PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Photovoltaikanlage

asam2
26 Ağustos 2022, 03:14
Merhaba ustalar evinin catısına acaba Photovoltaikanlage taktıran oldumu aramızda?
Tavsiye edebileceğiniz şirket varmı ?
NRW - Rhurgebiet .
Bu işi yapan Türk işyerleri varmıdır

gentlement
26 Ağustos 2022, 09:31
Bu işi yapan Türk işyerleri varmıdır

Uzak durun kardes, türk sirketlerinden uzak durun... 1000-2000 EUR fazla öde ama alman sirketine garanti is yaptir...

Cengiz Bond
26 Ağustos 2022, 11:28
Uzak durun kardes, türk sirketlerinden uzak durun... 1000-2000 EUR fazla öde ama alman sirketine garanti is yaptir...

aynisini bende diyecektim.

asam2
26 Ağustos 2022, 15:01
Tavsiye edebileceğiniz Alman şirketi varmı ?

Serkinho
26 Ağustos 2022, 15:28
Ben hep diyorum bu knularda, komşularına veya etrafına bak. Her sehrin tanınmış firmaları vardır. Iki üç firmadan Angebot alırsın. Hiç uzağı bakmaya gerek yok.

Gesendet von meinem SM-S908B mit Tapatalk

gentlement
26 Ağustos 2022, 15:51
Tavsiye edebileceğiniz Alman şirketi varmı ?

Google da Yaşadığın şehirde bulunan şirketleri bul. O şirket hakkında diğer insanların yazmış olduğu yorumları oku… Hangisi hakkında daha fazla olumlu yorum varsa onlardan fiyat teklifi al…

Daha sonra kararını verirsin…

Cengiz Bond
26 Ağustos 2022, 16:01
Google da Yaşadığın şehirde bulunan şirketleri bul. O şirket hakkında diğer insanların yazmış olduğu yorumları oku… Hangisi hakkında daha fazla olumlu yorum varsa onlardan fiyat teklifi al…

Daha sonra kararını verirsin…

usta, olumlu yorumlar fake olabilir,
en az olumsuz yorum olani sececeksin :-)

Emo1980
26 Ağustos 2022, 19:49
Usta Iyi bir sirket bulursan, haber et. Bende düsünüyorum Photovoltaikanlage. Ben bide klima yaptircam. Hem Evi sogutan hemde isitan olanlardan. Malum Gas fiyatlari durmak bilmiyo. Yer nrw Ruhrgebiet

Birbey 3.0
27 Ağustos 2022, 00:58
Hem soğutan, hem ısıtan hemde klima kullanacaksın?

Ustam baya tutar o. Hele kışın verimi düşüyor ve halen ısıtacak kadar büyük istersen, bilmiyorum ama herhalde bir 100.000 Euro isterler.

Emo1980
27 Ağustos 2022, 04:20
O kadar tutmaz. 3 Oda icin lazim tek. 8500€ Angebot aldim. Sadece Klima arti montaj. Hem sogutan hemde isitandan

hOrOz
27 Ağustos 2022, 09:00
Klimalar genellikle terste çalışıyor ..

Bizim Türkiye de 10 senelik spilitklima var ondada ısıtma olayı var

Şimdi acaba düşünce çok doğru mu ? Bir klima bir kalorferin verdiği ısıyı veremeyecek

Isıtmak için daha uzun süre çalışacak daha çok elektrik harcayacak

bunun ceryan harcayan kompresörü var ayrı ayrı odalarda inverterleri olacak

Yani Gazdan ettiğin tasaarufu elektrik hesabına yükleyeceksin

Sanki elektrik bedava onunda fiyatıda gaz fiyatına oranla yükselecek

Egenin Efesi
28 Ağustos 2022, 00:31
Arkadaslar,

ISI pompasi yani almancasi wärme Pumpe hakkinda ne düsünüyorsunuz ? Bilgisi olan var mi ?

akbaba
28 Ağustos 2022, 00:51
Ben çatıma 2009’da Photovoltaikanlage takdırdım, sana tecrübelerimi yazayım,
benim çatı yaklaşık 200m2, flach dach. 46 güneş modülüm var, senelik yaklaşık 10bin kwh elektrik üretiyor
O zamanlar Photovoltaikanlage`den ürettigin elektrige devlet teşvigi vardı, 30 seneligine 1kwh için 46 centten devlet alıyordu( piyasada 1kwh elektrik 15 cent idi) % voll finanzierung yaptık, 12 senede kendini amorti etti.
Önce iyice araştırmanı tavsiye ederim, şimdi devlet teşvigi yok, ne için kullanacaksın ve yaptirdığına degermi?
En azından 3 tane firmadan angebot al, bu iş terziye elbise diktirmeye benziyor, her firma degişik angebot yapıyor, kimisi modülleri birbirine yakın, çatı kenarlarına mesafesiz planlıyor, kimisi çok garantili planlıyor, modül aralarına çok mesafe, çatı yanlarınada çok mesafe bırakıyor. Güneş modülleri çok ceşitli, hangisine karar vereceksin?
Senin çatı hangi yöne bakıyor? Ne kadar çok Güneye bakarsa o kadar iyi. Güneş modüllerininde iyisi ve daha iyisi var, ucuz çin modüllerinden uzak dur.
Benim güneş modüllerim canadian solar, 25 sene garantim var, 10 sene 100% leistung verir, sonra leistungu düşer dediler, 25 sene sonunda 80% leistung verir dediler ama benim 13 senedir aynı
Oturduğun yere yakın mutlaka Photovoltaikanlage takan firmalar vardır, ben yerinde olsam Türk mü alman mı filan diye bakmam, sana sunacaklarına bakarım.Türk düşmanı hayvan olmasın yeter. Benim çatıma arnavut bir mühendis 46 modül sığdırdı, iyide modül önerdi. Daha uygun fiyata çin modülüde vardı. Modül de garanti önemli, 25 sene garanti veriyorlar, isimsiz bir firma belki de ucuza modül satar ve 5 sene sonra yok olur, bunlara senin karar vermen lazım.
Zaten sana angebot yapmaya geldiğinde, işine hakim insanı anlarsın, mümkünse o firmayla calışmış insanlarla konuş, Bewertunglara bak, mutlaka sunacakları leistungları yazılı iste
Allah yardımcın olsun

Rammstein
28 Ağustos 2022, 01:02
Arkadaslar,

ISI pompasi yani almancasi wärme Pumpe hakkinda ne düsünüyorsunuz ? Bilgisi olan var mi ?

Usta benim evde takili. 2 cesit isi pompasi var.
Birisi suyu isitiyor, kalorifer icinde dolasan suda evi isitiyor. Digeri havayi isitiyor.

Bende Daikin (https://image.jimcdn.com/app/cms/image/transf/none/path/s1e76925119eb944b/image/i9bcefc6da3371b97/version/1426234994/la-soci%C3%A9t%C3%A9-ccr-le-sp%C3%A9******te-de-la-climatisation-gainable-agde-et-cap-d-agde.jpg) havayi isitan merkezi sistem var. En ekonomik olani bu.
Yazin sogutuyor kisin isitiyor. Konfor olarak cok iyi.
Kaloriferden kat be kat daha iyi isitiyor kisin. (Hem somine hemde kalorifer doseli evde ama kullanmiyoruz isi pompasi oldugu icin).
Yazin da ev buz gibi yapiyor. (Nasil istersen o derecede yani).
Havayi temizliyor, toz, nem falan kalmiyor evde. Telefondan veya kendi kumandasindan rahatca ayarlaniyor.
Gaz ve fuil oil den daha az sarfiyati var. Biz yazinda (sicak havalarda) kisinda araliksiz kullaniyoruz.

Birbey 3.0
28 Ağustos 2022, 16:29
Ben çatıma 2009’da Photovoltaikanlage takdırdım, sana tecrübelerimi yazayım,
benim çatı yaklaşık 200m2, flach dach. 46 güneş modülüm var, senelik yaklaşık 10bin kwh elektrik üretiyor
O zamanlar Photovoltaikanlage`den ürettigin elektrige devlet teşvigi vardı, 30 seneligine 1kwh için 46 centten devlet alıyordu( piyasada 1kwh elektrik 15 cent idi) % voll finanzierung yaptık, 12 senede kendini amorti etti.
Önce iyice araştırmanı tavsiye ederim, şimdi devlet teşvigi yok, ne için kullanacaksın ve yaptirdığına degermi?
En azından 3 tane firmadan angebot al, bu iş terziye elbise diktirmeye benziyor, her firma degişik angebot yapıyor, kimisi modülleri birbirine yakın, çatı kenarlarına mesafesiz planlıyor, kimisi çok garantili planlıyor, modül aralarına çok mesafe, çatı yanlarınada çok mesafe bırakıyor. Güneş modülleri çok ceşitli, hangisine karar vereceksin?
Senin çatı hangi yöne bakıyor? Ne kadar çok Güneye bakarsa o kadar iyi. Güneş modüllerininde iyisi ve daha iyisi var, ucuz çin modüllerinden uzak dur.
Benim güneş modüllerim canadian solar, 25 sene garantim var, 10 sene 100% leistung verir, sonra leistungu düşer dediler, 25 sene sonunda 80% leistung verir dediler ama benim 13 senedir aynı
Oturduğun yere yakın mutlaka Photovoltaikanlage takan firmalar vardır, ben yerinde olsam Türk mü alman mı filan diye bakmam, sana sunacaklarına bakarım.Türk düşmanı hayvan olmasın yeter. Benim çatıma arnavut bir mühendis 46 modül sığdırdı, iyide modül önerdi. Daha uygun fiyata çin modülüde vardı. Modül de garanti önemli, 25 sene garanti veriyorlar, isimsiz bir firma belki de ucuza modül satar ve 5 sene sonra yok olur, bunlara senin karar vermen lazım.
Zaten sana angebot yapmaya geldiğinde, işine hakim insanı anlarsın, mümkünse o firmayla calışmış insanlarla konuş, Bewertunglara bak, mutlaka sunacakları leistungları yazılı iste
Allah yardımcın olsun

Bilgilerin icin sagol. 46 Modül sirf 10000 kwh veriyor demek. Bende iki yil önce eski evin sahibi takdirdi, 12 modül ve yaklasik 3000 - 3500 kwh gelir gösteriyor. Teknolijimi gelisti acaba? Kaca mal oldu?

O kadar tutmaz. 3 Oda icin lazim tek. 8500€ Angebot aldim. Sadece Klima arti montaj. Hem sogutan hemde isitandan

Ben catiya koyacagin paneller ile masrafini kastmetmistim. Sen sirf klimanin cihazini anladin herhalde.

akbaba
28 Ağustos 2022, 17:52
Birbey3.0 ustam, dosyama bir daha baktım, özür diliyorum, 42 tane güneş modülüm var, Canadian Solar - CS6P-230 ve Wechselrichter olarak Sunny Boy sb 40000tl
güneş modülün kalitesinin yanında, bulunduğu lokasyon ve güneşe bakış açısı verimini etkiliyor. bunları mutlaka işini çok iyi bilen mühendislerle seçmek gerekiyor
2009'da yaklaşık 36bin € ödedik, hepsini kredi çektik gelen parayı her ay bankaya ödedik, 12 senede kendini amorti etti
temmuz ve agustos ayında en çok elektrigi üretir, mayıs ayında bakımını yaparız, ilk sene takan firma bakım yaptı, ne yaptıklarına baktım, bildigin glasreiniger ile modülleri temizlediler, calışan işçi zaten Türk idi ve bana kolayca kendimin yapabilecegini gösterdi, başka büyük bir olayı yok

Birbey 3.0
28 Ağustos 2022, 19:06
Yagmur kendisi zaten yikar. Sanmam isci cagirip sildirtmeye. Masrafini getirisini asar.

Ben az cok garajin üstünen görebiliyorum mödülleri. Su fiskirtip tozunu aldirtiyorum. Eger kus pisligi gibi birsey olursada Aldi'ye geliyor oluk temizleme cibigi. 2,5 - 3 metrecibigi uzuyor sürter temizlerim.

moralist
28 Ağustos 2022, 20:31
Şunu aslında Türkiyede kurmak lazım acayip avantajlı

atsiz77
28 Ağustos 2022, 22:13
Arkadaslar,

ısı pompası iyi güzel fikir, fakat takılacak evde ona göre uygun olması gerek.

Isı pompası ile ortalama su ısısı 30/32derece oluyor evin ısıtması yerden tabanlı ve iyi bi ısı yalıtımı olması lazımki ev ısınsın yoksa evin içimde donarsın ısı derecesini yükseltirsen ceryanı fazla harcayacağından dolayı fazla ceryan tüketeceksin.

Sistem olarak uzun yıllardır var fakat ilgi görmedi, şimdi Almanya’nın destek fonlarından yararlanmak için ilgi çekiyor şu an, bir buzdolabın sistemi ile birebir aynı diyebiliriz buzdolabı soğuturken bu ısıtıyor.

Rammstein
31 Ağustos 2022, 01:54
ISI Pompalari +65 dereceye kadar kalorifer suyunu isitabiliyor. ( Disarisi -20 derece olsa bile). Normalinde iyi izalasyonu olan bir evde kalorifer sucakligi 30/45 derce oluyor.

Ayni anda hem kalorifer suyunu isitabiliyor ve kesintisiz sicak su verebiliyor banyo mutfak icin.

Apartman icin yer sorunu en buyuk problem. Mustakil evler icin en ideal isitma sistemi bence.

Gunumuzde isi pompalari en kotusu bile 1kw elektirik ile 4kw isi uretir. Yani COP; 1/4. Bu oran gaz sofbeninde 1/1 dir en iyi makinede. Kalorik olarak bakinca isi pompasi gaz'a gore 4 kere daha ekonomiktir.
Ama elektrik kw olarak gazdan daha pahalidir (simdilik). Elektrik 0.18eu/kw. Gaz 0.08eu/kw. Yaklasik 2.5 kat elektrik pahali. COP isi pompasi icin 1/4 olduguna gore ayni ev isi pompasi ile daha ucuza isinir. (gaz icin COP 1/1 ).

Daha birde her sene yapilmasi gereken bakimi var gaz sofpeninin. isi pompasi 2 yilda bir bakimi var. Gazin birde havayi kirletme olayi da var.
Gaz olan evde hem gaz icin abonman parasi odeyecegiz hemde elektrik icin abona parasi odeyecegiz. Yani gaz kullanmak 2 defa abonman odemek demek ?

Yeni yapilan mustakil evlerde isitma icin isi pompasi takiliyor genelde. Ama ileride gaz'in fiyati ve elektrigin fiyati ne olur onu kestirmek zor.

Egenin Efesi
31 Ağustos 2022, 21:12
ISI Pompalari +65 dereceye kadar kalorifer suyunu isitabiliyor. ( Disarisi -20 derece olsa bile). Normalinde iyi izalasyonu olan bir evde kalorifer sucakligi 30/45 derce oluyor.

Ayni anda hem kalorifer suyunu isitabiliyor ve kesintisiz sicak su verebiliyor banyo mutfak icin.

Apartman icin yer sorunu en buyuk problem. Mustakil evler icin en ideal isitma sistemi bence.

Gunumuzde isi pompalari en kotusu bile 1kw elektirik ile 4kw isi uretir. Yani COP; 1/4. Bu oran gaz sofbeninde 1/1 dir en iyi makinede. Kalorik olarak bakinca isi pompasi gaz'a gore 4 kere daha ekonomiktir.
Ama elektrik kw olarak gazdan daha pahalidir (simdilik). Elektrik 0.18eu/kw. Gaz 0.08eu/kw. Yaklasik 2.5 kat elektrik pahali. COP isi pompasi icin 1/4 olduguna gore ayni ev isi pompasi ile daha ucuza isinir. (gaz icin COP 1/1 ).

Daha birde her sene yapilmasi gereken bakimi var gaz sofpeninin. isi pompasi 2 yilda bir bakimi var. Gazin birde havayi kirletme olayi da var.
Gaz olan evde hem gaz icin abonman parasi odeyecegiz hemde elektrik icin abona parasi odeyecegiz. Yani gaz kullanmak 2 defa abonman odemek demek ?

Yeni yapilan mustakil evlerde isitma icin isi pompasi takiliyor genelde. Ama ileride gaz'in fiyati ve elektrigin fiyati ne olur onu kestirmek zor.

Aydinlatici bilgin icin tesekkür ederim Ustam.

Benim ev 3 katli 60-70 yasinda, bir kiraci var diger iki kati Ben kullaniyorum. Normal Heizöl ile isinan

Kalörifer sistemi var. Senelik 4000 - 4500 Litre ( iki aile ) Heizöl 4000 kw kadar Elektrik harcamamiz var.

Suana kadar warme Pumpe ile ilgili hicbir Beratung ve Angebot almadim.

Evimdeki mevcut Merkezi isitma 1994 Model , yani 28 yasinda.

2020 de 65 Cent 2020 nin Sonunda tekrar 49 Cent 2022 de 120 centten Heizöl aldim ve suan 190 Cent civarinda.

Bu durumda ISI pompasi Benim icin uygunmudur fikirleriniz nedir?

Rammstein
01 Eylül 2022, 02:06
Usta, bana kalirsa isinma masrafin en az %50 azalir.Yakin bir arkadasim ayni senin durumundaydi. Fuil oil yerine isi pompasi taktirdi %50- %60 gibi daha az oduyor isinma icin.
(Fransa icin konusuyorum. Almanyada ne elektr. nede baska birseyin fiyatindan haberim yok.)
Ama isi pompasi cok pahali. Bu yuzden ilk once izalasyon dan ise baslamani oneririm.
Birkac tane isi pompasi takan yerle konusup ondan sonra karar ver derim.

cetx06
01 Eylül 2022, 12:14
Arkadaslar bende evime günes paneli taktirmak istedim Evim müstakil, bir tane firmaya müracaat ettim benim ev her konuda müsait oldugu halde elektrik sisiteminden dolayi olmayacagini söylediler ve redettiler. Neden dieye sordum bana elektrikciler ile konusun dediler anlamadim neden olabilir bilgisi olan varsa cevaplayabilirmi. Tesekkürler.

mavi78ates
01 Eylül 2022, 13:34
Arkadaslar bende evime günes paneli taktirmak istedim Evim müstakil, bir tane firmaya müracaat ettim benim ev her konuda müsait oldugu halde elektrik sisiteminden dolayi olmayacagini söylediler ve redettiler. Neden dieye sordum bana elektrikciler ile konusun dediler anlamadim neden olabilir bilgisi olan varsa cevaplayabilirmi. Tesekkürler.

Zählerschrank eski olabilirmi yada duvarın içinde mi ?

cetx06
01 Eylül 2022, 16:00
Alt kattaki eski üstteki yeni iki tane var. Ve ikiside duvarin icinde.

mavi78ates
01 Eylül 2022, 16:52
Alt kattaki eski üstteki yeni iki tane var. Ve ikiside duvarin icinde.

Bende de aynı dert vardı o yüzden ilk Zählerschrank deyismem gerekiyor duvarın içindeki olanlara müsade etmiyorlar wegen Sicherheit

cetx06
02 Eylül 2022, 18:28
Anladim peki siz ne yaptiniz yada ne yapmamiz gerekiyormu.

atsiz77
02 Eylül 2022, 20:07
Bende de aynı dert vardı o yüzden ilk Zählerschrank deyismem gerekiyor duvarın içindeki olanlara müsade etmiyorlar wegen Sicherheit

arkadaşım bu yazdığının ıspatını bana gösterirmisin, ben kendim elektrikçiyim güneş panelleri ile ilgilenmedim ama doğruluk payına inanmıyorum. Büyük ihtimal bağlantı sisteminde bi sorun olduğundan kabul edilmemiştir.

Ayrıca normalde güneş panelleri bağlanınca onun kendi bağlantı kutusu olur, sadece araya bi ismini hatırlamıyorum devir dayım yapan bi sistem kuruluyor.

mavi78ates
04 Eylül 2022, 13:15
arkadaşım bu yazdığının ıspatını bana gösterirmisin, ben kendim elektrikçiyim güneş panelleri ile ilgilenmedim ama doğruluk payına inanmıyorum. Büyük ihtimal bağlantı sisteminde bi sorun olduğundan kabul edilmemiştir.

Ayrıca normalde güneş panelleri bağlanınca onun kendi bağlantı kutusu olur, sadece araya bi ismini hatırlamıyorum devir dayım yapan bi sistem kuruluyor.

Bende Zählerschrank küçük geliyordu PV ve iilerde Wärmepumpe için bunu da deyisdirmek gerekiyor ve yeni system duvarın içinde kabul edilmiyor.her Stadtwerke yada elktrik aldığın şirkett hat seine eigene Vorraussetzungen Zählerschrank için sormak danimska gerek. Ben şimdi Zählerschrank deyisdiriyorum 4 ailelik eve 6 saatlik Schrank taktıracağım ve bende Treppenhaus eskisi şimdi Heizungsraum aliyorum

atsiz77
04 Eylül 2022, 13:30
Bende Zählerschrank küçük geliyordu PV ve iilerde Wärmepumpe için bunu da deyisdirmek gerekiyor ve yeni system duvarın içinde kabul edilmiyor.her Stadtwerke yada elktrik aldığın şirkett hat seine eigene Vorraussetzungen Zählerschrank için sormak danimska gerek. Ben şimdi Zählerschrank deyisdiriyorum 4 ailelik eve 6 saatlik Schrank taktıracağım ve bende Treppenhaus eskisi şimdi Heizungsraum aliyorum

Senin elektrik sayaçları arada ise o zaman steigleitung bağlantısı olduğundan kabul görmedi. Yani her panoya ekstra bi kablo yok aşağıdaki panodan bir üste ve kat kat öyle devam gitmiş. O yüzden kabul etmemişlerdir.

cetx06
05 Eylül 2022, 12:10
Benim ev 2 kat. 3 saat var. 2 saat asagida biri aranin digeri alt katin , 1 tanede üst katta. Bu durumda saatleri asagiya kellere mi almam lazim kabul etmeleri icin.

@r@y@n
06 Eylül 2022, 11:27
Senin elektrik sayaçları arada ise o zaman steigleitung bağlantısı olduğundan kabul görmedi. Yani her panoya ekstra bi kablo yok aşağıdaki panodan bir üste ve kat kat öyle devam gitmiş. O yüzden kabul etmemişlerdir.

Bendede 3 Tane Zählerschrank var, hepise ayri katta.
Tam Steigleitung oldugunu nasil tespit edebilirim ve dezavantaji neymis. Zählerschranklarin ici bence yeterince büyük.

Birde sunu düsündüm. Burada yaptirmak isteyen arkadaslarla irtibata gecip bir saglam Firmayi belirleyip isbirligi yapabiliriz diyorum.
Bende NRW´den geliyorum.
Umarim böylece Fiyat konusunda daha iyi sözümüz gecer.

scorpioncim
06 Eylül 2022, 17:50
Aynen Is yapan türklerden uzak durun

cetx06
08 Eylül 2022, 16:34
Ben de NRW deyim enpal diye firmaya sordum kabul etmediler.
Simdide enny diye baska bir firmaya sordum onlar kabul ettiler. Gelip bakacaklar herhalde sonra karar verecekler. Bakalim bunlar ne diyecek.

@r@y@n
09 Eylül 2022, 09:24
Ben de NRW deyim enpal diye firmaya sordum kabul etmediler.
Simdide enny diye baska bir firmaya sordum onlar kabul ettiler. Gelip bakacaklar herhalde sonra karar verecekler. Bakalim bunlar ne diyecek.

nicçin etmediler bunuda yazarsaniz değerledirilir.

cetx06
09 Eylül 2022, 12:02
Neden etmediklerıni bilsem yazacağım da onlarda sebep yazmamışlar, sadece elektrikçi ile görüşün yazmışlar.

mavi78ates
10 Eylül 2022, 06:30
Ben şuan beklemekteyim fiyatlar tavan yapmış acaba diyorum yeni Förderung gelirmi diye

Ejderabi
10 Eylül 2022, 12:39
Bende kaba bir hesap ve düsünce yaptim ve mantikli bulmuyorum
Plan Kosten
Dach 25.000,00
Dachbodendämmung 6.000,00
Solarthermie 13.000,00
Wärmedämmung 25.000,00
Toplam 69.000,00

KFW deen Sanierungskredit cekersem Tilgungszuschuss var 20%
yani aylik taksit 463 Euro yapiyor.
10 Jahre
monatliche Rate 462,81
Restschuld 6560
Gesamt 62.097,20

Simdi gelelim isin püf noktasina - Modern yeni bir Ölheizung var ve yag fiyati 1,70 ortalama hesaplarsam....
senelik
Liter alt Kosten alt
2500 - 4250

tasarrufla senelik yapiyor
Liter neu Kosten neu
750 - 1275

Simdi Amortise hesabi yaparsam
Jahre Cash Outflow alt Cash Outflow neu Ersparnis
5 - 21.250,00 - 34.143,60 - -12.893,60
10 - 42.500,00 - 68.287,20 - -25.787,20
20 - 85.000,00 - 81.037,20 - 3.962,80
30 - 127.500,00 - 93.787,20 - 33.712,80

Yapacagim 70 Bin Euroluk tadilati ortalama 1,70 yag fiyati ile 20 senede amortise edecek - tabiki yukaridaki islemleri Energieberater ile 70 bine yaptirabilirsem. Fiyatlar yan komsunun gecen seneki tadilatindan aldim ve bence 20% - 30% daha fazlada tutabilir.
Birde bu hesapta ben uygun olan Solarthermie taktirtmak istiyorum Solaranlage (komsu gecen sene 25 bine taktirtti) degil.

30 sene sonra kim öle kim kala. Hic kendimi borca tekrar sokmayacagim ve su an hic birsey yapmama karari aldim !

murat39
10 Eylül 2022, 13:16
Bir de bunlarin bakimi.
Solar anlage antifiriz...Asiri sicaklarda hava yapmasi...Sensorlerdeki yanlis ölcmeler..Hata bildiriminde ustanin gelmesi.
Kendini anca amorte ediyor.Sistem eskiyor.

Ne kadar anlage ye extra parca o kadar kafaniz agriyor.Onun icin ben sadelikden yanayim.

atsiz77
10 Eylül 2022, 15:57
Ekonominin kötüye yönelmesinden dolayı fiyatlarda seneye aşağı doğru inecek hatta iş yerleri şu an olduğu gibi iş çok işçi az diyemeyecekler.

Güneş paneli taktırmaya düşünenler bide ceryan şirketler ile irtibata geçsinler kiralayan ceryan şirketleride var.