PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiyede süresiz araba birakma konusu hakkinda

Acemibiri
21 Temmuz 2022, 12:46
Arkadaslar sosyal medyada yine bu yil Sila Yolunun cok yogun ve Kazalarin cok oldugunu görüyoruz duyuyoruz.
Bu nedenle Silayolu adli Facebook sayfasinada yazdim.Ama adminlerden bir cevap alamadim.
Burdanda sayin Admin ve Moderatör arkadaslara duyurmak istiyorum.Belki ilgilenen olur veya yapalim diyenler olabailir.

Burada örzel bir Topic acarak veya bir Whatsapp - Telegram gurubu olusturarak, Gurbetcilerin katilacagi bir Platform olusturup, Cumhur Baskanligina veya Millet vekillerine sesimizi duyurmaya calissak.
Bur Gruplarda Milletvekillerine veya Bakanlara yazi olarak ne yazalim? Nerden yazalim? gibi ortak paylasimlar yapsak.

Istegimiz su:
Örnegin isteyen Gurbetci kisiye veya Aileye TR'de SÜRESIZ bir adet Arac alakoyma izni verilse.
TR'ye götürlen Arac kesinlikle Ticari amacla kullanilmayacak ve satilmayacak seklinde kisitlamalar yapilmak kaydesiyle(Cünkü bir cok kisi bunu cikar amacli kullanabilir).
Böylece bir nebzi olsun bu yukardaki gibi kazalari yasamaktan, bu tür kaza Haberlerini duymaktan,Gümrüklerde cile cekmekten kurtulmus oluruz.
Hatta artik TR'de araci olan Gurbetcilerimiz Ucak sirketleriyle gelir giderler bu Ucak sirketleri daha cok kazanir.
TR'de kalan bu araclarin Sigortasi vergiside TR'ye ödenir böylece Ekonomomize bir Vergi geliride eklenmis olur.
Sirbistan, Yunanistan ve Bulgaristan gibi ülkelerinde yollarini kullanarak onlara Ekonomik destek vermekten kurtulmus oluruz.
Bu yollarinin bosaldigini gören bu Ülkeler ne yapar onuda cok merak ediyorum.
Zira Gurbetcilerimizden Rüsvet alarak, Ceza keserek ve özellikle Gümrüklerde uzun saatler bekleterek cok cektiriyorlar.

Bu işi hayata gecirmek icin koordineli Guruplar olusturup bu Gruplardan Milletvekillerine, Bakanlara hatta Cumhur Baskanligina sesimizi duyurabiliriz.
Almanyaya gelen Bakanlara, Millet vekillerine gerekli yerlerde ulasip onlara bu isteklerimizi duyrabiliriz.
Secimlerde yaklasiyor erken secim olmaz ise 1 yil zamanimiz var. Böyle sessiz kaldigimiz sürece biz Gurbetciler bu yollarda daha cok perisan oluruz , rezil hüsran olmaya devam ederiz.
Lütfen burada özel bir konu Basligi acip veya Whatsapp-Telegram gibi Platformlarda Gurup olusturup sesimizi duyuralim bu hakkimizi almaya calisalim.
Kacinci yüzyilda yasiyoruz 2000 km - 3000 km yollarda kimimiz kaza yapiyor ölüyor, kimimiz sakat kaliyor ve bir cogumuzda birikimlerini bu kazalarda kaybediyor.
Ben bu tür bir Grubun calismasina canli sahit oldum.
Facebook üzerinde tesadüfen karsilastigim Üniversiteli ögrencilere Af platformu Linkine tikladim Whatsapp gruplarina dahil oldum.Merak ettim ne yapiyorlar diye? ve Gurupda bir Müddet durdum.
300-400 üyesi vardi.öyle kordineli calisiyorlardiki örnegin birisi bir Milletvekilinin telefon numarasini buluyor Gruba veriyor Grupdakiler o Milletvekilenie ulasip dileklerini iletiyordu.
Birisi Hükemet Milletvekillerinin e-Mail adreslerini veriyor hemen herkes O milletvekiline Mailler atiyor seslerini duyuruyorlardi.
Hatta bazilari Twitter linkleri veriyordu Twitter hesabi olanlar o bakana veya Milletvekiline hemen Twit atiyorlardi.
Böylece inanin Ögrenci affini yaptirdiler.

Neden bizde bölyle birsey yapamayalim?

LÜTFEN BU KONUYU SIYASI POLOMIK HALINE CEVIRMEYELIM. ÖNÜMÜZDE SECIMLER VAR. EGER BURDAN BIRLIKTE HAREKET EDERSEK Milletvekillerine, Bakanlara Twitter, E-Mail veya baska mecra yollarla mesajlar gönderirisek belki basarabiliriz.
Eger ki bu yazdigim Formun cikarlarina ters ise Admin veya Mod arkadaslar silebilirler.
Benden sadece bir tavsiye!

Birbey 3.0
21 Temmuz 2022, 12:58
Zor abi, çünkü ozaman uçaklar talep artacak. Talep artınca uçak biletleri dahada pahalanacak.

İkinci bir çok kişi keyfiyetden araba ile gidiyor. Toplum olarak rezillği seviyoruz. Araba ile gittikmi kendimizi marifet gibi bir iş başardık hissediyoruz. Buda bize bir yalancıda olsa özgüven veriyor.

Üçüncüsü Alman Zulassungs yasalarına Zulassung ölüyor. Araç yılda en az 6 ay 1 gün Alman topraklarında olması gerekiyor. Yani şimdi uygulama bile aslında aracın Zulassungunun düşmesine neden oluyor. Zulassung düşünce sigortada düşüyor. Kimse sigortacıma sordum demesin. Elinze belge isteyin, bak nasıl kayataracak.

Dördüncü sorun bizim Türkiye'deki insanlar. Arabayı eş dost kullanmaya kalakar. Şimdi diyeceksin o zaten yasak. Orası öyle. Ama zaten ülkenin çivisi çıkmış. Yasayı masayı fazla takan yok.

Beşinincisi Türkiye kendi arabası TOGG'u üretecek. Zaten Türkiye'de sıfır araba piyası zor işliyor ekonomik nedenlerden. Kimse satacak Türkiye'deki galereciler TOGG'u? Tabiki gurbetcilere.

Ya ben milletide anlamıyorum. 15000 Euro verdik sıfìr Hyundai I20 aldık 6-7 sene önce. Yeri müsait olan alsın koysun. Kimse çok para demesin. İki hafta otelde kalıp 4000 - 5000 Euro hersene bulan, 15000 Euroya arabayıda alabilir.

Acemibiri
21 Temmuz 2022, 13:05
Zor abi, çünkü ozaman uçaklar talep artacak. Talep artınca uçak biletleri dahada pahalanacak.

İkinci bir çok kişi keyfiyetden araba ile gidiyor. Toplum olarak rezillği seviyoruz. Araba ile gittikmi kendimizi marifet gibi bir iş başardık hissediyoruz. Buda bize bir yalancıda olsa özgüven veriyor.

Üçüncüsü Alman Zulassungs yasalarına Zulassung ölüyor. Araç yılda en az 6 ay 1 gün Alman topraklarında olması gerekiyor. Yani şimdi uygulama bile aslında aracın Zulassungunun düşmesine neden oluyor. Zulassung düşünce sigortada düşüyor. Kimse sigortacıma sordum demesin. Elinze belge isteyin, bak nasıl kayataracak.

Dördüncü sorun bizim Türkiye'deki insanlar. Arabayı eş dost kullanmaya kalakar. Şimdi diyeceksin o zaten yasak. Orası öyle. Ama zaten ülkenin çivisi çıkmış. Yasayı masayı fazla takan yok.

Beşinincisi Türkiye kendi arabası TOGG'u üretecek. Zaten Türkiye'de sıfır araba piyası zor işliyor ekonomik nedenlerden. Kimse satacak Türkiye'deki galereciler TOGG'u? Tabiki gurbetcilere.

Ya ben milletide anlamıyorum. 15000 Euro verdik sıfìr Hyundai I20 aldık 6-7 sene önce. Yeri müsait olan alsın koysun. Kimse çok para demesin. İki hafta otelde kalıp 4000 - 5000 Euro hersene bulan, 15000 Euroya arabayıda alabilir.

Zaten burdan Arac götüren Aracin burdaki ilisigini kesecek.TR'de sigortalatip orda Vergi verecek.
Tamam TR'den araba aldin diyorsunda burda 1.el arabalar cok pahali.Burda 15000 EUR'ya o arabayi alamazsin artik.Almanyada 15.000 € olan bir araba burda 30.000 €.
2.el araba alalim desen herkes burda cakal olmus. Herseyde bir üc kagitcilik var.

Benim en gücüme giden nokta, O Gurbetcilerin yollardaki cektikleri cileler, kazalar, i sicagin altinda saatlerce kuyruklarda beklemeleri.
Bu üzüyor beni.Sanmiyorum Milyonlarca insanin keyfiyetten araba ile izine gittiklerini.

Tabiki bu isin tek olmaz yani TR'deki Araba markalari sahibi Godamanlarin zarara ugramamasi nedeniyle olmama ihtimali yüksek.

Cengiz Bond
21 Temmuz 2022, 13:18
satilmayacak seklinde kisitlamalar yapilmak kaydesiyle (Cünkü bir cok kisi bunu cikar amacli kullanabilir)

önerdigin yöntemi 99,999999% sadece bu amacla kullanilacaklar.
bizim vatandasin akli bunu cok iyi calisir.

Acemibiri
21 Temmuz 2022, 13:25
önerdigin yöntemi 99,999999% sadece bu amacla kullanilacaklar.
bizim vatandasin akli bunu cok iyi calisir.

Burda haklisin cünkü TR'de denetleme yok , Kontrol yok.
Sehir icinde ben hic bir Tarfik Polisinin bir araba durdurupda kontrol ettigine sahit olmadim.
Polisin yanindan Kasksiz mofa ile geciyorlar, kemersiz geciyorlar, gelisi güzel park ediyorlar, adamlar dönüp bakmiyor, kontrol etmiyor.

Eee tabiki Vatandas'da duyarsiz.

Birbey 3.0
21 Temmuz 2022, 13:40
Almanya'da polis durdurmazsa ve amiri yakalarsa neden görevini yapmıyorsun diye hesap sorar.

Türkiye'de bunu polis yapsın, kime sordun diye emniyet müdüründen veya vali/kaymakamdan fırça yer.

Niye böyle. Almanya'da bakanı durdursa polis ve ceza kesse, polis ödül alır. Bizde ters adama dek gel, Ankara'daki dayısını arar oda adam araya sokar valiye şikayet eder. Oda açığa alır.

Ya Allah aşkına bizim Uşak valiliğini takip ediyorum. Vali hanım gitti, yerine vali bey geldi. Hergün misafir ağırlayıp sohbet ediyorlar. SGK il müdüründen tut çaycılar derneğin başkanına kadar herkes geliyor hoşgeldine. 6 ay sonra arkası kesildimi, bu sefer vali iadeyi ziyarete gidiyor. Her gelen gidende bir plaket yaptırmış. Benim bildiğim plaket bir büyük başarılar için verilir.

Kaç yıldır Almanya'dayız daha bir kurum müdürü sırf hoşgeldin veya Güle Güle ziyaretine gitmez ve gidemez. Çünkü o araba su yakmıyor. Masrafı vergiden çıkıyor.

Lafın özü bizde herkes haşir neşir. Hep hatır gönül işleri.
Düşünün bir yerden emir geliyor ve bu emir yasalara uygun olmasa bile yapmaya mecbursun. Yapmazsan sürgün yersin. Boşuna dememişler bizde emir demiri keser diye.

Birbey 3.0
21 Temmuz 2022, 13:59
Acemibiri çoğu keyiften. Arabalara bakasana milletin. Onun havası atmak için geliyor Türkiye'ye. Porsch Cayennen'de tut aklına ne gelirse var. 25000 Euro'nun altında araba yok. Deme ama şimdi eski araba yolda kalır falan. Arabanın bakımını düzgün yaptıkdan sonra eski araba ile ve yeni araba ile yolda kalma sansın aynı. İzin yolu grubuna bak Facebook'da. Yoda kalanların hiç biri eski arabamı.

Cengiz Bond
21 Temmuz 2022, 14:42
benim zaten anlamadigim, sifir porsche cayenne alabilen ve masrafini ödeyebilen birisi niye iki gün yolda eziyet cekiyor?
niye ucaga 2.000 € verip de türkiyeden ayni model veya bir düsük model araba kiralamiyor?

cünkü aslina o araba sifir degil ve zar zor masrafini ödiyebiliyor.
ben mesela kendim hic arabayla türkiyeye gitmedim.
atlarim burda ucaga ve bütceme göre arac kiralarim, lazim ise.

Birbey 3.0
21 Temmuz 2022, 15:22
Konuya dönecek olursak, devlet TOGG pazarlamaya uğraşacağı yerde asla araba getirtmez. Seçimde olsa baskı yapmaz hükümete. Yine herkes bildiğine oyunu verir.

Ha şunu yapar belki devlet, ülkeye döviz gelsin diye TOGG'un biraz indirimli gurbetcilere pazarlayabilebilir.

Unutmayalım arabayı üretmek bir marifet müşteriyi almaya razı etmek öyle kolay değil.

Adam 25000 Euro para verecek en az, ama araba nasıl kimse bilmiyor. Porsche'den tut Suzukiye kadar hepsinin ne olduğunu biliyor vatandaş. Ama TOGG kapalı bir kutu. Yurt dışında kimse kolay kolay almaz.

Kim alacak TOGG'u ozaman? Devlet önce kendi üretecek, kendine mecbur satacak. Polis arabalarını, Jandarma araçlarını resmi araçlarla başlayacak. Halk önce görüp denenmesi lazım, sağlam olduğu görsün. Ha ondan sonra belki yurt dışındaki gurbetciler oturdukları ülkede alabilir. Ama oda çok zor.

Hergün sözde vatan için ölenler, yani sakalı salıp Alman arabası ile izine giden zengin hacı hocalar alırmı göreceğiz. Yada hani bizim Almanya'da gençler varya, her düğünde arabaları Türk bayrakları ile süslerler ve son sese "Ölürüm Türkiye" şarkısını açıp ama askerlik parası vermemek için Alman vatandaşlığa geçen Mercedesli Audili BMWli gençler acaba alırmı?

Acemibiri
21 Temmuz 2022, 15:54
Normalinde izin vermezler, bende biliyorum.
Ama secimler var önümüzde hani diyorum Yurtdisindan bayagi bir istek olursa belki olur diye düsünüyorum.
Ama tabiki bayagi yogun bir istek olmali.
Cünkü Gurbetci olarak sunlari söyleme Hakkimiz var:
Gecen secimler Askerligi 1000 € indirmistiniz, sonra tekrar 5.300 € 'ya yükselttiniz.
Yurtdisi borclanarak emekli olma hakkini bayagi arttirdiniz ve yasi ileriye cektiniz ve zorlastirdiniz.
Bu secimlerde Yurtdisinda yasayan bizlere vaadiniz nedir?

Birbey 3.0
21 Temmuz 2022, 16:00
Tamam işte. Bende diyorumki vermese bile hükümeti yine etkilemez seçimi.

Yurt dışındaki seçmen ile Türkiye'deki seçmen aynı düşünmüyor. Türkiye'de seçmen daha çok ne gibi çıkarı olur diye düşünüyor. Gurbetci öyle değil. Misal diğelim kırmızı logolu muhalefet bu sözü verse kaç kişi ampül logolu partisini bırakırde oraya verir oyunu? 100 kişide belki 1 kişi. Bunu hükümet bildiği için zaten yapmasına gerek yok.

Rookie
21 Temmuz 2022, 16:19
Normalinde izin vermezler, bende biliyorum.
Ama secimler var önümüzde hani diyorum Yurtdisindan bayagi bir istek olursa belki olur diye düsünüyorum.
Ama tabiki bayagi yogun bir istek olmali.
Cünkü Gurbetci olarak sunlari söyleme Hakkimiz var:
Gecen secimler Askerligi 1000 € indirmistiniz, sonra tekrar 5.300 € 'ya yükselttiniz.
Yurtdisi borclanarak emekli olma hakkini bayagi arttirdiniz ve yasi ileriye cektiniz ve zorlastirdiniz.
Bu secimlerde Yurtdisinda yasayan bizlere vaadiniz nedir?
Avrupa yada Almanya ayrı bir seçim bölgesi olmazsa çok bir etkisi olmaz, bizim içimizden bizi temsil edecek millet vekilleri olmalıki, bizim sorunlarımızı meclis gündemine taşısınlar.
Şimdiki sistemde verdiğimiz oyları genelin içine katıyorlar, bizi temsil eden kimse yok.

zirdeli79
21 Temmuz 2022, 16:36
Türkiyede Bir Alman ile tanistim adam Türkiyede kaliyor ve baktim Alman plakali arabasi var dedim nasil yapyiorsun bunu ,Bana dediki Bulgarda tanidigin varsa dedi 2 yilda bir dedi Bulagara gidiyorum arabayi oraya birakiyorum dedi Almanyada ucakla zaten gidioyrum ordan dedi arabanin kagirlarini aliyorum dedi ummelden yapiyorum dedi hanimin üstüne ve vollmacht öyle her 2 sene yapiyorum dedi
sadece bilgi amacli yazdim

nasip06
21 Temmuz 2022, 20:11
Tüv isini nasil hallediyormus.

hOrOz
21 Temmuz 2022, 21:32
Tüv isini nasil hallediyormus.

Bana biraz sallamaya gibi geldi bırak TÜV ü, Türke geçerli olan yasa Almanada aynı şekilde geçerli. 2 sene sonra arabanın 185 gün geldiği üikede kalması şartı var

Hadi arabanın plakasını değiştirdin şasi numarasını nasıl değiştireceksin

Sürenin tamamını kullanarak yurtdışına çıkarılan taşıt 185 gün yurtdışında kalmaksızın taşıt sahibinin eşi/çocukları/annesi/babası/arkadaşı tarafından vekâleten Türkiye’ye getirilebilir mi?

Cevap: Taşıtın tekrar Türkiye’ye vekâleten getirilebilmesi için en az 185 gün yurtdışında kalması gerekmektedir.

Olivium
23 Eylül 2022, 13:00
Arkadaslar Mayis ayinda Arkadaslarla Günyedogu turu yaptik.Mardinde Konak gezisinde CALISMA BAKANI YARDIMCISINA denk geldik..Almanyadan geldigimizi ve sorunlarimizin oldugunu dile getirdik..sorunlari saydigimda saskin halde (sanki ilk defa duymuscasina) dinledi ve Ankarada Calisma bakanina iletecegini söyledi.
bana: orada Ateseliklere veya STK lara iletmiyormusunuz sorunlarinizi dedi..
yani kisacasi buraya gelip güya sorunlarimiza care oluyormus görünüp Ankaraya vardiginda unutuyorlar.
en iyi tepki secimlerde vermek ama.....

Muhalefet partileri YURTDISI CALISTAYI hazirlamis..bunun icnde Yurtdisindan Arac getirme de var...secimden önce bazi müjdeler gelebilir umidiyle
Hoscakalin

Karaoglan99
10 Ekim 2022, 14:03
https://www.youtube.com/watch?v=2Cp6-Li0Vm0

bambumbam
10 Ekim 2022, 17:54
https://www.youtube.com/watch?v=2Cp6-Li0Vm0Gelsin insallah gelir 3 haftaligina 700€ gitti [emoji17]

.onur
10 Ekim 2022, 21:01
Tüv olayından dolayı olması mümkün değil beklki altı kalma şartını kaldırırlar

jardel
10 Ekim 2022, 22:04
o arkadas tüv olayini nasil yapiyor 2 senede bir bulgara birakiyormus arabayi o zaman havadan tüv aliyor arabaya kacak tüv baska aciklamasi olamaz Tüv alinirsa arabayi kimse sormaz mantikli

Egenin Efesi
10 Ekim 2022, 22:38
Bana biraz sallamaya gibi geldi bırak TÜV ü, Türke geçerli olan yasa Almanada aynı şekilde geçerli. 2 sene sonra arabanın 185 gün geldiği üikede kalması şartı var

Hadi arabanın plakasını değiştirdin şasi numarasını nasıl değiştireceksin

Tam olarak senin dedigin gibi degil Horoz Ustam.

Arac yurt disina cikip ruhsat degisince tekrar iki sene hak kazaniyor yani tasit sahibinin de 185 gün sorunu yoksa….

Ruhsat degisiminden Kastim yani sahip degistirecek .

TÜV konusunda haklisiniz…

Haziran
11 Ekim 2022, 13:02
Bencede Arabanin TR'de kalmasini uzatamazlar cünkü TR'de ki Arac Muayenesi Avrupada gecerli degil.
Eger 4 yil süresi gelirsede söyle olabilir Arac TÜV icin Yurtdisina örnegin Almanyaya gelmesi gerektiginde izin verilir, Arac TR 'yi terk etti sayilmaz TÜV icin TR'den cikan Aractan 6 ay geldigi ülkede kalma sartini kaldirabilirler 4 yil süresince.

hekimoglu
12 Ekim 2022, 12:33
merak etmeyin secimler yaklastikca patron cildirdi modunda cok vaatler görecegiz, kimi gerceklesir kimi havada kalir ama her secim öncesi olur böyle seyler :))

hOrOz
12 Ekim 2022, 13:04
Bencede Arabanin TR'de kalmasini uzatamazlar cünkü TR'de ki Arac Muayenesi Avrupada gecerli degil.
Eger 4 yil süresi gelirsede söyle olabilir Arac TÜV icin Yurtdisina örnegin Almanyaya gelmesi gerektiginde izin verilir, Arac TR 'yi terk etti sayilmaz TÜV icin TR'den cikan Aractan 6 ay geldigi ülkede kalma sartini kaldirabilirler 4 yil süresince.

Geçen hafta Denizli de çarşı da gezerken Alman plakalı bir araba gördüm

TÜV geçeli 6 ay olmuş. Sanırım polisler TÜV pek kontrol etmiyorlar

merak etmeyin secimler yaklastikca patron cildirdi modunda cok vaatler görecegiz, kimi gerceklesir kimi havada kalir ama her secim öncesi olur böyle seyler :))

O kadar fazla hayal kurmayın yurtdışı oyları o kadar zannettiğiniz kadar seçimlerde pek etki yapmıyor

sanırım toplam oy sayısı 1 milletvekili bile yapmıyor

son cumhurbaşkanı seçimlarinde

evet oy oranı %51,2 iken, yurt dışı oyları eklendiğinde %51,4’e yükseldi

çok kişi zaten Alman Vatandaşı oldu oy verme hakkı bile yok

Haziran
22 Ekim 2022, 23:01
Benimde aklima birsey takildi.
Simdi Arabamizi TR'ye götürdük, gümrükte 24 ay arabamizi TR'de birakacagimizi söyledik, ve Türkiyeye arabamizi gecirdik.Atiyorum 6-7 ay kaldik.
Sonra arabayla tekrar almanyaya geldik 1-2 ay burda kaldik.
Şimdi tekrar o arabayi TR'ye götürebiliyormuyuz? Geri kalan süremiz gecerlimi?
Yoksa tekrar hem araba, hemde kendimiz burda 185 günü beklemek zorundamiyiz?

hOrOz
22 Ekim 2022, 23:37
Benimde aklima birsey takildi.
Simdi Arabamizi TR'ye götürdük, gümrükte 24 ay arabamizi TR'de birakacagimizi söyledik, ve Türkiyeye arabamizi gecirdik.Atiyorum 6-7 ay kaldik.
Sonra arabayla tekrar almanyaya geldik 1-2 ay burda kaldik.
Şimdi tekrar o arabayi TR'ye götürebiliyormuyuz? Geri kalan süremiz gecerlimi?
Yoksa tekrar hem araba, hemde kendimiz burda 185 günü beklemek zorundamiyiz?

Usta geri kalan süreni kullanabilirsin

Önemli olan toplam 720 gün süreyi geçirmemek

Sanırım süreyi dolduranlara girişte 30 gün izin veriyorlar

E-Devletten günleri öğrenebilirsin https://www.turkiye.gov.tr/ticaret-gumruklerden-aracli-giriscikis-sorgulama

https://www.turkiye.gov.tr/ticaret-yurt-disinda-yerlesiklik-sorgulama

Mesut64
23 Ekim 2022, 09:32
Evet Kanun teklifi netlesti, Götürdügümüz araci Türkiyede sizin belirlediginiz 3 kisi kullanabiliyor.
Buda cok avantajli bir durum oldu.

5 sene olmasi cok muhtamel en kötü durumda ise 4 sene kesin gibi.

Hadi Gözümüz aydin.

Rookie
23 Ekim 2022, 09:43
Evet Kanun teklifi netlesti, Götürdügümüz araci Türkiyede sizin belirlediginiz 3 kisi kullanabiliyor.

Hadi Gözümüz aydin.
Gözümüz aydın
Telefonumuzu kullanamıyacağız ama, onun yerine arbamızı 5 yıl ve üç kişiye kullandırabileceğiz.
Hadi hayırlısı

Haziran
23 Ekim 2022, 10:31

Hadi Gözümüz aydin.

Gercekten böyle bir kanun geliyor mu?
Sosyal medyadan bayagi uzagim son zamanlarda bu haberi kacirdım galiba?

tugruld
23 Ekim 2022, 17:41
Gercekten böyle bir kanun geliyor mu?
Sosyal medyadan bayagi uzagim son zamanlarda bu haberi kacirdım galiba?

Yurt dışında yaşayan Türklerin araç çilesine son verecek kanun teklifi, iktidarın masasında
TBMM Yurtdışı Türkler Alt Komisyonu üyesi, CHP Eskişehir Milletvekili Çakırözer, Avrupalı Türklerin Türkiye’ye gelirken beraberinde getirdikleri araçlarının Türkiye’de kalma sürelerinin 2 yıldan en az 5 yıla çıkartılması için TBMM’de kanun teklifi verdi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’de araç alımında vergi indirimi vaadinin ardından, muhalefet yurt dışında yaşayan Türklerin araçlarını Türkiye’de kullanmalarına getirilen kısıtlamaların kaldırılması için de çalışma başlattı. TBMM Yurtdışı Türkler Alt Komisyonu üyesi, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Avrupalı Türklerin Türkiye’ye gelirken beraberinde getirdikleri araçlarının Türkiye’de kalma sürelerinin 2 yıldan en az 5 yıla çıkartılması için TBMM’de kanun teklifi verdi. Çakırözer, “Saray yönetimi ve AKP sadece ülke içindeki yurttaşların değil, gurbetteki milyonlarca yurttaşımızın da sıkıntılarına dertlerine karşı duyarsız. Yaz aylarında aileleriyle hasret gidermek ve tatillerini geçirmek için Türkiye’ye gelen yüzbinlerce Avrupalı Türk araç sıkıntısı yaşıyor. Kendi araçlarını Türkiye’de gönül rahatlığıyla kullanamıyorlar. Çünkü sadece 2 yıl Türkiye’de bulundurma ve ve bu 2 yıl içerisinde en az 185 gün yurt dışında kalmış olma zorunluluğu var. Bu sınırlamalar nedeniyle vatandaşlarımız çok sıkıntı çekiyor, onbinlerce lira ceza ödemeye zorlanıyor. Avrupalı Türkler bizim ayrılmaz parçamız. Onların her türlü taleplerinin karşılanması için CHP olarak biz hazırız. Avrupalı Türklerin araçlarını Türkiye’de 5 yıl bulundurabilmeleri için kanun teklifi verdik” dedi.

GURBETÇİNİN ARAÇ ÇİLESİ MECLİS’TE

CHP Türkiye’de araç alımında vergi indirimi sözünün ardından, Avrupalı Türklerin yurt dışından Türkiye’ye gelişlerde beraberinde getirdiği araçlarının Türkiye’de kalma süresine ilişkin sıkıntıların çözümü için de girişim başlattı.

TBMM Yurtdışı Türkler Alt Komisyonu üyesi, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, yurt dışında yaşayan Türklerin Türkiye’ye gelişlerinde beraberinde getirdikleri araçların Türkiye’de kalma süresinin 5 yıla çıkartılması için kanun teklifi verdi.

2 YILLIK SÜRE 5 YILA ÇIKARILSIN

Yurt dışında yaşayan Türkler her yıl aileleriyle Türkiye’ye gelirken beraberinde getirdiği araçlarıyla Türkiye’de sadece 2 yıl kalabiliyor. Öte yandan Türkiye’ye araçlarıyla birlikte gelen Avrupalı Türklerin, ülkeye girmek istediği tarihten önceki bir yıl içerisinde en az 185 gün yurt dışında kalmış olma zorunluluğu var. Bu koşullar karşılanmadığı sürece Avrupalı Türklerin Türkiye’ye aracıyla giriş yapmasına izin verilmezken, kısıtlamaları ihlal eden herkese de onbinlerce ceza kesiliyor. Avrupalı Türklere her yıl kesilen cezaların toplamının milyonlarca liraya ulaştığı tahmin ediliyor. CHP’li Çakırözer özellikle yaz aylarında tatil için memleketi Türkiye’ye gelen Avrupalı Türklerin yaşadığı mağduriyetleri gündeme getirerek, bu mağduriyetlere çözüm için araçlarını Türkiye’de bulundurma süresinin 2 yıldan en az 5 yıla çıkarılmasını istedi.

“AKP GURBETTE KİMSESİZ BIRAKTI”

Çakırözer TBMM’de verdiği kanun teklifinde şu ifadelere yer verdi:

“Bizim ayrılmaz parçamız milyonlarca gurbetçi Türkiye'ye getirdikleri arabaları, kendileri uçakla ya da bir başka taşıtla geri dönseler bile sadece 2 yıla kadar ülkede tutabilirken, mevzuattın gerekliliklerini yerine getirmeyen birçok yurttaşımız da ağır para cezalarına mahkum edilmekte. Avrupalı Türkler birçok farklı nedenle yılın 6 ayını Türkiye’de geçirirken, Türkiye’de geçirdiği dönemlerde kullandıkları araçlarının en az 5 yıl boyunca ülkede bulunmalarını istemektedir. Kanun Teklifimizle, yurt dışında yaşayan yurttaşlarımızın Türkiye'de bulunan kişisel kullanıma mahsus yabancı plakalı kara taşıtlarının sadece bir araç ile sınırlandırılması koşuluyla yurtta kalma süresinin 5 yıla çıkarılması amaçlanmaktadır. Bu durum Avrupalı Türklerin Türkiye’de kaldıkları süre boyunca hayatlarını kolaylaştıracak ve yaşanan mağduriyetleri ortadan kaldıracaktır.”

Cumhuriyet Halk Partisi olarak yurt dışında yaşayan milyonlarca Türkün talep ve sıkıntılarının da takipçisi olduklarını aktaran Çakırözer, “Yurt dışındaki vatandaşlarımızın sorunlarıyla da yakından ilgileniyoruz. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun açılışını gerçekleştirdiği, Genel Başkan Yardımcımız Bülent Tezcan’ın Başkanlığında ve tüm yurt dışı CHP örgütlerimizin katılımıyla CHP Yurt Dışı Örgütlenme Çalıştayımızı gerçekleştirdik. Maalesef yurt dışındaki Türklerin sorunlarına duyarsız bir iktidar ve saray yönetimi var. Ama yurt dışındaki kardeşlerimiz gurbette kendilerini yalnız ve kimsesiz hissetmesinler. Gurbetteki yurttaşlarımızın her türlü sıkıntı ve çözüme kavuşturulması için CHP olarak çözüm projelerimiz hazır” dedi.

Birbey 3.0
23 Ekim 2022, 23:52
Bu yasa gelmez. Muhalefet sunduğu için. Birde mantıksız. Zulassunh bir araç yılın 6 ayından fazla EU dışında kalırsa Zulassung iptal oluyor. Başta kimse bunu fark etmez. Ama kaza olunca sigorta fark eder.

Bana kimse demesin sigortacı kalabilirsin diye. Belge versin.

Birde TOGG'u pazarlayacaklar. Gurbetciler için TOGG'da bir güzellil yaparlar.

Ama dediğim gibi, yasa tasarısı muhalefetden = 0 ihtimal.

Egenin Efesi
24 Ekim 2022, 23:08
Bu araba konusu tekrar ele alinir diye düsünüyorum.

Yasada bosluklar ve eksiklikler var.

neco54
25 Ekim 2022, 23:05
Gelmez ama gelsede, TÜV nasil olacak.

Haziran
26 Ekim 2022, 08:52
https://www.turkiye.gov.tr/ticaret-yurt-disinda-yerlesiklik-sorgulama

E-Devletteki bu adres bende hep 170 basarili gösteriyor.
Bu normal mi?
Bie kac gün üst üste baktim hep 170 gün gösteriyor.
Ve bassrili yatiyor 185 gün olmasi gerekmez mi basarili demedi icin.

BYsabir
15 Ocak 2023, 16:35
Gözümüz aydın
Telefonumuzu kullanamıyacağız ama, onun yerine arbamızı 5 yıl ve üç kişiye kullandırabileceğiz.
Hadi hayırlısı

Böyle bir yasa cikmadi ve cikmasida mümkün degil ?

cinnah
18 Şubat 2023, 21:35
Merhaba arkadaslar,

Türkiye´ye 3 yasindan büyük arabayi nasil kayit yaptirabilrim?

Kanunen Türkiye`ye 3 yasindan büyük araba cikarma, olmuyor. Ama biliyorsunuz suan da Türkiye´de kayitli bir cok eski Alman arabasi var.
Bu nasil oluyor?

Benim duydugum Gürcistan´da kayit (acma ve kapatma ) yaptirilip tekrarinda Türkiye´de kayit yaptiriliyormus, bu ne kadar gercek veya bu nasil oluyor?

Tesekkürler

haveri68
18 Şubat 2023, 23:32
Arkadaslar Benim Arabam su an Türkiyede Ve 2 Yil dolmadan Geri Almanya ya Getirecegim ve Getirdigimde Arabada Bende 186 Gün Almanya da bekleyecegiz ondan sonra tekrar 2 yil türkiyede birakabilirim

Anlatilanlarin Hepsi Hikaye Ben Kendim yasadim benden öndeki Araba Gümrügü girerken bildirim yapti bu araba 2 yil türkiyede kalacak diye memurlar olmaz dedi sen Türkiyede 185 Günden fazla kalmissin Almanya ya gideceksin 185 Gün kalacaksin o zaman o hak doguyor dediler adam itiraz etti ben ilk defa Araba sokacagim diye memur dediki sen türkiyede fazla kalmissin olmaz geri dön nokta .

Bir daha kisi gördüm o kisi yurtdisinda fazlaca kalmis sorun yok Aldigi arabayi ondan öncekis sahis 2 yil türkiyede birakmis oda okisiden almis oda Arabayi Türkiyeye sokamadi Sebeb Araba 6 ay Almanyada kalmamis Nokta .

Ali söyle yapmis veli böyle yapmis Emmimin oglu söyle yapmis dayim kuzenim böyle yapmislari Birakin Gümrügü geldinizde Sizin Kimlik bilgilerinizi bilgisayara girince bir lamya yaniyor yesil yanarsa arabayi Türkiyede Birakabiliyorsun Kirmizi yanarsa Nanay dön geri diyorlar yani kac gün Nerede yasadiginiz ÖNEMLI 6 Ay Kesiksiz ALmanyada yasadiysaniz Götürebiliyorsunuz
Nokta .

Sunuda Belirtiyim Araba 24 ayi Doldurdu Ne olacak Sende Türkiyeden Arabayi cikaramadin Sorun Degil 3 Aya Kadar yani 27 Aya Kadar Süreleri Cezali Cikiyorsun Cezasi Gecen Yil 3 ayliligi 500 TL idi zaman uzadikca Ceza Yükseliyor Benim Bir Arkadas 4 Yil birakti bir sey Olmuyor Diye 118 Bin Tl Ceza yatirmak zorunda Kaldi .

cinnah
19 Şubat 2023, 12:31
Mehaba Usta benim sorumu buraya kaydirmisin ama benim sorum buradaki konuyla alakali degil?

Herkes biliyor, Türkiye´de 3 yasindan büyük milyonlarca Alman arabasi var, ve hepside Türkiye plakali.

Bu eski arabalarin hepside yasal yollardan Türkiye´ye kayit yaptirldi.
Benim ögretmen arkadasim var 2010 yilinda Türkiye´de kayit yaptirilmis ve o zamanin parasiyla 20.000 TL´ye aldigi benzinli 9 yasinda Opel Zafira A 2001 model kullaniyordu.

Duydugum Gürcistan üzerinden gibi, bu konuda fikri olan var mi? Özellikle Trabzon , Artvin civarindan gelenler böyle bir duyum alma ihtimali yüksek

Tesekkürler

haveri68
19 Şubat 2023, 12:50
Mehaba Usta benim sorumu buraya kaydirmisin ama benim sorum buradaki konuyla alakali degil?

Herkes biliyor, Türkiye´de 3 yasindan büyük milyonlarca Alman arabasi var, ve hepside Türkiye plakali.

Bu eski arabalarin hepside yasal yollardan Türkiye´ye kayit yaptirldi.
Benim ögretmen arkadasim var 2010 yilinda Türkiye´de kayit yaptirilmis ve o zamanin parasiyla 20.000 TL´ye aldigi benzinli 9 yasinda Opel Zafira A 2001 model kullaniyordu.

Duydugum Gürcistan üzerinden gibi, bu konuda fikri olan var mi? Özellikle Trabzon , Artvin civarindan gelenler böyle bir duyum alma ihtimali yüksek

Tesekkürler

Ben o yasayi da biliyorum ama sen daha bilmeden cin olup cin carpmaya kalkiyorsun o yasa kendini isveren olarak yurdisinda gösterenler icin .

cinnah
19 Şubat 2023, 13:06
Ben o yasayi da biliyorum ama sen daha bilmeden cin olup cin carpmaya kalkiyorsun o yasa kendini isveren olarak yurdisinda gösterenler icin .

Anlat bakalim ne gibi bir yasaymis , yada yasanin adi ne.
Tek basima olsad bende burada isverenim, Türk vatandasiyim.

hOrOz
19 Şubat 2023, 13:18
Anlat bakalim ne gibi bir yasaymis , yada yasanin adi ne.
Tek basima olsad bende burada isverenim, Türk vatandasiyim.

Usta arabayı üzerine geçirdiğinde 3 yaşından fazla olmayacak istersen 20 sene sonra götür.

Başka bir yolu yok istersen Mars tan getir.

ÖTV + KDV + Gümrük vergisi arabanın yaşı yükseldikçe ona göre ayarlıyorlar. Bütün bu vergiler arabanın gümrük değeri üzerinden hesaplanıyor.
İstersen sen 1€ ya aldımm de

Gürcistan mürcistan hepsi hikaye böyle bir şey yok.
Yurtdışı yurtdışı dır Gürcistan a başka kanunlar geçmiyor

cinnah
19 Şubat 2023, 16:29
Usta arabayı üzerine geçirdiğinde 3 yaşından fazla olmayacak istersen 20 sene sonra götür.

Başka bir yolu yok istersen Mars tan getir.

ÖTV + KDV + Gümrük vergisi arabanın yaşı yükseldikçe ona göre ayarlıyorlar. Bütün bu vergiler arabanın gümrük değeri üzerinden hesaplanıyor.
İstersen sen 1€ ya aldımm de

Gürcistan mürcistan hepsi hikaye böyle bir şey yok.
Yurtdışı yurtdışı dır Gürcistan a başka kanunlar geçmiyor

Türkiye´ye bu kadar eski Alman arabasi nasil girdi. Bana bunlarin hepsinin 3 yasindan kücük girdigini söyleme.Var bir yolu, aramaya devam edecem ve bulunca buraya yazarim.

hOrOz
19 Şubat 2023, 16:58
Türkiye´ye bu kadar eski Alman arabasi nasil girdi. Bana bunlarin hepsinin 3 yasindan kücük girdigini söyleme.Var bir yolu, aramaya devam edecem ve bulunca buraya yazarim.

€xxxxxxxccccccccccxxx

hOrOz
19 Şubat 2023, 16:59

Bol aramalar..

Zamanın da ithal edilmiş olabilirler veya yurtdışından vergisini ödeyip yurda sokulan arabalar.

Bir zamanlar permi diye bir şey vardı
O arabalar o zamanların arabaları olabilir

Şu zaman da Türk Vatandaşı olarak gümrüğü nü ödemek istesen bile 3 yaşından yaşlı araba sokmak Türkiye ye mümkün değil.

Akşama daha deyaylı yazarım

varto
19 Şubat 2023, 17:10
https://fb.watch/ieKABjT6Mc/?mibextid=j8LeHn

batum
19 Şubat 2023, 17:23
https://fb.watch/ieKABjT6Mc/?mibextid=j8LeHn

o Alman vatandasindan bahsediyor
Araca Türkiye plakasi taikliyor

34-MA-542 gibi