PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Steuererklärung hangi program

delikanli81
11 Eylül 2022, 17:13
Selam arkadaslar,

senelerdir Wiso'yu kullaniyorum ama bulmasi zorlasti forumda.

Baska alternatifler varmi, hangi Programi kullaniyorsunuz Steuererklärung icin?

cassano
12 Eylül 2022, 11:45
Satin alabilirsin. Senede bi sefer 20 Euro ya cok degil bence. Her sene aliyorum, yeri geliyor cok iyi indirimler oluyor.

Cengiz Bond
12 Eylül 2022, 11:47
Ben SteuerSparErklärung tavsiye ederim. Senelik apo da 22 euro mu ne, zaten, o 20 € yu kazancindan düsürebiliyorsun.

yani 100.000 € kazancin var ise, 99.980 € vergiye muhaf oluyor smilie_ban_005

cassano
12 Eylül 2022, 22:41
Veya Elster de direk de olabilir. Deneye bilirsin.

turkclan
12 Eylül 2022, 23:05
Ben birkac senedir elster kulaniyorum, digerlerin bir avatanji var mi?

hOrOz
12 Eylül 2022, 23:47
Ben SteuerSparErklärung tavsiye ederim. Senelik apo da 22 euro mu ne, zaten, o 20 € yu kazancindan düsürebiliyorsun.

yani 100.000 € kazancin var ise, 99.980 € vergiye muhaf oluyor smilie_ban_005

Usta Türkçeyi yanlış kullanıyorsun

Aldığınızz Software leride vergiden gider olarak düşebilirsiniz

Ben birkac senedir elster kulaniyorum, digerlerin bir avatanji var mi?

bütün proğramlar Elster altyapısını kullanıyor hic bir avantajı yok

bende 3-4 senedir Elster sayfasını kullanıyorum

Zertifikat aldım rahat oluyor

31.10 son gün Frist bitiyor

Cengiz Bond
13 Eylül 2022, 14:45
Usta Türkçeyi yanlış kullanıyorsun

Aldığınızz Software leride vergiden gider olarak düşebilirsiniz

bütün proğramlar Elster altyapısını kullanıyor hic bir avantajı yok

bende 3-4 senedir Elster sayfasını kullanıyorum

Zertifikat aldım rahat oluyor

31.10 son gün Frist bitiyor

yeniden okudum, esas da öyle olmus :-)

önemli olan, kullanilan yardimlar (steuerberater veya software) vergiye tabi olan gelirden düsülürür, ama gelecek sene. cünkü bu sene alindi veya ödendigi icin.

hOrOz
13 Eylül 2022, 15:57
yeniden okudum, esas da öyle olmus :-)

önemli olan, kullanilan yardimlar (steuerberater veya software) vergiye tabi olan gelirden düşülürür, ama gelecek sene. cünkü bu sene alindi veya ödendigi icin.

Usta herşey yanlış anlatıyorsun gelirden düşürülmez ödeyeceğin vergiden düşürebilirsin.

Beyannameyi yaptığın sene için geçerli yapabilirsin seneye olmaz .

Bu sene 2021 vergisi denkleştirilececek 2021 yaptığın bütün masrafları vergiden düşürebilirsin

Buna yol masrafları, derneklere ödediğin bağışlar sononeda e.V oaln kauruluşlar,

meslek için yaptığın harcamalar, Türkiyedki anne baba için yaptığin yardımlar (bakım belgesi gerekli)

büro için yaptığın masraflar , Bewerbungkosten daha yazacak bir çok şey daha var

Cengiz Bond
13 Eylül 2022, 16:17
Usta herşey yanlış anlatıyorsun gelirden düşürülmez ödeyeceğin vergiden düşürebilirsin.

Beyannameyi yaptığın sene için geçerli yapabilirsin seneye olmaz .

Bu sene 2021 vergisi denkleştirilececek 2021 yaptığın bütün masrafları vergiden düşürebilirsin

Buna yol masrafları, derneklere ödediğin bağışlar sononeda e.V oaln kauruluşlar,

meslek için yaptığın harcamalar, Türkiyedki anne baba için yaptığin yardımlar (bakım belgesi gerekli)

büro için yaptığın masraflar , Bewerbungkosten daha yazacak bir çok şey daha var

yok usta, sen yanlis biliyorsun. benim dedigim dogru.

vergiden birsey düsülmez.

vergiye tabii olan gelirden düsünülür.

örnek: 100.000 gelir ve kafadan atayim 90.000 vergiye tabii.
gecen sene 20 € Steuersoftwareye verdim.
sonuc: vergiye tabi olan gelirim 20 € azalir, ve yapar 89.980.

sonra gecen sene kiralik evime 10.000 tamir ettim.
sonuc: vergiye tabi olan gelirim 79.980.
bu degerden vergin hesaplanir.

senin dedigin gibi olsa, 100.000 gelir de 35.000 vergi hesabi cikiyor, sonra o vergiden 10.000 + 20 düsüyorum. yok öyle degil.

https://i.imgur.com/XSo1UaR.png

https://www.finanz-tools.de/einkommensteuer/zu-versteuerndes-einkommen

Ejderabi
13 Eylül 2022, 21:47
WISO Steuer Sparbuch - yaklasik 15-20 senedir hic sasmadim - Abo üyeligim var - hic de yaniltmadi cok parada geri aldim neyse o.

WISO gercekten hem destek olarak (Updateler) hem pragram olarak güzel.

hOrOz
13 Eylül 2022, 23:42
WISO Steuer Sparbuch - yaklasik 15-20 senedir hic sasmadim - Abo üyeligim var - hic de yaniltmadi cok parada geri aldim neyse o.

WISO gercekten hem destek olarak (Updateler) hem pragram olarak güzel.
Para vermeye gerek yok. ben 3-4 senedir Elster ile yapıyorum

Zaten Steuer Software lerde Elster altyapısı ile çalışıyor
Wiso Steuersoftwäre nin hiç bir katkısı yok.
Sadece uygulama yüzü değişik olduğu için çok kişiye kolay geliyor

yok usta, sen yanlis biliyorsun. benim dedigim dogru.

vergiden birsey düsülmez.

vergiye tabii olan gelirden düsünülür.

örnek: 100.000 gelir ve kafadan atayim 90.000 vergiye tabii.
gecen sene 20 € Steuersoftwareye verdim.
sonuc: vergiye tabi olan gelirim 20 € azalir, ve yapar 89.980.

sonra gecen sene kiralik evime 10.000 tamir ettim.
sonuc: vergiye tabi olan gelirim 79.980.
bu degerden vergin hesaplanir.

senin dedigin gibi olsa, 100.000 gelir de 35.000 vergi hesabi cikiyor, sonra o vergiden 10.000 + 20 düsüyorum. yok öyle degil.

https://i.imgur.com/XSo1UaR.png

https://www.finanz-tools.de/einkommensteuer/zu-versteuerndes-einkommen

Bak Hocam Steuer senin anlattığının gibi hesaplanmaz

hani dün doldurmaya başlasak dediklerine inanacağım ben bunu 30 senedir kendim yapıyorum (Finanzamt eski çalışanı göstermişti)

Yıllık Brutto ne kadar tutarsa belli bir yıllık vergi kesilir

eğer senin başka masrafların varsa yol masrafları, mesela benim geçen sene 8432€ yol masrafım olmuş iş elbisesi buna benzer şeyleri ödeyeceğin vergiden düşebilirsin

diyelim 2500€ yol masrafı iş elbisesi 110€ ( gider olarak düşebilirsin )

bunların toplamı ödeyeceğin vergiden düşülür senin hesap gibi aldığın yıllık brutto dan düşmezler ödeceğin yıllık vergiden düşerler

eğer ödeceğin vergi daha az olursa senden fazla kesilenleri senin hesaba geri iade ederler

Birbey 3.0
14 Eylül 2022, 19:51
...

diyelim 500€ yol masrafı iş elbisesi 110€ (pauschal gider olarak )

1000 Euro zaten otomatikmen Werbungskosten düsülüyor. Onun icin 610 Euroyu yazmaya gerekmiyor.

hOrOz
14 Eylül 2022, 20:22
1000 Euro zaten otomatikmen Werbungskosten düsülüyor. Onun icin 610 Euroyu yazmaya gerekmiyor.

Usta arkadaşa örnek olarak verdim

çünkü yanlış anlatıyor

2021 e kadar 1.000 Euro 2022 den itibaren 1.200 Euro.

Cengiz Bond
15 Eylül 2022, 09:37
Bak Hocam Steuer senin anlattığının gibi hesaplanmaz

hani dün doldurmaya başlasak dediklerine inanacağım ben bunu 30 senedir kendim yapıyorum (Finanzamt eski çalışanı göstermişti)

Yıllık Brutto ne kadar tutarsa belli bir yıllık vergi kesilir

eğer senin başka masrafların varsa yol masrafları, mesela benim geçen sene 8432€ yol masrafım olmuş iş elbisesi buna benzer şeyleri ödeyeceğin vergiden düşebilirsin

diyelim 2500€ yol masrafı iş elbisesi 110€ ( gider olarak düşebilirsin )

bunların toplamı ödeyeceğin vergiden düşülür senin hesap gibi aldığın yıllık brutto dan düşmezler ödeceğin yıllık vergiden düşerler

eğer ödeceğin vergi daha az olursa senden fazla kesilenleri senin hesaba geri iade ederler

sen basit seyler yapiyorsun, o yüzden o 20 € luk Steuerprogrami nasil "vergiden" düsürüldügünü bilmiyorsun.

o yol parasi filan falan icin extra regel ler var. senin isyerine yolun tek gidis 100 km ise km basi 30 cent vergiden düsersin gibi seyler icin extra regeler var.

ama bunu yapmak istemezsen, tatsächliche kosteni belirtebilirsin, ve bu da steuerpflichtiges einkommen düser. aynisi 20 € luk Software icin de gecerli,

ben mesela 800 € lük tablet aldim gecen sene, bu sene vergide beyan ettim. ederken, steuerpflichtiges einkommen hemen eksi 800 € oldu.

bende bu isi 30 seneden beri kendim yapiyorum, üniversitede nebenfach wirtschaftswissenschaften idi, isyerinde datevi ben kurdum :-).

almanyada gelir elde etmek icin harcanan hemen hemen hersey gelirden düser, vergiden degil.

mesela dienstwagen icin 1% regelung var. bu senin vergine 1% eklemiyor, senin steuerpflichtiges einkommenine aracin degerinin 1% 'ini her ay ekliyor. ve bu gelir üzerinden vergi ödiyorsun.

Cengiz Bond
15 Eylül 2022, 09:45
su grafik herseyi anlatiyor:

https://i.imgur.com/nhGMCSa.png

Birbey 3.0
15 Eylül 2022, 22:10
Elster görünüs olarak cok amatörce yapilmis bir sistem.

Birde hersey Amtsdeutsch. Vergi yasasindan az cok anlayan neyin ne oldugunu anliyor yinede.

Ama anlamayanlar icin eminim Softwareler daha iyidir.

Önemli olan herkes bir sekilde isini görmesi. 20 Euro cok para degil bu devirde.

Cengiz Bond ve Horoz tartisdigina gelince. Kismen ikinizde haklisiniz. Bazi yerde Steuerrechtde gelirden düsülüyor, bazi yerde direk vergiden.

Ama bunlar detay. Hic gerek yok tartismaya. Önemli olan herkes kayigini bir sekilde yürütmesi.

Cengiz Bond
16 Eylül 2022, 07:18
Elster görünüs olarak cok amatörce yapilmis bir sistem.

Birde hersey Amtsdeutsch. Vergi yasasindan az cok anlayan neyin ne oldugunu anliyor yinede.

Ama anlamayanlar icin eminim Softwareler daha iyidir.

Önemli olan herkes bir sekilde isini görmesi. 20 Euro cok para degil bu devirde.

Cengiz Bond ve Horoz tartisdigina gelince. Kismen ikinizde haklisiniz. Bazi yerde Steuerrechtde gelirden düsülüyor, bazi yerde direk vergiden.

Ama bunlar detay. Hic gerek yok tartismaya. Önemli olan herkes kayigini bir sekilde yürütmesi.

ben steuererklärung da sadece elster kullansam, benim steuererklärung 3 ay sürer.

Ejderabi
17 Eylül 2022, 08:19
ben steuererklärung da sadece elster kullansam, benim steuererklärung 3 ay sürer.

benimkini hic düsünmek istemiyorum....her telden calinca insan hersey var mübarek...bendede Elster ile 3-6 ay sürer.
Wiso gecen senenin en azindan tüm bilgileri cekiyor ve bir ön hazirlik var.
Bilhassa ev sahipleri icin cok iyi. Elster ile Abschreibung hesaplat bakalim yapabilecekmisin.

Ama Horoz Ustada hakli fazla konulari olmayanlar (Issizler, emekliler, veya tek isi olan sabit) Elster ile doldurabilir.

Ama ev, daire, engellilk, bakima muhtac olayi, borsa islemleri vs. gelirse Elster isi zorlastiriyor.