PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Şuanki zamana göre ev almak mantıklı mı?

BiBakipCikicam
14 Temmuz 2022, 22:00
Selamün aleyküm arkadaşlar,

Malum hepimiz biliyoruz konut fiyatları yükseldi, Kredi için Faizler iyiyce çıktı ve Bankalar artık nerdeyse Eigenkapital olmadan hiç yanaşmıyorlar.

Bizim ev alma niyetimiz var. Daha doğrusu uzun zamandır arıyoruz. Bitane bina beğendik sayılır Reihenmittel Haus. 135 M2 Wohnfläche ve Toplam Arsa 200m2.Baujahr 1952.

Emlakci fiyat olarak 297.000 belirlemiş. Bankayla görüştüm diyorki Lage kötü diyor. Beleihungswert 205.000 hesap ediliyor diyor.

Eigenkapital olmadan yanasamaz siniz. Bende Eigenkapitalsiz voll finanzierung yapmak isterim. Birikimleri tadilat boya Laminat için vesaire harcamayı düşündüm.

Bu gidişle biraz zor gibi. Beklesek mi Faizler düşer mi veya Konut fiyatları düşer mi bilmiyorum. Herşeyin hayırlısı olsun.

Tasinsam en az 1200-1300 kira ödemem gereke bilir.

Onun yerine Ev alsam daha mantıklı geliyor bana.

Bide Enflasyon yükseldi, Gas Strom Problemi var, Savaş var, Corona var. Dünya nereye böyle.
Sizin fikriniz nedir?

webci
14 Temmuz 2022, 22:18
Usta fikrimiz kötü derim..
Herseyden evvel finanzamt sana 200metrekareye metrekaresi 200 avrodan 40.000 avro yer vergisi cijarir..
Daha kötüsü reihenhaus..
Nekan kötü yazmisin..
Evde cok tadilat varmi bilmiyorsun..
Bunu da katarsan 297bin+en az 130bin diyelim,,
Akil mantik isi degil..
Gec kalmisin..hersey faiz ucuzla bitmiyor,,herkes faiz ucuzladi simdi alirim diyor ama aldaniyor..

BiBakipCikicam
14 Temmuz 2022, 22:46
Usta evde fazla tadilat yok 20.000 - 25.000 bulur gibi.
Usta 40.000€ nerden geldin. Okadar Grundsteuer mi olur.
Mekan derken die Lage ist schlecht diyor bankadaki Berater
Evet Reihenhaus da yaşayan Arkadaşlarin fikrini alayım. Değer mi değmez mi. Sadece araştırıyoruz

atsiz77
14 Temmuz 2022, 22:46
300.000€ krediye ortalama 1200/1500€ arasında aylık para ödemen gerekecek.

Bunu sorunsuz şekilde ödeyebilecek gelirin varmı, bende çok aradım istediğim gibi bi ev bulamadım ve şimdi vazgeçtim ucuz uygun fiyata düşerse alırım yoksa almam.

Yarın ne olacağı belli değil, bi heves var herkes ev alıyor oysa 90% doğru dürüst hesap kitap yapmadan ev alıyor.

Kiraya vereceğime krediye veririm ev benim olur mantığında, hadi evi aldın Çöp su sigorta parası hatta beklenmedik tamir masraflarını hesaba katan yok…

Birbey 3.0
14 Temmuz 2022, 23:22
Selamün aleyküm arkadaşlar,

Malum hepimiz biliyoruz konut fiyatları yükseldi, Kredi için Faizler iyiyce çıktı ve Bankalar artık nerdeyse Eigenkapital olmadan hiç yanaşmıyorlar.

Bizim ev alma niyetimiz var. Daha doğrusu uzun zamandır arıyoruz. Bitane bina beğendik sayılır Reihenmittel Haus. 135 M2 Wohnfläche ve Toplam Arsa 200m2.Baujahr 1952.

Emlakci fiyat olarak 297.000 belirlemiş. Bankayla görüştüm diyorki Lage kötü diyor. Beleihungswert 205.000 hesap ediliyor diyor.

Eigenkapital olmadan yanasamaz siniz. Bende Eigenkapitalsiz voll finanzierung yapmak isterim. Birikimleri tadilat boya Laminat için vesaire harcamayı düşündüm.

Bu gidişle biraz zor gibi. Beklesek mi Faizler düşer mi veya Konut fiyatları düşer mi bilmiyorum. Herşeyin hayırlısı olsun.

Tasinsam en az 1200-1300 kira ödemem gereke bilir.

Onun yerine Ev alsam daha mantıklı geliyor bana.

Bide Enflasyon yükseldi, Gas Strom Problemi var, Savaş var, Corona var. Dünya nereye böyle.
Sizin fikriniz nedir?

Check24 Baufinanzierung ara sana Vollfinazierung verirler.

Sorun ama evin 1952 modell olması. Ne değişti ne değişti bilmek lazım. Lage kötüyse alma. Fazla yabancı cingen cabbar tipli insanlar varsa o semtden uzak dur. Düzgün semtde kirada otur daha iyi.

Emo1980
14 Temmuz 2022, 23:36
250.000€ ya anlas. Al gitsin. Millet zamaninda yüzde 6/7 den faiz ile aldi. Ne oldu? Cogu Evin borcunu bitirdi bile.
Ben 10 sene evvel 2,66% almistim. 6 ay sonra 2% altina düstü. 4 ay Önce 1,04% den anschlussfinanzierung yaptim.
Tabii kör körünede ev alinmaz. Evvela Ev icinze siginacak. Hesap kitap etmen lazim. Tamirati falan filan. Bence olay Iyi bir finanzberater de bitiyor. Ben zamaninda Interhyp e danismistim. Adamlar Cok Iyi hesap kitap etti. Allahima sükür bugüne kadar hic zorlanmadim ödemede.

webci
15 Temmuz 2022, 00:47
Bu siralar ev almak bogulma bilmedigini bildigi halde denize atlayip bogulmak istemek gibidir. Hayat sartlari cok zorluyor,seneye almanyada ekonomi cöküs bekleniyor..
Uzun eller bu krizle dahada devletleri bogazlayip kabus gibi milletin üzerine cökecek...
ALLAH en dogrusunu bilir..
Heryer ev dolu gidin oturun kirada,,

moralist
15 Temmuz 2022, 07:17
Ev alın çok faydalıdır

Cengiz Bond
15 Temmuz 2022, 09:33
Check24 Baufinanzierung ara sana Vollfinazierung verirler.

Sorun ama evin 1952 modell olması. Ne değişti ne değişti bilmek lazım. Lage kötüyse alma. Fazla yabancı cingen cabbar tipli insanlar varsa o semtden uzak dur. Düzgün semtde kirada otur daha iyi.

sizin oralarda 195x yillarindan kalma evler nasil bilmem ama, bizim buralarda en saglam evler o zamanlari yapilmis.

Birbey 3.0
15 Temmuz 2022, 14:52
Evin kendinde tek sorun tavan oluyor. 1950lilerin basinda daha yeni yeni tavana beton kullanmaya basladilar. Herseyi degistrebiliyorsun ama tavan beton zorsa astari yüzünü geciyor.

Birde ne degistir derken su borulari, kanal borulari bunlar sorun oluyor. Bir patlaklik olursa Wohngebäudeversicherung ödüyor, ama sadece yama ödüyor. Birde eski binalarda prim cok yüksek oluyor.

Ejderabi
17 Temmuz 2022, 14:32
1900-1958 arasi evler bugünkü yüksek paralarla alinmaz. ben olsam 1960 öncesi evlere sadecek yikip yeniden yapmak icin arsasi icin bakarim.
Arsa icinde 300k uygunmu onu bilemem her yer farkli cükü. Arsada kücük oldugundan fazla diye düsünüyoum malum faizlerde uctu.

Heryerini yenileyecegim dersen ozaman sen bilirsin ama bugünlerde tamirci bulmakda zor fiyatlarda ucuk. Daha kötüsü eski bir Reihenmittelhaus. Duvarlar incedir. Yan komsularin sesleri odugu gibi gelir sana.
Iyi düsün derim pek ic acici gelmiyor düsüncen.

mxm
17 Temmuz 2022, 16:22
Bence ortam biraz berraklasana degin bu tür büyük yatirimlara girmek risikolu. Ne olacagi hakkinda kimsenin bir fikri yok, gaz faturasi 3 katina cikti, aylik 250 Euro ödeyen simdi 720 ödeyecek vs.
Sadece krediyle is bitmiyor yani, bunlari da düsünmek gerekiyor.
Alisverise verdigim miktar oldukca yükseldi, mutfak masrafi dahi en az %20 artis gösterdi, ki biz 3 kisiyiz, aylik 500 yerine 600 Euro kadar oldu, benzin zaten servet birakiyorsun. Maaslar artmisti ama bu enflasyon o artisi yok etti.
Emlak piyasasi 1 sene sonra ne halde olur bence belli degil, bu tür zamanlar bazen firsat olur, bazen de iflas halini alir. Fiatlarin düsecegini sanmiyorum ama ödenmesinin zorlastigi kesin.

BiBakipCikicam
17 Temmuz 2022, 17:38
Allah razi olsun abiler, hayirisl olsun bakalim. Ev hakkinda bir kac bilgi daha vermek isterim.
Baujahr 1962 mis yanlis bakmisim.
Ev olmasza büyük ihtimal kiraya gecmemiz lazim, ama orda nerdeyse 900- 1200 Kira hesap etmen lazim.

Objektart Haus
Objekttyp Reihenmittel
Nutzungsart Wohnen
Vermarktungsart Kauf
Baujahr 1962
Zustand Modernisiert
Energieausweis Verbrauchsausweis
Endenergieverbrauch
101,9 kWh/(m2*a)
Energieausweis
gültig bis
12.07.2032
Baujahr lt. Energieausweis 1962
wesentlicher Energieträger Gas
Kaufpreis 297.000,00 e
Außen-Provision Die Provision
beträgt 3,57 % inkl. MwSt.
Provisionspflichtig Ja
Wohnfläche ca. 135 m2
Nutzfläche ca. 65 m2
Anzahl Zimmer 3,5
Anzahl Schlafzimmer 2
Anzahl Badezimmer 1
Grundstücksgröße ca. 200 m2
Anzahl sep. WC 1
Anzahl Wohneinheiten 1
Anzahl Terrassen 2
Anzahl Stellplätze 2
Heizungsart Zentralheizung
Befeuerung Gas
Etagenzahl 3
Terrasse Ja
Stellplätze 1 Freiplatz
1 Garage
Dachboden Ja
Gäste WC Ja
Toiletten Ja
Wasseranschluss Trinkwasser
Stromanschluss Ja
Räume veränderbar Ja
Bad Dusche Wasch/ Trockenraum Ja
Unterkellert Ja
Gartennutzung Ja
Kamin Ja

Das Haus wurde im Jahr 1962 in 2-
geschossiger massiver Bauweise auf einem 200 qm großen Kaufgrundstück erbaut. Die geklinkerte Außenfassade ist
sehr pflegeleicht und verleiht dem Objekt
einen gehobenen Gesamteindruck.
Das Objekt bietet mit einer Wohnfläche
von 135 qm inclusive Dachgeschoss und
Nutzfläche im Keller viel Platz.
Die Wohnfläche teilt sich auf ein Wohnzimmer mit Essbereich, eine Küche, zwei
Schlafzimmer, ein Badezimmer mit Dusche, Badewanne und Fenster sowie ein
Gäste-WC auf. Ausserdem gehört eine Garage mit einem Stellplatz davor zum Objekt.
Hier findet die kleine Familie Platz und
kann sich richtig zu Hause fühlen!
Folgende Modernisierungen sind durchgeführt worden:
- 2013 Heizung
- 2009 Fenster (3-fach verglast) im Erdgeschoss, 2015 Fenster (2-fach verglast) im
Obergeschoss

Die Immobilie entspricht voll und ganz modernen Wohnvorstellungen. Neben dem
teilmodernisierten Zustand des Hauses
besticht dieses schöne Einfamilienhaus
besonders durch die gute und großzügige Wohnraumaufteilung, und der ruhigen
und grünen Wohnlage.
Im EG befinden sich die Küche, das großzügige Wohnzimmer (Anbau) mit Essbereich und der Zugang zu dem pflegeleichten Garten sowie der Eingangsbereich und
das Gäste-WC mit Fenster.
Die große bodentiefe Fensterfront und
der Kamin im Wohnzimmer schaffen eine
besondere Wohnatmosphäre.
Der Garten ist komplett geplastert, aber
dennoch begrünt. Die Terrasse mit Beschattung lädt direkt zum Entspannen ein.
Über eine Zweiholmtreppe mit Holzstufen
gelangen Sie in die anderen Etagen.
In der 1. Etage Ihres neuen Eigenheims finden Sie das Elternschlafzimmer, ein weiteren Schlafraum sowie das neue Tageslichtbad mit ebenerdiger Dusche und Badewanne. Vom Schlafzimmer haben Sie Zugang zu der riesigen Dachterrasse.

Im DG des Hauses befindet sich ein
ausgebautes Studio, welches vielseitige
Nutzungs-und Abstellmöglichkeiten bietet.
Das Haus ist komplett unterkellert.
Die Fenster sind mit Rollläden ausgestattet
- teilweise elektrisch.
Zum Haus gehört eine Garage sowie 1 weiterer Stellplatz davor.
Beheizt wird das Objekt über eine Gaszentralheizung mit Warmwasserspeicher. Im
EG ist eine Fußbodenheizung verlegt. Die
übrigen Etagen werden über Wandheizkörper geheizt.
Die umfangreiche Ausstattung kurz zusammen gefasst:
- Klinkerfassade
- großzügiges Wohnzimmer mit Essbereich
- Kamin im Wohnzimmer
- Küche
- Natursteinboden im Erdgeschoss
- Gäste-WC mit Fenster
- 2 Schlafzimmer im 1. OG
- weiteres Zimmer im Studio
- Garten und Dachterrasse
- Tageslichtbad mit Dusche & Badewanne
im 1. OG & Bad im Keller
- voll unterkellert
- Garage
- 1 Außenstellplatz vor der Garage
- Rollläden
- Fußbodenheizung im EG

murat39
17 Temmuz 2022, 18:21
Iyi düsünmek gerekir. ( Su an Fiat dengesi bozuk.Faizler tirmanis da.Enflasyon.Fiat artislari)
Is yeri ..yas durumu..cocuklar in yasi ..iyi degerlendirmek gerekir.Risksiz birsey yoktur ama.
Hesap ederken birtakip bozulacak..seyleri..giderleri ..cok iyi hesap etmek gerekir.
Seneye CO 2 vergisi..2025 de Grundsteuer zamlanacak.Hesapda olmadik seyler cikiyor.
Gaz fiatlari ayda 250 € verdigim yeni Kontodan 690 € cekmisler.

Hesap cikiyorsa alinir.Gelir böyle durumlari kurtaracak sekilde ise.(Kimseye güvenerek is yapma.Elindeki para gelirine göre karar ver.)
Yoksa seni kimse anlamaz.Psikolojik yikintiya gider.

Kalorifer kazanlarin ömrü ortalama 25 sene bozulsa bacaci anlageyi kitler.Sana süre verir.Su an sade kalorifer kazan ve bacaya kadar giden Abgas borusu ne degismesi gerekiyor.15.000 € Icinde boiler ne yok.
Cati degismek su an 25.000 € normal Reichenmittelhauslarin.

Gelir durumu iyi degilse riske su ortamda girme. kiraya gec.Kira yardimi alir bir sekilde normal yasarsin.

Ev aldiginda hesap cikmazsa büyük problem yasanir.Önüne gelen parasini ister..Ödemedigin zaman toleranz olmaksizin acik artirima gider ....Üstüne borclu cikarsin.

(Cogu ev-daire alanlar 0,9% dan simdi Anschlussfinanzierung düsünün 3,50%.Bu gelir yoksa sonu nereye gider.) Tek calisan birisi bu differeni kaldiramaz.
300.000 € kredi 0,90% faiz ve 2 % Tilgung aylik masrafi.Bankanin istedigi 725,00€ 41 sene de biter.
300.000 € kredi 3,50% faiz ve 2 % Tilgung aylik masraf Bankanin istedigi 1.375 € daha elektrigi..yakit masrafi.Stadt in Toprak vergisi ..cöp parasi....Bunlar gelecek.

297.000 € alis Fiati.
10.395 € Markler komisyon.
17.820 €Eyaletlere göre 6% Bayern icin Noter -Steuer üzerine gecene kadar masraf.
Birde icerisine girmeden yapacagin masraf.

Keller Nasil Bilirkisi nin bakmasi iyi olur.Savas sonrasi malzeme zayif Keller abdichten cogu problemli.Feuchtigkeit olabilir.

Benim görüsüm 5 sene kadar daha bu belisizlik sürer.Faizler artar.Bu sirada cogu Anschluß Finanzierung da problem yasayacak.10 senelik vertrag yapanlar.
Sonrasinda Ekonomiyi canlandirmak icin ne faiz indirimi uygulanir.Bir hareketlilik canlilik tetiklenir.

webci
17 Temmuz 2022, 19:16
Alan dar
Oturacak yer dar

Bu fiyata cok derim....
Cazibeli göstermek icin bir sürü sinik sinak yazmislar derim..
Aldannmamak gerek derim..

kancasis
17 Temmuz 2022, 22:16
Sayın arkadaşım,Yasin kırk yaşın altındaysa almanı tavsiye ederim. Elliyi geçmiş ise iyi düşün derim..ellibesin üstundeysen,intihar ediyorsun derim.başarılar dilerim
Sağlıcakla kal.

Acemibiri
18 Temmuz 2022, 07:42
Önümüz Puslu insanlar su an gelecegi göremiyor.Neyin ne olacagini bilemiyor.Bütün Dünyada böyle.
Yatirim yapabilmenin ilk olmazsa olmaz sartindan biri önümüzün görünür olmasidir.

talo176
18 Temmuz 2022, 11:01
Yasini bilmiyorum, gelirin ne kadar da yazmamissin vs..

Ama asagi yukari 320 bin avrodan konusuyoruz..
Bankalar da artik garanti istiyor (eigenkapital vs)..

Su an 3% den düsük faiz bulmak zor.. hele hele 15 seneye baglarsan..

3% tilgung ile nerden baksan 1500€ ödemen gerekiyor her ay..
Sonra
gas/elektr./wasser/
Reinigung (müllabfuhr)
Grundsteuer
GEZ
Vs vs
Yani toplam her ay ca 2000€..
30 sene!!!

Bende herkesin kendi evi olsun yanayim, fakat ufak tefek sey de (örnek kaluriferin bozuldu), kredi cekeceksen, hic bu ise girme.. ne izin yaparsin, ne cocuklarina PC alirsin ne de yengeyle sinemaya/lokantaya cikarsin..

He maasin 4000 felan ise (yengeyle beraber) arti Kindergeld aliyorsaniz, o zaman al derim.. ama 3000 euroyla artik zor.. sartlar degisti.. biraz daha erken müdahale etseydin, o zaman da olurda 3000€ maas ile.. yani faizler 0.5-1% iken..

webci
18 Temmuz 2022, 11:48
Bu konuda talo ustaya hak veriyorum..
Cok acik ve net bir yaklasim..
Karanlik bir yer kalmamis..

BiBakipCikicam
18 Temmuz 2022, 13:45
Allah razı olsun. Bakalım bir değerlendirme yapalım ailecek. İlk Interesse Listede olan biziz. Yaşım 31, Sadece benim Aylığım 3000€ net üzeri geçiyor . Şuanda iş görüşme yapıyorum, daha yüksek maaş alabilmek için. Hanım Elternzeit da.

murat39
18 Temmuz 2022, 14:03
Yukarda belirttigin sekilde.Yasin 31 ve ayligin 3.000 € + cocuk ve yenge elternzeit
Kendine risk payi kenarda birak.5.000 € devamli bulunsun.

Bu durum da tamir isine fazla girme.Bir Banyo elden gecir.Ilerde problem olur.Kirma dökme isi.

Alman mantikli olur.

Ejderabi
18 Temmuz 2022, 17:29
Arkadasim bende tabiki almani isterim ama yasin genc esin Elternzeitda ve ileride ise baslama ihtimali var. Eger su anda kiradaysan bence o kirada birkac sene daha idare et. Hem kenara para koymaya calis hemde su sakat ortami izle.

Neden sana bu sekilde tavsiye veriyorum cünkü aynisini bende yasadim. 2 cocukla istedigim evi bulasiya kadar 3 odali dairede durdum. Senin buldugun evler 220 bine karsima cikti almadim, senin buldugun evin yenisi (Neubau) 325 bine karsima cikti hemde merkezde almadim cünkü istedigim ev degildi. Düz ayak müstakil genis bahceli bir yer aradim bana ait olan.
200-300 m2 arsali evi ha almissin ha almamissin o paraya güzel bir 4 oda yeni daire al ondan iyi diyecegim de bu zamanda oda yapilmiyor.
Günün sonunda 2018 de aradigim ev araya araya bekleye bekleye karsima cikti. Senin verdigin parayi vermesine verdim de seninkisiyle kiyaslanamaz okadar arsa büyük ve ev güzel. Bahcede dügün yapsan bile olacak eger izin olsa. Birde Reihenhausu neden istemedim biliyormusun 2-3 kat in cik yapacaksin. Inan bana bir gün yaslanacaksin ve inan bana yaslanmadanda 40 yasindan sonra saglik sorunlari basliyor.

Bence acele etme Eigenkapital biriktir. Faizler ciktikca emlagini satamayanda cikar. Elinde biraz para olursa 50 - 100 bin ozaman daha güzel evlerede yönelirsin. Herkes Gas dan kurtulma derdinde sen eski bir eve gas la olan yeri almaya caisiyorsun. Bencede riskleri avantajlarindan cok fazla su anda.

samsunlu
18 Temmuz 2022, 18:39
Arkadasim bende tabiki almani isterim ama yasin genc esin Elternzeitda ve ileride ise baslama ihtimali var. Eger su anda kiradaysan bence o kirada birkac sene daha idare et. Hem kenara para koymaya calis hemde su sakat ortami izle.

Neden sana bu sekilde tavsiye veriyorum cünkü aynisini bende yasadim. 2 cocukla istedigim evi bulasiya kadar 3 odali dairede durdum. Senin buldugun evler 220 bine karsima cikti almadim, senin buldugun evin yenisi (Neubau) 325 bine karsima cikti hemde merkezde almadim cünkü istedigim ev degildi. Düz ayak müstakil genis bahceli bir yer aradim bana ait olan.
200-300 m2 arsali evi ha almissin ha almamissin o paraya güzel bir 4 oda yeni daire al ondan iyi diyecegim de bu zamanda oda yapilmiyor.
Günün sonunda 2018 de aradigim ev araya araya bekleye bekleye karsima cikti. Senin verdigin parayi vermesine verdim de seninkisiyle kiyaslanamaz okadar arsa büyük ve ev güzel. Bahcede dügün yapsan bile olacak eger izin olsa. Birde Reihenhausu neden istemedim biliyormusun 2-3 kat in cik yapacaksin. Inan bana bir gün yaslanacaksin ve inan bana yaslanmadanda 40 yasindan sonra saglik sorunlari basliyor.

Bence acele etme Eigenkapital biriktir. Faizler ciktikca emlagini satamayanda cikar. Elinde biraz para olursa 50 - 100 bin ozaman daha güzel evlerede yönelirsin. Herkes Gas dan kurtulma derdinde sen eski bir eve gas la olan yeri almaya caisiyorsun. Bencede riskleri avantajlarindan cok fazla su anda.
Senin aldigin evi kaca aldin wohnfläche ve bahce büyüklügü ne kadar baujahri hangi sene?.

Ejderabi
20 Temmuz 2022, 21:18
Senin aldigin evi kaca aldin wohnfläche ve bahce büyüklügü ne kadar baujahri hangi sene?.

330 bine aldim, wohnfläche 120m2 kellerdede 2 oda var ( üst kat 105m2 alt kat keller 105m2), arsa 1100 m2, baujahr 1966 olmali herhalde.
Eve 350 bine geldi ve yaklasik 70 binde ( camlara, yeni elektrige, dis kapi, ic kapilar, yerlere ve ic duvarlarin sivasina harcadim). Toplam 420 bini buldu.
Kalorifer yeniymis ondanda kurtulmustum.
Duvarlar 30 cm Wärmedämmung yaptirtmadim henüz. Disariya ( cati, dis cephe, bahce) para harcamadim. Zamanla belki amortise ederse.

300 bin kredi cektim 1,85% den 15 senelik ayda 1000 Euro taksit ödüyorum.

kayserli
21 Temmuz 2022, 12:04
Yasini bilmiyorum, gelirin ne kadar da yazmamissin vs..

Ama asagi yukari 320 bin avrodan konusuyoruz..
Bankalar da artik garanti istiyor (eigenkapital vs)..

Su an 3% den düsük faiz bulmak zor.. hele hele 15 seneye baglarsan..

3% tilgung ile nerden baksan 1500€ ödemen gerekiyor her ay..
Sonra
gas/elektr./wasser/
Reinigung (müllabfuhr)
Grundsteuer
GEZ
Vs vs
Yani toplam her ay ca 2000€..
30 sene!!!

Bende herkesin kendi evi olsun yanayim, fakat ufak tefek sey de (örnek kaluriferin bozuldu), kredi cekeceksen, hic bu ise girme.. ne izin yaparsin, ne cocuklarina PC alirsin ne de yengeyle sinemaya/lokantaya cikarsin..

He maasin 4000 felan ise (yengeyle beraber) arti Kindergeld aliyorsaniz, o zaman al derim.. ama 3000 euroyla artik zor.. sartlar degisti.. biraz daha erken müdahale etseydin, o zaman da olurda 3000€ maas ile.. yani faizler 0.5-1% iken..

Cok Dogru yazmis ben sadece bir eklenti daha yapmak istiyorum. Unutmayalim ki faiz edelim 3 % den faiz buldun ve 10 sene faizi garantiledin. 10 sene sonra yeni Kredi anlasma yapacagin zaman faizler 4,5 % da olursa ne yapacan, cünkü faiz giderleri cok?

depream
29 Ağustos 2022, 03:48
Selam Kardesim,

Benimde durum sana benzer.. ilk basta Bende Einfamilienhaus bakmistim, hatta Reiheneckhaus bulmustum privat birisinden. Herseyde anlastik birgün dedi evi satmiyorum. Artik ev bulamam diye gittim araba aldim :) 6 ay sonra 3 Familienhaus nasip oldu. Esim o zamanlar calisiyordu simdi bir evladim oldu ve calismiyor. Arabayi da ödüyorum halen, Evide, tatile de gidiyorum, oglanin hic birseyini de eksik etmiyorum. Ay sonu bazen zorlaniyoruz ama kenara para biriktirmis oluyorum. Söyle bakmak gerekir ki Ben ama aylik eve 1.600€ ödüyorum, 1.200€ da gelirim oluyor kiralardan. 400€ kendi cebimden cikiyor. 0,9% dan almistim Krediyi. Simdi ~3% + Tilgung 2-3 arasi etti bana 5-6. Kaldirirmiyim suan diye düsündüm. Hesapladim ettim durumlar halen Iyi. Belki o durumda 2 senede bir tatile giderim, 5 yildiz yerine 3 yildiz olur ama yinede olur. Bunlarin bilincinde olmalisin. Ben kendime göre tedbir aldim ve is yerimi degistirdim. Suan 30% olarak net fazla aliyorum. Herseyde yolunda cok sükür. Ben herzaman derim, aldigin ev, araba ne olursa olsun sosyal yasamini negatif etkiliyorsa alma. Evladina bir oyuncak alirken hesap kitap yapmak zorunda kalacaksan alma. Suanki durumun nasilsa halen öyle kalmali!

Reihenhaus alacaksan bilki, bahcede otururken senin tarafini iki komsu tarafindan görülebilir. Biriyle aran kötü olur rahat edmezsin. Müstakil bir Einfamilienhaus baksan dünyanin parasi. Bekledin diyelim, fiyatlar yine cikarsa? Düsebilirde tabiki ama bir insan bugün evi 300.000€ ya aliyorsa ve yan giderler ile (~10%) 330.000€ ya geliyor. Simdi Renovierung yaptin, 350-360 oldu. Alan bunu kaca satacak? Zararla kimse artik ev satmaz.. Eger bu faizler bu yükseklikte kalirsa ve enflasyon böyle giderse almanya zaten Wirtschaftskrise yasayacaktir. Zaten su güncel durumda evini ödiyemiyen cok insan vardir. Demem o ki, tek ailelik degilde ein azindan bir kiracin olsun derim. Hem emekliligin icin bir yatirim yapmis olursun hemde fazla zorlanmazsin.

moralist
29 Ağustos 2022, 08:49
Ev almak çok mantıklı 30 sene sonra rahat edersin

Birbey 3.0
29 Ağustos 2022, 09:01
Ev fiyatları hiç bir zaman düşmez. İkinci dünya savaşında bile düşmedi. Faizler yükselince ne olur, ev fiyatları enflasyon kadar artar.

Birde faiz çok yüksek diyenlere. 2008 yılında 10 yıllık faiz 4.5 - 5%. Daha önceleri yıllık 7-8%.

Hayatda herşey düşer. Altın düşer, petrol düşer, sen ben düşeriz. Ama ev veya daire fiyatlarını düşdüğü görülmemiş birşey. Düşcek olsa bizim Türkiye'de düşerdi. Burdaki faiz Türkiye'deki faizin yanında pire kalıyor ve yine düşmüyor.

atsiz77
29 Ağustos 2022, 09:46
Burda Birbey 3.0 haklı örmek verecek olursam 1999 yılında babam şu anki binayı 300.000DM + 350.000DM inşaat yapmıştı faizler o zamanları çok yüksekti hemen hemen nerdeyse sadece Faiz ödüyorduk her ay ana paradan 1% gidiyordu.

Şimdi evin fiyatı hesaplatmadık 600.000€ vardır en az.

Şu an 300.000€ kredi için ortalama 1200€ aylık borç ödemen gerekir oda 2% tilgung ile.

Normal bi çalışan için çok zor bu borcun altına girmek.

Türkiye’de durum biraz farklı herkes ev alma derdinde faiz ne kadar bunu düşünen yok, bizim kayınco karı koca çalışır ortalama 30.000 ₺ aylıkları varmış bu zamana kadar parayı havada saçıp durdular her 2-3 araba değiştirdiler.

Şimdi ev sahibi kirayı yükseltiyor diye dert yanıyor, ev/daire alacakmış banka kredi vermemiş hanımla haber göndermiş eniştem biraz destek olsun diye.

Hanıma dedim beni bulaştırmayın bu konuya iyiyken kötü oluruz dedim, bu zamana kadar Almancıların hiç birisi parasını ger almamıştır aldıysa zar zor kötü olmuştur deyip kapattım konuyu.

Birbey 3.0
29 Ağustos 2022, 12:33
30000 TL ile kredi alamadığına ben inanmam. Gayeleri bence sağdan soldan faizsiz borç toplamak.

webci
29 Ağustos 2022, 12:39
Soruya cok kolay bir cevap..
Suanki duruma göre ev almak hic mantikli degil..
Yani MANTIKSIZ....
Ne kadar sartlar zorlasada 5 sene evveline gidildiginde adim atilabilirdi ama artik o adimlarda tikandi..
Turkiyeden paran varsa al ama avrupada alma..

atsiz77
29 Ağustos 2022, 12:45
30000 TL ile kredi alamadığına ben inanmam. Gayeleri bence sağdan soldan faizsiz borç toplamak.

Bilmiyorum Hanımın söylediğine göre ikisi 15’er bin ₺ alıyorlarmış Türkiye’deki aylıkları bilmiyorum.

Birisi orman bakanlığında memur diğeri müdürüm diyor buraya göre Objektmanager Hausmeister gibi bi iş yapıyor.

Birbey 3.0
29 Ağustos 2022, 14:12
Aynen.

Sekretere'de Türkiye'de Özel kalem müdürü deniyor.

Yani herkes Türkiye'de müdür.

talo176
29 Ağustos 2022, 14:49
2008 de 4.5-5% diyorsun da.. zaten simdi 3.5% ve ileride ne olur, bilmiyoruz.. arti 2008 de evlerin fiyati yari yariya idi.. ve enflasyon almanya da %30 (fazla da olabilir) artti o zaman da bugüne kadar..

O zamanla simdiki zamanla kiyaslamak yanlis..

Daha bugün okudum, malzemeler (Celik/Beton/odun vs) gittikce pahalasiyor.. sifirdan ev yapmak artik zenginlerin işi..

Heee, evin fiyati, dedigin gibi, hayat da düsmez, ama 0815 isci icin imkansiz görünüyor..

Birbey arkadasim, yazdiklarindan saygi duyuyorum, ama senin "benim cocuklar devam öder" düsünceni de paylasmiyorum..

500binden asaya ev bulmak artik zor, 30 senede de ödeyemezsin.. rahat 40 sene her ay 1500 + NK..

Ne kadar iseseniz de, banka zaten kolay kolay vermiyor kredi..

Bir arkadas evi satmak istiyor, talep cok.. ama bir türlü satamiyor.. cünki banka vermiyor kredi..

BuraK!
29 Ağustos 2022, 16:55
Benim düsüncem bu:

Nakit parasi olana faizler yükselince ev almak icin güzel firsat. Aradabir uyguna ev geliyor, bazi insanlar haberlere bakip panik olabiliyorlar. Ev fiyatlari düsecek haberleri cogaldi. Piyasayi takip ediyorum bizim burda aradabir iyi fiyata ev geliyor 1 haftaya hemen ilan gidiyor. Yani kisacasi: Suan nakit parasi olan hergün ilanlara baksin, aradabir uyguna geliyor ev ilanlari.

mxm
29 Ağustos 2022, 17:28
Su an ne olacagini kimse bilemez, buna imkan ve ihtimal yok. Fiyatlar düsmez ama enflasyon sebebiyle degeri otomatikman düsüyor zaten, miktar ayni kalsa da ayni degerde olmuyor.
Önümüzde cok zor yillar var bu kesin. Ben sahsen maddi olarak enflasyon farkini cok acik bir sekilde görüyorum, eve girenle cikan artik degisti ve maalesef daha da beter olacaga benziyor. Ukrayna konusuna hic bu kadar girilmemeliydi, Ukrayna yöneticileri zaten bes para etmeyen insanlar, halki düsünen bir kesim degil bunlar, hepsi cepci. Türkiye ilk dafa dis politikada Ukrayna konusunda cok iyi bir yönetim sergiledi helal olsun düsünenlere.

Birbey 3.0
30 Ağustos 2022, 08:29
Talo176, tabiki çocuklara güven olmaz. Ama insan hayırlı evlatlar olur inşAllah diye birşeyler yapmak istiyor.

Birde benim ev alma niyetimin nedeni, çocukları Augsburg'un içinden uzaklaştırmak. Eski oturduğumuz semte acayip yabancı doldu. Hergün asaişlik olay oluyor. Çocuk birinici sınıfa oraya gitti. Sınıfda bir beya iki Alman vardı. Yarın kötü arkadaş çevresi olur diye korkdum. Burası nezih bir kasaba. Tabiki burda kötü yola düşmeyeceğinin garantisi yok. Ama burada sosyal sorunlu aileler görmedim daha. Seviye olarak çok yüksek. Yeni okulda bile fark ediyorum.

Görüşlerime katılmaman normal. Hepimiz insanın. Hepimizi görüşü aynı olacak diye birşey yok.

Allah tüm çocuklarımızı iyi insanlar ile karşılaştırsın.

BuraK!
30 Ağustos 2022, 19:21
Su an ne olacagini kimse bilemez, buna imkan ve ihtimal yok. Fiyatlar düsmez ama enflasyon sebebiyle degeri otomatikman düsüyor zaten, miktar ayni kalsa da ayni degerde olmuyor.
Önümüzde cok zor yillar var bu kesin. Ben sahsen maddi olarak enflasyon farkini cok acik bir sekilde görüyorum, eve girenle cikan artik degisti ve maalesef daha da beter olacaga benziyor. Ukrayna konusuna hic bu kadar girilmemeliydi, Ukrayna yöneticileri zaten bes para etmeyen insanlar, halki düsünen bir kesim degil bunlar, hepsi cepci. Türkiye ilk dafa dis politikada Ukrayna konusunda cok iyi bir yönetim sergiledi helal olsun düsünenlere.

Rusya ve Cin daha dünyaya cok bela olacak. Bence bu baslangic. Bunu Avrupa Amerika bildigi icin ukrayna olayini büyütüp rusya ekonomi darbe vurmak istedi. Suan rusya ekonomisine fazla etki etmedi ama ilerleyen zamanda rusya bence baya etkilenecek. O yüzden bu adim bence sarti. Eger ukrayna olayinda dünya ses cikarmasaydi en gec 2-3 sene sonra rusya yine bir ülkeye isgal edecegi kesindi....

mxm
30 Ağustos 2022, 20:27
Evet ama dünya dengeleri acisindan USA nin karsisinda baska bir gücün bulunmasi diger ülkelerin hepsi icin bence olumlu. USA kafasina göre her ülkeyi karistirabilen bir ülke. Rusya ve Cin artik kendilerini vazgecilemez hale geldiler, hele ki Cin in ürettigi ürünleri o fiyata sunabilecek baska bir ülke yok, alternatifi yok. Baska ülkelerde yaptirabilirler anca o kadar ucuza imkansiz, bu da en önemli noktalardan biri. Rusya ise dünyanin en ucuz gazini satan ülke, alici daima bulunur, Ukrayna konusu zamanla unutulur gider ve hersey yine rayina oturur. Ukrayna´ya istedikleri kadar silah versinler Rusya´ya karsi hic bir sansi yok, sadece savas uzuyor, ölen sayisi artiyor. Kaldi ki Rusya genel askerlige cagri yapmadi, ufak bir orduyla yavas yavas savasiyorlar.
Avrupa Rusya´da günlük 600 milyon dolarlik gaz satin aliyordu, 600 milyon günlük müthis bir miktar.

Baska bir konu da iklim degisikligi yüzünden Rusya´nin elindeki soguk bölgeler altin degerinde olacaktir, Rusya´nin gelecegi bence asiri parlak. Gaz yerine tüm dünyaya su satmaya baslarlarsa sasmayin.

Birbey 3.0
30 Ağustos 2022, 20:38
Konuya dönecek olursak, ev veya daire almak için dünyanın durumunu beklersek çok bekleriz.

10 - 15 sene önce daireler 80.000 Euro'yken ozaman millet herkes issizlikden kırılıyor, iş piyasası kötü neyine güveniyorsunda alacaksın deniyordu.

Her devrin kendine göre iyi kötü tarafı vardı ve yine olacak.

Evdeki hesabın biraz dişini sıkmak ile çarşıya uyuyorsa alacaksın. Hastalık riski, issizlik riski her zaman var.

Risksiz hayatda hiç birşey yok.

mxm
30 Ağustos 2022, 22:43
Gidisata göre en saglami Alaska´da, Grönland´da falan arsa almak, mümkün olsaydi hakikaten alirdim, cocuklarin gelecegi garanti olurdu. Bir 30 sene sonra millet kuzeye göcecek, az kaldi. Almanya´nin 30 sene öncesini hatirlayanlar bilirler, kisin eksi dereceler hic eksik olmazdi, ilkbaharda da günlerce yagmur yagardi, her sey degisti. Bilim insanlari zaten söylüyorlardi ancak beklenilenin 2 kati daha hizla isiniyor dünya, yani gelecekte 30 sene sonra buralarda 6 ay hic yagmur yagmayacak, belki de 8 ay yagmur yüzü görülmeyecek. Biz o kadar yasamayiz ama gidisat bu sekilde. 30 sene evi öde sonra birak git, bu mümkün.

mavi78ates
31 Ağustos 2022, 18:25
Immobilienpreise fallen - Immobilien-Blase vor dem Platzen?

https://www.boerse-online.de//nachrichten/geld-und-vorsorge/immobilienpreise-fallen-immobilien-blase-vor-dem-platzen-20316399.html

kuru
01 Eylül 2022, 19:06
Gidisata göre en saglami Alaska´da, Grönland´da falan arsa almak, mümkün olsaydi hakikaten alirdim, cocuklarin gelecegi garanti olurdu. Bir 30 sene sonra millet kuzeye göcecek, az kaldi. Almanya´nin 30 sene öncesini hatirlayanlar bilirler, kisin eksi dereceler hic eksik olmazdi, ilkbaharda da günlerce yagmur yagardi, her sey degisti. Bilim insanlari zaten söylüyorlardi ancak beklenilenin 2 kati daha hizla isiniyor dünya, yani gelecekte 30 sene sonra buralarda 6 ay hic yagmur yagmayacak, belki de 8 ay yagmur yüzü görülmeyecek. Biz o kadar yasamayiz ama gidisat bu sekilde. 30 sene evi öde sonra birak git, bu mümkün.

aynen katiliyorum. ama Grönlandda nasil alicaz

mxm
01 Eylül 2022, 21:00
Danimarkaıa basvurmak gerekiyor, su an metrekaresi 200 Euro civari, 10 sene sonra 300 e cikar, 20 sene sonra 1000 Euroyu gecer, 30 sene sonra satin alacak arsa kalmaz veya metre karesi 100 bin Euro olur.
Bilinmez tabi de iste biz de ekonomi uzmanlari gibi salliyor olsak da bu bence gayet mümkün. Sadece yagmur yagmamasi da tek sorun degil, yaginca ortaligi sel götürme durumu da giderek artiyor, dere kenarlarina yakin oturanlar buna bence kafa yorsunlar, gelecek seneler sellerle gececek. Benim oturdugum binanin bodrumunu ilk defa gecen sene sel basti, böyle bir seyi 30 senedir yasamamistik. Bu sene de 30 senedir ilk defa komsu köyü sel basmisti, bunlar tesadüf degil.

BuraK!
21 Eylül 2022, 22:02
Bugün Amerika FED merkezin toplantisi vardi, ve Powell FED merkez baskani bugün ev fiyatlari düsecegine inaniyorum/düsünüyorum dedi. Cogumuz ev fiyatlar düsmez diye düsünüyor fakat bu sefer durum bence ciddi ortalik karisik merkez bankasi bile böyle aciklama yapiyorsa birsey var demektir...

"Der Bankensektor notiert jetzt 1,7 Prozent im Minus - Powell erwartet Korrektur am Immobilienmarkt."

webci
21 Eylül 2022, 22:25
Tabiki o ev fiyatlari düser dedi ama faizler tavan yapti..
Ali cengiz oyunu gibi oldu bu is..

BuraK!
21 Eylül 2022, 22:29
Aynen, Amerikada faiz 4,6% , ve faizlerin düsmesi 2024 baslayacak dedi. 2023 düsme hic olmayacak, bu kötü bir aciklama oldu... nakit parasi olan beklesin iyi fiyata evler gelecektir

cassano
22 Eylül 2022, 14:54
Benim kanaatimce, ev ve daire fiyatları düşmez. Faizler iner çıkar ama su anki durumda fiyatlar sabit. Kaldigim bölgede fiyatlar ayni.

Su an evler satılmıyor, fiyatlar inmiyor. Belki millet su an ki giderlerin çok oldugun icin bisey almıyordur diye düşünüyorum. Gas/Elektrik/Araba yakıtları su anki en büyük etken diye düşünüyorum.

Sansa olursa el altından iyi fiyata bulunursa alınır, yoksa zor gibi düşünüyorum.

murat39
22 Eylül 2022, 19:00
Su anki isci ayligiyla ev alinir boyutu kalmadi.
Adam evi mi gecindirsin, o kadar gideri mi karsilasin.

Ortalama isci ayligi net 1600 € ve 2.400 € arasi. Gelde al.

Su an ev daire alip da 10 senelik kredi sözlesmesi yapanlar problemde.5 senesini atlattilar.Ana paradan fazla ödeme olmamistir.simdi 4 kati ödeme karsilarinda.Ona göre gelir de yok.

mxm
22 Eylül 2022, 19:23
Benim oturdugum köyde satiliga cikan evler aninda gidiyordu, son günlerde takip ediyorum hepsi duruyor alan yok. Zaten fiatlar sisirilmis bir durumda, bu fiatlar normalin cok üstünde ve dedigin gibi 10 senesi dolanlari da cok zor günler bekliyor, 1-2 sene icinde neler olur görecegiz.
Bizim yanibasimizda satilan ev:
400 metrekare arsasi var, 3 dairelik eve adam 750 bin Euro istiyor, daireler 65 metrekare, ufak sayilir. Arsasi büyük ama iki yani cadde, yikip yenisini yapayim desen hem caddeden hem de komsulardan 4 metre geriye cekince geriye bir sey kalmaz.
Yani iyi hesap yapildiginda aslinda su anki fiatlarin hayal dünyasi oldugu kesinlesiyor ve muhtemelen cok büyük bir cöküs olacaga benziyor. Pesin parasi olanlar önümüzdeki senelerde cok iyi yatirimlar yapabilirler belki, kimbilir.

BuraK!
22 Eylül 2022, 21:27
Cok büyük cöküs olmayacagi kesin, beklenen düsüs en fazla 10% -15% felan. Asiri düsüs olmasi imkansiz.

https://www.n-tv.de/wirtschaft/Immobilienmarkt-kaempft-mit-Umsatzrueckgang-article23605137.html

Cogu neubau yapilacak olan binalar, evler asiri zamdan dolayi durduruluyor. Nachfrage o yüzden cok azalmayacagi kesin.

"Das ifo-Institut hat das Phänomen in Zahlen gefasst: Die Stornierungen im Wohnungsbau sind bis September stark gestiegen, etwa jedes achte Projekt wird derzeit eingestellt"

https://www.tagesschau.de/wirtschaft/immobilien-zinsen-inflation-baukosten-101.html

mxm
23 Eylül 2022, 06:20
Sadece zamlarla alakali degil, millet gecim derdine düsecek hale gelecek gibi görünüyor. Almanya´da bu cok uzun bir süredir yoktu. Neubau azalacak ve bakalim kac insan su an taksitlerini ödeyemedigi emlaklarini satmak zorunda kalacak. Iyi maas alanlar da fazla güvenmesinler cünkü isini kaybetme sorunu dahi ortaya cikabilir.
Benim kzin calistigi firma ürünlerinin büyük bir bölümünü Cin´de yaptiriyor, Cinle de sorun cikarsa dünya düzeni cok degisecektir. Almanya icin ilerisi daha iyi bir durum olur ama gecici bir kac sene cok büyük sorunlar yasariz.
Rusya ve Cine bu kadar baglanilmamaliydi ya da USA dan kopmalari gerekiyor, biktirdilar cünkü artik. Ben sahsen bu olan bitenden müthis süphe duymaya basladim, Putin gözüme sempatik gelmeye basladi.

Haziran
15 Ekim 2022, 18:24
Güya immobilen fiyatlari düsüyormus.
https://m.bild.de/bild-plus/geld/mein-geld/politik-inland/immobilienpreise-rauschen-ab-makler-werden-haeuser-nicht-mehr-los-81199140.bildMobile.html
Ben öyle birsey göremiyorum çevremde.

mxm
16 Ekim 2022, 01:32
Bizim komsu fiati 599 bin Euroya düsürmüs, savas öncesi aninda giderdi ev ama alan cikmadi demek. Hala da 599 binde duruyor, 150 bin Euro birden düsmüs, demek alici olanlar fiata cok tepki verdiler ki bu kadar düsmesi normal degil, gerci asiri yüksek baslatmislardi, simdiki fiati mantiga daha uygun, bakalim alan cikacak mi cok meraktayim.

Haziran
16 Ekim 2022, 08:13
599 bin eur düsmüs halimi?
Neymis bu ya, Dairemi, Evmi?
599 bin eur öde öde bitermi ya?

moralist
16 Ekim 2022, 09:50
599 bin çok fazla bir fiyat değil ailecek çalışıp hemen ödenir

Ejderabi
16 Ekim 2022, 09:53
Bizim komsu fiati 599 bin Euroya düsürmüs, savas öncesi aninda giderdi ev ama alan cikmadi demek. Hala da 599 binde duruyor, 150 bin Euro birden düsmüs, demek alici olanlar fiata cok tepki verdiler ki bu kadar düsmesi normal degil, gerci asiri yüksek baslatmislardi, simdiki fiati mantiga daha uygun, bakalim alan cikacak mi cok meraktayim.

Gecen sene bu eve faizler 1% iken 1.500 Euro taksit ödenecekti su an faizlet 4% ve taksit 3.500 Euro ya cikti.

Mecbur satacaksa mecbur Fiyati düsürecek.

mxm
16 Ekim 2022, 10:18
Gecen sene bu eve faizler 1% iken 1.500 Euro taksit ödenecekti su an faizlet 4% ve taksit 3.500 Euro ya cikti.

Mecbur satacaksa mecbur Fiyati düsürecek.

Faizlerin hakikaten büyük etkisi var. Fiati yüksekken sayfada aylik tahmini 3400 geri ödeme yaziyordu, düsünce 2700 olmus.

Mecbur degildir sahibini taniyorum, dedesinin de evleri var.

Birbey 3.0
16 Ekim 2022, 10:29
Geçen gün bende gazetede okudum, fiyatlar düşmeyecek ama eski kadar hızlıda fırlamayacak diye.

Kendi fikrim kiralık daire kıtlığı olduğ sürece artar. Evin veya dairenin avantajı şu, her ne kadar faiz yüksek olsada az veya çok bir geri dönüşü var sattığınızda. Aslında kirada bir faiz oda yükseliyor.

Ejderabi
16 Ekim 2022, 11:19
Faizlerin hakikaten büyük etkisi var. Fiati yüksekken sayfada aylik tahmini 3400 geri ödeme yaziyordu, düsünce 2700 olmus.

Mecbur degildir sahibini taniyorum, dedesinin de evleri var.

Faizler düsükken bankalar 2% Tilgungla kredi cikariyordu. Su an bankalarda kendini koruma altina aliyor ve 3% Tilgung istiyorlar minimum. Yani kolay kolay kredi cikmayacak. Nakiti olan avantajda. Inan bana nakiti olanda cok.
Bende daireyi satmayi düsünüyorum 10 senedi doldu. 80e almistim 275 düsünüyorum ama karar veremedim henüz. Daire evden kolay satilir.

talo176
16 Ekim 2022, 11:50
Satmak kolay, sattiktan sonra ne yapacan..
He "yasim 60'a dayanmis, surda 1-2 senem kalmis yurt da, zaten dönüsü planladim" diyorsan, o baska..

Yoksa benim aklimdan gecmedi degil.. ca 300% kar yapmis olurum, ama yas henüz 47 ve dahaaaa cok burdayiz.. yani imkansiz su an..

Fiyatlar düsermi düsmezmi ' ye gelince..
Düsücek felan zannetmiyorum.
Bankalar ekstra kredi vermiyor artik (aslinda talep cok).
Ne oluyor, bu sefer satmak isteyen mecbur fiyati indiruyor, ilk alan kim oluyor? Bankalar!!!
Ve daha pahaliya satip, bu sefer daha önceden verilmeyen kredi veriliyor..

Ejderabi
16 Ekim 2022, 12:58
Satmak kolay, sattiktan sonra ne yapacan..
He "yasim 60'a dayanmis, surda 1-2 senem kalmis yurt da, zaten dönüsü planladim" diyorsan, o baska..

Yoksa benim aklimdan gecmedi degil.. ca 300% kar yapmis olurum, ama yas henüz 47 ve dahaaaa cok burdayiz.. yani imkansiz su an..

Fiyatlar düsermi düsmezmi ' ye gelince..
Düsücek felan zannetmiyorum.
Bankalar ekstra kredi vermiyor artik (aslinda talep cok).
Ne oluyor, bu sefer satmak isteyen mecbur fiyati indiruyor, ilk alan kim oluyor? Bankalar!!!
Ve daha pahaliya satip, bu sefer daha önceden verilmeyen kredi veriliyor..

Evet Talo haklisin. Yas 60 degil senin gibi cok var ama satilabilirde.
Parayi bonolarda park ederim ve yeni bir daire alinir biraz üste para verilip. Eski daire yeniyle degis tokus…ama karar vermek kolay degil.

talo176
16 Ekim 2022, 13:21
Para park etmek iyi degil arkadasim.. enflasyon her sene 7% desen.. 100bin de 93bin kalir.. vs vs vs.. yani 10 sene sonra yarisinin degerini kaybedersin..

Ejderabi
16 Ekim 2022, 13:51
Para park etmek iyi degil arkadasim.. enflasyon her sene 7% desen.. 100bin de 93bin kalir.. vs vs vs.. yani 10 sene sonra yarisinin degerini kaybedersin..

Yanlis düsünüyorsun. 275 binden dairenin getirisi 2,75% park edersem mesela 1 senelik commerzbank bonosu 3% civari. Uzun vadeler daha yüksek getirili.
Dairenin degeri cikmaz artik.

Onun icin benim satma fikrim yanlis degil. Merkez Bankasi faizleri yükseltzikce faiz getirileri dahada artacak.

Bak misal bu bono

https://www.boerse-frankfurt.de/bond/de000cz40lr5-commerzbank-ag-0-5-16-23

talo176
16 Ekim 2022, 15:27
Tmm onu hepsini hesap ederek yazdim.. 7-8% inflation, fakat 3% faiz.. eksik 4-5% .. 10 sene de 40-50bin (100bin den hesapladim)

Birbey 3.0
17 Ekim 2022, 20:49
Yanlis düsünüyorsun. 275 binden dairenin getirisi 2,75% park edersem mesela 1 senelik commerzbank bonosu 3% civari. Uzun vadeler daha yüksek getirili.
Dairenin degeri cikmaz artik.

Onun icin benim satma fikrim yanlis degil. Merkez Bankasi faizleri yükseltzikce faiz getirileri dahada artacak.

Bak misal bu bono

https://www.boerse-frankfurt.de/bond/de000cz40lr5-commerzbank-ag-0-5-16-23

Satinca eline ne gececek? Toplu para? Ondan sonra? Ha evirip cikaracagin yoksa ve Türkiye'de emekli geldiyse ve oraya yerlesmek istiyorsan tamam. Ama toplu paraya ihtiyacin yoksa su anda bence mantiksiz.

Ama ondan sonra kiraya gireceksen Almanya'da mantiksiz. Cünkü ödeyecegin Kaltmietede bir faizdir. Ve Almanya'da enflasyon oldugunu düsünürsek ve böyle gidersede her sene yüzde 10 zamli ödemen gerekecek. Aslinda ev veya daire borcu olan su devirde avantajli. Enflasyon yükseliyor ama banka taksidi yükselmiyor. Buda bir avantaj. Yani senin yüzde 3'ü birnevi kiraya girince devam vermis oluyorsun.

Hatda yüzde 4%'den faiz bile daire alip ödesen, hersene enflasyon böyle devam edecegini düsünürsek taksit sabit kalacagi icin oda bir cözüm. Ödedigin kira baskasina kaliyor, geri dönüsü yok, ama daireni er veya gec satarsa insan az veya cok üstüne bir para kaliyor. Yani yüzde 4% ödemek hersene eflasyondan kiraya yüzde 10% yemek yinede daha karli. Sadece taksitdi borc olarak degerlendirmeyeceksin, bir kira gibi düsüneceksin.

Ev ve daire fiyatlari hep cikacak. Tarihde hic düsütgü görülmedi. Ha ne olur, önceden enflasyon oranindan fazla artiyordu, simdi en fazla enflasyon kadar artar. En iyi Türkiye. Orda bile düsmüyor devlet direk veya dolayli yoldan müdahele ettigi halde.

Ejderabi
17 Ekim 2022, 22:12
Satinca eline ne gececek? Toplu para? Ondan sonra? Ha evirip cikaracagin yoksa ve Türkiye'de emekli geldiyse ve oraya yerlesmek istiyorsan tamam. Ama toplu paraya ihtiyacin yoksa su anda bence mantiksiz.

Ama ondan sonra kiraya gireceksen Almanya'da mantiksiz. Cünkü ödeyecegin Kaltmietede bir faizdir. Ve Almanya'da enflasyon oldugunu düsünürsek ve böyle gidersede her sene yüzde 10 zamli ödemen gerekecek. Aslinda ev veya daire borcu olan su devirde avantajli. Enflasyon yükseliyor ama banka taksidi yükselmiyor. Buda bir avantaj. Yani senin yüzde 3'ü birnevi kiraya girince devam vermis oluyorsun.

Hatda yüzde 4%'den faiz bile daire alip ödesen, hersene enflasyon böyle devam edecegini düsünürsek taksit sabit kalacagi icin oda bir cözüm. Ödedigin kira baskasina kaliyor, geri dönüsü yok, ama daireni er veya gec satarsa insan az veya cok üstüne bir para kaliyor. Yani yüzde 4% ödemek hersene eflasyondan kiraya yüzde 10% yemek yinede daha karli. Sadece taksitdi borc olarak degerlendirmeyeceksin, bir kira gibi düsüneceksin.

Ev ve daire fiyatlari hep cikacak. Tarihde hic düsütgü görülmedi. Ha ne olur, önceden enflasyon oranindan fazla artiyordu, simdi en fazla enflasyon kadar artar. En iyi Türkiye. Orda bile düsmüyor devlet direk veya dolayli yoldan müdahele ettigi halde.

Birbey yazdiklarinda hakli olabilirsin, ama sartlar ve durumlar herkesde farkli. Ben Türkiyeye geri dönmem kolay kolay burada cok islerim var.

Benim elimde 60 li yillardan baya daire var. Yarisinin borcu bitti yarisi devam ediyor. Ama dedigim gibi 60 li yillar yani yaklasik 60 yasinda.

Satip pusuda bekleyecegim ve önümüzdeki senelerde 250-350 arasi yeni bir daire alma pesine düsecegim eger satarsam. Düsüncem bu.
Ben ters yatirim yapan birisiyim. Zamaninda aldik birkac daire simdi satilabilir (ozamanlar herkes neden aldigimi anlamamisti), su an satma imkanlarim var. Ancak karar vermekde zorlaniyorum.

Yeni 3 odali daireler 400-450 bin ve bence bunlar düsebilir ama düsmeyebilirde bahsettiginiz gibi TR de ki gibide olabilir. Piyasa gercekten sakat. Brainstorming yapyiorum bir kac haftadir. ve birkac haftadirda faizler 3,5% dan 4% oldu 10 senelik.

Herhalde hic birsey yapmamakda güzel bir karar.

BuraK!
15 Ocak 2023, 18:17
Bizim insanlarimiz satmayada almayada cok merakli. Almanlara bakiyorum mal üstüne mal yapiyorlar.

Deutsche Bank da calisan yetkili bir Türk var ona sordum oda satmak mantiksiz artik paraya ihtiyaciniz yoksa dedi. Evlerin kiralara artacakmis, kiraya verin diyor.

Ev fiyatlarinda fazla düsüs beklenmiyormus. Talep cok evler az oldugu icin

Edit: Ejder usta, sen pusuya yatmaya bence gec kaldin, piyasa artik yüzde 4% - 4,5% faizi "einpreisen" etmis fazler 6% - 7% olmasi lazimki senin pusudan kalkip ev alman icin. 6 % zor olur. Gecen sene yazin satacaktin...

hOrOz
15 Ocak 2023, 19:07
Başınızı sokacak bir eviniz olsun fazlasına ne gerek ver

Yıllarca ödeyeceğiz diye boşuna nefes tüketiyorsunuz

Sonunda mortoyu çekecek dünya malı dünyada kalacak

Birbey 3.0
15 Ocak 2023, 21:13
Orası öyle. Ama ben niye aldım?

Çocuklarıma birşey bırakayım diye.

Tabiki diyebilir bazıları onu düşün bunu düşün nasıl olacak diye.

Ama herkesin görüşü farklı tabiki.

webci
15 Ocak 2023, 21:52
2017 den sonra ev almak mantisiz..
Hele suan resmen intihar..
Gun gelecek eviniz ve arsanizda kiraci olacaksiniz..
Bu grundsteure nin altindan cok isler cikacak....

mxm
15 Ocak 2023, 22:46
Bizim burada artik evler satilmiyor, satislar bicak gibi kesildi. Faizlerin artisi müthis bir etki yapti. Tahminimce gelecek sene düser faizler, bu sene asla ev falan alinmaz. 500 bin kredi olsa, %4 ten her sene 20 bin Euro faiz ödemek akil isi degil, aylik 1666 Euro ya denk geliyor, %3,5 olsa bile 1450 Euro eder.

Birbey 3.0
16 Ocak 2023, 00:32
Faizler düşeceğini sanmıyorum. Ev fiyatlarıda fazla düşeceğini sanmıyorum. En fazla 10% belki. Misal Türkiyemiz. Ortalama 5-10 seneye bir ekonomik kriz olmasına ve hep enflosyana rağmen hiç bir zaman düşmedi. Üstelik birde devlet o kadar Toki üzerine uygun fiyata binalara yapmasına rağmen.

Almanya'da 700.000 daire eksik piyasayı doyurabilmek için. Daizlere düşük kalsaydı bile bu kadar talepi doyurmak için devlet hızlı davransa en az 10 yıl hatda 20-25 yıl sürer. Bir Baugenehmigung bile bazen 2-4 sene sürüyor.

Kimse evini zarara satmaz. O kadar kiralık daire arayan olduğu sürece kiraya verir ve yine satmaz.

Birde faizleeör 4-5 ile yüksek gelsede yüksek değil. 2008'de daireyi aldığımda 15 senelik için 5,49% anlaşdım. Ozamanlar faizler çok düştü deniliyordu. 90ların sonuna doğru faizler 7-8%. Herseyin sadece alışma süresi vardır.

Tabiki kimse bilemez kesin olarak ne olacağını.

Ama bin yinede faizler çıksada ev olmasada bir daire almayı tavsiye ederim. Niye, çünkü kira= faiz. Ve bu faiz 100%. Yani size bir kuruş dönüşü yok. Daire alırsın 300.000 Euro gittiği yere kadar ödersin. Birşey olduğunda hiç yoktan azda olaa eline geri para gelir. Kirada otur otur çık git hiç birşey eline gelmiyor.

mxm
16 Ocak 2023, 19:16
Faizler eskiden o kadar önemli degildi cünkü ev zaten bu kadar pahali degildi. Su an alacagin evin fiati kesinlikle sisirilmis durumda, faizi de eklersek yandin.
Bosuna millet anlasmalari stornierung yapmiyorlar. Sadece fiat ve faiz de degil, her sey pahalilandi, bir Handwerker ara bakalim bulabilecek misin. Hele ki pencere ve Heizung konusu asiri berbat durumda. Daha da berbatlasacak cünkü en cok calisan Handwerkerlarin cogu önümüzdeki 5-7 sene icerisinde emekli olacaklar. En cok emekli olunan zaman da bu olacak. Gelecek hic de ic acici degil.
Türkiye´deki emlak fiatlari zaten mantiga uygun degil, Euro arttigi halde o fiatlara yetisemedigine göre döviz baski uygulaniyor, döviz olmasi gerektigi yerde degil, bize bile asiri pahali geliyor artik.
Almanya´da ve Türkiye´de mülteci konusunun da etkisi büyük, yüzbinlerce insan geldi, milyon oldular hatta.

Birbey 3.0
16 Ocak 2023, 19:58
Dediklerin dogru ama dünya savaslarinda bile ev fiyatlari düsmedi.

En büyük örnek bizim Türkiye. Dedigim gibi 5-10 yila bir tepetaklakda olsak, asla düsmüyor. Faiz yüksekmis, düsükmüs, usta varmis, yokmus, deprem bölgesiymis, aklimiza ne gelirse. Asla düsmüyor.

feza
17 Ocak 2023, 00:17
Almanya´da piyasada konut eksikligi yasanirken mülteci sayisinin sürekli artmasindan dolayi kiralik/satilik konut acigi yükseliyor. bunun yaninda enflasyonun yüksek ve insaat malzemelerinin fiyatlarinin yükselmesinden dolayi yeni insaatlar pek yapilmiyor. faizin yüksek olmasindan dolayi piyasa durgun gecsede fiyatlarin düsecegini zannetmiyorum, ucuza satlik konut denk gelir ama genelde fiyat yatay devam edecegini tahmin ediyorum. kiralar yükselmeye devam eder ve su an 35-40 yil olan kira carpani bu vesileyle fark biraz kapanmis olur.

faizin belirli bir süre simdiki degerinin yakinlarinda devam edecegini tahmin ediyorum.
faiz düstügünde emlakda taleplerden dolayi 2. dalganin olacagini ve fiyatlarin cok yükselecegini tahmin ediyorum, yani faizlerin yüksek ve düsükken aliciya maaliyeti pek degismeyecek.

mxm
17 Ocak 2023, 07:38
Ev fiatlari tabi düsmez, acik var ve evlerin cogu zenginlerin elinde.

Cok iyi hatirliyorum, Türkiye´de Özal zamaninda da asiri sayida bina dikilmis ve alici kalmayinca fiatlar düsmüstü. Tek cözümü arz talep i dengede tutmak yoksa tabi düsmez, niye düssün.

BiBakipCikicam
08 Mart 2023, 22:44
Artık ev almak zor gibi. Bitane ev beğendiydik Marl da. 329.000€ Faiz 4,5%-5% civarlarında. Banka hesab etti. 50.000€ Eigenkapital ile 1700-1850€ aylık sadece Tilgung için düşüyor. Artı Nebenkosten vesaire. Kiraya çıksak 1300€ warm ödemek zorunda kalıyor insan. Bakalım durum nereye gidecek

atsiz77
08 Mart 2023, 23:18
Şu anda ev almak imkansız akıl işi değil, daireye çık kira yardımına başvur. Bu sene itibari ile kira yardımlarında olumlu yönde değişiklik oldu.

Birbey 3.0
08 Mart 2023, 23:25
Bence yanlış düşünüyorsun. Kirada bir faiz. Havaya giden para.

Evde faizde olsa bir kısmı yine senin cebine giriyor. Birde 20 yıllık anlaşma yaparsam şu avantajın var, 20 yıl Kaltmietene zam gelmiyor.

Sen bitiremez olsan bile borcunu, çocuğun icabında devam öder.

Birde unutma. Enflasyon 10% Almanya'da. Ev sahipleri hersene 8-10 Kaltmieteye zam yapacak.

Kredi için check24 bak. Onların verdiği fiyatı kimse veremedi bana.

torpido
09 Mart 2023, 15:47
Bence yanlış düşünüyorsun. Kirada bir faiz. Havaya giden para.

Evde faizde olsa bir kısmı yine senin cebine giriyor. Birde 20 yıllık anlaşma yaparsam şu avantajın var, 20 yıl Kaltmietene zam gelmiyor.

Sen bitiremez olsan bile borcunu, çocuğun icabında devam öder.

Birde unutma. Enflasyon 10% Almanya'da. Ev sahipleri hersene 8-10 Kaltmieteye zam yapacak.

Kredi için check24 bak. Onların verdiği fiyatı kimse veremedi bana.

Usta bende herkez alsın yanlısıyım ama arkadaş hesabını yapmıştır geliri gideri,eğer kaldıramıyorsa kira daha mantıklı,banka 1700-1800€ tilgung demiş bunun yanında elektrik internet,birde neben kostenları var 2300€ gibi bir fiyat çıkıyor eğer aylığı bunu kaldırmıyorsa ne yapsın.Öyle kolay olmuyor bu işler çocuğa felan bırak diye.Kendisi sıkıntıya girecekse kira daha uygun bence.

webci
09 Mart 2023, 16:19
Usta bende herkez alsın yanlısıyım ama arkadaş hesabını yapmıştır geliri gideri,eğer kaldıramıyorsa kira daha mantıklı,banka 1700-1800€ tilgung demiş bunun yanında elektrik internet,birde neben kostenları var 2300€ gibi bir fiyat çıkıyor eğer aylığı bunu kaldırmıyorsa ne yapsın.Öyle kolay olmuyor bu işler çocuğa felan bırak diye.Kendisi sıkıntıya girecekse kira daha uygun bence.

Aynen usta..
Herseyin yeri ve zamaninda yapilmasi daha uygundur..
Bildigim bu arkadas uzun zamandir ev ariyor..
Su an bence ev alma drvri kapandi..
Hazirinizida kaptirirsiniz eyvahlar edersiniz..
Hergun daha kötüye gidiyor..
2016 sonrasi ev almak zorlasti..
Artik birakin kredi ödemeyi calisarak hayatini gecindirmek bile zorladmidken,düsününki bu is sade kredi ödemekle bitmiyor..
Kredi haric;
Elektik
Gas
Su
Grundsteuer
Bacaci
Evin bakim ve tamiri
Kombi bakimi
Araba sigorta vergisi,benzini,tamiri
Internetin,telefonun,televizyon vergisi
Alisverisin
Iznin..
Bunun disinda ortaya cikan masraflar..
Vs....
Evde herkes istedigi bir hayat ister,gezmek tozmak disarda yemek yemek,,hediyeler almak..
Yilbasinda hindi yemek..
Coluk cocuk senin derdini borcunu anlamaz bilmez..
Bence piskopat hastaneye dusmektense kirada oturup basina corap örmek daha iyidir..
Bakin ben 2016 da ev aldim hala yeri geliyor beni bile zorluyor..

Cengiz Bond
09 Mart 2023, 16:48
biraz birikiminiz var ise ve her sene Sondertilgung yaparsaniz kolayca öderseniz.

ben bulabilsem, bir kac ev daha almayi düsünüyorum.

Birbey 3.0
09 Mart 2023, 16:58
Torpido,

bende arkadaşın yaptığı hatayı yaptım. Yıllarca bekledim.

Ev almak herzaman bir porsiyon cesaret ister. Kendini ekonomik olarak sıkmadan asla mal sahibi olamazsın.

Faizler çok falan değil. 80lerd, 90larda faizler 12%. 2008de daireyi aldım 5,45% ile. Herkes bana bedava faiz diyordu.

Başta Türkiye'ye bakın. Yıllık faiz 12% falan ve millet yine alıyor.

Arkadaşım bulduğu fiyata bedava bile çok işi yoksa. Anneler, babalarda bende olduğu insanı frenliyor. Hep insanım gözünü korkutuyorlar.

Ev, daire almak işi cesarettir. Tabiki bir hesap kitap yapacaksın. Tabiki kemerini sıkacaksın. Öyle kendini zorlamadan sıkmadam mal sahibi olmak yok.

Eğer sağ olursak 10 yıl sonra Kaltmieteler 1500-2000 Euro olacak. Ozaman bu bankaya ödenen taksit 1700 falan kiradan farkı kalmayacak. Başta biraz insan zorlanır sonra ise kiralar arttıkca rahatlıyorsun.

Ha birde ev alıyorsan hanımı çalıştıracaksın. En az Teilzeit çalışacak. Ben karımı çalıştırmam, yada en fazla Minijob falan yaptırırım dersen olmaz. Çalışan kadın işin zorluğunu gördüğü için tutumlu oluyor. Beslersen el açık olabiliyor.

Webci saydıkların hepsini yine sen kiracı olarak ödüyorsun. 2025'de Grundsteuerler yükselecek. Bak o Grundsteueri kiracıya yıkma hakları var.

Hele su enflasyon 10% devam etsin 3-4 sene sonra Birbey yazmıştı dersiniz kiralar kalt 1500-2000 Euro diye.

Augsburg'da ort halli 70 m2 bir dairenin kirası şuanda 1000 Euro kalt. Bircok kişi eski kiracı olduğu için 700 Euroya falan oturuyor. Ama durun daha. Enflasyon zamları gelmedi bile.

Musti
09 Mart 2023, 17:34
Torpido,

Ev almak herzaman bir porsiyon cesaret ister. Kendini ekonomik olarak sıkmadan asla mal sahibi olamazsın.

Faizler çok falan değil. 80lerd, 90larda faizler 12%. 2008de daireyi aldım 5,45% ile. Herkes bana bedava faiz diyordu.

Arkadaşım bulduğu fiyata bedava bile çok işi yoksa. Anneler, babalarda bende olduğu insanı frenliyor. Hep insanım gözünü korkutuyorlar.

Ev, daire almak işi cesarettir. Tabiki bir hesap kitap yapacaksın. Tabiki kemerini sıkacaksın. Öyle kendini zorlamadan sıkmadam mal sahibi olmak yok.

Eğer sağ olursak 10 yıl sonra Kaltmieteler 1500-2000 Euro olacak. Ozaman bu bankaya ödenen taksit 1700 falan kiradan farkı kalmayacak. Başta biraz insan zorlanır sonra ise kiralar arttıkca rahatlıyorsun.

Ha birde ev alıyorsan hanımı çalıştıracaksın. En az Teilzeit çalışacak. Ben karımı çalıştırmam, yada en fazla Minijob falan yaptırırım dersen olmaz. Çalışan kadın işin zorluğunu gördüğü için tutumlu oluyor. Beslersen el açık olabiliyor.

Webci saydıkların hepsini yine sen kiracı olarak ödüyorsun. 2025'de Grundsteuerler yükselecek. Bak o Grundsteueri kiracıya yıkma hakları var.

Hele su enflasyon 10% devam etsin 3-4 sene sonra Birbey yazmıştı dersiniz kiralar kalt 1500-2000 Euro diye.

Augsburg'da ort halli 70 m2 bir dairenin kirası şuanda 1000 Euro kalt. Bircok kişi eski kiracı olduğu için 700 Euroya falan oturuyor. Ama durun daha. Enflasyon zamları gelmedi bile.

Sikinti yok devlet öder kirayi :)

Bu ülkede ev almak icin calisanlar anlamiyom ev alip Harz4 gibi yasiyorlar bi cogu. Ukrainalirda kral gibi :D

Birbey 3.0
09 Mart 2023, 18:32
Davulun sesi hep uzaktan iyi gelirmiş.

Eğer öyleyse çık işten.

Sanki devlet öyle kiranın bir kısmını hep ödeyecek san. Eski yasada öyle. Yeni yasalar gelsin, bak sana 99 dereden su getirtecek ödememek için.

Sende gayet normal. Kendi uzanamayacağı çiğere mındar dermiş. Hasta sayri değilsen git çalış. Heryer iş.

torpido
09 Mart 2023, 18:38
Sikinti yok devlet öder kirayi :)

Bu ülkede ev almak icin calisanlar anlamiyom ev alip Harz4 gibi yasiyorlar bi cogu. Ukrainalirda kral gibi :D
O senin görüşün ileride aldığın emekli maaşı kirana yetermi bi düşün

webci
09 Mart 2023, 18:39
Bürgergeld de cok sey degisecek,,is icin baski yok dediler..
Nanayda nanay..
Arkadasa 25 saatlik is bulmuslar ilk terminde..
Adam issizlik parasi yiyemedi..
Malesef durum böyle..
Devlet babanin oglu degil gözünün yasina bakmaz..bugun oglundan bile fayda yok..
Aldimi kariyi pilin bitti..
Ödryemedin inkasso,,haciz..ve acik artirim..
Bukadar basit..
Gercekler aci söyler..
Karim ev istiyor
Komcu caga satiyor ev almis,,bizde ezik olmayalim mantigiyla duygusal davranmayin..
Herkes kendinden sorumlu..

torpido
09 Mart 2023, 18:46
Torpido,

Usta herkezin kazancı ayrı 80 li 90 lı senelerde faiz yüksekti ama ev fiyatları uygundu ,eğer ev alıp sıkılacaksam kirada otururum daha iyi,en azından kira yardımı alma şansın var,ev alınca öyle bir lüksün yok,eğer bir ev yada daire alacaksan emekli olana kadar o borç bimesi lazım ki rahat yaşayabilirsin,coluğa çocuğa bırakma hikaye,belki çocuk kabul eymeyecek bunuda göz önünde bulundurman lazım.
Ben iyi kazandığım halde tercihim daireden yana oldu,hanımda ev istedi o zaman dedim teilzeit deyil vollzeit çalışacaksın,işine gelmedi😂 şimdide iyiki seni dinlemişim diyor,hersene sıkılmadan izinimizi yapabilyoruz,istediğimizi alabiliyoruz,ve birikimde yapıyoruz.Gece gündüz çalışıyorsam birazda lüks yaşama hakına sahibim diye düşünüyorum.Allahıma bin şükür aç deyiliz açıkta deyiliz,Allahım inşallah isteyenlerede nasip eder.

Ejderabi
09 Mart 2023, 19:00
Hersey hesaba kitaba bakiyor.

Su anda 3 odali bir dairenin yan masraflari aylik 200-250 Euro.

Müstakil eve 350 - 450 Euro hesaplayabilirsiniz. Benim ortalamam 400 Euro ( Icinde su, stadta ücretler, grundsteuer, sigortalar, YAKIT ve tamir giderleri var) ayrica birde elektrik Internet koy üzerine 600 Eurodayiz.
Bunun üzerinede simdiki zamanda 2000 Euroda banka taksiti eklersek ozaman ögreniyoruzki hane geliri simdiki zamanda minimum 5.000 Euro net olmasi gerekiyor müstakil ev icin.

Artik bankalar kredi verirken tek gelirinize ve taksite bakmiyor evin yan giderlerinide göz önünde bulunduruyor ve bu yüzden kredi onaylanmayan arkadaslar taniyorum.

Saygilar

talo176
09 Mart 2023, 19:00
Evet.. tabiki herkes bir ev sahibi olsun isteriz..
Ama.. senin maas 2500€ ise ve 2000€'su sirf eve (aydat, nebenkosten) gidiyorsa, ne anladim ben..
1 iki sene disini sıkıp idare edersin.. ama emeklige kadari, sonra cocuklar yasasin rahat diye, cok sacma bir sey..
Vallahi hangi es bunu kabul eder?
Gelirin minimum 4-4500€ olacak ki, rahat yasiyabilmen icin..

murat39
09 Mart 2023, 19:25
Su an da tek kisi calisan ortalama 2.000 € ..2.500 € alsa.
350.000 € kredi 3oda. 4% Zins. 2 % Tilgung.
Hesap 1.750 € Banka ister. 350 € da Verwaltung.Dairenin giderleri. Gider sade daire 2.100 €

(Tamir giderleri ne olsa extra da onlar gelse.Bina eskiyor.Devamli tamirler yeni cikan kanunlar..)

Bu fiatlarin cikabilmesi icin gelirin iyi olmasi gerekir.Iki kisi nin calismasi..Ev daire alimi ???
Daha önce birseyleri olanlar alabilir.Gelirleri vardir.Bir sekil carki dönderir.Sifirdan birsey ler almak.Normal aylik gelirle.10 defa düsünün derim.

Birbey 3.0
10 Mart 2023, 12:10
Arkadaş üniversite mezunu ve programcı yanlış hatırlamıyorsam. Zaten ondan böyle yazdım. 2000 Euroya çalışsa bende tavsiye etmem.

Rahat geliri var yani.

Hanımıda çalışsa Teilzeit sıkıntı olmaz.

Sıkışma olayı sadece bir kaç yıl. Önümüzdeki 2-3 senede kiralar en az 20% çıkacak. Bankaya olan taksit ama artmıyor. Böylece her geçen yıl maaşına aldığı zam ile nefeslenecek.

Birde faize çok takıyorsunuz. Kira = Faiz. Faiz oranıda 100%. Bunu niye anlamıyorsunuz. Başkası parasını yatırmış daireye ve sizde onun için faiz ödüyorsunuz. İsmi üstünde Mietzins. 20 yıl sonra satsa adam eline yine az çok para kalıyor. 40 senedir kira ödedinizde çıkıp gidince ne kalıyor elinize. Hiçbir şey.

Nebenkostenede kafayı çok takıyorsunuz. Kirada olunca sanki ev sahibi ödüyor Nebenkosteni. Yine siz ödüyorsunuz kiracı olarak.

Tabiki risiko var. Yok demiyorum. Risikosuz ne var hayatda. Bir işte risiko olmazsa zaten kazanamazsınız. Sadece hesaplı riske girmek lazım. Hayatda herşey risk. Evlenmekte risk, 20000 Euroya araba al oda risk.

Münihte 2021'den 2022 kira fiyatları 21% artmış.

Bayerische Runfunk'un facebook sayfasında yazıyor.

Daha durun, yukardaki yazdıklarım hepsi çıkacak.

Biliyorum uzun olduğu için bazıları okumadan geçiyor.

Musti
10 Mart 2023, 16:18
Ben merak etim (anschlussfinanzierung) yapacaklar bunu altindan nasil kalkacak

Birbey 3.0
10 Mart 2023, 16:34
Bastan düsünecekler.

2008 ile Finanzierungumu yaptim. 20 yillik anlasma yaptim. 13-14 senede bitirdim borcumu. 20 yillig 5,48% icin anlastim. 20 yillik yapmasaydim belki 5,0 - 5,1% alacaktim. Ama olsun dedim. Faizler zaten baya düsmüstü. Ama olsun dedim. Benim icin aylik hesap daha önemli.

Ev icin 01/2022 Finanzierung yaptim. Yenice faizler kibirdamaya basladi. 1,21 ve 1,41 gibi iki kredi anlasmasi yaptim. Yine 20 yillik. 10 yillik yapsaydim 1,0 gibi alirdim. Ama olsun dedim. Benim kafam rahat olsun. Uzun vade hesap yapayim. Arada bir yil gect 10 yillik 4% dayandi.

Yukardada anlatmaya calistim. Risksiz ev alamazsin. Ama körü körüne riskede girilmez. Hesapli riske gireceksin.

Hadiyelim 10 yillik yaptin. Baktin faizler yükseliyor 5 yil önceden yeni anlasma yapabiliyorsun. Misal 2023'de bitiyormu 10 yil. 2018'den itibaren 2023'den itibaren gecerli anlasma yapabiliyorsun. Forward-Darlehen deniniyor buna. 2018'de faiz 1,5%se, sana belki 2,5 veriyor faizi.

Ama bircok kisi arastirmiyor. Evi aliyor. Yada kulaginin üstüne yatiyor. Ne zaman bankadan mektup geldi bankaya gidiyor.

Herzaman diyorum. Elektrik olsun, gaz olsun, araba sigortan olsun, ev kredin olsun, ev sigortan olsun. Her yil bunlari takip edeceksin. Ha herkes bankaci degil belki, ama gelip arastiracaksin, burda boarda fikir alacaksin, birkac makler gezeceksin. Yoksa insan cok para kaybeder. Hep evine en yakin bankaya veya sigortaya gidersen, yilda yüzlerce Euro zarar edersin. Ama bazi insalar "kafa gelmiyor" deyip cikiyor. Ama gezmeye tozmaya gelince neyin nerde oldugunu cok iyi biliyorlar. Tabiki gezmek tozmak da lazim, ama evde oturup her aksam abuk supuk diziler bakacagina, birazda laptopun önüne gecip arastiracaksin.

Musti
10 Mart 2023, 16:41
500.000€ Kredi suanki Faizle ve 1% zamanlari

Monatliche Darlehensrate: 2.583,33
• davon Zinsen (67,74% der Rate): 1.750,00
• davon Tilgung (32,26% der Rate): 833,33
Sollzins p.a.: 4,20 %
Tilgung p.a. im ersten Jahr: 2,00 %

Monatliche Darlehensrate: 1.250,00
• davon Zinsen (33,33% der Rate): 416,67
• davon Tilgung (66,67% der Rate): 833,33
Sollzins p.a.: 1,00 %
Tilgung p.a. im ersten Jahr: 2,00 %
Laufzeit des Darlehens bis zur Volltilgung: 40 Jahre, 5 Monate

Birbey 3.0
10 Mart 2023, 17:30
Hesap dogru. Özellikle 4,20% bugünki faizler ile.

Aylik 2000 Euroyu gözden cikarabiliyorsan yinede ev almak degiyor. 40 sene sonra bitse bile. 40 yil sonra sat eline 500000 Euro para ama kalir.

40 senede cünkü o ev en az 100% koyacak. Hele enflasyon 5-10% olursa dahada fazla.

Simdi duyar gibiyim: "Kim öle kim kala"

Öyle ölmek kolay degil. Ben cocukken camiide 4-5 kisi sandelyede ancak namaz kilarken, simdi camiiler 65 yas üstünden gecilmiyor.

Mutlaka hastalanip ölen olacak. Benim icinde gecerli. Hayatin hic bir garantisi yok. Büyük firmada calisip dolgun aylik almiyorsan tabiki imkansiz. Ozaman kirada dur daha iyi.

709000 Euro borc cektim. Aylik 1936 Euro ödüyorum. 20 yil sonra yasim 62 ve 350000 Euro borc kaliyor.

Ya dairemi satacagim. 300000 - 350000 Euro bugünkü degeri borcu kapatacagim.

Yada daireye geri gececegim ev ile artik ugrasamam diye. 709000 Euro'dan bile geri satsam 350.000 Euro para kaliyor. Ozamana kadar olur evin degeri 1000000. Ama ben yinede bakin aldigim fiyatdan sattim.

Yada isterse oglan devir alir. 1000000luk evi rahat ister 350000 Euro borc üstlenip.

Augsburg'un cevresinde en sevilen köylerden biri. 5000 nüfus var. 3 büyük süper market var. 1 ezcane. 1 dis doktari. 1 okul 10 sinifa kadar. Doga icine yapilmis yüzme havuzu. Kapali yüzme havuzu. Futbol kulübü. Tennis kulübü. At kulübü. Etrafi yüzde 90 orman ile kapli.

Tabiki ölür gidersem ozaman evdeki hesap uymaz. Ama yukarda dedigim gibi "hesapli riske" girmek lazim.

atsiz77
10 Mart 2023, 17:36
Birbey 3.0 bir önemli detayı atlıyorsun ama, 2008 ve 2022/2023 Enflasyonu ?

Bunlar ne olacak peki her gün bi iş yeri kapanıyor hemde geçmişi uzun yıllara dayanan büyük şirketler…

Yukarda arkadaş kredi miktarlarını karşılaştırmış , hadi onuda geçtim senin 2008 aldığın daireyi şu anki fiyat ve kredi faizlerine göre?

Birbey 3.0
10 Mart 2023, 17:44
Tabiki hersey pahalandi. Ben ucuzuladi demiyorum. Benim anlatmaya calistigim kirada bir faiz. 100%.

Enflasyonu unutmadim. Birde sunu düsün.

Bugün 800 Kaltmiete. Her sene ortalama 3% kiraya zam gelse 40 senede ödedigin para 720.000 Euro. 720.000 Euro faiz ödemis oluyorsun.

Enflasyon 10%. Ev sahipler hersene yaklasik 10% yapma hakki var. Hadi adam insafli digelim 7% yapti sirf. 40 senede ödemis oldugun soguk kira 1.920.000 Euro.

Anlatmaya calistigim bu. Uzun vade kiraci olarak daha fazla ödemis oluyorsun.

Tabiki aylik simdi 800 Euro soguk kira, 2000 Euro bankaya taksitdenn caha cazip geliyor. Ama enflasyon durkca belirli bir süre sonra o banka taksidi artik cebini incitmiyor.

2005'de evlendim. Soguk kiram 300 - 350 Euro'ydu. 2008'de daire aldim. 400 - 450 Euroydu. Warm 580 Euro ödüyordum. 600 Euro taksit ile bankayla anlastim. Bana bankaci ödeyebilecen mi dedi. Dedim 5 sene sonra kirada bir fark kalmayacak.

Bügün benim 2005'de 300 - 350 Euroya kiraladigim daireyi 700 - 750 Euro kalt.

Birbey 3.0
10 Mart 2023, 17:53
Kiralar aylikdardan daha fazla artiyor.

Herkes kendi sehirine baksin.

https://www.iwkoeln.de/studien/michael-voigtlaender-entwicklung-von-loehnen-und-mieten-dreigeteiltes-deutschland-455641.html

Bu ucurumda aylik cebinizdeki parayi azaltiyor. Ama bankaya ödeyeceginiz taksit 20 sene ayni kaliyor. Buda farkda sakli bir faiz kiraci icin.

NRW'de bu ucurum yok. Hayatimda 2-3 kere NRW'ye gittim. Kimse gücenmesin herkes niye güneye kaciyor anliyorum.

Cengiz Bond
10 Mart 2023, 18:32
Kiralar aylikdardan daha fazla artiyor.

Herkes kendi sehirine baksin.

https://www.iwkoeln.de/studien/michael-voigtlaender-entwicklung-von-loehnen-und-mieten-dreigeteiltes-deutschland-455641.html

Bu ucurumda aylik cebinizdeki parayi azaltiyor. Ama bankaya ödeyeceginiz taksit 20 sene ayni kaliyor. Buda farkda sakli bir faiz kiraci icin.

NRW'de bu ucurum yok. Hayatimda 2-3 kere NRW'ye gittim. Kimse gücenmesin herkes niye güneye kaciyor anliyorum.

öyle de, kendi evin var ise, tamirini kendin üstlenmen gerek. bu hem extra gider hem zaman kaybi.

gecen fernwärme anlagemde birsey bozulmus, firma üc kere geldi, yapamadi. hesap 600 €.
sonra baska firma cagirdim calistirdi, ama tamir icin gereken Ersatzteil yok mus piyasada onu bekliyor.
simdiye kadar 100€ verdim ama daha arkasi gelecek.

yine gecen evin bir tarafinda, yakinda agac olan yerde regenrinne tikanmis.
dachdecker geldi, 1 saatlik ise 360 € aldi. park etmek ve merdiveni dayamak 30 dk sürdü, calismak da 30 dk.

ev eski filan da degil yani. yinede ikidebir masraf cikiyor biryerden.

kirada isen, herseyi ev sahibi ödiyor. begenmezsen, tasinirsin.

batum
10 Mart 2023, 21:25
Bende fikrimi olaya baska yönden bakarak yazayim
Kimseye alin veya Almayin demek istemiyorum

Biz 2007 de 130 bin eruoya yasli bir Almanlardan evi ucuza kapdik
10 senelik anlasma yapdik (mit sonder tilgung ile 2017 ev ödemesi bitti
(is yerinden 2017 de cikis aldimdi ,cikis parasinida abschlusssumme olarak ödedimdi)
isden cikis alinca erken emeklilige ayrildim

Anlatmak istedigim olayi anlatayim
1300 euro emeklilik aliyorum Her ay evin giderleri icin 100 euro gidiyor Bunun icinde elektrik,ceyran,Heizöl parasi yok
yaz aylarindan Bahce veya ufak tefek Tamirat isleri oluyor o zaman ayda 150 gidiyor
3 ayda bir 250-300 euro cöp.lagim,Steuer,versicherungen vs gibi ödemeler var

sigara ve icki 150 euro

Arabam yok

Kaliyor 800 Euro

Ay sonuna kadar kontoda para kalmiyor
(Hanimin geliri olmazsa ac kaalcaz buralarda)

Gecen sene 3ay Türkiyede kaldim ,kontoda 2500 eurodan fazla para birikmisdi

Anlatmak istedigim
Evin olsada Calismadikdan sonra bir boka yaramiyor bu memlekette

DenizCan
10 Mart 2023, 22:04
Cengiz Bond

Her çıkan masrafı ev sahibi ödemez. Normal durumlarda 150€`ya kadar olan masrafları kiracı ödemek zorunda. (Musluk, kapı kolu, vs.)
Anlaşmada Einbauküche yoksa, ocak veya buzdolabı bozulduğunda, kiracı kendisi ödemek zorunda. Her 5 yıl da bir dairenin içini yenilemek zorunda. Ayrıca yapılan kira zamlarını da ödemek zorunda.
Anlayacağın, kiracı da ev sahibi kadar olmasa da çıkan masrafları öder.

Sonra kiradaki daireyi beğenmezsen çıkarsın demek çok kolay. Yeni daireye ödeyeceğin kira kesinlikle daha yüksek olacaktır. Sonra yeni daire hemen hazır seni beklemiyor, arayıp bulman gerekir. Acaba yeni bulacağın daire eskisinden daha iyi mi bakalım?

Çevrende kirada oturan arkadaşlarınla bu konularda biraz danışmanı tavsiye ederim.

DenizCan
10 Mart 2023, 22:06
BiBakipCikicam 297000€`ya kendine uygun bir ev bulmuşsun. Eğer evde küçük masraflar yaparak uzun süre oturabileceksen, aşağıda yaptığım hesap kadar kazancın varsa, hemen satın almanı tavsiye ederim. Faizler hala çok aşağıda, ileride daha da yükseleceği kesin ve talep çok yüksek ev fiyatları daha da yükselebilir.

20% kapital 60000€, (Noter vs. masraflarını buradan ödeyeceksin)
Tilgung 2% 5940€, Faiz 4% 11880€, Toplam yılda 17820€, ayda 1485€ ödeyeceksin.
Ayrıca birlikte yaşadığın her kişi için kaba hesap 500€, diyelim 4 kişi 2000€

Yukarıdaki yaptığım hesaba göre 60000€ peşin paraya, aylık 2000+1485=3485€`ya ihtiyaç var. Varsa hemen al, kaçırma. Evi almazsan ileride daha çok ödersin.

Bu yazdıklarım sadece bir tavsiye niteliğindedir. Olumlu ya da olumsuz hiç bir sorumluluk kabul etmiyorum. Bütün sorumluluk sana aittir.

Cengiz Bond
10 Mart 2023, 22:22
Cengiz Bond

Her çıkan masrafı ev sahibi ödemez. Normal durumlarda 150€`ya kadar olan masrafları kiracı ödemek zorunda. (Musluk, kapı kolu, vs.)
Anlaşmada Einbauküche yoksa, ocak veya buzdolabı bozulduğunda, kiracı kendisi ödemek zorunda. Her 5 yıl da bir dairenin içini yenilemek zorunda. Ayrıca yapılan kira zamlarını da ödemek zorunda.
Anlayacağın, kiracı da ev sahibi kadar olmasa da çıkan masrafları öder.

Sonra kiradaki daireyi beğenmezsen çıkarsın demek çok kolay. Yeni daireye ödeyeceğin kira kesinlikle daha yüksek olacaktır. Sonra yeni daire hemen hazır seni beklemiyor, arayıp bulman gerekir. Acaba yeni bulacağın daire eskisinden daha iyi mi bakalım?

Çevrende kirada oturan arkadaşlarınla bu konularda biraz danışmanı tavsiye ederim.

usta ben kendim de birkac evin sahibiyim ve onlarca kiracim var.
sözlesmelerin cogunda o Kleinreparaturen davasi yok ve o yüzden ev sahibi ev ile alakali her tamiri ödemesi lazim.

Şafak74
10 Mart 2023, 22:41
Yıllar önce sıfır dan Ev yaptırmış olarak Bende birşeyler yazayım

Bu işler dışarıdan göründüğü gibi gitmiyor, işin içine girildiği zaman başka hesaplar da çıkıyor.

Ev ve Daire alacak kişi ilk önce Sağlam işi Sağlam hesabı olmalı, bir başkası şunu böyle yapmış bu Faiz'den almış demeyip şuanki zamanın şartlarına göre hareket edilmeli.

aldığınız Kredinin faizi ödediğiz Kira ile eşdeğer ise kesinlikle Daire alınmaz, birde bunun üstüne tilgung gelecek en az yüzde 1 prozent ana parayı mı ödeyeceksiniz bu şekilde Borç bitmez

Ödeyeceğiniz Kredinin faizi Kiranın enaz 200.- euro altında olursa uzun vadeli tmm.

Bugün 300 bin euro Kredi çeken 3,9 Prozent den aylık 1225,- euro ödenmesi gerekiyor ve bunun 950,- eurosu faize gidiyor geri kalanı Tilgung Ana para, Şu zamamda Ev Daire almak akıl işi değil.

DenizCan
10 Mart 2023, 22:52
usta ben kendim de birkac evin sahibiyim ve onlarca kiracim var.
sözlesmelerin cogunda o Kleinreparaturen davasi yok ve o yüzden ev sahibi ev ile alakali her tamiri ödemesi lazim.

Eğer kiraya verdiğin dairelerin varsa, kiracı ile sözleşmelerini mieterbund`un sözleşmelerine uygun bir şekilde hazırla, çünkü Alman mahkemeleri mieterbund`a bakarak kararlar alıyor. Kiracı ile mahkemelik olursan kazanırsın.

Einbauküche ve aletlerini sözleşmeden çıkarmanı tavsiye ederim. Ayrıca sözleşmeye 150€`ya kadar olan tamir masraflarını kiracının karşılayacağını yazabilirsin. Buna ev sahibinin hakkı var.

Bunları yapmazsan kiracının elektrik sigortası atar, çeşmesinin suyu damlar, vs. bu en küçük şeyler için seni arar. Bir de ev uzakta ise boşuna birçok problem olur.
Benim sana anlatmak istediğim, sözleşmeye yazarsan birçok dertten kurtulursun. Yoksa işin zor.

Cengiz Bond
10 Mart 2023, 23:04
Eğer kiraya verdiğin dairelerin varsa, kiracı ile sözleşmelerini mieterbund`un sözleşmelerine uygun bir şekilde hazırla, çünkü Alman mahkemeleri mieterbund`a bakarak kararlar alıyor. Kiracı ile mahkemelik olursan kazanırsın.

Einbauküche ve aletlerini sözleşmeden çıkarmanı tavsiye ederim. Ayrıca sözleşmeye 150€`ya kadar olan tamir masraflarını kiracının karşılayacağını yazabilirsin. Buna ev sahibinin hakkı var.

Bunları yapmazsan kiracının elektrik sigortası atar, çeşmesinin suyu damlar, vs. bu en küçük şeyler için seni arar. Bir de ev uzakta ise boşuna birçok problem olur.
Benim sana anlatmak istediğim, sözleşmeye yazarsan birçok dertten kurtulursun. Yoksa işin zor.

bizim buralarda Einbauküche filan cok yaygin degil kiralik evlerde. Münster, Düsseldorf veya Köln gibi yerlerde oluyor, universite talebeleri icin.

ben kontratlari haus & grund dan aliyorum. onlarda hersey kili kilina yaziyor. son yaptigim kontrat 10 sayfaydi herhalde :-).

Malesef bazen ev alirken eski kiraciyi da aliyorsun ve hemen yeni kontrat yapamiyorsun.

SesSizliK
11 Mart 2023, 20:02
197000 euro aylik ödemesi 10 yillik taksit 950 euro mantiklimi 10 yilin sonu ya kalan para komple verilecek yada devam taksit yapilacak..

talo176
11 Mart 2023, 21:22
Arkadaş üniversite mezunu ve programcı yanlış hatırlamıyorsam. Zaten ondan böyle yazdım. 2000 Euroya çalışsa bende tavsiye etmem.

Rahat geliri var yani.

Hanımıda çalışsa Teilzeit sıkıntı olmaz.

Sıkışma olayı sadece bir kaç yıl. Önümüzdeki 2-3 senede kiralar en az 20% çıkacak. Bankaya olan taksit ama artmıyor. Böylece her geçen yıl maaşına aldığı zam ile nefeslenecek.

Birde faize çok takıyorsunuz. Kira = Faiz. Faiz oranıda 100%. Bunu niye anlamıyorsunuz. Başkası parasını yatırmış daireye ve sizde onun için faiz ödüyorsunuz. İsmi üstünde Mietzins. 20 yıl sonra satsa adam eline yine az çok para kalıyor. 40 senedir kira ödedinizde çıkıp gidince ne kalıyor elinize. Hiçbir şey.

Nebenkostenede kafayı çok takıyorsunuz. Kirada olunca sanki ev sahibi ödüyor Nebenkosteni. Yine siz ödüyorsunuz kiracı olarak.

Tabiki risiko var. Yok demiyorum. Risikosuz ne var hayatda. Bir işte risiko olmazsa zaten kazanamazsınız. Sadece hesaplı riske girmek lazım. Hayatda herşey risk. Evlenmekte risk, 20000 Euroya araba al oda risk.

Münihte 2021'den 2022 kira fiyatları 21% artmış.

Bayerische Runfunk'un facebook sayfasında yazıyor.

Daha durun, yukardaki yazdıklarım hepsi çıkacak.

Biliyorum uzun olduğu için bazıları okumadan geçiyor.

Sen 30 sene esek gibi öde, ve herseyden vazgec..
sirf cocuklarin rahat etsin diye kafaya takmissin..

Bir de hesap da biraz yanlisin var..
Simdi normal kiraya oturup (ortalama diyelim) 800€ para ödüyorsun, 30 sene de bu 288k yapar..

Ev alsan, 400k den asaya zor bulursun.. 300-350 olanlara da zaten sanierung sart.. yani orda da bi 50-100k gider.. yani 400k öyle de böyle de gider..
aydat ca. 2000€ x 30 sene (restschuld 0€)..
2000 × 12 = 24000
24000 x30 = 730000€

Ev de 330k zarar..
Kira da 288k zarar..

Sen 400k satin al, 30 sene sonra 400 bin 'e sat, ve parasiz oturdum diyip kendini kandiriyorsun..

Vallahi sizi bilmem, ama ben kendime ve aileme iyi baliyorum, giyim olsun, pc olsun araba olsun ya da izin olsun vs vs... ve bunlardan asla vaz gecmem..
Biraz da yasamak lazim..

Birbey 3.0
11 Mart 2023, 21:52
Çok şükür hiç bir eksiğim yok. Daha herkes izin planı yapmazken, oteli ayırttım. Cuma günü arabama en kral yazlık lastiği sipariş ettim. Michelin Primacy 4+.

Kıyafete gelince. Öyle marka peşine düşmem. Temiz olsun ve yakışsın yeter. İllaki markalı giyincem diye yarışmam.

İki arabam var.

Gelecek ay büyük oğlan yüzme kursuna başlayacak.

Benim yaşam şeklim bana ve ailem yetiyor. Öyle lüks gezme tozma peşinde değiliz. Gidipte Nusret'de, CZN Burak'a gideyim gibi derdim yok.

Ara sıra arkadaşlar ile çıkarız buluşur bir yerde yeriz içeriz.

Öyle pahalı gezmeler bizi tatmin etmez.

Biz kendi çapımıza yeterince geziyoruz. Gözümüz yok öyle Milanoya gidelim, Dubai'ye gidelim falan.

Ben çalışmaktan şikayetci değilim. Çalışmak benim için bir engel veya istenilmeyen birşey değil. Çalışmak benim için huzurlu yaşamak için araç.

Telefon S21 FE. S22 veya S23 veya Iphone 14 Pro olsa ne yazar. Önemli olan kamerası.

Sigaram yok, içkim yok, kumarım yok. Çok şükür hanımında yok. Nerden baksan ayda 300 Euro kâr demek.

Araban son modell olmuş falan önemsiz. Son model araba benim için kaliteli yaşamak kategorisine girmiyor. 11 senedir biniyorum 2005 Modell. Istediğim şekilde aldım zamanında. Bana yetiyor.

Ama bunları yaparken paramı çar cur etmek. Elektrik, gaz, teker olsun, en uçuz nereyse oraysa oradan yaparım. Aptal aptal Sparkasseye Kontoparası ödemem.

Notebookum var. İzinede gidiyorum, arabamda var. Ikinci arabam Corsa F.

Çok şükür hiç bir zaman lüks yarışa girmedim. Ama hep çalıştım, cabaladım. Allah da belki ondandır hep veriyor.

Ejderabi
12 Mart 2023, 07:35
Arkadaslar herkesin yasam tarzi farkli olabilir ama hesap kitap isini iyi yapmak gerekiyor sonucda mnimum 30 senelik borclaniyorsun ve cogumuz önce 10-15 senelik faizi fix yapiyor.
Ev almaninda konjoktörü var ( insallah Konjuktur kelimesinin türkcesi dogrudur). Faizler yüksek oldugunda borc orani yüksek olmamasi gerekiyor yoksa kalp ritminizi ve atislarinizi hizlandirirsiniz.
Düsük faiz ortaminin sartlari avantajlari baska yüksek faiz ortaminin avantajlari sartlari baska.

http://www.leitzinsen.info/charts/ezb.jpg

atsiz77
12 Mart 2023, 10:52
Ejderabi Cuma günü ABD’deki Banka krizinden sonra tüm Dünyanın bundan etkileneceğini düşünüyorum. Bunun faizlere ve emlak sektörünü nasıl etkilemek merak konusu…

https://www.tagesschau.de/wirtschaft/finanzen/marktberichte/dax-kurseinbruch-kursrutsch-bullenfalle-marktbericht-dow-gold-oel-101.html

Karadağlı Rıza
12 Mart 2023, 13:24
@ Birbey 3.0

Beni anlatmi$sin, ama ben Sparkasseye kontoparasi severek ödüyorum, Ev alirken bana tek onlar kiredi verdi öbürleri hic ilgilenmedi, o yüzden hak ediyorlar.

Birbey 3.0
12 Mart 2023, 16:36
O tabi istisnai durum. Ben duruk yere dedim.

Misal bizim Augsburg'daki çoğu Sparkasse şubeleri artık haftada 2-3 gün açık. İnsanları böyle böyle alıştırıyorlar şubesiz bankacılığa.

webci
12 Mart 2023, 16:51
Artik online banking var..
Online banking subesiz banka demek..tum islerini bankasiz evden hallediyorsun..benim bankanin subesi yok..
Her islem online ..mail uzeri ve accountlu..
Uberweisunglarda app uzeri..
Veya direk online banking kontosundan..

Ejderabi
12 Mart 2023, 17:12
Ejderabi Cuma günü ABD’deki Banka krizinden sonra tüm Dünyanın bundan etkileneceğini düşünüyorum. Bunun faizlere ve emlak sektörünü nasıl etkilemek merak konusu…

https://www.tagesschau.de/wirtschaft/finanzen/marktberichte/dax-kurseinbruch-kursrutsch-bullenfalle-marktbericht-dow-gold-oel-101.html

Atsiz77 bunun Amerkan emlak sektörüne etkisi olabilir ama buralarla pek alakasi yok.

Biz Almanyada yani Avrupada oldugumuz icin bize Avrupa Merkez Bankasinin faiz politikasi etki yapiyor faize. Avrupa Merkez Bankasinin görevi "fiyat istikrarini" saglamak.
Fiyat Istikrarini saglamak icin faiz enstrümanini kullaniyor.
Avrupa Bölgesindede fiyatlar baya yükseldi ( enflasyonda deniliyor). Bunun nedenleri Corona sonrasi baslayan Ukrayna Rusya savasi oldu. Savas sonrasi cogu ülke ihracat ithalat dengesini bozdu. Eskiden yiyecek ithal eden ülkeler kota joyup önce kendi ülkesini düsünür oldu. Ayrica Ukraynadanda ve Rusyadanda baya ihracat yapiliyormus - bunlar durdu.
Fiyatlar artti. Onun icin Merkez Bankasi jet gibi faizleri cikariyor.
Haftaya bir toplantisi daha var ve oradada artis bekliyor piyasa 0,5% ve ondan sonra bu sene icinde bir artis daha bekleniliyor. Emlak faizleride Merkez Bankasi faizlerine bagli oldugu icin 10 senelik krediler bu sene 4% - 4,5% görme ihtimali olabilir.

Peki Merkez Bankasi neden faizleri cikariyor fiyat istikrari icin ? Cünkü faizler pahali olsun tüketim azalsin ve talep azalarak fiyatlar düsmesini bekleyecek.
Bu KISIR DÖNGÜ ama istedikleri gibide olamayacak cünkü bu yüksek faizin iki yan etkisi doguracak.
1. Talep azalirsa Konjöktäre vuracak ve is yerleri isci cikarmaya baylayacak. Ekonomi daralacak.
2. Avrupanin hasta ülkeleri Yunanistan ve Italya gibi borc batagindaki ülkeler bu yüksek faizlerle uzun vadeli bogulur.

Onun icin ya faiz arttirimlarini bu seneden sonra durduracaklar yada yan etkilerini yasayacagiz. Buna Merkez Bankasi karar verecek.

Paylastigim charttada gördügün gibi en son 2006-2009 arasi buna benzer bir ortam yasamisiz ve Merkez Bankasi yüksek faize 3 sene dayanabilmis veya 3 sene sonra fiyat istikararina kavusmus.

Umarim fazla ekonomi terimi kullanmadan halk dilinde anlatabilmisimdir.

Ejderabi
12 Mart 2023, 17:23
Arkadaslar herkesin yasam tarzi farkli olabilir ama hesap kitap isini iyi yapmak gerekiyor sonucda mnimum 30 senelik borclaniyorsun ve cogumuz önce 10-15 senelik faizi fix yapiyor.
Ev almaninda konjoktörü var ( insallah Konjuktur kelimesinin türkcesi dogrudur). Faizler yüksek oldugunda borc orani yüksek olmamasi gerekiyor yoksa kalp ritminizi ve atislarinizi hizlandirirsiniz.
Düsük faiz ortaminin sartlari avantajlari baska yüksek faiz ortaminin avantajlari sartlari baska.

http://www.leitzinsen.info/charts/ezb.jpg

Avrupa Merkez Bankasi faizlerine birde "Baupreisindex" ekliyorum, yani ev ve daire yapiminin maliyetinin endeksi.

Burada 2006-2009 yillarinda faizlerin jet gibi yükseldigi dönemde ev yapanlarin ve ev yapma maliyetlerinin azaldigini görüyoruz.

Yani 2006-2009 yilinda Avrupa Merkez Bankasi faizleri arttirarak emlak fiyatlarin hem maliyetini hem fiyatini düsürmeyi basarmis. Emlak enflasyonunu düzgün bir hamleyle önlemis.

2006 - 2009 arasi:
Iki charta bakarsaniz nasil cakistigini görürsünüz. Emlak Maliyet charti "V" seklinde faiz Charti da ters "V" seklinde.

https://www.tga-fachplaner.de/sites/default/files/styles/teaser_standard__s/public/aurora/18039.jpg?itok=ZOfOjgpg

SesSizliK
20 Mart 2023, 22:59
Çok şükür hiç bir eksiğim yok. Daha herkes izin planı yapmazken, oteli ayırttım. Cuma günü arabama en kral yazlık lastiği sipariş ettim. Michelin Primacy 4+.

Kıyafete gelince. Öyle marka peşine düşmem. Temiz olsun ve yakışsın yeter. İllaki markalı giyincem diye yarışmam.

İki arabam var.

Gelecek ay büyük oğlan yüzme kursuna başlayacak.

Benim yaşam şeklim bana ve ailem yetiyor. Öyle lüks gezme tozma peşinde değiliz. Gidipte Nusret'de, CZN Burak'a gideyim gibi derdim yok.

Ara sıra arkadaşlar ile çıkarız buluşur bir yerde yeriz içeriz.

Öyle pahalı gezmeler bizi tatmin etmez.

Biz kendi çapımıza yeterince geziyoruz. Gözümüz yok öyle Milanoya gidelim, Dubai'ye gidelim falan.

Ben çalışmaktan şikayetci değilim. Çalışmak benim için bir engel veya istenilmeyen birşey değil. Çalışmak benim için huzurlu yaşamak için araç.

Telefon S21 FE. S22 veya S23 veya Iphone 14 Pro olsa ne yazar. Önemli olan kamerası.

Sigaram yok, içkim yok, kumarım yok. Çok şükür hanımında yok. Nerden baksan ayda 300 Euro kâr demek.

Araban son modell olmuş falan önemsiz. Son model araba benim için kaliteli yaşamak kategorisine girmiyor. 11 senedir biniyorum 2005 Modell. Istediğim şekilde aldım zamanında. Bana yetiyor.

Ama bunları yaparken paramı çar cur etmek. Elektrik, gaz, teker olsun, en uçuz nereyse oraysa oradan yaparım. Aptal aptal Sparkasseye Kontoparası ödemem.

Notebookum var. İzinede gidiyorum, arabamda var. Ikinci arabam Corsa F.

Çok şükür hiç bir zaman lüks yarışa girmedim. Ama hep çalıştım, cabaladım. Allah da belki ondandır hep veriyor.

Sen yeme arkandan bi yiyen bulunur merak etme :)

talo176
21 Mart 2023, 00:46
Lükse önem vermiyorsun, ama 500-600bin e (olmayan parayla) ev almak, diger seylerden daha mantikli demen biraz mantiksiz geliyor bana...
s23 veya iphone 13/14 senin icin önemli degil, önemli olan kamerasi, yine mantiksiz..
Neyse hocam, sen burda kimsenin ne kadar para kazanip kazanmadigini bilmeden ev almalarini tavsiye de bulunuyorsun, ama hic düsünmüyorsun ki, bu sahiz nasil ödeyecek vs vs vs..
Birinci mesaj dan sonuna kadar okudum, bir kere sormuyorsun ki, millet ne kadar para kazaniyor.. önemli olan zaten bu..
ben cok gördüm öyle kisileri.. sirf evim olsun diye 2 yerde calisiyor, hanimi da ayni.. ama izin desem, en son 5 veya 6 sene evel gitmisler..
Evin icin de düzgün mobilya yok, kalorife bozulsa, yine kredi vs vs vs..

Hatta bu yüzden bosanmalar da oldu..

Gecen bir arkadasla bulustum.. 330bin avroya RMH almis, hayirli olsun dedim, faizi ne kadar, 3% dedi.. tilgungu ne kadar dedim, bilmiyorum abi, bu islerden anlamiyorum, ama vollfinanzierung yapmis ve 42 sene ödemelimis ve aydat 1100 civarimis..
Ca. 550bin avro 42 sene de..
yasi da 42..
Hay Allahim..
Bir de 20bin fazla almis, araba icin..

Birbey 3.0
21 Mart 2023, 09:48
Talo176 ben sadece görüşümü beyan ediyorum.

Herşeyin iyi tarafı varsa, tabiki zorluğuda var.

Çok şükür benim herşeyim var.

Azlan yetinebiliyorum. Sen misal daha çok gezmeye tozmayı seviyorsun. Saygı duyarım. Sende paraları araba, gezmeye harcıyorsundur.

Ama yazdıklarımın arkasındayım. Senin hesabın sana mantıklı gelir, ama senin hesabında bana mantıksız. Neden misal heray bir dört tekerli tenekeye yüzlerce Euro ödyorsun. Seni mutlu ediyorsa sorun yok. Ben ödesem aksine beni mutsuz eder. Herkesin yaşam keyfi, hayat bakışı farklıdır.

Benim ödenmis bir dairem var. Burada 300.000 Euro değeri. Yani paranın yarısı Eigenkapital olarak var.

Sizin oralara göre 500.000 - 600.000 Euro lüks gibi gelebir. Augsburg'da bu normal fiyatlar. Bundan 20 sene önce Münih'de, Augsburga 60-70 km, 2-3 daireler 300.000 Euroydu. Şimdi Münih'de Neubau 2 odalı bir daire 900.000 Euro.

Sizin oralarda gelirler düşük. Boşuna zaten Niedersachsen ve NRW'de Baden-Württemberg ve Bayerne göç yok.

Bir kaç kere NRW'ye gittim. Oradalarda 100.000 Euro bile çok. İstanbul Tarlabaşında yaşa daha iyi. Heryer düzensiz, karman çorman, ipsiz sapsız dolmuş.

Sen yeme arkandan bi yiyen bulunur merak etme :)

Herşey olabilir hayatda. İyi evlat olabilir, kötü evlat olabilir tabiki bilmiyoruz. Ben duamı Allah'a ediyorum. Kabul eder etmez orasını Allah bilir.

webci
21 Mart 2023, 10:27
Birbey usta kücük konus büyük lokma yrme demisler..
Diyorsunki duami ALLAH kabul eder veya etmez,orasini ALLAH bilir ,,yani demek istiyorsunki ALLAH kendi bilir,,Isrwrse etsin isterse etmesin..büyüklük taslar gibi..
Bazi insanlar farketmesede insanlar dediklerinin nereye vardigini bilmiyor,,
Haşa dikkat etmek lazim..
Cümleyi ALLAHi ibciltmeden kuralim..
Biz kimizki..
A,rica ha hasan kel ,ha kel hasan..ikiside ayni..
Sen tonlarca faiz yedikten sonra duan biraz supheli..
Ben sadece vildiklerimi ,azayin ve sana söyleyeyimde sen yine kitabini okumaya devam et..
Yazdiklarim inciltme adina degil sadece dostca bir mesaj..

talo176
21 Mart 2023, 10:47
@Birbey arkadasim, tabiki bizde istiyoruz milletimizin kendi evi olsun..

Bak arkadasim sen benim nerde calistigimi biliyorsun, maasim da (ALLAH bereket versin) iyi sayilir, 2006 da sifir ev yaptirdim cok ucuza ca 170bin e (4.9% faiz), ona ragmen baya sikintilar yasadim..

Simdi ki faizler yine nerede ise ayni 4 ile 4 1/2 arasi.. ama fiyatlar ucmus..

Ben 170bin de sikinti yasadi isem, 400-450-500 bin e alanlar Allah yardimcilari olsun demek düser bana..

Ben ama kesinlikle 3000€ ya kadar para kazananlara hayat da tavsiye etmem..

Maasin 3500 / 4000€ minimum olmali..

Ps: Allah ima sükür benim de kötü aliskanligim yok, kahvelere takilmam, icki icmem (zaten nefret ederim, icki satmayan lokantali secerim)..
Ama hayati yasamayi da severim (evet kibir birisiyim, kendime bakmayi severim), cocuklarim eksik bir seyi olsun istemem.. vs

Eger, hesabim carsiya uymuyorsa ve 2 sinden bir seyi secmem gerekiyorsa, ev almaktan vazgecerim..
Ve hayati yasamayi secerim..

Birbey 3.0
21 Mart 2023, 11:13
Webci sabah sabah ne içtin? Allah bilir demek ile, Allah'ın takdiri neyse ona katlanmaya mecburuz anlamında.

@Talo176

Kendinden kısmazsan hesap herzaman zor tutar.
Ben sadece çocuklarımdan kısmıyorum. Kendimden kısmam beni rahatsız etmiyor.

webci
21 Mart 2023, 11:40
Sabah saat 4 den beridir uyanigim,,kafa saglam..sade su ictim..
Bence artik ev almak tam bir intihar..
Bankalar krizde,,
Abd banka krizi burayi vurarmi belli olmaz..
Nornal calisirken bogaza kosturup anca yeterken eve nasil yetistirecez..
Gwrcekler aci malesef böle..
Herkesin hesabi farkli..3 yil bes yil degil,kimine göre 30 veya 50 yil...

Cengiz Bond
21 Mart 2023, 13:10
[...]
Bir kaç kere NRW'ye gittim. Oradalarda 100.000 Euro bile çok. İstanbul Tarlabaşında yaşa daha iyi. Heryer düzensiz, karman çorman, ipsiz sapsız dolmuş.
[...]

acayip atiyorsun. söyle bakalim NRW nin neresini gördün?

bende cok münih, stuttgart, mannheim tarafina gittim.

isim dolayi son 20 senede 20 kere Schwabinge gitmisimdir.
Ayni bizim buralar gibi. pek fark göremedim.

München city baska, ama bizim düsseldorf ve köln de ayni.

webci
21 Mart 2023, 13:24
Saarbrucken
Mannheim
Stuttgart
Heilbronn
Buralara bende gittim..
Insanlar buz gibi..biseyden cakmiyorlar..adama kagit veriyon eline kereste gibi bakiyor..
Ama nrw civilcivil..
Munchen zaten eingebildete stadt:)

mkysoft
23 Mart 2023, 18:06
Arkadaslar merhaba,
Faizler yuksek biliyorum ama bir yandan da arastiriyorum. Yeni bir ev almak ile arsa alarak ev yaptirmak sanki yaklasik ayni maliyet gibi. Evi kendimiz yaptirinca biraz daha merkezi yerde olma ihtimali oluyor ve keller gibi isteginize gore birseyler yapabiliyorunuz. Bir insaat danismani ile gorustum bana sozlesme gosterdi. Almanya'da bu isleri bilmedigim icin cok karisik geldi bana. Anladigim kadariyla evi yapan bir firma var ama bu firma ne zemeni ne de diger islere (su,elektrik, kanalizasyon) karsimiyor. Bana zemini hazirla, ben evi fabrikada uretip gelip montajlicam diyor. Insaat danismani diger isleri ben hallederim diyor ama evi yapacak firmanin sozlesmesine muhattab ben oluyorum. Eger bazi isler zamaninda yapilmazsa cezai maddeler var.

Yapilacak isler soyle siralanmis:
-cukurun kazilmasi
-bodrum bitince kenarlarindaki cukurlari kapatilmasi
-insaat icin elektrik ve su saglanmasi
-atik ve temiz su hattinin saglanmasi
-guvenlik ve saglik kordinatoru atanmasi

Bunun disinda bir cok sart var, ornek veriyorum 40 tonluk vinc getiririm, yeterli gelmeze farkini senden alirim seklinde. Bu firmalar sinekden yag cikarmaya calisiyorlar mi acaba? Tecrubesi olan varsa paylasirsa sevinirim.

samsunlu
24 Mart 2023, 16:33
Beyler bu evler icin yeni kanun cikicakmis (Robert Habeck) Umrüstung+Warmepumpe Dämmung böyle bir sey kanunen isleme gectimi gecermi? ne düsünüyorsunuz, rica ediyorum konuyu siyasete cekmeyin.

Cengiz Bond
24 Mart 2023, 17:54
bu salaklar basta oldukca gecebilir.

insallah birdahaki secimlerde yine cdu basa gecer.

webci
24 Mart 2023, 18:33
Evet 2045 e kadar tum evler orta derece isitmaya dayanikli olacalmis..
Maliyet 100 bin avrocuk diyorlar..
Eski evi olanlar icin kötü haber..
Kombiniz catiniz pencereniz degisecek yani..
Fassaden demmung ve giris kapiciklari da buna dahil..
Eviniz gaz kacirmayacak yani,osuruksuz ev:)
Dahasi 2045e kadar kombiler abd gazi yakacak hale gelecek yani suanki gaz isi olarak kullanilmayacak..
Bildigim kadariyla wärmepumpe anlage olacak..
Yani siz ev kredilerini daha öderken veya ödemeye calisirken dusuk faizli kredi cekip evinizi modernize de etmeniz gerekecek..
Standart hayat standart kisi badina 1600/2000 eeuroya cikmisken bu paralari bu millet nasil ödeyecek kimse bilmiyor..
45 cent zam vermek icin 45 takla atan devlet bence vu isten vazgececek..
Hatirliyorumda eskiden böyle salaklar ülkeyi yönetmiyordu..
Ne zaman helmut kohl ülkeyi satti ve kafasina simsek cakmis gorbatchow doguyu batiya satti ozamandir buzamandir almanyada deutsche handarbeit cöpe atildi ve osiler devlet dairelerini ele gecirince rüsvetler,sahtekarliklar,devleti aptalca yönetmeler aldi basini gitti..
Görüyoruzki secim vaadleriyle basa gelenler almanya dada olsalar sözlerinde durmuyor..olmasi gereken hepsini bir cuvala doldurup icinede tuz atip farelere yem etmek;)

Ejderabi
25 Mart 2023, 07:26
Beyler bu evler icin yeni kanun cikicakmis (Robert Habeck) Umrüstung+Warmepumpe Dämmung böyle bir sey kanunen isleme gectimi gecermi? ne düsünüyorsunuz, rica ediyorum konuyu siyasete cekmeyin.

Evet iki taraftan istekler var.

1. Avrupa birligi (Ekteki yazi baya iy)
https://www.fr.de/wirtschaft/energieklassen-aktuell-eu-sanierungspflicht-sanierung-massnahmen-daemmung-heizung-92163577.html

2. Habeckin planlari
Gaz ve ISI yagi ile calisan kaloriferleri gelecek seneden itibaren yasaklama planlari. Henüz yasa yok tartisiliyor.

Simdi senin ne yapacagin evin durumuna bagli.

Benim ev 1967 yapimi ve 5 sene önce pencereleri ic kapilari Dis kapiyi degistirdim. 2017 de yeni Ölheizung almsi eski ev sahbi. Duvarlar 30cm.
Dämmung yok / Cati eski.
--> Bu durumda ben hic bir sey yapmiyorum
--> Ölheizung son 5 senede aylik 140 Euro luk (ortalama) yag yakti / Gidebildigi kadar kullanacagim
--> EU kanunlari ama beni gelecekte etkileyebilir eger ev 250KWH dan fazla enerji harciyorsa - ben ama zannetmiyorum o kadar kötü oldugunu hesaplamak lagzim
En kötü durumda izolasyon yapacagim. Ama onu yapmam mantiksiz
--> Gelecekte kaloriferin bozulabilecegini düsünmem gerek ve onun icin catiyi yeniletirim 2030a kadar eger birsey yapmam gerekirse eger !
Cünkü yeni catidan üzerine Solarthermie kurdummu gelecekte Wärmepumpe veya baska bir kaloriferle kombine olabilir

Gelelim farkli bir duruma "Mehrfamilienhaus" var su an bizde ve orada kiracilar var yaklasik 400m2.
-- Ev 1974 yapimi, duvarlar 24 cm kalin degil, pencereler 3 lü yeni, izolasyon yok cati eski
Evde 1980 li eski Ölheizung var
--> Zaten bu Ölheizungu degistirmeliydik.
--> Habeck sayesinde 2-3 sene sonra yapacagimiz degisimi bu sene yapacagiz cünkü yine Ölheizung veya Gasheizunga gececegiz.
Angebotlar aliyoruz su an
--> Wärmepumpe olmaz 400m2 istmasi icin gücsüz ve kesinlikle izolasyon ve catinin yenilenip Solarthermie eklenebilir
Maliyeti cati 35k, Izolasyon 35k ve Wärmepumpe 35k. Yani 100 Bin kesin.
Simdi ev sahibi olarak iki secenekde yapilabilir herkes kendisi bilecek ve bütcesine bakiyor.
--> Bu evde EU kararini tamamlamak icin ileride Dämmung gerekebilir yapariz sorun degil
--> Masraflarida tabiki 8% kiraciya yükleyecegiz oda kesin. Kiralar artacak.

Sizlere iki misal gösterdim. Herkeste durum farkli ve kanunlar daha tam cikmadi ama yolda. Panige gerek yok ama eski kalorifer varsa eger olayi ucuza kapatmak istiyorsan bu sene önlemini alacaksin yoksa cok pahali olur.

Ejderabi
26 Mart 2023, 06:30
Bu arada tadilat yaptirmak isteyenler bilin ki daha Devlet tesvikleri devam ediyor ( KFW ve BAFA üzeri).

Eger yapacaginiz Tadilati bir Energieberatere danisip yaparsaniz.

- BAFA üzeri para yardimi alabilirsiniz

-KFW üzeri uygun kredi KFW261 (Faizleri 10 senelige kadar 0,01% / 20 senelige kadar 0,87% / 30 senelige kadar 1,17%)
Uygun kredinin yaninda eger KFW standardina uygun TOPLAM tadilat yapilirsa geri ödeme miktari 5% ile 25% arasi az ödeyeceksiniz.

- Finanzamt dan extra 20% indirim

Tabiki bu 3 yardimin sadece 1 tanesini secebiliyorsunuz.

Ekte olan liste cok güzel.

https://www.energie-fachberater.de/dokumente/foerderung-sanierung-20230101-uebersicht-energie-fachberater.pdf

firstantepli
26 Mart 2023, 07:51
Bu primleri alabilmek için belirli firmalara yaptırmak lazım? Ve gazdan Wärmepumpe gecmek asaga yukari kaca mal olur yaptiran oldu?

Gesendet von iPhone mit Tapatalk

atsiz77
01 Nisan 2023, 04:47
Hayırlı olsun ev sahiplerine.

Kanun yasalaştı sayılır 2024 sonrası yeni kalorifer sistemi takacaklar mecbur 67% yenilenebilir enerji kullanan ısıtma sistemi taktırması gerekecek.

https://www.focus.de/politik/bundesregierung-einigt-sich-beim-verbot-neuer-gas-und-oelheizungen_id_189853455.html

Ejderabi
01 Nisan 2023, 07:29
Gelecek icin para biriktirmeye baslayalim ozaman.

Ben evin disina hicbirsey yaptirmadim.

Allahtan kaloriferim 2017 de eski ev sahibi tarafindan yenilenmis. Sadece evin icini yeniledim. Tahminim simdiki kaloriferimi 20-30 sene rahat kullanabilirim, ama bozulursa ozaman hey heyyyy...
Bozulursa Gas zor taktiririm yola baya mesafeli ve masafli olur, zaten gas da 67% yenilenebilir enerji olacakmis.

Simdiden gelecekte mecbur Wärmepumpe taktirtacagim ( bozulursa ve ömrü biterse tabi ). Ama Wärmepumpe yalniz yetmeyecek onun icin....
- Wärmepumpe ( 20.000 - 40.000 ) fiyati kestiremiyorum
- Kalorifer Petekleri cünkü Wärmepumpeye ya Fussbodenheizung yada yeni Petekler gerek ( 5.000 Euro diyelim)
- Dachsanierung ( cati eski ve Solar icin yenlemeliyim- 25.000 Euro)
- Solar elektrik üreten ( 25.000 Euro)
- Malerarbeiten ( Dachbodendämmung, Fassadendämmung, Verputzen, Streichen) = 36.000 komsu gecen sene yaptirtti ayni ev aayni m2

= 110.000 - 130.000 Euro gerekecek Habeckin istedigi 100% olursa

Listeyi ekstra detayli yazdim "firstantepli"nin sorusu icin. Devlet Primlerini alabilmen icin tabiki bir "Energieberater" e danisacaksin ve onun Antraglarindan sonra firmalardan Angebot alacaksin tabiki Rechnunglu.
O Primleri alsak bile yine 100 kagit gider 60-70 yillarda yapilan bir evi yenilemek icin.

Benden size tavsiye eger gücünüz varsa yaptirin yoksa hicbirsey yapmayin ve kenara her ay biraz para koyun (Rücklage).
Su an faizler ucuk illa önümüzdeki 5-10 sene icinde faizler düsecektir ozaman yaptirtacagiz gibi.

Yada KFW nin ucuz kredisine basvuracaksiniz Energieberater üzeri onunda sartlari agir..
- Heizung degismeli
- Solar
- Dämmung

Ben daha 6 yasinda olan Ölheizungu degistiremem.

batum
01 Nisan 2023, 09:16
Benim yas 60 a dayaniyor
evi 13 sene önce aldikdi 3 sene önce borcu bitti (Altbau) https://www.borstelverkauf.de linki Reklam Amacli koymadim
yani cikan kanunlara göre bu devirde eski eve borc yapmak mantiksiz
satarken zarara satilir (Aldiginiz para + Renovierung)

Evi satmaya karar verdik sattikdan sonra ,oglumuza burda bir daire alcaz
iki kiza tr den birer daire

kendi dairemiz zaten var
cocuklara daire aldikdan sonra ,kalan parayla iyi kötü bacaklarimizi yerden kesecek bir araba aliriz
kalan paralarida torunlarlarimzla gezip tozariz
Planlarimiz böyle ,insallah Allah o günleri bize gösterir

Dedigim gibi yas 60 a geliyor iki ayak toprakda sayilir zaten artik,bundan sonra 100 bin euro üzeri eski bir ev icin borc yapmak yanlis olur

Ejderabi
01 Nisan 2023, 11:17
Benim yas 60 a dayaniyor
evi 13 sene önce aldikdi 3 sene önce borcu bitti (Altbau) https://www.borstelverkauf.de linki Reklam Amacli koymadim
yani cikan kanunlara göre bu devirde eski eve borc yapmak mantiksiz
satarken zarara satilir (Aldiginiz para + Renovierung)

Evi satmaya karar verdik sattikdan sonra ,oglumuza burda bir daire alcaz
iki kiza tr den birer daire

kendi dairemiz zaten var
cocuklara daire aldikdan sonra ,kalan parayla iyi kötü bacaklarimizi yerden kesecek bir araba aliriz
kalan paralarida torunlarlarimzla gezip tozariz
Planlarimiz böyle ,insallah Allah o günleri bize gösterir

Dedigim gibi yas 60 a geliyor iki ayak toprakda sayilir zaten artik,bundan sonra 100 bin euro üzeri eski bir ev icin borc yapmak yanlis olur

Batum Usta Altbau icin dogru karari vermissin ve uygun zamanda satmissin. Tebrikler.

Cikan kanunlar hakkindaki tespitlerin dogru eski evi olan veya eski ev almak isteyen iyice düsünüp hesabini kitabini arastirmasini iyi yapmali artik.

Kisisel aldigin kararlari takdir ediyorum - en güzelini yapmissin.
Senin yasina gelince - bizlerede nasip olsun.

Herkesin durumu farkli ama ondan herkes yasina durumuna ekonomisine evinin yasina göre kararlar vermek zorunda olacak.
Bu sene mecbur karar vermek zorunda olan lesim ise eski " Ölheizung yava Gasheizung" olanlar yeni Brennwerttechnik olmayanlar. Onlar kararlarini bu sene vermezse seneye burada pahali alternatiflerini yazacaktir kesin. Devltede zaten bunu istiyor ve evlerin durumunu eskiden orta veya üst sinifa getirmek istiyor.

Birbey 3.0
01 Nisan 2023, 12:47
Benim kalorifer 2019/2020'de yapıldı.

Kaloriferci geldiğinde uzun vaade bozulan parcalar hangisi ise, onlardan alıp depolayalım diye. 20-30 sene sonra takarız. Wärmepumpe almaktansa daha ucuza gelir.

Yada sıcak suyu elektrikli kullancam. Evin içindede odub sobası ile ısıtacağım.

Cevrecilik falan tabiki önemli, ama bu gaz olayın cevre ile alakası yokki. Ukrayna savaşı ile alakası var.

atsiz77
01 Nisan 2023, 14:41
Gerek varmı yedek parça yedeklemeye, zaten en geç 2045 değiştirmen gerekecek şuanki sistemini.
Ayrıca bu daha başlangıç, evin dış cephesi kötü ise bunlar montalanmasıda mecburlaştırılacak hepsi adım adım ….

Ev fiyatları düşecek, kiralar artacak, evin enerji tasarrufu ne kadar yüksek ise yan giderler düşecek.
Eğer kötü ise yan gider fiyatlarını yükseltmen gerekecek ve dolayısı ile kiralar yükselecek.

Kiracılar bu yüzden ucuz eve gidecek yani daha tasarruflu bi eve…

Bunların hepsi sadece konuşulanlar gercekleşirmi bilemeyiz.

Ejderabi
01 Nisan 2023, 15:37
Müstakil kendi evin icin yedek parca mantiksiz bencede - zaten bu konu gelecek secimlerde populist partilerin konusu olacak. Belkide gelecek dönem kararlarindan geri adim atacaklar
cünkü
- Oy kaybetmek istemeyecekler ve gelecek olan partide oy icin geri adim vaadinde bulunacak.
- Enerji yükünü kaldiramayacak ülke - Duran Atom santralini kapatiyorlar..

Onun icin bence sadece mecburi gereken seyleri yaptirmak gerek.

Tabiki ileriye dönük yatirimlarda yapilir,
- ama bunu Birbeyin veya benim müstakil eve yapmamiz mantiksiz (vergidende düsemiyoruz)
--> Kirada olan binaya yada dairelere yapmak mantikli olabilir ekonomik durumunuz iyi ise yada Finanzamtdan kurtulmak icin....

Ben yukarida yapmayacagim diyorum ama kiraya verdigim dairelerde hersey yapildi (Mantolama, yeni kalorifer, Pencereler, Balkonlar vs...) cünkü bunlari hep Finanzamta masraf gösteriyorum.

Daha destekler aciklanmadi belki güel destekler olacak ve Müstakilleride cazip yapacaklar ozaman mantikli olur.

firstantepli
01 Nisan 2023, 19:22
Simdi ben tam anlamadim, benim kaliför sistemi 20 senelik hala calisiyor ama tahminim onunda bir kac senesi ömrü kaldi sindiden mi degistirsem yoksa gittigi yere kadar mi? Bide wärme pumpe mi yaptirmam gerek?

talo176
01 Nisan 2023, 21:32
Gittigi yere kadar..

murat39
01 Nisan 2023, 22:09
Ben im kalorifer de saglikli calismasina karsin.2003 de takilmisti. 20 sene Gas.la calisan Zentralheizung.
Ustayla degerlendirmesini yaptik.Wärme pumpe Petek ler var.80. derece lazim dedi. ...35.000 € -40.000 € arasi hesap 2 sene ye yakin lieferzeit varmis. Senin buraya verimli calismaz. Petekler ne degismesi gerek. Wärme pumpeye göre hersey degismesi gerekiyordu.( (Bodenheizung icin tamam) dedi.

Gel yeni bir Gas Zentralheizung takalim 10.000 € toplam hesap cikardi. Ben de onayladim.Parcalar geldi.Ortalik isininca degistirecek.
Fiatlar da her gecen gün artiyor.Talep cogalmaya baslayinca.

Sen kendin oturuyorsan esneklik var. 80 yas üstlere mecburiyet yok.

01.01.2024 den sonra takilan Heizungsanlageler de
Daireler kiradaysa.60% erneuerbare energie sarti var.Sistem bozulup yeni bir Heizungsanlage takildiginda yeni kanun gecerli.Bu sene takilanlar eski sekil takip devam edebiliyor.

atsiz77
01 Nisan 2023, 23:10
murat39 ustam yeni kazan taktırmışken “erweiterung „ yapabilen kazan taktır yeni Brennwert sistemlerine Güneş enerjisi veya Wärmepumpe sonradan takılabiliyor.

Hem ileriye dönük olmuş olur, gerçi en geç 2045 sonra mecburen değiştirmen gerekecek o zamana kadar dayanırsa zaten .

Ayrıca 80 derece lazım yazmışsın ne için lazım 80 derece?

Eski Heizwert sistemleri 65-70 derece arasında çalışıyordu.

Brennwert sistemleri ortalama 55-58 derecede.

Yeni Wärmepumpe ise 38-45 derece arası.

murat39
01 Nisan 2023, 23:21
Aynen atsiz ustam.Günes enerjisine takma imkani var.
2045 e kadar zaten sistem eskiyip o zamanin sartlarinda sistem takilacaktir.
Kaloriferler aynen peteklerde 70 derece.

Su ani kurtarmak icin bu sekil en uygundu.Bunu sectim.

Birbey 3.0
02 Nisan 2023, 00:38
Arkadaşda gaz boileri en az 40 yıllık. Çalışıyor. 20 yıllık süre bence çok değil.

2045 hikaye. Süreyi uzatırlar. Değiştirmeyeni ne yapacaklar? Cezamı kesecekler? Kessinler. Parası olsa adam zaten değiştirir. Ozamana kadar Wärmepumpeyede bir bok bulurlar.

Enflasyon 7-8%, aber iscilere zam yok. Herseye zam var, ama iscilere yok. Nasıl değiştirecekse millet.

Birde 20 senede nasıl değiştirecekler okadar evleri. Zaten Fachkräftemangel var.

Arabayı değiştir, evi yenile, ama aylığı gelince yok.

Ejderabi
02 Nisan 2023, 05:46
Arkadaslar yeni Gas Heizung taktirtmayi düsünüyoruz Mehrfamilienhasua.

Bizim Usta 4 tane Angebot verecek Ölheizung ve Gasheizung icin. Ikisindede alternatif olarak "Heizstab" koyabiliriz dedi.
Yani ozaman Sicak suyu ister Heizungdan üretirsin istersen Heizstab üzeri elektrikle (kiraci oldugu icin Allgemeinstrom üzeri baglanacak ozaman).

Bu Heizstab taktiiran varmi ? Mantiklimi kiracili olan bir yere ?

Mesela 4.aydan 9.aya kadar kaloriferi kapatip sicak su Heizstab üzeri calisabilir tabi elektrik gas fiyatindan uygun olursa,
Birde kalorifer bozulursa sicak su olmama olayi olmaz. Her zaman icin iki sistem üzeri calisabilecek.

murat39
02 Nisan 2023, 10:22
Arkadaslar yeni Gas Heizung taktirtmayi düsünüyoruz Mehrfamilienhasua.

Bizim Usta 4 tane Angebot verecek Ölheizung ve Gasheizung icin. Ikisindede alternatif olarak "Heizstab" koyabiliriz dedi.
Yani ozaman Sicak suyu ister Heizungdan üretirsin istersen Heizstab üzeri elektrikle (kiraci oldugu icin Allgemeinstrom üzeri baglanacak ozaman).

Bu Heizstab taktiiran varmi ? Mantiklimi kiracili olan bir yere ?

Mesela 4.aydan 9.aya kadar kaloriferi kapatip sicak su Heizstab üzeri calisabilir tabi elektrik gas fiyatindan uygun olursa,
Birde kalorifer bozulursa sicak su olmama olayi olmaz. Her zaman icin iki sistem üzeri calisabilecek.

Ejderabi yapmaya yapilir ama Kiracilar oldugu zaman Kanun bazinda kalmak lazim.
masrafi nasi bölüstüreceksin.
Birisi ben az nüfus la veya metrekareye göre kaliyorum deyip avukata kossa bas agritir.
Kanunen de Masrafin kac da kaci kalorifer icin harcaniyor.Hazirlik icin hazirlaniyor. Boiler icin hazir tutulan masraf. Vede sicak su icin ne kadar i kullanilior + Herkesin yakmis oldugu miktar.
Bu kanunla ev sahiplerini baglayan boyut.Ben kalorifer yakit olayini firmaya verdim.Onlar her tarafa sayaclarini taktilar.
Kalorifer icin yakilan masraf. Sicak su icin bütün sayaclar var.

Yukarda demis oldugunuz sekilde yapilir ama problem aninda haksiz cikarsiniz.
Insanlar in hayat pahaliligi, Corona ..Psilolojisini baya etkiledi.Tavsiyem Kanun bazinda kal.
Veya extra bir elektrik saat takilip kiracilardan imza alinip onaylatirsaniz. kabul ettiklerini belki ama o da tantana yaratir.
Extra saat istemek hat cektirmek bundan 20 sene önce 2.500 € du.
Simdi Zwischenzähler onun da kanun bazinda gecerliligi ? ? Eichdatum..???

http://www.gesetze-im-internet.de/heizkostenv/__9.html

https://www.mietrecht.de/heizkostenabrechnung/

Kira gelirlerine göre zaten Finanzamt a gelir vergisi ödeniyor.
Firmaya ver,Kafan agrimasin.Firmaya ödedigin parayi da Finanzamt dan düs.Hem kafan agrimaz.Hem de dogru yapmis olursun.

(Bir de uzun süre pompa calismadiginda takilma yapip calismada problem yapabiliyor.Aralikli devamli pompa calismasi gerekiyor.)

Ejderabi
02 Nisan 2023, 14:38
Evet haklisin ozaman seperater Stromzähler gerekecek ve ek vertrag yapmak gerekebilir kiracilarla.
Anlattigin diger faktörlerle pek mantikli gelmiyor ozaman.
Tek Gasheizung veya Ölheizung daha mantikli - zaten masraflar kiracilara dagitilacak.

murat39
02 Nisan 2023, 18:08
Öl heizung hem yer tutuyor tanklar ne.Bir de ikide bir mazot yeter mi bitti mi. Makinanin yanma yerine ufak kurum ne baglasa. hata bildiriyor.

Gas a gectim hem yer acildi.Hem de kafam rahat.

CO 2 vergisini Mazot da fazlalastiracaklar. Gas a göre.

https://barmalgas.de/blog/co2-steuer-in-deutschland-ab-2021/

TRSnake1992
02 Nisan 2023, 19:48
Bende ölheizung var, markasi wolf, sükür simdiye kadar sorun yasamadim ve Gasa göre daha uygun aliyorum.

player6767
18 Aralık 2023, 21:57
Ben birbey ustama katiliyorum bende suan kiradaym 2016 dan beri takir takir ödedik elde sifir..

Bende buraya konu acmistim ev alma niyetim var diye danıştım sizlere fikirlerinizi aldim herkeze cok tsk ederim.

Ben 4 yildir ev arıyorum sonunda birtane bulduk ve notarda imzamizi atik 2 hafta önce evin bj 1989 ve cok temiz cok gepflegt inanin 3-4 bankalara gitim hepsi bana bunu sordu das objekt ist besser bewertet als Kaufpreis diye kadin kocaman evde yanliz kalmis kocasi vefat etikden sonra.. Evi bundan 1 ay önce gördüm internete yeni girdi günlerden cuma makleryi aradim cikmadi is cikisi koymus ertesi gün aileme göstermek istedim baktim anzeige silinmis morelim bozuldu beya neyse pazartesi oldu sabah 8de aramaya başladım makleyi adam cikti sordum evi neden silindi diye adam 1 gun icinde 86 kisi Anfrage yapmış eve o yüzden cikardini söyledi neyse bendeki avantaj bankadan kredi bestätigung vardi neyse gitik eve bakmaya hayran kaldik bu kadar temiz bir ev nasil denk geldi diye cok sevindik hemen zusagen yapdik. Ben 3.5% aldim krediyi evin fiyati 298 bin eurodu kendi cebimden nebenkostenlari ve 90 bin verdim yani toplam 208 bin cektim aylik ödicem para 870€ iki kisi calisiyoruz.hersene kendimizi sikmadan 4-5 bin euro sondertilgen yapmayi dusunuyorum herseyin hayirlisi.. Ev sackgaseda ve cok sakin biyerde sirf almanlar oturuyor 137qm ev kellerla birlikte 182qm verklinkert..

webci
18 Aralık 2023, 22:41
Hayirli olsun usta..
Gulegule otur ...
Sende artik
bir ev sahibi
Bir dert sahibi
Bir borc sahibi oldun .

mxm
23 Ocak 2024, 22:54
Faizler ciktigindan beri fiatlar da düstü yoksa yükselmeye devam edecekti. Bu arada kiralar giderek yükseldi, kimi utanmazlar ufacik dairelere dahi sacma sapan fiyatlar koyuyorlar.
Yarin makler ile ikinci bir termin var, benim kiz bir daire almak istiyor, fiyati istedigimiz noktaya cekebilirsek alacak insallah. Bahcesi var, kapali parki var, Abstellplatz da var, ev Dämmung yapilmis, pencereler yeni, Heizung yeni, evin disi sapasaglam. Fiyati da buna göre normal dairelerden biraz daha yüksek ama kesin deger. Tabi istedigimiz fiyata düsürebilirsek, o da cok büyük bir düsüs istemiyoruz, 280 binden 265 bine bakalim düsecek mi, düsmezse almayacak, o sekilde plan yaptik. Acelesi de yok ama faizler düserse fiyatlar yine firlar bu kesin. Bazilar düsmez diyor, kimisi 6 ay sonra faizler kesin düsecek diyor, her kafadan bir sey cikiyor, isin dogrusu bunu sen ben imkansiz bilemeyiz.

cenyal
24 Ocak 2024, 08:40
Faizler ciktigindan beri fiatlar da düstü yoksa yükselmeye devam edecekti. Bu arada kiralar giderek yükseldi, kimi utanmazlar ufacik dairelere dahi sacma sapan fiyatlar koyuyorlar.
Yarin makler ile ikinci bir termin var, benim kiz bir daire almak istiyor, fiyati istedigimiz noktaya cekebilirsek alacak insallah. Bahcesi var, kapali parki var, Abstellplatz da var, ev Dämmung yapilmis, pencereler yeni, Heizung yeni, evin disi sapasaglam. Fiyati da buna göre normal dairelerden biraz daha yüksek ama kesin deger. Tabi istedigimiz fiyata düsürebilirsek, o da cok büyük bir düsüs istemiyoruz, 280 binden 265 bine bakalim düsecek mi, düsmezse almayacak, o sekilde plan yaptik. Acelesi de yok ama faizler düserse fiyatlar yine firlar bu kesin. Bazilar düsmez diyor, kimisi 6 ay sonra faizler kesin düsecek diyor, her kafadan bir sey cikiyor, isin dogrusu bunu sen ben imkansiz bilemeyiz.

Ev almak icin dogru bir zaman yoktur, Faaizler cikar ev fiyati düser, ev fiyati düser faizler cikar, bu herzaman böyledir.
Mühim olan su anki ödeyecegin Kira bedeli bu ev icin nekadar ? Alirsan nekadar ödersin.
Mesela ; evi 280000 Euro ya alsan diyelim su an Faizler 3,5 % düstü 3,5% Faiz + 2% Tilgung = Aylik Bankaya ödemen 5,5% Yani 280000*5,5%= 15400 Euro (senelik) Aylik 15400/12=1283 Euro.
Bu evi almak yerine Kiralasan 1283 Euro ya kiralayabilirmisin ?
Kiralasan bile aylik verdigin Kira parasi hice gider. Almis olursan kac sene otursanda degerine göre yine kardasin.

mxm
27 Ocak 2024, 10:40
Evet bunlarin hepsini hesapladik zaten, satin almak cok daha mantikli, bir yerde 400-700 Euro kadar kendin ödeyeceksin sonunda daire senin oluyor.
Cocukla esinin maaslari iyi, rahatlikla öderler, daha bu sene ev kurduklari icin tüm esyalar, araba vs. dahil hepsini borca girmeden ödediler ama bu sefer de Eingenkapital az kaldi, bakalim banka kac faiz bindirmeye calisacak,
Fiyatta anlastik, geriye kredi isi kaldi. Eigenkapital az olunca faizleri kafalarina göre yükseltiyorlar.
Isin olumlu yani satislar tamamen düstü gibi görünüyor, bir cok daire baktik Maklerlar pesimizde kosuyorlar. Faizler düsük olsa bu dairenin normal fiyati 300.000 in üzerinde.

Birbey 3.1
27 Ocak 2024, 11:28
check24 ara. Nereye sorduysam en iyi onlar verdi.

mxm
27 Ocak 2024, 19:17
Su ana kadar Check24 en pahalilarindan biriydi.
En iyi faizi Baufi24 dekiler veriyor ancak bewertunglarinda cok sayida asiri olumsuz yorumlar almis. Her ne kadar toplam Bewertung yüksek olsa da negatif olanlar cok fena yorumlar, yenilip yutulacak gibi degiller. Bir kac tane bastan savma is yapan calisanlari var saniyorum. Gerci zaman acisindan sorun yok, hem satan bekleyebiliyor hem bizim icin de sorun degil beklemek.

cenyal
27 Ocak 2024, 20:38
Su ana kadar Check24 en pahalilarindan biriydi.
En iyi faizi Baufi24 dekiler veriyor ancak bewertunglarinda cok sayida asiri olumsuz yorumlar almis. Her ne kadar toplam Bewertung yüksek olsa da negatif olanlar cok fena yorumlar, yenilip yutulacak gibi degiller. Bir kac tane bastan savma is yapan calisanlari var saniyorum. Gerci zaman acisindan sorun yok, hem satan bekleyebiliyor hem bizim icin de sorun degil beklemek.

Baufi24 ü untutabilirsin. Kendim tam 7. aydan beri bekliyorum. Hic umursamaz haldeler. Benim Finanziere birde Türk..
Sana tavsiyem Interhyp (https://www.interhyp.de/) adamlar gercekten iyi ler. Benim krediyi haftaya halledecekler insallah. En azindan ilgililer arayip soruyorlar.
Ama su an Asiri sekilde Unterlagen istiyorlar.. Her Bankada ayni..

mxm
28 Ocak 2024, 00:55
Oradan da Angebot aldik ama asiri abartmisti onlar bir de Sondertilgung koymamislar, o olmadan bu ise hic girilmez.Elde kesin para artacak, belli bir miktar kenarda durur ama fazlasini mutlaka Sondertilgung yapmayi düsünüyoruz. Normal haline birakinca o borc 30 sene sürer, hic gerek yok.

murat39
28 Ocak 2024, 10:46
Kredi alirken dikkat edilmesi gereken konu, ucuz diye adi sani duyulmamis..Uzaklardan ne oldugu tam bilinmeyen yerlerden uzak durun.

Bir de aldiginiz Banka kendisini RANG 1 birinci siraya koyar.Baska yerlerden ilerde kredi lazim olsa elinizi kolunuzu baglar.Baska yerlerden kredi bulamazsiniz.Bulsanizda asiri yüksek faiz olur.

Borcu ödeyemezsen RAng 1 ilk önce senden parayi o alir.Rang 1 borcu karsilana kadar. Rang 2 dekiler birsey ilk edapta alamaz.Onun icin de kimse kredi vermeye yanasmaz.Ödeyemez duruma düssen ben birsey alamayacagim diye.(Rang 1 in borcu bitip de kalirsa ondan sonra onlar alir.)

Cogu arkadaslar ucuz diye böyle bir islem yaptilar, sonrasinda kredi ihtiyaclari oldu.Rang 1 deki ek tamir kredisini vermedi.Diger bankalardan da bulamadi belki 10 banka gezdi.
Sonrasinda birisinden yüksek faiz ve sigorta yaptirarak kredi buldu.

Sonraki ihtiyaclarinizda Schufa da kredi görülecektir.Orada da Rang 1 olayi cikar.

Genel Bilgi olarak.

cenyal
28 Ocak 2024, 18:47
Oradan da Angebot aldik ama asiri abartmisti onlar bir de Sondertilgung koymamislar, o olmadan bu ise hic girilmez.Elde kesin para artacak, belli bir miktar kenarda durur ama fazlasini mutlaka Sondertilgung yapmayi düsünüyoruz. Normal haline birakinca o borc 30 sene sürer, hic gerek yok.

Ben sahsen her yil parayi bankaya verme yanlisi degilim. Her yil o Parayi bir yerde (Bauspar, Oder selber im Konto) sparen und am ende der Zinsbindung 1 seferde ödemek. Olurya bir ihtiyac hasil olur, verilen parayi geri alamazsin.

player6767
28 Ocak 2024, 19:29
Ben kendim dr. Kleindan aldim heryere gitim arastirdik en ucuzu ve uygunu dr. Kleindi berater çok önemli!

mxm
28 Ocak 2024, 21:52
Ben sahsen her yil parayi bankaya verme yanlisi degilim. Her yil o Parayi bir yerde (Bauspar, Oder selber im Konto) sparen und am ende der Zinsbindung 1 seferde ödemek. Olurya bir ihtiyac hasil olur, verilen parayi geri alamazsin.

Zaten illa kenarda belli bir miktar kalacak, misal 10.000 Euro kadar hep kalir ama artan parayi ödemek,faizler yüksekken krediyi düsürmek bence daha mantikli. Niye bosuna o kadar faiz ödeyesinki? Havaya savrulan bir para bu sonucta. Bankalar bosuna Sondertilgungu yüksek yapmiyorlar ki ödemesi hemen bitmesin, bu islerine gelmiyor.

Ben kendim dr. Kleindan aldim heryere gitim arastirdik en ucuzu ve uygunu dr. Kleindi berater çok önemli!

Oraya da baktik oradan henüz Angebot yollamadilar.

Bu arada, pazarlik henüz tam bitmemisti, Makler yi eve davet ettik bugün konustuk, savastik ve fiyati iyice asagi düsürmeyi basardik. Toplam 253 e anlastik, kizim asiri sevincli bugün. :)

Ejderabi
28 Ocak 2024, 23:57
Zaten illa kenarda belli bir miktar kalacak, misal 10.000 Euro kadar hep kalir ama artan parayi ödemek,faizler yüksekken krediyi düsürmek bence daha mantikli. Niye bosuna o kadar faiz ödeyesinki? Havaya savrulan bir para bu sonucta. Bankalar bosuna Sondertilgungu yüksek yapmiyorlar ki ödemesi hemen bitmesin, bu islerine gelmiyor.

Oraya da baktik oradan henüz Angebot yollamadilar.

Bu arada, pazarlik henüz tam bitmemisti, Makler yi eve davet ettik bugün konustuk, savastik ve fiyati iyice asagi düsürmeyi basardik. Toplam 253 e anlastik, kizim asiri sevincli bugün. :)

Hayirli olsun.

Bende onumuzdeki seneler satmayi dusunuyorum daireleri.

Sormasi ayip satin aldiginiz dairenin muhitini anlatabilirmisiniz ?
(Buyuk sehir veya kucuk sehir / Havaalanina yakin mi / Koeyluek yermi yoksa Metropol mu).

Tesekkuerler

qardas
29 Ocak 2024, 23:35
Bende Bi türlü ev alamadım. Hersey nasip.
Bu cuma bir ev besichtigen yapacağız bakalım. Ein Zweifamilienhaus var bakalım. Biraz bilgi vereyim ev hakkında :

Der Kaufpreis beträgt 299.000 €, die Grundstücksfläche umfasst etwa 561 m², die Wohnfläche beträgt ca. 145 m², mit insgesamt 5 Zimmern. Baujahr 1958, wurde die Immobilie 1993 durch einen Anbau erweitert und bietet Raum für zwei Generationen. Sie können sie auch in ein Einfamilienhaus umgestalten und nach Ihren Wünschen anpassen.

Der gemeinsame Eingang mit Fliesen und einer alten Holztreppe führt ins obere Geschoss. Im Erdgeschoss finden Sie klassisch Wohnzimmer, Küche, Schlafzimmer und Bad. Der Anbau kann als Wohnfläche genutzt werden, und im Dachgeschoss gibt es eine separate Wohnung mit Bad, Abstellraum, Küche, zwei Schlafzimmern und einem Wohnzimmer mit Balkon. Der liebevoll gestaltete Garten bietet viele Gestaltungsmöglichkeiten, und ein Gartenhaus ermöglicht gemütliche Stunden im Freien. Der ursprüngliche Teil der Immobilie ist unterkellert, bietet Stauraum für Heizung, Wäschekeller und Hobby, während eine Werkstatt und Fahrräder im kleinen Nebengebäude Platz finden.

Kaufpreis:
299.000 €

Käuferprovision:
2,50 % inkl. ges. MwSt.

Gebäude
Baujahr / Fertigstellung:
1958

Erschließung:
voll erschlossen

Unterkellerung:
teilweise unterkellert

Letztes Modernisierungsjahr:
2000

Zustand:
gepflegt

Bauart:
Massivbau

Dachform:
Satteldach

Dach:
voll ausgebaut

Fenstertyp:
Kunststoff/Isolierglas

Garten:
Objekt mit Garten

Energieausweis:
bedarfsorientiert

Endenergiebedarf:
234 kWh/(m²a)

Energieausweisklasse:
G

Gebäudeart laut Energieausweis:
Wohngebäude

Hauptenergieträger:
Gas
Ausstellungsdatum Energieausweis:
30.12.2022

Energieausweis gültig bis:
29.12.2032

Baujahr laut Energieausweis:
1965

Wohnfläche:
ca. 145 m²

Grundstücksfläche:
ca. 561 m²

Zimmer:
5

Schlafzimmer:
3

Badezimmer:
2

Gidip göreceğiz bakalım, elimde 50.000 euro eigenkapitel çıkarmaya çalışacağım.
Eski ev için değer mi değmez mi bakalım.

webci
30 Ocak 2024, 02:17
Nereden baksan ayda 1200 avro kradi senede 2300/2400 faiz yapar..diger masraflarini hic koymadim..hepsi icinde 2200/2500 avro aylik giderin olur..
Ben olsam almam..

cenyal
30 Ocak 2024, 02:55
Nereden baksan ayda 1200 avro kradi senede 2300/2400 faiz yapar..diger masraflarini hic koymadim..hepsi icinde 2200/2500 avro aylik giderin olur..
Ben olsam almam..

Yanlis bir hesaplama bence. 299.000 € eger 50.000 € Eignkapital var ise alinacak kredi 250.000 € Buda Kredi+Tilgung 5% olsa senede Bankaya ödenecek miktar 12500€ Aylik 1041€ yapar.
Tamam senin hesabina göre Kredi Faizi ödeniyor fakat, kirada oturursan ödedigin Kiranin hepsi masraf ( Karsiliksiz) 1000€ kira ödesen aylik, senede 12000€ bosa gitmis para. Hic geri alma sansin olmayan bir para.

10 Yil Kirada otursan ayni evde 120,000 € cebinden ödedin ve 1 € dahi geri alma sansin yok.
10 Yil Ev sahibi olarak oturmus olsan ve 10 Yil sonra satmak cikmak istesen, Evin getirisi ile birlikte ödemis oldugun miktari düsünce yine eline para gececek. Yani almak herzaman kirada oturmaktan karlidir.
10 Yilda yüzde 1,5 Tilgung ödesen senelik 3750€ borcundan düsüyorsun. 10 Yilda geri ödemis oldugun miktar 37500 € (aslinda Zins heray düstügü icin daha fazla olur ama ayni kaldigini saysak) Evi yine 299,000€ ya satsan 37500 € cebinde kalir .
ayni parayi kiraya ödersen 10yil sonra Sifir € geri alirsin. Satin alir 10 yil sonra yine cikarsan 37500€ cebinde kalir. ki evi 10 yil sonra 299,000 e satarsan ( Bu mümkün degil )
Her gecen gün ev ve arsa azaliyor azalan cogaltamadigin hersey degerlidir.

Bu tabii benim görüsüm. 20 Yildir Emlak isiyle sahsi ugrasiyorum 2 daire bir ev aldim. Simdiki aklim olsaydi ozaman alabildigim her yeri alirdim. 2004 de 2 adet daire aldim 2 oda 65,000€ 3 oda 100,000€ idi. su an bu fiyatlar hayal. ikiside kirada ve kendi kendini ödüyor.
Kendi evimi 2010 da 225.000 € ya aldim (Reiheneckhaus + Doppelgarage) su an bu fiyata daire alamazdin ( Frankfurt civari)

webci
30 Ocak 2024, 03:44
Tabi burda yazisirken yanlis anlamalar olabilir,dogru dedinde ben komple derken vatandasin cebinden cukacak parayi diyoeum..
Kredi
Elektrik
Gaz
Betriebkosten..
Diger diderler haric..
Bugun 250 bin avroya ev alsan geriye yiyecek ekmegin kalmiyor,kaldiki maasin 3000 avronun ustunde olmali..
Ben kimseye ev almayi suan tavsiye etmem..
Ben bile 5 sene evvel ev aldigim kalde,ki ev yukardakinden buyuk ve arazi ondanda buyuk,hala zorlaniyirum..kaldiki arkadasin yazdigi fiyat evin durumunu bilmesekde ,benim evin borcu yukardakinden az olsada,fiyatlarin ne kadar kazik oldugunu gosteriyor,,bence ileride karli evi satarsin mantigiyla olur olmaz ev almamak lazim .kaldiki yarinlarin ne olacagini kim bilir ve hambardaki bulgurdan olmakda var .

cenyal
30 Ocak 2024, 05:56
Tabi burda yazisirken yanlis anlamalar olabilir,dogru dedinde ben komple derken vatandasin cebinden cukacak parayi diyoeum..
Kredi = Kira (Banka yerine ev sahibine)
Elektrik = (Zaten ödüyorsun Kirada iken)
Gaz = (Zaten ödüyorsun Kirada iken)
Betriebkosten.. ( Zaten ödüyorsun Kirada iken
.

Yani bu kostenlar zaten var Kirada da Banka kredisindede..

Haziran
30 Ocak 2024, 14:18
Ev alinca tilgunga yani ana borca ödenen taksit devamli sizindir.
Ama Kredinin Faizi o havaya giden paradir.

Ama Kirada oturunca Kiraya giden Para devamli havaya giden paradir.O nedenle Kredi faizi düsük alinan Ev veya Daire daima karlidir , kirada oturmaktan.
Simdi Kredi faizleri yüksek oldugu icin dengeler degisti.Hemen hemen ödenen Taksidin yarisi hatta yarisindan cogu Faize gidiyor. Buda insanlari korkutuyor.
Eskiden örnegin 1200 € taksit ödeniyorsa bunun en fazla 500 € Faize , 700 € ana Borca gidiyordu.Simdi tam tersi 700 € faize , 500 € ana borca gidiyor.

batum
30 Ocak 2024, 14:27

Ama Kirada oturunca Kiraya giden Para devamli havaya giden paradir.O nedenle Kredi faizi düsük alinan Ev veya Daire daima karlidir , kirada oturmaktan.
Simdi Kredi faizleri yüksek oldugu icin dengeler degisti.Hemen hemen ödenen Taksidin yarisi hatta yarisindan cogu Faize gidiyor. Buda insanlari korkutuyor.
Eskiden örnegin 1200 € taksit ödeniyorsa bunun en fazla 500 € Faize , 700 € ana Borca gidiyordu.Simdi tam tersi 700 € faize , 500 € ana borca gidiyor.

Biraz düzelteyim
ilk seneler 1200 den 1100 ü Faize gidiyor

----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ama cogu insanin kafasi calismadigi icin 1200 euro komple borcdandan düsüyor saniyor
Ayni benim bir köylüm gibi,Köylüm bizim burda Daire aldiydi is yerinde 10 senede bitecek diye anlatiyordu
Nasil 10 senede biter diye cok tartisdim onla
Kendine göre Güzel güzel anlatiyordu nasil bitecegini

25 senede 70 bin euroyu anca bitirdi

Cengiz Bond
30 Ocak 2024, 14:36

hesap okadar kolay degil.

ev alirken bastan onbinlerce euro hava parasi (provision, grunderwerbssteuer, notarkosten etc.) ödiyorsun.
bu para ile en az 30-50 ay bedava kirada oturursun.

sonra evin bakimi bedava degil. herzaman bir sey cikiyor.
kredi alirsin, 20-30 sene faiz öde. faiz bosa gidiyor.

elinde nakit olsa, mesela diyelim 400.000 € nakit var, su an ayda net 1.250 € faiz geliri olur.
bunun ile ne güzel kaltmiete ödenir.

zamani gelsin, evlerimin hepsini satip, kirada yasayacagim :-)

qardas
30 Ocak 2024, 17:50
Yani söyle durum var, evde iki tane 2 yaslarinda cocuklar var. Benim daire almam en azindan 5-6 odali olmasi lazim . Ama öyle büyük daireler cok nadir veya cok eski. Ve asiri kira istiyorlar.
Malum evden calisinca bir oda fazla bulunmasi lazim. O acidan düsündüm ki ev alayim , tabi faizi falan fazla ödeyeceksin ama bir nevi rahat edersin, bahcen olur. Cocuklar oynar vesaire.
Son günlerdir Almanyda görüyorum kiralik yer bulmak artik piyango gibi bisey oldu . Gittikce dahada zorlasiyor. Cengiz Abinin dedigine de katiliyorum , paranin cocu sey bosa gidiyor. Ama malesef bu devirde hersey para degil. Ev sahibi olan kisi zamani geldimi satar kiraya gecer,mantikli. Ama ev sahibi olmayanlar ne yapsin ?

Cengiz Bond
30 Ocak 2024, 18:17
qardas sen hangi eyalatde yasiyorsin?

gencken ve cocuklar var iken tabii ev almak mantikli.
ozaman bütün zorluklara katilmak gerekiyor. yapacak birsey yok.

webci
30 Ocak 2024, 18:58
Insan ne yaparsa yapsin hep yanlis yapiyor,,ev de alsa evde almasa..bugune kadar ev alanlardan mutlu olan,ailesi ile yasayan veya borcunu odeyebileni cok az gordum..ya coluk cocuk basini almis gitmis,yada kari kacmis,yada kendi timharhaneye gitmis..
Ilk basta cok guzel planlar kurulmus,cucuklarin gelecegi dusunulmus,cocuklar bahcede kosuyor,cipcip havuza giriyor,anne baba cayini yudumluyor,akrabalar geliyor,aaaa ne guzel aile diyor,kemkem bakip gidiyorlar,,aylar yillar geliyor,isler bozuluyor,koca veya hanim isten cikiyor,ekonomi cokuyor,borclar odenemiyor,posta ustune posta,haciz derken cocuklarda bunaliyor evi terk ediyor,hersey batiyor,ve aile bu evi nerden aldim diyip lanet okuyor..
Yani guzel ve karamsal aile tablosu cizdim. Bunlar bazen gercek oluyor bazen hickimine vurmuyor,,bizler evliyada degiliz gelecegi bilemeyiz..hesap ve kitap sasar durur..
Almanyada herseyin kotuye gittigi,savas dedikodularinin yayildigi,irkci partilerin basini alip gittigi,herseyin 100% arttigi su devirde ev almak bence mantiksiz ve onceden alanlarda saskin..
Benim gorusum bu..
Illada kendi basini yakmak isteyen varsa buyursun..bazen bir nasihat bin beladan iyidir derler..
Hicbir ese dosta akrabaya guvenip ev almayin..
Biri bana demistiki;
Birinin basini belaya sokmak istersen ona ev almasini tavsiye et...
Insanlar kiskanc mennfaatci ve cikarci..akliniza guvenin paraniza guvenin ve kafa tutmak istiyorsaniz prygambere ve ALLAH a kafa tutup faiz yiyin..
Sahip olacaginiz tek sey kefen ve kosa kosa varacaginiz tek yer gozun doyuramadigi kara toprak..
Asik veysel guzel anlatmis..

player6767
30 Ocak 2024, 20:49
Webci ustam herkez budgesine göre evini alir ben 1 ay oldu alali 298bin euroya 200 bin kredi cektim ve nebenkostenlarinida cepden ödedim aylik 880 euro kredi ödicem 5% tilgung var yilda.. Bende ilk bastan ev almaya tirsiyordum veya korkuyordum
2 cocuk var kiz erkek suan kaldim daire 3 odali yani 1 kinderzimmer var 740 euro kira ödüyorum 4 odalli eve cikmis olsam 1000 euro
Simdi kirami ödemek mantikli kendi evinimi? Tabiki 300-400 euro fazla öduyorsun nebenkostenlarla.. Benim çevremde çoğunun evi var herkezin ayli 3le 3500 bin euro herkezde 10 yildir oturuyor kimseden duymadim ben pismanim napdim ben diye adamlar ikinci evi aldi ��

webci
30 Ocak 2024, 20:55
Webci ustam herkez budgesine göre evini alir ben 1 ay oldu alali 298bin euroya 200 bin kredi cektim ve nebenkostenlarinida cepden ödedim aylik 880 euro kredi ödicem 5% tilgung var yilda.. Bende ilk bastan ev almaya tirsiyordum veya korkuyordum
2 cocuk var kiz erkek suan kaldim daire 3 odali yani 1 kinderzimmer var 740 euro kira ödüyorum 4 odalli eve cikmis olsam 1000 euro
Simdi kirami ödemek mantikli kendi evinimi? Tabiki 300-400 euro fazla öduyorsun nebenkostenlarla.. Benim çevremde çoğunun evi var herkezin ayli 3le 3500 bin euro herkezde 10 yildir oturuyor kimseden duymadim ben pismanim napdim ben diye adamlar ikinci evi aldi ��

Eyvallah dostum ben burasi icinde yazmadim zaten,,benimkisi bir sohbet ve bir kulak arkasi misali..herkes kendine..saygilar..
As i tortured, it used to smile at me
There is no lie in this, everyone saw it
I gave one seed, it gave me four fields inreturn
My faithfull beloved is black soil

If i look up in the sky, i breath
If i look down to the earth, i have others prays
Where will i stay if i leave it

If you have a wish ask it from God (pray)
Dont go away from the soil to have it (your wish)
Generosity is given to the soil by God

If you search for truth, here is a clear point
God is close to people, people are close to God
The secret treasure of the God is in soil

Soil is recovering all the faults we have
It heals my wounds as a medicine
It is waiting me with open arms

Whom ever learns this secret
S/he leaves an immortal wonder behind for the world
A day comes when it hugs Veysel deeply
;))
Asik veyselden ingilizce ;)
Mutlu olalim moral depolayalim,yoksa cekilmez bu hayaaaaaat....

mxm
31 Ocak 2024, 00:20
Hayirli olsun.

Sormasi ayip satin aldiginiz dairenin muhitini anlatabilirmisiniz ?
(Buyuk sehir veya kucuk sehir / Havaalanina yakin mi / Koeyluek yermi yoksa Metropol mu).

Tesekkuerler
Tesekkürler,
Daire 9 bin kisilik bir muhitte, otoban 2 km, Stuttgart havaalani 35 km. Metropol olsaydi zaten asla almazdik, biz daha cok sakinligi tercih ediyoruz. Komsulariyla konusmayi seven insanlariz.Ben Istanbul dogumluyum, sehir disina cikinca hemen özlerdim ama tamamen degistim, Istanbul´a izne bile gitmek icimden gelmiyor artik.

Kredi icin direkt kendi bankasiyla konustu dün, bugün hemen aradi adam bu is olur demis. Cocugun tabi bankada yaptigi her islemi direk gördügünden bu sanirim etkili oldu yoksa Eigenkapital yeterli olayinca herkes asla olmaz diyordu. Bahsettigi faiz dahi Vermitler larin verdigiyle bire bir ayni. Ben daha yüksek faiz teklif ederler zannetmistim ama alakasi yokmus meger. Gelirin iyiyse bu is oluyor, bunu da ögrenmis olduk.
Dairede en hosuma giden sey de Kamin oldu, oturma odasinin ortasinda ve arkasindan da koridor ile yatak odasina sicaklik dagitabiliyor, harika bir sey.
Yarin Angebot isteyecek, bakalim ayrintilar nasil karsilastiracagiz.
Bu KfW 124 konusunu tam bilenler var mi? Yapmak mantikli mi? Misal kendin kullanacaksin diyor, kiraya verilemez mi?
https://www.drklein.de/kfw-wohneigentumsprogramm.html

Egenin Efesi
01 Şubat 2024, 18:55
Kredi alirken dikkat edilmesi gereken konu, ucuz diye adi sani duyulmamis..Uzaklardan ne oldugu tam bilinmeyen yerlerden uzak durun.

Bir de aldiginiz Banka kendisini RANG 1 birinci siraya koyar.Baska yerlerden ilerde kredi lazim olsa elinizi kolunuzu baglar.Baska yerlerden kredi bulamazsiniz.Bulsanizda asiri yüksek faiz olur.

Borcu ödeyemezsen RAng 1 ilk önce senden parayi o alir.Rang 1 borcu karsilana kadar. Rang 2 dekiler birsey ilk edapta alamaz.Onun icin de kimse kredi vermeye yanasmaz.Ödeyemez duruma düssen ben birsey alamayacagim diye.(Rang 1 in borcu bitip de kalirsa ondan sonra onlar alir.)

Cogu arkadaslar ucuz diye böyle bir islem yaptilar, sonrasinda kredi ihtiyaclari oldu.Rang 1 deki ek tamir kredisini vermedi.Diger bankalardan da bulamadi belki 10 banka gezdi.
Sonrasinda birisinden yüksek faiz ve sigorta yaptirarak kredi buldu.

Sonraki ihtiyaclarinizda Schufa da kredi görülecektir.Orada da Rang 1 olayi cikar.

Genel Bilgi olarak.

Peki hocam , biz bu rang dediğin olay için kredi alan olarak birsey yapabiliyor muyuz ?

Bu rang konusunda bizi biraz daha bilgilendirir misin rica etsem ?

Ejderabi
02 Şubat 2024, 11:38
Peki hocam , biz bu rang dediğin olay için kredi alan olarak birsey yapabiliyor muyuz ?

Bu rang konusunda bizi biraz daha bilgilendirir misin rica etsem ?

Kredi alan olarak birsey yapamazsin sonradan. Onun icin basta bu Rang 1e gelecek bankayi iyi secmelisin.
Banalarda Rang 1e gelmeden kolay kolay kredi vermez.

Mesela herkes Check24e veya Interhypden kredi aliyor ucuza ama sonra hic duymadiginiz bir bankadan uzakdan kredi cikiyor.
Ileride tadilat yapacaksiniz veya yeni bir ev veya daire alacaksiniz.
Simdi baska bankaya müracat ederseniz tabiki size sicak bakmayacak cünkü 1. kredinizin teminati baska bankada.

Ondan benim tüm krediler Rang 1 olarak ev bankamda "Volksbank" da.
Ayni bankada olunca 2. ve 3. krediler coook kolay cikti. Bazen ev alirken buda avantaj elinizde hizli bir Zusage var ise.

Cogunun borcuda bitti ve Grundschulddan sildirmedim.
Simdi bana bir kredi lagzim oldumu okadar kolay kredi alabiliyorumki inanamazsiniz.
Her zaman en ucuz olsun diye düsünmeyin sonradanda olacak kararlari islemleri planlayin.

Ha tek 1 ev alacaksaniz sonra bu evin teminatini kullanmayacaksaniz ve baska ev daire tadilat düsünmüyorsaniz o zaman en ucuza yönlenilir.

webci
02 Şubat 2024, 16:39
Bu rang isini ben baska hakkettim..
Evi aldim insaat kredidine izin cikmadi..
Ev patlamasin diye bir 50 bine privat bayildim..
Banka evin alim fiyatindan fazla vermedi..
Gerci onuda birirdik..bir borc kaldi..
Simdi diyeceksiniz privat pahali olmadimi,bu devirde ucuz ne kaldi,,yol alabildigimiz kadar..bir iki euroyu aramayacaksin,
Herzaman akil galip gelmiyor ...

murat39
02 Şubat 2024, 17:11
Gerekeni Ejderabi yazmis.

Ucuz diye rastgele bankalara gitmeyin.20 senenin üzerinde bir calisma hayatiniz kadar borc icerisinde olacaksiniz.
Ilerde kredi lazim olsa, rang 1 olayi önemli.Kredi bulmak zorlasir.

Yapacaginiz tek sey Bankayi iyi secmelisiniz.Ilerde kredi lazim olacagini düsünüp banka secimini iyi yapmak gerekir.
Ev tadilati, Dügün yaparsin , araba alirsin, ...TR den bir sey alirsin. Cocuklarina nakit para olmadan daire birsey almaya kalksan. (Isini kolaylastirir.)

Bu durumlarda Evin üzerine ilerde kredi alabilirsin.Isin kolay olur.

Ejderabi gibi bende kendi bankam Kreissparkasseyle calisiyorum.Gitigimde kapilar acik.Nakitsiz uygun gördügüm ev ne almak istesem hemen problemsiz kredi baglaniyor.

mxm
02 Şubat 2024, 18:58
Tesekkürler arkadaslar cok yardimci oldunuz.

Ejderabi
04 Şubat 2024, 09:52
Tesekkürler,
Daire 9 bin kisilik bir muhitte, otoban 2 km, Stuttgart havaalani 35 km. Metropol olsaydi zaten asla almazdik, biz daha cok sakinligi tercih ediyoruz. Komsulariyla konusmayi seven insanlariz.Ben Istanbul dogumluyum, sehir disina cikinca hemen özlerdim ama tamamen degistim, Istanbul´a izne bile gitmek icimden gelmiyor artik.

Kredi icin direkt kendi bankasiyla konustu dün, bugün hemen aradi adam bu is olur demis. Cocugun tabi bankada yaptigi her islemi direk gördügünden bu sanirim etkili oldu yoksa Eigenkapital yeterli olayinca herkes asla olmaz diyordu. Bahsettigi faiz dahi Vermitler larin verdigiyle bire bir ayni. Ben daha yüksek faiz teklif ederler zannetmistim ama alakasi yokmus meger. Gelirin iyiyse bu is oluyor, bunu da ögrenmis olduk.
Dairede en hosuma giden sey de Kamin oldu, oturma odasinin ortasinda ve arkasindan da koridor ile yatak odasina sicaklik dagitabiliyor, harika bir sey.
Yarin Angebot isteyecek, bakalim ayrintilar nasil karsilastiracagiz.
Bu KfW 124 konusunu tam bilenler var mi? Yapmak mantikli mi? Misal kendin kullanacaksin diyor, kiraya verilemez mi?
https://www.drklein.de/kfw-wohneigentumsprogramm.html

Tesekkuerler.

Bende 10 Bin lik muhitdeyim koeylerle 20 bin.

Su an dairelerden birisini satmayi duesunueyorum oenuemuezdeki 1-2 sene icinde (1963 yapimi).

Zamaninda yan masraflariyla 84 bine aldim.
10 sene icinde 60 bin kira geliri aldim.
Finanzamt olayindan kurtuldum.
Su an Immoscout degerlendirmesine göre 255 Bin Euro degerinde. Maklerlerde 300 bin alti sorun degil alinir diyor 300 bin uestu yueksek taksitden zor diyor ALICI acisindan.
Deger olarak 230 - 270 onlarda goerueyorlar.

Dairenin 250 Bin degeri su an brüt aylik kirasi 600 Eurodan 2,88% getirisi var. Net olarak vergiyide dahil edersem dahada düsüyor.
Vergi 30% uezeri.

Bunu alternatif piyasada karma hisselerle ve ETF lerle rahat 6%-7% olarak yükseltebilirim.
Garanti yatirim ile de alternatif piyasada 3% var.
Vergi 25%.

Kiraciyla ugrasma olaylarini ileriki 10 senede azaltacagim tek tek.

Fiyat artisida olmayacagina goere satmayi planladim.

mxm
04 Şubat 2024, 10:59
Bizim takip ettigimiz dairelerin hepsinin fiyati düstü, benim gözlemledigim, hemen hemen herkes 1-2 sene icinde faizlerin düsecegi fikrine sarilmis durumda, yani hic kimse satin almiyor, bekliyorlar.
Zaten faiz düsünce fiyatlar yükseliyor, yani hic bir mantigi yok. Faizler düsünce pesin paran yoksa aninda alamayacaksan zaten bir yarari yok. Bizim alacagimiz daireyi bastan 320.000 Eurodan baslatmislar, 6-8 aydir satilmamis, ev sahipleri uzakta kaliyorlar, hemen satip paylasacaklar iki kardes yoksa fiyatlari bu kadar cabuk düsürmezlerdi.
Bizim buralarda kiralar su an uzaya firlamis durumda. Alacagimiz daireye 900 kalt Miete garantisi var. Millet 30 Metrekareye 500 kalt istiyor, delirmis insanlar ve bence vicdanlari satilmis.

Bu konu basladiginda emlak fiyatlarinin daima yükseleceginden emin konusan arkadaslar da ortadan kalbolmayi tercih ettiler.
Demek ki neymis?
Gelecegini bizzat kendinin belirleyemeyecegin konularda emin konusmayacaksin.

Ejderabi
04 Şubat 2024, 11:51
Tesekkuerler.

Bende 10 Bin lik muhitdeyim koeylerle 20 bin.

Su an dairelerden birisini satmayi duesunueyorum oenuemuezdeki 1-2 sene icinde (1963 yapimi).

Zamaninda yan masraflariyla 84 bine aldim.
10 sene icinde 60 bin kira geliri aldim.
Finanzamt olayindan kurtuldum.
Su an Immoscout degerlendirmesine göre 255 Bin Euro degerinde. Maklerlerde 300 bin alti sorun degil alinir diyor 300 bin uestu yueksek taksitden zor diyor ALICI acisindan.
Deger olarak 230 - 270 onlarda goerueyorlar.

Dairenin 250 Bin degeri su an brüt aylik kirasi 600 Eurodan 2,88% getirisi var. Net olarak vergiyide dahil edersem dahada düsüyor.
Vergi 30% uezeri.

Bunu alternatif piyasada karma hisselerle ve ETF lerle rahat 6%-7% olarak yükseltebilirim.
Garanti yatirim ile de alternatif piyasada 3% var.
Vergi 25%.

Kiraciyla ugrasma olaylarini ileriki 10 senede azaltacagim tek tek.

Fiyat artisida olmayacagina goere satmayi planladim.

Merak edenlere bu dairenin performansini Altin ve borsada en cok tercih edilen MSCI World ile paylasiyorum.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20240204/ca10ecd80d0dfa4328d71dba81fabdc6.jpg

mxm
04 Şubat 2024, 14:04
Daha önceleri emlak satin alma konusunda daima tereddütteydim ama son durumu inceledigimde suna karar verdim: Eger geliriniz el veriyorsa hemen alin, hic bir sey kaybetmezsiniz. Genelde bu bilgiler internette de var aslinda, net gelirinizin %35-40 iyla krediyi geri ödeyebiliyorsaniz cekinmeden borca girebilirsiniz. Olay aslinda bu kadar basit. Cok fazla hesap kitap yapmaya hic gerek yok. Ben sahsen bu kadar basit bir sekilde düsünebilseydim zamaninda bir sey alirdim ama kiram uygun oldugundan hic yanasmamistim.
Bir de cogu kisinin gözünden kacan sey: Ödedikce Tilgung miktari da artiyor, sadece baslangic zor hepsi bu.
Eger ödemeye gücünüz yetmiyorsa o da aslinda sorun degil, bütcenizin yettigi bir emlak alin, 10 sene sonra elinizde belli bir Eigenkapitaliniz olacaktir, o parayla artik her ise girilir. Korkmamak en mantikli yöntem bence. Kiralar asla düsmüyor ama emlak fiyatlari düsebiliyor, yükselebiliyor, bunu asla unutmamak gerekiyor.
Aslinda ödenen Faiz miktari kira gelirinin az biraz altina gectigi andan itibaren kara geciliyor, kira sokaga atilmamis hale geliyor. Olay cok basit ama genelde yapilan hesaplar kafa karistirici. Kiraci faizi ödüyor, üstüne siz 100 Euro ödeseniz dahi o para borctan düsülüyor ve faiz/kira dengesi giderek sizin lehinize isliyor, bu asla sasmiyor. Arti emlagin degeri yükselirse ileride baska yatirimlara yönelmek de cok daha kolaylasacaktir.

BuraK!
04 Şubat 2024, 18:50
Merak edenlere bu dairenin performansini Altin ve borsada en cok tercih edilen MSCI World ile paylasiyorum.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20240204/ca10ecd80d0dfa4328d71dba81fabdc6.jpg

Usta bende 3 yildir borsadayim fakat bu vergi olayi berbat iste o bozuyor isi. Yaklasik yüzde 30% kazanc vergi .... 2bin euro dan sonra her sene kesiliyor. Bende artik 2bin euro gecmemeye calisiyorum daire herzaman daha karli kafani yormuyor borsa gibi dairede az vergi ödemek icin yollari var borsada yok vs.... birde uzun vadeli evler daha cok birakiyor ekledigin foto gördügümüz gibi...

Ejderabi
04 Şubat 2024, 23:58
Usta bende 3 yildir borsadayim fakat bu vergi olayi berbat iste o bozuyor isi. Yaklasik yüzde 30% kazanc vergi .... 2bin euro dan sonra her sene kesiliyor. Bende artik 2bin euro gecmemeye calisiyorum daire herzaman daha karli kafani yormuyor borsa gibi dairede az vergi ödemek icin yollari var borsada yok vs.... birde uzun vadeli evler daha cok birakiyor ekledigin foto gördügümüz gibi...

Ekledigim foto 2012 de yapilan bir dairenin performansi. Faizler düsüktü fiyatlar düsüktü.
Inan bana artik bu performansi önümüzdeki 10 yil icin yapamayacagiz.
Daire kendi ihtiyacin icin bugün iyi ama yatirim acisindan iyi degil su an.

Birde emlak genc iken yatirim araci olarak iyi birikim yapmak icin.
Varlik cogaldikca iside cogaliyor vergiside.
Ayrica tadilat yapilacak bir yer birakmadim. Artik Finanzamt ensemde Vorauszahlung ödüyorum.

Ondan 35%-40% dan 25% düsürmekde bir strateji.

Kendime Test Portfolio bile hazirladim ama daha arastiriyorum.
Senede 7 Bin kira baska 15 Bin Temettü 250 Binde baska.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20240204/eb051cb089b40dee188366be319429d6.jpg

mxm
05 Şubat 2024, 07:26
Faizleri vergiden düsürme konusunda nelere dikkat etmek gerekiyor? Kizin alacagi daireye biz gecmek istiyoruz, daha dogrusu cocuk bizim gecmemizde israrli, kirayi daha yüksek göstermek sanirim zarar ama tam karar veremedik, Steuerberater ile termin yapacagiz.
Kira miktari faizi gecmemeli anladigim kadariyla.
Asiri ucuza da veremiyorsun Mietspiegel falan yazmislar internette.

Birbey 3.1
05 Şubat 2024, 13:16
Faizi masrafını kira gelirinden düşemiyorsunki.

Finanzamt kira gelirinde vergi alır. Ama kiradaki evin borcu varmış onları alakadar etmiyor.

Kirayı az gösterirsen, tam aksine finanzamt yine kızının tepesime çıkıyor. Az bile göstersen m2 orta fiyatı neyse sizin ordan hesaplayıp yolluyor.

Kira gelirinden ancak dairenin içine tadilat yaparsan Rechnunglu onu düşebiliyorsun.

Birde diyelim senin kızın yıllık 2500 faiz geliri var bankadan. Evliyse 2000 Euroya kadar faiz geliri için vergi ödemiyor. Ev kredisin için ödediği faiz masrafını ancak gelir faizinden düşebiliyor.

Cengiz Bond
05 Şubat 2024, 13:44

Finanzamt kira gelirinde vergi alır. Ama kiradaki evin borcu varmış onları alakadar etmiyor.

Kirayı az gösterirsen, tam aksine finanzamt yine kızının tepesime çıkıyor. Az bile göstersen m2 orta fiyatı neyse sizin ordan hesaplayıp yolluyor.

Kira gelirinden ancak dairenin içine tadilat yaparsan Rechnunglu onu düşebiliyorsun.

Birde diyelim senin kızın yıllık 2500 faiz geliri var bankadan. Evliyse 2000 Euroya kadar faiz geliri için vergi ödemiyor. Ev kredisin için ödediği faiz masrafını ancak gelir faizinden düşebiliyor.

bal gibi faiz masrafini düsüyorsun. hem de konto gebühren bile düsersin..

ev icin ödenen faiz "zu versteuerndes Einkommen" den komple düser.
kira geliriden geri para kalir ise, bu da "zu versteuerndes Einkommen"e eklenir.

diyelim kira 1000 €, aylik faiz bankaya 800 €, geri kalan gelir 200 €.
dairenin sahibinin, yani vermieterin, baska gelir kaynaklarindan ayda brutto vor steuern 5000 € geliri var.
finanzamt söyle hesaplar: 5000 + 1000 - 800 = 5200.

yani zu versteuerndes einkommen 5.200 olur.

gelir faizi de ne oluyormus? her faiz gelir dir, negativ faiz bile gelir dir, negativ gelir :-)

Finanzamt kira gelirinde vergi alır [...]

finanzamt benim kira gelirimden vergi aliyor ise, ben bu kira gelirini elde etmek icin harcadigim tüm masraflari gelirden düsürüyor (bunun icinde banka ve faiz, noter, grunderwerbssteuer etc. masraflari da var.

aynisi bir calisan insanin veya bir firmanin geliri icinde gecerli.

ben gelir elde ediyorsam ve bu vergilendiriliyor ise, bütün bu gelir ile alakali giderlerimi vergiden düsürme hakkim var.

Birbey 3.1
05 Şubat 2024, 14:27
Bende düşmediler. Oluyorsa tabiki daha iyi.

Cengiz Bond
05 Şubat 2024, 15:14
Bende düşmediler. Oluyorsa tabiki daha iyi.

sen yeni kiraya verdigin dairede ilk bastan senelerdir kendin oturdugun icin, grunderwerbssteuer yi zaten düsürmezler, kredi bitdiyse, düsüsek faiz de yok.

ama simdiden itibaren baska giderleri düsürebilirsin, mesela nebenkosten ile ödetiremedigin sigortalar, tamir masraflari filan falan.

Ejderabi
05 Şubat 2024, 18:12
Mxm Usta senin icin net anlaman icin bir tablo yaptim. Sayilar sallamasyon ama seninkilere yakin olacagini tahmin ediyorum.

1. senaryo kiraya vermezse kizin
2. senaryo Kiraya verirse
3 Senaryoda kiraya veripde büyük bir ronovierung yaparsa
4. senaryoda kalan borc 50 Bin yani az faiz ödeme senaryosu

https://ibb.co/wNdgqQJ

Ejderabi
05 Şubat 2024, 18:20
Mxm Usta senin icin net anlaman icin bir tablo yaptim. Sayilar sallamasyon ama seninkilere yakin olacagini tahmin ediyorum.

1. senaryo kiraya vermezse kizin
2. senaryo Kiraya verirse
3 Senaryoda kiraya veripde büyük bir ronovierung yaparsa
4. senaryoda kalan borc 50 Bin yani az faiz ödeme senaryosu

https://ibb.co/wNdgqQJ

Aslinda bu tabloya bakarsak sunu görüyoruz vergiye fazla taabi olmuyor durum, cünkü faizler cok yüksek ve onlari masraf olarak göseriyoruz. Ayrica dairenin fiyatida az degil.

Simdi umarim beni anliyorsundur. Ekte benim daireyide ekledim ve eskiler Finanzamta vergi ödemeli.

https://ibb.co/VBphcxs

mxm
06 Şubat 2024, 20:09
Tesadüfen bizim is yaptigimiz bir müsteri Steuerberater cikti, ayak üstü her seyi anlatti, is oraya varinca direkt ona gidecegiz.
Kirayi düsük gösterme konusunda da Mietspiegel neyse yarisindan 1% yukari cikman yeterli dedi. Yani Mitespiegel 1000 Euro ise, kirayi 510 Euro gösterebiliyorsun.
Böylece durum cok daha iyi bir yöne dogru kaydi, bakalim hayirlisi artik.
Bunun yaninda Noterde Grunderwerbsteuer yi düsürmek icin evden Küche, Dolaplar vs. gibi esyalari toplam alis fiyatindan düsürecegiz, 10.000 Euro kadar daha az gösterecegiz, Finanzamttan ne koparsak kardir.
Birbey de her seyi bilir davraniyor ama bazen salladigini da anlamis olduk. Her seyi bilmek zorunda degiliz ama bazi insanlarda bu hastalik var.

BuraK!
09 Şubat 2024, 19:26
almanyada enflasyon bugün 2,9% düsmüs, ve FED EZB faizleri bu sene düsürmeye baslayacak. Nakit parasi fazla olan kisiler icin bu sene yaza kadar bence daire , ev almasi icin son sans. Bende 1+1 daire bakiyorum Allah kismet ederse yatirim icin alacagim yaza kadar baktigim ilanlari merkliste koyuyorum ve ilanlar 2-4 ay duruyor. Herkes beklemede suan iyi pazarlik yapilabiliyor bilginize

hOrOz
09 Şubat 2024, 19:42
almanyada enflasyon bugün 2,9% düsmüs, ve FED EZB faizleri bu sene düsürmeye baslayacak. Nakit parasi fazla olan kisiler icin bu sene yaza kadar bence daire , ev almasi icin son sans. Bende 1+1 daire bakiyorum Allah kismet ederse yatirim icin alacagim yaza kadar baktigim ilanlari merkliste koyuyorum ve ilanlar 2-4 ay duruyor. Herkes beklemede suan iyi pazarlik yapilabiliyor bilginize

Sen enflasyonun düştüğüne veya düşeceğine inanıyormusun?

Alış veriş yerleri ateş pahası düştüğü hiç fark edilmiyor

Almanlar paniğe yol açmamak için grafiklerde oynuyorlar

Bir zamanlar işsizlik grafiklerinde oynadıkları gibi

Massnahme yapanları çalışıyor gibi gösterdiler

Artık Alman ların hiç bir şeyi bana inandırıcı gelmiyor, işizlik sözde azaldı

Basın yayın insanları yapay haberlerle manupile ediyor

webci
09 Şubat 2024, 19:48
Dunyayi yalan makinasina cevirdiler..dunya artik kurgularla yonetiliyor,,her istedikleri matematik problemlerini kendi istedikleri gibi egip bukuyorlar..
Koskoca devlet buyukleri cikip yuzleri kizarmadan halkina yalan soyluyor..insanlarda dunyanin hakkini veriyor;
Dunya bir yalan diyoruzya..al sana yalan..aciklanan tum veriler sahtekar ve milletin gazini alma..
Gercekleri alisveris yaparken goruyorsun..
Kurgu ve yalanlarla dunya nasil yonetilir guzel bir soru..

BuraK!
09 Şubat 2024, 19:52
Sen enflasyonun düştüğüne veya düşeceğine inanıyormusun?

Alış veriş yerleri ateş pahası düştüğü hiç fark edilmiyor

Almanlar paniğe yol açmamak için grafiklerde oynuyorlar

Bir zamanlar işsizlik grafiklerinde oynadıkları gibi

Massnahme yapanları çalışıyor gibi gösterdiler

Artık Alman ların hiç bir şeyi bana inandırıcı gelmiyor, işizlik sözde azaldı

Basın yayın insanları yapay haberlerle manupile ediyor

Usta enflasyon gercekten düstügü bizi ilgilendirmezki, yatirimci insani ilgilendiren durum merkez bankasi faizi düsürecekmi? biz yatirim firsatina bakiyoruz... ve faizler bu sene düsecegini acikladilar. en gec yazin baslayacak almanyada düsmeye

Musti
09 Şubat 2024, 20:19
Usta enflasyon gercekten düstügü bizi ilgilendirmezki, yatirimci insani ilgilendiren durum merkez bankasi faizi düsürecekmi? biz yatirim firsatina bakiyoruz... ve faizler bu sene düsecegini acikladilar. en gec yazin baslayacak almanyada düsmeye

FED düsürmeden Avrupa düsüremez :)

BuraK!
09 Şubat 2024, 20:30
FED düsürmeden Avrupa düsüremez :)

usta FED zaten büyük ihtimal Mayisda baslayacak, EZB ise Agustos ayinda bekleniliyor

Musti
09 Şubat 2024, 20:34
usta FED zaten büyük ihtimal Mayisda baslayacak, EZB ise Agustos ayinda bekleniliyor

Ben bi kac sene fazilerin 3% altina düsceni zannetmiyorum

Ejderabi
10 Şubat 2024, 00:24
Bende Amerikada seçim öncesi faizlerin düşeceğini beklemiyorum.

Ondan sonra Amerika ve Avrupa düşüşlere başlar.

Ev fiyatlari son 10 senede 200% arttı (kendi tecrübelerim) ve haklısınız şu an düşüşte bu olsa olsa 5%-10% olur olacak.

Ama inanın bana kira artışları daha vahim olacak çünkü yükse bina açığı var.

Sonra faizler düşünce fiyatlar düşmez.

m2 fiyatları 3500-4000 Euro şu an ve kiralar 10-15 Euro m2 yani 2,8% - 3,5% arası getirisi var. Büyük şehirlerde rakamlar daha büyük.

Emlak her zaman uzun vadeli varlık olarak iyi bir yatırım. Ama son 10 senede yaşadığımız fiyat artışları zor olur, kira artışları ama olacaktır orada daha büyük potansiyel var.

Ejderabi
10 Şubat 2024, 00:28
Immobilienscout beklenti 1 sene sonra…
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20240209/c269fc8fcb7cce94923eb2bcd0e6eb0d.jpg

mxm
10 Şubat 2024, 10:20
Faizlerin düsecegi masalini ben de cok duyuyorum ama hic sanmiyorum.
Fiyatlar 10-20% degil 30% düstü. Bu düsülen kisim da zaten sisirilen kisimdi, hala bir sisik fiyat var. Misal alacagimiz dairenin normal mantikli fiyati bana göre 220.000 dir, tek kurus fazlasi normal degil.
Takip ettigimiz dairelerin cogu satilamadi ve fiyatlari ufak ufak düsürüyorlar. Satildigi zaman dahi pazarlikla daha asagi inildigine eminim, yani ilanda yazan fiyata satilmiyorlar, alicilar hep pazarlik yapan kisiler. Bizim Makler bile aynen böyle söyledi, gercek alici cok az diyor, gelenler hep bedavacilar. Makler ile yakin arkadas olduk bu arada, konusma bitince hemen gitmiyor, 2 saat sohbet ediyoruz :) Simdi de Notar icin tanidigim notar var dedi 5-600 Euro düsük aliyor ona gidelim dedi.
Insanlarla konusmak hakikaten cok önemli, daha bir kac olumlu kisimlar da oldu ama her seyi anlatmamak gerekiyor tabi.

m2 fiyatları 3500-4000 Euro şu an ve kiralar 10-15 Euro m2 yani 2,8% - 3,5% arası getirisi var. Büyük şehirlerde rakamlar daha büyük.

Aslinda hesap cok basit.
Eger kendi oturdugun daireye asiri kira ödemiyorsan satin alacagini kiraya vermek daha mantikli. Hele ki gelirin yüksekse vergiden geri aldigin faiz miktari da bir o kadar yükseliyor.
Bu sistem tamamen zenginleri daha zengin etmek üzerine kurulmus.

imperator
15 Şubat 2024, 19:05
Almanyada ev satin aliyorum. haftaya noterde randevum var. Kontrat ta nelere dikkat etmem gerek? Bilgisi olan varmi aranizda.

Egenin Efesi
16 Şubat 2024, 00:13
Arkadaşlar ,
Peki bu hausgeld olayı evden eve değişiklik gösteriyor mu ?

Bu dairelerdeki hausgeld konusunda biraz bilgi verebilir misiniz ?

mxm
17 Şubat 2024, 09:16
Hausgeld genelde daire sayisi arttikca daha da artiyor. Evde tadilat islerinin cikma ihtimali yüksekse artiyor, Hausverwaltunga gereksiz isler yaptiriliyorsa artiyor.
Ben sunu tespit ettim, Hausgeld 200-250 Euroyu geciyorsa o daireleri kimse satin almiyor. Cogunda asansör var, en yüksek hausgeld genelde onlarda var, 400 Euro civarina cikiyor. Evin bahcesi, cevresi, temizlik isleri firmalara veriliyorsa hausgeld de ona göre artiyor.
Hausgeld bir yandan iyi bir yandan da asiri yüksekse satin aldigin daierede kiraci gibi oluyorsun, yani hausgeldi yüksek olan daireden uzak durun, cok dairelerin oldugu binalara da yanasmayin bence. Ayrica o tür binalarda belli kararlar alindiginda cogunlugun oyu gerekiyor, sen istesen de misal boyanacaksa rengine karisamiyorsun, topluca karar aliniyor ve o karara herkes uymak zorunda.
Benim gözlemlerim bu sekilde, tecrübeli arkadaslar baska ayrintilari da bilirler mutlaka.

Ejderabi
17 Şubat 2024, 12:03
Arkadaşlar ,
Peki bu hausgeld olayı evden eve değişiklik gösteriyor mu ?

Bu dairelerdeki hausgeld konusunda biraz bilgi verebilir misiniz ?

Hausgeldin icinde dairenin kiraciya ve ayrica ev sahibine ait olan masraflari var.

Kiraciya ait olan masraflar mesela Sicak Su, Kalorifer Bina elektrigi, bazen cöp, sigortalar, bahce, hausmeister, aufzug vs....
Bu masraflarin dagilimida önemli. Mesela dagilim kisi basimi yoksa m2 ye göremi ?
Eger m2 göre ise mesela büyük 4 odali dairelerin masraflari ve onunlada Hausgeld yüksek oluyor.
Eger daireyi kiraya verirsenin bu masraflari Nebenkosten ile geri aliyorsunuz.

Ev veya daire sahibine ait olan giderler mesela RÜCKLAGE, kiraciya yüklenemeyen tamir masraflari, Hausverwaltungun giiderleri ve sayire..
Buradada iyice bakmak lagzim bilhassa eski vve yeni binalarda.
Simdiye kadar ne kadar binada yenilenme yaildi daha neler gerekiyor ? Bu gerekecek masraflar icin yeterli Rücklage aliniyormu ?
Rücklage az olursa ozaman Hausgeldde az olur.
Ama ozamanda elinizde patlayacak daire almayin da...

Mesela Hausgeld Rücklageden dolayi yüksek.
Binaya izolasyon, yeni kalorifer ve yeni pencereler yapilacak. Masraf eger bliklardaysa 400-500 bin olabilir. Yeterli Rüccklage olustuysa oradan alinip bunlar yapilir.

Simdi Rücklage yeterli degil. Hausgeld düsük. Sevinerek burayi aldiniz ve birden gerekli tadilatlar yapilacak.
Siz istemesenizde ev sahipleri cogunluk karariyla bunu yapma karari aldi.
Masraf atiyorum 300 Bin Euro ( 10 daire ). Kisi basi 30 Bin Euro ödeme karari alindi.
Bunu mecbur ödemelisiniz....

Bu olaylar iyice arastirmak gerek. Bilhassa Daire alirsaniz son 10 senenin Protokollerine bakin ve onlari isteyin....

cassano
17 Şubat 2024, 23:23
Ben kendim şu an 20 daireli bina da kalıyorum. Hausgeld şu an 400 Euro.
Kendim sadece elektrik ve Steuer ödüyorum. Gerisi hersey Hauverwaltung da, bahçıvan, çöp vs...

Yani ilk katta oturan, asonsör tadilatina da ödüyor. Yan binimizda yeni asonsör takildi, yanılmıyorsam 350.000-400.000 arası tuttu.

Tavsiye edermisiniz, tavsiye etmem. İlk defa böyle binada kalıyorum. Bi yandan su ev arıyorum ama kaldığım de imkansız. Bayern bölgesi uçmuş.

Gesendet von iPad mit Tapatalk

Canpolat1988
12 Mart 2024, 10:34
Ya arkadaşlar gerçekten şunu merak ediyorum.
Biz hurada dogup büyüyenler genelde hep etraflica düşünürüz iste şuan oldugu gibi ev almak mantiklimi, faizler dahada iner mi. Degermi diye bir sürü kafa yorariz.
Son zamanlarda sizde görmüssünüzdür instada her önüne gelen ev aliyor. Sonradan geldim diyor 2 senedie almanyadayim diyor ev aldim diyor.
Yada 2 tane Reihenhaus alabilenler var.
Isin ilginci pesinat vermedim diyorlar birde.

1. Türkiyeden gelenlerdeki bu atilganlik sizce nasil bi durum? Bizim eksikliğimiz mi? Yoksa onlarin fazla özgüveni mi?
2. Su zamanda ne kazanmak lazimki bahceli tsdilat istemeyen bir ev alabilelim.
Kendimden örnekleyelim bana bir yorum yaparsaniz sevinirim.
Maaş 3200netto
Hanim 1000
(Ama ben hanımın maaşına güvenmem ne olur ne olmaz işsizlik filan)
Cocuk yok
Pesinat yok (10bin kadar)
Kabaca bir arastirdim 400k lik evlere 2000 euro üzerinde taksit ödemem gerek. Eh daha bunun sigortasi var, arabam var, tatillerim var? Harcamalarim var? Ben biraz rahatlığa alışmışım. Misal 3 4 sene sonra su TVyi degistirim demem lazim .
Ev alsam bu rahatlik olmicak.
Hepsini gec sene bir türkiye iznim bile tehlikede. Benmi yanlisim?
Millet nasil cesaret ediyor benim kazancimmi az onu cözemedim?

hOrOz
12 Mart 2024, 10:47
Ya arkadaşlar gerçekten şunu merak ediyorum.
Biz hurada dogup büyüyenler genelde hep etraflica düşünürüz iste şuan oldugu gibi ev almak mantiklimi, faizler dahada iner mi. Degermi diye bir sürü kafa yorariz.
Son zamanlarda sizde görmüssünüzdür instada her önüne gelen ev aliyor. Sonradan geldim diyor 2 senedie almanyadayim diyor ev aldim diyor.
Yada 2 tane Reihenhaus alabilenler var.
Isin ilginci pesinat vermedim diyorlar birde.

1. Türkiyeden gelenlerdeki bu atilganlik sizce nasil bi durum? Bizim eksikliğimiz mi? Yoksa onlarin fazla özgüveni mi?
2. Su zamanda ne kazanmak lazimki bahceli tsdilat istemeyen bir ev alabilelim.
Kendimden örnekleyelim bana bir yorum yaparsaniz sevinirim.
Maaş 3200netto
Hanim 1000
(Ama ben hanımın maaşına güvenmem ne olur ne olmaz işsizlik filan)
Cocuk yok
Pesinat yok (10bin kadar)
Kabaca bir arastirdim 400k lik evlere 2000 euro üzerinde taksit ödemem gerek. Eh daha bunun sigortasi var, arabam var, tatillerim var? Harcamalarim var? Ben biraz rahatlığa alışmışım. Misal 3 4 sene sonra su TVyi degistirim demem lazim .
Ev alsam bu rahatlik olmicak.
Hepsini gec sene bir türkiye iznim bile tehlikede. Benmi yanlisim?
Millet nasil cesaret ediyor benim kazancimmi az onu cözemedim?

aynen Usta

Öyle olunca 3-4 senede bir TV değiştirmek yok

Her sene Lüks izin yok

Herşeyden kısacaksın

Hastalığı var sağlığı var

Bundan 7-8 sene önce bir ara daire almak istedim

Şimdi Hanım 3 senedir krank çalışmıyor, benimde ne kadar çalışacağım belli değil

Hatta yakın zamanda emekliliğe başvurmak düşencesindeyim (EU Rente)

bazen düşünüyorum iyiki almamışım borca girmemişim

Böyleleri gözü kara dalıyorlar, bir arkadaş TIR şoförüydü yeni ev yaptırdı hanımı ile sorunlar yaşadı

Ev elden çıktı şimdi yine kirada oturuyolar

Canpolat1988
12 Mart 2024, 11:02
Valla öyle. Iyi bari bende mi bir düsünce sıkıntısi var diye kendi kendime soruyordum 😀
Alabilen alsin yapsin tabi. Evi statü olarak görenler var hayatin amaciymis gibi buda biraz sosyal baski yapiyor ister istemez. ama benim gram umurumda değil. Ben insallah 45 yasindayken köyümde olmak istiyorum. Burada kredi cekip 30 sene onun kahrini cekemem.
Zaten dünya acayip bir yere gidiyor bu artik komplo değil her akli basinda analistin yaptigi bir tespit (yabanci kaynaklar dahil) .
Almanya kiraci, ev sahibi sıkıntısı tr deki gibi degil bgayet rahat. Büyük bir devlet destekli sirketin evinde oturuyorum. Yani kimse bana yarin hadi cik git diyemez. Garaj ve elektrikle beraber 1100 euro kiram var.
Bana yetiyor.

mxm
12 Mart 2024, 23:10
Garaj ve elektrikle beraber 1100 euro kiram var.

Usta orada oturmaya devam et, cok pahali olmayan bir daire al kiraya ver, faizleri vergiden düsüyorsun, yani misal senelik 4000 Euro vergi ödüyorsan ve ödedigin faiz 6000 ise, 4000 geri aliyorsun. Aylik ödemeyi kiradan biraz yukarida tut, ödedikce faizler düsüyor ve 10 sene icerisinde pek farkina varmadan elinde iyi bir para oluyor, yani daireye yatirdigin para. Faizlerin yüksekligi büyük bir problem degil aslinda. Ben bunu eskiden bilseydim coktan daire almistim, sonrasinda da kesin ev alirdim. Fazla rahata alismak da iyi degil, gereksiz yere para savuruyorsun.
Online Immobilien hesaplama siteleri var, kafana uyan bir rakami oraya ver hesaplattir göreceksin ki hic de o kadar zor degil bu olay.

Cengiz Bond
13 Mart 2024, 08:01
Usta orada oturmaya devam et, cok pahali olmayan bir daire al kiraya ver, faizleri vergiden düsüyorsun, yani misal senelik 4000 Euro vergi ödüyorsan ve ödedigin faiz 6000 ise, 4000 geri aliyorsun. Aylik ödemeyi kiradan biraz yukarida tut, ödedikce faizler düsüyor ve 10 sene icerisinde pek farkina varmadan elinde iyi bir para oluyor, yani daireye yatirdigin para. Faizlerin yüksekligi büyük bir problem degil aslinda. Ben bunu eskiden bilseydim coktan daire almistim, sonrasinda da kesin ev alirdim. Fazla rahata alismak da iyi degil, gereksiz yere para savuruyorsun.
Online Immobilien hesaplama siteleri var, kafana uyan bir rakami oraya ver hesaplattir göreceksin ki hic de o kadar zor degil bu olay.

usta, malesef öyle olmuyor.

4.000 € vergi ödüyorsun ve senede 6.000 € faiz ödeyip vergiden "düsürüyorsan" 4.000 € geri almiyorsun.

bu "harcadigin" 6.000 € faiz miktari senin diger steuerpflichtiges Einkommen den "düsürülüyor".

Mesela steuerpflichtiges Einkommen 60.000 €, vergi 4.000 € ise, faiz düstükten sonra 54.000 € steuerpflichtiges Einkommen ve (mesela) 3.200 € vergi cikar.

hesap böyle, tabii vergini sifira düsürürsün, cooook faiz ödiyorsan veya baska vergiden düsürebiliecegin seyler var ise.

birde su var, ev/daire kira da ise, bunun kira geliri var, o da Einkommenin üzerini eklenir.

Mesela faiz 6.000 €, kira geliri 15.000 €. Hesap (diger) steuepflichtiges Einkommen + kira geliri - faiz, yani 60.000 +15.000 - 6.000, yapar 4.500 € vergi :-)

moralist
13 Mart 2024, 08:13
Almanya günden güne iyiye gidiyor bir numara olacak onun için ev almakta sıkıntı yok

hOrOz
13 Mart 2024, 08:25
Almanya günden güne iyiye gidiyor bir numara olacak onun için ev almakta sıkıntı yok

Usta sen nereden bakıyorsun. Ya hiç Almanya haberlerini okumuyorsun veya sallıyorsun

Almanya şuan da son 50 yılın en kötü günlerini yaşıyor

mustafa200222
13 Mart 2024, 10:49
Almanya günden güne iyiye gidiyor bir numara olacak onun için ev almakta sıkıntı yok2 daireli ev için gaz parasi gelmiş aylik 713 euro ödüyordum. 4000 euro nach Zahlung gelmiş nasıl.iyiye gidiyor

Gesendet von meinem SM-N986B mit Tapatalk

mxm
13 Mart 2024, 22:14
usta, malesef öyle olmuyor.

4.000 € vergi ödüyorsun ve senede 6.000 € faiz ödeyip vergiden "düsürüyorsan" 4.000 € geri almiyorsun.

bu "harcadigin" 6.000 € faiz miktari senin diger steuerpflichtiges Einkommen den "düsürülüyor".

Sagol, ben bu olayi bir türlü tam anlayamamistim simdi daha iyi anladim. Neyse yine öyle de fena degilmis, senede 1000 Euro bile olsa vergiden düsülmesi yararli.

Z@ferrr
14 Mart 2024, 12:53
Bizim burda, başka şehirde yaklaşık 30 km uzakta Reihenhaus rohbau şekilde satılıyor. Fiyatı 345000 Euro. Nrw bank üzerinden deneyeceğim, bakalım ne kadar yardımcı olacaklar. Evin Nebenkosten 370 Euro, ben sadece Strom ayrı ödemem lazım. 1500 Euro hepsi beraber yapabilsem, alacağım inşl. 50.000 Euro Eigenkapital göstereceğim, ama iç tadilata para kalmıyor. Belki biraz yüksek kredi çekerim, olursa. Evin Baujahr 2024 kfw55, 145qm Wohnfläche, 250 Grundstück. Reihenhaus tam ortasında nasıl verimli olur hiç bilmiyorum, rahat edermiyiz bilemiyorum. 3 ay Evi Reservieren yapabilirim 500 euro verirsem. Kiraya çıksam büyük ihtimal yüksek kira öderim. Hayırlısı olsun. Bazen diyorum hiç borca girme ama 5 odalı daire yok ki neredeyse. Bide evden çalışıyorum iki çocuk var. Daire zor gibi.

webci
14 Mart 2024, 16:33
345 bin avro cok para usta..birde yer vergisi diger masraflar..
Ayrica banka fazla kredi vermez,insaat yapamassin..bulasma derim..

Z@ferrr
14 Mart 2024, 17:06
Hepsi içinde abi. Grundsteuer plus Notar ile beraber 345.000 asıl neubau fiyatı 318000 civarı bisey

mxm
14 Mart 2024, 20:59
Benim cocuk da 3 daireli daireye girdi, yeni basladigi isyeri komple Home Office yapinca ileride cocuk oldugunda burasi bize yetmez diyor.
Sizin bölgeyi bilmiyorum ama bizim buralarda 4 odali daireler 1500 kalt dan basliyor, daha alti yok, olsa bile ise yaramaz daireler.
Insallah isin olur, kesinlikle satin almani tavsiye ederim, kiradan cok da fazla ödemezsin, daha dogrusu ortalama 300 Euro kadar daha fazla ödüyorsun daire/ev senin oluyor, zaman su gibi akiyor, biter gider, elinde para olunca zaten savurgan oluyor insan, kim ne derse desin bu böyle.
REihenhaus da ortadaki en az tutulani, sanirim pencere imkani daha az oldugundandir, kösede olanlarda Giebelde de camlar var, ortadakinde sadece ön ve arkada var ama buna göre fiyati da bence oldukca uygun.

BuraK!
16 Mart 2024, 23:25
Emlak sektörü canlandimi bana mi öyle geliyor? ben yatirimlik daire bakiyorum aylardir favortim listeme ekledigim daireler hep 1-2 ay duruyordu, simdi son 3-4 haftadir ilanlar cabuk satiliyor ve eklenen ucuz ilanlarda azalma var. Benim gibi takip eden varmi piyasayi? sizde durum nasil? (bayern bölgesi)