PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Burdan almanyadan götürdügüm arabayi türkiyede 2 yil türk sigortasiyla kullanmak

haveri68
27 Temmuz 2022, 22:11
Degerli beceriksizler bende bu yil arabayi türkiyeye götürdüm orda biraktim
simdi sorum türkiyede türk sigortasiyla sürebiliyormusum
yesil kart sigortasi yaptiriyormussun böyle tecrübesi olanlar varmi aramizda
nasil oluyor nasil bir yol izlemeliyim .

simdiden tesekkürler

hOrOz
27 Temmuz 2022, 23:00
Almanya da sigortalı arabayı Türkiye de sigorta ettirmek neden?

Almanya da sigorta ödememek içinse plakayı Almanya ya getirmen gerek Abmelden yapman lazım. Abmelden yaparsan Türkiye sokamaz sın.Arabayı turistik geçici ithal hakkından yararlanamazsın
Böyle saçma düşünceleri kimler uydurur.

Ben Strassenverkehrsamt ta çalışıyorum. Bugün bir Alman geldi İspanya dan araba almış Abmelmen yapmak istiyor.
Dedim olmaz İspanyol ruhsatını Almanyada iptal edemezsin.
Adam inat ediyor niye olmaz diye. Adama mevzuatlar değişik diyorum daha niye olmuyor diyor.

Ortak Pazar ülkesi olduğu için EU plakalı arabayı Almanyada açtırabiliyorsunuz

Acemibiri
27 Temmuz 2022, 23:04
Bende 3.ayda arabam TR'ye getirdim.
Burda Alman sigortasi ile kullaniyorum.
Almanyada sigortama bildirdim sigortam bana Beitrag düzenli ödendigi sürece sorun olmaz dedi.
TR'de ekstra sigorta falan yaptirmadim.
Bu konu muammalı bir konu.
Kimse tam nedir bilmiyor.
Kimi 6 aydan sonra Zulassung düsüyor dolaysiyla sigortada bitiyor diyor, kimi hic bir sey olmaz diyor.
Bende riski göz önünde bulundurarak arabayi alman sigortasiyla simdilik TR'de tutuyorum.

haveri68
27 Temmuz 2022, 23:09
Almanya da sigortalı arabayı Türkiye de sigorta ettirmek neden?

Almanya da sigorta ödememek içinse plakayı Almanya ya getirmen gerek Abmelden yapman lazım. Abmelden yaparsan Türkiye sokamaz sın.Arabayı turistik geçici ithal hakkından yararlanamazsın
Böyle saçma düşünceleri kimler uydurur.

Aynen dedigin gibi abmelden yapiyorsun türkiyede türk sigortasiyla kullaniyorsun 2 yil dolmadan tekrar actirip almanya ya getiriyorsun ,yapanlar anlatti ama risk almak istemedim legal mi böyle bir sey varmi tecrübelerini ögrenmek istedim ( yapan kisiyle konustum ona göre hepsi legal hem sigortadan hemde vergiden tasarruf ettigini söyledi ) benim bilmek istedigim gercekten böyle yapanlar var mi

sigortayi arastirdim türkiyede yesil sigorta kartiyla türkiyede sigorta oluyor orada bir sorun yok.

Bu Emekliler icin türkiyede araba birakanlar icin gecerli bir sey ama mesele legal mi degil mi

Birbey 3.0
27 Temmuz 2022, 23:41
Bende 3.ayda arabam TR'ye getirdim.
Burda Alman sigortasi ile kullaniyorum.
Almanyada sigortama bildirdim sigortam bana Beitrag düzenli ödendigi sürece sorun olmaz dedi.
TR'de ekstra sigorta falan yaptirmadim.
Bu konu muammalı bir konu.
Kimse tam nedir bilmiyor.
Kimi 6 aydan sonra Zulassung düsüyor dolaysiyla sigortada bitiyor diyor, kimi hic bir sey olmaz diyor.
Bende riski göz önünde bulundurarak arabayi alman sigortasiyla simdilik TR'de tutuyorum.

Zulassung düstümü sigortada düsüyor. Düsmemesi icin araba en az alti ay bir gün yilda Almanyada olmasi lazim.

Gerisi hikaye. Türkiye'nin yasasi dis ülkelerin yasasina uyarlanmis degildir. 77 ülkede Türk var. Zatende mümkün degil bundan dolayi.

Sigortacinin ne söyledigi önemli degil. Belge versin. Onuda vermez.

EU icin bu kural gecerli degil.

Abmelden yapar Türkiye sigorta yaparsan sorun yok.

https://www.augsburger-allgemeine.de/themenwelten/auto-verkehr/Auto-Auto-Zulassung-im-Ausland-185-Tage-Frist-beachten-id19506211.html

Egenin Efesi
27 Temmuz 2022, 23:46
Aynen dedigin gibi abmelden yapiyorsun türkiyede türk sigortasiyla kullaniyorsun 2 yil dolmadan tekrar actirip almanya ya getiriyorsun ,yapanlar anlatti ama risk almak istemedim legal mi böyle bir sey varmi tecrübelerini ögrenmek istedim ( yapan kisiyle konustum ona göre hepsi legal hem sigortadan hemde vergiden tasarruf ettigini söyledi ) benim bilmek istedigim gercekten böyle yapanlar var mi

sigortayi arastirdim türkiyede yesil sigorta kartiyla türkiyede sigorta oluyor orada bir sorun yok.

Bu Emekliler icin türkiyede araba birakanlar icin gecerli bir sey ama mesele legal mi degil mi

Kesinlikle kanuni degil ……

Sen Almanyada trafikten düsmüs yani kapatilmis arabayi TR de sigorta yapip biniyorsun …

Bu illegal bir islem .

Vergisini ödemedigin bir araci nasil legal oldugunu düsünebilirsin ?

hOrOz
28 Temmuz 2022, 13:24
Ustalar olmayacak duaya amin demek gibi bir şey.

Peki bu arabanın Türk Ruhsat kağıtları nereden çıkartılacak. Elde avuçta gümrük giriş belgesi yok.

Gümrük vergisi ödenmeden arabayı zaten sokamazsın
Ancak gümrük kağıtları olan araçları Türkiye de açtırabilirsin.

Böyle yamuk yumuk işlerle uğraşan sonunda çok büyük cezalar yemiştir.

Bazen bizim insanımız düz mantık düşünüyor.

Bir ayrıcalık yapılıp iki sene bırakma hakkı vermişler.
Onu bile nasıl yamulturuz diye düşünenler var.
İnternet te çok var Gürcistan gümrük süz araba diye böyle bir şey yok adama gümrükte araba yaratıyorlar haberiniz olsun.
Siz çok akıllısınız ya onlarda armut taşlıyorlar

Arabayı Almanya da abmelden yapsanız bile araba gümrüklü olm
adığı için arabanızı Türkiye açtıramazsınız

öyle olsaydı herkes arabasını Abmelden yapar Türkiye kullanırdı.

Rookie
28 Temmuz 2022, 13:29
Bu 6 ay araba yurddışında kalınca sigortanın düşmesini anlamadım, mesela arabasıyla yurddışına çıkıp 2, 3 sene ülke ülke gezen insanlar var, bu altı aydan fazla yurd dışında sigortalı kalmanın bir yolu olmalı diye düşünüyorum.
Ben kendim 94 ten beri memleke uçakla gelip gidiyorum.
Ben Türkiyede 2 sene arabasını bırakmak istiyenler adına merak ettim.

hOrOz
28 Temmuz 2022, 13:38
Bu 6 ay araba yurddışında kalınca sigortanın düşmesini anlamadım, mesela arabasıyla yurddışına çıkıp 2, 3 sene ülke ülke gezen insanlar var, bu altı aydan fazla yurd dışında sigortalı kalmanın bir yolu olmalı diye düşünüyorum.
Ben kendim 94 ten beri memleke uçakla gelip gidiyorum.
Ben Türkiyede 2 sene arabasını bırakmak istiyenler adına merak ettim.

Bu konuyu görevli olduğum strassenverkehrsamt ın müdürüne sordum.
Bizim tarafımızdan bir problem değil dedi.
Sigorta ile ilgili sigortanız kabul ediyorsa problem olmaz dedi.
Haftaya Salı günü yine sorarım böyle bir problem var mı diye

Birbey 3.0
28 Temmuz 2022, 14:45
EU devletlerinde Problem değil.

Diğer ülkelerde araç 185 gün Almanyada olması gerekiyor.

haveri68
28 Temmuz 2022, 16:06

Meseleyi gargaraya getirmedin onun icin tesekkür ederim ,arkadaslar mesele su araba 2 yil en fazla türkiyede kalacak ama topu toplam belkit 10 ay kullanilacak onun icin kendim gittim sordum sigortaya sigorta türk sigortasi sorun yok diyor cünkü sadece yesil sigorta yapiyorlar yani kaldigin ülkede gecerli olan sigorta ,onu türkiyede oldugun sürece kullaniyorsun araba zaten kapali yani yeniden zaman doldugunda almanya ya geri getirelecek öyle sahte gümrük filan olayi yok ( sadece mevzuat tan dolayi böyle bir acik var yapan kisi bunu kullaniyor arabanin tüv var sigortasi var her sey resmi benim bilmek istedigim yanlis bir sey yapmak istemeyiyorum böyle olan kisiler var mi aramizda nasil bir yol izlemek lazim

Acemibiri
28 Temmuz 2022, 16:23
hOrOz*Nickli Üyeden Alıntı*

Aynen bende gelirken kendi sigortama sordum sigortada bana böyle Cevap verdi.
Beitraglarini ödedigin sürece sorun olmaz dedi.
Bende 3.ayda getirdim simdi 2 yil burda durduracagim.
Ama bizim Millet iste insana korku pompalamayi cok seviyor.

Birbey 3.0
28 Temmuz 2022, 16:59
Beyler yasa gayet net ve açık. ADAC'de konuda açıklaması var. EU-Ausland hariç araç en az 185 gün burada olacak.

Sigortacı şunu dedi falan hikaye. Islak imza lazım. Bunu sizde biliyorsunuz. İşimize geldiği yerde söze inanmak istiyoruz, işimize gelmediği yerde yazılı istiyoruz.

Horoz Strassenverkehrsamtın müdür bu işi biliyor diye birşey yok. Ona kalırsan Arbeitsamtın müdürü oturt kağıt işini yapamaz. Yasadanda pek anlamaz çünkü önün görevi kurumdaki personeli yönetmek.

Alın kendiniz okuyun. Nasıl işe geldiğiniz gibi davranmayın.

https://www.verti.de/ratgeber/wohnsitz-ausland-kfz-versicherung/

Diyorsunuz diyorsunuz aynısını diyorsunuz.

hOrOz
28 Temmuz 2022, 20:10
Bu yeşil sigorta dedikleri Almanya daki Grüne Karte

Grüne Karte sigorta değil ki sadece anlaşmalı ülkelerde aracın sigortalı olduğunu gösteren belge

Yeşil Sigorta sadece Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu tarafından yapılıyor sigortacılar yapamaz

Türkiye de bıraktığınız araçlarınızı başkalarına kullandırmayın aracınız yurtdışı edilir.

Geçen sene amcamın damadı arabayı almış Fethiye ye getirmiş gördüm

söyledim aracın sahibi yanında yok polis veya jandarmaya yakalanma diye

Neyse aradan bir hafta sonra yine gördüm Kuşadasın da jandarma çevirmeye takılmışlar

Aracın sahibini sormuşlar sahibi araçta yok kızı var .. (evli kızlar arabayı kullanamıyor)

Jandarma hemen geriye götürün yoksa aracı yurtdışı ederiz demişler

Birde Türkiye de kalma sürelerini geçirmeyin valla hiç şakaları yok..

Belirli bir süre sonra arabanın gümrük değeri kadar ceza yazıyorlar

Biz gurbetçiyiz diye hiç bir ayrıcalığınız yok..

Türkiye de TC Vatandaşının ne kadar hakkı varsa sizinde o kadar hakkınız var ..

haveri68
29 Temmuz 2022, 14:34
Bu yeşil sigorta dedikleri Almanya daki Grüne Karte

Grüne Karte sigorta değil ki sadece anlaşmalı ülkelerde aracın sigortalı olduğunu gösteren belge

Yeşil Sigorta sadece Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu tarafından yapılıyor sigortacılar yapamaz

Türkiye de bıraktığınız araçlarınızı başkalarına kullandırmayın aracınız yurtdışı edilir.

Geçen sene amcamın damadı arabayı almış Fethiye ye getirmiş gördüm

söyledim aracın sahibi yanında yok polis veya jandarmaya yakalanma diye

Neyse aradan bir hafta sonra yine gördüm Kuşadasın da jandarma çevirmeye takılmışlar

Aracın sahibini sormuşlar sahibi araçta yok kızı var .. (evli kızlar arabayı kullanamıyor)

Jandarma hemen geriye götürün yoksa aracı yurtdışı ederiz demişler

Birde Türkiye de kalma sürelerini geçirmeyin valla hiç şakaları yok..

Belirli bir süre sonra arabanın gümrük değeri kadar ceza yazıyorlar

Biz gurbetçiyiz diye hiç bir ayrıcalığınız yok..

Türkiye de TC Vatandaşının ne kadar hakkı varsa sizinde o kadar hakkınız var ..

Yok horoz o kadar ceza kaldigin güne bagli gecen ay arkadas 2 ay gecirdi toplam ödedigi ceza 460 Tl idi
öbür konuda haklisin arabayi esinin disinda kimse kullanmaz (kullanirsa ) mevzuati bilen polis 15.000 tl Kullanana 15.000 Tl Arac sahibine ceza yaziyor cok agir bir ceza .

Araba yabanci plaka da olsa Türkiyede sigorta yaptirabiliyorsun Türk sigortasiyla kullanabiliyorsun bunda bir sorun yok zaten bu iki yil arabayi türkiye ye götürenler icin yoksa izine giden niye ugrassin

Nuri1849
05 Ağustos 2022, 13:56
Arkadaşın demek istediği konu şu: arabayı turkiyeye götürecek, turkiyede Türk sigorta firmasına zorunlu mali sigorta yaptıracak (haftlich). Daha sonra arabanın plakayi ve fahzeugscheini alıp, almanyaya ucakla geri gidecek. Arabayi straßenverkehrsamt tan abmelden yapıp. Vergi ve sigortadan kurtulacak. Daha sonra plakaları alıp birdahaki gidişinde götürecek. 2 sene vergi ve sigortasız binecek. Tabiki illegal olarak.

karae
10 Kasım 2022, 21:23
Artik 5 sene araclar birakilabilecek her halde bu sene sonu uygulma gecerli olacak emekliler icin de süresiz yapmayi düsünüyo turkiye

Kanun Teklifimizle, yurt dışında yaşayan yurttaşlarımızın Türkiye’de bulunan kişisel kullanıma mahsus yabancı plakalı kara taşıtlarının sadece bir araç ile sınırlandırılması koşuluyla yurtta kalma süresinin 5 yıla çıkarılması amaçlanmaktadır. Bu durum Avrupalı Türklerin Türkiye’de kaldıkları süre boyunca hayatlarını kolaylaştıracak ve yaşanan mağduriyetleri ortadan kaldıracaktır.”

Melino
16 Kasım 2022, 14:22
Artik 5 sene araclar birakilabilecek her halde bu sene sonu uygulma gecerli olacak emekliler icin de süresiz yapmayi düsünüyo turkiye

Kanun Teklifimizle, yurt dışında yaşayan yurttaşlarımızın Türkiye’de bulunan kişisel kullanıma mahsus yabancı plakalı kara taşıtlarının sadece bir araç ile sınırlandırılması koşuluyla yurtta kalma süresinin 5 yıla çıkarılması amaçlanmaktadır. Bu durum Avrupalı Türklerin Türkiye’de kaldıkları süre boyunca hayatlarını kolaylaştıracak ve yaşanan mağduriyetleri ortadan kaldıracaktır.”

bunun gibi söylentiler ortalikta cok dolasiyor,
bunu bilgiyi nereden aldin?

cenyal
16 Kasım 2022, 15:22
Arkadaşlar LVM sigortası Vollkasko sigortasını Turkiyenin heryerinde geçerli olarak veriyor. Çoğu sigortalarda sadece Avrupa yakasında geçerli diyor.
Yaptırmak isteyenler sorabilir.

hOrOz
16 Kasım 2022, 17:29
bunun gibi söylentiler ortalikta cok dolasiyor,
bunu bilgiyi nereden aldin?

Resmi bir açıklama olmadan hepsi fasa fiso ..

Bir sonraki istek nolacak herkes bir araba götürebilsinmi ?

Sonra amca dayıya yeğene bir araba ?

karam82
16 Kasım 2022, 22:25
Arkadaslar bu konuda bilmeniz gereken bir durumu sizlere paylasayim.
Abim 2 Seneligine Türkiyeye eski bir araba götürdü, 2 Senesi dolmadan Türkiyeden cikis yaparken gümrüge Arabayi cikis yapip hediye etti.
benim arabamlada kendisi dönüs yapti.
Kisacasi Almanya getirir cöpe atmakla ugrasmadan Plakalarini söküp kafa kagitiyla geri dönüs yaptik.
böyle bir ihtimaliniz de var, bilginiz olsun.

jardel
22 Kasım 2022, 20:46
arabayi gümrüge teslim isi yeni degil o cok uzun süredir var eski arba icin iyi ama Türkiye de uzun süre kalmayacaklar icin bu Araba birakma isi biraz sacma geliyor senede 6 ay yada daha fazla kalacaklar icin deger yoksa bosuna arabayi orda yatirmak abmelden yapsan bile hikaye diger tarfatan Türkiye sigortasiyla kullanan kisiler var burdan abmelden yapip
bu arada baska birsey duydum gecen KFZ werkstatt Türkiye biraz eski arabayi götürenler yine normal prosüdür ile arabayi gümrüge teslim edip daha sonra ihleden satin alip Türkiye de Türkiye plakasiyla artik kullanabiliyorlarmis dediklerine göre ilk hak gümrüge teslim edene veriyorlarmis nasil yapiliyor bilmiyorum anlattiklari böyleydi

hOrOz
22 Kasım 2022, 21:06
arabayi gümrüge teslim isi yeni degil o cok uzun süredir var eski arba icin iyi ama Türkiye de uzun süre kalmayacaklar icin bu Araba birakma isi biraz sacma geliyor senede 6 ay yada daha fazla kalacaklar icin deger yoksa bosuna arabayi orda yatirmak abmelden yapsan bile hikaye diger tarfatan Türkiye sigortasiyla kullanan kisiler var burdan abmelden yapip
bu arada baska birsey duydum gecen KFZ werkstatt Türkiye biraz eski arabayi götürenler yine normal prosüdür ile arabayi gümrüge teslim edip daha sonra ihleden satin alip Türkiye de Türkiye plakasiyla artik kullanabiliyorlarmis dediklerine göre ilk hak gümrüge teslim edene veriyorlarmis nasil yapiliyor bilmiyorum anlattiklari böyleydi

herkes bir yerden bir şeyler duyuyor ama araştıran soran yok sonra başları sıkıntıya girince vay anam

Almanya dan arabayı ithal etmeden aracı Türkiye de kullanamzsın

Zaten arabanın gümrükleme olmadan sana Türk Plakası vermezler

Kendilerini çok akıllı sananlar yapıyor ama yakalanınca çok ağır cezalar yiyorlar

daha geçenlerde biri 35 bin TL ceza yedi

Yani bunlar çocuk oyuncağı değil

https://turizmavrupa.net/aracini-gumruge-bildirmeyen-gurbetciye-sok-para-cezasi/

https://www.silayolu.com/haber/kapikule-de-gurbetci-vatandasa-27000-lira-ceza-kesildi-h27866.html

.onur
22 Kasım 2022, 23:48
Arkadaşın demek istediği konu şu: arabayı turkiyeye götürecek, turkiyede Türk sigorta firmasına zorunlu mali sigorta yaptıracak (haftlich). Daha sonra arabanın plakayi ve fahzeugscheini alıp, almanyaya ucakla geri gidecek. Arabayi straßenverkehrsamt tan abmelden yapıp. Vergi ve sigortadan kurtulacak. Daha sonra plakaları alıp birdahaki gidişinde götürecek. 2 sene vergi ve sigortasız binecek. Tabiki illegal olarak.

Peki İki yil sonra tekrar araci almanyaya getirecegin zaman araci almanyada tekrar Türkiyede girdigin plaka ile nasil anmelden yapacaksin
Iki yıl o plakayi reservieren yapamasinki

Bu durumda ülkeye girdiğin plaka başka çıkacağın plaka başka kesin çok büyük sorun olur

hOrOz
23 Kasım 2022, 00:58
Peki İki yil sonra tekrar araci almanyaya getirecegin zaman araci almanyada tekrar Türkiyede girdigin plaka ile nasil anmelden yapacaksin
Iki yıl o plakayi reservieren yapamasinki

Bu durumda ülkeye girdiğin plaka başka çıkacağın plaka başka kesin çok büyük sorun olur

O değil arabayı abmelden yapınca arabanın ruhsatını Strassenverkehrsamt alıkoycaktır yani elinde arabanın ruhsatı yok

böyle saçma sapan şeylere kalkışmayın başınıza sadece büyük dert açarsınız.

Şunu bilinki Gümrükte oturan memurlar sizden devamlı bir adım öndedir

Bunlar hep düz mantık ürünü yani düşünmeden yapılan şeyler

jardel
23 Kasım 2022, 21:25
herkes bir yerden bir şeyler duyuyor ama araştıran soran yok sonra başları sıkıntıya girince vay anam

Almanya dan arabayı ithal etmeden aracı Türkiye de kullanamzsın

Zaten arabanın gümrükleme olmadan sana Türk Plakası vermezler

Kendilerini çok akıllı sananlar yapıyor ama yakalanınca çok ağır cezalar yiyorlar

daha geçenlerde biri 35 bin TL ceza yedi

Yani bunlar çocuk oyuncağı değil

https://turizmavrupa.net/aracini-gumruge-bildirmeyen-gurbetciye-sok-para-cezasi/

https://www.silayolu.com/haber/kapikule-de-gurbetci-vatandasa-27000-lira-ceza-kesildi-h27866.html

sen olayi yanlis anladin galiba adam arabasini gümrüge hibe ediyor bozuk vs vs daha sonra gümrük o arabalari Türkiye de ihale yoluyla satiliyor burda illegal olan durum nedir neyi bilip bilmemekle alakali burum bu herkesin bildigi birsey zaten benim duydugum önceligin gümrüge birakan kisi taniniyor olmasi

E-İhale | Ticaret Bakanlıği

https://www.eihale.gov.tr

burdan girip bakabilirsiniz tabi Tr ip si ile girmeniz gerekli yoksa sayfa acilmaz kendinizi kayit edin belki birgün gümrük ihalesinden araba yada esya vs alirsiniz

hOrOz
23 Kasım 2022, 21:39
sen olayi yanlis anladin galiba adam arabasini gümrüge hibe ediyor bozuk vs vs daha sonra gümrük o arabalari Türkiye de ihale yoluyla satiliyor burda illegal olan durum nedir neyi bilip bilmemekle alakali burum bu herkesin bildigi birsey zaten benim duydugum önceligin gümrüge birakan kisi taniniyor olmasi

E-İhale | Ticaret Bakanlıği

https://www.eihale.gov.tr

burdan girip bakabilirsiniz tabi Tr ip si ile girmeniz gerekli yoksa sayfa acilmaz kendinizi kayit edin belki birgün gümrük ihalesinden araba yada esya vs alirsiniz

Usta bu ihale konusu yeni değilki yıllardır yapılan bir işlem

Kim fazla parayı basarsa arabayı alır ihalenin amacıda bu

Sen kime ne yazdığımı anlamamışsınki . Benim yorum yaptığım senin konu değilki @onur un yorumuna yazdım

Egenin Efesi
23 Kasım 2022, 22:50
ihalede öncelik olacagini sanmiyorum.

ismi üstünde ihale , parayi veren düdügü calar.

hOrOz
23 Kasım 2022, 23:43
ihalede öncelik olacagini sanmiyorum.

ismi üstünde ihale , parayi veren düdügü calar.

aynen en çok parayı veren kapar ihalenin gayeside budur

gümrüğe terkedilen arabalar hemen ihaleye çıkmıyor

aradan uzun bir uzun süre geçiyor hatta bazı araçlar çürüyor

infernoturko
05 Temmuz 2023, 11:10
Ben Mavi Kartlıyım. Yeni araba almayı düşünüyorum. Yeni araba aldığım da eski arabamı da izinden izine kullanmak için Türkiye’ye götürmek istiyorum. Alman plakalı ve sigortalı arabamı 730 günü geçmeksizin Türkiye’de bırakıp sonrasında sıkıntısız çıkış yapabilirmiyim?

arapkarizma
05 Temmuz 2023, 11:41
Ben Mavi Kartlıyım. Yeni araba almayı düşünüyorum. Yeni araba aldığım da eski arabamı da izinden izine kullanmak için Türkiye’ye götürmek istiyorum. Alman plakalı ve sigortalı arabamı 730 günü geçmeksizin Türkiye’de bırakıp sonrasında sıkıntısız çıkış yapabilirmiyim?
Evet yapabilirsin ama arabayi türkiye de senden ( Esin ) ve senin cocuklarinda baskasi süremez onlarin da almanya da veya yabanci bir ülkede oturumlari olmak zorunda

hOrOz
05 Temmuz 2023, 13:29

Mavi Kart olsa olmasada problem değil

Alman Vtandaşlarıda bırakabiliyor

Gümrükten çıkışta taşıtı Türkiye de bıraktığına dair Taahhütname verirsen sorun olmaz

E-Devletin varsa oradan da oluyor https://www.turkiye.gov.tr/ticaret-yurt-disina-tasitsiz-cikislarda-taahhutname-verme-ve-kaldirma

Sadece sen Türkiye de olduğun sürece eşin ve çocukların kullanabilir (evli kız çocuk hariç )

batum
05 Temmuz 2023, 21:29
Degerli beceriksizler bende bu yil arabayi türkiyeye götürdüm orda biraktim
simdi sorum türkiyede türk sigortasiyla sürebiliyormusum
yesil kart sigortasi yaptiriyormussun böyle tecrübesi olanlar varmi aramizda
nasil oluyor nasil bir yol izlemeliyim .

simdiden tesekkürler

cevap ihalelere kadar gitmis

Ben 4 senedir, 2 seneligine motorsikleti türkiyede birakiyorum
Türkiye sigortasi filan gerekmiyor
E-devletten giris yapip filanci yere birakiyorum ve kimse kullanmayacak diye Taahptname veriyorum

senede 2-3 kere ucakla tr ye gidiyorum
Giris cikislarda kimse bir sey sormuyor
2 sene dolarken 8 aylarda motorla cikis yapiyorum,sonra gelcek yaz yine motorla gidip
yine iki sene birakiyorum

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

*Gelcek sene 6 ayda 2 sene dolacak. Haziran Aylari avrupada yagmurlu oldugu icin ,süreyi 2-3 ay uzatmam lazim,uzatmazlarda cezali cikis yapmak zorunda kalicam
insallah uzatirlar

infernoturko
06 Temmuz 2023, 08:14
Mavi Kart olsa olmasada problem değil

Alman Vtandaşlarıda bırakabiliyor

Gümrükten çıkışta taşıtı Türkiye de bıraktığına dair Taahhütname verirsen sorun olmaz

E-Devletin varsa oradan da oluyor https://www.turkiye.gov.tr/ticaret-yurt-disina-tasitsiz-cikislarda-taahhutname-verme-ve-kaldirma

Sadece sen Türkiye de olduğun sürece eşin ve çocukların kullanabilir (evli kız çocuk hariç )

Eşim veya çocuklarım kullandığı zaman bende araba da bulunmam gerekiyor mu yoksa Türkiye’de olmam yeterli mi?

hOrOz
06 Temmuz 2023, 09:25
Taşıtı kullanacakların, izin hak sahibinin eşi, anne-babası veya çocuğu olduğunu ve
yurtdışında ikamet ettiklerini ispatlayıcı belgeleri (vukuatlı nüfus kayıt örneği, pasaport vb.)
yanlarında bulundurması gerekmektedir. Yol denetimlerinde bu durumu belgeleriyle ispat
edemeyenlerin araçları trafikten men edilerek gerekli işlemlerin yapılması için gümrüğe teslim
edilecektir

Anlaşılacağı gibi yanınizda gerekli belgeler olunca taşıtta bulunması gerekmiyor

İzin hak sahibi taşıt içinde bulunsa dahi belirtilen kişiler dışında taşıtın kullanılması (acil durumlar hariç) mümkün bulunmamaktadır.

diğer bir konu günübirlik yurtdışı çıkışları (Yunan Adaları ,Gürcistan) gezilerde çıkışta bildirin. Sonuç hüsran olabilir

https://turizmavrupa.net/wp-content/uploads/2022/09/Nouvelle-note-576x1024.jpeg

Mafyan
06 Temmuz 2023, 13:04
Yurd disinda yasayan birisi ikamet adresi Türkiye olursa Cocuklarn tasitini kullana bilirmi Türkiyede

webci
06 Temmuz 2023, 13:48
Arabanin ikamet adresi neresi??

hOrOz
06 Temmuz 2023, 13:52
Yurd disinda yasayan birisi ikamet adresi Türkiye olursa Cocuklarn tasitini kullana bilirmi Türkiyede

Usta kanun maddesi ne diyor "Taşıtı kullanacakların, izin hak sahibinin eşi, anne-babası veya çocuğu olduğunu ve yurtdışında ikamet ettiklerini ispatlayıcı belgeleri"

Senin ikamet Türkiye görünüyorsa problem çıkabilir .. oturma kartını gösterirsen belki kabul ederler .. bir şey diyemeceğim

ama konu gittikçe budaklanıyor ... expertlerin işi gibi görünüyor