PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Krankenkasse beni rehaya göndermek istiyor

gürbüz40
30 Temmuz 2022, 15:38
Slm arkadaşlar başlıktada yazıldığı gibi krankenkasse beni kura göndermek için eve reha antraglarını gönderdi bir de 10 hafta süre tanımış bu benim ikinci reha oluyor 2021 de mart da gitmiştim 3 hafta orthopädi den gitmiştim rehada sonra iş başı yaptım çalıştım eski izinleri vardı onları kullandım ama hastalık bir tane deyilki kurdan önce iki ameliyat geçirdim bu arda psikolojik sorunlarda vardı tekrar kranka çıktım bu sefer başka bir hastalıktan 5 aydır kranktım kısa zamanda rehaya göndermek istemeleri doğrumu dr um izinde gelince konuşacam kendim rehazentrum seçme hakkım varmı ve antragları krankasseya vereceğim onlar
Rentenkasaye gönderecekler
Benim kura gitmem ne kadar sürer %50 behinderung var yaşım 58 birde sizlerden önerebileceğiniz reha klinik varmı sizlerden bilgi almak istiyorum çok sağolun herşey için şimdiden teşekkür ederim

webci
30 Temmuz 2022, 16:04
Dostum almanyadaki hasta kasalarina yapilan baskilar sebebiyle hasta kasalarida bir an evvel mümkünse hasta parasini kesme yoluna gidiyor veya en kisa yoldan rehaya göndererek senden kurtulmak istiyor..
Tabi bu antragi geciktirme yani vaktin dolmasina az bir zamana kadar erteleme hakkin var..
Reha dan kur icin termin gelmesi 3 veya 6 ayi bulabilir,bu arada hasta kasasi mdk ile isi cabucaklastirma pesine duserse ve calisabilir raporu cikarsa burada kendini sozialverband larla savunma hakkin var..
3 saatten fazla calisamaz ibaresini kurda alabilirsen senin olay rente auf zeit e döner..
Sayet bu arada arbeitsamt a dusecek olursan keinen Antrag auf Leistungen zur Teilhabe am Arbeitsleben..buradada bunu yapmassan arbeitsamt antrag kabul etmiyor..
Yani bidekil seni penseyle kerpedenliyor...
Bildigim kadariyla hasta kasasinin gönderdigi antraglari doldurman gerekmez..
Direk rentenkasseye giderek onlarin antraglarini gönderebilirsin ve sana kur icin yakin veya uzak teklif gelir..nur cikarsa onlar hasta kasasini bilgilendirir ve senin kur esnasindaki masraflarini rentenkasse öder..

Birbey 3.0
30 Temmuz 2022, 18:00
Slm arkadaşlar başlıktada yazıldığı gibi krankenkasse beni kura göndermek için eve reha antraglarını gönderdi bir de 10 hafta süre tanımış bu benim ikinci reha oluyor 2021 de mart da gitmiştim 3 hafta orthopädi den gitmiştim rehada sonra iş başı yaptım çalıştım eski izinleri vardı onları kullandım ama hastalık bir tane deyilki kurdan önce iki ameliyat geçirdim bu arda psikolojik sorunlarda vardı tekrar kranka çıktım bu sefer başka bir hastalıktan 5 aydır kranktım kısa zamanda rehaya göndermek istemeleri doğrumu dr um izinde gelince konuşacam kendim rehazentrum seçme hakkım varmı ve antragları krankasseya vereceğim onlar
Rentenkasaye gönderecekler
Benim kura gitmem ne kadar sürer %50 behinderung var yaşım 58 birde sizlerden önerebileceğiniz reha klinik varmı sizlerden bilgi almak istiyorum çok sağolun herşey için şimdiden teşekkür ederim

Krankenkasse'nin hedefi krank parasından kurtulmak.

Onun için bir an önce iyileşmeni istediği için kura yolluyor.

İkinci kur fayda etmezse emekli kurumu kendiliğinden seni emekli edip etmeyeceğine bakıyor. Bu durumda yine Krankenkasse krank parasın emekli kurumundan kısmen geriye dönük alıyor.

Olay bundan ibaret.

Yapmazsan krank parasını keserler.

Yani mecbursun.

Ha seni emekli kurumu rehaya yollamaz veya emkli etmezse yada rehaya yollar ve ondan sonra emekli etmezse sen kazanmış oluyor. 1,5 krank parana devam edebiliyorsun.

O 10 haftayı krankenkasse bekletmemek için senin zırt bırt arayıp iteleyecek.

Reha hastanesini şuanda seçme hakkın yok. Sadece fikir beyan etme hakkın var. Yani emekli kurumu o hastane mümkünmü diye bakmaya mecbur ama olmazsada seni başka hastaneye yollayama mecbur.

2023'de iş değişiyor. Yasa yolda. Sana üç tane hastene sunmaya mecbur ve birini seç diyebilecek.

dadaloglu3865
31 Temmuz 2022, 00:02
Ameliyat oldum omuzdan ortopedi doktoru reha kura gideceksin dedi hastane de antrag yaptılar sonra hemen reha kur aradı iki hafta olmuştu ameliyat olalı şu gün gelin diye bende iptal ettim 2021 3 hafta gittim hiçbir faydası olmadı 3 ay sonra ameliyat oldum şimdi yine gitmiyorum dedim renten kasadanda onay gelmişti onuda iptal ettim mecbura koşmazlarsa gitmeyeceğim bunların derdi para başka bir şey değil bence

hOrOz
31 Temmuz 2022, 00:23
Ameliyat oldum omuzdan ortopedi doktoru reha kura gideceksin dedi hastane de antrag yaptılar sonra hemen reha kur aradı iki hafta olmuştu ameliyat olalı şu gün gelin diye bende iptal ettim 2021 3 hafta gittim hiçbir faydası olmadı 3 ay sonra ameliyat oldum şimdi yine gitmiyorum dedim renten kasadanda onay gelmişti onuda iptal ettim mecbura koşmazlarsa gitmeyeceğim bunların derdi para başka bir şey değil bence

Usta niye gitmiyorsun sonunda emeklilikte sorun çıkarırlar

Geçende benim hanım kura gitti .. Corona yüzünden bir seneye yakın bekledik Avusturye sınırında 5 hafta kaldı

78 hafta Krankengeld bitmişti , Arbeitsamt a başvurmuştuk

Çalışamaz diye rapor vermişler .. geçende erken emeklilik için başvurduk

Olmayınca zorlamaya gerek yok

gürbüz40
31 Temmuz 2022, 17:25
Slm arkadaşlar cevap yazan arkadaşlara çok tşk ederim ben kurdan sonra çalışmak istiyorum bilmiyorum yanlışmı yapıyorum erken emekli olmak istemiyorum 2-3 sene çalışmak istiyorum emekli olunca az emekli aylığı almak var siz deyerli arkadaşlardan bilmek istediğim
Erken emeklimi yoksa iş yerinden altersteilzeit mı
Hangisi daha iyi
Gideceğim bu kur benim erken emekli için şansım olabilir
Herşey gönlümüzce olsun

hOrOz
31 Temmuz 2022, 18:37
Slm arkadaşlar cevap yazan arkadaşlara çok tşk ederim ben kurdan sonra çalışmak istiyorum
bilmiyorum yanlışmı yapıyorum erken emekli olmak istemiyorum 2-3 sene çalışmak istiyorum emekli olunca az emekli aylığı almak var siz deyerli arkadaşlardan bilmek istediğim
Hangisi daha iyi
Herşey gönlümüzce olsun

Usta kur dan sonra çalışabilırsin

ama seni kurlara gönderdikleri ve tekrar göndermek istediklerine göre ağır rahatsızlıklar geçirmiş olmalısın

Bazen insan dur demeyi veya yeter demeyi bilmeli

Zamanın da annemi erken emekli edelim dediler yok ben tam doldurmak istiyorumm diye kabul etmedi

Şimdi de keşke o zamanlar kabul etseydim diyor

Yani bir şey yolunda gitmiyorsa zorlamayla oluyorsa tren den erken den inmek gerekli diye düşünüyorum

Karar yine senin

feza
31 Temmuz 2022, 18:46
Slm arkadaşlar cevap yazan arkadaşlara çok tşk ederim ben kurdan sonra çalışmak istiyorum bilmiyorum yanlışmı yapıyorum erken emekli olmak istemiyorum 2-3 sene çalışmak istiyorum emekli olunca az emekli aylığı almak var siz deyerli arkadaşlardan bilmek istediğim
Hangisi daha iyi
Herşey gönlümüzce olsun

muhtemelen malulen emekli ola bilirsin, her sene gönderilen Rentenbescheidt malulen emeklilik (Erwebsminderungsrente) maasin yazar.
onun hesabi zaten 65 yas 10 aya kadar (1963 dogumlu) calisiyormus gibi senin en son 15 yilin en yüksek Rentenpunkt alip hesap ediyorlar.
kisacasi sen o yasa kadar calismis gibi emekliligin ödenecek. yaslilik emeklilik (Altersrente) yasin 66 yil 11. ay geldiginde malulen emekliligi yaslilik emeklige ceviriyorsun, eger yaslilik emekliligi malulen emeklikden yüksekse yükseltiyorlar ama düsürtmüyorlar (benim icin Rentenauskunftan aldigim bilgiler).

Alterteils islevini tam bilmiyorum.

dadaloglu3865
31 Temmuz 2022, 22:56
Usta niye gitmiyorsun sonunda emeklilikte sorun çıkarırlar

Geçende benim hanım kura gitti .. Corona yüzünden bir seneye yakın bekledik Avusturye sınırında 5 hafta kaldı

78 hafta Krankengeld bitmişti , Arbeitsamt a başvurmuştuk

Çalışamaz diye rapor vermişler .. geçende erken emeklilik için başvurduk

Olmayınca zorlamaya gerek yok

Teşekkür ederim kardeşim nedeni ni yazdım tages kur gidip geliyorsun evine daha önceki konu açmış dım iş yeri çıkış verdi moralim bozuk diye iptal ettim ilerde depresyon tavan yaptı bunun için gidebilirim burada ortopedi kuru hiç hoşuma gitmedi geçen yıl birde promlem yaşadım hareket yaptıran bayan beni rencide etmişti şikayet falan ettim onların patronu Türk çıkınca uzatmadım özür diledi konu yu kapattım kura gittim üç sonra ameliyat oldum bir faydasını görmedim onun için iptal ettim

iskete
02 Şubat 2023, 13:20
bende erken emeklilik icin basvuracagim 1 seneden hastayim nerelere basvurmaliyim neler yapmaliyim hic bir bilgim yok bu arada %90 schwerbehinderung var yardimlarini bekliyorum simdiden tesekkürler

Birbey 3.0
02 Şubat 2023, 15:05
Emekli kurumunu arayacaksın. Sana termin verirler ve seninle berarber evrakları doldururlar. Onları sağlık heyeti senin raporları doktorlarda ister ve karar verirler yada vermeden önce seni muayeneye davet ederler.

Yani zor birşey değil başvuruyu yapmak.