PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiye ye calismak icin dönüs

EMTY
18 Ağustos 2022, 00:09
Selam Arkadaslar,

35 Yasindayim dogma büyüme Almanyaliyim, Alman Vatandasiyim ayni Oglum gibi oda Alman Vatandasi (6 Yasinda), Esim ise Türkiye den gelme 3 Yillik Vizesi var.

Sorum su, ben Türkiye de Özel Sektörde güzel bir is buldum, Maas cok güzel, Kira derdim yok, Kira gelirim var hem Almanya daki Evimi kiraya veriyorum hem Türkiye de Daire var ekstra o Kira da. Epeyden beri
düsünüyordum böyle birseyi nasip oldu bir Sirketle anlastim. Ben simdi gidip denemek istiyorum sayetki 1 Yil icinde düzeni tutturur alisirsam kalacagim devamli, lakin Bürokrasi isi cok karisik.

Ben ve Cocuk Alman Vatandasiyiz Mavi Kartimiz var, biz simdi burada ne adim atmamiz gerekiyor ne yapmam gerekiyor, Abmelden mi yoksa Ummelden mi ? Hakkimin ölmesini istemiyorum arada gelip gidecegim. Esim ne yapmasi
gerekiyor 3 senelik Vizesi var, süresi gectimi veya Abmelden yaptikmi tekrar Vize alabiliyormu yoksa alamiyormu ?

Bilginiz varsa paylasirsaniz sevinirim

Saygilar

hOrOz
18 Ağustos 2022, 00:24
Selam Arkadaslar,

35 Yasindayim dogma büyüme Almanyaliyim, Alman Vatandasiyim ayni Oglum gibi oda Alman Vatandasi (6 Yasinda), Esim ise Türkiye den gelme 3 Yillik Vizesi var.

Sorum su, ben Türkiye de Özel Sektörde güzel bir is buldum, Maas cok güzel, Kira derdim yok, Kira gelirim var hem Almanya daki Evimi kiraya veriyorum hem Türkiye de Daire var ekstra o Kira da. Epeyden beri
düsünüyordum böyle birseyi nasip oldu bir Sirketle anlastim. Ben simdi gidip denemek istiyorum sayetki 1 Yil icinde düzeni tutturur alisirsam kalacagim devamli, lakin Bürokrasi isi cok karisik.

Ben ve Cocuk Alman Vatandasiyiz Mavi Kartimiz var, biz simdi burada ne adim atmamiz gerekiyor ne yapmam gerekiyor, Abmelden mi yoksa Ummelden mi ? Hakkimin ölmesini istemiyorum arada gelip gidecegim. Esim ne yapmasi
gerekiyor 3 senelik Vizesi var, süresi gectimi veya Abmelden yaptikmi tekrar Vize alabiliyormu yoksa alamiyormu ?

Saygilar

Usta sen ve oğlun Alman Vatandaşısın herhangi bir hakkın ölmez istediğin zaman Almanya ya geri dönebilirsin.

Buradan giderken sadece Abmelden yapman gerek

Türkiye ye girerken Mavi Kart ile giriş yapman gerek yoksa 90 gün sonra Oturma ve Çalışma izni alman gerek

Yenge hanımda durum sorunlu .. 180 günden fazla Almanya dışında kaldımı oturma iptal oluyor

çok az ikameti var .. tekrar dan oturma alması mucize

Yenge Hanım Alman Vatandaşı olsaydı .. hiç problem olmayacaktı

şimdi Alman Vatandaşlığı başvursu için Almanya ikamet süreside yetersiz

Sanırım tekrar Almanya vizesi alması gerekecek

Senin anlayacağın senin Türkiye sevdası biraz müşakatlı olacak

EMTY
21 Ağustos 2022, 12:34
Usta sen ve oğlun Alman Vatandaşısın herhangi bir hakkın ölmez istediğin zaman Almanya ya geri dönebilirsin.

Türkiye ye girerken Mavi Kart ile giriş yapman gerek yoksa 90 gün sonra Oturma ve Çalışma izni alman gerek

Yenge hanımda durum sorunlu .. 180 günden fazla Almanya dışında kaldımı oturma iptal oluyor

Hadi diyelim Vizesi yandi, tekrar dönüs yaptigimizda alamiyormu bir daha Vize ?

haveri68
21 Ağustos 2022, 21:54
Anladim macerayi seviyorsun git de gör türkiyedeki yasami ,insanlar türkiyeyi terk ediyor sen türkiyeye gidiyorsun ,bir kac ay sonrada burda aglayarak anlatacaksin nasil dolandirildin nasil güvendin
aklini peynir ekmekle yediysen git kendi tücrübeni burda anlat ,maddiyat sorunu olmayanlar bile gitmiyor .

atsiz77
21 Ağustos 2022, 22:02

Zor bi süreç buraya döndüğünüzde normal bi vatandaş Türkiye’den eşini getiriyor gibi bi prosedür işlemeniz gerek.

Benim arkadaşın Yaşlı annesinin böyle 6 ay geçti diye Almanya sokmadan geri gönderdiler o gün bugündür geri dönemedi kadın.

Senin yerinde olsam ilk önce kendim gider 6 ay orada yaşarım ortama ayak uydurabilecekmisin buna bakarım.

webci
21 Ağustos 2022, 23:23
Arkadaslar tr de sistem hatasi var,sahsiyet meselesi yok..
Burasini fazla acmak istemiyorum..
Uzaydan prof getirin gene duzelmez..
Kimseye duzenini bozmasini tavsiye etmem..
1 veya birkac sene icin duzeninizi bozmayin..

Acemibiri
22 Ağustos 2022, 10:11
TR'ye is yapmaya calismaya gelecekseniz hic tavsiye etmem.
Ha emekli olmussunuzdur yada calismadan geliriniz vardir uzun süreli gelip gezip tozup gidersiniz.
Yada 3-5 ay TR'de 3-5 ay almanyada aynu ben gibi.
Ama TR'de calismak icin gelcekseniz kesinlikle tavsiye etmem.Burasi kurtlar masasi.
Almanyadaki düzeni burada bulamazsiniz.
Insanlar bir Barut gibi, kimsenin kimseye saygisi yok.

dolunaymz
22 Ağustos 2022, 11:08

Horoz usta çok güzel özetlemiş, bu sözlere ilave olarak naçizane bir tavsiye;

İlla da gideceğim diyorsan hanımı ve çocuğu Almanya'da bırak en azından bir süre 6 ay-1 yıl mesela, baktın hakikaten işler iyi giderse onları da sonradan götür.

Yinede onların da gitmesi gerekiyorsa yenge için yabancılar dairesinden güzel bir gerekçeyle izin almaya çalışın, 3 yıllık oturumu dolmadan gelip buraya yerleşip tekrar buradan uzatın yoksa herşeye sıfırdan başlar.

Ancak şahsen hiç tavsiye etmem arkadaşlar güzel anlatmış, Türkiye'nin hali hiç dışardan gözüktüğü gibi değil. Zaten 6 ay sonra bence geri gelmenin yollarını ararsın, bari çocukların düzenini bozma.

hOrOz
22 Ağustos 2022, 12:40
Bazı arkadaşlar aynı Almanya da ki yaşamak istiyor asıl problem burada

Ama sistem değişik bugün Amerika ya gitsenizde problem yaşarsınız

Ben arasıra Belçika ve Hollanda ya gidiyorum daha ilk problem döner kavşaklarda başlıyor

Adamlar döner kavşakta bambaşka sürüyor

Benim 3-4 arkadaşım kesin geri dönüş yaptı hiç sızlanmaları yok

Biri buradan gitti siyasete atıldı şimdi Belediye Başkanı, biri Almanya daki öğrendiği Solar Sistemlerini kuruyor

biri Belçika dan döndü emekli maaşını yiyor, biri beyaz eşya ile uğraşıyor, biri tekstil satışi üretimi uğraşıyor

bunlar emekli değil daha genç 30-40 yaşındaki kişiler

Geri dönüş yaptınmı Almanya yı beyninden sileceksin

aklının yarısı burada kalırsa beyninin yarısı diğer yarısını devamli yer ..

Birbey 3.0
23 Ağustos 2022, 15:21
Selam Arkadaslar,

Saygilar

Sadec Einwohnmeldeamta gidip Türkiye'deki ikamet adresini bildirmen lazim.

Diger konuya gelince. Eger burada büyük bir firmada saglam isin varsa bence yapma.

Birazda hanim buraya alisamadigi icin falan mi istiyorsun?

Nacizhane fikrim, Türkiye'de is hayati cok zor. Gidiyorsan sunu bilmen lazimki, Türkiye'de pek yasa kitap yok. Cok sey iki kisinin dudaginin arasinda. Almanya'daki gibi iscilerin hakki yok.

Acaba bu is bir Callcenter olabilirmi?

Ben bugün izinden geldim. Sirf 2,5 hafta ordaydim. Dönüs gününü iple cektim. Türkiye'de hayat bence Almanya'dan daha stresli. Annem'in Türkiye'den saglik sigortasi olmasina ragmen 6 gün sgk anlasmali bir özel hastande yatti. 3500 - 4000 TL ekstra ödedik. Almanya'daki bir calisana fazla dokanmiyor belki ama Türkiye'de nerdeyse bir asgari ücret.

Ejderabi
24 Ağustos 2022, 10:50
senin yerinde olsam Hanimi alman vatandasi yapmadan bu ise kalkismam.

Türkiye Avrupaya gelmeye calisiyor sen Türkiyede calismaya calisiyorsun. Sonra pisman olma.

Cengiz Bond
24 Ağustos 2022, 12:10
senin yerinde olsam Hanimi alman vatandasi yapmadan bu ise kalkismam.

Türkiye Avrupaya gelmeye calisiyor sen Türkiyede calismaya calisiyorsun. Sonra pisman olma.

öylede, isin iyiyse niye olmasin.

burda dogma büyüme üniversiteden bir arkadas burda doktorasini yapip yillar önce gitti.
simdi kral gibi yasiyor, limusin, söför ve villa firmadan. ayligi ayni burdaki gibi.

Acemibiri
24 Ağustos 2022, 12:27

Yeniden vize almasi zor olabilir cünkü Schengen vizesinde cok bekleme ve sebepsiz iptaller oluyormus.Türk Televzoyornlarinda son zamanlarda bu haberler dolasip duruyor.

haveri68
24 Ağustos 2022, 12:58
Bazı arkadaşlar aynı Almanya da ki yaşamak istiyor asıl problem burada

Ama sistem değişik bugün Amerika ya gitsenizde problem yaşarsınız

Ben arasıra Belçika ve Hollanda ya gidiyorum daha ilk problem döner kavşaklarda başlıyor

Adamlar döner kavşakta bambaşka sürüyor

Benim 3-4 arkadaşım kesin geri dönüş yaptı hiç sızlanmaları yok

Biri buradan gitti siyasete atıldı şimdi Belediye Başkanı, biri Almanya daki öğrendiği Solar Sistemlerini kuruyor

biri Belçika dan döndü emekli maaşını yiyor, biri beyaz eşya ile uğraşıyor, biri tekstil satışi üretimi uğraşıyor

bunlar emekli değil daha genç 30-40 yaşındaki kişiler

Geri dönüş yaptınmı Almanya yı beyninden sileceksin

aklının yarısı burada kalırsa beyninin yarısı diğer yarısını devamli yer ..

Usta Bir kac kisinin isi iyi gider istisnalar kayde bozmaz kafasi calisir veya baska sey, maddi sorunun olmasin türkiye su an yasanacak yer degil (bunu üzülerek söylüyorum ülke pimi cekilmis bomba gibi ) freni patlamis kamyon gibi yol aliyor insallah düzelirde bizde gideriz kendimden örnek vereyim almanya sefalet icindeyim gelirim gideri karsilamiyor emekli oldugum icin ama türkiye güzel olsa ben orda kral gibi yasarim ama malesef hayatinda bir kere hastaneye gitmemis insan bana türkiyedeki hastaneyi övüyor gittin mi hic yok nasil oluyor o zaman orasi ana baba günü gibi cagiran bagiran kavga yapan ,cik trafige herkes bir birini dogruyor savas yapilan nülkeden daha fazla ölü var ,gel bir markete savas cikmis gibi saldiriyorlar kavga baris figan bana güzel isleyen 3 tane sey say türkiyede ,temelli dönecegim .

gentlement
25 Ağustos 2022, 09:58
Biz gurbetçiler için tek kelime: Türkiye’de yaşanmaz, tatil yapılır…

Maceraya gerek yok…

Ejderabi
25 Ağustos 2022, 12:46
öylede, isin iyiyse niye olmasin.

burda dogma büyüme üniversiteden bir arkadas burda doktorasini yapip yillar önce gitti.
simdi kral gibi yasiyor, limusin, söför ve villa firmadan. ayligi ayni burdaki gibi.

evet bu konuda hakli olabilirisn - bahsettigin kesim ama okumus tecrübeli ve yüksek pozisyonda olan kisiler icin gecerli. Ben burada yillik 70-100 bin Euroluk maasim var ise Sachbearbeiter olarak misal veriyorum bu maasi orada Genel Müdür / Finans Müdürü olanlara veriyorlar. Birde senden 10 kat daha fazla calismani bekliyorlar (buradaki adalet / is hukuku / sosyal güvence yok tabiki --> hersey 1 kisinin dudagina bakiyor).
Okadar kolay ve rahat degil.

Benim tanidik var TR den geldi orada Deloitte Türkiyede denetci olarak calisiyordu ve 800-1000 Dolar aliyordu eskiden simdi TL eriyince maasi 400-500 Dolara düstü. Simdi Almanyaya gelip uzman olarak calisiyor (denetci degil). Buradada sanirim 50-60 Bin Euroluk brüt isde simdi. Almancasini gelistirip tekrar denetci olarak sansini zorlayacak ozaman 80 bin üzeri kapilar aciliyor.

Iki kesim daha var:

1. Almanya egitim alip almanyada dogru dürüst is bulamayan alman sirketlerine uyum saglayamayan genclerimiz. Bunlar yüksek egitimleriyle Türkiyeyi tercih edebiliyorlar cünkü Almanyada zaten birsey yapamamislar.

2. Fazla egitimi Uni diplomasi olmayip TR de is kurup rayina oturtanlar baska tabiki (mesela Restaurant). Bu kesim agirlikli Türk damat oluyor ve önceden Almanyaya evlilikle gelip bir türlü memnun olmayip para biriktirip TR ye dönenler.
Bu isler kolay degil bilhassa alavere dalavere cenneti Türkiyede.