilhabe am Arbeitsleben, insbesondere eine Hilfmitteltestung, evtl. auch funktionelle Belastungserprobung. Nach entsprechender Ausstattung des Arbeitsplatzes ist später eine stufenweise Wiedereingliederung möglich.
Auf dem allgemeinen Arbeitsmarkt sind körperlich leichte bis mittelschwere Tätigkeiten möglich......"

Görüyorsun Reha ile is bitmiyor yeni basliyor.

Sonra Rentenantrag yaparsin ret ederler sonra Avukata verirsin sonra Gutachtene yollarlar sonra yine ret ederler iyi doktor raporlarin var ise tekrar Avukat ile Widerspruch yapip "Teileerwebsminderungsrente" olabilirsin.

Bu yolu ben yasayanlari taniyorum.
Hemen zaten Rente yapmazlar birde leichte Tätigkeiten yazarlarsa calisabiliyorsun demek oluyor.

Ben zaten olursa Teilerwerbsminderungsrente almak istiyorum..tam emeklilik işime gelmez,zira şuanki işyerimde Teilzeit çalışma imkanım var

Olivium
19 Ekim 2022, 18:28
Befundberichte isaretlenebilen secenekler.

1. Unter drei Stunden auf dem Allgemeinen Arbeitsmarkt
2. Drei bis unter drei Stunden auf dem Allgemeinen Arbeitsmarkt
3. Ab 6 Stunden auf dem Allgemeinen Arbeitsmarkt

Kur doktoru sadece fikrini isaretliyor. Son söz emekli kurumda direk calisan doktorda.

Red gelirse bir ay icin itiraz edeceksin. Söyle yazsan yeter.

"Versicherungsnummer: XX XXXXXX X XXX

Sehr geehrte Damen und Herren,

in ihrem Erwerbsminderungsablehnugsbescheid teile Sie mit, dass mein tägliches Leistungsvermögen auf dem Allgemeinen Arbeitsmarkt mindestens 6 Stunden oder mehr sind. Hiermit bin ich nicht einverstanden. Ich bin der Meinung, dass ich voll erwerbsgemindert bin. Eine medizinische Gegendarstellung werde ich von meinem behandelnden Orthopäden nachreichen. Bis dahin bitte ich um etwas Geduld.

Freundliche Grüße"

Sonra bu yolladigini doktora gösterirsin oda bir karsi rapor yazar ve sunarsin. Sonra sonucu tekrar gözden gecirirler. Sansda lazim tabiki.

Çok teşekkür ederim

Ejderabi
19 Ekim 2022, 22:28
Ben zaten olursa Teilerwerbsminderungsrente almak istiyorum..tam emeklilik işime gelmez,zira şuanki işyerimde Teilzeit çalışma imkanım var

Biliyorum bende bu yolda yasayabilecegini yazdim.
Reha
Erwerbsminderungsrentenantrag
Ret cevabi gelir
Avukat
Gutachter( bana Teilerwerbsminderungsrente onayladi)
Rentenversicherung ret cevabi geldi
Avukat Gutachten getirrti
Avukat Widerspruch yapti
Teilerwerbsminderungsrente oldum

1,5 sene geriye dönük Teilerwerbsminderungsrente oldum. Toplam yol 1,5 sene sürdü ve 1,5 senenin parasi toplu olarak geldi.

Ertesi senede bu toplu gelen paraya 30% vergi ödersin Steuererklärung ile.

Ben Teilerwerbsminderungsrente istiyorum diye birsey yok mecbur normal Erwerbsminderungsrente Antrag yapmalisin. Sen secemiyorsun onlar karar veriyor.

Olivium
20 Ekim 2022, 07:04
Biliyorum bende bu yolda yasayabilecegini yazdim.
Reha
Erwerbsminderungsrentenantrag
Ret cevabi gelir
Avukat
Gutachter( bana Teilerwerbsminderungsrente onayladi)
Rentenversicherung ret cevabi geldi
Avukat Gutachten getirrti
Avukat Widerspruch yapti
Teilerwerbsminderungsrente oldum

1,5 sene geriye dönük Teilerwerbsminderungsrente oldum. Toplam yol 1,5 sene sürdü ve 1,5 senenin parasi toplu olarak geldi.

Ertesi senede bu toplu gelen paraya 30% vergi ödersin Steuererklärung ile.

Ben Teilerwerbsminderungsrente istiyorum diye birsey yok mecbur normal Erwerbsminderungsrente Antrag yapmalisin. Sen secemiyorsun onlar karar veriyor.

Teşekkür ederim

Haziran
12 Temmuz 2023, 13:31
@Olivium bir gelisme varmi?

Haziran
13 Ocak 2024, 18:15
Bugün DRV'dan Erwerbsmindeungsrente Antragima Red geldi.
3 Hafta icinde Cevap verdiler biraz hizli geldi Cevap.Reha'ya git falanda tavsiye etmemisler.

Direk

ihrem Antrag auf rente wegen Erwerbsminderungsrente können wir leider nicht entsprechen, weil Sie die medinizischen Voraussetzungen nicht erfüllen.

Begründung:
bla bla bla
Die Einschränkungen, die sich aus ihren Krankheiten oder Behinderungen ergeben, führen nicht zu einem Anspruch auf eine Rente wegen Erwerbsminderung.

Neyse Hayirlisi neyse o olsun.
Arkadaslar simdi ben Krankengeld aliyorum.Bu DRV 'den gelen bu Red cevabi Krankenkasseye ve Arbeitsagentura bildirmem gereklimi?

Ejderabi
13 Ocak 2024, 19:44
3 Hafta icinde Cevap verdiler biraz hizli geldi Cevap.Reha'ya git falanda tavsiye etmemisler.

Direk

ihrem Antrag auf rente wegen Erwerbsminderungsrente können wir leider nicht entsprechen, weil Sie die medinizischen Voraussetzungen nicht erfüllen.

Begründung:
bla bla bla
Die Einschränkungen, die sich aus ihren Krankheiten oder Behinderungen ergeben, führen nicht zu einem Anspruch auf eine Rente wegen Erwerbsminderung.

Arkadaslar simdi ben Krankengeld aliyorum.Bu DRV 'den gelen bu Red cevabi Krankenkasseye ve Arbeitsagentura bildirmem gereklimi?

Öncelikle gecmis olsun.

Madem bu yola girdin önce kendine iyi bir avukat bul.
Fachanwalt für Sozialrecht olsun.
Avukadata Widerspruch yaptirt.

O esnada sorarsin AOK ya bildirecekmisin bildirmeyecekmisin diye.

batum
13 Ocak 2024, 20:15

Direk

Begründung:
bla bla bla

Egal takma

ilk Antrag hep red gelir,banada 5 sene önce red geldiydi
widerspruch yapilacak

üstte yazan Arkadasin dedigi gibi Avukata filan gitme
Sozial verbanda isen.orda calisanlar Avukat

Arbeitsamt,a widerspruch yapsan bile bildirmek zorundasin,yoksa para gelmez

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
#Bende 5 senedir EM rente aliyordum 31.12 de bitiyordu Rechtzeitig Antrag auf verlängerung yapildi uzatmadilar

Sozialverband widerspruch yazdi
Grund : Beni Gutachter,ya filan yollamadan, masa calisanin biri karar vermis,Sozial verband öyle karar vermeleri icin sende wunderheilung olmasi lazim dedi
5 sene boyunca emekli oldugum icin sozial verband uzatacaklar diyor

Haziran
13 Ocak 2024, 20:35
Ben Arbeitsamtda degilim.
Ben Arbeitsagenturdaydim ALG1 aliyordum simdi 2 aydir Krankengeld aliyorum, yani Krankenkassedeyim.
Buralara bilgi vermem gereklimi?

batum
14 Ocak 2024, 00:04
Ben Arbeitsamtda degilim.
Ben Arbeitsagenturdaydim ALG1 aliyordum simdi 2 aydir Krankengeld aliyorum, yani Krankenkassedeyim.
Buralara bilgi vermem gereklimi?

Ben o noktaya daha gelmedim ama Mantikli olarak düsünürsek bildirsen iyi olur
cünkü krankengeld bittiginde veya krank bittiginde Nahtlos para almaya devam edersin

hOrOz
14 Ocak 2024, 00:25
Ben o noktaya daha gelmedim ama Mantikli olarak düsünürsek bildirsen iyi olur
cünkü krankengeld bittiginde veya krank bittiginde Nahtlos para almaya devam edersin

Benim hanımada geçen günlerde red geldi, doktoru mahkemeye verebilirsin ancak 3-4 sene sürer demiş

Biz zamanında Arbeitsamt emekliliğe başvurduğumuzu söylemiştik memur o zaman sonucunu bekleyelim demişti.

Bakalım Pazartesi avukat ne diyecek..

Arbeitsamt la Arbeitsagentur arasındaki fark ne ?

Arbeitsamt yıllar önce kullanılan bir terim, biraz kulağa hoş gelsin diye Arbeitsagentur yaptılar

Haziran
14 Ocak 2024, 00:29
Ja Jobcenter ayri Arbeitsagentur ayri o nedenle öyle ifade ettim.Bende bazen karistiriyorum.Eskiden bir Arbeitsamt vardi.

En iyisi ben hem KK ye hemde Arbeitsagentura bildireyim.

Haziran
23 Ocak 2024, 09:25
Rentenversicherungdan yukardada belirttigim gibi red geld.Arastirdim Avuat falan olayi2-3 yil sürermis.
Bende vaz gectim simdilik.
Su an Krankengeld aliyorum ve Krankengelden'de cikip tekrar ALG1'e devam etmek istoyrum.
Bunu ganz einfach yabilirmiyim?
Arbeitsagentura tekrar'dan Arbeitlosengeld1 icin antrag verip Krankengeld almayi birakabilirmiyim? Yoksa herhangi yapmam gereken birsey varmi
Bu arada Krankenkassede REHA 'ya git diye mektup gönderiyor, gitmek zorundamiyim?
Karnkengeld almayi birakirsam Krankenkasse bu israrindan vaz gecermi?

hOrOz
23 Ocak 2024, 10:23
Rentenversicherungdan yukardada belirttigim gibi red geld.Arastirdim Avuat falan olayi2-3 yil sürermis.
Bende vaz gectim simdilik.
Su an Krankengeld aliyorum ve Krankengelden'de cikip tekrar ALG1'e devam etmek istoyrum.
Bunu ganz einfach yabilirmiyim?
Arbeitsagentura tekrar'dan Arbeitlosengeld1 icin antrag verip Krankengeld almayi birakabilirmiyim? Yoksa herhangi yapmam gereken birsey varmi
Bu arada Krankenkassede REHA 'ya git diye mektup gönderiyor, gitmek zorundamiyim?
Karnkengeld almayi birakirsam Krankenkasse bu israrindan vaz gecermi?

Önce Krankengeld hakkını kullan sonra Arbeitsamt geçersin.

Benim hanım 72 hafta Krankengeld aldı sonra yaştan dolayı 18 ay ALG1 aldı.

REHA nın Krankgeld ile alakası yok ama senin bir an önce iş hayatına dönmeni istiyorlar çünkü sisteme yük oluyorsun.

Krankengeld bittiğinde ALG1 devamı için Arbeitsamta başvurman gerek..

Sözde Krankengeld ve ALG1 Steuerfrei ama yıl sonunda Finanzamt kötü süpriz yapıyor

Progressionsvorbehalt adı altında bir kısmını gelir olarak hesaplıyor

Haziran
23 Ocak 2024, 11:03
Tamam iyi diyorsun Horoz ama bu Krankenkasse bana REHA ya git diye tutturuyor.
Gecenlerde DRV'den red geldi ya, onu Krankenkasseye bildirdim bana dün Krankenkasse yine E-Mail göndermis.

Da seitens der behandelnden Ärzte – wie bereits besprochen - weiterhin die medizinische Rehabilitation als medizinisch notwendig erachtet wird, stellen Sie bitte den Antrag zur Durchführung der Rehabilitationsmaßnahme bei der Rentenversicherung. Bitte informieren Sie mich über die Antragstellung. Vielen Dank.

Beni bu Krankenkasse rahat birakmiyacak.Ben bunlara ne diyeyim simdi?
DRV bana deseydiki REHA'ya git gidecektim. Yani DRV ne Gutachtene nede REHA'ya dahi gerek duymadan verdigim Antaga red verdi.
Sen olsan bu durumda gidermisin REHA'ya?
Simdi DRV'den Akteneinsicht istedim dur bakalim ne yazacaklar?
Ben bu Krankenkasseye kibarca ne diyeyim ki beni rahat biraksinlar?
Bu nedenle Krankengelden cikmak istiyorum.
Aslinda Depression tedavilerim, Einzelbehandlungum falan devam ediyor.
Krankeenschein göndermesem ,tekrar ALG1 icin antarg yapsam bu olurmu? Yapmam gereken birse varmi? Krankankasseye Krankengelden cikmak istiyorum gibi bir yazi yazmam gereklimi?

deniz2000
23 Ocak 2024, 12:52
usta kac senedir calisiyorsun ? REHA'ya gitmeden erwerbsminderungs emekli olman artik cok zorlasti

Krankenkasse sana para ödememek icin Rehaya gitdiyor oradaki doktorlar sana hasta roporu bu kisi calisamaz diye rapor hazirlarsalar

erken emekli olman cok yüksek, aybim ayni senin durumundaydi Reha,ya gittikten sonra erken emekli olabildi ozamanlar 57 yasindaydi

simdi 67 yasinda tam emekli kagitlari geldi yani demek istiyorum, ki reha,ya git

Haziran
23 Ocak 2024, 13:25
@deniz2000,
yasim 52.
Ben illaki emekli olcam diye bir kaidem yok.
Ben iste denedim olurmu diye olmadi. Nasipse dedim olmadi, bundada bir Hayir vardir.

Simdi ben Krankengeld'den ganz einfach cikabilirmiyim?
ALG1 'e devam edebilirmiyim?

Sanirim Horozunda dedigi gibi sisteme yük oluyorsun diye Krankenkasse bana devamli REHA'ya git diyor.

Benim 15 ay ALG1 hakkim vardi bunun 8 ayini kullandim, simdi
3 ayda Karankengeld aldim, daha 6 ay ALG1 hakkim var, ALG1'e gecip o hakkimi kullanmak belkide bu arada iyi bir is gösterirlerse calisiirim.
Ugrasamam ben yillarca bunlarla. Avukata versem 3-4 yil sürermis.

Daha önce buralarda cok yazdik ya, Burda hic Vergi vermemis Ukraynalilara kapilar sonuna kadar acik bize 3'ün biri.

batum
23 Ocak 2024, 14:43
@deniz2000,
yasim 52.
Ben iste denedim olurmu diye olmadi. Nasipse dedim olmadi, bundada bir Hayir vardir.

Sanirim Horozunda dedigi gibi sisteme yük oluyorsun diye Krankenkasse bana devamli REHA'ya git diyor.

3 ayda Karankengeld aldim, daha 6 ay ALG1 hakkim var, ALG1'e gecip o hakkimi kullanmak belkide bu arada iyi bir is gösterirlerse calisiirim.

Daha önce buralarda cok yazdik ya, Burda hic Vergi vermemis Ukraynalilara kapilar sonuna kadar acik bize 3'ün biri.

Aga Hemen pes etme sana gecen ayda yazdim
Widerspruch yapacaksin

ilk seferinde zaten cogunlukla yapmiyorlar

1 ay widerspruch yapma zamanin var
Sozial verbanda git üye ol.onlar ilgilenir (Onlar o konuda Uzman Avukatlar)

Benim bu konudaki ilk mesajima tekrar bak

webci
23 Ocak 2024, 14:48
Daha oncede yazdim..artik hastakadalarina ve emekli kasalarina baski var,,insanlar son 10 yil icinde devamli emeklilik basvurusu yapiyor,,onlarda haliyle top gibi oynuyor,,ve malesef emekliligi iptal edilen ler bile oluyor..devlet pencereden bakar,hic sesini cikartmaz,ama zamani gelince,ki ozaman illaki geliyor,yamutmasinida biliyor..
Avukatlardan bir sey cikmaz,onlar artik geri kalan yemi yemekle mesgul..

Haziran
23 Ocak 2024, 15:06
Aynen Webci katiliyorum.
Rentenkasseye itiraz edeyim sorun yokda, Krankenkasse devamli REHA ya git diyor.
Ya DRV bile bana Gutachten dememis, REHA dememis direk Red göndermis, Krankenkasse REHA git diye baski yapiyor.
Bosu bosuna neden REHA'ya gideyim ki?
Ha DRV deseydiki REHA'ya gidin o zaman derdim belki sansim var, giderdim REHA'ya.
Bu Krankenkassenin dedigini yapmak zorunda kalmamak icin Krankengeld almaktan cikacagim, ALG1 ile devam edecegim.
Bunu yapma hakkim var demi?

hOrOz
23 Ocak 2024, 15:27
@deniz2000,
yasim 52.

Usta önce 72 hafta Krankengeld hakkını kullan. ALG1 hakkın saklı kalır.Krankengeld biterse ALG1 devam edersin

Sen biraz ters başlamışsın önce Krankengeld alacaktın 72 hafta hakkın bitince ALG1 başvuracaktın

Şimdi ALG1 hakkını kullanırsan sonra Krankengeld hakkını kullanamazsın.

Haziran
23 Ocak 2024, 15:39
Usta önce 72 hafta Krankengeld hakkını kullan. ALG1 hakkın saklı kalır.Krankengeld biterse ALG1 devam edersin

Sen biraz ters başlamışsın önce Krankengeld alacaktın 72 hafta hakkın bitince ALG1 başvuracaktın

Şimdi ALG1 hakkını kullanırsan sonra Krankengeld hakkını kullanamazsın.

Haklisin Ustam,
Inan 26 yildir bir gün Arbeitsloslugum olmadi.Iste birden basa gelince.Bilemiyor insan.
Krankenkasse yukarda'da belirttigim gibi baski yapiyor. Devamli E-mail gönderiyor.
O nedenle bitirmek istiyorum.Degilse tedavilerim sürüyor. Dün yine Krankimi Doktor uzatti Subat ayinin 9'una kadar.Einzelbehandlugumda baslayacak.

Ama DRV Renteye red verince, Krankengeld'de kalmamin bir anlami yok. Cünkü Krankenkasse rahat birakmiyacak anlasilan.
Haklarimin ne oldugunuda bilemiyorum, bir yanlislik yaparim diye cekiniyorum.
Krankenkasseye hayir REHA'ya gitmek istemiyorum da diyemem, yanlis olur.

O nedenle Krankengelden ayrilip ALG1'e devam edeyim onuda sonuna kadar devam edeyim bitireyim. Sonra Allah kerimdir.
Simdi ben bu Krankengelden ganz einfach cikabilirmiyim? Krankenkasseye birsey yazmam gereklimi?
Arbeitsagentura ne zaman Arbeitslosengeld icin basvurayim.Cünkü Subatin ortasina kadar Krank yazdi Doktorum.O güne kadar bekleyim son 3 gün öncesinden mi Arbeitsagentura ALG1 icin basvurayim?

hOrOz
23 Ocak 2024, 16:31
Haklisin Ustam,
Inan 26 yildir bir gün Arbeitsloslugum olmadi.Iste birden basa gelince.Bilemiyor insan.
Krankenkasse yukarda'da belirttigim gibi baski yapiyor. Devamli E-mail gönderiyor.
O nedenle bitirmek istiyorum.Degilse tedavilerim sürüyor. Dün yine Krankimi Doktor uzatti Subat ayinin 9'una kadar.Einzelbehandlugumda baslayacak.

Ama DRV Renteye red verince, Krankengeld'de kalmamin bir anlami yok. Cünkü Krankenkasse rahat birakmiyacak anlasilan.
Haklarimin ne oldugunuda bilemiyorum, bir yanlislik yaparim diye cekiniyorum.
Krankenkasseye hayir REHA'ya gitmek istemiyorum da diyemem, yanlis olur.

O nedenle Krankengelden ayrilip ALG1'e devam edeyim onuda sonuna kadar devam edeyim bitireyim. Sonra Allah kerimdir.
Simdi ben bu Krankengelden ganz einfach cikabilirmiyim? Krankenkasseye birsey yazmam gereklimi?
Arbeitsagentura ne zaman Arbeitslosengeld icin basvurayim.Cünkü Subatin ortasina kadar Krank yazdi Doktorum.O güne kadar bekleyim son 3 gün öncesinden mi Arbeitsagentura ALG1 icin basvurayim?

Ne zaman ALG1 başlarsa Krankengeld biter ayrıca çıkış yazmana gerek yok

Aynı iş başı yapınca Krank bittiği gibi.

Usta kusura bakmada insan 20-30 senede bir şey öğrenmezmi sanırım sadece günlük yaşamışsın

Bu dünyada bu ülkede ne olup bitiyor hiç ilgilenmemişsin..

Bence sen Rente primlerinin yanmaması için REHA ya gitmek istemiyorsun başka bir şey gerekçe düşünemiyorum.

Sağlık mı önemli para mı.Gerçi REHA da sağlık için bir şey yapmıyorlar..

Mümkün olduğu kadar Krank parasına devam et.. Krankenkasse niye Krank yapıyorsun diyemez.. Olmazsa bile seni Vertrauenartz ta gönderirler

Benim Hanım 72 ay aldı ama REHA ya gitti.

Tam ALG başladı 10 gün sonra REHA başladı .Gelince tekrar da ALG ye başvurdu devamını aldı

Yazdığın diğer yorumlardan anlaşıldığı gibi sen biraz panik bir insansın

ALG bitince ne yapacaksın?

Daha yaşın çok genç 52 yaşındasın..

Ben bile kör topal yuvarlanmaya çalışıyorum .Bu MS hastalığının etkilerini hissediyorum.

ben 58 yaşındayım Allah ömür verirse bir 20-25 sene daha var..

Haziran
23 Ocak 2024, 16:53
Peki Sizde Krankengeld almaya baslayinca Krankenkasse 3 ay icinde REHA git diye tutturdumu?
Krankengeld almaya baslayali 3 ay oldu!

Bence sen Rente primlerinin yanmaması için REHA ya gitmek istemiyorsun başka bir şey gerekçe düşünemiyorum.
Evet aynen öyle cünkü, DRV 4 hafta icinde bana Red veriyorsa, REHA'dan sonra yine Red verebilir, yani pek umudum yok.
Durum böyleyken neden ödemis oldugum 126.000 € primden vazgeceyimki? Ne olur ne olmaz.
Ha bu Parayi alip gitmeyi düsünüyormuyum? tabiki Hayir Emekliligimi bekleyecegim.
En kötü ihtimal 62 yasinda 50% GdB ile emekliyim. Ama dedim ya ne olur ne olmaz? Insan oglunun basina hersey gelebilir.
Iste 52 yasinda olmamdan dolayi bende cok zor görüyorum bana Emekliligi verecklerini. Birde yabancilik al sana Katmerli kadayif.

Ben bile kör topal yuvarlanmaya çalışıyorum .Bu MS hastalığının etkilerini hissediyorum.

ben 58 yaşındayım Allah ömür verirse bir 20-25 sene daha var..
La Fördner olarak calisiyorsun, bana öyle is verseler hemen yarin baslarim.
Arbeitsagentura beni Fördner kursuna gönderin dedim valla kabul ettiremedim.
Meslegim elektrik(Türkiyeden) ama yillardir ugrasmadim yeni Elektrotechnik kompenentleri fazla bilmiyorum.
Beni Elektrik kursuna gönderin dedim kabul etmediler.
Hobby olarak C# programlama, HTML, CSS, JavaScrip, Excel, Android App uygulamalari gelistiriyorum.

Bir zamanlar güzel para kazaniyordum bu web islerinden.
Bu Facebook, Instagram cikti herkes Web sayfalarini kendi yapar oldu.
Bu konuda is bulamiyorum cünkü elimde Diplama yok, is tecrübesi yok.
Programlama kursuna gönderin dedim onuda kabul etmediler.

Stapler isi gösterdiler devamli, bende Entzündliche Rheuma var, Wirbelgleit var ben nasil Stapler süreyim dedim Kranka ciktim.
Zaten belimi Stapler isi mahf etti, son 15 yili stapler sürerek gecirdim.
Ne yapabilirim ki? Sansimi deneyim dedim EM rente icin oda olmadi.
Ama Allah büyüktür. Koymustur yoluna.

batum
23 Ocak 2024, 18:08
Evet aynen öyle cünkü, DRV 4 hafta icinde bana Red veriyorsa, REHA'dan sonra yine Red verebilir, yani pek umudum yok.
Durum böyleyken neden ödemis oldugum 126.000 € primden vazgeceyimki? Ne olur ne olmaz.
Ha bu Parayi alip gitmeyi düsünüyormuyum? tabiki Hayir Emekliligimi bekleyecegim.
En kötü ihtimal 62 yasinda 50% GdB ile emekliyim. Ama dedim ya ne olur ne olmaz? Insan oglunun basina hersey gelebilir.
Iste 52 yasinda olmamdan dolayi bende cok zor görüyorum bana Emekliligi verecklerini. Birde yabancilik al sana Katmerli kadayif.

Yazdigimi kesinlikle yanlis Anlama
Rente olmakda umudun yok,Türkiyeye Dönmeyi düsünmüyorsun
Allah gecinden versinde
yarin öbür gün Ölüp kalirsan sana ne is yerinden iyi bir insandi derler,Nede Almanin Kasasindaki 126 bin euronun faydasi olur

Calis Calis nereye kadar ? Emekli oldukdan sonra 10 milyon euro olsa ne yazar
o parayi yiyecek ne sagligin ne halin kalacak

sen önce karar ver
Parami ,saglikmi diye ondan sonra yolunu ciz

#widerspruch,a red gelirse Mahkeme yolu aciliyor ver mahkemeye onlar ugrassin

ayaz
24 Ocak 2024, 14:52
@Haziran kardeş Reha ya gitmeni tavsiye ederim,eğerki emekli olmak istiyorsan,yok ben emekli olmucam vazgeçtim dersen o ayrı mesele gitmeyebilirsin.

Arbeitslosengeld,krankengeld için gerekli bilgileri sana daha öncede verdik tekrar tekrar aynı şeyleri soruyorsun.

Horoz un dediği gibi bağlı olduğun kurumlardan,kanunlardan hiç birşey öğrenmemişsin malesef.

Bende aynı senin durumundayım, ALG1 aldım, ALG1 alırken krank yaptım 3 ay Krankasse geçtim sonra çıktım ordan tekrar ALG1 başvurup devam ettim.

Geçişte sorun oldu aradım krankenkasse böyle böyle sorun yapıyor Arbeitsagentur dedim,sağolsunlar yardımcı olmak için ellerinden geleni yaptılar.

Yani demek istediğim insan işin içine girdimi otomatikmen neyin doğru neyin yanlış olduğunu öğreniyor.

Hayatında Arbeitsamt ın yolunu bilmeyen,ALG1 veya ALG2 almamış,krankengeld almamış bir insan isterse süper almanca bilsin konuşsun, sana sadece bildiği duyduğu kadar yardımcı olabilir.

Ama para,prim olunca maşallah idiğini düdüğünü araştırmışsın.126000€ nerden hesapladın.rente de kaç param var, reha ya gidersem prim kesilirmi şunu yaparsam primim artarmı ne merak ettim nede düşündüm.

Önce sağlık, allah ağız tadıyla yedirmeyi nasip etsin , milyonları olupta doktor doktor çare arayanlardan eylemesin.

Haziran
24 Ocak 2024, 17:51
@Haziran kardeş Reha ya gitmeni tavsiye ederim,eğerki emekli olmak istiyorsan,yok ben emekli olmucam vazgeçtim dersen o ayrı mesele gitmeyebilirsin.

Arbeitslosengeld,krankengeld için gerekli bilgileri sana daha öncede verdik tekrar tekrar aynı şeyleri soruyorsun.

Horoz un dediği gibi bağlı olduğun kurumlardan,kanunlardan hiç birşey öğrenmemişsin malesef.

Bende aynı senin durumundayım, ALG1 aldım, ALG1 alırken krank yaptım 3 ay Krankasse geçtim sonra çıktım ordan tekrar ALG1 başvurup devam ettim.

Geçişte sorun oldu aradım krankenkasse böyle böyle sorun yapıyor Arbeitsagentur dedim,sağolsunlar yardımcı olmak için ellerinden geleni yaptılar.

Yani demek istediğim insan işin içine girdimi otomatikmen neyin doğru neyin yanlış olduğunu öğreniyor.

Hayatında Arbeitsamt ın yolunu bilmeyen,ALG1 veya ALG2 almamış,krankengeld almamış bir insan isterse süper almanca bilsin konuşsun, sana sadece bildiği duyduğu kadar yardımcı olabilir.

Ama para,prim olunca maşallah idiğini düdüğünü araştırmışsın.126000€ nerden hesapladın.rente de kaç param var, reha ya gidersem prim kesilirmi şunu yaparsam primim artarmı ne merak ettim nede düşündüm.

Önce sağlık, allah ağız tadıyla yedirmeyi nasip etsin , milyonları olupta doktor doktor çare arayanlardan eylemesin.

Bak sende Cahil kalmissin hic birseyi ögrenmemissin.
DRV den belirli yillarda Renteninformation gelir.Orda senin ve isverinin ödedigi Prim yazar.
Yada DRV nin sayfasina giris yaparsan oradan Versicherungsverlauf, Renteninformation, Rentenauskunft, Lückenauskunft belgelerini indirebilirsin.
Bunu didik didik arastirmaya gerek yok ki.Sanada gelmistir bu Belgeler belirli dönemlerde, iste gelen Kagitlara bakmadan köseye attigini icin bilemiyorsun sonrda burda Ahkam kesiyorsun.

Kusura kalmada,demek ki tuzun kuru hic birsey düsünmedigine göre.
Yani surda Krankengelden ALG1'e tekrar gececegim Rente olma sansim yok ne yapmaliyim dedim, yani hayat hikayemi yazdiniz ya.

Herkesin olaylari degisiktir sende basit gelismis olaylar bir baskasinda mümkün degil veya olmayabilir.
Ben böyle yaptim sende yap demekle olmuyor. Ben DRV'den Renteye Red aldim ama neden aldim belki sende olmayan baska Problemler yüzünden aldim, belki Widerspruch dahi veremeyecegim bir durum var.
Ben sana bunlari anlat demedim ki. Burda sordugum ben Krankengeld aliyorum, onu durudurup tekrar ALG1'e gececegim nasil yapmaliyim? Yani konuya yorumlar fikirler katmanin bir anlami yok ki.

Birgün Horoz birgün sen bir gün bir baskasi, ya kardesim istemiyorsunuz Cevap vermeyin.Yada cevap verirken yorum katmayin isin icine. Karsidaki ne sormus biliyorsan net yaz, bilmiyorsan yazma.

batum
24 Ocak 2024, 19:15
Ben DRV'den Renteye Red aldim ama neden aldim belki sende olmayan baska Problemler yüzünden aldim, belki Widerspruch dahi veremeyecegim bir durum var. .

Aga öyle düsünme
Mahkemeye kadar git bildigim kadariyla masrafsiz oluyor(yanlisim varsa düzete bilirsiniz)
Hakkini aramayanin hakkini kimse kendiliginden vermez

Ejderabi
27 Ocak 2024, 15:13
Aynen Webci katiliyorum.
Rentenkasseye itiraz edeyim sorun yokda, Krankenkasse devamli REHA ya git diyor.
Ya DRV bile bana Gutachten dememis, REHA dememis direk Red göndermis, Krankenkasse REHA git diye baski yapiyor.
Bosu bosuna neden REHA'ya gideyim ki?
Ha DRV deseydiki REHA'ya gidin o zaman derdim belki sansim var, giderdim REHA'ya.
Bu Krankenkassenin dedigini yapmak zorunda kalmamak icin Krankengeld almaktan cikacagim, ALG1 ile devam edecegim.
Bunu yapma hakkim var demi?

Neden bu noktada pes ediyorsun?

Aynı olayı bende yaşadım ret gelince avukata verdiö Widerspruch yazdı ve Teilweise Erwerbsminderungsrente başladı bende !

Gesendet von iPhone mit Tapatalk

Haziran
27 Ocak 2024, 17:41
Neden bu noktada pes ediyorsun?

Aynı olayı bende yaşadım ret gelince avukata verdiö Widerspruch yazdı ve Teilweise Erwerbsminderungsrente başladı bende !

Gesendet von iPhone mit Tapatalk

Ejder abi bakalim Akteneinsicht istedim.
Gelen yaziya göre davranacagim.

Birbey 3.1
28 Ocak 2024, 00:08
Akteden fazla ümitlenme. Öyle doktor yorumu falan yok başka Gutachtere yollanmadıysan. Sadece bir çarpı işareti var karar olarak.

Haziran
28 Ocak 2024, 00:58
Akteden fazla ümitlenme. Öyle doktor yorumu falan yok başka Gutachtere yollanmadıysan. Sadece bir çarpı işareti var karar olarak.

yok yollanmadim direk red.

batum
28 Ocak 2024, 10:47
Arkadaslar bilmiyorum bu konuya yaan kaciniz EM rente aliyor bilmiyorum
ama arkadasi bu kadar korkurmayin

Rentenkasse ilk Antragda da cogu kisiye RED cevabi veriyor
Benim Hanimada RED geldi idi 5 sene önce
sonra 5 sene gecici emekli oldu

Gecen ay süresiz emekli oldu yasi 54
---------------------------------------------------------------------------------------------
Bende 5 sene önce emekli oldum yas 54 idi ,ilk Antragda kabul edildi 3 kere uzatildi
4 üncü uzatmada Aralik 2023 de RED geldi

Sozial verband widerspurch yapip Akten einsicht istedi,Akteneinsichte göre widerspruchu begründen yapdilar
persembe günü RK den mektup geldi
Kendi Gutachterlari varmis ,o bana termin yollayacak (Taraf tutuyor böyle olunca)
Onlarin istedigi Gutachterdan sonra yine red gelirse

Benim Tarafsiz Gutachter isteme hakkim var
Ben bu konuda Mahkemeye kadar gidecem bu yasdan sonra ben zaten calismam
30% im var mit schwerbehinterden gleichtestellt
(isden eve giderken Motorsiklet kazasinda el bilegim parcalandi idi,eski islevini tam yapmiyor)