PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Otizm

Birbey 3.0
21 Haziran 2022, 23:04
Arkadaslar aramizda cocugu otizmli olan varmi? Benim kücük oglanda daha tam kesin degil. Henüz 4,5 yasinda.

Tecrübesi olan arkadaslar tecrübelerini bildirirse tecrübe kazanmak isterim.

Konunun arada kaybolmamasi ve bir cok kisinin gözüne batmasi icin sabitlerse bir mod memnun olurum.

steve
22 Haziran 2022, 23:04
Selam kardesim , kesin degil diyorsun ama yinede gelmis gecmis olsun, Allah sifalar versin inseAllah...
Benim KIZ 10 yasinda ve 2,5 yasinda tespit ettik otizm oldugunu .... Kulaklarini kapamasi , cok gürültüden rahatsiz olmasi , evdeki ve cevresindeki degisiklikleri cabuk fark edip degisiklikten rahatsiz olmasi , konusmamasi ya da konusurken zorluk cekmesi gibi...
Zekasi cok fakat normal akranlarindan daha az kendi islerini görebilmesi , kalabaliktan hoslanmamasi insanlarla göz kontagi yapmamasi ve cevap vermemesi , söylenen her seyi yapmamasi sadece bir kacini yapmasi gibi bir cok belirtileri var ...
Otizm kalici bir rahatsizliktir düzelmez fakat cocuklar iyi egitilirse yetenekleri artirilirsa bilmeyen tanimayan insanlara normal görülecek hale getirilebilir .... sevgi ve sabir ile cok yol alinabilir .... Hizli bir gelisme beklemeyin ... Otizmli cocuklarin hemen hemen hepsi cok sevimli ve tatli olurlar ... Sayet oglunuzda otizm var ise InseAllah yoktur anne ve babaya birde kardesleri var ise cok is düsüyor .... Gayet normalmis gibi sabir ve sevgi ile ilgilenin ... Her seyi ögretmeye gayret gösterin ... Devletten ve Autismusambulanz tan yardimlari almayi ihmal etmeyin ... Makas , keceli kalem ve makyaj malzemelerini ortada birakmayin .... Allah sifalar versin ve yardimciniz olsun .... ( sormak istedigin varsa daha fazla bilgiler verebilirim )

Birbey 3.0
22 Haziran 2022, 23:37
Sagol icten cevabin icin.

Benim oglan zeka olarak 3,5 yasinda diyor doktorlar. Belirtdigim gibi kendi yasi 4,5. Ilerde makas dahada mi acilir bilmiyorum. Bekleyip görecegiz.

Gürültüden falan rahatsiz olmuyor. Misafirlige gitdigimiz zaman, yada misafir geldimi normal cocuk gibi seviniyor. Hosuna gidiyor. Her cocuk gibi oynamayi, gezmeyi seviyor.

Elinde kolunda yüzünde boyunda bir sikinti yok.

Sadece göz göze fazla kontak fazla kurmuyor. Önceden hic kurmuyordu, ama su bir senede baya onuda ilerletti.

Kindergartende falan hic bir sorun cikarmiyor. Alisma süresi bile sadece bir kac saat sürdü.

Kendisinle oturup henüz birseyler konusamiyoruz. Agzi bülbül gibi ama sadece bir kac kelimelik cümleler kuruyor.

Sadece anlamadigim su. Gercekten böyle bir hastalik varmi yoksa tippin bir uydurmasimi? Bilmiyorum. Niye böyle düsünüyorum, cünkü önceden böyle bir hastalik yoktu. Vardiysada bu insanlar icimizde. Hepsi isinin gücünün pesinde. Ha bazilari fazla yüksek kaliteli meslek yapamiyordur, ama konusdugun zaman pek bir fark göremiyorum. Tarzi böyle deyip geciyoruz. Doktorlari ve piskiyatrizleri dinledim otizim okadar tanimi geniski, nerdeyse normadan bir cikan insani nerdeyse herkesi otizimli ilan edecekler. Senin kizindan örnek verirsek. Cok cocuk var gürültüye gelemiyor. Bu simdi niye hastalik olsunki? Benimde kafam gürültüye gelmedigi icin artik bende uzak duruyorum gürültü yerlerden. Biraz ADHS benzetiyorum. Öyle bir hastalik yoktu önceden. Götünde kurt var denilirdi, yada o askere gidince orda adam ederler denilirdi.

Hatda bir cogumuz yasamistir. Misal bir doktora gidiyorsun, örnegin ortopedi, doktor seni tedavi ediyor ama insana biraz tuhaf geliyor o doktorda. Bana sanki ticaret var isin icinde var gibi geliyor.

Senin kiz normal okulami gidiyor? Dersleri nasil?

steve
23 Haziran 2022, 11:59
Tekrar selam Birbey kardes ...
Benim kiz normal okula gidemiyor ... konusma yok denecek kadar az. iki üc kelimelik cümleler konusuyor ezbere (sarkilar , duymus oldugu güzel konusmalardan aldigi bir kac kelime gibi.
Dersleri hakkinda fazla bir bilgi veremem cünki oturupta ders falan yapamiyoruz . cok cabuk usaniyor bikiyor... hangi rakami göstersem , hangi harfi göstersem ne oldugunu biliyor ve söylüyor ...
kendinden gelip konusmak istemiyor ... Sarilip sevilmek , istiyor ilgi istiyor ... Her otizm farklidir degisik olabilir ... Daha önceden konulan yanlis teshisler bilinmeyen rahatsizliklar her hangi bir hastaliga eklenip bize öyle satmis da olabilirler .
Her insanda biraz otizm vardir . Kimisi sayilarla cok ilgilenir , kimisi harflarle , renklerle , sekillerle kimileride yüksek teknoloji ile cok sey yapabiliyor....

hOrOz
23 Haziran 2022, 13:16
Sagol icten cevabin icin.

Benim oglan zeka olarak 3,5 yasinda diyor doktorlar. Belirtdigim gibi kendi yasi 4,5. Ilerde makas dahada mi acilir bilmiyorum. Bekleyip görecegiz.

Gürültüden falan rahatsiz olmuyor. Misafirlige gitdigimiz zaman, yada misafir geldimi normal cocuk gibi seviniyor. Hosuna gidiyor. Her cocuk gibi oynamayi, gezmeyi seviyor.

Elinde kolunda yüzünde boyunda bir sikinti yok.

Sadece göz göze fazla kontak fazla kurmuyor. Önceden hic kurmuyordu, ama su bir senede baya onuda ilerletti.

Kindergartende falan hic bir sorun cikarmiyor. Alisma süresi bile sadece bir kac saat sürdü.

Kendisinle oturup henüz birseyler konusamiyoruz. Agzi bülbül gibi ama sadece bir kac kelimelik cümleler kuruyor.

Sadece anlamadigim su. Gercekten böyle bir hastalik varmi yoksa tippin bir uydurmasimi? Bilmiyorum. Niye böyle düsünüyorum, cünkü önceden böyle bir hastalik yoktu. Vardiysada bu insanlar icimizde. Hepsi isinin gücünün pesinde. Ha bazilari fazla yüksek kaliteli meslek yapamiyordur, ama konusdugun zaman pek bir fark göremiyorum. Tarzi böyle deyip geciyoruz. Doktorlari ve piskiyatrizleri dinledim otizim okadar tanimi geniski, nerdeyse normadan bir cikan insani nerdeyse herkesi otizimli ilan edecekler. Senin kizindan örnek verirsek. Cok cocuk var gürültüye gelemiyor. Bu simdi niye hastalik olsunki? Benimde kafam gürültüye gelmedigi icin artik bende uzak duruyorum gürültü yerlerden. Biraz ADHS benzetiyorum. Öyle bir hastalik yoktu önceden. Götünde kurt var denilirdi, yada o askere gidince orda adam ederler denilirdi.

Hatda bir cogumuz yasamistir. Misal bir doktora gidiyorsun, örnegin ortopedi, doktor seni tedavi ediyor ama insana biraz tuhaf geliyor o doktorda. Bana sanki ticaret var isin icinde var gibi geliyor.

Senin kiz normal okulami gidiyor? Dersleri nasil?

Usta bazı hastalıklara önceden tanım konmamıştı.

Otizm filan öncelerdede vardı ama tanısı yoktu ..

Mesela zamanında konuşamıyor derlerdi halbuki çocuk duymuyormuşta ondan konuşamıyormuş

Kanser insan oğlunun binlerde yıllar çektiği bir illet ama tanısı yoktu ağır hastalıktan öldü denilir geçelirdi

Bugün zamanında Osmanlı Padişahlarının hangi hastalıktan öldüğü biliniyor

Modern tıp da bir sürü hastalığa yeni tanımlar geldi ..

Fazla endişeye gerek yok

Benim oğlan Kindergarten gittiği zamanlar konuşmuyor, girgin değil gibi tanımlar koydular

Hatta bir kaç ay hastaneye Neuropädiatrie/Entwicklungsneurologie terapiye gönderdiler

Ama çocuk okula başlayınca içinden cin çıktı.

Bir solukta Realschule / Uniyi bitirdi ..

şu anda Üniversite Master yapıyor

Birbey 3.0
23 Haziran 2022, 13:31
Orasi öyle. Sadece su var otizm ve adhs o kadar moda olduki, cocuk en ufak normdan uzaklasiyorsa hemen damgaliyorlar.

Birbey 3.0
24 Haziran 2022, 11:28
Benim kiz normal okula gidemiyor ... konusma yok denecek kadar az. iki üc kelimelik cümleler konusuyor ezbere (sarkilar , duymus oldugu güzel konusmalardan aldigi bir kac kelime gibi.
Dersleri hakkinda fazla bir bilgi veremem cünki oturupta ders falan yapamiyoruz . cok cabuk usaniyor bikiyor... hangi rakami göstersem , hangi harfi göstersem ne oldugunu biliyor ve söylüyor ...
kendinden gelip konusmak istemiyor ... Sarilip sevilmek , istiyor ilgi istiyor ... Her otizm farklidir degisik olabilir ... Daha önceden konulan yanlis teshisler bilinmeyen rahatsizliklar her hangi bir hastaliga eklenip bize öyle satmis da olabilirler .
Her insanda biraz otizm vardir . Kimisi sayilarla cok ilgilenir , kimisi harflarle , renklerle , sekillerle kimileride yüksek teknoloji ile cok sey yapabiliyor....

Gecmis olsun diyelim. Ozaman senin kiz maalesef ileri derecede otizimli. Allah kolaylik ve sabir versin.

Omega 3 falan hic kullandimi?

webci
24 Haziran 2022, 11:50

Usta ALLAH sabir ve kolaylik versin..
Simdi olaya farkli boyutlardan bakmak lazim..
Bir video izlemistim..
ALLAH bazi insanlari niye engelli yaratmistir diye..
Unutmayalimki bir insanin dogusundan ve daha evvelinden tuttta tum hayatinda ALLAH U TEALA onunla beraberdir,bir agactan yaprak dusse onu bilir,zikiri karanlikta yuruyen karincanin ayak seslerini duyar..
Bilim sade maddi dunya ile ilgilenir ilim hem maddi dunya hemde manevi dünya ile ilgilenir,gercekte arapca olan ilim kelimesi bilim kelimesinin karsiligidir..böyle bakildiginda aslinda herseyin ve insanlarin karsilastiklari ve tedavi uygulanan yöntemlerde ilime cikiyor,bu haliyle diyebilirizki insan herzaman heryerde ilimin icindedir ve tum bunlari vareden bir yaraticinin eseridir,o halde hicbir hastalik felaket tesadüfen olusmamistir,,biz bunlara dunyada yasarken imtihan diyoruz,kimi sabreder razi gelir kimi isyan eder..
Bu kardesimizin gercekte hasta olan bedeni degil ruhudur,,beden sadece bir tasiyici organdir,ruh hicbirzaman ölmez,var edilmistir ve ahirettede yasayacaktir,
Benim kisaca tavsiyem tum bu kisa bilgilerden sonra bu kardesimizi birazda manevi dünyayla da tanistirmaktir..tabiki doktor takip edilecektir,ama unutmayalim;
EL ŞAFI olan ALLAH sifayi verendir,100 bin hapda yutsan ALLAH dilemedikce kimse iyilesmez..
Gecmis olsun..
De ki: Ey Rabbim! İlmimi artır." Tâhâ sûresi (20), 114
Bilim imi artir demiyor...
Gerci uzaktanda az bucuk bir iliskisi olmakla beraber cok kisa bir dokunus yapalim;
Ortacagin köhnemis ve kararmis evangelist ve katolik kilise ulemasi bilimi öyle yuceltmistirki kendi yücelttigi degerleri dahi ayaklar altina almistir,,bilim adi altinda reforme yaparak insanin atasini bir maymuna baglamistir..
Dünya gunesin etrafinda dönüyor diyen galileoyu dinden afaroz etmistir..
Iste bize dayatilan ve ilime rakip cikartilan bilimi ortacag afarozlarinin nasil katlettigi..