PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Önümüzdeki kis Elektrik kesilirse, ne yapacagiiz??

TR*Kayserli*38
06 Temmuz 2022, 12:11
Slm Arkadaslar,

benim evde Wärmepumpe (elektrikli) oldugundan, gas kesislirese beni etkilemez, fakat durum öyle gözüküyor ki,
elektrk'de zaman zaman kesilicege beniziyor.

Sadece Wärmepumpe icin degil, Kühlschrank, Firin, TV, PC, isik,... icin de bagimsizlik iyi ilur.
Aklimdan günde 5-6 saat elektrik kesilse gibi düsünceler var.

Bunun icin Notstrom-Generator'lar var, Benzin- ve Diesel, 2- oder 4 Takt.
Kapasite 3.000-7.000 W arasi degisiyor, ona görede fiyati ~ 1.000€ - 5.000€.

Sizin bu konuda endiseleriniz varmi? Ne önerirseniz bu durumda?

Selam & Saygilar

Kayserli

talo176
06 Temmuz 2022, 14:21
Burda elektrik kesilcegini düsünmüyorum..
Yoksa o da mi ukraynadan geliyor (ironi)???

atsiz77
06 Temmuz 2022, 16:15
Gaz ve elektrik kesintisi olacağını sanmıyorum , kışa doğru her şey rayına oturur enerji sektöründe…

Evde wärmepumpe varsa catıya güneş enerjisi koydur devlet teşvik veriyor zaten tam bağımsız olursun o zaman [emoji41]

hOrOz
06 Temmuz 2022, 16:37
Gas da işyerleri için kışın sorun olur ama evlerde gas ve elektrikte kesinti olmaz

Almanya nın daha kapanmayan kömür ve nükleer elektrik santralleri var .. çoğu daha yarım kapasite çalışmaya devam ediyor

(kömür ve nükleer elektrik santralleri kapatmayı düşünüyorlardı sanırım bu saatten sonra geri adım atarlar)

Ejderabi
06 Temmuz 2022, 21:22
Bugün yag aldim 2.000 Litre 2.733 Euroya - Litresi yaklasik 1,37 Euro. Tankdada 2.500 Litre vardi toplam 4.500 Litre oldu. Senelik yakitim 2.500 Litre ve bu beni 2024 de götürür insallah. Bununla gas krizini cözmüs oldum.

Elektrik krizine bencede izin vermezler. Hem Gas hem elektrik agir olur. Ozaman atom santralleri kesin reaktive olur. Yoksa erken secimde hizli bir sekilde gözükür.

hOrOz
11 Temmuz 2022, 18:11
Hadi gözünüz aydın Rusya bakım nedeniyle Avrupaya gaz akımını 21 Temmuza kadar kesti.

Avrupa da bir panik oluştu..

Rusya gaz hattı bakımından sonra tekrar açmazsa diye bir endişe ve panik var.
Kanada ya bakım için gönderilen turbini ambargo nedeniyle önce Almanya ya oradan Rusya ya ulaştırmayı düşünüyorlar.

İçlerine düştükleri hallere bakın.

Ambargoyu nasıl deleriz diye yapmadıkları cambazlık yok

webci
11 Temmuz 2022, 18:23
Dedikya demokrasi sadece agizda deve gibi gevselemek icin kullaniliyor,,
Isine gelene ambargo
Isine gelmeyene del gitsin..
Bu schultz da tam bir akilsiz cikti..
Merkel olsa cizgiyi korurdu..

talo176
11 Temmuz 2022, 19:57
Ben demistim daha önce, merkelin arkasindan agliyacaklar.. ;)

mxm
11 Temmuz 2022, 20:13
Almanya´yi Rusya bagimlisi yapan zaten Merkel yahu. Sanki politikacilar bazi seyleri degistirebilirlermis hayaline pek dalmayin. Yesil partisi savas karsitiydi, simdi savasi en basta onlar kizistiriyorlar.
Ukrayna yüzünden bosuna bu kadar düsman oldular Rusyayla, bence Selensky ile Putin arasinda zerre fark yok. Selansky hele tam bir komedyan, hala da bu oyunculuguna devam ediyor, ülke yönetecek kapasitesi yok.

Birbey 3.0
11 Temmuz 2022, 21:59
Bende elektrik kesileceğini sanmıyorum. Gaz'da emin değilim. Eğer elektrik kesilmesi facia demek. Çoğu Pflegeheim'da yatan insanlar var. Nasıl keseceksinki. Ölmü diyeceksin ordaki yaşlımara ve hastalara. Tabi jeneratör vardır. Ama nereye kadar idare edersin jeneratör ile.

Evlere gelince orda jeneratör yok. Bazı insanların sıcak suyu Durchlaufhitzer ile çalışıyor.

Demin NDR kanalına bakıyorum. Gaz kesinlince Adblue'da üretilemiyormuş. Düşünün bir Adblue yok. TIRlar duracak.

Ama bence ne gaz kesilecek, nede elektrik. Şu anda gaz depoları 63% doluymuş. Kasıma kadar yüzde 90% dolmuş olması gerekiyormuş.

Acemibiri
11 Temmuz 2022, 22:08
Bugün Rusya Almanyaya Gazi 10 günlügüne kesti.
10 gün sonra acacak mi? acmayacak mi?
Acmayabiliriz diyorlar şu an.

webci
11 Temmuz 2022, 23:04
Dostlar almanya tr nin eline dustü.
Karadeniz gazina bogariz;)

MEGAbond
12 Temmuz 2022, 08:09
artik evin duvarinimi deleriz,,camin birini cikarip soba borusumu takariz,,bakicaz artik,,bol bol odun toplamak lazim :rolleyes:

Birbey 3.0
12 Temmuz 2022, 08:36
Ölradiatör alın. Gazdan az masraf açıyor. Termostatı var. gece yatınca açacağım, soğuk olmaya başlayınca çalışır ilıyinca kapanıyor kendiliğinden.

Evinde soba takma imkanı olmayanların tek çaresi bu bence.

mavi78ates
12 Temmuz 2022, 09:29
Ne çabuk da dondunuz yahu bukadar paniğe ne gerek sanki Sibirya soğukları var :)

Birbey 3.0
12 Temmuz 2022, 10:14
Çırcır böce ile karınca masalını dinlemeyi tavsiye ederim.

mavi78ates
12 Temmuz 2022, 11:09
Çırcır böce ile karınca masalını dinlemeyi tavsiye ederim.

Valla iş ciddiye bindimi seni Ölradiatör bile kurtaramaz adamlar tuvalet kağıdı için birbirini yedi dükkanlar da demem o ki çoğunluk zor durumda kalırsa sen zor rahat edersin

Birbey 3.0
12 Temmuz 2022, 11:16
Orası öyle. Ama tedbir kuldan, takdir Allah'dan. Tedbir almazsan, Allah'ın takdirine kalmıyor iş.

senali
12 Temmuz 2022, 11:56
Adamlar gazi Pahalliya satacaklar Kilifini hazirliyorlar. Iki gün gazi keserler , seneyede binlerce euro Energie parasi alirlar olay tatliya baglanir.
Fosil enerji artik bu Dünyaya yetmiyecek bu kesin. Alternatif Enerji Kaynaklari arttikca bu sorunlarda azalir. Gidisat önümüzdeki 5-10 yilda büyük bir Degisim yasanacagi ama kimse ne olacagini öngöremiyor. Ok Yadan cikmis ve Kontrolsüz bir sekilde yol aliyor malesef

BiBakipCikicam
13 Temmuz 2022, 22:47
Gidisat kötü Pelletsofen veya Kamin mi alsam ne yapsam, en azindan odayi isitiriz

Birbey 3.0
13 Temmuz 2022, 23:19
Bulabilirsen. Sipariş ediliyor çoğu yerde mecbur.

webci
14 Temmuz 2022, 00:41
Arkadaslar bukadarda karamsar olmayin..
Olacak varsa cekecekde var..
Dünyanin sonu seneye deseler belki bukadar kafaya takardik..
Zaten corona da oldugu gibi bu defada gaz oyunlariyla korku imparatorlugu yaratiliyor,isin püf noktasida burasi..
Inanin bana baska dert edecek okadar cok sey varki,senin derdin neki gelde benim derdimi bir ögren gibi birsey..
Saldim cayira mevlam kayira yapmayin,kendinizi kapip koyvermeyin..
Delinin biri demiski,pozitif düsün enerjik ol..
Bende diyorumki kaderine iman etmis olanin derdi kalmaz....
Elektrik kesilirse mumlari yakariz veya kandilleri,bön bön duvarlara bakariz,biz gibi insanlar baska ne yapabilirki..